15 Woningen worden anders verdeeld DE BALANS rnD 'Enge lange fallus zakt eindelijk weg in sokkel' Hermes populair aan de Damlaan Toenemende criminaliteit in Schiedamse binnenstad w S3* BELANGRIJKE VEILING Ti MAASSLUIS Naar bed, naar bed Winkeliers actief Wethouders op reis CD van Stoikestein Vlaardingen werkt nauw samen met Patrimonium en Samenwerking '77 van de ZOste eeuw Boekhandel Van Leeuwen Sint aan de wandel EEN PARTIJ GEREEDSCHAPPEN EEN PARTIJ NIEUWE T.V.'S EN VIDEO'S EEN PARTIJ HUISHOUDELIJKE GEBRUIKSVOORWERPEN VEILINGBEDRIJF OLYMPIC, Rotterdams Dagblad Woensdag 18 november 1992 Buitenlandse kinderen gaan te Iaat naar bed en ze maken te veel her rie, zowel binnenshuis als op straat. Dit, dames en heren, betoogde deVlaardingse gezond-verstand-partij Burger Belangen onlangs tij dens de algemene beschouwingen in de gemeenteraad. En de geach te BB-volksvertegenwoordigster waarschuwde: als de buitenlanders zich niet aan de regels houden, wordt er opgetreden. Hoor ik het goed? Wordt hier het racistische stokpaardje van Jan maat en Vierling teruggebracht tot onbekendheid van buitenlanders met het oer-Hollandse versje 'Naar bed, naar bed, zei Duimelot?' Moeten alle buitenlandse kinderen voortaan na bet klokje van zeven uur op één oor? Wil BB het gejoel van buitenlandse kinderen gaan meten met een geluidsmeter? Decibelletje te veel, dan moet Aii voor straf om zes uür naar bed? Is het dan zo simpel? Dat opent ongekende perspectieven voor de lau. and order in dit land. Zo zag ik laatst op station Schiedam-Rot- terdam West een trein met baldadige voetbalsupporters. Daar gaat weer een flinke hap uit mijn belastingeentjes, vreesde ik, want het treinstel onderging onder barbaars, oorverdovende gebrul een ware metamoriose en die vele Oom Agenten zullen er ook niet pro deo hebben gestaan. Dat lijkt me nu een kolfje naar de hand van BB. Hoe zou ze die rad draaiers aanpakken? oortaan verplicht op de fiets naar het stadion? Het cachot in op een dieet van water en brood met spelden? Vpor stral zonder eten naar bed? Een maand geen zakgeld? Twee uur het kolenhok in? De hele week de afwas doen? Geen warme kruik deze winter? In de zak mee naar Spanje volgende maand? Een heilzame afranseling door vader? Het blanke zwaard van de Hermandad er overheen? Tja, die BB-Duimelot is een grote aanwinst voor de Vlaardingse de mocratie. Ontstaan uit onvrede met Remi Poppés dictatoriale grote bek is de tweemans fractie nu bezweken aan de even dictatoriale gro te bek van een van de BBers. 'Moeders wil is wet', sneerde de andere daarover in de gemeenteraad, aldus de krant. Ik snap nu waar het conflict over ging. Ze konden het niet eens worden over de verplich te bedtijd van buitenlandse kinderen. En dat gescheld... ach ja, waarom ook niet? Bush noemde de Demo cratische kandidaat voor het viee-presidentschap Gore minachtend Mr. Ozon en de Arkansas Democrat Gazette bedacht de scheldna men Slicfc Willie (sluwe gladde vos) en A tal king head with PHS (een leeghoofd met een blitz kapsel) voor Clinton. Dus laat ik ook eens een duit in het zakje doen met een variant op Bolkesteins beroemde uitspraak. Burger Belangen: ia. DICK van der LOGT Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carei van der Velden 1 Met dc feestdagen voor de deur heeft een stel jonge ondernemers aan de Hoogstraat de handen ineen ge slagen voor activiteiten in de