Waterweg 13 Overeenstemming over tramtracé Oplegger hindert verkeer mmmmm Schiedam schoont BKR-collectie VOS-rector vecht ontslag aan ïecestpleger toont geen berouw, toch vrij Vlaardingen en Schiedam willen Brederoweg gebruiken voor railvervoer Vertrouwenscommissie praat met acht kandidaten Liefdesverdriet leidt tot fatale steekpartij Hulptransport nu richting Zenica Nieuwe manier om aan vacatures te komen Tienduizend gulden voor Grote Kerk I8É '"-«Misgs Jeugdcentrum overvallen Man laat olie weglopen Snoep en drank buit bij inbraak Twee auto's g weggesleept inl Winkeldief in kraag gevat Milieubox slaat aan EFABER C 1( vu Rotterdams Dagblad Donderdag 5 november 1992 Rotterdam - Hoewel in de omgeving regelmatig zwaar wordt gevochten, is voorzitter Telalovic van de Rotterdamse stichting Hulp aan Bosnië en Hercego- vina doorgereisd naar de Bosnische stad Zenica. Dinsdagavond arriveerden de hulpgoederen n. Plo- ce, ruim honderd kilometer onder Split Daar heb ben Nederlandse chauffeurs de kleding, voedings middelen en medicijnen overgeladen in Bosnische vrachtwagens. -,Op enig oponthoud aan de Oostenrijkse grens na, verliep de reis voorspoedig," vertelt chauffeur Harry Sanders, inmiddels weer terug in Nederland. „We hebben absoluut geen gevechten of incidenten mee gemaakt, maar raakten wel enorm onder de indruk van alle kapotgeschoter huizen in Kroatië. Het we melt van de hulpverleners: onder weg hebben we verschillende grote konvooien gezien. Ook hoorden we dat het Rode Kruis een 'medicinale luchtbrug1 naar Sarajevo wil verzorgen." Stichtingsvoorzitter Telalovic vergezelt het hulp transport ook tijdens de laatste etappe: van Ploce naar Zenica. Rotterdam - Het Regionaal Bureau Arbeidsvoorzie ning (RBA) Rijnmond, het arbeidsbureau-nieuwe' stijl, wil volgend jaar een nieuwe vorm van werkgele genheid in het midden- en kleinbedrijf ontwikkelen. Het doel is het binnenhalen van vacatures voor werkzoekenden. De vorm staat nog volop ter discus sie, maar de gedachten gaan uit naar een variatie op én een combinatie van zowel het 'klassieke' leerlin- gensteisel als de banvnpool voor langdurig werklo zen. De nieuw te benoemen algemeen directeur van het RBA Rijnmond krijgt de opdracht een voorstel te ontwikkelen Het bestuur van het RBA Rijnmond, waarin verte genwoordigers van gemeenten en werkgevers- en werknemersorganisaties zitten, is het vanochtend na een periode van koortsachtig overleg eens gewor den over het Jaarplan 1993, waaraan een prijskaartje van ruim 613 miljoen gulden hangt. De verschillende partijen in het bestuurzijn het onder voorzitterschap van Rob Lubbers eens geworden en kiezen min of meer voor voortzetting van het bestaande beleid ten aanzien van de bestrijding van de werkloosheid. De Rotterdamse wethouder J. Hc-nderson verklaarde gisterochtend dat het RBA-bestuur na een moeilijke periode in toenemende mate ..eenheid'" begint te vertonen. De hamvraag of er eerst zo veel energie in de komende reorganisatie van de arbeidsbureaus moet worden gestopt, is wat Henderson betreft be vestigend beantwoord. „Het college van B en W van Rotterdam heeft besloten de eigen 'werkgelegen- heidswinker over te dragen aan het RBA. Om de horloges daadwerkelijk gelijk te zetten, heeft het col lege daarom zeer binnenkort een ontmoeting met het voltallige RBA-bestuur." aldus Henderson. Het aantal langdurig werkzoekenden moet volgens het RBA-jaarplan 1993 het komend jaar verder om laag. Het jaarplan rept over een toename van het to tale aantal