Waterweg 13 BGS duikt diep in de rode cijfers Kinderen strijden met fax tegen vui?stort Sociale werkvoorziening in Schiedam komt onder zware druk Schaderegelingen in de maak voor Steendijkpolder Dijk Foppen- plas scherp bewaakt Dode en twee zwaar gewonden bij ongeval op Schiedamseweg Drie Schiedammers voor drankdiefstal gepakt FNV pleit voor meer milieu-banen CDA voor doorberekenen van politiediensten PvdA-toppers bekijken veiligheid in Roterdam Geen klandizie, dus bijkantoor Kamer dicht Kerstbomen niet in de fik Brand woning Van Maanenstraat Fietser door auto geschept Man botst tegen verkeerslichten Teveel lawaai van brommers Man steelt nachtpon Kerstpakketten uit auto weg Rotterdams Dagblad Vrijdag 4 december 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 De brandweer moest er vannacht aan te pas komen om de overlevenden te bevrijden uit een auto die op de Schiedamse weg tegen een RET-mast is gebotst. Het ongeval kostte het leven aan de bestuurder, een 25-jarige inwoonster van Vlaar- dingen. Twee inzittenden zijn zwaargewond naar het Sint Franciscus Gasthuis en het ziekenhuis Dijkzigt gebracht. De oorzaak van het ongeval ïs nog onbekend. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Drie mannen uit Schiedam van 23,28 en 31 jaar zijn gisteren gearresteerd op verdenking van diefstal van een vrachtwagen vol drank. Twee arres taties werden verricht op rijksweg A 4 bij Hoofddorp, één verdachte werd aangehouden in zijn woning. De politie greep in toen werd ontdekt dat in een loods in Delft een grote partij gestolen drank was opgesla gen. Het ging om 45 pallets met elk 48 dozen. Ver moedelijk werd de partij op 24 november gestolen bij een Schiedams bedrijf. De politie nam gisteren ook drie personenauto's in beslag. Rotterdam - De FNV pleit voor het scheppen van meer banen die het milieu ten goede komen. Het dis trict Zuid-Holland van de vakcentrale wil in samen werking met milieu- en wijk^ganisaties in Rotter dam duidelijke voorstellen voor dergelijke werkge legenheid in de stad ontwikkelen. De aandacht van de gemeente gaat naar de mening van de organisatie van werknemers nog te eenzijdig uit naar banen in het kader van bewaking. De vraag van de FNV naar meer aandacht voor de combinatie van werkgelegenheid met 'milieu' is te vinden in een open brief aan de gemeenteraad van Rotterdam. De brief, ondertekend door districtsbe stuurder L. Peeters, bevat allerlei wensen voor het volgend jaar en komt aan de vooravond van de be handeling van de Rotterdamse begroting 1993 door de gemeenteraad. De FNV in Rotterdam, blijkt uit de brief, onder schrijft in principe de soeiaal-economische voorde len van een Overleg Orgaan Rijnmond (OOR). „Ge zien gelijksoortige ontwikkelingen in andere regio's in Europees verband lijkt haast geboden in dit pro ces hier naar toe. Nu al de startdatum van 1 januari 1995 ter discussie stellen om redenen van procedure le aard is ons inziens geen positieve bijdrage." De FNV meent verder dat op de weg naar realisatie van OOR werkgevers- en werknemersorganisaties zo spoedig mogelijk betrokken dienen te worden. Rotterdam - Het CDA m Rotterdam vindt dat orga nisatoren van risico-evenementen moeten meebeta len aan de politie. „Criminaliteit is een verschijnsel van de samenleving en dus is de bestrijding ervan een opdracht van die samenleving," schrijft de CDA- commissie 'Politieke Zaken' in het rapport 'Crimina liteit tegengaan'. Het rapport is vanmiddag aangebo den aan fractievoorzitter D. Dekker van het CDA in de Rotterdamse gemeenteraad. „Zaken worden te gemakkelijk op het bordje van de overheid en de politie gelegd," concludeert het CDA, „De individuele burgers en bedrijven moeten ook zelf hun eigen zaken te bewaken, zo nodig via parti culiere bewakers." Vooral het betaald voetbal schuift de problemen wel erg snel af naar de staat, vindt het CDA. Maar ook or ganisatoren van andere evenementen moeten mee betalen. Bmnen politie en justitie is deze gedachte nog steeds