Waterweg 13 Bijna haïf 'protestbos' besteld A Sluitingsbevel voor Turks centrum Erkam Héle grote pannekoeken bij verhuizing m Raad voor Volkshuisvesting verdwijnt Aantal scholen aarzelt bij meedoen aan 'faxbombardement' Renovatie Thurlede begint nog dit jaar SF Rechercheurs bezig met rood spoor Per auto naar Maasvlakte blijft 't aantrekkelijkst Lever-Vlaardingen staakt produktie van waspoeder 'Laffe aanranding' meisje Omroepen overtreden programma-regels i Jongen overlijdt na ongeluk Bromfietser van 13 jaar Vrouw botst tegen meisje Met 108 km over Holysingel Twee mannen gearresteerd Toeristen belasting: één piek per nacht Sociale Dienst opgelicht Rotterdams Dagblad Dinsdag 24 november 1992 Regio Waterweg i Westhavenplaats 22 3131BT Vla ar dingen tel (110-2340055,'fax 4349754 Rotterdam - Ket blijft in de praktijk bijzonder moei lijk om de Maasvlakte van een redelijk op de vraag aansluitend openbaar vervoersnet te voorzien. De auto wordt door vrijwel iedereen, zeker als daar in de CAO nog een leuke vergoeding over wordt afgespro ken. als het aantrekkelijkste vervoermiddel gezien. De Rotterdamse wethouder H. van den Muijsenberg (Verkeer en Vervoer) trekt die conclusie uil het ge ringe succes dat recent gestarte initiatieven als de DirektBus boeken. Per dag maken daarvan niet meer dan 130 personen gebruik. „De stap de auto uit is kennelijk nog te groot." aldus de wethouder, die zegt dit zeer te betreuren. „Maar de moed mag niet worden opgegeven. In de toekomst zal bij dit soort initiatieven nog meer de nadruk op de directe be hoefte worden gelegd en zou het meer per bedrijf moeten worden toegespitst." Grote problemen in de praktijk zijn de enorme uitge strektheid van het gebied, terwijl het aantal werkne mers slechts een fractie betreft van het aantal dat in de binnenstad aan de slag is. Bovendien zijn de be drijven op verschillende plekken gevestigd en werkt het personeel op heel verschillende tijden. Om meer zicht te krijgen op de stroom woon-werk- verkeer richting westelijk havengebied is vanmor gen in opdracht van de gemeente Rotterdam en Rijkswaterstaat, die samen de benodigde 490.000 gulden ophoesten, begonnen met een enquête onder zo'n tienduizend automobilisten. Dat gebeurde op zo'n tien toegangswegen. Hen wordt onder meer ge vraagd naar herkomst, bestemming en reismotief. In bet voorjaar start een vergelijkbaar onderzoek onder het vrachtverkeer, waarbij ruim driehonderd bedrij ven zullen worden benaderd. Rotterdam Het Unilever-onderdeel Zeepfabriek De Fenix in Zwolle en een deel van Lever Vlaardin gen staken de produktie. Daardoor vervallen respec tievelijk 125 en 100 arbeidsplaatsen. De Fenix stopt met de produktie in het tweede kwartaal van 1994 en in \1 aardingen wordt de produktie van poedervormi- ge wasmiddelen in oktober 1993 beëindigd. Lever Vlaardingen gaat zich in de toekomst sterk richten op de produktie van vloeibare reinigings middelen voor levering aan zusterbedrijven binnen Noord-Europa. De produktie van macbinevaatwas- middeien met dezelfde bestemming blijft een be langrijke tweede pijler voor het bedrijf. Het stoppen van de produktie van poederwasmiddelen hangt sa men met het feit dat de consument in een rap tempo overschakelt naar steeds sterker geconcentreerde wasmiddelen, waarvoor elders is geïnvesteerd. Bij dc opheffing van de afdeling in Vlaardingen zul len 100 van de 300 werknemers zijn betrokken. Uit gangspunt van de actie is herplaatsing binnen het ei gen bedrijf, waar ook nieuwe banen ontstaan door de uitbreiding in vloeibare reinigingsmiddelen. Daar mee verwacht men de sociale gevolgen zeer beperkt te kunnen houden. Voor de uitbreiding van de pro duktie van vloeibare reinigingsmiddelen zijn in Vlaardingen investeringen nodig van 60 miljoen tot 70 miljoen gulden. Voor 35 van de 125 werknemers in Zwolle is elders emplooi mogelijk; voor de overige 90 ziet het er minder rooskleurig uit. Maassluis - Een 14-jarig meisje uit Maassluis is gis termiddag rond drie uur door vijf