15 Het enerverende bestaan van een verbannen Mormoon Doe wat 'Toen ikdie auto zonder bestuurder zag, reageerde ik in 'n flits' I h Week Gezocht: half miljoen voor 173 projecten 'Het enige dat me nu nog rest is knokken voor mijn drie zoons' glS®ipi§ De van ml fcr* n voor je stad It Rotterdams Dagblad Zaterdag 28 november 1992 Door Martij n Verwaaijen Rotterdam - Ergons aan het einde van het gesprek vormt zich een glimlach rond de lippen van Marcel de Wijk (34). ..Begrijp me goed. ik geloof nog steeds in God. Ik heb alleen nog niet zo veel geluk gehad met deze God." Ondanks de glimlach klinkt verbittering in zijn stem. De Wijk heeft een kleurrijk leven ach ter de rug maar de laatste jaren zat het hem niet echt mee. Twee echtscheidingen en een definitieve verbanning uit de Mormo nen-kerk hebben hem getekend. „Het enige dat me nu nog rest is knokken voor mijn drie zoons," zegt hij. Jarenlang was Marcel de Wijk fie* min of meer een kopstuk in de f<tj. en-1 de te- de 'Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen'. Mor monen worden ze in de volks mond genoemd. De Wijk was twee jaar lang zendeling in Lon den en eenmaal terug schopte hij het tot gemeente-president in Sch iedam/Vlaardi nge nEen hoge job in de Mormonen-gemeen schap. Maar in april van dit jaar hakte een zeventienkoppig 'tribunaal' van de kerk dc knoop door. De Wijk had in hun ogen zo'n serie kerkelijke misstappen begaan dat hij werd geëxcommuniceerd. Verbannen dus. „Toen ik weer buiten stond was dat een ontzet tend emotioneel moment voor mij. Twintig jaar lang heb ik me voor meer dan honderd procent ingezet voor de kerk cn nu ineens was er niets meer goed aan mij. Eerlijk waar, in mijn hart heb ik altijd van die kerk gehouden, maar na die ervaring is dat hele maal over. Ik ga geen strijd tegen ze voeren, daar schiet je toch niets mee op. Maar als iemand wat over de Mormonen wil weten zal ik al leen maar negatieve dingen laten horen." Het kost hem enige moeite om zijn levensloop op een rijtje te zet ten. „Ik was een jaar of twaalf, mijn moeder was zoekende naar een geloof en belandde uiteinde lijk bij de Mormonen. Zo ben ik er als kind ingerold. En ik had het er goed naar mijn zin, want voor de jeugd werd ontzettend veel ge daan. Toen ik op de grote vaart ging vervaagde het contact met de kerk. Dat was ook logisch, want ik kon me niet aan de regels houden." Vriendinnen „Die regels? Geen alcohol, geen tabak, geen koffie en thee, geen seks voor het huwelijk, ééntiende van je salaris aan de kerk afstaan, eerlijk en oprecht zijn en veel lief de tonen voor je naaste. Ja, als je maanden op zee zit is het moeilijk om sommige beloften na te ko men. Roken heb ik nooit gedaan omdat ik dat vies vind, maar drin ken volop. En ik had ook zat vriendinnen. Nee, ik was zeker geen voorbeeldige Mormoon in die tijd. Maar dat heb ik ze ook eerlijk gezegd, ik heb het nooit onder stoelen of banken gesto ken." Hoewel de Mormonen-top het verre van ieuk vond werd Marcei toch weer geaccepteerd. Vooral, omdat hij zich met hart en ziel in het zendingswerk wilde storten. „Ik kwam in Londen terecht waar ik met een collega de deuren langs moest, straatmeetings orga niseerde en toespraken hield. Je moest er veel voor over hebben want alles moest je zelf betalen. Nou had ik toen ik op zee zat lek- ker kunnen sparen en beschikte over zo'n 12.000 gulden. Was meer dan genoeg, want toen was het nog goedkoop daar." Schop Met enige voorstudie ging Dc Wijk op pad. 