oudste winkelstraat van Schiedam. Zc richten zich onder andere op kin deren tot tien jaar, die speelgoedprijzcn kunnen win nen in een fotowedstrijd. Daarvoor moeten ze zater dag op de Hoogstraat een foto maken van Sinter klaas of zijn Zwarte Pieten. Bij Printsjoppie, op num mer 137a. kan elk kind de deelnemende foto gratis laten afdrukken en inleveren tot 28 november. Een jury wijst de prijswinnaartjes aan. die op woensdag middag 9 december bij Speeigoedland feestelijk ont haald worden. Op zondag 20 december vindt een speciale koopzon dag plaats, waaraan vrijwel alle Hoogstraatwinke liers deelnemen. Verder is er voor de derde achter eenvolgende maal een kerst stallen wed strijd. De stallen worden tentoongesteld in de etalages aan de Hoogstraat. Burgemeester Scheeres maakt deel uit van du jury die de mooiste of origineelste stal aan wijst. Nadere informatie is te verkrijgen bij Maarten Lugtenburg, Hoogstraat 148. tel.: 4732388. Vlaardingen De wethouders Kool en Van der Steen, het raadslid Jumelet en drie ambtenaren keren deze week terug van een kort bezoek aan Moravska Trebova in Tsje- cho-Slowakije. Het delegatiebezoek is het eerste offi ciële vervolg op de ondertekening van het samen- werkingspro tocool door de burgemeesters van beide gemeenten. De Vlaardingers woonden gisteren en vandaag diverse evenementen bij die ter gelegen heid van de derde verjaardag van de 'fluwelen revo lutie' waren georganiseerd. De CD 'Verboden liefde' van de Maassluisse zanger Jaap Stoikestein komt deze week in de platenwin kels. De compact disc, die 16 nummers bevat en 20 gulden kost, is de eerste van Stoikestein. De zanger maakte eerder furore met de nummers 'Oh Oh West- land'. 'Pakkie Brood Pindakaas' en de Torna- ten tango. Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sport redactie: Donald Bax Telefoon 2340055 Vlaardingen - De woonruim teverdeling in Vlaardingen gaat op de helling. Met ingang van 1 oktober van het volgend jaar werken Patrimonium, Samenwerking 11 en het Ge meentelijk Woningbedrijf sa men in een federatie die voor een andere verdeling van de sociale huurwoningen gaat zorgen. De grootste verandering daarbij is dat mensen zelf actiever moe ten worden bij het verwerven van een huis. In Schiedam is ook een soortgelijke ontwikkeling in gang gezet. Vlaardingen volgt bij alle veranderingen het Delftse. meer marktgerichte systeem. In de nieuwe aanpak vervalt voor de woningzoekenden het punten systeem. Er komt in de admini stratie een verdeling tussen ur gent-won ingzoekenden en 'ande ren'. De laatste groep moet zelfde boer op om te zoeken naar een nieuw onderkomen. Daarbij wordt een woonkrant ais hulp middel gemaakt. Het betekent dat de ijverigste woningzoeken den de meeste kans op een nieuw huis maken. Voor de urgem-woningzoeken- den komt een aparte regeling. Een urgenticcommissie zal gaan bepalen wie wanneer in aanmer king komt voor een nieuwe wo ning. Daarbij zal worden gewerkt met garanties dat binnen een be paalde termijn een woning ter be schikking wordt gesteld. Vlaardingen telt meer dan 10.000 woningzoekenden, maar niet be kend is hoeveel er daarvan reëel zijn. In de nieuwe opzet wordt verwacht dat van dc 121)0 wonin gen die er elk jaar vrij komen, er 120 kunnen worden gebruikt voor de huisvesting van ureent-wo- ningz Dekenden, Dc toewijzing za! geschieden door een bureau van zes personen, dat zal