9 Schiedamseweg doormidden 'geknipt' Vrouwen kiezen nog steeds een traditioneel beroep Tankauto lekt; weg afgesloten Akoestiek in theaterzaal niet optimaal Wijken moeten inleveren op bewonersondersteuning Carnaval? Sluipverkeer Schiedam-Noord wordt steeds verder aan banden gelegd Zelfs metalen postzegel bij jubileum expositie s Sint in Maassluis Strijkers afgepakt Radioprogramma's erbij Plannen voor speelplaatsen Hondenbelasting weer omhoog Brand bij pompstation Jongens lopen over auto Overval op snackbar Vechtpartij in Oostwijk Overvaller aangehouden Te hard gereden Bromfiets slipt Autokraken Teveel op om te rijden Slooppand Rotterdams Dagblad Maandag 16 november 1992 De échte feestneuzen in deze regio zullen ongetwijfeld weten dat het afgelopen woensdag de elfde van de elfde was. De elfde dag van de elfde maand. Dan wordt in steden die het zottenfestijn volgens de re gels vieren, de nieuwe prins carnaval aan het volk gepresenteerd. In de derde week van februari volgt het échte carnavalsfeest. In de car- navalssteden beneden de rivieren zijn de winkelt, gesloten, de kanto ren op slot en de kroegen open. De raad van elf en dweübandjes rege ren over de stad. Een geweldig feest, als jeer van houdt. Ook in Schiedam en Vlaardlngen wordt carnaval gevierd. In de Brandersstad tekenen de Rietzeilers al ruim twintig jaar voor de or ganisatie. Afgelopen weekeinde werd ook hun nieuwe prins geko zen. Prins Harry (Harry Bek) de Eerste is opgevolgd door Andreus de Eerste (André Kersbergen). De loodgieter heeft plaats gemaakt voor de man die de kraampjes van de weekmarkt verhuurt In Vlaardm- gen nam Prins René (René Fastbinder) de plaats in van de afwezige Prins Jan (Jan Remmerswaal). Als residentie van Prins Andreus fungeert ontmoetingscentrum de Blauwe Brug. Daar werd Andreus zaterdagavond geïnstalleerd. Op zich heel leuk. maar mensen die van een carnavalsfeestje houden hadden er niets te zoeken. Geen bontgekleurde boerenkielen, geen ciownesk geschminkte fuifnummers en slechts een half uurtje polo naise. Is dat carnaval? De Rietzeilers zijn jaren geleden de verkeerde weg ingeslagen door van het prinsenbal, want zo heet het eigenlijk, een dans- en praatavond te maken. Stijldansers, zaterdagavond zo'n der tig in getal, komen absoluut aan hun trekken maar voordat de oude prins afscheid heeft genomen, zijn opvolger zichzelf en zijn page heeft voorgesteld en afgevaardigden van goede doelen hun donatie dankbaar in ontvangst hebben genomen, is er een klein uur verstre ken. De polonaise wordt kennelijk als een verplicht nummer gezien want na enkele rondjes drommen de leden van de raad van elf samen aan de bar om frisjes te nuttigen. Van een feest is geen sprake. Goed, de prins en zijn gevolg gaan in februari op bezoek in verzor gingstehuizen en bij lichamelijk en verstandelijk gehandicapten en bezorgen de aanwezigen een leuke avond. Maar neem eens de op tocht, hét visitekaartje van de carnavalsvereniging. Elk jaar belooft het volgens de berichtgevingen weer een doorslaand succes te wor den. Van enige allure is echter totaal geen sprake. De deelnemers maken er vaal: nog het beste van, de raad van elf zwaait parmantig vanaf een vrachtwagen naar de toeschouwers. Dit jaar werden er niet meer dan twintig feestwagens geteld. Dat is alles. Nee, de Rietzeilers, ze zijn overigens perfect in stijl gekleed, doen er goed aan eens beneden de rivieren een kijkje te