'Boerenkool-Engels' noemde hij zijn kennis van die taai. ,.De eerste keer viel ook bit ter tegen. Ik belde aan. er deed een man open en ik vertelde hem dat wij representanten waren van Jezus Christus. Die vent werd rood. schreeuwde 'Get out of he re!' en schopte ons zo het portiek uit. Later kreeg ik de benade- ringstaktiek beter onder de knie, al liep het niet altijd lekker. We hadden eens iemand die zo kwaad de deur voor onze neus dichtsmeet dat de ruiten eruit vlo gen. Geloof mc, dan ben je in sneltreinvaart twee straten ver der." De ongetrouwde Mormoon ont moette in Londen zijn latere vrouw, ook overtuigd lid van de kerk. Zij was geseheiden en toen Marcei zijn zendingswerk hau voltooid ging' bij haar en haar twee kinderen wonen. „Wat we deden mocht eigenlijk niet maar omdat wij door gingen met het werk voor de kerk werd het min of meer geaccepteerd. Toen we in Schiedam terugkwamen pakten we de draad weer op cn werd ik dus gemeente-president. Was best een moeilijke periode, want ik moest het kerkwerk doen in mijn vrije tijd. Maar ik had een vrouw die alles prima vond, als het maar met de kerk te maken had. Al besefte ik later pas dat het toch ten koste van je gezinsleven gaat." Bespot „Het gekke is datje zo in die ktrk zit datje ook altijd probeert over al en nergens een voorbeeld te zijn. Je loopt echt zo rond met de gedachte; lachen jullie maar. ik zit op het juiste pad en dat kan ik van jullie niet zeggen. Maar ik ben in die tijd wat genegeerd cn bespot. Het is maar goed datje op zo'n moment met een behoorlijke plaat voor je kop loopt anders wa ren er rare dingen gebeurd." Het lieve leventje van de gemeen te-president veranderde op slag toen hij naar Rotterdam-Zeven kamp verhuisde. Hij werd uit zijn functie ontheven omdat de presi dent in 'zijn' gebied moet wonen. „Ik had na dik drie jaar dag-in dag-uit met die kerk bezig zijn in eens niets meer, alleen een heel diep gat," blikt Mareei terug. „Ik had plotseling niets meer om han den en wilde ook niet terugvallen naar een functie op lager niveau. En ik zakte dieper en dieper." „Het gevolg was dat ook mijn hu welijk verloederde. Met mijn ge voelens voor de kerk ging het snel bergafwaarts maar omdat mijn wouw daar anders over dacht werd het een steeds grotere belas ting. Natuurlijk, ik had nog best waardering voor de kerk als ik maar niet werd lastiggevallen. Dat werd geaccepteerd totdat mijn vrouw echtscheiding aan vroeg. Want dan laten ze je vallen als een baksteen. Eerst haar, omdat zij de eisende partij was, maai' later sloeg dat als een blad aan de boom om." Gezondigd „Ik had inmiddels een nieuwe vriendin die ik bij de Mormonen introduceerde. Dat liep in eerste instantie heel harmonieus maar toen die relatie strandde werd aan alle kanten verteld dat wij ook een seksuele relatie hadden. Seks voor het huwelijk hè, ik had zwaar gezondigd. Toen begon de ellen de, want ik werd van alles en nog wat beschuldigd, tot aan mishan deling van mijn vrouw toe." Het toenmalige gezin De Wijk had vijf kinderen: twee uil een eerder huwelijk van haar en ver volgens drie zoons (11. 12 en 13 jaar). De scheiding, ook verboden onder de Mormonen, was het startsein tot een nog immer voort durende strijd, volgens Marcei met zijn ex-vrouw en de kerk aan de ene en hijzelf aan dc andere kant. „Alle schuld van de schei ding is in mijn schoenen gescho ven. Natuurlijk heb ik ook bergen 'buten gemaakt. Maar ik niet al leen. Aan alle kanten ben ik over de hekel gehaald. Ik had destijds een hele goeie vriend, samen de den we ook veel voor de kerk. Die man heb ik geholpen waar ik maar kon. Hij mij ook hoor, maar toen ik ruim een jaar