15 Artotheek straks naar Lange Haven Groen Links wil debat over toekomst Plantage-podium CD Theater Kunstuitleen ligt nu te excentrisch en in sociaal onveilige omgeving Jos Noordhuizen doet opnieuw een gaierie achter zich dicht Solid Soul bij Back To Music Orgel gerestaureerd Bieb duurder Compostbedrijf: 10 meer loof EZ5M5 ROM moet zelf tekort bij straatvegen wegwerken De Palmboom levert grondstof voor Notaris Grotere Halt- bureaus 0FABER smeden i ismli rk- Rotterdams Dagblad Vrijdag 6 november 1992 Al naar het plaatselijk theater geweest dit seizoen? Sinds september doen weer regelmatig klemkunst- en anders in te delen artiesten Passage en Stadsgehoorzaal aan. Voor hen is het gewoon werk. Ze zijn. meestal via speciale bureau's, lang van tevoren geboekt voor een optreden in Schiedam of Vlaardingen. Zij laten zich niet leiden door gevoel voor do theaterzaal. Het moet wel heel erg zijn, willen ze een zaal in de ban doen. Evenmin zullen ze gemiddelde theaters als vo in onze steden hebben, aanwijzen als een 'must' op hun jaarlijkse toerneelijst Aan hen gaan veranderingen aan dergelijke accommo daties vrijwel geluidloos voorbij. Voor ons, het publiek, ligt dat anders. Daarom is er dit jaar een extra raden om een gang naar het plaatselijke theater te maken. De Stadsgehoorzaal is grondig verbouwd, zeg maar vernieuwd. Ach ter en rond het toneel zijn heel wat moderniseringen uitgevoerd en een aantal oude kwalen, zoals het gewurm bij garderobe en koffie bar, zijn weggewerkt. Ook zijn de oude, nog houten, doorgezakte stoelen vervangen door ergonomisch uitgedokterde, wel kunststof fen. nieuwe zetels. Er zijn er te weinig en op het balkon staan ze veel te krap. „Schuld van de leverancier, wordt volgend jaar beter," zegt theaterdirecteur Putman. Voui c en gang naai- het Passagetheater is nog meer reden. Het is aan zijn laatste seizoen begonnen. Volgend jaar zal de sloper de enige ar tiest zijn, die er zijn kunsten vertoont. Wie het oude Schiedamse theater nog een keer in bedrijf wil zien, zal zich dus moeten haasten. Veel kans op een kaartje voor het optreden van populaire artiesten geef ik u niet, want in de abonnementenverkoop zijn dergelijke voor stellingen aL uitverkocht. Maar daar gaat het in dit geval toch ook niet om. ben van haren Soul bestaat nog steeds, maar het genre beleefde haar artistieke hoogtepunt ongetwijfeld in de jaren zestig. Naar deze periode grijpt de Schiedamse coverband Solid Soul terug. De voor het grootste deel in de nieuwbouwwijk Spaland woonachtige mu zikanten kunnen zaterdagavond dicht bij huis blij ven, want dan verzorgen zij vanaf 21.00 uur een op treden in 't Schooltje aan de Perenlaan in Kethel- Tuindorp. Daar geeft de nostalgische muziekvereni ging Back To Music regelmatig concerten. Eerder waren onder meer Frans Krassenhurg, The Shoes en The Livin' Blues te bewonderen. Dankzij de Stichting Schiedam Vlaardingen Fonds kan het orgel van de Grote- of Sint Janskerk aan de Lange kerkstraat worden gerestaureerd. Na afloop van een klassiek concert in de Grote Kerk van Vlaar dingen, afgelopen woensdag, overhandigde violist Jaap van Zweed en aan het kerkbestuur een cheque van 30.000 gulden. Voor de opknapbeurt van het or gel van de Vlaardingse Grote Kerk is een zelfde be drag gereserveerd. Het echowerk van het orgel moet worden vernieuwd. Vlaardingen In het kader van de bezuinigingen worden enkele ta rieven van de Gemeentebibliotheek verhoogd. De le- 'jj* nerspasjes en sterabonnementen