Waterweg 13 Lof voor nieuw ontwerp Stadserf Van fraude verdacht trio zwijgt hardnekkig Jé van Zaóe\ Aanhangwagen valt om Politiek Schiedam ziet opzet die flink afwijkt van eerste plan Welzijnsprogramma voor verbetering vatbaar Boek over oorlog in Maassluis en Maasland Woningen voor ontheemden bijna vol Justitie: ras-ontsnapper nu lang 'opbergen' Geen verwijt bij fraude rijbewijzen Stortplan Hoge Nes definitief geschrapt El FABER smeden liiaiifi* Vuilniscontrole: 50 bekeuringen Man zakt door grond Overval op snackbar Winkeldieven gepakt Mannen gepakt Betaalkaarten gestolen Rotterdams Dagblad Woensdag 18 november 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT VI aardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Kilometerslange files, richting Rotterdam, waren gistermid dag rond vijf uur het gevolg van een botsing op de zuidelijke rijbaan van rijkswegA 20 (Gouda-Hoek van Holland) ter hoog te van Schiedam. Daar was de trekhaak van een vrachtwa gencombinatie kapot gegaan als gevolg waarvan een aan hanger zelfstandig over de weg ging zwalken en omsloeg. Twee auto's, beide bestuurd door 30-jarige Rotterdammers, ontweken de aanhangwagenmaar botsten daarbij wel tegen de vangrail. Er was geen sprake van persoonlijk letsel. De aanhangwagen moest worden weggetakeld. Foto Roei Dijkstra Rotterdam - Justitie zai er alles aan doen om Mo hammed Marjane, de wegens moord veroordeelde man die gisteren na zijn derde gewelddadige ont snapping in Rotterdam werd opgepakt, nu zo lang mogelijk 'op te bergen'. ..Een vent die zoiets doet is wat ons betreft goed voor nog een Rink tijdje achter de tra lies." zegt de Asscnse officier van jus titie mr. H. A. Marquart Scholtz, De ontsnapping uit de extra beveilig de inrichting De Grittenborgh in Hoogeveen. op 23 oktober, was de derde op rij. Nog voor de Marokkaan in 1986 voor de moord op de Zwijn- dreehtse bankbeheerde Jan Mouwen voor de Dordtse rechtbank kwam, ontsnapte hij uit het Pieter Baancen- trum in Utrecht na gijzeling van een psychiater. Ook bij de twee volgende uitbraken werden mensen gegijzeld. Begin september verdween hij uit het Rotterdamse Huis van Bewaring De Schie. Op weg naar de bezoekruimte bedreigde hij. samen met en kele medegevangenen, een aantal bewakers met messen en gijzelde hen tot hij buiten was. Op 22 sep tember kreeg een arrestatieteam hem weer ie pak ken, maar precies een maand daarna wist hij op iden tieke wijze te ontkomen uit De Grittenborgh. Volgens officier van justitie mr. Scholtz zal Marjane in elk geval worden gedagvaard voor de gijzeling en wederrechtelijke vrijheidsberoving van bewakers in Hoogeveen. „Wat hij daar heeft gedaan is op zich al weer goed voor een fikse straf. De maximumstraf die op die feiten staat is vijftien jaar. Dat zal hij niet krij gen. maar op een eis van een tot twee jaar mag je toch zeker rekenen." De straf die de crimineel nog krijgt, wordt opgeteld bij de periode die hij nu nog moet uitzitten. Voor de moord op bankbeheerder Jan Nouwen en een reeks andere feiten (overvallen en de gijzeling van de psy chiater) was hij uiteindelijk tot 20 jaar celstraf ver oordeeld. Op grond van de Nederlandse regel dat veroordeelden slechts tweederde van dc straf hoe ven uit te zitten, zou hij op 9 augustus 2000 vrij moe ten komen. Mr. Scholtz: ..Vroeger was dat een voor waardelijke invrijheidstelling, die je moest verdie nen met goed gedrag. Sinds enkele jaren is het een recht van elke gedetineerde. Maar in dit geval gaan we zeker bekijken of we hard kunnen maken dat de ze vent het niet verdient om vervroegd in vrijheid te worden gesteld. Marjane werd gisteren gearresteerd toen hij een pand in Rotterdam verliet. Justitie wil niet zeggen hoe de politie de crimineel op het spoor is gekomen. Uit veiligheidsoverwegingen wordt niet meegedeeld waar hij nu is opgesloten. Moham med Marja ne Foto Gemeentepoli tie Rotterdam Den Haag - De gemeente Rotterdam treft geen blaam bij de grootscheepse fraude met rijbewijzen Maij-Weggen (Verkeer) schrijft dit in antwoorden op vragen van de Kamerleden Biesheuvel en Roosen (beiden CDAi. In de