9 W Is Rotterdammer wel zo veeggraag? Oorzaken cellentekort bestaan onverminderd voort X Smalhout Getto's .Stoplichten Gek hè Sportblessures en de WAO Rotterdams Dagblad Dinsdag 1 december 1992 Ook iets op uw hart? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dag blad, postbus 2999,3000 CZ Rotterdam. Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld uw achternaam, voorletter(s), adres en telefoonnummer (onder uw brief in de krant komen alleen naam en woonplaats). Brieven op rijm, anonieme brieven, oproepen (voor acties c.d.) stencils, brieven die door anderen als discrimine rend c.q. beledigend kunnen worden ervaren en 'open brieven' wor den niet opgenomen. Plaatsing betekent niet dat het Rotterdams Dagblad uw mening deelt. Naar aanleiding van een bericht in uw krant, betref- fendeeen 'beslissing over het wel of niet uitreiken van een lintje aan Prof. Smalhout'wilde ik even reageren. Er wordt in dit stukje gesproken over niet over één nacht ijs gaan. En dat er niets bekend is van een weige- ring. Ik heb de uitzending op t.v. gezien en gehoord over deze professor; het is een schande dat er nog ge- 1 wikt en gewogen moet worden of deze man een onder- scheiding moet krijgen! En een grove belediging te- genover iemand, die zoveel voor de zieke mens heeft gedaan en nog doet. Hij krijgt daarbij zo weinig steun in Nederland, dat hij zijn kennis zelfs naar het buiten band moet brengen. Gewoon omdat deze man in hart en nieren leeft voor zijn roeping arts'. Wanneer ik zou horen dat er over een onderscheiding voor mij zo gechicaneerd werd, dan bedankte ik er hartelijk voor. Foei, Nederland, schaamt u! T. Krebs-Bakker, Rotterdam Directeur Gerard de Kleijn van het bureau Sociale Vernieuwing Rotterdam schrijft in zijn notitie 'Nood en Deugd': ,.Er zijn geen getto's.'' (Rotterdams Dag blad 16/11). Weinuin Rotterdam is „met goedkeuring van B en W" reeds begonnen met de bouw van getto's. In de wijk Oud-Mathenesse is thans het begin van een getto zichtbaar. De koppen van woonblokken zijn naar elkaar toe gabouwd. De openheid in deze wijk gaat daarmee in onaanvaardbare mate verloren. De wijk zal, later als er nog meer beton tussen de woonblokken gestampt wordt, zelfs een totale gedaanteverwisse ling ondergaan. Vanaf het begin heeft een meerderheid van de bewo ners uit deze wijk zich tegen deze bouw verzet. Vanaf het begm ook - juist in het licht van de sociale ver nieuwing - hebben zij hun stem laten horen. Alles echter „zonder enig resultaat". Het moet voor de heer De Kleijn duidelijk zijn, dat voor deze mensen Rotter dam niet de bakermat van de sociale vernieuwing is, maar de bakermat van de sociale vernieling. A. Bruin, Rotterdam. Als inwoner van Schiedam ben ik best bereid begrip op te brengen voor de actie die bewoners van de Schiedamseweg hebben gevoerd voor het z.g.n. „doorknippen" van die weg teneinde het sluipverkeer tegen te gaan. Ik heb echter niet zoveel waardering voor de kennelijk zorgvuldig geënsceneerde demon stratie, waarbij de jeugd, gewapend met breekijzers en voorzien van handschoenen voor de tere handjes, onder leiding van wethouder Zijdeveld eindelijk iets mocht doen dat anders streng verboden is, nl. het op breken van straten, getuige de foto in het Rotterdams Dagblad van 20/11Wellicht kan wethouder Zijdeveld, die zoveel p.r. in zijn beleid doet, als verantwoordelij ke voor Verkeer en Vervoer nu eindelijk ook eens zorgen dataeoorzaak van hetzoeken naar sluipwegen weggenomen wordt door erop toe te zien dato.a. de ze ven verkeerslichten op de Churchill weg (als alterna tief voor de Schiedamseweg) ook inderdaad verkeers lichten worden, zoals beloofd werd. misschien wel 15 jaar geleden toen de tunnel onder het N.S.