Waterweg 13 'Protestbos* 12 december grond in mm Zwanenburg belooft beterschap Centrum Schiedam ?op slot' voor auto's Overleg ooi gevecht over ontslag rector te voorkomen Organisatie spreekt van groot succes; ook ruimte voor 'privé-bomen' Maribo stelt eerste paal omstreden kantoor uit Rotterdam-kalender over stad in de jaren zestig sBa^r^ifliiin' fii Hunter Douglas schrapt honderd arbeidsplaatsen 'Penis'-vitrine aangevuld Vijf avondscholen voor gehandicapten bedreigd Bewoners 'Welschen 3' eisen verhuisvergoeding Arrestaties na mishandeling Vier dieven opgepakt Schuur verwoest door brand Jongens steken vuurwerk aan Botsingen zonder letsel Kelderbox opengebroken Luifel van boetiek kapot Autokraken in Schiedam Vernielingen in tuinhuisjes Voor Pasvorm 7000 gulden Rotterdams Dagblad Dinsdag 1 december 1992 Rotterdam - 'Rotterdam in de jaren zestig' is het the ma voor de kalender voor 1993 van het Rotterdamse Gemeentearchief. Op de omslag prijkt een foto van het Noordereiland in 1968. Andere foto's zijn van de barre winter in de Maashaven (1963). spitsuur in de Rosestraat {1964, de Pleinweg (1966) het Noordplein (1969), het Wijnhavengebied (1961) en het Weena (1963). De kalender is voor ƒ16 te koop in de Archief winkel (Cöolsingel) en de meeste boekhandels. Rotterdam - Huntler Douglas, fabrikant van onder meer Luxaflex, schrapt op korte termijn 102 van de ruim 900 arbeidsplaatsen. De directie denkt dat de afslanking gepaard gaat met 38 gedwongen ontsla gen in de vestigingen in Rotterdam, Leek en Ouden bosch. De bonden zijn op voorhand tegen een collec tief ontslag. Volgens bestuurder R. Meijer van de In dustriebond FNV is de reorganisatie het gevolg van de stagnerende vraag naar raambekleding en bouw- produkten. De bedrijfsresultaten blijven daardoor aanzienlijk achter. In de afgelopen jaren is volgens Meijer 'goud geld' verdiend. Ook dit jaar wordt nog een forse winst behaald, maar bij een aanhoudende verslechtering van de afzet voorziet Hunter Douglas voor volgend jaar rode cijfers. De bond vindt ge dwongen ontslagen overbodig. De betrokken werk nemers kunnen volgens Meijer door herplaatsingen buiten de WW worden gehouden. De reorganistie be treft vooral het kantoorpersoneel en in mindere ma te de produktie-afdelingen. In de fabriek is de Indus triebond FNV sterk vertegenwoordigd, maar op het kantoor niet. Volgende week vergadert de bond met het personeel. Rotterdam - Kunstenaar Zie Zerr wil zo snel moge lijk de verdwenen 'kunstwerken' in de tot 'penis'-vi trine omgedoopte Dosign Artbox op de hoek van de Lijnbaan in Rotterdam aanvullen. In het weekeinde werd tol twee maal toe de tot kunstbox omgedoopte vitrine ngebroken door vandalen. De eerste keer verdwor, ;i vier exemplaren van klei, later nog eens 25 van de in totaal 144 met condooms aangeklede pe nissen. Slechts de schilderijen bleven onaangetast. Kunstenaar Zie Zen had het kunstwerk 'De Tweede Huid' gemaakt om extra aandacht te vragen voor de bestrijding van de ziekte Aids. Dit met'in het achter hoofd de constatering, dat het condoomgebruik de laatste tijd zou teruglopen, terwijl de ziekte Aids zich meer en meer verspreidt. Zie Zerr heeft na de tweede inbraak de vitrine zelf leeg gehaald. Hij vertelt „Het ligt aan de verzeke ring wanneer ik het kunstwerk weer ga inrichten. Die penissen zijn allemaal met de handgemaakt, en daar gaat nogal wat tijd in zitten. Ik moet ook nog mijn lessen aan de kunstacademie volgen." Rotterdam - De vijf Rotterdamse avondscholen voor licht verstandelijk gehandicapten