Fiasco dreigt voor auto-metro-pas PWiW Beroering in Barendrecht over 'overval' Rotterdam RET blijft positief: 'We houden toch auto's uit de binnenstad' Rotterdamse moskeeën doelwit van vandalen Start met vereenvoudiging van het 'minimabeleid' Extra beurt voor Essenburgsingel Licht blijft uit bij opening GEB-kantoor 'Shoarma-schutter' opnieuw onderzocht Expo over Surinaamse cultuur in 'Volkenkunde' Weerom tafeibij Sociale Dienst Particuliere bewakers voor stationstunnel Dovenonderwijs ook getroffen Overval op supermarkt Burgemeester Oslo schenkt kerstboom Rotterdams Dagblad Vrijdag 4 december 1992 '-Tl 'S Rotterdam - De officiële ingebruikname gistermid dag van hel nieuwe GE B-gebouw aan de Roehussen- fetraat ging niet helemaal naar wens. Het festijn rond de opening had de vorm van een talkshow, die prima verliep. Ursul de Geer presenteerde een programma, waarin verschillende gasten aan het woord kwamen gn waarbij het entertainment niet ontbrak. Bij de of ficiële handeling ging het echter fout en bleef het jicht uit. "Behalve de opening van het nieuwe pand vierde het energiebedrijf ook de overgang van gemeentelijke dienst naar naamloze vennootschap. Het thema van 'de middag was 'Rotterdam in Europees perspectief. Hoofddirecteur Naeije van de NV GEB-RoUerdam, verwelkomde de ruim tweehonderd genodigden. Vervolgens nam Ursul de Geer de touwtjes in han den en leidde de gasten langs een keur van sprekers. Aan het eind van de talkshow gingen Naeije cn De Geer met de Commissaris van de Koningin van de provincie Zuid-Holland, mr S. Pat ij n. naar buiten om daar de openingshandeling te verrichten. Voor het gebouw lag een enorme stekker, die door de drie he ren in een al even groot stopcontact werd gestoken. De verlichting die de opening had moeten accentu eren bleef echter uit. Rotterdam - De Rotterdammer tegen wie twee we ken geleden tien jaar gevangenisstraf cn TBS werd geëist, omdat hij op 20 juni in zijn Schiedamse shoar mazaak met pistoolschoten een jongeman om het le ven bracht en een aantal mensen verwondde, moet in voorlopige hechtenis blijven totdat hij nader is on derzocht. De rechtbank is van mening dal het psy chiatrisch rapport, door een arts van het ziekenhuis Dijkzigt opgesteld, te veel onduidelijkheden bevat om tot een oordeel te kunnen komen. Daarom is de «aak voor onbepaalde ti jd aangehouden. Nooit is boven water gekomen welk motief de eige naar van de shoarmazaak dreef tot zijn actie, waarbij hij één van zijn werknemers, een 18-jarige Schiedammer, in koelen bloede doodschoot en twee andere jongens in zijn zaak op dezelfde manier van het leven trachtte dc beroven. Vlak vóór hij door de politie werd overmeesterd opende hij ook het vuur op twee agenten. Inmiddels is vast komen te staan dat de gebeurtenis niets met drugs of onenigheid over geld te maken heeft. Tijdens de zitting twee weken geleden kwam aan het licht dat de verdachte last heeft van depressies, woe de-aanvallen heeft en al tien jaar onder behandeling is bij hetRiagg. In slechte gemoedstoestand sloeg de genote zelfs bewusteloos geslagen. Tegen de 36-jarige Rotterdammer is door officier van Justitie mr. J. P. Wittop Koning een celstraf van tien jaar geëist, maar de raadsman van de verdachte, mr. P. J. Silvis, wil nog van geen strafbepaling weten. Hij vindt dat het psychologisch rapport dat tijdens de zitting uitvoerig ter sprake kwam 'aan alle kanten rammelt'. De advocaat meent dal zijn cliënt opnieuw moet worden onderzocht, maar dan in het Piet ei- Baan-centrum in Utrecht, zodat er ook een psychi atrisch rapport