Hondenbelasting: 500 dwangbevelen afiilipgs Wmm C POLY I Nog vijfjaar werk aan stormvloedkering Renovatie Thurlede loopt vooruit op fusie Veel kritiek op nieuwe aanpak opbouwwerk Veel protesten tegen uniforme tarief dat vier ton moet opleveren m Fial: 'Ik ben BB' Bouw zwembad is begonnen Scheuren over Schiedamseweg Woningen leeggeroofd Dieven zijn spoorloos Dagblad j Alders tegen export vuil naar Frankrijk Bulgaarse familie toch land uitgezet Celstraf na mishandeling Monshouwcr directeur van nieuw Foto-instituut 'SP nam niet alleen initiatief tot verzet' Tijdelijk betaalt u géén arbeidsloon! CjHBIS CUPPENS Krant niet bezorgd? M m sa _,4 ji Regio Waterweg - - 1 A I I Westhavenplaats 22 1ml PMIm U I I 3131BTGaardingen WW BEB W¥®& g I td010-2340OSS/faar4349754 Rotterdams Dagblad f<W Donderdag 26 november 1992 Schiedam heeft er al jaren moeite mee het publiek te overtuigen var. de noodzaak van de honden belasting. maar dit jaar zijn de problemen groter dan ooit. Oor- Schtedam - De bewoners van ver zorgingshuis Thurlede hoeven niet te verhuizen als begin vol gendjaar de aannemer met de re novatie begint. De meeste oude ren kunnen gewoon in het ge bouw aan de Nieuwe Damlaan blijven, zij het dat zij wel tijdelijk een andere kamer krijgen toege wezen. Voor noodgevallen kan een enkeling uitwijken naar hui ze Spaland. Aanvankelijk zag liet er naar uit dat de ouderen tijdelijk in woon- containers zouden worden onder gebracht. Maar die oplossing be tekende veel ongemak en was bo vendien te duur. „Anderhalf mil joen, en dat vonden we toch weg gegooid geld," aldus Piet Boseh- mann, voorzitter van dc HSHVB. Schiedam - Be Sehiedamse be wonersverenigingen in de stads- ve rn ieu wi n g svvij ken vegen i n meerderheid de voorgestelde nieuwe werkwijze binnen het op bouwwerk en de bewonersonder steuning in Schiedam van tafel. Dat bleek gisteravond tijdens een drukbezochte inspraakavond in het Passaee-theater. De vereni gingenvrezen dat zij in de nieuwe werkwijze een belangrijk deel van hun professionele ondersteu ning kwijtraken. De nieuwe werkwijze is verwoord in een notitie van het IOBS (Insti tuut Ondersteuning Bewoners Stadsvernieuwingswij ken). In te genstelling tot de bestaande situ atie wil het IOBS voor een belang rijk deel zelf gaan bepalen wat de werknemers gaan doen. Dat wijkt af van de bestaande situatie, waarin de bewonersverenigingen veelal als opdrachtgever van de professionele krachten fungeren. Vfaardingen/Maassluis - De So- eialistiese Partij wekt ten on rechte de indruk dat zij de grote voortrekker is van de actie 'Groeiend verzet in de Licke- baert'. In de laatste uitgave van het partijblad Tribune wordt die indruk gewekt. „Dat is niet terecht," stelt Niko Koffeman, de woordvoerder van de actiegroep. „Er zijn op een ze ker moment meerdere initiatie ven geweest. Niet alleen van de SP. ook van de Consumenten bond, Groen Links, van indivi duele burgers, van huisartsen, enzovoorts. Dat is allemaal bij elkaar gevoegd. Ook ik mag de actie niet teveel naar me toe trekken." In de Tribune, althans in het bij gevoegd stencil over Vlaar- dingse zaken, schrijft de SP: „Het initiatief van de SP om een breed verzet te organiseren is zaak is de nieuwe tariefstelling. Vroeger werd de belasting gehe ven naar draagkracht, maar sinds kort hanteert de gemeente een ta rief dat voor iedereen gcüjk is. de stichting die het humanisti sche verzorgingshuis exploiteert. De renovatie wordt nu zodanig uitgevoerd dat de bewoners er zo min mogelijk overlast van onder vinden. Desondanks stelde Boschmann hen gisteren een „na re. ongezellige en onrustige tijd" in het vooruitzicht. Tijdens dc werkzaamheden, die ongeveer twaalf miljoen gulden gaan kos ten, worden de 211 kamers in Thurlede teruggebracht tol 101. Iedere bewoner heeft straks de beschikking over een dubbele ka mer. inclusief eigen toilet en douche. De reductie van het aantal verzor- gingsplaatscn is een gevolg van nieuwe richtlijnen in de ouderen zorg. Ook andere Sehiedamse te- Met name de vertegenwoordigers van de bewonersverenigingen in