nemen. Misschien dat ze er iets van opsteken of misschien dat het hen duidelijk wordt dat carnavai in een stad als Schiedam nooit edit van de grond kan worden getild. SANDER SONNEMANS Maassluis - In Schiedam en Vlaardingen moet nog even worden gewacht, maar in Maassluis kunnen de kinderen al hun schoen zetten. Zaterdag kwam Sin terklaas daar aan. Hij meerde af aan de Stadhuiska de er, maakte vervolgens zijn ronRje door Maassluis, tussen de buien door. Schiedam - In Schiedam is de eerste partij vuur werk in beslag genomen van dit najaar. Uit de kelder van een woning aan de Bellstraat werd vorige week twintig kilo strijkers in beslag genomen na een ano nieme tip. De partij zal worden vernietigd. Strijkers zijn niet alleen nu, maar ook tijdens de jaarwisseling verboden. Vlaafdingen/Maassluis - In Vlaardingen en Maas sluis worden de radioprogramma's Euro Jazz, Hit Radio en Holland FM op het CAI-net gezet. Om daar voor ruimte vrij te maken wordt gestopt met het uit zenden van het geluid van de televisiezenders Ne derland 1,2 en 3. Vlaardingen - Voor de speelplaatsen aan de Richard Holstraat en het Marnixplantsoen in Vlaardingen moeten plannen worden ontwikkeld, zo heeft het college van B en W van Vlaardingen besloten. De dienst Gemeentewerken moet het werk uitvoeren. De omwonenden moeten volgens B en W over de gang van zaken worden geïnformeerd. Hoek van Holland - De hondenbelasting in de ge meente Rotterdam gaat weer verder omhoog in 1993. Dat betekent dat ook de inwoners van Hoek van Hol land weer veel meer moeten gaan betalen voor het bezit van een hond. In het afgelopen jaar werd voor liet bezit van een hond al ƒ160,-- betaald. In 1993 rordt dat verhoogd naar ƒ192,-. Om de pijn een beetje te verzachten wordt de belas- H op honden nu per half jaar geïnd door de ge meentelijke belastingdienst. Mensen die een hond lebben krijgen dus volgend jaar twee keer een aan- lagbiljet van ƒ96,- in de bus. Voor elke volgende iond in een gezin wordt dat ƒ132,- per halfjaar. Een kennelhouder gaat twee keer per jaar ƒ246,- betalen, 'oor mensen die een laag inkomen hebben komt de 'erhoging van de hondenbelasting dubbel hard aan. tot nu .werd namelijk door de gemeente Rotterdam «n 'schijventaricf gehanteerd waarbij mensen met ^laag inkomen ongeveer de helft van de belasting staalden. Dat voordeeltje is nu ook afgeschaft, tovendicn kondigt de" gemeentelijke belasting- denst aan dat er intensiever gaat worden gecontro- -erdGp het bezit van honden, ook i.i de avonduren. Vlaardingen - Het merendeel van de herintredende vrouwen die een cursus Banen- en Beroepeno- rientatie bij de Stichting Vrouw en Werkwinkel volgen, komen uiteindelijk toch terecht in ty pische 'vrouwenberoepen'. Dat blijkt uit een enquête van de stichting in de regio, gehouden onder driehonderd voormalige cursisten. Na het volgen van een oriëntatie cursus bij Vrouw en Werkwinkel heeft bijna de helft van de vro' i- wen betaald werk gevonden en is een derde doorgegaan met een beroepsopleiding of cursus. ,.De opleidingen die gekozen zijn en de gevonden banen tonen een tra ditioneel beroepsbeeld voor vtou- wen." stelt de stichting. ..Oplei dingen en banen in de admini stratieve sector, de welzijnssector en de gezondheidszorg zijn in de meerderheid." Slechts twee pro cent van de vrouwen heeft geko zen voor een technisch beroep. De geënquêteerde vrouwen lieten m meerderheid weten het perspec tief