omstreden. Het kabinet lanceerde eind vorig jaar een voorstel %-oor het doorberekenen van de kosten van politie-optreden. Korpschef Hessing en burgemeester Peper zijn daar huiverig voor uit angst dat de politie te afhankelijk wordt van burgers. Het CDA vindt het zorgwekkend dat het respectvoor het gezag en de wet afneemt. Door vergroting van de sociale controle moeten de mensen elkaar meer in de gaten houden, hopen de christen-democraten. Daar om moet de overheid de sociale controle organise ren, onder meer via het opbouwwerk. „Het is belang rijk dat de burgers gevoelig worden vor de gedachte dat 'letten op elkaar' geen ongeoorloofde inmenging in de privacy is." In de grote steden moet meer politie komen, vindt het CDA. En omdat het werk daar zwaarder is. mag de agent in de grote stad best wat meer verdienen dan zijn coÜega op het platteland. Rotterdam - De landelijke PvdA-top buigt zich maandag over de veiligheid van de Rotterdammers. Partijleider Wim Kok en voorzitters Felix Rotten berg en Ruud Vreeman bezoeken in de namiddag het Servicepunt Tarwewijk Veilig, de fietstunnel on der de Maas en de opvang voor buitenlandse vracht wagenchauffeur aan de Waalhaven. Maandagavond is iedereen welkom in De Doelen voor eer. forumbijeenkomst met dp PvdA-leiding over de veiligheid in de stad. Publiek kan meedoen: in het forum zitten ook Ineke Bakker, coördinator beheer West, Ruud Verbeek, wijkagent Spangen. pvdA-frsctievoorzitter Jan Janse en hoofdcommis saris v.politie Cees Ottevanger. Schiedam - BGS, het bedrijf voor desociale werkvoorziening in Schiedam, dreigtdiepin derodecijfersterechttekomen. Zowel voor dit jaar als voor 1993 verwacht directeur Wob van der Veen een verlies van vijf ton. Uit bezuinigingsoverwegingen vil Van der Veen volgend jaar een vacaturestop invoeren. Andere voor gestelde bezuinigingen zijn uitstel van investeringen en hel schrappen van een aantal algemene kosten. Overwogen wordt om zelfs de prijzen in het bedrijfsrestaurant aan te passen. Er zijn verschillende oorzaken voor de slechte financiële positie van het bedrijf. Behalve de inzak kende economie, speelt het ge brek aan gekwalificeerd leidding- gevend personeel de BGS parten. Het bedrijf kan managers niet de zelfde salarissen betalen als het particuliere bedrijfsleven. Daar naast draait de overheid de geld kraan steeds verder dicht. ,.We zitten momenteel in een overgangsfase: van een gemeen telijke dienst groeien we naar een bedrijfsmatige aanpak. We zijn terecht gekomen in een span ningsveld tussen de noodzaak om efficiënter te werken, en de be perkingen die de overheid de so ciale werkvoorziening oplegt," zegt algemeen bedrijfsleider Sy- brand Adolfs in een toelichting. Adolfs is onlangs aangesteld om het commerciële resultaat te ver beteren De BGS beschikt sinds kei ook over een acquisiteur voor de grafische sector. Ondanks de versterking van het management is directeur Van der Veen uiterst somber over de toe komst van zijn bedrijf. Onder druk van de bezuinigende over heid lijkt de BGS steeds meer van zijn sociale karakter te moeten prijsgeven. Een vacaturestop is in deze sector een zeer zwaar mid- Bij de BGS in Schiedam wordt hard gewerkt. De houtbewerking boekt goede resultaten. Maar de sociale werkvoorziening heeft een aantal handicaps, die het bedrijf een verlies van enkele ton nen bezorgen. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra. del, maakt Van der Veen duide lijk in een brief aan burgemeester en wethouders. Het betekent dat de wachtlijst voor een arbeids plaats, waarop nu vijftig mensen staan, voorlopig blijft gehand haafd. Bij de BGS, die meubels maakt, een drukkerij exploiteert en personeel levert voor plant- soenonderhoud, werken nu onge veer 325 mensen. De BGS-directeur beklaagt zich er bij B en W over dat de gemeen te niet tijdig geld heeft gereser veerd om de tekorten op te van gen. Van der Veen heeft er her haaldelijk op aangedrongen het zogenaamde 'egalisatiefonds' te versterken. Het fonds is