fraudezaak kwam aan het licht dat rijschool houders bekenden hei rijexamen lieten doen in plaats van de c-chte cliënt. Daarna werden theorie- certificaten veranderd, onder meer door het verwis selen van pa spoort foto's. De cliënt betaalde een fors bedrag om zo aan het rijbewijs te komen. Volgens de minister zijn na de ontdekking van de fraude per district nieuwe stempels voor theorie-cer tificaten m gebruik genomen. De controle op de ge lijkenis van paspoortfoto en kandidaat bij het prak tijkexamen is geïntensiveerd. Den Haag - Deaanieg van een stortplaats in de Hoge Nespolder, tussen Zwijnd recht cn Heerjansdam. is definitief van de baan. Dat heeft provinciebestuur der J. van der Vlist (PvdA, milieu) gistermiddag in Den Haag gezegd. Volgens hem is het plan. dat van uit de streek op veel verzet stuitte, niet langer nodig vanwege mogelijkheden tot vuilafvoer naar andere provincies. De stort in de Hoge Nes polder was bedoeld voor huisvuil en licht bedrijfsafval. Enkele maanden gele den zinspeelde Van der Vlist er a! op dat nel plan waarschijnlijk zou worden afgeblazen, indien de Raad van State groen licht zou geven voor een grote moderne dumping in de Derde Merwedchaven in Dordrecht (waar ook 'bewerkt' huisvuil kan konten). Die toestemming is er inmiddels Ook kondigde hij aan dat een nieuw provinciaal af- valstoffenplan in voorbereiding is. Daarin komt on der meer te staan dat een zevende oven moet worden gebouw tl bij ai'vmvtibrtmdijï AYR uj RijuuiOüd Ui dat nieuwe seheidings- en vergistingsinstallaties (voor de bewerking van huisvuil) nodig zjjn. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Vlaardingen - Met het nodige geduld heeft rc-chl bank- president mr. P. Smidt van Gel der gistermiddag de drie verdach ten van fraude met tweedehands auto's getracht aan het praten te krijgen. Hij boekte echter weinig resultaat want hot drietal gaf te kennen bij de eerdere verklarin gen te blijven en hield de kaken verder stijf op elkaar. De officier van justitie, mr. mevrouw C.A. van Beuningen. verweet de drie. twee Schiedamse broers van 36 en 40 jaar en een 38- jarige man uit Hellevoetsluis. zich schuldig ie hebben gemaakt aan oplichting. Het drietal werd fraude met kilometertellers, be lastin gdelicten en valsheid in ge schrifte ten laste gelegd. ..Een grootscheepse oplichterij waarbij 400 mensen fors zijn be nadeeld voor een gezamelijk be drag van 800.000 gulden." betitel de ze het werk van de drie zwijg zame heerschappen. Mocht, als de rechtbank over twee weken uitspraak doet, blijken dat de ten laste gelegde feiten bewe zen zijn verklaard, dan is er inder daad sprake van oplichterij van aanzienlijke omvang. De serie de licten zoals de officier die opsom de, liegt er in elk geval niet om. Om te beginnen werden bij Taan- derij BV. het automobielbedrijf in Vlaardingen dat door het drietal werd gerund, voor de verkoop de kilometertellers teruggedraaid en deed men de auto's jonger voor komen dan dat ze eigenlijk wa ren. Bovendien werden de kwar- taalaangifien van de omzetbelas ting opzettelijk verkeerd inge vuld om er zelf voordeel uit te ha len. Er werd voor 46.000 gulden aan omzet verzwegen en voor 15.000 gulden loonbelasting ont doken. Ook werd gerommeld met de fakturen. Op de rekeningen stonden lagere bedragen dan door de kopers waren betaald. Een fikse lijst met delicten, zeker gezien het feit dat er maar liefst 400 mensen bij de aankoop van een tweedehands vervoermiddel bij de neus waren genomen. De slachtoffers hebben inmiddels al lemaal de ANWB ingeschakeld om via een civiele procedure de eventueel opgelopen schade en gemaakte onkosten vergoed te krijgen. De zaak kwam aan het rollen toen in april 1991 een Vlaar- dinger zich meldde bij het politie bureau met de mededeling dat bij een ANWB-keuring was gebleken dat zijn auto meer kilometers had afgelegd dan bij de verkoop was opgegeven. Nadien startte de po litie een onderzoek dat enkele maanden vergde. Maar hoe president mr. Smidt van Gelder probeerde de tongen los te krijgen, de mannen berie pen zich alle drie op het recht de gestelde wagen niet te