9 Herinneringen aan watersnood op papier Aantal winkels Nieuwland moet weg I mk Drugshandelaar komt al voor strafeis tot inkeer Vlinder-onderzoek geeft hoopvol beeld over milieu Gemeente houdt vast aan reorganisatie van winkelbestand Vogelclub Schiedam wint Roka-wisselbeker Vrachtwagen in brand Vuurwerk; toch Halt-procedures Financiële meevaller T"'voor Maasland Uitbreiding stadsarchief Amateur-kunstenaars schilderen borden volksbos Jongen ernstig mishandeld Vrouw spuit met traangas Overvaller spoorloos Auto slaat over de kop Speurtocht naar medicijn Yerkeerspaal op rails gelegd Vuurwerk in beslag genomen Met koevoet deur geforceerd Rotterdam» Dagblad Maandag 7 december 1992 FtottefdenVSchtedem De Schiedamae Vogelvereni ging is zaterdag voor het derde achtereenvolgende jaar kampioen geworden van de Rotterdamse Kam pioenschappen (ROKA). De wisselbeker gaat nu de finitief in de prijzenkast van de vogelvereniging uit Schiedam. Aan het zestiende kampioenschap heb ben tien verenigingen uit het Rijnmondgebied mee gedaan met 7S0 siervogels. l, Brandweerlieden waren vrijdagavond laat met een ongewoon karweitje bezig; ze blus ten de cabine van een vrachtwagen. Dat gebeurde ook nogeenB op een ongebruikelijke plaats; de noordzijde van Rijksweg 20. Hoe de brand in de vrachtwagen kon ontstaan, is nog onduidelijk. Vterdingen Jongeren uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis die rond de kerst en Nieuwjaar vuur werk afsteken of zich anderszins storend baldadig gedragen moeten er toch op rekenen dat ze worden geconfronteerd met een lik-op-stuk aanpak, Het bu reau Halt, dat betrokken is bij de uitvoering van dat beleid deelde kort geleden mee niet genoeg man kracht te hebben om deze maand versneld alterna tieve Btraffen uit te kunnen voeren, maar na overleg met Justitie en politie is besloten toch de gebruike lijk aanpak te handhaven. Dat betekent dat voor allerlei specifieke overlaBt die met deze feestdagen temaken hebben, alternatieve straffen worden opgelegdBovendien worden boetes uitgedeeld, variërend van vijftig tot honderd gulden. Het vuurwerk mag dit jaar alleen worden verkocht van 27 tot en met 31 december en alleen in die perio de mag men het in bezit hebben. Afsteken mag al leen in de nacht van 31 december op 1 januari tussen 23.00 en 1.30 uur. Brandweer lieden waren vrijdagavond laat met een ongewoon karweitje he rig;» blusten de cabine van een vracht wegen, Dat gebeurde ook nogeena cp een ongebrui kelijke plaats; de noordzijde van Rijksweg 20. Hoede brand In de vrachtwagen kon ontstaan, Is nog ondui delijk. Foto Roei Umaland De gemeente Maasland verwacht een fi- i nar.ciële meevaller van bijna drie ton. In de deze week verschenen najaarsnota is over 1992 tot en met het derde kwartaal een positief saldo van 264.843 gul- den becijferd. I i DeMaaslandse bevolking zal hier volgens deburge- j meester en wethouders niet direct van profiteren middels een tariefsverlaging. Indirect komt de mee- i vallerdeMaaslandere wel ten goede, doordat het be drag wordt aangewend voor onvoorziene uitgaven. Voor die post was nog maar 17.303 gulden over. Pas vanaf 1994 zal de Maaslandse begroting er vol- j gens burgemeester M. Kokxhoorn anders uit gaan i zien door de opbrengsten en uitkeringen uit het nieuwe bedrijventerrein Coldenhove en het nog aan te leggen tnnsportcentrum- Volgens haar kan dat betekene- r m 1994 wellicht geen gemeentelij ke larieve n n t e worden verhoogd Het rooskleurige beeld van de najaarsbegroting is vooral ontstaan dankzij de legesko6ten voor bouw en hinderwetvergunningen. De bouwactiviteiten op het bedrijventerrein Coldenhove en het tuinbouw- structuurplan leveren naar verwachting 