voor volwassenen en 65-plussers worden met ingang van 1 januari 1993 één gulden duurder. De prijs van jeugdpasjes- en abonnementen blijft ongewijzigd. Hoek van Holland Het composteringsbedrijf in Hoek van Holland ver wacht de komende maanden ongeveer tien procent meer tuinbouwlool' binnen te krijgen. Dit omdat Van Vliet in Wateringen is gestopt met het verwerken van dit tuinbouwafval. „We hebben voldoende capa citeit om ook die extra aanvoer te verwerken," aldus manager Bas Both van het compostbedrijf. In totaal wordt dit jaar circa 80.000 ton afval verwerkt tot com post voor landbouw en tuinbouw. 'Agenda Schiedam vrijdag 6 november 'Tienertlisco. buurthuis Niouwland, 19.30-22.00 uur. Concert Christelijk Mannenkoor, Magnalia Deïkerk. 20.00 uur. Binöo. Khlbhuis Zuirl. Dwarsstraat 42. 20 011 uur. 'Simone Kleinsma. Passage Theater. 20.15 uur. Lebbis en Jansen, Teersioof. 20.30 uur. 'Slanno tutti bene', film!. Filmhuis. Nieuwst raat 12.21.30 uur. zaterdag? november Vlooienmarkt. Margriethal, 10.00 uur. "Poppentheater Erica Burgerion. Teerstooi'. 14.00 uur. Bingo-dansant, dienstencentrum de 4Mn!ens. 19.00 uur. Rcmco Camperl en Jan Mulder. Passage Theater. 20.30 uur. Lebbis en Jansen. Teerstonf. 20,30 uur. ïondag 8 november 'Feestelijkeeucharistieviering met de koren Ad Dei Gloriam. the Balance en dcErasmusjes. Wiilibrorduskerk. 10.00 uur. Concert Harmonie Wilton Feijnoord. Passagethealer. 11.30 uur. "Ruiibeurs, dienstencentrum de 4Molens. 13.30 uur. 'Daisy bell, café de Unie. 16.00-19.00 uur. maandag 9 november "Inturniatie-avond voor aanstaande ouders. Magnolia Deïkerk. Al- bardaslraat 67.20.00 uur. dinsdag 10 november Buren spreekuur voor kinderen. Blauwe Brug. 14.00-17.00 uur. Vlaardingen vrijdag 6 november Opera, opera!. Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. 'Jan Rot, Harmonie. 20.30 uur. Cape lean lil nu Stadsgehoorzaal, 21.30 uur. zaterdag 7 november "V.ooienmarkt, buurthuis de Pijpelaar. 9.00-IC.00 uur. Bridör-drive. dienstencentrum West. Frank van Borselenstraat Söa. 1G.ijO-)6.öö tiur. 'Opening Der-expositie Nelleke berg. stichting Coerke, P.K. Dros- saartstraat 6a. 14.30 uur. 'Concert Toon kunst koor. Grote Kerk. 20.15 uur. Groeten uit Nice (toneelstuk Varia i. Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. Cheb Mustafa. Maddox. Kon. Wilhelminahaven 2.22.00 uur. Zondag 8 november "Culturele middag, trefcentrum de Bijenkorf. 14.00 uur. maandag 9 november M-Cdng 4200 kilometer lange vredesmchl door Amerika (Ds. B.A. Koeki, Remonstrantse Kern. Emmas; raai la. 20.00 uur. Start cursus tapdansen, buurthuis de Pijpelaar. 19.00 uur. dinsdag 10 november Opening tentoon stelling "Vader, mug ik mee?', centrale biblio theek. Waalstraat 100.15.00 uur. Maassluis zaterdag 7 november Jubileumconcert ManssJuise Harmonie. Koningshof, 20.00 uur. JFKili1m1.1hemer de Senuurkerk. 20.30 uur. tondag8november r>n0... Concert Zegcr Verhagei klarinet i. Schuurkcrk. 13.0Ü uur. Bezinningsbijeenkomst Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB. SPB-gebouw. Chr. Kuygensslraat 7. 14.30 uur. JFKifilmi. theater de Schuilrkerk. 2Ü.0Ü uur. maandag!! november 4 Bridge. Koningshof, 19.45 uur. CDA-ledenvergatioring afdelingen Maassluis.. Vlaardingen en Schiedam, Koningshof. L'hvrlawi 20.20.