jongens met mes sen bedreigd, vervolgens aangerand en bewusteloos geslagen. Ze reed fietsend op het fietspad van de Spinnerij naar de Oleanderstraat toen zij ter hoogte van het verenigingsgebouw De Groene Stip werd las tig gevallen door de vijf jongens van ongeveer 18 jaar. Twee van hen bedreigden haar met een mes. Daarmee werd het meisje op haar arm gekrast waar aan Wet u loeguvuugu uat uit ook up haai' gezicht kuit gebeuren. Tijdens die bedreigingen is zij betast. Uit eindelijk is ze door de jongens bewusteloos geslagen. De politie spreekt van 'een laffe aanranding'. Rotterdam - Het uitzenden van hetzelfde program ma door verschillende plaatselijke omroepen slaat op gespannen voet met het programma-voorschrift. Dat schrijft minister d'Ancona (WVC) in antwoord op vragen van de Kamerleden Koetje (CDA) en Middel {PvdA). Volgens d'Ancona bepaalt het onlangs aan gescherpte programma-voorschrift dat de gehele zendtijd van een plaatselijke omroep in het bijzon der betrekking dient te hebben op de desbetreffende gemeente. Verder dient het programma voor ten minste de helft te bestaan uit onderdelen van infor matieve, culturele en educatieve aard. Een program ma van een onafhankelijke producent dat aan ver schillende plaatselijke stations wordt aangeboden staat daarmee licht op gespannen voet. Het is aan liet Commissariaat voor de Media op te treden tegen omroepen die in strijd met de regels handelen. Het verschijnsel van een gezamenlijk pro gramma van een onafhankelijke producent doet zich concreet in de Randstad voor. Sinds enige tijd zendt het Amsterdamse televisiestation AT 5 een da- üngshow uit. Het programma is ook te ontvangen via de televisiezenders van Rotterdam en Den Haag. De drie lokale omroepen 'delen' ook een kookrubriek. In haar antwoord is d'Ancona verder opnieuw tegen commercialisering van de publieke lokale omroep. Verkoop van reciame-2endtijd kan leiden tot ver mindering of het wegvallen van de bijdrage uit de publieke middelen. Daardoor kan commerciële om roep in een publiek jasje ontstaan. Een dergelijke ontwikkeling acnt zij ongewenst. Op diverse wegen rich ting weste lijk haven gebied kre gen auto mobilisten vanmor gen, zoals hier bij de oprit van de Hartelbrug in Spijke- nisse, een enquête formulier in handen ge stopt. Foto CorVos Schiedam - De stichting Erkam moet in het komend weekeinde haar deuren gesloten houden. Dat hebber, de vergunninghouders van het sociaal-cultureel centrum annex koffieshop eind vorige week te horen gekregen. Gisteren is de schriftelijke bevestiging van het voorlopige sluitingsbevel in het pand op de hoek van de Carte- si us straat en Van 's-Gravesandes- traat in Schiedam aan de uitba ters overhandigd. Tot dat besluit is de burgemeester gekomen omdat de verlofhouders van Erkam, A. Kocyigit en A. Korkmaz. zich niet houden aan de voorschriften die in de vergun ningen zijn opgenomen. In het zogenoemde 'droge' horecabe drijf waar geen alcoholhoudende drank geschonken wordt, is tegen de bepalingen in een winkel in onder andere groente en fruit in gericht. Tevens is er een door gang gemaakt naar de bovenlig gende etage zonder dat daarvoor een bouwvergunning is aange vraagd. Die etage doet dienst als gebedsruimte. Daar weer boven wordt een soort pension gerund. Op de bovenste verdieping van het pand bevindt zich een tweetal kamers waar bij tijd en wijle be zoekers overnachten. Ook dat is volgens de eerder dit jaar afgege ven vergunningen uit den boze. Het lijstje van voorschriften die worden overtreden, is echter nog langer. Erkam. zo is gebleken. houdt zich niet aan de openings tijden en de verlofhouders zijn geen 38 uur per week in het pand aanwezig. Ook dat is in strijd met de drank- en horecavergunning en de verordening op de recre atie-inrichtingen zoals die eerder dit jaar werden afgegeven. Overi gens kunnen Kocyigit en Kork maz moeilijk aan die laatste bepa ling voldoen omdat het tweetal volgens een hulpkracht van Er kam overdag gewoon elders aan het werk