worden met op heffing bedreigd. De gemeente Rotterdam is van plan om de subsidie voor de scholen stop te zetten. Als de plannen doorgaan, staan straks tweehon- derdvijftig cursisten en twintig leerkrachten op straat. Met zeer nadelige gevolgen, waarschuwt de directie van de avondscholen. Sinds 53 jaar verzorgen'de avondscholen onderwijs voor volwassenen die veelal afkomstig zijn uit het speciaal onderwijs en (nog) geen gewone opleidin gen kunnen volgen. Organisaties als het Riagg, de Reclassering, Sociaal Pedagogische Zorg, Multibe- drijven en de Pameyerstichting verwijzen voortdu rend cursisten naar de avondscholen. Na enkele ja ren avondschool zijn de meesten in staat om be roepscursussen te volgen. Bovendien wordt de licht verstandelijk gehandicapten geteerd om zelfstandig te wonen. Al die jaren bleven bezuinigen de avondscholen be spaard. Daar dreigt nu verandering in te komen: de gemeente wil de jaarlijkse bijdrage van 180.000 gul den schrappen. „Dan kunnen de avondscholen - die ooit zijn opgericht door de gemeente - dicht," zegt directeur Chris Eichhorn van de Johan de Graaf Avondschool. „De reacties onder mijn cursisten zijn zeer emotioneel en heftig, zelfs rechts-radicaal. Er wordt boos gewezen op voorzieningen als Perron Nul. Mensen met een beperkt verstandelijk vermo gen kunnen nu eenmaal niut genuanceerd denken. Als de sluiting doorgaat, rijn de gevolgen niet te overzien." Rotterdam - De bewoners van het complex "Welschen 3' uit Rotterdam-Overschie brengen don derdagmorgen een protestbezoek aan de raadcom- missie voor Stadsvernieuwing. Gisteravond is dit be sloten op een door 120 bewoners bezochte vergade ring, waar het mogelijk mislopen van een individu ele verhuiskostenvergoeding van ƒ4.500 aan de orde is gesteld. Uitstel van een sloopbesiuit voor het com plex is de oorzaak. Pas wanneer slopen zwart op wit op schrift staat, kunnen de vertrekkende bewoners aanspraak op de vergoeding maken. De bewoners vrezen dat dc vergoeding aan hun neus voorbij gaat» omdat de uitverhuizing op basis van eerdere besluit vorming, die werd teruggedraaid, al was ingezet. Donderdag willen ze van de raadscommissie hier over een duidelijke uitspraak. Regio Waterweg West havenplaats 22 3131 BT Vlaardingen iel 010-2340055/fax 4349754 Vlaardingen - De Initiatiefgroep tegen Afvalberging heeft 12 december aangewezen als de grote boomplantdag in het Lieke- baertgebied. Dan moeten er in één klap ruim twaalfduizend bomen worden geplant. Er zijn er al meer dan 7.500 voor ver kocht. sloopafval en daarmee vergelijk baar industrieel afval moet wor den gestort. De actievoerders vin den dat dit gebied al genoeg be last is wat het milieu betreft. De bomen komen op de plaats waar de stort gepland is. om het fysiek en moreel onmogelijk te maken vuil te storten. Ze kosten vijf gulden per stuk en zijn onder meer via huisartsen, bloemisten. De organisatie noemt de actie een groot succes. ..Dc- plantactivitei- ten kunnen veel eerder een aan vang nemen dan de initiatief groep had durven hopen." De bomen worden geplant als protest tegen de plannen van de provincie om tussc-n Vlaardingen en Maassluis een vuilstort aan te leggen, waar tien lot vijftien jaar lang restanten van bouw- en scholen, cafés, verenigingen en per postorder verkrijgbaar. Tol aan de plantdag blijven deze ver kooppunten open. Op de plantdag worden ook en kele vakken vrijgehouden voor particulieren die overtollige bomen en heesters uit eigen tuin willen planten. Verder wordt overwogen een vak te reserveren voor