Zuid, West en Oost keerden zich fel tegen deze koerswijziging. „Deze nota moet van tafel," stelde Aad de Wolf van Oost. „Ik voel mee met de werkers, maar als klant heb ik andere belangen. Ge zien de problemen in de wijk heb- hen we m i n i m 11 wee vohvo ard i - gc krachten nodig." John de Kievith (West) zag in de voorstellen een nieuw bewijs voor con oude stelling, dat de struc tuur van het IOBS niet deugt. De IOES-werkers vallen formeel on der een raadscommissie. „Zo'n club mag nooit zelf gaan bepalen wat er gebeurt. Voordat deze nota verscheen, had men in elk geval met ons moeten overleggen." De Kievith sloot zich met zijn op merkingen aan bij de kritiek van de bewonersvereniging Schicdam-Zuid. Voorafgaande aan de vergadering stelde de geslaagd." Dat initiatief is dus van veel meer fronten afkom stig. Niko Koffeman: „We hebben bij het begin van de acties ook afge sproken dat politieke partijen geen lid konden zijn van de ini tiatiefgroep. Dat zijn alleen indi viduele mensen. Als één partij opeist de initiatiefnemer te zijn is dat onjuist. Absoluut. Ik ben overigens blij met alle mede werking aan de actie. Ook die van politieke partijen. Dus ook die van de SP." Remi Poppe ontkent dat de SP de actie naar zich toe wil trek ken. „Wij hebben alleen een he- lohne! mensen en instanties aangeschreven om bij elkaar te gaan zitten. Dat is gebeurd. Meer niet. Dat is een initiatief van ons. Maar het is nu gewoon een actie van de initiatief groep." Dat betekent dat veel hon de bezit ters meer moeten betalen. Vorig jaar kon hun aanslag een bedrag van circa 25 gulden bedragen, nu worden ze aangeslagen voor het uniforme tarief van 103.-. Aan de balie van de betreffende afdeling op het stadskantoor spe len zich soms emotionele tafere len af. „Het is voor ons een moei lijke periode geweest." zegt een woordvoerder. „Veel mensen foe teren op ons. Ze schelden ons de huizen, zoals De Harg en Spa- land, krijgen daarmee te maken. Bij de verbouwing van Thurlede wordt al vooruitgelopen op de fu sie met De Harg en Spaland die eerder deze week werd aangekon digd in een intentieverklaring. Thurlede zal na de renovatie niet meer over een eigen keuken be schikken. De drie tehuizen gaan gebruik maken van de maaltijd- service van de stichting Humani- tas in Rotterdam, omdat het in de toekomstige situatie niet doel treffend is als ieder huis er afzon derlijk een keuken op nahoudt. De renovatie heeft te maken met de verschuivingen die zich voor doen in de ouderenzorg. „Vroeger zaten hier allemaal vieve, kwieke mensen van rond de 65. Tegen- BVSZ reeds schriftelijk, dat het onbegrijpelijk is dat het IOBS de selectie van projecten wil ontne men aan de bewoners. ..Het is als of ambtenaren de gemeenteraad gaan besturen. Dat gaat lijnrecht in tegen tendenzen van decentra lisatie en deregulering." Efficiency Voorzitter Bert van Kan van het IOBS stelde dat de nieuwe werk wijze is bedoeld om de efficiency cn dc coördinatie binnen het op bouwwerk en de technische be wonersondersteuning in Schiedam te verbeteren. „We moeten in kunnen springen op nieuwe en andersoortige onder- steuningsvragen. Die komen niet altijd bij de bewonersverenigin gen vandaan." Verder meent Van Kan dat er meer aandacht moet komen voor de coördinatie van de werkzaam heden van de werknemers. Vol gens het lOBS-bestuur is dat be langrijk omdat bewonersbelan gen niet alleen in de wijk, maar in toenemende mate op stedelijk ni veau moeten worden uitgevoch ten. Zo stelt de nota dat huurders in de toekomst op stedelijk ni veau zullen moeten onderhande len met de verhuurders. Jolie Hakkert, raadslid van GrocnLinks, zag de twisten tus sen de werkers en de bewoners- verenigingen met lede ogen aan. „Jullie kunnen jezelf Hink in de vingers snijden met dit gehakke tak. Straks zegt de politiek: 'be kijk het allemaal maar, we stop pen het budget we! in de stadsver nieuwing', Het lijkt me het beste als dc bewoners verenigingen nog eens met het IOBS rond te tafel gaan zitten." Aanpassen Door de felle kritiek zag voorzit ter Van Kan zich gedwongen de