-station Schiedam-Nieuwland in gebruik werd genomen. Nu zijn het in de letterlijke zin van het woord stoplichten. Toen heette het dat de lichten, aangesloten op een centrale computer, afgesteld moesten worden. Dat is tot op heden niet gebeurd en het is dus tebegrijpen dat men ze probeert te ontwijken. Echter, de kunst van het „autootje pesten" is in Schiedam tot wetenschap verheven getuige alle wegen en straten die door sto- pichten worden beveiligd en waar de lucht wordt ver pest door autobussen etc. die met draaiende motoren geduldig en eindeloos staan te wachten om op te trek ken naar het de volgende, 150 meter verderop gele gen, rode stoplicht. Verkeersbeleid? Laat me niet la- 4chen. A. L, Roza, Schiedam Dat is de titel van een heel lief liedje van Robert Long. Gek hè, waren ook mijn gedachten over berichten in de media. Want wat wil men bereiken, als je gaat zeu ren over dingen die twintig jaar geleden gebeurd zijn tn de Afrikaandcrwijk? Wat wil je als burgemeester van een grote stad teweegbrengen, als je beweert dat er elfhonderd Turken op één adres staan ingeschre ven en die met busladingen hun kinderbijslag komen ophalen? Wat wil de pers als ze schrijft over een dood gewone knokpartij tussen twee buurtgroepen en dat uitroept als rassenrellen? Wat wil de tv ons laten zien als Ajax- en Feyenoordsupporters elkaar toeschreeu wen, terwijl er zo'n eerlijke campagne tot stand is ge komen tussen deze twee supportersgroepen? Wat willen de politiek en de media eigenlijk? Wat moest Veronica in de Afrikaandcrwijk? Willen ze aan sturen op een rel? Daar is toch geen reden voor? Want het is nu toch geen komkommertijd? Heeft het iets met politiek te maken, willen ze ons afleiden van de werkelijkheid? Zien ze een gat in de markt? Ik weet het niet, maar waar ik wel bang voor ben is, dat al dat gezeur over komende rellen en al dat gepraat over itlegalenen mensen die misbruik maken van uit keringen, de rellen in de hand werken. En weet je wat erdan gebeurt? Dan worden onze wijkbewoners bang, ze durven niet meer naar avondvergaderingen, ze durven niet meer met de metroetc. Maar geld vooreen goede verlichting op de stoep is er niet, ja, de rijbaan j wordt verlicht, maar daar waar de gewone buurtbewo- nu moei lopen is het pikkedonker. Gek heDan we- ten de mensen die het aangewakkerd hebben nergens van. Maar weet je wie er wel mee zitten? De bewoners hun organisaties, gek hè! Doe effe normaal! J C. van Meijeren, Rotterdam Door Kor Kegel Veel te optimistisch, niet repre sentatief en niet relevant genoeg om er beleid op te baseren: Peter W. Voogt is niet zuinig met derge lijke kwalificaties, als hij het heeft over het rapport 'Participa tie in het wijkbeheer in Rotter dam'. Dat rapport bevat de resul taten van een onderzoek onder leiding van Conrad Bons, socio loog van de Erasmus Universiteit. Bons en zijn studenten signaleer den dat er onder de Rotterdam mers een grote bereidheid bestaat om zelfde handen uit de mouwen te steken om de woon- en leefom geving aan te pakken. „Dat is met echt mijn ervaring." zei Gerard de Kleijn al, toen htj als projectleider voor de sociale vernieuwing het rapport onlangs in ontvangst nam. Die spontane reactie van Dc Kleijn blijft niet op zichzelf staan. In het komende nummer van Steiger, maandblad van het Rotterdams Instituut Be wonersondersteuning (RIO). wordt een analyse afgedrukt va" Peter Voogt, beleidsadviseur i projectmanager bij het onder zoeksbureau IGG. Voogt is ook de auteur van het boek 'Sociale ver nieuwing: een Copernicaanse wendmg in het denken'. Hij zegt dat het rapport van Bons hem aanvankelijk als muziek in de oren