kerstbomen met kluit die kort na de feestdagen geplant zouden kunnen worden. Op juridisch gebied zit de initia tiefgroep ook niet stil. Er is een groep verontruste juristen ge vormd die via juridische procedu res de strijd met de geplande vuil stort aanbindt. De actievoerders die op 4 novem ber faxen verstuurden naar mi lieu-gedeputeerde Van der Vlist hebben kort geleden antwoord gekregen op hun protest. De on geveer 150 mensen, bij wie het lukte verbinding te krijgen met de fax op het provinciehuis, is meegedeeld dat er eigenlijk geen betere keuze is voor de stort dan in het Lickebaertgcbied. Van der Vlist herhaalt daarbij zijn bekende argumenten; er waren al afspraken met Vlaardingen ge maakt, het betreft vuil dat niet verbrand kan worden en de stort plaats ligt op voldoende afstand van woonwijken. En bij de uit breiding van de Maasvlakte, al dus Van der Vlist, wordt ook ruimte gereserveerd voor een vuilstort als extra lokatie. Na de SP en de PvdA-fractie, heeft ook Groen Links Vlaardin gen bomen gekocht, honderd in dit geval. Komende donderdag 2ullen schoolkinderen tekeningen faxen naar milieu-minister Alders. Ook deze actie is een protest tegen de komende vuilstort. Brandweerlieden bewaken deze week het terrein van het Vlaardingse bedrijf Zwanenburg. De di rectie kan een rekening van enkele duizenden guldens tegemoet zien. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen - De directie van het Vlaardingse be drijf Zwanenburg verwacht dat het binnen een week aan alle voorschriften van de hinderwet kan voldoen. In het afgelopen weekeinde greep de gemeente in toen bleek dat bij het bedrijf uiterst brandbare stof fen naast landbouwbestrijdingsmidddcn lagen op geslagen. Ook aan andere aspecten van brandpre ventie had het overslagbedrijf geen aandacht be steed. Indien het bedrijf toch nalatig blijft, laat de ge meente Vlaardingen de gevaarlijke stoffen volgende week op kosten van het bedrijf weghalen. De landbouwbestrijdingsmiddelen zijn in het week einde uit de opslagruimtes verwijderd en in vracht wagens geplaatst. Volgens de gemeente is dit ge beurd om de situatie enigszins beheersbaar te ma ken. Als tijdelijk alternatief voor de nog niet aanwe zige blusvoorzieningen heeft de Vlaardingse brand weer permanent één van haar wagens op het terrein gestald. De rekening stuurt de brandweer naar Zwa nenburg. Volgens waarnemend hoofd preventie C. A. Verschuure moet het bedrijf minimaal enkele duizenden guldens betalen. De gemeente houdt Zwanenburg volledig verant woordelijk voor de geconstateerde overtredingen. Het enkele weken geleden naar de Trawlerweg ver huisde bedrijf beschikt nog niet over een functione rend bluswaterreservoir en een brandalarminstalla tie. Ook de wanden tussen de verschillende compar timenten voldoen niet aan de eisen van de hinder wet. In de tussentijd heeft Zwanenburg wel gevaar lijke stoffen op haar terrein opgeslagen. Directeur R. Trommel van Zwanenburg zegt nog geen antwoord te hebben op de vraag, waarom liet bedrijf niet aan de wettelijke eisen heeft voldaan. „Ik ben nog aan het onderzoeken wat er precies is voor gevallen. Ik neb niet tot in de finesses gevolgd wat er bij de aannemer is gebeurd. Er spelen veel partijen een rol in deze zaak. waaronder de gemeente, ik ben niet in staat om een schuldige aan te wijzen." Trommel sluit niet uil dat de beschuldigende vinger uiteindelijk in zijn eigen richting zal wijzen. „Alie partijen hebben afspraken gemaakt over de vergun ning. Dan mag ik er vanuit gaan dat iedemen de