bewonersverenigingen uit te no digen tot het schrijven van een aangepaste nota. Vertegenwoor digers uit liet centrum cn Nieuw- land willen meewerken aan deze huid vol. terwijl wij netjes moeten blijven." De heffing van hondenbelasting, zegt deze ambtenaar, wordt door veel mensen als onredelijk erva ren. ..Ik heb maar een klein hond je. zeggen mensen soms. Moet ik daar zoveel voor betalen? Het eni ge dat vrij dan kunnen antwoor den is: 't spijl ons mevrouw, maar het gaat hier niet per pond." De gemeente Schiedam heeft zich door hel invoeren van een woordig komen alleen de zwaar dere gevallen nog in het verzor gingshuis terecht, mensen die ex tra aandacht en zorg nodig heb ben. Het gebouw is daar niet meer op toegemeten," aldus Bosch mann. De gemiddelde leeftijd van de Thurlede-bewoners spreekt voor zich: 83 jaar. Thurlede is na de verbouwing geen verzorgingshuis meer, maar een woon- en zorgcentrum. Het wordt een zorgstcunpunt voor al le ouderen uit de wijk Nieuwland. Soortgelijke functies krijgen hui ze Spaland voor de wijk Groen- oord en Dc Harg voor de nieuw bouwwijk Spaland. De verande ringen bij Thurlede werden giste ren aangekondigd tijdens de vie ring van het 25-jarig bestaan. nota. die volgens hen beter reke ning moet houden met de belan gen van de bewoners verenigin gen. Oost voelt daar alleen voor als de uitgangspunten van de gisteren besproken nota totaal van tafel gaan. Het hardst slclt Zuid zich op. Mede als gevolg van de nieu we werkwijze dreigt de wijk per 1 januari 1993 opbouwwerker Mar- ja Soesbergen en bewonersdes- kundige Hans van der Zandt uniform tarief overigens verze kerd van een aardige inko- menspost. Volgens de begroting moet de hondenbelasting dit jaar 400.000 gulden opleveren. Een jaar geleden bond de ge meente Schiedam al de strijd aan met de hondepoep. De hond mag nog slechts op enkele plaatsen in de stad onaangelijnd woruen uit gelaten. De werkzaamheden aan de grote stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg bij de Haak- weg in Hoek van Holland ge schieden in een stormachtig tempo. Het grote bouwwerk, dat in 1997 klaar moet zijn, ligt nu een half jaar voor op schema. Op de foto het noord elijke dok waarin één van de twee grote sluisdeuren gaat rusten. De betonnen funde ring is bijna klaar. Begin vol gendjaar worden grote stalen constructies aangebracht, waaraan nu wordt gebouwd bij Hollandia Kloos en de HSM in Schiedam. Foto Roet Dijkstra kwijt te raken. Met de vrijkomen de uren tril het lOBS-bestuur de door haar gewenste coördinator aanstellen. In dit model zou één van de andere krachten het op bouwwerk in Zuid erbij moeten gaan doen. Dit vooruitzicht maakte voorzit ter Albert Bons woedend. „Ook nu die dal ut» moeten wij onder steuning van de zittende krach ten hebben. Anders praten we ge woon met niemand meer." Vlaardingen - De strijd om de naam Burger-Belangen (BB) is gewonnen door het raadslid Joke Fial-van Wingerden, meldt de kort geleden opgerichte vereni ging BB in een persbericht. Hei raadslid Arnold var. V/ezel zal dus een andere naam voor zijn een mansfractie moeten verzinnen. Het tweetal worstelde zich onge veer een jaar geleden los van de Socialistiese Partij (SP) en richtte de fractie Burger-Belangen op. Maar nog voor er nieuwe verkie zingen waren viel de nieuwbak ken tweemanspartij alweer uit elkaar. Dat gebeurde bij de recen te begrotingsbehandeling in de gemeenteraad. Fial claimde de naam Burger-Be langen en meldde dat Van Wezel v/as verstoten, Maar daar lag geen besluit van een of andere vereni ging aan ten grondslag, zodat het college van B en W erop wec-s dat Van Wezel de meeste aanspraak op de naam Burger-Belangen mocht maken. Dat was voor Fial aanleiding om zeif razendsnel een vereniging met die naam op te richten. In een persbericht wordt gemeld dat de ledenvergadering meteen heeft besloten Van Wezel niet toe te la ten als lid. Dat gebeurde met als argument dat volgens de statuten 'politieke groeperingen van lid maatschap zijn uitgesloten'. Schiedam - Gisteren is dc eerste paal geslagen voor het nieuwe