135.000 gul den aan bouwvergunningen en 54525 gulden voor hinderwetvergunningen op. De positieve gemeentelijke bankrekening van ge middeld drie miljoen gulden heeft de gemeente evenmin windeieren gelegd. Als gevolg van het fi- x nancieringaoverschot kan er een rente-voordeel van 108.171 gulden worden verwacht. Vbardlngen Het stadsarchief aan het Plein Erna us in Vlaardingen wordt uitgebreid. Het college van B en W zal de raad voorstellen 910,000 gulden uit te trekken om een aantal ruimtes aan de kant van de Prins Bemhardlaan aan te bouwen. Stadsarchivaris Hans Matthijsen hoopt vurig dat de raad met de uitbreiding akkoord gaat. Als dit ge beurt krijgt hij er een tweede depotruimte bij met onder meer 750 meter kastplanken, wordt er een aparte leeszaal gerealiseerd waar een kunstmatig klimaat heerst, wat weer goed is voor het behoud van waardevolle stukken, zal er verder een koffieruimte worden gebouwd, zodat er niet meer staande koffie hoeft te worden gedronken en kan hij gaan beschik ken over een donkere kamer. Nu nog moet alle re- produktiewerk worden uitbesteed, althans het ont wikkelen en afdrukken van films. „En het is handig dat in eigen beheer te hebben," aldus Hans Mat thijsen. „En wat goedkoper ook, natuurlijk." Er wordt niet tegen het oude gebouw aan gebouwd. „Dat zou ik ook niet goed vinden," aldus de stadsar- chivaris, die er op wijs t dat de al bestaa nde aanbouw met de uitbreiding een iets fraaier aanzien lcri-gt omdat kunststofmaterialen zullen worden veran- 1 gen door natuursteenbedekking. „Er komt dus **en j fraier ogende zijkant dan er nu ia." De gemeenteraad zalzichwaarschijniijkindejantia- ri-raad over het voorstel buigen. Het college is al ak- -koord gegaan met de uitgave. Vbsrdlngsn De bewoners van de Veitenoordse Polder en van het deel van de Oost wijk, dat tus sen spoordijk en Schiedamsedijk is gelegen, kregen op 1 februari 1953 een officiële waarschuwing van de burgemeester in debus. In verband met de mogelijkheid van 'buitengewoon hoogwatert, stond in het briefje van mr.J. Heusdens, wordt ae bevolking aangeraden kelderverdiepingen en begane grond te verlaten zodra gevaar voor overstroming aanwe zig is. „Men wordt in dit geval aangeraden op bovenverdiepin gen op ten minste drie meter bo ven de straat zijn intrek te ne men." Het bewuste briefje zal deel uit maken van de tentoonstelling over de Watersnoodramp in 1953, die Jan Anderson in februari met steun van de Rabo-bank in zijn streekmuseum wil maken. Hij heeft allerlei archieven geraad pleegd en behalve de waarschu wing van de burgemeester ook ontdekt, dat de radionieuws dienst op de fatale zondagmorgen om acht uur meldde, dat in Vlaar dingen olietanks (van Shell) van de grond waren losgekomen en aan de overkant van de rivier dre ven. Verder hoorde hij over de in spanningen, die het gemeentelij ke apparaat heeft verricht om de sluis te bewaken en de spoordijk te versterken, die het uiteindelijk ook hebben gehouden. Vlaardin gen bleef een ramp bespaard. De overstroming kostte in Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden 1525 Nederlanders het leven en verdreef 72.000 mensen van huis en haard. Nu, veertig jaarna dato, vraagt Jan Anderson zich af hoe het de verschillende Vlaardingers in dieheiae nacht en aansluitende dagen verging. Hij heeft nauwelijks iets in kranten kunnen terugvinden. Hij roept nu Vlaardingere op hun belevenis sen uit die tijd op te schrijven op een vel papier (A4) om die verha len ook ten toon testellen. Anderson denkt daarbij aan men sen, die bit de dijkbewaking wa ren betrokken of al» vrijwilligers in Zeeland of op de eilanden neb ben geholpen of a la varensgezel m actie zijn gekomen. Ook