voorwaarden van de vergunning volledig respec teert. In die veronderstelling zi jn er contracten afge sloten." SP-raadslid Remi Poppe heeft inmiddels raadsvra gen gesteld over de situatie bij Zwanenburg. Het raadslid wil onder meer weten welke risico's de be volking heeft gelopen als gevolg van de onverant woorde opslag van de bestrijdingsmiddelen. Verder wil het raadslid weten, of en zo ja wanneer de gevaar lijke stoffen worden afgevoerd. Poppe heeft, zich in hel afgelopen weekeinde na een telefonische tip op de hoogte willen stellen van de gang van zaken bij Zwanenburg, maar is door ie mand van het bedrijf aanvankelijk met een kluitje in het riet gestuurd. Poppe: „Ik ben zaterdag langs ge weest bij Zwanenburg en hc-b me daar als gemeemr- raadslid gemeld. Iemand die uit het kantoor 1-r vertelde mij dat er niets aan de hand was. dat he oefening betrof. Zondag begreep ik dat er wet dege lijk zaken mis waren. Dit kan toch allemaal niet." Poppe plaatst vraagtekens bij de deskundigheid van Zwanenburg op het gebied van opslag van chemi sche bestrijdingsmiddelen. ..Bij de behandeling van de hinderwet-aanvraag gaf ik al aan weinig vertrou wen te hebben in de deskundigheid van Zwanen burg. Dit praktijkvoorbeeld bevestigt mijn stelling dat opslag en transport van gevaarlijke stoffen door deze niet gespecialiseerde firma onverantwoord is." Schiedam - De Schiedamse bin nenstad gaat grotendeels 'op slot' voor autoverkeer. Uitge zonderd belanghebbenden, kunnen automobilisten binnen enkele jaren niet meer in het centrum op straat parkeren. Het winkelend publiek en andere bezoekers van de binnenstad zijn dan aangewezen op drie ga rages. Maatregelen als afsluitin gen, eenrichtingverkeer en het 'omdraaien' van bestaande rij richtingen moeten het autoluw maken van het stadscentrum ondersteunen. In de binnenstad gaat een be langhebbendenregeling gelden voor bewoners, eigenaren van winkels en bedrijven en hun personeel en leveranciers. Deze groepen krijgen -tegen beta ling - een vignet en mogen nog wel in het centrum parkeren. Tegen anderen die toch probe ren hun auto te stallen in de stadskern zal streng worden op getreden. Wethouder Chris Zij develd formuleerde de straf maatregel gisteravond kort maar krachtig: „Een wielklem en betalen." Hinder ■'Dé' 'drief gèplhride1 parkèërgarat',: 1 ges bevinden zich by het toe komstige ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat, bij de Pas sage en bij de nieuw te bouwen winkel van Bas van der Heijden aan de Buitenhavenweg. Ze zui len zodanig ontsloten worden, dat de verkeersafwikkeling zo min mogelijk hinder oplevert in het centrum. Volgens de plannen die wethou der Zijdeveld gisteravond pre senteerde in zijn raadscommis sie, wordt eenrichtingverkeer ingesteld op de Buitenhaven weg (straks alleen toegankelijk vanaf de Koemarkt) en de Grof- baan. Via deze straat zal het nieuwe winkelcentrum bij de Passage bereikbaar worden voor leveranciers. Andere automobi listen mogen geen gebruik ma ken van deze route. Om de straat in beide richtingen berijd baar te maken moet één hoek pand worden gesloopt. Het Broersveld en de Lange Kerk straat worden voetgangersge bied. Omgedraaid Verkeersmaatregelen zijn ook te verwachten op de Lange Ha ven, waarvan op de oostelijke zijde de rijrichting wordt omge draaid. Hetzelfde gebeurt waar schijnlijk in de Boterstraat. Ook op de Beursbrug en de Appei- marktbrug gaat vermoedelijk eenrichtingverkeer gelden. Mo gelijk worden beide bruggen he lemaal afgesloten voor autover keer. Voor de plannen