op tafel komt. Overeenkomstig rijn verzoek wordt de man daar binnenkort opgenomen. -Rotterdam - De echtgenote van de Surinaamse pre sident mevrouw L. Venetiaan-Vanenburg. zal op 11 clc-ccmber de opening verrichten van de tentoonstel ling 'Sranan - Cultuur in Suriname' in het Museum voor Volkenkunde in Rotterdam. Mevrouw Vc- 'Tietiaan komt naar Nederland op uitnodiging van de 'gemeente Rotterdam. Met de tentoonstelling sluit 'het museum h et Columbusjaar 1992 af. ■De kern van de tentoonstelling wordt gevormd door de culturele verscheidenheid van de Surinaamse be volking. Voor het eerst sinds de Surinaamse onaf hankelijkheid in 1975 maakt een Nederlands mu seum een grote expositie over het land. Zowel de expositie ais de bijbehorende publikatie zijn een product van samenwerking met het Suri naams museum in Paramaribo en de afdeling cul tuurstudies van hel Surinaamse ministerie van on derwijs en volksontwikkeling. Het Prentenkabinet van het Rotterdamse volken kundig museum organiseert van 6 februari tot en met 11 april 1993 de expositie'Beeldende kunst in Suriname*. Van 25 juni lui en met 24 uktu'uer beleeft $e reizende tentoonstelling 'Indianen van Surina me' haar première inhei Prentenkabinet. JSranan - Cultuur in Suriname' is te bezichtigen van 12 december 1992 tot 29 augustus 1993. Proost' zegt GEB-drrec- teurNaeneen heft het glas. Commissaris van de Konin gin Patijn neemt al een slok op het verzelfstan digde ener- giebedryf.Foio Cees Kuiper/ Rotterdams Dagblad Door Peter Louwcrse Rotterdam - De proef met de P R-leasepas in Rotterdam lijkt een fiasco te worden. Slechts twintig automobilisten per week maken gebruik van demogelijkheid om met hun tankpas een dagkaart voor het openbaar vervoer te kopen. De Nederlandse Spoorwegen hebben daarom een punt gezet achter de samen werking. Gemiddeld wist de NS nog niet één reiziger per dag binnen te halen mei dit experiment. Andere partijen bekijken of de proef na april 1993 wordt voortgezet. Vanaf 21 april dit jaar kunnen tweeduizend automobilisten van veertien Rotterdamse bedrijven met hun leascpas gratis metro kaartjes krijgen bij de stations Alexander polder, Slinge en Kra- iingsezoom. Daar kunnen ze dan van de auto overstappen in de me tro. Zo willen de initiatiefnemers het autogebruik in de binnenstad terugdringen. Maar volgens een advies van de directeur van de dienst Sociaal Economische Zaken (SEZj van de gemeente Rotterdam is het expe riment een flop geworden. SEZ zag van begin al' aan al niets in de proef en constateert nu: „Stel dat het gebruik van de P R Lease pas het lQG-voudige zou kunnen bedragen, dan nog is slechts spra ke van een vervoersgroei bij de RET van minder dan 0.1 procent." Het terugdringen van het aantal autokilometers in de stad is dan verwaarloosbaar, verwacht SEZ. De directeur van deze afdeling adviseert dan ook orn een punt te zetten achter de leasepas. De RET ziet daarentegen wél heil in voortzetting van het experi ment na april 1993. „Nu doet slechts een beperkt aantal bedrij ven mee." legt directeur R. van den Broek uit. „Als de proef dade lijk geldt voor alle bedrijven, kun nen we misschien tweeduizend auto's vangen op deze manier. Ik weet ook wel dat het slechts 0,3 procent is, maar toch: je houdt op die manier toch tweeduizend au to's uit de stad." Op die manier wordt het open baar vervoer populair bij een groep mensen die nu nog kop schuw zijn voor metro of tram. ..Die lui gaan zeggen: 'Verrek, da's makkelijk met die metro. Dat ga ik op zaterdag ook doen'. Dat is goed voor het imago van het openbaar