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carei van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Schiedam - De Schiedamse artotheek verhuist in de toekomst naar het huidige pand van de openbare bibliotheek aan de Lan ge Haven. De verhuizingsdatum is afhankelijk van het gereed komen van de nieuwe bibliotheek op het Stadserf. Vermoede lijk zal dat niet eerder worden dan 1995. De artotheek is momenteel ge huisvest in Schiedam-Noord. De uitleenbalie is ondergebracht in de bibliotheek in de Blauwe Brug. Het depot bevindt zich in een leeg schoollokaal op enkele minuten loopafstand. De gemeente Schiedam is nooit tevreden geweest met de huisves ting van de artotheek. Door de on gelukkige scheiding van balie en depot moeten abonnementhou ders hun keuze bepalen aan de hand van dia's, terwijl het ver schil tussen een plaatje van een kunstwerk en het kunstwerk zelf vaak groot is. Daarnaast ligt de ar totheek in een sociaal onveilige omgeving, zegt een ambtenaar van Maatschappelijke Aangele genheden: abonnees stappen er 's avonds liever niet binnen, omdat ze bang zijn om in de duistere om geving met een kunstwerk onder de arm te lopen. Ligging Een ander nadeel van de excentri sche ligging van de artotheek is dat maar een beperkt deel van de Schiedamse bevolking er gebruik van maakt. Het gros van de circa 400 abonnementhouders woont in de directe omgeving, er komen ver hou d ingsge wij s wei n ig Schiedammers uit andere stads delen een prent of schilderij le nen. Verhuizing naar de Lange Haven zou al die nadelen opheffen. Bo vendien komt de gemeente Schiedam op die manier tege moet aan de eis van M. C. M. de Groot, de gefortuneerde Schiedammer die ooit het biblio theekgebouw aan de gemeente schonk om de bevolking cultureel te verheffen. Bij die overdracht bepaalde De Groot dat het ge bouw altijd een culturele functie moet blijven behouden. Wethouder Chris Zijdeveld (cul tuur) heeft aangekondigd dat het leegkomende bibliotheekgebouw een centrale functie krijgt in een 'cultuurstraat' tussen ruwweg het Zakkendragershuisje en het Ste delijk Museum. In dit gebeid wil de gemeente een aantal atieliers en tentoonstellingsruimten gaan concentreren. Door Mariëtte Olsthoorn Vlaardingen - Deze zomer had hij er ineens genoeg van. Ik nok er een tijdje mee, dacht Jos Noord huizen. Als galeriehouder van Kunst-i- in Rotterdam had hij al lerlei frustraties opgedaan. De publieke belangstelling was nog redelijk, maar de verkoop van werk zag hij dalen. En dan heelt hij het nog niet eens over de ambtelijke bemoeienis en de kin nesinne van galeries onderling. Avond aan avond zag hij opgaan aan zijn galerie in de Kromme El leboog. „Ik had het zo druk als een klein baasje." Nee, na twaalf jaar had hij er geen zin meer in. Misschien over een paar jaar weer. Eigenlijk komt het wel goed uit. zegt Noordhuizen achteraf. „Ik zou het er nu niet bij kunnen hebben.'' Jos Noordhuizen, voormalig voor zitter van de PSP-afdeling Vlaar dingen, zit niet bepaald stil. Zijn tijd wordt grotendeels opgeslokt door zijn eenmansbedrijf in recla me en public-relations, waarmee hij in september is gestart. Het kantoor van Five P Communica tions is gelegen in een pand in de Vlaardingse industriebuurt. Zijn kunsthandel verhuisde mee. La chend: „Er zit werk bij van inter nationale beroemdheden en dat ligt nu in een vlaggenfabriek." Op afspraak blijft hij mensen ont vangen die een kunstwerk aan willen schaffen. Keuze genoeg. Kieken In de opslagruimte hebben zo'n 600 werken een plaats gekregen. Heel verschillend. Goedkoop en duur. Van bekende en onbekende kunstenaars. „Ik kan echt kicken op het feit dat ik werk van Max Ernst heb liggen. Bij goede din