bestaat, enkele details daargelaten, brede poli tieke steun. Sommige fracties pleitten gisteravond zelfs voor nog verdergaande maatregelen. Joke Hakkert (GroenLinks) vindt dat de Lange Haven „best feller mag worden aangepakt". Haar fractie streeft naar een to taal autovrije haven. Ook Ge rard Verhulsdonk (WD) zou het liefst nog uitsluitend bestem mingsverkeer op de Lange Ha ven toelaten. Maassluis - Maassluizers zullen het meest omstreden kantoorge bouw van de stad voorlopig niet kunnen aanschouwen. De Mari- bo-holding. die verleden jaar langdurig met het gemeentebe stuur overhoop lag over de hoogte van haar geplande onderkomen, ziet vooralsnog geen kans dit ge bouw neer te laten zetten. De ver slechterende economische situ atie wordt gezien als de reden voor het uitstel. Maribo kocht verleden jaar ander halve hectare grond op industrie gebied de Nieuwe Waterweg. Een groot fabrieksgebouw is inmid dels gebouwd en wordt volop ge bruikt door twee dochteronderne mingen. Dit zijn het zonwerings- bedrijf Sunshadow en Maribo Systemen, een tak die onder meer kunststof ramen, deuren en ge velelementen produceert. Hoofdkantoor Als kroon op het complex wil Ma ribo pal langs de Nieuwe Water weg een nieuw, vijftien meter hoog hoofdkantoor bouwen. Naast de administratie zou hier het bestuur van de holding een plekje moeten krijgen. Met het bestemmingsplan in de hand hield wethouder Wustrow vol dat het nieuwe gebouw maar twaalf meter in de lucht mocht reiken. Maribo beriep zich op een clausu le in het bestemmingsplan, waar in een bebouwing tot vijftien me ter in uitzonderingsgevallen tot de mogelijkheden behoort. Pas na zware druk van de Maribo-hoL ding beet wethouder Wustrow uit eindelijk in het stof. De gemeen teraad stemde toe in een zoge noemde artikel 19-procedure, waarmee Maribo volledig zijn zin kreeg. Het dak van de gewraakte vierde verdieping is getekend in de vorm van een golvende zee. Op het hoogtepunt van het con flict liet Maribo met veel gevoel voor drama weten, dat de heistel ling 'plat' lag. Dat de heiers in no vember 1990 nog niet met het slaan van de funderingen voor het nieuwe kantoor konden be ginnen, lag volgens het bedrijf aan de gemeente, die weigerde de aanvankelijk toegezegde bouw vergunning te verstrekken. Minder haast Alhoewel alle vergunningen al maanden in orde zijn. heeft Mari bo nu beduidend minder haast. In het contract tussen Maribo en de gemeente werd het bedrijf eerder dit jaar verplicht voor het einde van dit jaar met de bouw te star ten. Maribo heeft gevraagd deze clausule te schrappen. Het colle ge van B en W gaat gedeeltelijk op deze wens in. De gemeenteraad wordt voorgesteld de finale da tum voor de start van de bouw nu te bepalen op 1 januari 1995. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen overlegt niet de ge schorste rector M. T. Dijkstra van de Vlaardingse Openbare Scho- i leneemeen schap over een rege ling. die een hard juridisch ge vecht over het komende ontslag kar. voorkomen. Dat ontslag had wrige week in een extra raads vergadering bekrachtigd moeten worden, maar die bijeenkomst is vanwege de nieuwe ontwikkelin gen uitgesteld. Over de inhoud van de mogelijke regeling worden geen mededelingen gedaan. Mevrouw Dijkstra weigerde er aanvankelijk over te praten. Mr. D.A. M. Schilperoord van de Algemene Bond van Onderwij zend Personeel (Abop), die mevrouw Dijkstra van juridische steun voorziet, wil geen commen taar geven op de zaak. „We zijn nog steeds in gesprek met de ge meente en wat de ttokomst daar van