inmid dels uitgeput, zodat de tekorten van het bedrijf nu volledig voor rekening komen van de gewone gemeentebegroting. De verliezen van de BGS zijn er mede de oor zaak van dat de Schiedamse ge meenteraad in april een tussenba lans wil opmaken voor alle ge meentelijke uitgaven. Een van de structurele middelen om de problemen bij de sociale werkvoorziening in Schiedam te lijf te gaan is een fusie met de zus terorganisaties in Vlaardingen en Maassluis. Een fusie zou een effi ciëntere bedrijfsvoering mogelijk maken. De besprekingen daar over zijn al een tijd aan de gang. Volgens algemeen bedrijfsleider Adolfs kan het tenminste nog wel een jaar duren voordat een volle dige samenwerking is bereikt. Vlaardingen - Te weinig klanten, dus geen bijkantoor meer. Zo kort kan de motivering worden sa mengevat voor de Kamer van Koophandel om de 'dependance' in Vlaardingen te sluiten. Met ingang van januari moet men voor alle dienstverlening van de Kamer naar het hoofdkantoor in Rotterdam. Dat was al het geval voor zaken als beleidsadvisering en het verkrijgen van bepaalde documenten. Maar voor een aan tal andere zaken kon men nog te recht in Vlaardingen, waar in het stadhuis kantoor werd gehouden. Met name starters werden vanuit Vlaardingen begeleid. In Vlaardingen werken twee man. Die gaan over naar het kantoor in Rotterdam. „Want hun werk ver huist daar ook naartoe," aldus woordvoerder Han Horsting van de Kamer van Koophandel. Enkele jaren geleden was de roep om een bijkantoor in Vlaardingen nog groot bij de ondernemers. Ook toen al wilde de Kamer van Koophandel alle werk in Rotter dam concentreren. Dat is nu minder een probleem dan enkele jaren geleden, onder meer vanwege de razendsnelle ontwikkeling in de communica- tie-apparatuur. Ook die zorgde voor steeds minder klandizie in Vlaardingen. „En de afstand is toch steeds minder een pro bleem," constateert Horsting. Met de Vlaardingse onderne mersverenigingen en het ge meentebestuur is de sluiting van de Vlaardingse vestiging doorge sproken. Schiedam - Kerstbomen die na de komende feestdagen in Schiedam de deur uit worden gedaan, belanden dit jaar niet op de brandstapel maar wor den door versnipperappara- tuur van het ONS opgeruimd Dat is het plan dat de gemeen te deze maand in samenwer king met het nutsbedrijf en de politie wil uitvoeren. Tussen kerst en de jaarwisse ling rijdt er een speciale wagen van het nutsbedrijf door de wijken zodat de Schiedam mers hun bomen in kunnen, le veren. De bomen worden afge voerd naar de VAM, Op ver schillende plaatsen in de stad komen zogenoemde versnip- perwagens te staan die de in geleverde kerstbomen verma len tot kleine houtsnippers. Met de nieuwe manier van het inzamelen van afgedankte naaldbomen wil de gemeente voorkomen dat er in de wijken op Oudejaarsnacht kerst- boombranden worden ontsto ken. Ook de 'kerstbomeryacht' moet door deze aktie tot het verleden behoren. De mensen die hun boom inle veren krijgen daar geen ver goeding meer. voor. Vorig jaar leverde elke boom een kwartje op. „Daar zijn we mee ge stopt,'" zegt een woordvoerder van de gemeente, „Kinderen die bomen verzamelden om er een zakcentje mee te verdie nen liepen klappen op van op geschoten jongelui die de bomen voor een Fik wilden ge bruiken, Een ander aspect is dat het verbranden van kerst bomen zoals dat vroeger werd gedaan door de gemeente, mi lieu-onvriendelijk is." vlaardingse schoolkinde ren verdron gen zich gis termiddag rond de fax Ze wilden al lemaal als eerste minis ter Alders la ten weten dat ze een vut - stort m de Lickebaert maar stom vinden. Foto Ellen den Ouaerv Roel DfJKstfa Vlaardingen - „Meneer Alders, ik vind u een super stomme man en dacht dat u wel wijzer zou zijn. Is Vlaardingen nog niet vuil ge noeg? Hoezo nou toch? Geef dan eens antwoord als u durft." Hoezeer de Vlaardingse scholier Koen van van Kronenburg er ook om vroeg, hij kreeg geen fax terug van minister Alders. Koen was een van de vele kinderen die naar de VOS-school