worden samengesteld door de drie partners. Dat bureau heeft eomputerverhindingen met de corporaties en de gemeenten om direct over alle benodigde infor maties te kunnen beschikken. Op het stadhuis wordt het plan momenteel nader uitgewerkt. Onbekend is wanneer de gemeen teraad zich over het plan zal bui gen. In het college van B en W is afgesproken dat de gemeente een kwart van de kosten voor het. nieuwe bureau woonruimte ver-, deling op zich zal nemen. De gemeente zal achteraf contro leren of goed met dc opgestelde regels-wordt omgesprongen. Deze aanpak maakt deel uit van het 'besturen op afstand* waar steeds vaker sprake van is. Hermes DVS komen we diverse keren tegen in het nieuwe boekje 'Omzwervingen door Schiedam' a's de bekende voetbal- en cricketvereniging met zijn veld langs de Dam laan. Bij de beschrijving van de beschildering op de wagen van ijscoman Servaas Timmer mans zowel als in de tekst bij straatfoto's met kinderen van de Noordvestsingel of de Huijsmansstraat. Het boekje is het vijfde, dat Kiela van Schiedam heeft gemaakt. Alle oude stadswijken komen er in aan bod. Bij de niet eerder in boekvorm gepubliceerde fo to's staat veel informatie, on der meer uit oude adresboe ken. Dat cricket van oudsher een populaire sport in Schiedam is moge blijken uit het feit, dat op Timmermans' ijswagen cricketbeelden staan geschilderd. Maar met voetbal trok Hermes toch meer bezoe kers. De eigenaar van een ou de schuur aan de Damlaan sloeg daar in 1936 zelfs munt uit door tegen betaling gaten in zijn dak te verhuren. Drie rijen dakpannen werden in de crisistijd voor dit doei verwijderd van de schuur tegenover het voetbalveld van Hermes. Het boekje is uitsluitend telefonisch te bestellen bij de samensteller (4746510). Het kost 35 gulden. Repro Ellen den Ouden/Roel Dijkstra Door Sander Sonnemans Schiedam - De criminaliteit in het centrum van Schiedam is de afgelopen maanden sterk toegenomen. Dat zegt de Bewoners Ver eniging Schiedam-Centrum (BVSC). Op het politiebu reau is men van dat gegeven niet volledig op de hoogte omdat centrum bewoners bij wie voor de deur dingen ge beuren die het daglicht niet verdagen kunnen, uit angst voor represailles de politie niet in durven te schakelen. Om daar verandering in te brengen en een beter inzicht te krijgen in de overlast die hoofdzakelijk gedurende de weekeinden wordt veroor zaakt, heeft de BVSC de ver ontruste bewoners opgeroe pen melding te maken als ze iets van criminele aard waar nemen. „Het aantal meldingen blijft achter bij de door de bewo ners geconstateerde feiten." zegt Piet Bothof, secretaris van de bewonersvereniging. „Ons durven ze wél te bellen omdat ze gegarandeerd ano niem blijven. Dat idee heb- ben ze bij de politie kenne lijk niet." Naar aanleiding van de tele foontjes die soms oplopen tot 30 per week, is vast ko men te staan dat op een stuk je Hoogstraat, het braaklig gende Imelda-terrcin en het Broer sveld regelmatig schermutselingen plaatsvin den. ..Er worden regelmatig vetes uitgevochten waarbij zelfs scholen vallen," draait Bot hof er niet omheen. „En dan doel ik niet alleen op die schietpartij van twee week einden geleden bij de Passa ge, want er vinden wel vaker schietpartijen plaats. De mensen durven de politie niet te bellen. Ouderen en al leenstaanden zijn bang om 's avonds over straat te gaan en slapen slecht." Bothof beweert dat het me rendeel