is. Wa a rs ch mvi n g Een woordvoerder van de afde ling Bijzondere Wetten van de po litie Schiedam noemt het slui tingsbevel een waarschuwing. „Het is een tijdelijke maatregel. Nu mogen ze komend weekeinde niet open zijn en als ze zich daar na weer niet aan de afspraken houden, gaan ze een week dicht. En dat kan in de toekomst oplo pen tot een maand, drie maanden of misschien wel een jaar." De stichting Erkam maakt het er voor zichzelf overigens niet ge makkelijker op. Al jaren liggen de uitbaters van het Turks centrum in de clinch met de buurtbewo ners die de sociaal-culturele ont moetingsplaats liever uit hun wijk zien verdwijnen. 2e laten geen mogelijkheid onbenut om de definitieve vestiging van Er kam tegen te gaan. In een eerdere openbare hoorzit ting vertelden ze te vrezen voor parkeeroverlast, geluidsoverlast in de nachtelijke uren veroor zaakt door bezoekers van Erkam, drugsgebruik, criminele praktij ken cn rellen in de buurt. Die ar gumenten werden door het bu reau Algemene Zaken op het stadhuis en burgemeester en wet houders niet als steekhoudend beschouwd waarop de drank- en horecavergunning en de Verorde ning op de Recreatie-inrichtingen aan Erkam werden verleend. Ook daartegen kwamen de omwonen den in opstand en vervolgens re gende het weer bezwaarschriften bij de gemeente. Deze weken wor den de bezwaarschriften monde ling door de indieners toegelicht. Vlaardingen - Voor het bos dat in het Lickebaertgebied tussen Maassluis en Vlaardingen moet komen als protest tegen de rea lisering van een afvalberging aldaar zijn al meer dan vijfdui zend bomen besteld. De organisatie van de protestactie rekent op de aanplant van twaalfduizend bomen. De bomen zijn er gekomen via vrijwel alle gemcenteraadsfrac- ties, scholen, artsen, leden van de Industriële Kring Vlaardingen. kerken, verenigingen en particu lieren. Ook sportclubs als de voet balvereniging Fortuna hebben voor de jeugd bomen gekocht. De bestellingen voor de actie 'Groei end verzet in de Lickebaerf ko men ook van elders uit Neder- Schiedam - Het humanistische verzorgingshuis Thurlede in Schiedam mag nog voor het einde van dit jaar beginnen met renove ren. Thurlede kreeg daar gisteren officieel toestemming voor van de provincie Zuid-Holland. Huize Spaland kan volgend jaar een re novatieplan indienen en aanslui tend in 1994 renoveren en De Harg mag in 1995 beginnen met de vernieuwbouw. De renovaties houden onder an dere het verminderen van het aantal verzorgingsplaatsen in en het moderniseren van de gebou wen, zodat die geschikt zijn voor eigentijdse ouderenzorg. Daar naast biedt de provincie de moge lijkheid om in de directe omge ving aanleun- en servicewonin gen te bouwen. Waarschijnlijk worden dat woningen in de vrije sector, zodat alleen redelijk be middelde Schiedamse ouderen van die nieuwe voorzieningen ge bruik kunnen maken. De drie verzorgingshuizen onder tekenden gisteren een intentie verklaring voor nauwere samen werking die op den duur waar schijnlijk tot een fusie zal leiden. De drie stichtingen (van gerefor meerde, hei-vormde en humanis tische snit) behouden hun eigen identiteit en de gebouwen blijven gevestigd op de huidige plaats, met uitzondering van De Harg. dat van hut Ilargpleiii m Gr oen oord wil verhuizen naar een nieuw complex in Spaland-Oost. De tehuizen worden straks wijk zorgcentra waarop alle oudere in woners uit de omgeving kunnen terugvallen. Een van de gevolgen van de sa menwerking en de beddenreduc tie is aanpassing van het aantal arbeidsplaatsen. Hel bestuur van de stichting HST waarin de tehui zen zich hebben verenigd, ver wacht evenwel niet dat er ge dwongen ontslagen zullen vallen. Eén tehuis heeft de afgelopen tijd hel personeelsbestand al aan het verminderde aantal plaatsen aan gepast. de overige partners begin nen daar binnenkort mee. Niet zeker is nog hoeveel medewer kers er straks nodig zijn om de circa 240 resterende bewoners te verzorgen. Dat hangt ook af van de soort zorg die de HST gaat ver lenen