denkt hij aan mensen, die net als hijzelf toen, kleding hebben opgehaald, die in de meubelfabriek van Bram Sprij werd gesorteerd voor de nationale Rode Kruisactie De brieven en andere reacties kunnen worden gezonden aan het Streekmuseum, Kethelweg 50, 3135 GM Vlaardingen (telefoon, na 18 00 uur, 4343843). SchiedamOnd artks kritiek van bewoners en sommige winke liers houdt de gemeente Schiedam vast aan de nota, waarin zij haar visie geeft op de gewenste ruimtelijke en economische structuur (Gres) inde wijk Nieuwland. In het plan wordtaanhet winkelcentrum aan de Mgr. Nolenelaan een centrale rol toebe dacht. Op termijn is er volgens de gemeente geen rol meer weg gelegd voor de winkelcentra aan het noordelijk deel van de Parkwegen hetDr. Wibautplein. van Haarenlaan zouden als uit komst van de Gres in de toekomst zijn aangewezen op de winkels aan de Mgr. Nolens laan. Veel wijkbewoners vinden dit te ver lo pen en beschouwen het als een nadeel dat de drukke Burgemees ter van Haarenlaan moet worden Bewoners uit de omgeving van de Jan Oudegeeststraat kwamen in het geweer tegen de voorgeno men sluiting van het winkelcen trum in hun wijkje. In het Gres- rapport schrijft de gemeente dat de detailhandel ter plekke 'actief gaat afbouwen'. Deze sluiting van de buurtwinkelu op het noordelijk deel van de Parkweg zou volgens de in het geweer eekomen buurt bewoners vooral voor oudere mensen bezwaarlijk zijn. De bewoners van de wijk tussen de spoorlijn en de Burgemeester overgestoken. Volgens burgemeester Reinier Scheeres, in Schiedam verant woordelijk voor het economisch beleid, is er sprake van een mis verstand. Volgens hem geeft de Grres slechts een beeld van de ruimtelijke gevolgen van de ver wachte economische ontwikke lingen in de wijk. „De gemeente gaat de ondernemers zeker niet tot sluiting dwingen. Op basis van de marktomstandigheden maken in de eerste plaats de onderne mers uit of zij ergens gevestigd blijven of niet." Met het 'actief afbouwen' gaan Schiedamse ambtenaren zich vol gens de burgemeester pas bezig houden als winkeliers in de opge geven winkelcentra te kennen hebben gegeven weg te willen. Bij bedrijfsbeëindiging of verplaat sing komen zij in aanmerking voor gemeentesubsidie. Winke liers aie buiten de toekomstige winkelkem zijn gevestigd, kun nen een bedrag van tussen de 10.000 en 50.000 gulden touche ren. Het geld komt uil het stads vernieuwing sfo nd s De gemeente denkt dat de nade len van een eventuele sluiting van de noordelijke Parkweg wel meevallen. Een mudenier uit de Mgr. Nolensla an is inmiddels be gonnen met het thuisbezorgen van boodschappen indebuurt.In het Beheerplan Nieuwland zijn bovendien plannen opgenomen om de Burgemeester van Haaren laan te versmallen, waardoor de barrière werking kan venninde- nadruk op het winkelapparaat n de Mgr. Nol ens la an is volgens Concentratie De nadrukt aant de gemeente bedoeld om de toe nemende concurrentie uit de bin nenstad te kunnen weerstaan. Volgens de gemeente zouden de winkelvoorzieningen in de wijk ten dodezijn opgeschreven als de winkeliers in Nieuwland geen ge past antwoord vinden Op de komst van tientallen nieuwe win kels in de centra ABC en Imelda, De winkels in deze straat krijgen echter geen monopolie in de wijk. De winkelgalerijen aan de 's Gra- venlandseweg en het zuidelijk deel van de Parkweg blijven ge woon bestaan. Volgens de ge meente zijn deze centra, net als de Mgr. Nolenslaan, levensvat baar. Er bestaat nog discussie over en kele losse winkelunits aan de Parkweg, op het gedeelte tussen de Mgr. Nolenslaan en Burge meester van Haarenlaan. De ge meente wil de winkels slopen en plaats laten maken voor groen voorzieningen. De