klonk. Tachtig procent van de bewoners van het Nieuwe Westen, waar hij woont, zou im mers bereid zijn om de bezem ter hand te nemen in de strijd tegen de vervuiling. Juist in de wijk. waar de leefbaarheid het laagst gewaardeerd wordt, bleek de in zet om zich voor verbetering in te zetten het grootst. Had Bons aan getoond. „Mensen zijn meer ge neigd zich in te zetten, naarmate de situatie ongunstiger is." Voogt reageert ironisch: „Zo'n uitkomst werpt nog eens een an dere kijk op het gebruikelijke doemdenken. Kennelijk hebben de mensen maar een klein zetje nodig om actief te worden en de problemen uit de wereld ie hel pen." Maar hij gelooft er niets van. Het Nieuwe Westen is een achterstandswijk, niet voor niets actiegebied voor sociale vernieu wing. „En achterstand gaa ge paard met geringe maatschappe lijke participatie, met sociale des integratie en isolatie, met afkeer van politiek en niet zelden met apathie en gebrek aan zelfver trouwen." Stadsver nieuwing? Lang niet ie dereen doet er aan mee. De Op- zoomerstraat is vooralsnog een uitzonde ring. Foto Harry Verhuyleri'SP Als het echt zo zou zijn dat méér problemen ook méér lot actie mo tiveren, dan wist Voogt het wel: al het gemeentelijk onderhoud geheel achterwege laten... Wat Bons aantoonde, kan daarom niet waar zijn. redeneert Voogt. Hij noemt het ten principale onjuist, dat de onderzoekers aanleunen tegen leeftijd en geslacht van de bewoners in de onderzochte wij ken Katendrecht, het Nieuwe Westen en Boomgaardshoek (Hoogvliet). Voor wijkbeheer een ïrreele factor, zegt Voogt, jc kijkt toch ook niet hoeveel roodhari- gen er wonen. Dat zou alleen rele vant zijn voor een marktonder zoek naar haarverf, maai mul aU je conclusies wilt trekken voor wijkbeheer. Voogt vindt dat een onhebbelijkheid van wel meer so ciale wetenschappers. Partner Hij vindt de 'houding tegenover de gemeente' de belangrijkste in valshoek, omdat ook de gemeente een partner is in het wijk- en buurtbeheer. Het hangt samen met 'vertrouwen in de politiek', waarvan bekend is dat achter standsgroepen dat weinig heb ben. Het aantal niet-stemmers maakt duidelijk hoe zich in het onderzoek van Bons een positie ve vertekening heeft voorgedaan. De participatie ui het Nieuwe Westen is sterk overschat Daar mee is de stelling 'hoe meer pro blemen. hoe meer participatie' volstrekt onhoudbaar geworden. Vraaggesprek Scherpe kritiek heeft Voogt op het feit, dat Bons en zijn studen ten met dc mensen hebben mee geteld, die weigerden om aan het onderzoek mee te werken. ..Men sen die ongeïnteresseerd zijn of een negatieve houding hebben je gens een onderwerp, zullen mu- deueikiüg dan een waaggespiek sneller weigeren, tk veronderstel dal van cle mensen die negatief staan tegenin er alleen maar het praten over wijkbeheer, zokei driekwart niet-thuis geeft als je met een bezem voor de deur staat m plaats van met een vragen lijst." Evenzo zal het zijn. dat wie wel positief reageert en meedoet aan de enquête, eerder interesse toont om actief mee te draaien in de sociale vernieuwing. Voogt komt bij analyse tot een weigeringspercentage van 32 pro cent bij het vooronderzoek en nog eens 8 procent bij het hoofdonder zoek Doorberekening leert hem het volgende de bereidheid tol deelneming aan een veogaciie daalt van 74 naar 52 procent. Maar dat is dan nog optimistisch ge raamd. Een beetje optimisme kan geen kwaad? Als daarmee een goede zaak wordt gediend? Daar kijkt Peter Voogt wel even anders te genaan. „Negatieve beeldvor ming blijkt hardnekkigei to zijn dan positieve Een negatieve er varing kan een bestaand positief beeld in een klap wegvagen, ter wijl één positieve ervaring een be slaand negatief