in en buiten de tehuizen. Vermoedelijk zal een deel van het personeel moeten worden omge schoold. De ondertekening van de ge meens ch appel ijke verklaring werd gisteren in Spaland gevierd mei een bescheiden feestje. Mor gen benadrukt Thurlede nog eens op feestelijke wijze dat het eigen karakter van ieder tehuis ook in de toekomst behouden blijft, Tur- lede hijst dan ter gelegenheid van het 2a-jarig bestaan een nieuwe vlag die ontworpen is om de eigen identiteit van humanistische te huis uit te dragen. land. Toch werken nog niet alle scholen in Vlaardingen en Maassluis mee. Er zijn er die aarzelen mee te doen aan het geplande 'faxbom- bardemenf van kindertekenin gen richting minister Alders (Mi lieu). Die scholen zijn wal angstig dat ze de overheid tegen het hoofd stoten. De organisatie roept de schooldi recties, de oudercommissies, schoolkrantredacties, medezeg genschapsraden en onderwijs krachten op alsnog mee te doen aan de actie. Er wordt op gewezen dat bijvoorbeeld kerken, huisart sen en andere scholen die aarze lingen niet hebben. De apothe kers doen nu ook mee aan de actie en verkopen bomen voor vijf gul den per stuk, mede in navolging van de bloemisten. Aan de handtekeningenactie te gen de vuilstort doet zo ongeveer iedereen mee die wordt gevraagd te tekenen, meldt de organsiatie. Er worden nog vrijwilligers ge zocht voor het ophalen van de handtekeningen (info: Irene Boer 0104350641). Deze week zullen de bedrijven in dit gebied worden benaderd voor steun aan de actie. Hen wordt ge vraagd geld over te maken op giro 293.301, t.n.v. Volksbos Licke- baert, Vlaardingen. Verder wordt gedacht aan de vorming van een juridische werk groep. Hulp daarbij kan nog wor den gebruikt. Belangstellenden kunnen zich melden bij organisa tor Niko Koffeman (01899-26885 of 070-3615272). Zie ook pagina 15. Héle grote pannekoeken waren er gistermorgen voor de héle kleine kinderen van peuterspeelzaal Bibelebons in Vlaardingen. Het ene ukkie at de lekkernij met de handen op, lekker makkelijk, de ander gebruikte netjes een vork, soms om te proberen de panne- koekermeefïjn gepraktte krijgen. De tractatïe werd opgediend vanwege de verhuizingvan de peuterspeelzaal van de Van Maerland- straat naar de Prof. Telderstraat waar een nieuw onderkomen is betrokken. Dat gebeurde in een optocht met ballonnen, feestmut- sen en nog meer pretartikelen. foto Roei Dijkstra Maassluis - De Maassluise Raad voor de Volkshuisvesting laat binnenkort het doek over zichzelf vallen. Sinds 1978 hebben huur ders. verhuurders, gemeente raadsleden en vertegenwoordi gers van vakorganisaties zich be zig gehouden met het woonkli maat in Maassluis. De unieke constructie verdwijnt als gevolg van de fusie tussen de Algemene Woningstichting Maassluis (AWM) en het Gemeen telijk Woningbedrijf. Per 1 janua ri 1993 gaan beide clubs op in een verzelfstandigde instelling, die de naam Woningstichting Maas sluis gaat dragen. De Raad voor de Volkshuisves ting werd in 1978 opgericht. Dc gekozen constructie was opval lend omdat huurders in weinig gemeenten de kans krijgen om zich op stedelijk niveau met het woonklimaat bezig te houden. Doorgaans houdt de invloed op bij de huurdersraad van de eigen woningbouwcorporatie of het ge meentelijk woningbedrijf. Vertegenwoordigers van de huur ders van de Algemene Wo ningstichting Maassluis en het Gemeentelijk Woningbedrijf za ten met zekere regelmaat rond de tafel met hun verhuurders. Het zeventien koppen tellende gezel schap werd gecompleteerd door de vakorganisaties, de Algemene Woningstichting Maassluis en de gemeente. Naast wethouder Wus- trow (volkshuisvesting) maakten drie andere gemeenteraadsleden deel uit van de raad. wier advie zen in veel gevallen werden over genomen door de gemeenteraad. Het overkoepelend karakter van dc raad is overbodig geworden omdat het Iccuwedeel van de huurders in Maassluis vanaf 1 ja nuari huurpenningen verschul digd zijn aan de Woningstichting Maassluis. De huurders kunnen zich in de nieuwe