zwembad in Groenoord. De over dekte sport- en recreatievoorzie ning wordt gebouwd op de plaats van het oude openluchtbad Groe noord. Het nieuwe bad moet over veertien maanden klaar zijn. De paal werd geslagen door wet houder Bart de Leode en enkele jeugdleden van Sehiedamse zwemverenigingen. Na afloop werd nog eens nagepraat over de lange aanloop (twintig jaar) die de gemeente Schiedam voor dit pro ject nodig heeft gehad. Een verte genwoordiger van de Sportraad; „Op 't laats geloofden wc er niet meer in. We hadden al zoveel zwcmbadplannen voorbij zien ko men, dal we dachten dat dit ook wel weer in prullenbak geflikkerd zou worden." Vlaardingen - Bij een snelheids controle op de Schiedamseweg heeft de Vlaardingsc politie 21 be keuringen uitgeschreven. De ac tie werd gistermorgen gevoerd. De hoogst gemeten snelheid wa? 83 kilometer per uur. Op de Dr. Wiardi Beck man singel was ook een snelheidscontrole. Die leverde geen bekeuringen op. Vlaardingen/Schiedam - Tijdens een inbraak in een woning in de Kas ta n jcd reef' i n Vlaa rdi ngen zij n gisternacht onder meer een vi deo. een schilderij, een autoradio, kook apparatuur en kleding ge stolen, in de Chr. Huijgensstraal in Schiedam verdwenen uit een woning de videorecorder, een fo totoestel en betaal pasjes. Twee vi deorecorders en een camera wer den gestolen uit een huis aan de Nic. Bectsstraat. Schiedam - Een 25-jarige Schiedammer is gisteren een tijd je door de politie vastgehouden omdat hij werd verdacht van een poging tot diefstal met geweld in een winkel aan de oranjestraat. De verdachte bleek niets met de zaak te maken te hebben. De ech te dader, die in de winkel een paar flessen vernielde, is nog voort vluchtig. Ook de automobilist die gister middag bij een benzinestation aan de Horvathweg zijn tank volgooide zonder te betalen is nog spoorloos. De pomp wees een be drag van 75 gulden aan. Den Haag - Minister Alders (Milieubeheer) is legen het Zuidhollandse plan om een klein deel van het huishoudelijk afval te gaan dumpen in Franse steen groeven. Dat is gisteren bekend geworden tijdens de vergadering van de milieucommissie van provincia le staten. De commissieleden stelden daarna het de bat uit tot volgende maand. Het exportplan zou inhouden dat Zuid-Holland tot en met 1995 bij elkaar maximaal drie honderd miljoen kilo huisvuil naar Frankrijk mag brengen, als uitwijk-mogeiijkheid in piektijden. Minimaal zou het in die periode om twaalf mil joen kilo moeten gaan. 'rilde de Franse contractant. Als te genprestatie zou het Provin ciaal Afvalverrijderingsbe- drijf (Proav) in Zuid-Holland eenzelfde hoeveelheid grind uit Frankrijk moeten importe ren. Alders keurt dit ontwerp-con- tract nu af. Tussen neus en Hp- pen door lieten ook de staten fracties van WD er. Grocn Links gisteren hun veto al horen. Waarschijnlijk ril ook het CDA er niet van weten. Deze partij vindt het plan voor huisvuil uitvoer naar een stortplaats in Flevoland (tot 1998 maximaal hon derd miljoen kilo per jaar) eigenlijk al onaanvaard baar. Afvalproblemen moeten allereerst in Rand stad-verband worden opgelost, aldus het CDA, De andere partijen gingen wel akkoord met Flevoland als noodoplossing. De discussie ontstond bij de bespreking van een nieuwe provinciale afvalplanning voor de periode 1993-1998. Herziening van het oude plan is nodig, vanwege veranderde vuühocveelheden. Ook het niet doorgaan van een verbrandingsoven bij Ypenburg speelt een rol. De provincie zoekt de oplossing nu in de bouw van een zevende oven bij de AVR in Rijn mond. Daarnaast moeten er vergistingsinstaüaties komen voor de bewerking van huisvuil (300 miljoen kilo bij Dordrecht, 100 mÜjoen bij Leiden). Het inge dikte restant dat bij zo'n proces overblijft, kan wor den verbrand of eventueel worden gestort op de nieuwe dump in de Derde Merwedehaven te Dor drecht. Verder dient de scheiding van huisvuil, zoals in Zoe- termeer, door te gaan. Nieuw is dat momenteel ook wordt onderzocht of in de buurt van de Moerdijk een huisvuiloven en vergistingsinstallatie kart komen. Een stortplaats in de