beeld nog Jang niet wegneemt. Vraag me niet waarom het negatieve over heerst Belangrijker nog vindt Voogt dat als onderzoekers en dientengevolge beleidsmakers vasthouden aan een euforisch beeld, dat door slechts weinig be woners zo wordt ervaren, dan dc kloof tussen die twee v. ereiden al leen maar gioter wordt. ..Terwijl sociale vernieuwing er juist op uit is om deze kloof te verkleinen." Veegaélies Voogt vindt het jammer dat Bons as. niet hebben onderzocht of de hoevei Ihmd beschikbare tijd van invloed up mee wallen doen aan wijkbeheer. Ook had hij willen weten of het voor wijkbeheer uit maakt of iemand in het vereni gingsleven actief is Zet iemand zich eerder voor de wijk in ais hij er een binding mee voelt? Wat kan dc imiocd zijn van belonin gen voor wijkbeheer? Scheelt het. als men professionele ondersteu ning knjgt bij een concreet pro ject? Voogt hoopt dat die vragen dour Buns m volgende leeronder zoeken worden meegenomen. Scepsis Zelf heeft hij scepsis over de voortdurende ophemeling van de 'zolfiemigende' bewoner- „Veeg- aclies kunnen een structureel te kort aan gemeentelijke dienstver lening niet compenseren. Daar vliegen de bewoners op den duur mei meer in." Anne van Veenen, hoofdredac teur van Steiger waarin Voogts ar tikel komt te staan, heeft via zijn werk vour het RIO gemerkt dat het rapport van Bons snel een ei gen leven gaat iciden „Sociale vernieuwing is echter zeer gebaat bij een realistisch beeld." is Van Veenen met Voogt eens. Door prof. dr. W. van Voorden Met het hoge en nog steccis oplopende aantal arbeidsongeschikten is hel veld van de sociale zekerheid sterk m de publieke en politieke belangstelling komen te staan. In de politiek is vorig jaar een aantal ferme besluiten genomen die het Hj Bi nne n hof op zijn gr on dvcstc n heeft doen trillen. Sindsdien zijn eigenlijk alle uitgangspunten van ons stelsel ter dis cussie gesteld. Is het wel goed dat de vakbeweging en de werkgeversorganisaties zo'n belangrijke rol spe len bij de uitvoering? Heeft de wetgever de regelge ving wel eenduidig en scherp genoeg geformuleerd? Zijn uitkermgstrekkers met te eenzijdig beschouwd als zielige achtergestelden m plaats van als calcule rende burgers? De parlementaire enquête zal deze vragen niet links kunnen laten liggen, omdat ze raken aan net wezen van ons stelsel. Men mag hopen dat daarbij ook de rol van het parlement als supercontroleur de nodige aan dacht krijgt. Op één van de punten die recent weer m het nieuws is gekomen wil ik nader ingaan en dat is de zogenoemde bonus/malus regeling. Werkgevers die een gedeeltelijke arbeidsongeschikte aannemen krij gen een „beloning" ter waarde van zes maanden sala ris. Daartegenover staat dat werkgevers die een ar beidsongeschikte in de verzekering doen belanden een ..boete" krijgen van - afhankelijk van de be drijfstak - drie tot zes maanden salaris van de betrok kene. In bedrijfstakken die veel toeleveren aan de WAO is dc boete het laagst en in bedrijfstakken met weinig ar beidsongeschikten het hoogst. Een verhoging van het boetemaximum naar eenjaar zit inde pen. De bonus is ingegaan zonder dat daarover veel is gehoord: de malus - ook gestart per 1 maart - blijkt de nodige re acties van werkgevers op te roepen. Ten eerste kun nen cle goeden sterker worden getroffen dan de kwa den. Bed rijven die zich jaren hebben ingespannen om door interne herplaatsing en goed sociaal beleid ar beidsongeschikten in ejgen bedrijf te houden worden nu „gestraft" als blijkt dal de werknemers toch niet langer ran dc slag kunnen worden gehouden Bedrijven die in hei verleden de zwakke broeders in de WAO brachten zitten nu met een gezond perso neelsbestand