constructie la ten vertegenwoordigen in oen hu u rderscomm issie In de discussie over de privatise ring van het woningbedrijf maak te met name de PvdA zich zorgen over de verslechterde inspraak mogelijkheden van de huurders in de nieuwe situatie. Ook loonde men zich bezorgd over de vermin derde invloed van de gemeente raad op de grootste huisbaas van Maassluis. De meerderheid van de gemeenteraad deelde de be zwaren niet en is met de gekozen opzet akkoord gegaan. Enkele rechercheurs van de Schiedamse politie zijn gistermiddag in het Hargapark, nabij de Pol dervaart, enige tijd bezig geweest met een vreemd rood spoor. Datliepnaarietswatopluiersleek. Onderzoek leerde dat het geen bloed van mensen betrof. Onderzocht wordt nog wat het wel is. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - De 11-jarige jongen die zaterdag bij de Burgemeester Pruissingel in Vlaardingen op zijn fiets ernstig gewond raakte na een botsing met een auto. is overleden. De politie meldde aan vankelijk dat de jongen door rood licht was gereden, maar roept nu getuigen op om meer over de toe dracht te weten gekomen. Het ongeluk gebeurde zaterdag rond half zes op de kruising Bun gemeester Pruissingel/Burge meester Heusdenslaan/Westland- seweg. Het telefoonnummer van de politie is 4342355, tst 210. Schiedam - Op de Horvathweg in Schiedam heeft de politie gister middag rond twee uur een brom fietser aangehouden van dertien jaar. Hij bereed die samen met een vriend. Het tweetal viel op omdat werd gereden zonder helm. De brommer bleek niet ver zekerd. Vlaardingen - Een 45-jarige vrouw uit Vlaardingen is gister middag rond kwart over vijf fiet send op net fietspad langs de Aristide Briandring tegen een 12- jarig meisje, ook uit Vlaardingen, gebotst. De vrouw is perambulan- ce naar het Holv-Ziekenhuis ge bracht. Vlaardingen - Op de Holysingel in Vlaardingen zijn gisteravond 250 voertuigen op hun snelheid gecontroleerd. Veertig bestuur ders krijgen een bekeuring thuis. De hoogste snelheid was 108 kilo meter per uur. Maassluis - De Maassluise politie heeft op de Laan 4045 twee Maas- sluizers van 23 en 24 jaar aange houden omdat bij een controle bleek dat ze goederen vervoerden* die vermoedelijk gestolen waren. Bovendien bleek hun auto niet verzekerd te zijn. Vlaardingen - De toeristenbelas ting die in Vlaarelingen zal wor den ingevoerd, komt op één gul den per persoon, per overnach ting. De belasting geldt voor het verblijf in dc drie hotels van Vlaardingen. te weten het Campa nile-hotel, het Ibis-hotel en het Delta Hotel, alsmede de over nachtingen in het natuurvrien denhuis De Hooghkamer en op het nabijgelegen kampeerterrein. De gemeente gaat binnenkort overleg voeren met de betrokken exploitanten over de invoering van de toeristenbelasting. De op brengst komt in de algemene middelen van de gemeenten, het geen door het college van B cn W als billijk wordt ervaren omdat uit die algemene middelen ook het voorzieningenniveau van Vlaar dingen op peil wordt gehouden, waarvan toeristen weer profite ren. Vlaardingen denkt de belastin gen op 1 april 1993 in te voeren. Er zal per kwartaal worden geïnd, is de bedoeling. De verwachting is dat dit 48.000 gulden zal opleve ren in 1993. Daarmee is slechts een beschei den inkomen gecreëerd voor de gemeente. Uit eigen middelen haalt de gemeente nog steeds het meest binnen via de OGB. Die zorgt komend jaar voor iels meer dan achttien miljoen gulden aan inkomsten. Schiedam - Een 46-jarige man en een 40-jarige vrouw uit Schiedam hebben in de afgelopen maanden de Gemeentelijke Sociale Dienst benadeeld voor 15.000 gulden. De man had een RWW-uitkering. maar werkte parti-time bij, ont dekte de sociale recherche van Schiedam. Daarnaast ontving hij voor een korte periode een ziekte wetuitkering. Samen niet zijn partner deed hij bewust geen aan gifte van die inkomsten. Tegen het tweetal is prnrpc-verbaal op gemaakt en het geld zal worden teruggevorderd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1