aan de Groen van Pnnstererstraat in Vlaardingen was gekomen om mee te doen aan een ludieke actie tegen de komst van een vuilstortplaats in het na- tuur- en recreatiegebied De Lickebaert tussen Vlaardingen en Maassluis. De Initiatiefgroep tegen Afvalber- ging heeft geregeld dat er op 12 december, opéén dag dus, een na genoeg compleet bos wordt ge plant op de plaats waar de vuil- stort is gepland. Er zullen zo'n 10.000 bomen de grond ingaan om te voorkomen dat het plan van Al ders wordt doorgezet. Ook bij het fax-bombardement dat door de kinderen werd uitgevoerd, waren leden van de initiatiefgroep aan wezig. Ze hielpen bij de organisa tie want er moesten ruim 500 te keningen en opstellen worden ge faxt. De fax-apparatuur van mi nister Alders werd al gauw uitge schakeld maar de kinderen lieten zich met uit het veld slaan. Niko Koffeman, de motor van de initia tiefgroep, gaf ze enkele andere faxnummers van het ministerie in Den Haag zodat de actie daar zeker nie. oi opgemerkt is geble ven. Uit de k .post die werd verstuurd bleek in elk geval dat ook de kin deren van Vlaardingen en omge ving geen vuilstort bij hen in de buurt willen hebben. Met klare taal als „Vuile viezerik. Het stinkt hier al genoeg," en „U bent zeker op dat idee gekomen toen u lag te slapen," lieten de scholieren in elk geval weten hoe ze over het beleid van de minister van VROM denken. Schiedamse brandweerlieden zijn gistermiddag rond één uur uitgerukt naar de Van Maanenstraat, waar een uitslaande brand woedde. Ladderwagens werden ingezet om het vuur dat op de bovenste verdieping huishield te bestrijden. Het is niet bekend hoe de brand is ontstaan. Door het bluswerk ontstond bij de be nedenburen enige waterschade. Er was niemand thuis toen de brand Uitbrak. Foto Roel Dijkstra Maassluis - Het Maassluise colle ge van B en W beslist op korte ter mijn hoe de gemeente de onge veer achthonderd claims van ver mogensschade in de Steendijk polder tegemoet gaat treden. De bewoners uit de in omvang groot ste gifwijk van Nederland krijgen naar verwachting volgende week een informatiebrief van de ge meente. In totaal menen de bewo ners aanspraak te kunnen maken op een bedrag van minimaal 25 miljoen gulden. De brief is de eerste zichtbare stap in de uitvoering van een von nis van de Hoge Raad. Dit hoog ste rechtscollege van Nederland besliste onlangs dat de gemeente Maassluis volledig aansprakelijk is voor de waardedaling van het woningbezit, dat in de Steendijk polder is opgetreden als gevolg van de aanwezigheid van giftig havensiib in de bodem. Volgens de Hoge Raad pleegde de gemeente aan het eind van de ja ren zeventig een onrechtmatige daad door de havensliblocatie als bouwrijpe grond te verkopen. Tot in laatste instantie heeft Maas sluis volgehouden dat haar geen blaam treft. De gemeente stelde, dat leverancier Rotterdam had verzuimd informatie te verstrek ken over de kwaliteit van het ha vensiib. Onder meer uit perspu blicaties had de gemeente aan het eind van de jaren zeventig vol gens de verschillende gerechtelij ke instanties echter reeds kun nen opmaken dat het havensiib vergiftigd is. De rechtszaak tegen de gemeente is aangespannen door vier bewo ners en ex-bewoners van de Steendijkpolder. De uitspraak is richtinggevend voor alle schade gevallen in de wijk. Met bewo ners-advocaat mr. Legger is in middels afgesproken, dat de af wikkeling van de schade van de vier procederenden met voorrang wordt behandeld. Het college van B en W beslist be gin volgend jaar over de te volgen aanpak. Legger heeft bij de ge meente een pleidooi gehouden voor het instellen van een onaf hankelijke begeleidingscommis sie. Deze aanpak zou moeten voorkomen dat elke bewoner zelf standig een zogenoemde scha- destaatprocedure bij de recht bank aanhangig moet maken. Op ambtelijk niveau wordt op dit moment een model voor de werk wijze gemaakt. Hierin wordt on der meer bepaald welke instantie de schadeprocedure gaat behan delen. Verder worden zaken be handeld