op een baan nog niet groot te achten. Gezin Het onderzoek van de stichting, gehouden naar aanleiding van het vijfjarig bestaan, wijst verder uit dat herintredende vrouwen die stoppen met hun opleiding of pogingen aan werk te komen, dit vooral om maatschappelijk'..1 rede nen doen. Gebrek aan kinderop vang, de tijden van de (beroeps) opleidingen, de dubbele belasting van gezin en opleiding en slecht openbaar vervoer zijn de meest voorkomende redenen voor het afzien van verdere plannen op de arbeidsmarkt. De oegamsatie Vrouw en Werk winkel Nieuwe Waterweg Noord en Zuidhollandsc Eilanden is vijf jaar geleden opgericht om de po sitie op de arbeidsmarkt van - ■noma mei ijk herintredende - ouwen te verbeteren, hun eco- omische zelfstandigheid te be vorderen en meer beroepen voor vrouwen toegankelijk te maken. Ruim de helft van de deelnemen de vrouwen was vijfjaar of langer uit het arbeidsproces geweest. Slechts elf procent had betaald werk op het moment dat ze aan een cursus begonnen; enige tijd na een cursus is dat 44 procent. Schiedam - Het sluipverkeer kan in Schiedam-Noord steeds minder kanten op. Werden de Joppelaan ende Polderweg enige tijd geleden afgesloten voor het doorgaande verkeer in de rich ting van Rotterdam, vanaf volgende week donderdag wordt de bewoners van Spaland en de Vogelwijk een andere sluipweg ontnomen. De Schiedamseweg wordt ter hoogte van het Harg- plein doormidden 'geknipt', waardoor de automobilisten de 'stoplichtenroute' over de Zwaluwlaan en Churchillweg niet meer kunnen nemen. Net als op de Polderweg gebeurt de afsluiting van de Schiedamse weg op initiatief van een aantal bewoners. Zowel buurtbewoners als leden van ENFB vinden dat de weg langs de rand van het Bea- trixpark levensgevaarlijk is. De Schiedamseweg is een belangrij ke schakel in het Schiedamse fietspadennet. Dc fietsers en voetgangers moeten dezelfde rij baan delen met de auto's. Aan de bewoners zijn verschillen de verkeersmaatregelen voorge legd. Gedacht werd aan het ma ken van drempels of een wegver smalling. De bewoners kozen uit eindelijk voor dc meeste rigou reuze oplossing. Ter hoogte van de Hargsingel worden de klinkers over een lengte van 25 meter uit het wegdek gehaald. Alleen fiet sers en de brandweerauto kunnen er in de toekomst nog door. Als gevolg van de maatregel is vanaf volgende weck donderdag alleen de wijk Tuindorp vanuit de richting van zwembad Groenoord bereikbaar. Bewoners van hot ou de Kethel, het Hargplein. de Vo- gelbuurt en Spaland zijn vanaf dat moment aangewezen op de "stoplichten route'. Plezier Wethouder Zijdeveld zal donder dag vermoedelijk met veel plezier aan de start van de werkzaamhe den aan de Schiedamseweg deel nemen. Sinds jaar en dag woont de wethouder op het gedeelte van de weg. dat als gevolg van de maatregel een stuk rustiger zai worden. „Maar ik heb me bewust niet met de actie bemoeid." zegt Zijdeveld. ..Dergelijke zaken moetje kunnen scheiden." De kans bestaat dat Kcthelaars in de toekomst ook hun laatste sluiproutes uit het noordelijke stadsdeel kwijtraken. Dat zijn de Kandelaarweg en de Harreweg, twee landweggetjes die Schiedam met Delft verbinden. Na een op roep van bewoners studeren bei de gemeenten ook hier op ver keersmaatregelen in de polder. Maassluis - Een postzegel uit 1913 van 10,- met een huidige verzamehvaarde van tweedui zend gulden, ja zelfs enkele exemplaren waarvan de waarde niet in geld