Hoge Nespolder, bij Zwijn- örecht is daarentegen definitief van de baan. beves tigde de commissie gisteren. Voorspellen van de hoeveelheid afval blijft een moei lijke zaak. In 1985 werd geschat dat Zuid-Holland in 1990 zo'n 1.470 kiloton huishoudelijk afval zou pro duceren. In werkelijkheid werd dat 1.930 kiloton. „Dertig procent ernaast, in vijfjaar!", verzuchtte de PvdA-fractie gisteren. Vorig jaar daalde de afvalberg iets, tot 1.880 kiloton. „Maar het is nog te vroeg om van een trendbreuk te spreken," aldus gedeputeerde J. van der Vlist. Schiedam - Het innen van de hondenbelasting is een lastige klus. De ambtenaren van de gemeenste Schiedam kunnen er over meepraten. Van de ruim 3.500 aanslagen die in maart dit jaar de deur uit gingen, werd een groot deel niet voldaan. In sep tember bleek het nodig om meer dan 500 dwangbevelen te ver sturen. In naam der Koningin is de deurwaarder nog bezig met incasseren. Rotterdam - Twee illegaal in ons land verblijvende Marokkanen zijn vanochtend door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot vijftien maanden cel. De twee hebben in de nacht van 19 augustus een Rotter dammer mishandeld, die hen van 2600 gulden zou hebben beroofd. De rechtbank legde de celstraf op omdat zij het geen pas vond als mensen 'eigen rech ter' gaan spelen. Minister Al ders: Geen Zuidhol lands afval m Franse ven. Archieffoto GPD Rotterdam - Adriaan Monshouwer, op dit moment directeur van het Canon Image Centre in Amster dam, is benoemd tot directeur van het Nederlands Instituut voor Fotografie in Rotterdam. Dat nieuw te vormen nationale instituut moet in de loop van vol gend jaar worden gevestigd in het voormalige NDU- pand aan de Witte de Withstraat. In het foto-instituut zullen opgaan de stichting Perspectief en (later) het Foto-archief. Monshouwer (41) treedt per 1 februari in dienst van het Foto-instituut. Hij hoopt de instelling zo snel mo gelijk 'een gezicht' te geven. Hij heeft er alle vertrou wen in dat de samenwerking tussen de deelnemende partijen zal lukken. De discussie 'Amsterdam-Rot terdam' is wat hem betreft gesloten. „Op zich had ik Amsterdam een wat natuurlijker omgeving voor het Instituut gevonden, maar Rotterdam geeft een aan zienlijke steun en dat is een belangrijk teken van goede ril." zegt Monshouwer. Dordrecht - Na maandenlang procederen is de Bul gaarse familie Couehani uit Dordrecht gisteren toch het land uitgezet. Gistermorgen bracht de politie het gezin, dat al ruim twee jaar in Nederland woont, een huis heeft gekocht en een eigen exportbedrijf heeft opgebouwd, naar Schiphol. En gistermiddag werden moeder Miiena en haar beide kinderen van twee en vijfjaar op het vliegtuig naar Sofia gezet. Haar echt genoot was al in Bulgarije, waar hij verbleef voor za ken. Het gezin Couehani is de dupe van het gedoogbeleid van staatsecretaris Kosto (Justitie). De tijdelijke ver blijfsvergunning van het gezin is niet verlengd. De familie Couehani kwam niet in. aanmerking voor een vaste verblijfsvergunning en was uitgeprocedeerd. Eigenlijk had familie al vóór 8 november Nederland moeten verlaten. De laatste hoop van het gezin was echter gevestigd op een parlementaire interventie. Kamerleden hebben vragen gesteld over de kwestie aan staatssecretaris Kosto. Maar gisteren stond onverwacht toch dc politie op de stoop. Buurtbewoners van de familie Couehani, die onder meer met een handtekeningenactie hebben geprobeerd de regering tc bewegen het gezin in Ne derland te laten blijven, hebben kritiek op het optre den van de politie. „Miiena moest zich zelfs aankle den onder toezicht van een agent. Het leek wel of ze criminelen waren," zegt Liesbeth 't Jong. Dc buurvrouw van hei gezin Couehani is verbolgen dat de politie nu tot actie is overgegaan, terwijl de zaak politiek nog in beweging is. "\,V De Slaa o voor lichter voor het Wa i ervvegaebied I slaapvooficMtTs Be! OIO - 4004.444 en 't komt in de bus! j ti kunt belien: maanriac r frn vrijdag van 18.00 -19.00 uur en zaterdag van 14.00 -16.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2