vervoer." meent Van den Broek. Hij wijt de tegenval lende belangstelling aan onwen- ningheid bij de deelnemers. Projectleider Van der Geijn Part ners is bezig met evaiuatie van het project. Zolang de definitieve resultaten niet bekend zijn wil de RET niet zeggen of het bedrijf na april doorgaat met de pas. „Maar als we doorgaan, moeten we de voorzieningen verbeteren. Dan denk ik aan betere bereikbaar heid van de P R-terreinen." Verantwoordelijk wethouder H. van den Muijscnberg houdt zich nog op de vlakte: „Er zitten goeie elementen in. we moeten de eva luatie afwachten," Het experiment kost twee miljoen gulden per jaar. De helft daarvan wordt betaald door het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Rotterdam - Moskeeën in Rotter dam zijn de laatste tijd regelmatig doelwit van vandalen, die ruiten ingooien of leuzen op de muren kalken. In Rotterdam-zuid wer den vorige maand discrimineren de teksten op een Turkse moskee gekladderd. Vorige week werden ruiten ingegooid van een moskee in Bergpolder. Volgens getuigen was dit het werk van vier a vijf jongeren, die zich na het voorval uit de voeten maakten. Alle incidenten dit jaar - vooral in Rotterdam-zuid waren mos keeën een aantal malen het doel wit - hebben volgens coördina tor A. I. Ünal van de stichting Platform Islamitische Organisa ties Rotterdam (Spior) geleid tot onrust onder moslims in Rotter dam. „Er is een bepaalde angst. Tijdens bijeenkomsten vragen mensen zich af welke kant we in Nederland opgaan. En zodra er dingen gebeuren als in Duitsland, en de overheid laat na in te grij pen, klinkt: moeten we dan zelf maatregelen nemen?" De Spjor-coördinator meent dat het niet zover zal komen, 'omdat de integratie hier al veel verder is dan in Duitsland'. Wel vindt hij.'., dat 'zolang er van..die gekken rondlopen die stenen door ruiten. - gooien', ..waakzaamheid op z'n .plaats is. Begin dit j aar - vlak' na' een aanslag op eèn Amersfoortse moskee - maakten dc moslims al bekend moskeeën dag en nacht te bewaken, zodat in geval van nood snel de politie kan worden inge schakeld. De Rotterdamse politie zegt dit soort zaken met voorrang af han delen. Nadat de ruiten in de mos kee in Bergpolder waren inge gooid. waren politiemensen bin nen vijf minuten ter plaatse. Daar constateerden ze dat de stoep vol lag met glasscherven en schakel den een bedrijf in dat de schade met houten platen repareerde. Er werden geen verdachten aange houden. In Rotterdam-zuid sneu velden dit jaar ruiten van zowel Turkse als Marokkaanse gebeds huizen. Verder werden op mos keeën leuzen als 'geen moskee in de wijk' en 'moslims terug naar hun eigen land' gekalkt. Bij mos keeën in heel Nederland druppe len nu en dan dreigbrieven bin nen, met daarin een precies tijd stip waarop 'iets' staat te gebeu ren. Twee Rotterdamse moskee- en kregen dit jaar dreigementen te verwerken, in één geval ging het om een bommelding. „Gelet op de dreiging," zegt poli tiewoordvoerder H. Stoop, „zijn we al vaker gaan surveilleren bij deze objecten. Recentelijk is dat nog eens aangescherpt. Als zich wat voordoet, sturen we er met een een auto naartoe, als cr ten minste een beschikbaar is. Het is zeker niet zo dat we nu wal de moskeeën betreft een beetje ach terover leunen en afwachten wat er allemaal gebeurt." De politie constateerde al eerder verharding van de uitingen van racisme en discriminatie in Rot terdam: meer cn hardere teksten op muren en 'pesterijtjes', waar van. buitenlanders doelwit zijn. Plaatsvervangend korpschef C. Ottevangei' noemde het 'imitatie gedrag', naapen van