gen vind ik het ook erg als ik ze verkoop," stelt hij. „Want ja. als je iets moois verkoopt, dan heb je het niet meer." Twaalf jaar eerder was hij als kunstliefhebber begonnen met Kunst in de verbouwde garage van zijn drive-in woning in Vlaar dingen. Omgang met mensen had hij altijd al interessant gevonden en 'winkeltje spelen' zat er mis schien ook al vroeg bij hem in. Met Kunstwilde hij het meteen groot aanpakken. Hij adverteerde in landelijke dagbladen en in kunsttijdschriften. Om de toch al kleine groep Vlaardingse kunst liefhebbers tegemoet te komen, zorgde hij voor een gevarieerd aanbod. Schilderijen, grafiek, sie raden, beelden en glas. Daar houdt hij trouwens zelf ook van. Na een paar jaar kocht bij een pand aan dc Hoogstraat. De men sen kwamen vanuit het hele land, maar niet voldoende. Noordhuizen: ..Mensen uit steden als Den Haag en Utrecht zijn een soort omgekeerde provincialen. Je moet echt met iets heel bijzon ders komen, wil het publiek naar Vlaardingen toekomen." „Ik zat in Vlaardingen aan het plafond wat verkoopmogelijkhe den betreft," gaat hij verder. „Mensen zijn toch wat krakke mikkig wat betreft geld uitgeven aan kunst." Noordhuizen trekt een vergelijking met het buiten land. waar men veel meer geld over heeft voor mooie dingen dan in Nederland. Is de maker bekend en blijft het werk wat waard, zijn vragen die daarbij een rol spelen. Dat doet er helemaal niet toe, vindt Noord huizen, als je maar plezier hebt van wat je ziet. Dat heeft volgens hem veel meer te maken met fan tasie en spiritualiteit. Brood Nee, Noordhuizen zag er in Vlaar dingen geen brood meer in. Dus werd het Rotterdam. Hij had iets horen fluisteren over een 'mu seumboulevard' in de Witte de Withstraat „een overdreven bena ming voor een seharrige straat." In Vlaardingen was hij zo'n beetje de enige galeriehouder geweest. Mensen stappen veel sneller op een concentratie van galeries ai', bedacht hij zich. In 1987 opende hij als eerste gale riehouder in de buurt de deur van Kunst in de Kromme Elleboog, een zijstraat van de Witte dc With straat. Daarna volgden nog een stuk of zes anderen. „Het ging wel aardig," zegt hij zelf. Maar met de Golfoorlog ging het slechter met de economie tón kreeg de kunst de eerste klappen. Necdhuizen zag de verkoop da len. Mensen die alleen maar kijken en niet kopen, zag hij liever niet. „Werk verkopen is toch je doel als galeriehouder." Dat er misschien mensen zijn die geen geld hebben om kunst te kopen gelooft hij niet. „Het is gewoon een kwestie van prioriteiten stellen. Ik heb Beleef de natuurlijke uitstraling. ;TT1 S Ij li II III 1 ïiaMw.liUtKSWW -J rjt'jsisiau Waai eens aan nnK*. /n\ i" r ni!P-wLn..i {JJLTJlJÜUWr J' 'l! Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 - 434 36 85 Galeriehouder Jas Noordhuizen heeft Rotterdam vaarwel gezegd. 'Het ging wel aardig met de ver koop, maar toen het slechter ging met de economie en de Golfoorlog uitbrak, kreeg de kunst de eerste klappen'. Foto Ellen den Ouden/Roei Dijkstra eens een man gehad die meteen weg was van een schilderij van 1.700 gulden. Dat moet ik hebben, zei hij. Dan ga ik maar niet op va kantie." Dan is Noordhuizen ook de be roerdste niet. Mensen met een kleine beurs kunnen wat hem be treft op afbetaling betalen. Bo vendien zal hij een ieder die het horen wil vijzen op dc mogelijk heid tot het afsluiten van een le ning. Trouwens, in het prille begin van Kunst-l- was hij al begonnen met een kunstuitleen. Inleg 25 gulden en