van de overlast wordt veroorzaakt dnnr de bezoekers van de Turkse koffieshops en shoarmaza ken aan het Broersvc-ld. De eigenaren van de hofcca-eta- blis semen ten. vindt hij, tref fen geen enkele blaam want ze kunnen niet verantwoor delijk worden gesteld voor datgene wat dc klanten in de nabijheid van de zaken uit spoken. „De mensen op straat wor den lastig gevallen cn aange sproken met de vraag of ze drugs willen kopen," noemt Bothof één van de klachten op, „Soms vliegen bij een shoarmazaak de ruiten eruit maar, en dat moet ook wor den gezegd, verder wordt cr tegenwoordig weinig ver nield. Ik denk dat het mede te danken is aan het werk van bureau HALT. De men sen daar doen goed werk en de straffen zijn niet misse lijk. Dat zal zo wel z'n in vloed hebben." Dc secretaris van de bewo nersvereniging woont in het hart van Schiedam en maakt regelmatig een rondje door het centrum om het een en ander persoonlijk in ogen schouw te nemen. Zo zegt hij te weten dat de bewoners van enkele 'drugspandjes' in dc Elzen- en Zwaansteeg re gelmatig voor duistere zaak jes de Lange Haven overste ken naar het centrum. „Laatst nog is cr een oude vrouw beroofd door lui die zich constant in de buurt van het Imelda-terrcin ophou den. „Die vrouw gaat naar het postkantoor om geld op te nemen, ze komt terug in haar huis en wordt beroofd door iemand die zich uit geeft voor een ONS-medc- werker. Eén van die gasten was haar gewoon gevolgd." Dc BVSC heeft meerdere malen bij de politie aange drongen op verscherpte sur veillance in h et betre ffen de beschikt men niet over vol doende manschappen om voortdurend een oogje in het zeil te houden. Daar wordt overigens wel toegegeven dat het klachten patroon geen duidelijk ..beeld ver schaft over de duistere zaak- jes die zich volgens dé BVSC' in het deel van de binnen stad afspelen. „De mensen bellen niet alle maal," laat een politiewoord voerder weten. „Er zijn buurtbewoners die zeggen dat het zo vaak raak is dat ze er niet meer vreemd van op kijken. Maar als zc ons niet bellen, weten wij ook niet hoe de situatie is. Wc hebben er gewoon heel moeilijk zicht op. En heus, de mensen die ons bellen, hoeven niet bang te zijn dat hun namen bekend worden gemaakt." Inmiddels heeft de bewo nersvereniging met de poli tie rond de tafel gezeten om zich te beraden over te on dernemen stappen. De eerst stap in de poging de crimina liteit tegen te gaan, is een fo- rumavond d ie med i o j a nu a ri 1993^ voor de bewonors cn centrum wordt gehouden. Een werkelijk schuierend boekwerk, njk geillusr/eerd. d,i! u m- formeert over du technische en wetenschappelijke ontwikke- j fin gen v.tn deze t*c i Over sport, kunst j en cultuur, media, volkeren etc. M.iar ook over onderwerpen die nu bijzonder actueel zijn. DIT BOEK MOET U HEBBEN 480 pagina's. 500 kaarten en grafieken. 1856 illustraties. Afm.: 20 x 24 cm. Gebonden met goudopdruk. Maakt een inventaris van 200 belangrijke thema's. Geeft een overzichtelijke analyse van de stand van zaken. Opent een venster naar de toekomst. Uw boekhandelaar' Rroorsvest 44 Mgr. Nolenslaan 612 Schiedam Sinterklaas komt zaterdag op bezoek in Maas land. Hij doet er goed aan een paar stevige wandelschoenen aan te trekken. De dorpskern is door de renovatie van de 's-Herenstraat slechts ten dele toegankelijk voor de rijtoer i per koets en er moet dus regelmatig een stukje gewandeld worden. Om 14.00 uur arriveert de Sint bij dc ophaalbrug tussen de Huis te Vel- delaan cn Hofsingel. Vandaar gaat hij per koets en te voet naar het gemeentehuis waar de goedheiligman wordt ontvangen door bur gemeester M. Kokxhoorn. Schiedam woensdag 18 november Thpma-avtind Nederlandse Christen Vrouwen Bond over de bijbel. De Rank. Schiedam se'.vt'R 122.19.