hel geweld tegen buitenlanders in Duitsland. „Dat verklaart ook die toenemen de ongerustheid," zegt stafmede werkster M. Maris van de Rotter damse Anti Discriminatie Actie Raad (Radar). „Migranten zien die toestanden in Duitsland ook op televisie. Elke avond zijn in het journaal de eerste twee, drie onderwerpen aan racisme en dis criminatie gewijd. Zo krijgen die kreten op muren een heel andere lading, het valt die mensen veel meer op. Het is de combinatie, die de huidige ongerustheid veroor zaakt." Rotterdam De gemeente Rotter dam maakt een begin met de ver eenvoudiging van het 'minimabe leid'. zoals voorgesteld door de dienst Sociale Zaken en Werkge legenheid. Uitgangspunt is de verschillende regelingen beter toegankelijk te maken en de situ atie van mensen met een mini muminkomen te verbeteren. In de loop van volgend jaar kun nen Rotterdammers die aan spraak maken op een subsidie- of steunregeling terecht bij één lo ket, Daar hoeven zij voor de ver schillende regelingen nog maar één aanvraagformulier in te vul len en wordt één inkomenstoets gehanteerd. Het college van bur gemeester en wethouders wil aan het huidige ingewikkelde stelsel van regelingen een eind maken, omdat de meeste mensen door de bomen het bos niet meer zien. Hierdoor blijven soms subsidie gelden ongebruikt. In tweede in stantie zal bekeken worden of het mogelijk is alle losse subsidie stromen en vergoedingsregelin gen met elkaar in verband te brengen. Daarnaast denken B en W aan het instellen van een zoge noemde balansuitkering. Die kan gegeven worden aan mensen die met hun inkomen onder het be staansminimum dreigen te ko men. De uitkering kan ook ge bruikt worden als bonus, bijvoor beeld na het doorlopen van een arbeidsgeriehte studie. Met zo'n uitkering wil de gemeente ook voorkomen, dat mensen die van een uitkering overstappen op be taald werk er in inkomen op ach teruit gaan. i» Rotterdam - De reorganisatie van dc Dienst Sociale Zaken en Werk gelegenheid (SoZaWe) in Rotter dam kan voortgaan. De vertegen woordigers van het personeel (1500 werknemers) en de directie hebben gisteren weer om de tafel gezeten, nadat de medezeggen schapscommissie (MC) eind vori ge weck het vertrouwen in de lei ding van het bedrijf had opge zegd. ..Nog niet alle pijn is weg, maar het draagvlak is er weer om door te praten. Het gesprek wordt volgende week voortgezet." zegt een woordvoerder. De betrokken partijen wilden gisteren geen me dedelingen doen over vorderin gen aan de onderhandelingstafel. Het verschil van mening over de reorganisatie van de sociale dienst is overigens niet inhoude lijk van aard. Directie en perso neel zijn het eens over de nood zaak van verandering van een ge meentelijke dienst met een vrij 'softe' cuituur naar een met 'n wat hardere, mede gezien de ontwik kelingen in de maatschappij. Het verschil van inzicht draait vooral om het tempo van de verandering in een periode van bezuinigingen en de regiovorming. Bij de reor ganisatie krijgt eenderde van het personeel te maken met een nieu we inhoud voor de bestaande functie of een nieuwe baan. Je moet het ijzer smeden als het heet is, leert een bekend gezegde. Medewerkers van de Rotterdamse Plantsoe nendienst hebben die les ge leerd. Nu de Essenburgsingel is leeggepompt om het zoe ken naar het wapen waarmee vorige week zaterdag een Chi nese man is doodgeschoten, is het opruimen van de rom mel op de bodem van de singel een eenvoudige klus. Zater dagmorgen was al door dui kers van de Schiedamse brandweer naar het moordwa pen gezocht. Gisteren werd de singel