daarna nog eens 25 gulden per maand. Geld dat werd gespaard. „Dat betekent datje na een jaar of anderhalf een leuk kunstwerk van 450 gulden kan kopen." De 'museumboulevard' mislukt? „Nee, dat geloof ik niet." zegt Noordhuizen. „Vroeger concen treerden galeries zich rond Delfs- haven. Dat is over. Nu is dat de Witte de Withstraat en een paar straten er omheen." Vermoord Over het imago van de straat: ,.Ja, er wordt af en toe eens iemand vermoord, maar dat is niet meer dan een keer in de maand." Op de zoveelste koffieshop of shoarma- tent reageert hij met: ..eten moet je toch ook." Natuurlijk is hij niet echt serieus. Als voorzitter van de Stichting Rotterdamse Galeries (SRC) en de Ondernemersvereniging Witte de Wïthkwartier is hij nauw be trokken bij het imagover betering van de 'galeriestraat'. „Je moet geen reclame maken voor een shitprodukt," is zijn me ning. „Je moet het eerst beter ma ken om er mensen naar toe te krijgen." Dat kan volgens hem door aan sluiting te zoeken bij de wensen van museumbezoekers. Binnen een aantal jaren moet bij voorbeeld de horeca worden te ruggedrongen en de kwaliteit worden verbeterd. „Pa en ma die met de kinderen naar Boymans zijn geweest moeten ook een kop je koffie met een appelpunt en een glaasje limonade kunnen krijgen." In juli trok Noordhuizen de deur van Kunst achter zich dicht vn zei hij het bestaan van galerie houder vaarwel. Misschien dat hij over een paar jaar weer eens een poging waagt, „maar dan zeker niet in Vlaardingen." Raakvlakken met de kunst blijft hij houden. In de wereld van de pr, („daar kan ik nu wat meer aan dacht aan besteden") en als kunsthandelaar. Mocht hij voor zaken in Antwerpen of Parijs zijn en legen iets moois aanlopen, dan zal hij geen moment twijfelen: „Dan koop ik het." Schiedam - Groen Links Sclüedam wil een discussie over de toekomst van het Plantage-po dium. Welke functie de muziek koepel heeft of moet krijgen, komt nauwelijks uit de verfin het herinrichtingsplan dat burge meester en wethouders voor de Plantage hebben gemaakt. Raadslid Jolie Hakkert vindt dat een groot verzuim. ..Laten we eerst in samenspraak mei moge lijke gebruikers eens bekijken wat we met het podium kunnen, voordat zomaar een hoop geld dc mist in gaat," bepleit zij. In vroeger jaren werd het podium met enige regelmaat gebruikt voor muziekuitvoeringen en pop festivals. Omwonenden klaagden echter steen en been over heme. Daarom liet toenmalig burge meester John te Loo ooit een be paling in de Algemene Politiever ordening opnemen dat het po dium in cle Plantage hooguit p.og één keer per jaar mocht worden gebruikt voor muziekuitvoerin gen. Sinds dat 'noodwetje' is de koepel bij muzikanten uit de gra tie. Strijd B en W willen de parkeerplaats en de omgeving van de muziekkoe pel gaan opknappen. Er wordt ge streefd naar herstel van „het oude parkböo met meer ecologische kwaliteit." Over de toekomst van de muziekkoepel wordt in de be groting niet gerept, maar wethou der Chris Zijdeveld gaat er vanuit dat er geen muziekuitvoeringen meer zullen plaats vinden. ..Die strijd met de omwonenden heb ben we verloren." Hij zei erbij dat hij de houding van de buurt niet erg kan waarderen. „Je weet ten slotte dat die muziekkoepel daar staat, als je in die omgeving gaat wonen." Een andere opmerking van de wethouder maakte duidelijk dat het podium in de Plantage wat B •en W betreft zijn langste tijd heeft gehad. „Je kunt dat ding beter verwijderen, dan de frustraties er over tc