werkzoekenden in Rijnmond van 73.000 mensen in 1992 naar 75.000 in 1993. Het aantal 'werk- vinders' zal stijgen van 37.000 mensen dit jaar naar ,38.000 volgend jaar. De beroepsbevolking in Rijn mond wordt gevormd door zo'n 570.000 mensen, voor wie bijna 424.000 banen beschikbaar zijn. zo'n vier duizend meer dan in 1991. De beroepsbevolking is in '91 echter met bijna 12.000 mensen gegroeid. Het jaarplan 1993 van het RBA-bestuur lijkt overi gens veel op dat van vorig jaar, al krijgt dit keer niet de planning maar vooral de uitvoering van een grote reorganisatie de aandacht. Bij de reorganisatie zijn niet alleen alle arbeidsbureaus in Rijnmond, maar bijvoorbeeld ook Rotterdam Werkt (waaronder de banenpool), de wijkwei'kceiiüd. Bureau Migrant en Werk en de Vrouw- er> Werkwinkels betrokken. De benoeming van een nieuwe algemeen directeur voor het Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening is volgens voorzitter Rob Lubbers binnen enkele weken te - wachten. Zie ook pagina 1G Rotterdam - Na een ruzie over een verbroken relatie Recher- heeft een 46-jarige Rotterdammer gistermiddag in cheurs bui de Jan van Loonstaan in de wijk Rubroek een 53-ja- gen zich rige vrouw doodgestoken. Na zijn daad reed de man over het do- in de auto naar het Amelandseplein in Rotterdam- de lichaam Zuid waar de politie hem tot stoppen dwong. De man van de 53 - sloot zich op in zijn auto en stak zichzelf verschillen- jarige de malen in de buik. vrouw die Pas na veel aandringen van de politie opende de man gïstermid- het portier van de auto. Hij is opgenomen in het Zui- dag in de derziekenhuis, waar hij onder politiebewaking wordt Jan van verpleegd. Loonslaan Volgens omwonenden »s de dader een ex-vriend van werd neer- de vrouw. Hij zou het stuklopen van hun relatie nog gestoken steeds niet hebben verwerkt. „Hij kwam hier regel- door haar matig stennis raaken in de siiaat," zegt een ex-vriend, buurvrouw. „De vrouw heeft vaak de politie gebeid Foto Roei omdat ze zich bedreigd voelde, maar ze kreeg geen Dijkstra bescherming. Ze kreeg te horen dat de man toch niets zou doen." Een woordvoerder van de politie wilde niet ingaan op deze beweringen. „We weten alleen dat het in de drama-sfeer zit," aldus de woordvoerder. Hij kon verder geen commentaar geven op de vraag of de vrouw eerder de hulp van de politie heeft ingeroe pen. De vrouw is het 36ste slachtoffer van een dode lijk misdrijf in Rotterdam. Schiedam/Vlaardingen De gemeenten Vlaardingen en Schiedam zijn het in principe eens geworden over het door trekken van de trambaan van af de Van Dalsumlaan/Mo- zartiaan in Schiedam-Woud- hoek naar Vlaardingen-Holy. Het tracé zal worden aange legd over de Brederoweg. die momenteel gebruikt wordt als busbaan. Dit maakte de Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld (Verkeer) gister avond bekend tijdens de be- grotingsdebat.ten in zijn raadscommissie. Over de verdere route van de tram op Vlaardings grondgebied werden geen mededelingen ge daan. Ook over de datum waarop met de aanleg kan worden begon nen bestaat nog geen duidelijk heid. Mogelijk valt het karwei sa men met het doortrekken van het Schiedamse tracé naar het toe komstige NS-station Schiedam- Kethel. De tram naar deze nieuwe halte zal niet eerder rijden dan begin volgende eeuw Volgens Zijdeveld wil de NS station Ke- thel pas na 2000 in gebruik ne men. Het huidige eindpunt van de Schiedamse tram (lijn 1) ligt aan de Scheepvaartweg in Woud- hoek. Schot zit er volgens wethouder Zijdeveld ook in