leeggepompt zodat nóg een keer naar het wapen kon worden gespeurd. Maar, net als zaterdag, heeft ook die speurtocht niets opgeleverd. Foto Robert Vos/John de Pater Door Gert Onnink Barendrecht - In Barendrecht is grote beroering ontstaan over de plannen van de gemeente Rotter dam om in Barendrecht en Albrandswaard een voornamelijk agrarisch gebied van in totaal vijf honderd hectare aan te kopen. Rotterdam heeft onlangs het Bu reau Beheer Landbouwgronden (BBL) opdracht gegeven de trans acties uit te voeren in een gebied rond de wijk Smitshoek, dat wordt begrensd door de Koedood. dc Achtcrzccdijk cn dc rijkswe gen A15 en A 29. De gemeente Barendrecht heeft Rotterdam in een gepeperde brief laten weten niets voor de ideeën van dc buurgemeente te voelen. Gisteravond bleek tijdens een vergadering van de afdeling IJs- selmonde van de Hollandsehe Maatschappij van Landbouw (HMvL) in Barendrecht dat er ook in agrarische kringen flinke weer stand bestaat tegen de plannen. De Barendrechtse wethouder C. Silvis (Ruimtelijke Ordening) noemt de stap van Rotterdam 'on verstandig en ongelukkig'. „Wat Rotterdam kan. dat kan Baren drecht toch zelf ook. We hebben ze dus eigenlijk helemaal niet no dig." Silvis zegt aanvankelijk het idee te hebben gehad dat Rotter dam de woningbouw wilde veilig stellen en 'uit de handen van pro ject-ontwikkelaars wilde houden'. „We zeiden eerst: ga je gang maar, al zal 't nooit lukken. Later bleek dat Rotterdam al veel ver der was en kennelijk met een dubbele agenda bleek te werken." „De gemeente Rotterdam heeft nu iets over zich uitgeroepen, waarmee ze zelf ook nooit geluk kig kan zijn." vindt Silvis. De wet houder denkt onder meer aan een fikse stijging van de grondprij zen, die de woningbouw bij Smitshoek alleen moeilijker zul len maken. Maandag treffen de twee gemeentebesturen elkaar. Ook in de agrarische sector leven grote bezwaren tegen dc plannen van Rotterdam, bleek gister avond in Barendrecht. „We willen niet dat grond wordt verkocht voor verstedelijking. Bovendien stelt het BBL haar eigen geloof waardigheid ter discussie." stelde HMvL-voorzitter L. W. Pons. Vol gens de agrariërs moet het BBL, rijksinkoper van gronden na mens het ministerie van Land bouw, zich beperken tot de zoge heten eompensatiegronden. ,.De druk op IJsselmonde neemt hierdoor alleen maar verder toe. terwijl de woningbouwplanr.en rond Smitshoek nog volop in dis cussie zijn. De eerste project-ont wikkelaars zijn al gesignaleerd," zegt Pons. die het Landbouw schap heeft ingeschakeld. „Die heeft het BBL op de vingers ge tikt. maar men zal dc kritiek wel weer naast zich neerleggen. Trou wens, de grondaankopen lopen voor geen meter." Volgens Pons komt het project van de Landin richtingscommissie IJsselmonde, die zich bezighoudt met de herin richting van het eiland, door de recente ontwikkelingen in groot gevaar. „Het is een regelrechte overval van Rotterdam op het ge bied." aldus Pons, die de voorstel len vergelijkt met een "verkapte annexatie'. J. Rijkaart, makelaar bij Agrarische Grondzaken Hol land. sprak gisteravond in Baren drecht de vrees uit dat de grond prijzen rond Smitshoek op 'een ongekend hoog niveau' zullen uit komen. „Voor Groot-Rotterdam moet alles wijken. Er is straks geen droge boterham meer te ver dienen. Als het zo doorgaat, dan blijft er voor de agrariërs op IJs selmonde in de toekomst niet meer over dan een voetbalveld je." Rotterdam - De Rotterdamse deelgemeente Noord wil des noods een particulier beveili gingsbedrijf inhuren om de reizi gerstunnel in het Centraal Sta tion aanstaande