hoeven be antwoorden. Eén van de drie ver dachten. die als directeur bij het bedrijf werkzaam was geweest, had in eerdere verklaringen laten optekenen nergens iets van te we ten cn knikte slechts toen hem werd gevraagd of hij bij die uit spraak bleef. Zijn bondgenoten liet niets, maar dan ook helemaal niets los. De officier van justitie vond com mentaar eigenlijk helemaal niet nodig want voor haar was het alle maal zo klaar ais een klontje. Ze achtte alle feiten overtuigend en wettig bewezen en eiste voor de drie mannen de zelfde straf: acht tien maanden gevangenisstraf. Voor de drie raadslieden stond het echter als een paal boven wa ter dat hun cliënten vrijgespro ken zouden moeten worden. Ze vonden juist dat de zaken niet overtuigend konden worden be wezen en voerden daarbij in hun uitvoerige pleidooien allerlei ont lastende elementen aan die gro tendeels met elkaar overeen kwa men. Desondanks hield de offi cier voet bij stuk. „Er zijn 400 getuigen." besloot zij haar laatste betoog. „En de ver klaringen van die mensen zijn goed bruikbaar." Uitspraak op dinsdag 1 december. Schiedam - De architecten Kees Rijnboutt en Hans Ruijssenaars mogen hun voorlopig ontwerp voor de be bouwing van het Stadserf ver der uitwerken. Stuk-voor stuk reageerden de raadsle den gisteravond tijdens een commissievergadering zeer enthousiast op het ontwerp, dat flink afwijkt van een eer der door de dienst Gemeente werken gemaakte ruimtelij ke verkenning van het gebied aan de voet van het stadskan toor. De grote open vlakte rond het stadskantoor wordt met Hans Ruijssenaars als eindverantwoor delijke herschapen in een tradi tioneel langwerpig plein. De kop van dit plein wordt gemarkeerd door de Singelkerk, die haar vrije zichtlijn naar de Grote- of St. Janskerk behoudt. Aan de zijkan ten wordt het plein gcmarkc-erd door bijna symmetrisch vormge geven gevelwanden, die beide worden voorzien van arcades. In dc lange wand aan de zijde van het stadskantoor komt de centra le ingang van een nieuwe biblio theek, theater, archief, bestuurs gebouw en publiekscentram. De gevel begint naast het stads kantoor en loopt bijna door tot de Broersvest, tot voorbij de ruïne. CDA'er Sietn Rosman vroeg zich af of het historisch monument in deze opzet nog wel tot haar recht komt. Volgens architect Ruijsse naars blijft de ruïne goed zicht baar omdat zijn vijftien meter ho ge gebouw op deze plek volledig doorzichtig wordt. 1 ngebouwd De nieuwe gemeentelijke func ties bouwen het nu nog vrijstaan de stadskantoor volledig in. De bi bliotheek en het archief krijgen een plekje in de ge vel wand langs het plein. Het theater vuil de be staande rui mte tussen de toren en zo moet het nieuwe Stadserf er in de toekomst gaan uitzien. Geheel rechts is in het midden de Singelkerk zichtbaar. Dit godshuis vormt de kop van het nieuwe langwerpige plein, dat als open ruimte resteert na de gedeeltelijke bebouwing van het Stadserf. Tekening: Hans Ruijssenaars de keerlus van de tram. Het be stuurscentrum komt tenslotte op het laatste gaatje tussen het stadskantoor en de Overs chiese- straat. Voor de bouw van de nieuwe ge meentelijke gebouwen, die onder de begane grond worden voorzien van een garage voor 140 auto's en 500 fietsen, heeft de gemeente 40 miljoen gulden op de begroting staan. Ruijssenaars venvacht dat hij met dit budget aan de door de gemeente geformuleerde eisen kan voldoen. Door besparingen op onder meer de garage kan het gebouw volgens de architect tien procent groter worden dan ge vraagd. De gevelwand van de bibliotheek en het archief worden aan de zuidzijde gespiegeld door een langwerpig gebouw niet verge lijkbare maten, dat rijksbouw meester Kees Rijnboutt heeft ge tekend als onderdeel van zijn bouwplan. Deze architect vult de resterende vlakte op het Em- maplein in met een bouwmassa van 3.700 vierkante meter. Naast 97 woningen moeten er in het vijf vloeren metende gebouw onder meer winkels en kantoren wor den gevestigd. De bouw van dit onderdeel van het nieuwe stadserf kan naar ver wachting in september 1993 be ginnen. Gezien het complexe ka rakter van