de planvorming rond het doortrekken van de me tro op de zuidelijke Waterwegoe ver naar Schiedam. Naar ver wachting neemt minister Maij- Weggen (Verkeer en Waterstaat) nog dit jaar een positieve beslis sing over de aanleg van de tweede Beneluxtunnel, die volgens de plannen ook een metrobuis zal bevatten. De provincie Zuid-Hol land zou aan deze nieuwe verbin ding een hoge prioriteit willen toekennen. Zijdeveld wilde gisteravond niet speculeren over het tracé dat de nieuwe metrolijn door Schiedam moet gaan volgen. De belangrijk ste opties zijn een trambaan via de Burgemeester van Haarenlaan naar NS-station-Nieuwland en een trambaan over de Burge* mr-.ster Knappertlaan naar het centrum van de stad. Deze va riant zou echter door de hoge kos ten niet erg aantrekkelijk zijn. Vlaardingen studeert nog op de doortrekking van de tramlijn van Holy naar het centrum. Eén van de varianten daarbij is het begin.' eindpunt nabij het NS-station Vlaardingen-Centrum te bouwen. Maassluis - Voormalig burge meester Hans van Es heeft gister middag een cheque van 10.221 gulden overhandigd aan het colle ge van kerkvoogden van de Her vormde Kerk. Het geld is ingeza meld ter gelegenheid van het af scheid van burgemeester Van Es. nu twee weken geleden De met VUT vertrokken eerste burger stelde geen prijs op een oer«<„\ii lijk afscheidscadeau en s* it-» d aarom voor geld te storten 'ruw ia restauratie van de Grote Kerk. Voorzitter van het college van kerkvoogden Bosman toonde zich gisteren zeer verheugd met de geste van Van Es. De gevei en het restauratiecomité gaan gezamenlijk op zoek naar een gepaste bestemming voor het geld. Van Es zei te hopen, dat het kerkgebouw na de restauratie een bredere bestemming krijgt. Hier mee sloot hij aan op de visie van de gemeenteraad. Die heeft in een eerder stadium gezegd dat de kerk naast de ge bruikelijke kerkdiensten ook plaats moet gaan bieden aan so ciale en culturele activiteiten De aanspraak is volgens de raad ge rechtvaardigd omdat er enkele miljoenen guldens gemeen schapsgeld in de opknapbeurt gaan zitten Schiedam - Om meer ruimte te scheppen in de uitpuilende de pots gaan medewerkers van de Schiedamse artotheek ruim 2100 kunstwerken kritisch tegen het licht houden. De stukken waar het om gaat zijn door de gemeen te Schiedam aangekocht in het kader van de BKR, de financiële regeling voor beeldende kunste naars die in 1987 werd opgehe ven. De kans bestaat dat een aan tal kunstwerken zal worden ver nietigd omdat nie1 land er belang stelling voor heeft. In de BKR leverden kunstenaars tegen betaling werk aan de over heid. De collectie was in beheer bij de gemeentelijke sociale dienst. Sommige kunstwerken werden gebruikt om de muren van vertrekken in overheidsge bouwen op te sieren, andere ver dwenen rechtstreeks in een depot en kwamen daar nooit meer uit. In Schiedam kwamen ongeveer 800 werken terecht aan de muren van bijvoorbeeld scholen, het po litiebureau en het stadskantoor. Circa 1350 schilderijen, prenten en objecten gingen de kelder in en een klein aantal kunstwerken werd opgenomen in de vaste col lecties van de artotheek en het Stedelijk Museum. Volgens de gemeente is het de hoogste tijd de kunstverzameling eens te schonen. De administratie moet nodig op orde worden ge bracht en een deel van de collec tie is onder invloed van de tand des tijds onbruikbaar geworden. De bedoeling is een nieuwe col lectie samen te stellen voor de uit leen aan ambtelijke diensten. Daarnaast wordt bekeken wat kwaliteit genoeg