-1Ö uur. Spirituele avond, wijkcentrum Nieuwlund. VVibaut plein lGn.2tl.00 uur. donderdag 19 november Kleding- on speelgoedbeurs. Klubhuis Zuid. Dwarsstraat 42. lo.üti- i-j.oo uur. S'.ari cursus bjneinsehikkeri. Blauwe Brug. 13.30-lo.00 uur. Bloemschikken, KJupbuis Oost, Galileistraat 86. 14.00- 15.00 uur. Vlaardingen Woensdag 18 november Opening yokviUT.U'üiisleUins Icarus. Zonnehuis. -0.00 donderdag 19 november Lunchconcert. Grote Kent. I2.40-Ll.l3 uur. 'Film over uud-Vlaardinsen [Ver. Huisvmuwen). Triangel. 14.00 uur. Maassluis woensdag 18 november 1 'Eridge-cursus, Koningshof. 19.30 uur. Op zaterdag 21 november a.s. zat door veilingbedrijf Olympic, t.o.v. de weledelgestrenge heer C. P. M. Knüppe, gerechtsdeurwaarder te Schiedam bij opbod worden geveild W.o. diverse handgereedschappen en elektrische, w.o. boormachines, lastralo's, tafelboormachines, lintzagen, slijpmachines, Co2-lasapparaten, compressoren, diver se luchtgereed schap pen en brandkasten. een partij stereo-apparatuur, w.o. prachtige stereocom binaties met CD, losse CD-spelers, boxen, radio's, auto-radio's en wereldontvangers. w.o. stofzuigers, magnetrons, koffieapparaten, stoomij- zers, pannensets, tafelbestekken, diverse siervoorwer pen, verlichting, dekbedden, een partij SPEELGOED, een partij eiken kleinmeubelen en wat verder ter tafel wordt gebracht. Alle artikelen worden per stuk geveild en met volledige fabrieksgarantie. De veiling wordt gehouden in: De Koningshof. Uiver- laan 20 te Maassluis. Kijkuur; 12.30 uur. Aanvang veiling; 13.30 uur Vianen. tel./faxnr. 03473-72783. Door Carel van der Velden Schiedam - Soms heeft inspraak wel degelijk zin. Die blijde con statering zouden sommige aan wezigen van de twee jaar geleden gehouden inspraakavond over de bouwplannen voor het Stadserf nu kunnen trekken. Toen werd er voorgesteld, dc open vlakte naast het stadskantoor te vullen met een hoefijzervormig, naar buiten toe gesloten gebouw. De protes ten hebben geholpen, want de massa van toen heeft plaatsge maakt voor een doorzichtige structuur. De protesten op de door Han de Kluyver gemaakte stedebouw- kundige opzet kwamen vooral uit Oost. De vertegenwoordigers uit de direct achter het Stadserf gele gen wijk vreesden dat zij in de toekomst door een moderne va riant op een stadswal in elk geval in visueel opzicht van het cen trum zouden worden afgesloten. Die vrees was op dat moment niet helemaal ongegrond, want vanuit deze wijk kwamen verschillende straten uit op de achterzijde van de nieuwe bouwmassa. Als finale consequentie zou zelfs de tot basi liek verheven Singelkerk, vanaf het plein gezien gedeeltelijk aan het zicht worden onttrokken. Maar de schets van de gewezen Architect Ruijssenaars kan tevreden zijn. De plannen voor het Stadserf zijn door de poli tici goed ontvangen. Foto enen den Ouden/Roel Dijkstra stadsarchitect De KI nijver was maar een eerste aanzet voor de verdere uitwerking, vertelde wet houder Zijdeveld gisteravond. Ar chitect Ruijssenaars liet weten dat hij voor zijn ruimtelijke