op rozen. Ten tweede zijn de bedragen omvangrijk. Boetes tot /es maanden salaris, per ja nuari aan.staan cle mogelijk opgetrokken naar een jaarsalaris, zijn met voor de poes. Weliswaar is voor het midden- en kleinbedrijf een lager financieel pla fond gesteld, maar het kan toch een forse aderlating betekenen vooreen bedrijf Ten derrie wringt de maat regel omdat bij arbeidsongeschikten met wordt geke ken naar de oorzaak van het met langer kunnen wer ken, Ongelukken inde pi leesfee r of sporbiessures ja gen de ondernemer zo op kosten zonder dat een goed eigen veiligheids- en arbeidsomstandighedenbeleid daar rets aan toe- of afdoet Het is duidelijk dat hier met grof geschut is gewerkt Vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties zijn overigens akkoord gegaan met het principe om fi nanciële prikkels in de WAO in te bouwen om het be roep daarop terug te dringen. Nu hun leden/onderne mers klagen, zitten ze in een lastig parket. Men kan met blazen en tegelijkertijd het meel in do mond hou den Of men hanteert prikkels of men laat alles bij het oude. Het splitsen van de arbeidsongeschikten naar oorzaken binnen en buiten de arbeidssfeer is met een voudig omdat lang met altijd duidelijk is waar dc ar beidsongeschiktheid uit voortkomt. Eenderde zit m de WAO wegens psychische klachten. Is dat dan ver oorzaakt door ruzie met de baas, met cle echtgenote (oot), met debuurt ofdoor erfelijke belasting ofvan al le factoren een beetje? Ik heb eens iemand horen opmerken dat het bepalen of de oorzaak binnen of buiten de arbeidssfeer zou lig gen zoveel juridische problemen zal opleveren dat al leen de advocaten er beter van zouden worden. Het splitsen naar oorzaken binnen en buiten de arbeids sfeer is dus een moeilijk punt. Meer voor de hand ligt om sportblessures uit do WAO en dus u it dc maluste halen. Psychische klachten door sport zijn verwaar loosbaar en meestal zijn de blessures duidelijk aan de sport gebonden Het heeft mij steeds verbaasd waar om sportverenigingen veelal wel (voor uitwedstrij den! een vervoersongevallenverzekering voor hun le den hebben afgesloten maar voor blessures (kunnen) terugvallen op de WAO. Als alle sportclubs nu een arbeidsongeschiktheids verzekering bij een particuliere verzekeraar moeten afsluiten, kan de WAO daarbuiten blijven. Daarmee is ook iels van de onrechtvaardigheid weggenomen dat bedrijven boetes betalen zonder „schuld" te dragen. Sommigen werpen tegen dat ondernemers baat heb ben bij sportende werknemers omdat zij gezonder van lijf en leden arbeid kunnen verrichten en om die reden ook dc blessures maar op de koop toe moeten nemen. Mij gaat dat veel lever. Zo lang sporten vrijen geen onderdeel van het werk is. is het niet terecht om het bedrijfsleven voor de ongelukken te laten op draaien. Prof. dr. W 7'ü» Iborderushooy/emarsociolopiecnso- ciaol beleid aan de Erusmus Unireraïmt. Door Gijs Schreuders Eind 1994 zullen zich in de Neder landse strafinrichtingen een klei ne negenduizend cellen bevin den. Dat betekent een verdubbe ling van de capaciteit sinds begin 1981. Vergeleken met beginjaren zeventig zijn de cijfers nog spre kender: toen had het gevangenis wezen niet meer dan een kleine 3500 cellen beschikbaar. Benaive naar de beschikbare celruimte kan men kijken naar het aantal gedetineerden per honderddui zend inwoners. Dat steeg van 24 iri 1981 tot 46 m 1991. In de tweede helft van dit jaar zijn er ruim 180 tiideliike cellen bijge komen bij wijze van 'noodver band'. Het probleem dat verdach ten uit preventieve hechtenis worden weggezonden wegens plaatsgebrek is daardoor iets ver minderd, maar het blijft nijpend Het aantal verdachten dat m de eerste