zaterdagnacht toch open te houden. „Wat er ook gebeurt, wij willen garanderen dat mensen veilig naar de voorkant van het Centraal Station kunnen lopen." zegt woordvoerder Frits Borchers. ..Wc gaan niet opnieuw met ieder een in de slag." De Nederlandse Spoorwegen gaan akkoord met het inzetten van de bewakers. Extra toeslag De banenpoolers van de stichting Nieuwe Banen Rotterdam Werkt hebben het laten afweten omdat ze geen extra toeslag voor nacht werk krijgen. Zaterdagavond om elf uur zouden ze beginnen met het begeleiden van nict-reizigers door de reLzigcrstunnel. Geleide lijk wil de NS de tunnel helemaal afsluiten voor niet-reizigers. De passanten moeten dan gebruik maken van de fietserstunnel. die echter als onveilig wordt ervaren door de bewoners van de Prove nierswijk. Omdat de beveiliging daarvan pas in april rond is. wil de NS tot die tijd de mensen de gele genheid te geven onder toezicht door de reizigerstunnel te lopen. Sluiten Toen de onderhandelingen met de banenpoolers gistermiddag af ketsten, zei NS-woordvoerder J.' Krijgsman dat er voor de NS dan niets anders op zit dan de achter kant van de reizigcrstunnel te sluiten. De deelgemeente Noord hoopt dat te veranderen met particulie re bewakers. „We nemen alle ver antwoordelijkheid op ons," zegt een vertwijfelde woordvoerder Borchers, „maar ik kan wel zeg gen dat we er langzamerhand goed ziek van worden. Wethouder Henderson heeft voor de televi siecamera's, staande voor Cen traal Station, plechtig beloofd dat hij acht banenpoolers zou leveren als wij zorgden voor de randvoor waarden. Nou, alles was geregeld, de portofoons, noem maar op, tot aan de koffie toe. De halve wereld bemoeit zich met CS en uiteinde lijk is dit het resultaat." Dc particuliere bewakers zullen slechts in december'actief zijn. Daarna wordt toch weer een. be roep gedaan op banenpoolers. Rotterdam - Het plan om de sub sidie voor het Rotterdams avond onderwijs te staken, treft ook jon ge auditief gehandicapten. Jaar lijks volgen enkele tientallen do ven avondonderwijs bij het Ru- dolf Mees Instituut. Ze krijgen daar onder meer taallessen, on dersteunende lessen om zelfstan dig in de maatschappij te staan en worden voorbereid voor een ver volgopleiding MBO, MLO, Meao of VHBO. „Als dit onderwijs ver dwijnt. raken doven in Rotterdam zeer veel mogelijkheden kwijl,", zegt directeur P.H. van der Veen van de besturende Koninklijke Ammanstichting. Rotterdam - Een nog onbekende man heeft gisteren een overval gepleegd op een supermarkt aan de Wilhelm Tellplaats in Hoog vliet. De overvaller deed een greep uit de kassa terwijl een klant aan het afrekenen was. Daarop duwde dc cassière de kas salade dicht en viel de klant de overvaller aan. De indringer kon ontkomen nadat hij een pistool had getrokken. Zijn buit bedraagt enkele honderden guldens. Rotterdam - Burgemeester mevrouw Ann-Marit Saebpnes van Oslo overhandigt haar Rot-, terdamse collega Peper vrijdag 18 december de Noorse kerstboom. Het is de 42ste keer dat dc stad Oslo een kerstboom aan Rotter dam aanbiedt. De overhandiging van de kerstboom -in feite het ontsteken van de lichtjes- zal muzikaal worden omlijst door het Rolte's Mannenkoor, dat voor de ze gelegenheid in het Noors zal zingen. Voor het bijwonen van de plechtigheid dienen vooraf kaar ten te worden afgehaald. Deze zijn gratis verkrijgbaar vanat maandag 14 tot en met donderdag 17 december bij dc bode aan de hoofdingang van het stadhuis tussen 8.30 en 16.30 uur. De over-s dracht begint om 19.30 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 3