de bebouwing van de nieuwe gemeentelijke gebouwen denkt wethouder Zijdeveld, dat de eerste paal voor dit gedeelte op zijn vroegst aan het eind van het volgend jaar de grond in kan. De inspraakprocedure begint in januari. Ondanks de lovende woorden van de raad staat nog niet vast of de bouwplannen on geschonden de eindstreep halen. In het voorjaar van 1993 voert de gemeenteraad een takendiscus sie, waarbij de geplande investe ringen op het Stadserf moeten worden afgewogen tegen andere financiële wensen uit de stad. Zie verder pagina 15 Maassluis Er moet kritischer worden gewerkt om de totstand koming van hel welzijnsprogram ma in het vervolg beter te laten verlopen. Tot die conclusie kwam loco-burgemccster Timmermans van Maassluis gisteravond tij dens de vergadering van de ge meenteraad. De fracties keurden hot ontwerp Welzijnsprogramma 1993 goed. maar plaatsten er wel enkele kanttekeningen bij. Meerdere raadsleden vroegen zich af of er wel rekening was ge houden met de loonsveranderin- gen die volgens de CAO plaats vinden. I. de Groot van de PvdA, probeerde zelfs alsnog voor elkaar te krijgen dat er een aan passing zou worden aangebracht. Timmermans beloofde voor de vaststelling van het programma voor 1994 de zaak soepeler te la ten verlopen maar wuifde het ver zoek van De Groot om een subsi die met 330 gulden op te trekken, weg. Tegen het ontwerp werd tijdens de inzage-periode bezwaar aange tekend door de Stichting Paulus- groep Maassluis, het Educatief Centrum Maassluis (ECM>. creatief- en educatief centrum Klei en Kleur, Patiënten Belan gen Vereniging Maassluis (PB- VM} en de Stichting Samenle vingsopbouw Maassluis (SSM). De bezwaren hebben hoofdzake lijk betrekking op de hoogte van de voorgestelde subsidie voor 1333. Hel outw i p-pt ugi am i ua en de gemeentebegroting bieden daarbij voor het ECM, de PBVM en dc SSM geen ruimte voor uit- Voorzitter Van der Linden van de PBVM voerde aan dat het Wel zijnsprogramma 1993 4.7 miljoen gulden verdeelt onder een groot aantal instellingen en dat de PBVM er maar bekaaid vanaf komt met 1.470 gulden. „In onze primaire subsidie-aan vraag raamden wij een gemeente subsidie van 2.505 gulden." sprak Van der Linden, „Ons ledental is gegroeid en cr is een uitgave voor de regio vervallen waardoor we de raming hebben kunnen bijstellen tot een bedrag van 1.800 gulden." Vervolgens verzocht ook in; de begroting met 330 gulden n ver hogen. echter zonder resultaat. Gevelkachel XG-30-TK CALLENBURGSTRAAT 8D VLAARDINGEN TEL 010-4343096 TAPIJTEN GORDIJNEN BEDDEN ZONWERING X7W\fW -OMiu te 15 3!UK Stte&n Telefoon:010-4733735. Maasland - Iemand die zoveel materiaal en documentatie uit de Tweede Wereldoorlog in de regio Maasland en Maassluis heeft als J. Meijer, moet die gegevens wel haast een keer vastleggen. Giste ren was het zover: Meijer presen teerde de eerste twee exemplaren van zijn nieuwe boek. In 'Maas land en Maassluis in de Tweede Wereldoorlog' beschrijft hij in 140 pagina's het dagelijks leven van de twee plattelandsgemeen schappen in de vijf moeilijke ja ren. Vanaf vandaag is het boek voor 37,50 gulden in boekhandels in Maassluis en Maasland te ver krijgen. De eerste exemplaren werden gis teravond uitgereikt aan K. Bosch- ma en J. H. Steen kist. voorzitters van de historische verenigingen in Maasland en Maassluis. Beiden vonden het boek een waardevolle aanvulling op de geschiedschrij ving van de oorlog. „Het is goed dat dit is vastgelegd Het zou zonde zijn geweest als met die gegevens niets was ge daan." aldus Steenkist. Als tegen prestatie voor de ontvangst van het boek schonk Boschma de au teur een nooit uitgegeven boek van oud-Maaslander T. van der Kooij 'Het dagboek van de hon gerwinter', waarvan slechts en kele exemplaren in omloop zijn. De auteur Meijer werd in 1927 in Maasland geboren. De Van der Horst straat waarin hij woonde, werd later door Maassluis gean nexeerd. „Dit boek beschrijft." zegt de auteur, „vooral hoe de be volking van Maassluis en Maas land de vijf oorlogsjaren heeft er varen en doorstaan. Hiermee is een hiaat in de geschreven histo rie van deze