als de berekeningswijze van de schade, de volgorde van behandeling en de termijn van betaling. Het ligt in de bedoeling dat de gemeenteraad zich uiter lijk in februari over de kwestie uitspreekt. De ontwikkelingen rond de scha de-procedure worden in Maas sluis met argusogen gevolgd. Als veel bewoners in staat zijn hun geclaimde schade aan te tonen, stevent de gemeente op een fail lissement af. Op het stadhuis heeft men vooralsnog nog geen antwoord op de vraag hoe deze dreiging kan worden afgewend. Maasland - De Grontmij is bezig met een onderzoek naar de ste vigheid van een nieuwe dijk langs de Foppenpias m Maasland. De dijk is zaterdag iets gescheurd, waardoor snel extra versteviging nodig was. Tussen vijf uur 's avonds en mid dernacht is toen 500 kuub grond aangevoerd, als tegenwicht voor een mogelijke verschuiving. De dijk houdt zich nu rustig, maar wordt scherp in de gaten gehou den, zo is nu bekend geworden. „We zoeken of er een aanwijsbare oorzaak is waartegen we eventu eel maatregelen kunnen treffen," aldus woordvoerder G. Brinkman van de Grontmij. „Dit om herha ling of verdere problemen te voor komen." Naar verwachting wordt begin volgende week besloten of nadere maatregelen nodig zijn. Bij de oorzaken speelt de onsta biele bodem van de polder een be langrijke rol. Bij het onderwater- zetten van de Foppenpolder in oktober was de toestand van een andere, oude dijk hierdoor al kri- tiek. Die dijk moest extra worden verstevigd om een dijkdoorbraak te voorkomen. De problemen met de nieuwe dijk zijn volgens de Grontmij niet ver ontrustend. „De kans dat de dijk eruit klapt is niet aan de orde. Maar we doen zeker niet laconiek over de moeilijkheden. We probe ren elk mogelijk gevaar in te dammen," aldus woordvoerder Brinkman. De Foppenpias is een nieuwe re creatiepias in Maasland, als on derdeel van de inrichting van het groengebied Midden-Delfland. Voor de polder is de afgelopen drie jaar zo'n 500.000 kuub grond uitgegraven en zijn nieuwe dam- wanden, dijken en steigers aange legd. Momenteel is de Maasland- se aannemer Verboon bezig om enkele overbodig geworden dij ken weg te graven, waardoor ple- ziervaart hier later mogelijk zal worden. Schiedam - Een 41-jarige, fiet sende vrouw uit Schiedam is gis termorgen rond negen uur op de Nieuwe Damlaan geschept door een personenauto. De vrouw stak de Mgr. Nolenslaan over, terwijl haar zicht werd belemmerd door een vrachtauto. Vervolgens kon de personenauto haar met meer ontwijken. De vrouw liep slechts lichte verwondingen op. Vlaardingen - Een 24-jarige Vlaar- dmger is gisteravond rond half acht tegen een verkeerslichtin stallatie gebotst op de middem- berm van de Holysingel. De autcr- is totall-los, maar de man man keerde niets. Vlaardingen - De Vlaardingse po- litie heeft gistermorgen aan de Watersportweg en aan de Clau- j dius Civilislaan, vijftig bromfiet- sers gecontroleerd. Drie bleken er teveel lawaai te maken. Er werd 110 decibel gemeten. Verder zijn twee voertuigen voor nader on derzoek in beslag genomen. Schiedam - Een 28-jarige Rotter dammer heeft gistermiddag te vergeefs geprobeerd een nacht pon te stelen uit een winkel aan de Broersvest. In de zelfde winkel werd 's avonds nog een 32-jarige Belg opgepakt omdat hij er met videobanden vandoor wilde gaan. Een 39-jarige Rotterdammer heeft in een supermarkt aan het Broersveld geprobeerd scheer mesjes weg te nemen, wat een 33- jarige Vlaardinger daarna ook te vergeefs probeerde. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft vannacht op de Hor- vathweg een 21-jarige Rotterdam mer opgepakt in verband met het openbreken van een auto. Hij t hield zich op bij de wagen, waar- j uit een radio was gestolen. Niet alleen aan de Horvathweg. 1 ook op enkele andere plaatsen in I Schiedam zijn auto's opengebro ken. Dat gebeurde aan de Amalia van Solmsstraat en de Westvest. Daar vormden gereedschap kerstpakketten, speelgoed en kle^ï ding de buit.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1