wordt, valt nog niet te zeg gen." aldus de juriste. Mevrouw Dijkstra werd een paar weken geleden geschorst na het verschijnen van een rapport over haar functioneren als rector van de VOS. Bij de school zijn grote problemen, zowel op persoonlijk als onderwijskundig gebied, ont slaan sinds de fusip van de scho lengemeenschappen Casimir en De Vaart tot de VOS. Door alle problemen heen spelen talloze vragen over het beheer van het boekenfonds, met name dal van de periode van De Vaart. De suggestie is gewekt dat daar vreemde dingen bij zijn gebeurd, maar de gemeente heeft aan alle betrokkenen inzage in alle stuk ken aangeboden. Los daarvan loopt een onderzoek van een ac countantsbureau. dat overigens niet direct op alle vragen een ant woord heeft kunnen vinden. Vlaardingen - De Vlaardingse po j litie heeft twee mannen gearres- i teerd op verdenking van mishan-1 deling en beroving. Twee anderen worden nog gezocht. Het viertal, in leeftijd rond de 25 jaar. vernielde gisteravond een aantal ruiten van een bloemen- zaak aan de Westhavenkade. De politie signaleerde de mannen op de Oosthavenkade. waar zii een man mishandelden en beroofden! Het lukte om één van de daders aan te houden. Later kon een tweede in 2ijn woning worden op- gepakt. De mishandelde man is met oog letsel (beschadigd hoornvlies) naar het Holy-Ziekcnhuis ge bracht. Vlaardingen - Op het terrein van een autobedrijf aan de Industrie- l weg in Vlaardingen heeft de poli- tie vannacht vier mannen opge- pakt. die onder meer bezig waren I een accu te stelen uit een ambu-4 lance. Het viertal is voor nadar onderzoek ingesloten. Vlaardingen - De schuur van een woning aan de Van Beetho- vensingel te Vlaardingen is gis ternacht aangestoken. De schuur brandde geheel uit. Schiedam - Op de Boerhaavelaan in Schiedam heeft de politic gis teravond een 13-jarige jongen op gepakt die vuurwerk afstak. Op de Buijs Ballotsingel werd een 16- jarige knaap in dc kraag gevat die hetzelfde deed. Schiedam - Op Rijksweg A4 is j gistermorgen een personenauto uit dc bocht gevlogen ter hoogte j van de afsiag Viaardingerdijk. De bestuurder kon zelf uit zijn va-. gen komen. Op het Liszlploin in Schiedam botsten gisteravond twee auto's I tegen eikaar. Eén van de bestuur ders. een 19-jarige Schiedammer, had geen rijbewijs. Er was alleen materiële schade. Vlaardingen - Aan de Johan de WLttstraat te Vlaardingen is een keldcrbox opengebroken en ver volgens een hoeveelheid goede ren gestolen. Men kwam de box binnen door de deur te forceren Zie ook pagina 15 Vlaardingen - Van een boetiek aan het Liesveld in Vlaardingen is dc luifel vernield. Gisteren werd bij de politie aangifte gedaan van de vernieling. Schiedam - Aan de Alphons Aricnsstraat en de Lange Achter weg in Schiedam zijn auto's open gebroken. Bij de politie werd gis teren aangifte gedaan van de ver missing van een autoradio, een cassetteband, een computer, een bril, kleding en een stuur. Schiedam - Bij de Schiedamse politie zijn gisteren zes aangiftes binnengekomen van vernielin gen en inbraken in tuinhuisjes op het Thurlede-eomplex. In de meeste gevallen is gereedschap gestolen. Schiedam - De Stichting Pas- vorm tc Schiedam heeft een sub- sidie van zevenduizend gulden j gekregen van het Juliana Welzijn Fonds. Van dit geld kan Pasvorm de eüUuv en de utitrnoetirgs- ruimte op orde brengen. Het be- treft een eenmalige bijdrage. i Het Juliana Welzijn Fonds j schenkt jaarlijks zo'n twintig mil- i» joen gulden aan allerlei doelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2