geleden her trouwde met een vrouw uit de kerk waar ik stapelgek op was heb ik hem niet op de bruiloft ge zien. De trouwkaart stuurde hij versnipperd terug. Dat is hard." Biertje Om nou te zeggen dat de echt scheiding vlekkeloos is verlopen gaat wat ver. De Wijk werd in de strijd om de kinderen uit dc ou- 2r3££$5 Marcel de Wijk voor één van de Mormonen-kerken in Rotterdam. „Toen ik door het tribunaal ver bannen werd, was dat een heel emotioneel moment," FotoCees Kuiper/Rotterdams Dagblad derlijke macht gezet en benoemd tct toeziend voogd. Hij accepteer de dat niet maar verloor het Ho ger Beroep. Met een bezoekrege ling ging hij wel akkoord, al was het schoorvoetend. „Nee, echt blij ben ik er niet mee, omdat ik er van overtuigd ben dat de kinde ren mij veel vaker willen zien dan nu. Ze zitten nu bij een moeder die tobt met haar gezondheid en een vader die aan alle kanten af gebrand wordt. Ik vind dat ze niet opgevangen worden zoals het moet op hun leeftijd. Zc zijn ge baat bij rust in de tent en die is momenteel erg ver te zoeken. Daar maak ik me zorgen om." „Ik heb," zegt hij dan vol overtui ging, „die kerk niet meer nodig. Ik vind dat ik nu op het rechte spoor loop en ben blij dat dat juk van me af is. Man, ik drink weer een biertje mee als ik dat wil en ik vind het nog lekker ook. Ik hoef niet constant aan de kerk te den ken als ik iets doe en dat bevalt me uitstekend. Want het was al metal toch een heel geforceerd le ven. Daar wil ik mijn kinderen voor behoeden. Dat is geen kwes tie van omturnen, want ik geloof nog steeds in God. Maar zodra je teveel in de greep van de kerk komt gaan ze je leven bepalen cn dreig je geïsoleerd te raken. Dat wil ik mijn kinderen meegeven, hoe gevoelig het misschien ook ligt." Rotterdam - Met een gerichte be nadering van 3500 bedrijven in heel Rotterdam hoopt de organi satie van 'Doe wat voor je stad' voldoende aandacht te krijgen om alle 173 goedgekeurde projec ten te helpen realiseren. Project leider Fred de Jong heeft goede hoop op ondernemers, die bereid zijn om projecten te adopteren. Het gaat in alle gevallen om steun aan liet Rotterdamse vrijwilli gerswerk. dat er in ontelbare va rianten is. De laatste weken heeft de toets groep van Doe Wat vele tientallen aanvragen geselecteerd, afkom stig van inwoners van Rotterdam, verenigingen uit wijken of stede lijke organisaties. Veruit de mees te zouden bij uitvoering een bij drage leveren aan het woon- en leefidimaat van de stad. maarniet allemaal voldeden ze aan de crite ria. Sommige kwamen veel te duur uit, zodat de kans op adoptie door het bedrijfsleven vrijwel nihil leek. Of ze waren fysiek of technisch niet uitvoerbaar, omdat ze in strijd bleken te zijn met ge meentelijke plannen. Zo kon de aanleg van een speeltuin niet goedgekeurd worden, omdat de beoogde locatie op gifgrond was; en er moet worden gesaneerd vanwege een bouwplan. Ook konden juridische factoren een beletsel zijn en bij enkele pro jecten zou dc realisatie niet bin nen een halfjaar kunnen geschic- den: dat was een voorwaarde, want 'Doe wat voor je stad' wil geen slepend proces worden, maar mikt op snelle resultaten. In totaal konden 80 aanvragen goedgekeurd worden, die uitge splitst zijn in 173 projecten. Het totaal benodigde bedrag om ze te kunnen verwezenlijken is 418.016 gulden. Projectleider De Jong zet zijn hoop op de 3500 bedrijven die in zijn mailing zitten, maar nodigt ook alle andere ondernemers die bij hun werkomgeving betrokken zijn uit om te reageren. Nu alle aanvragen beoordeeld zijn. wordt het De Jongs