negen maanden van dit jaar is weggestuurd (tweedui zend) overtreft het aantal van het hele jaar 1991 al met achthonderd gevallen. Inmiddels wordt er ge werkt aan de bouw van zeshon derd extra cellen. De onophoudelijke groei van het gevangeniswezen vormt, voor wie er even over nadenkt, toch wel een schrikbarend teken van stij gende criminaliteit danwel ver harding van het strafrechtelijk klimaat. Moet er dus almaar worden door gegaan met uitbreiding van het gevangeniswezen0 Om die vraag te beantwoorden is het van be lang goed te kijken naar de oorza ken van de enorme groei die het aantal gedetineerden de afgelo pen jaren heeft doorgemaakt Het tekort aan celruimte wordt im mer.- bepaald dooi aantal en duur van de opgelegde gevangenis straffen en door de wijze van toe passing van do voorlopige hechte nis en de vreemdelingenbewa ring. Sommige strafrecht-experts zien het probleem niet in het tekort aan celruimte, maar m de wijze waarop de beschikbare ruimte wordt gebruikt Tot de meest uit gesproken verdedigers van deze opinie behoort de Amsterdamse docent strat- en strafprocesrecht mr. P Wie wel. Hij meer.t dat er geen enkele aanleiding bestaat om de capaciteit van gevangenis sen "n huizen van bewarm" ver der uit te breiden 'Het tekort in het gevangeniswe zen is een gevolg van een zinledi ge opdrijving van de duur van de straffen, en dat werkt door m de capaciteit van het voorarrest.' schreef mr. Wiewei afgelopen zo mer naar aanleiding van de nood kreet van de Amsterdamse hoofd commissaris Nordholt dat teveel verdachten zondermeer op vrije voeten kwamen. Een feit is dat in de jaren tachtig niet zozeer het aantal veroordelingen tot gevan genisstraf is toegenomen als wel de duur van de vrijheidsbene ming. Het aandeel van de gevan genisstraffen langer dan zes maanden steeg van twaalf pro cent m 1980 tot 23 procent m 1990. De rechterlijke straftoemeting is zo beschouwd een van de voor naamste oorzaken var, de druk op Vanzelfsprekend houdt de straf toemeting verband mei de ernst van de gepleegde misdrijven. In de kring van strafrecht-beoefe naars blijft echter ter discussie staan of de bestrijding van de cri minaliteit wel zoveel te winnen heeft bij de oplegging van zwaar dere gevangenisstraffen. Mr. Wie- wel stelt bijvoorbeeld dat langdu rige straffen geen gewicht in de schaal leggen bij het voorkomen van misdrijven en evennmm bij dragen aan het gevoel van recht vaardigheid en veiligheid Het is moeilijk te ontkennen, dat de hoogte van de straffen met of nauwelijks invloed heeft op de criminaliteit. Voor het gevange niswezen heeft de verandering van de opiumwet in 1976, toen en kele maximumstraffen voor drugsdelicten sterk werden ver hoogd. rampzalig uitgepakt. Hoe meer delicten strafbaar zijn en hoe hoger de strafbedreiging, des te sterker stijgen de criminali teitscijfers. Er zijn echter, buiten het straf rechtelijk klimaat, nog andere oorzaken voor het cellentekort die niets te maken hebben met de capaciteit van het gevangeniswe zen zelf Een ervan is de toepas sing van yuoriopige hechtenis als een manier om verdachten van strafbare feiten als het ware met een u- 'aten voelen dat er op hun dch <>-n reactie volgt. De critici van hut huidige beleid zeggen: zorg er dan liever voor dat de be rechting veel sneller plaats heeft. Als een gemiddelde strafzaak met anderhalf jaar op berechting hoeft te wachten, is het misschien ook niet zo vaak nodig mensen in voorlopige hechtenis te nemen of te houden. Met andere woorden: verbeter de capaciteit van de rechterlijke macht en het open baar ministerie, in plaats van de capaciteit van het gevangeniswe zen. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1