omgeving opgehe ven," Maassluis - Bij controles op het naleven van de regels voor het buitenzetten van vuilniszakken zijn de afgelopen drie weken in Maassluis vijftig bekeuringen uit gedeeld. De controles worden uitgevoerd onder het motto 'Naar een scho ner Maassluis'. Daaraan wordt meegewerkt door de politie, de milieucontroleur, wijkmeesters, een graffiti-team. het Woningbe drijf en bewonerscommissies. De bekeuringen (de boete be draagt 70 gulden) volgden meest al na eerdere rondes door de wijk en waarschuwingen via de vak verenigingen. In vrijwel alle ge vallen ging het om vuilniszakken die te vroeg op de stoep waren ge zet. Volgens de politie wordt op die manier de verspreiding van zwerfvuil in de hand gewerkt. Te vroeg buitengezette zakken worden meegenomen en door de reinigingsdienst onderzocht op aanwijzingen over de indentiteit van de eigenaar, zoals envelop pen of adresbandjes. De overtre der krijgt het proces-verbaal dan thuisgestuurd. Op het centrum na. zijn alle Maas- sluise wijken nu door de contro leurs onderzocht. Binnenkort vol gen na-controles. De actie 'Naar een schoner Maas sluis' duurt tot eind december. Vlaardingen - Een 38-jarige man is gistermiddag rond half zes op de Dr. Wiarda Beckmansingel in Vlaardingen letterlijk door de- grond gezakt. Onder zijn voeten verdween een aantal trottoirte gels. De man kwam in een onge veer één meter diep gat terecht. Met verwondingen aan beide he nen is hij naar het Holy-Zieken- huis gebracht. Gemeentewerken heeft het gat weer gedicht. Schiedam - In een snackbar aar. de P.J. Troelstralaan in Schiedam is gisteravond rond zeven uur een overval gepleegd door twee man nen. De één dreigde met een op een vuurwapen lijkend voorwem en de ander deed een greep in d? kassa. Het tweetal ging er vervolgens vandoor richting Prof. Aaibersel* aan met, vermoedelijk, enkele honderden guldens. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gistermiddag twee mensen aangehouden op verden king van winkeldiefstal bij twee winkels op het Veerplein. Het stei had de gestolen schoenen en he renkleding bij zich. Op het bureau bleek de 36-jarige \touw. die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, ook nog 22 gram heroïne bij zich te hebben. Zij is voor nader onderzoek inge sloten. Dc tweede persoon, een 37-jarige man uit Dordrecht, werd na verhoor vrijgelaten. Schiedam - Dc Schiedam se poli tie heeft gistermiddag rond kwart voor twee op Rijksweg 20 twee Rotterdammers van 39 en 40 jaat aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. Op het bureau bekende het twee tal spullen in de Hoogstraat te hebben gestolen. Schiedam - In een woning aan het Land van Ris te Schiedam is gisteren overdag ingebroken. De buit bestond uit betaalkaarten, sieraden en een videorecorder. Uit een kelderbox aan de Diesel straat zijn onder meer geluids boxen, kleding, gereedschap en een klok gestolen. Dieven stalen vannacht op de Delflandseweg een bruine Opel (KG-79-VF). lampen. Tevens zijn er veel spul len. zoais meubilair, geschonken, om de woningen bewoonbaar te maken. Ook hebben zich mensen als tol* gemeld, zodat communicatie mo gelijk is. De GSD helpt de ont heemden op het materiële vlag de Vlaardingse afddin^ var dc Vluchtelingen Vereniging Neder land doet dat op het immateriële vlak. Vlaardingen - De opvangwonin- gen in Vlaardingen voor ont heemden uit het voormalige Joegoslavië zijn bijna allemaal vol. Gisteren is het zevende gezin in Vlaardingen aangekomen voor onderdak. Er zijn nu nog twee wo ningen beschikbaar. De cx-Jccmslavcn zijr. via ccr. kazerne in Nederland naar Vlaar dingen gekomen. De omwonen den in Vlaardingen zijn door wet houder Aart Kool per brief op de hoogte gesteld van de komst van de ontheemden. Door GSD-mede- werkster Karin Smit zijn die brie ven persoonlijk overhandigd. Talloze Vlaardingers. onder meer opgeroepen via de kerken, heb ben^ meegeholpen de^ huizen ^ge- Zo is er geholpen bij het schoon maken van de huizen en ook bij voorbeeld bij het ophangen van sewt als r véld Schi btjm kun Toir

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2