belangrijkste taak om de vrijwilligers achter de pro jecten in contact te brengen met geïnteresseerde bedrijven. Thelonious Het Rotterdams Dagblad publi ceert vandaag een overzicht van alle goedgekeurde projecten, ge rangschikt naar categorie en wijk. Sommige hebben een stedelijk karakter. Alle aanvragers hebben gisteren bericht ontvangen of hun projecten waren toegekend ol' afgewezen. De Jong noemt het niet zo opmerkelijk, dat het to- taaibedrag van de afgewezen pro jecten (473.165 gulden) hoger uit komt dan de som van de goedge keurde. „Vaak waren de zeer hoge kosten juist een reden voor afwij zing. Zo was er die aanvraag om jazzsoeiëteit Thelonious te ver bouwen: 90.000 gulden. Of een au towerkplaats van 68.000 gulden. Ja. dan tikken die bedragen wel aan." Het ging" de toetsgroep af en toe aan het hart om projecten af te wijzen. Er was een schitterend plan voor een kinderboerderij op Zuid. Veel enthousiasme van de vrijwilligers, een weldoordachte opzet, maar veel te duur. De Jong: „Je zou gewoon hopen dat er zich meer sponsors aanmelden dan we aan adoptanten nodig hebben. Want dan zou je van de extra mid delen toch nog zulke vrijwilligers- activiteiten kunnen belonen." Opsteker 'Doe wat voor je stad' is een voor Nederland unieke actie. Het is een initiatief van het Rotterdams Dagblad in samenwerking met de gemeente Rotterdam en hel Cen trum voor Dienstverlening, dat een steunpunt wil zijn voor vrij- uilligerswerk. Meteen al na de be kendmaking reageerden onder nemers die bereid waren te spon soren. Het idee sprak aan. de or ganisatie mocht zelf bedenken voor welk vrijvvi Ligersproject het geld kon worden aangewend. Dat was meteen al een leuke opste ker, vindt De Jong. Het kan voor bedrijven interes sant zijn om niet zozeer met fi nanciën over de brug te komen, als wei met materialen. „Hulp in natura biedt gunstige perspectie ven. Het leek ons handig om voor de aanleg van een plantsoentje bijvoorbeeld de tuincentra te be naderen." aldus De Jong. Ook hebben enkele vrijwilligersorga nisaties de behoefte uitgesproken aan deskundige medewerkers,- zoals een penningmeester. Doe Wat gaat ervan uit dat dat in Rot terdam geen probleem mag zijn. Door Martijn Verwaaijen Eigenlijk vindt Donald Philips (32) het een doodnormale zaak. Toen hij afgelopen maandag op rijksweg A 20 ter hoogte van het St. Franciscus Gasthuis een Su zuki heel langzaam zag rijden en later zelfs geen bestuurder zag, aarzelfde hij geen moment. De 40- jarige automobilist, getroffen door een epilepsie-aanval, werd door de snel beslissende Philips met veel moeite uit zijn benarde positie bevrijd. „Ik zag die Suzuki rijden met er achter aan, op de middenbaan, een Fiat met aiarmiiehtert," blikt Donald nuchter terug op het voor val. „Eerst dacht ik dat 'ie van achteren was aangereden en dat ze daarom zo langzaam reden. Maar toen ik hen passeerde, zag ik in de Suzuki helemaal geen be stuurder zitten. Ik dacht: verrek, die heeft een hartaanval gehad of zo. Tja, en daarna heb ik gewoon in een flits en zonder nadenken gereageerd." Philips zette wat verderop zijn au to stil op de vluchtstrook en zette lopend de achtervolging in. „Ge lukkig dat een motorfiets, een camper en die Fiat een barrière vormden en de drie rijbanen blok keerden anders was ik waar schijnlijk hartstikke doodgere den. Ik sprintte naar de Suzuki en ik denk dat ik hem na tweehon derd meter te pakken had." Donald Philips probeerde eerst de auto aan de rechterkant open te krijgen, maar beide portieren zaten op slot. „Hij was toen al een keer tegen de vangrail