is uit te drukken, wa ren dit weekeinde te zien op de tentoonstelling 'Een ontdek kingsreis in de wereld der postze gels', die in Maassluis werd ge houden in verband met het 50-ja- rig bestaan van de Vereniging van Postzegelverzamelaars Maas sluis. Mochten voorheen alleen filate listen met een speciaal gekeurde verzameling deelnemen aan de tentoonstelling, in de afgelopen dagen kon iedereen meedoen die zich serieus met postzegels bezig houdt. Joodse poststukken Zo was er een verzameling te zien van joodse poststukken van tij dens en na de Tweede Wereldoor log. Deze poststukken hebben qua stempel en inhoud weer een hele andere waarde dan een zeld zame postzegel. „De waarde van een verzameling is afhankelijk van de aantallen die er in zijn," benadrukt veiling meester J. B. Kramer. „In de oor log hebben veel mensen met zwart geld geprobeerd dat wit te wassen door het in postzegelver zamelingen uit die tijd te steken. Door de grote hoeveelheid men sen die dit deden, zijn de postze gels nog minder waard dan in de Tweede Wereldoorlog." De onderwerpen op de postzegels varieerden van de natuur in Ne derland tot ruimtevaart. Er waren ook metalen exemplaren uit Tonga. Iedere verzamelaar heeft zo zijn eigen interpretatie van verzamelen. De animo was groot. Met name de ruilbeurs afgelopen zaterdag trok zo'n driehonderd bezoekers uit de hele regio. Gerichte 'ruilers' kwa men er echter uit heel Nederland om de laatste ontbrekende post zegels uit hun verzameling te be machtigen. Adres: Vereniging van Postzegel verzamelaars Maassluis, No- beldreef 139, Maassluis. Met speciale pakken en met persluchtapparatuur op hebben brandweerlieden en DCMR-personeel de oorzaak van de stank rond een tankwagen aan deGeorgeStephensonwegin Vlaardingen onderzocht. Desituatïe was voor de Vlaardingse politie zaterdagmor gen rond halfzeven aanleiding de omgeving van de weg af te zetten. Uiteindelijk bleek dat er uit de tankwagen het sterk riekende ethylacrylaat lekte. Onderzoek leerde het lek in een overdrukventielzat. De gewaarschuwde chauffeur van de vrachtwagen kon het euvel verhelpen. Daarna vertrok de wagen naar het moederbedrijf in Dordrecht om te worden gereinigd. Er bestond volgens de politie geen gevaar voor de volksgezondheid. Foto Roel Dijkstra doar Leen van Ooijen Hoek van Holland - Wat de akoes tiek betreft is de onlangs geheel verbouwde theaterzaal van De Hoekstee er zeker niet rp vooruit gegaan. In de oude toestand wa ren zelfs professionals enthousi ast over het geluid in de zaal. Na de renovatie, nodig geworden omdat de theaterzaal niet langer ook een sporttunctie had, is het plafond verlaagd en dat is de akoestiek zeker niet ten goede ge komen. Bovendien is het plafond gemaakt van geluids-absorbe- rend materiaal en dat is achteraf ook geen gelukkige gedachte ge weest. Hosanna Het eerste grote concert in de ver- nicuwde zaal werd zaterdagavond verzorgd door de chr. gem. zang vereniging Hosanna en de harmo nie vereniging Rotterdam aan Zee. Een combinatie die zeker m staat was om hel publiek te boei en en dat bewees ook de vrijwel geheel gevulde zaal. De toehoorders in dc zaal bleken overigens wel tevreden over het gebodene. terwijl de kritiek juist afkomstig was van de deelnemers aan het concert. „Ik hoorde alleen mezelf zingen. Er was geen on- uerling contact. II. had niet het idee dat ik in een koor stond te zingen." constateerden meerdere leden van