laten voortbestaan." Jolie Hakken van Groen Links is nog niet zover. Zij wil ut; diseu ssie heropenen, met als inzet dat het podium vaker wordt gebruikt. Een van haar voorstellen is de parkeerplaats te egaliseren, zodat dc Rijnmondband daar kan oefe- Vlaardingen - De flinke financië le tegenvaller bij het straatvegen in Vlaardingen moet door de ROM (Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst en het Marktwezen) zelf worden weggewerkt. Halver wege september werd duidelijk dat er een tekort dreigde van 295.000 gulden. Ongeveer 150.000 gulden hiervan is veroorzaakt door het gevel-tot- gevelproject, een regelmatig te rugkerende actie waarbij alle straten in Vlaardingen worden schoongeveegd. De verwachting was dat hierbij met werklozen in banenpools zou kunnen worden gewerkt, maar omdat die banen pools niet vol kwamen moest er worden gewerkt met uitleen- krachten. De veegdienst van de ROM moet de aldus gemaakte kosten in de eigen begroting weg werken. Het restant van het te kort van bijna drie ton kan wor den 'terugverdiend' middels de claraties bij de ophaaldienst voor het huisvuil. Voor die sector wordt el k j aar extra veegwerk ver richt en in rekening gebracht. Dat was voor genoemd bedrag nog niet gebeurd. Schiedam - De Palmboom wordt de vaste leverancier van het graan dat gebruikt wordt voor No taris, de authentieke borrel die wordt gestookt in Uto's branderij De Tweelingh in Schiedam. De Palmboom neemt deze functie over van molen De Vrijheid. Reden om van leverancier te wis selen is de museumfunctie die aan De Palmboom is toegedacht. De bezoekers van dit museum, dat in 1993 wordt geopend, kun nen dan een origineel productie proces van nabij gadeslaan. In het verleden produceerde het gros van de Schiedamse molens graan dat voor de je never industrie v.ras bestemd. Op die manier wordt De Palmboom een echte branders molen. Verwacht wordt dat de met geld van de gemeente en particuliere sponsors herbouwde Palmboom jaarlijks 25.000 bezoekers zal trekken. Dc gemeente en de stichting Schiedamse molens zit ten alleen nog mei het probleem wie er voor de kosten van het be heer moet opdraaien. Het plan om daar een banenpooler voor aan te trekken is voorlopig in de koel kast gezet. De gemeente zegt dat er zicht is op een mogelijke oplos sing die de overheid geen cent kost, maar wil daarover verder nog geen mededelingen doen. Uit een toelichting op de gemeen tebegroting voor volgend jaar blijkt dat de bezoekers van het toekomstige molenmuseum ge woon entree moeten betalen. Hoeveel een kaartje gaat kosten is nog niet bekend. Vlaardingen/Maassluis - De ge meenten Vlaardingen en Maas sluis vinden dat de Halt-bureaus grootschaliger moeten worden. De omvang van deze bureaus, die alternatieve straffen opleggen aan jongeren die in de fout zijn gegaan, moet worden afgestemd op de nieuwe politieregio, zeggen de twee gemeenten. Gepleit wordt voor één Halt-bureau per district of liever nog voor de hele regio. De gemeente Rotterdam steunt dit idee. maar vindt dat justitie het voortouw moet ne men. Rotterdam heeft geen be zwaren om op termijn Hoek van Holland toe te voegen aan Bureau Halt Waterweg-Noord-West, dat nu bestaat uit Vlaardingen en Maassluis. Komt de Hoek daarbij, dan heeft het bureau hetzelfde werkgebied als het toekomstige politiedistrict dat dc drie plaatsen gaat bestrijken. gashaarden Vera CALLEN8URGSTRAAT BQ VLAARDINGEN - TEL..010-4343096

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1