oriën tatie op het gebied veel aan de te keningen van zijn vroegere leer ling heeft gehad. Al was het maar om er achter te komen hoe het volgens hem niet moet. want in de uitwerking van het voorlopig ontwerp heeft hij in middels ïïink afstand genomen van de ideeën van de voormalige gemeentelijke architect. Vanaf de Singel kijk je in de nieu we opzet nu zo het open plein op. En vanuit de 2c Tuinsingel knal je niet meer op een onneembare vesting, maar wijkt de geve! uit nodigend voor een straatje, dat rechtstreeks naar het nieuwe stadsplein leidt. Tevreden Of iedereen in Oost nu tevreden is moet nog blijken, maar na de reacties tijdens de commissiever gadering voor stads o ntwi keli n g kan de eerstverantwoordelijke ar chitect Ruijssenaars dc komende inspraakavonden met het nodige vertrouwen tegemoet zien. Hij werd gisteren door de politiek overladen met complimenten voor zijn ideeën voor wal het kloppende hart van dc stad moet worden. En het handjevol belang stellende bewoners keek welwil lend toe. Dat is nog eens wat an ders dan Apeldoorn waar hij reeds bij een eerste presentatie van het door hem ontworpen stadhuis 1.300 buze bewoners te genover zich vond. In Schiedam hoeft hij minder on heil te verwachten. Nog geheel los van de vraag of het ontwerp deugt of niet. is Schiedam na tien jaar discussies gewend geraakt aan het idee dat het Stadserf wordt bebouwd. En na twintig jaar stil stand in de ontwikkeling van de binnenstad staat de gemeente raad te popelen om te beginnen op het stadserf. Dal zijn niet be paald omstandigheden waaraan een architect een hekel heeft. CDA'er Siem Rosman. verleden jaar nog boos omdat de raad geen serieuze inbreng in de architec ten keuze voor het Stadserf heeft gehad, loonde zich nu een tevre den man. „De zichtlijn lussen dc twee kerken is aangehouden. Dat komt voor honderd procent tege moet aan onze wensen." Ook Vincent Broeke (D66was vol lof voor de prestaties van Ruijsse naars. „Het bestaande stadskan toor is natuurlijk een enge, lange fallus. Die zakt nu gedeeltelijk weg in een sokkel van de nieuwe vondst." Aanloop In die sokkel worden aan de pleinzijde een restaurant, een ca fé en cle publieksfuncties van de bibliotheek en het archief geves tigd, Met het bureau burgerzaken cn het theater in hetzelfde ge bouw lijkt een grote aanloop van het publiek verzekerd. Toch is D66 nog niet overtuigd van di- belofte dat het nieuwe plein een gezellig karakter krijgt. „Ik ken leuke pleinen, maar ook negatieve." waarschuwde Broe ke. „We moeten er voor waken dat het geen Museumplein of Schouwburgplein wordt. Ruijssenaars wil bereiken, dat het nieuwe stadsplein voor voetgan gers oen soepele overloop krijgt naar het Homoplein en de Lange Kerkstraat. Een handicap vormen do tram en de drukke Rroorsvest. Verkeersmaatregelen en hel ver hogen van de rijbaan op dc kruising met de wandelroute moeten er voor zorgen dat de au to's op deze plek snelheid minde ren. Als haar neus in de richting van de Grote Kerk wordt geplaatst, kan Vrouwe Aleida toekijken of- hot idee goed uitpakt. Het beeld van de stichteres van Schiedam krijgt een piaatsje up de piekwaar het stadsplein overgaat in de:. Broers vest. Op dat punt is zij slechts dertig meter cn een dub bele glaswand verwijdert van dc: restanten van haar vroegere do micilie. het Huis te Riviere.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1