heeft om aan particulieren te worden uitge leend via de artotheek. Het deel dat dan overblijft, kan aan de kunstenaars worden te ruggegeven. Hebben zij er geen interesse meer in, dan ziet de ge meente geen andere mogelijk heid dan vernietiging. Maassluis - Van de achttien solli citanten voor de vacante burge meesterspost in Maassluis zijn er tien afgevallen. De acht resteren de kandidaten zijn inmiddels door commissaris van de konin gin in Zuid-Holland mr. Schelto Patijn aan de vertrouwenscom missie voorgedragen. Volgens voorzitter Harm Woudstra van de afvaardiging van de gemeente raad is er sprake van 'gekwalifi ceerde mensen met veel bestuur lijke ervaring'. De vertrouwenscommissie komt op korte termijn bijeen om de be vindingen van de eerste ge spreksronde te bespreken. Niet uitgesloten wordt dat de uit vijf fractievoorzitteis bestaande com missie één of meerdere kandida ten voor een tweede gesprek gaat uitnodigen. Na afloop van de sollicitatieronde geeft de gemeente haar voorkeu ren door aan de commissaris van de koningin, die vervolgens een voordracht doet aan de minister van Binnenlandse Zaken. In veel gevallen conformeert de commis saris zich aan de de voorkeuren van de vanuit de gemeenteraad geformeerde commissie. De minister doet dit niet altijd, zo bleek in het begin van dit jaar bij de benoeming van de nieuwe bur gemeester van Bernisse. Tegen de wens van de gemeenteraad en de commi-siris van de koningin benoemat de minister daar toen mevrouw R. Bosua tot burge meester. Een losgeschoten gedeelte van een uitschuifbare oplegger heeft gisterochtend op de Vlaardingse Deltaweg het overige verkeergehinderd. Het ongemak ontstond toen de chauffeurter hoogte van de Galgkade moest remmen voor overstekende voetgangers. Op dat moment schoot het gedeelte van de oplegger uit de vrachtwagen en kwam vervolgens op de wegterecht. De oorzaak is vermoedelijk een defect aan de zogenoemde fosbreekinrïch- ting. Tegen de chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. De poli tie moest het verkeer regelen totdat het obstakel was weggge- sleept. Foto Roel Dijkstra Door Sander Sonnemans Schiedam/Rotterdam Het ge zicht van rechtbankpresident mr. J.W. Heyman sprak boekdelen. Met gefronste wenkbrauwen leek hij zich ontstemd af te vragen of de incestpleger nog altijd niets had geleerd van de behandelin gen die hij gedurende anderhalf jaar had ondergaan. „Aan uw houding is kennelijk nog niets veranderd, als u nog al tijd meent te zijn verleid door uw dochter," vond mr, Heyman. „En dat zelfs met de wetenschap dat ze minder ontwikkeld is dan leef tijdgenoten." Op de vraag of de 53-jarige Schiedammer zijn dochter wei eens had laten blijken spijt te hebben van zijn daden, schudde de man resoluut zijn hoofd. Ook die houding leek de president al lerminst te bevallen. De verdach te bleef bij zijn standpunt: zijn dochter had hem zelf uitgelokt met haar naar bed te gaan. Het was gisteren inmiddels de derde maal dat de Schiedammer voor de rechtbank verscheen. Dit maal niet om zich te verantwoor den voor de incestueuze hande lingen waaraan hij zich van 1987 tot en met 1989 met zijn destijds minderjarige dochter te buiten ging. Naar zijn zeggen omdat ze. nadat ze seksuele voorlichting van haar vader had gekregen, hem er toe aanzette bij hem in bed te kruipen. Tijdens de zitting gisteren moest duidelijk worden in hoeverre 's mans deelname aan het incest-dader-projeet resultaat had opgeleverd. Voor het project was gekozen tij dens de zitting van 