Hosanna. Ook de bla zers van Rotterdam aan Zee wa ren niet echt tevreden over de ge luidsweergave. Maar in die geval werd wel duide lijk dat de samenwerking tussen do twee oudste Hoekse verenigin gen up zang en m ziek gebied wel degelijk tot iets moois kan leiden. Schiedam - De Schiedamse be wonersverenigingen raken een belangrijk deel van de hen toebe deelde professionele ondersteu ning kwijt. Het Instituut voor de Ondersteuning van Bewoners in Stadsvernieuwingswijken (IOBS) wil, dat de opbouwwerkers en be wonersdeskundigen een deel van hun wijkgerichte werk inruilen voor stedelijke activiteiten. In te genstelling tot nu moeten ze ook in de noordelijke stadswijken ac tief worden. Deze aanbevelingen staan in de nota Heroriëntatie IOBS. die ver leden week is gepresenteerd. Dc aanbevelingen stellen een breuk met de huidige situatie voor. Op dit moment is de praktijk veelal dat dc bewonersverenigingen de taakinvulling van de beroeps krachten bepalen. In de toekomst wil het IOBS zelf uitmaken welke bewonersmitiatieven ondersteu ning behoeven. De aanbevelingen in de nota ko men tegemoet aan de voorwaar den. die wethouder Adri Reijn- hout (wijk- en buurtbeheer) in het voorjaar bij het vijfjarig bestaan van het IOBS stelde. Naast de uit breiding van het werkterrein tot boven de spoorlijn zou het IOBS zich meer moeten richten op ini tiatieven op het vlak van het wijk en buurtbeheer. Nog voor het verschijnen van de nota heeft de bewonersvereni ging Schiedam-Zuid tegen de nieuwe taakinvulling geprotes teerd. Net als de andere wijken kan de Gorzen in de toekomst re kenen up acht u r opbouwwerk en vijf uur bewo.icrsondersteu- ning. Voorzitter Albert Bons stel de dat dit veel te weinig is om de omvangrijke projecten op het vlak van de stadsvernieuwing en het wijk- en buurtbeheer op een fatsoenlijke wijze te begeleiden. In de nota ontkent het IOBS dat de nieuwe aanpak ten koste van de wijken zal gaan. Er wordt wel iswaar meer geïnvesteerd in ste delijke ondersteuning, maar vol gens du nota is dit uiteindelijk slechts in het belang van de wij ken en de individuele bewoners. De werkers van het IOBS gaan zich onder meer bezig houden met het gemeentelijk volkshuis vestingsbeleid. Verder is er de ontwikkeling dat bewoners vanaf 1993 op stedelijk niveau met de verhuurders moeten gaan praten over de huursom. Het IOBS vreest dat de huurders in dit over leg een zeer zwakke positie gaan innemen als een door het op bouwwerk gesteund, gestructu reerd bewonersoverleg uitblijft. Buiten dc gegarandeerde onder steuning kunnen de btwuners- verenigingen en individuele be woners in de toekomst voor losse projecten bij het IOBS aanklop pen. In tegenstelling tot nu vil het IOBS in de toekomst zelfstan dig beslissen of de ondersteu- mngsaanvraag kan worden geho noreerd. Een nieuw te benoemen coordi nator moet gaan bekijken, hoe groot de nood is en m hoeverre het bewoners-initiatief kansrijk is. Deze krijgt bij het IOBS ook de taak om tc beoordelen of het insti tuut de aangewezen instantie is om de gevraagde diensten te ver lenen. Moeilijk Het IOBS verwacht niet dat de verminderende activiteiten op het vlak van de stadsvernieuwing tot een taakverlichting t uilen lei den. Door de bezuinigingen is het op dit moment juist extra moei lijk. de huur. na renovatie of groot-onderhoud van woningen, betaalbaar te houden. Het IOBS ziet het als haar taak de betrok ken bewoners te