gereden. Vervolgens ben ik naar de andere kant gegaan maar moest er tus senuit omdat hij toen tegen de linker vangrail knalde. Anders had hij me mooi geplet." ..Uiteindelijk wist ik het voorpor tier open te krijgen en kon ik naar binnen duiken. Die man lag half op de grond, dus ik kon bovenop hem springen. Nog een geluk dat hij geen gordel om had want an ders had ik er nooit bij gekund. Kei probleem was alleen dal ik niet bij dc rem of het gaspedaal kon komen. En ook niet bij de handrem, want daar lag hij half overheen. Ik heb toen maar bcslo- ïmWkK Held' Donald Philips kan er weer om la chen, 'Ik heb gewoon ge daan wat ik moest doen'. Foto Niels vonder Hoeven/ Rotterdams Dagblad Soms is het een klein berichtje in de krant. Soms zelfs dat niet. Er gebeurt nu eenmaal zoveel in de wereld. Maar op zaterdag is dat ene kleine nieuwtje of die ene minuscule gebeurtenis voor het Rotter dams Dagblad aanleiding om de man, vrouw of kind achter dat berichtje aan het woord te laten. Omdat begrippen als 'groot'- en 'klein nieuws' nogal betrekkelijk zijn. Vraag maar aan de betrokkene. Vandaag ten het contact uit ie zetten en het stuur te pakken." Hoewel Donald Philips nu nog moeite heeft om zich alles te her inneren weet hij nog wel dat de slinger die hij aan het stuur gaf iets te wild uitviel. „Daardoor knalde de auto schuin op dc vang rail en stonden we stil. Door de klap vloog ik uit de wagen en kwam op de weg terecht. Die mo torrijder vertelde me ook nog dat de auto daarna over mijn been is gereden maar dat kan ik me niet meer herinneren." .,lk stierf van de pijn. maar later in het ziekenhuis bleek dat de schade meeviel- Ze hebben niets kunnen vindenzegt Donald. „En dat terwijl ik eigenlijk hele maal niet hard mag lopen. Tien weken geleden kreeg ik 's nachls ineens pijn in mijn rechterbeen en toen ik uit bed stapte zakte ik in elkaar. Ik was helemaal ver lamd. Nog steeds weten ze niet wat de oorzaak is geweest, maar sindsdien moet ik het rustig aan doen. Ik merk nu ook wel dat ik de boel heb geforceerd. Maar ja, als je zoiets ziel grijp jc in. Dan handel je gewoon zonder er bij nu te denken." Stamkroeg Het slachtoffer heeft hem woens dag gebeld. „Ik denk dat hij pas veel later in dc gaten had wat hem was overkomen. Want in het zie kenhuis begreep hij er nog niets van. Hij wist dat hij bij Delft dc rijksweg was opgegaan, dat was alles. Hij hecl't ontzettend veel ge luk gehad dat zijn voet van de stond nog in de vijfde versnelling. Dus moet hij zeker 100,110 gere den hebben. Was hij gewoon met die snelheid doorgekacheld." In zijn stamkroeg in Oversehie is Donald Philips natuurlijk de held. Al relativeert hij steeds weer: „Je doet het en denkt cr: niet bij na. Maar de reacties wa ren eigenlijk allemaal positief. En ook leuk, want één van mijn ma ten zei nog dat ik altijd nog stunt man kan worden." Donald zit op dit moment bij te komen van alles. Lichamelijk heeft hij toch nog wel last van het voorval. „Maar ach, ik heb al zo veel meegemaakt in mijn leven. Ik zeg wel eens, volgens mij heb ik negen levens en zijn daar nu nog vijf van over. Ik heb al eens een ernstig motorongeluk gehad, ben bij de bouw van de Menken- hal destijds met mijn gereed schap in de lift gestapt die er hele maal nog niet was cn smakte ik dus naar beneden, en zo maak ik altijd wel wat mee. Mijn broer - zegt altijd dat als we ergens zijn, hij altiju naast me gaat staan. Als er iets naar beneden komt zetten, weet hij tenminste zeker dat het op mijn kop terechtkomt..."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2