17 oktober 1990. Toen werd tegen de man een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van zestien maanden ge- eist. Maar om hem in de gelegen heid te stellen deel te nemen aan het project voor incestplegers werd de zaak twee jaar aangehou den en bleef straf achterwege. Om mr. Heyman inzicht te geven in het verloop van de behandelin gen verscheen een getuige-des- kundige. Deze verklaarde dat de verdachte heeft voldaan aan de eisen die aan het project zijn ver bonden. De man gaf aan dat het maximaal haalbare resultaat was bereikt, maar hij liet wel door schemeren dat die grens bij de Schiedammer niet al te hoog ligt. „Ik hoor nergens," reageerde mr. Heyman weer, „dat de man inziet dat hij zijn dochter heeft mis bruikt." „Dat aspect," antwoord de de getuige, „ligt wat moeilijk omdat onze cliënt op dat gebied moeilijk te doorgronden is." Gezien het feit dat na de afron ding van de deelname aan het in- cest-dader-project in principe geen straf meer wordt opgelegd, liet officier van Justitie mr. W. H. F. Hendriks de eerdere strafeis van zestien maanden voor wat die was. Waarschijnlijk gezien de weinig berouwvolle houding van de Schiedammer vond mr. Hendriks het echter wel nodig een voorwaardelijke gevan genisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en een proeftijd van een jaar te eisen. Komt de man in die tijd niet meer voor der gelijke zedendelicten in aanra king met Justitie, dan hoeft hij niet achter de tralies. Uitspraak volgt over twee weken. Vlaardingen - De ontslagen rector mevrouw drs. M.T. Dijkstra van de Vlaardingse Openbare Scho lengemeenschap (VOS) heeft juri dische hulp gezocht bij haar vak bond Abop. Die gaat voor haar het ontslag aanvechten. Daartoe is mr. D.A.M. Schilper- oord. juridisch medewerkster van de onderwijsbond, in de stukken gedoken Eij vindt da* dp ge meente, in casu wethouder drs. K. van der Wmdt. met een „overtrok ken paniekreactie" heeft gerea geerd op het rapport dat in de af gelopen maanden is gemaakt over de situatie op de school. Ze zal verweer gaan voeren bij de gemeente en zo nodig ook naar de ambtenaienrechter stappen. „Dat wordt nu allemaal bekeken." al dus mevrouw Schilperoord. die nog niet kan zeggen op welke gronden er verweer zal worden gevoerd Mevmnw Dnk?+ra op l augus tus 1991 rector geworden van de VOS. Zij werd voor die post ge- uiagd omdat men zeer tevreden ,\js over haar functioneren als rector van de openbare scholen gemeenschap Professor Casimir, die met de eveneens openbare scholengemeenschaD De Vaart in de VOS zou opgaan. De advocate van de rector: „Mevrouw Dijkstra deed het zo goed bij Casimir dat ze voor de VOS gevraagd is. Ze heeft vervol gens een uitgebreid interview-on- derzopk in alle geledingen van de school doorstaan. Bovendien is er een loodzware psychologische test geweest. Ze treedt op i au gustus aan en dan blijkt binnen een paar maanden dat zij hel niet goed zou doen?" Mr. Schilperoord noemt het ver bazingwekkend dat de gemeente zo snel tot het ontslagvoornemen is gekomen. Ze vindt dat eerst met de hele top van de VOS ge sproken had moeten worden om te bezien hoe de problemen had den kunnen worden opgelost. Dat dit niet is gebeurd noemt zij „on zorgvuldig". „Het kost bij een fusie altijd enige tijd om tot een goede samenwer king te komen. Dat is ook nu niet zonder problemen gegaan" De vakbonds-acvocate wijst er in dit verband op dat de rector van De Vaart ook had gesolliciteerd naar de post van rector bij de VOS. Hij werd uiteindelijk plaatsvervan gend rector. Mevrouw Schilperoord verwerpt de argumentatie van wethouder Van der Windt dat in de sport ook altijd de trainer wordt ontslagen als het team niet goed functio neert. „Het gaat erom," reageert de Abop-juriste, „dat je nagaat waarom het team. niet goed draait Kijk, als bij de trainer van Ajax de hele selectie wordt ontslagen en hij krijgt daarvoor in de plaats kneusjes, dan komt hij ook niet tot prestaties. Maar dan moet het bestuur hem wel stsunen. Dat moet dan waarmaken wat i*_L wil." Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Maassluis - Het jongerencen trum Notre Dame aan het Mae- ltayplein in Maassluis is vannacht omstreeks tien over half twee overvallen door drie mannen. Er is een onbekende hoeveelheid geld meegenomen. De drie overvallers drongen ge wapend met vuurwapens het jon gerencentrum binnen. Ze be dreigden daarmee de drie aanwe zigen, die vervolgens professio neel werden vastgebonden met plakband. Uit de kluis werd geld weggeno men, waarna de overvallers er vandoor gingen in een auto. Aan het geluid t rdelen moet het een zware pci aunenauto zijn ge weest, aldus de politie aan de hand van getuigenverklaringen. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gistermorgen in de Wil lem Frederikstraat een 38-jarige Schiedammer aangehouden omdat hij een paar liter afgewerk te olie in een straatkolk had laten weglopen. Oplettende burgers hadden de politie gewaarschuwd. De Schiedammer heeft bekend. Op zijn kosten is door de Roteb de kolk leegezogen, wat kan omdat er een bassin is waarin het afval water, en dus ook de olie, enige tijd blijft staan. Dat leegzuigen heeft enkele honderden guldens gekost. Schiedam - Snoepgoed en alco holhoudende drank vormden de buit bij een inbraak in een snack bar aan de 's-Gravelandseweg in Schiedam. Met een schroe- vedraaier was de toegangsdeur geforceerd. Onder rneer geld vormde de buit bij een inbraak in een woning aan de Van Manenstraat. Gisteren is van de inbraken aangifte gedaan. Vlaardingen - De Vlaardingse po- ne litie heeft gisteren twee auto'? ne) weggesleept. Eén stond ten on rechte op een invalidenparkeer plaats aan de Schiedamseweg, de andere blokkeerde het verkeer in de Kuiperstraat. Vlaardingen - In het Vlaardingse winkelcentrum De Loper heeft een 48-jarige winkeldief gister middag rond vier uur geprobeerd een elektrisch scheerapparaat te stelen. De winkelier kon de dief stal voorkomen, maar de man, een Vlaardinger, ontkwam. Aan de hand van een signalement kon hij later alsnog op de Dillen burgsingel worden opgepakt. Maasland - Het invoeren van de milieubox voor klein chemisch af val (KCA) in Maasland blijkt een succes te zijn. Het aanbod tijdens de eerste inzameldagen was zi.*[ groot dat het afval niet binnen de twee beschikbare dagen kon wor den opgehaald. Om de burgers de gelegenheid te geven hun milieuboxen te legen, zal zaterdag tussen 9.00 en 11.01) uur de chemokar op het gemeen telijk opslagterrein aan de Molen- weide staan. Op deze dag kunnen Maaslanders op hetzelfde adres ook weer grof vuil inleveren. y Varia H. v. Kooij showroom: erkend Oosthavenkade 14 Vlaardingen 4343213 Hd war mei Vlir van cite mai wor Sci ri.it 'Tic Coi 'Vlo *P0| *Bir 'Re; 'Lel v zond "Tft Bala 'Coi 'Ru: 'Da- maai 'Inii bard Öinsi 'Büt uijti ■Op. 'Jan "Car zatet ■Vin, 'Br; Sïa 1 'Op- saam 'Cnn Gro 'Che Zond 'Cut nu ar fWk 'Stal dinsc 0d< theék Ma «Ier Jub JFK zond; Brr 'Con Bw NTB- JFK maan 'Brij CD. Schie

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2