ondersteunen. Volgens het instituut, dat onder voorzitterschap staat van Bert van Kan, zijn er in de afgelopen tijd tal van nieuwe ondersten- nmgsvragen rond het thema wo nen ontstaan. In de komende tijd wil het IOBS onder meer zelf plannen ontwikkelen voor wijk en buurtbeheer. Verder wil men bereiken dat de financiële kaders van projecten beter werden verzorgd. Geldgebrek leidt er nu regelmatig toe dat bewoners lang moeten wachten en initiatiefgroe pen uil elkaar vallen. Vlaardingen - De brandweer van Vlaardingen heeft zaterdagmor gen rond half zo:- dp luifel van het pompstation aan ik Deltaweg ge blust. Die was verm. edel ijk door kortsluiting in brand geraakt. Ontploffingsgevaar is er niet ge weest. Vlaardingen - Twee Vlaardingse jongens van 16 en 19 jaar zijn za- terdagmoigen rond half zes opge pakt door de politie omdat ze in de Lorentzstraat over een gepar keerde auto hadden gelopen. De schade aan de auto was gering. Vlaardingen - De eigenaar van een snackbar aan de Valerius- straat in Vlaardingen is zaterdag avond rond half negen overval len. Toen hij alleen in de zaak was. kwam er een man binnen met een bivakmuts over nage noeg zijn hele gezicht. De over valler dreigde met een vuurwa pen et; eiste geld. Met enkele hon derden guldens ging hij er van door. Schiedam - Op de Stephenson- straat in de Schiedamse wijk Oost is zaterdagavond rond zeven uur een vechtpartij uitgebroken tus sen twee groepen jongeren. Daar bij werd flink geslagen. Een 17-ja- rigc Schiedammer bracht zich met zijn vriendin in veiligheid door een gebouw binnen te gaan. Later bleken zijn brommer én die van zijn vriendin in brand te zijn gestoken. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft vrijdagavond rond tien uur een 29-jarige man aangehou den die even daarvoor een 17-jari- ge Schiedammer met geweld had bestolen op de Vlaardmgerdijk. De overvaller had zijn slachtoffer in het gezicht, m de buik en in de borststreok gestompt. Daarop was geld en een busabonnement afgegeven. Met hulp van voorbij gangers kon de overvaller in de Troelstralaan worden aangehou den. Schiedam - De Schiedamse poli tic heeft vrijdag, bij een verkeers controle op de Havendijk. 53 be keuringen uitgeschreven voor te hard rijden. Er werd ook gecon troleerd op het rijden door rood licht op de kruising MozarÜaan/ Eduard van Beinumlaan. Dat le verde vijftien bekeuringen op. Bij die kruising steken veel school kinderen over. De politie is van plan de controle te herhalen. Schiedam - Twee Vlaardingse jongens van 18 jaar zijn zaterdag middag op de Brederoweg in Schiedam met hun brommer ge slipt. De jongens vielen daarbij dusdanig ernstig dat zij naar de EHBO-afdeling van het Schie tend Ziekenhuis moesten voor behandeling. Schiedam - Op vijf plaatsen in Schiet im zijn dit weekeinde au to's opengebroken. Dat gebeurde aan dc J. C. van Markenstraat, het Spinhuispad, de Lange Nieuw- straat, de Nieuwe Sluisstraat en de Hogenbanweg. Steeds was de autoradio de buit. Vlaardingen - Een 32-jarigeMaas- sluizer is vannacht rond twee uur op de Marathonweg in Vlaardin gen aangehouden wegens rijden onder invloed. Op het politiebu reau bleek dat de man genoeg had genuttigd om hem een rijverbod van vier uur te geven. V*»»f* »-» «rl ui auüi Schiedam - De Schiedamse brandweer heeft zaterdagavond oen brand geblust in een sloop pand nan de RoUerdamsediik.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1