eigenaar van Laurie's Knipsalon heeft inmid dels tegen dit voornemen gepro testeerd. Zij zegt veel te hebben geïnvesteerd in de winkel en de klantenkring. „Ik vraag u in over weging te nemen de units te laten staan." Het verzet tegen de bevelen van de PvdA-Han- aen (Aiders on Van dor Vllat) om In Vlaardingen» West een gilberg te «torten groeit met de dag. Voor do aanleg ven hot 'protestbos' In de Llcke- baart z^n Inmiddels al meer dan tienduizend bomen betaald door burgers an bedrijven. De organiserende Initiatiefgroep pleegt opalleriel fronten overleg om de belangrijkste boom* plantdag, die vlaardingen ooit heeft gekend, In goede banen te lekten. Zaterdag hebben cursisten van de Vrije Acade mie zich onder leiding van kunstenaresee Ues- beth de KruIJf bezig gehouden met de vervaar diging van metarsgrote borden, die gaan aan* geven waar het Vlaardlngse volksboa zal verrij zen. GroendesJcundJgen hebben Inmiddels een plan ontworpen voor de planting, komende za terdag, van elfduizend bomen en vijfduizend heesters. Er zijn afspraken gemaakt met de po litie en er Is een pondetdlenstbus vanaf het NS- statlon Vlaardingen-West geregeld om opstop pingen op de MaasslulssedIJk te voorkomen. Het verzet tegen de vullatort In de Lickebaert blijft groeien. Foto Roa EXj^ra Door Sander Sonnemans RottenJsnVScfttedsm —Het op tijd inslaan van het rechte pad heeft officier van justitie mr, J. P. Wit top Koning in de zaak tegen een Scmedammer die ter verantwoor ding was geroepen voor de handel in amgB, vrijdagmiddag kenne lijk gunstig gestemd. Want hoe wel de verdachte vrijdag voor de rechtbank bekende cocaïne en heroïne te hebben verkocht en de officier een celstraf van acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk, eiste, gaf mr. Wit top Koning te kennen ook wel heil te zien in een alternatieve straf, „Ik denk dan aan 200 uur dienstverlening," kwam de offi cier mild voor de dag. Eigenlijk had de 48-jarige Schiedammer de officier zelf aie richting opgestuurd want de man vertelde tijdens de zitting een eind te hebben gemaakt aan zijn criminele praktijken. Voorts meldde hij inmiddels acht maan den werkzaam te zijn als conciër ge van een basisschool. Voor hij met die openbaring voor de dag kwam verweet de officier hem een tweetal feiten. In de pe riodevan midden 1990 tot en met juli -/an dit jaar zou hij in zijn wo ning heroïne en cocaïne hebben vernandeld en voorts werd er tij dens een huiszoeking naast een behoorlijke dosis verdovende middelen ook een staaf dynamiet aangetroffen. „En dat," legde de officier uit, „is in strijd met de wa pen- en munitie wet." De handel in drugs gaf de man toe, ma ar hoe het dynamiet in zijn slaapkamer terecht was gekomen kon hij niet verklaren. Wie dan de springstof achter een stapel boe ken had verstopt kon hij ook niet zeggen. Wel verklaarde hij een aantal weken een aan drugs ver slaafde kennis in huis te hebben gehad. Aanleiding voor de huis zoeking was de golf van autokra ken en inbraken die in de omge ving van de woning van de werk-, loze Schiedammer was geconsta teerd. Tenslotte kwamen er regel matig drugsverslaafden bij hem aan ae deur. Zijn raadsman, mr. C.J. Noppen, wees dat verband van de tiand want ook nadat zijn cliënt wegens overlast voor de buurtbewoners uit zijn huis was gezet, werden er in de buurt auto's opengebroken. De drugshandelaar, die beweerde geen coke of heroïne te gebruiken maar wel aan de drank verslaafd te zijn geweest, deed twee keer per weex zijn bestelling en had per week gemiddeld vier klanten. De opbrengst werd gedeeld met zijn leverancier. Het bevreemdde rechtbankpresi dent mr. H. de Doelder overigens wel dat er geen reclasseringsrap- port aanwezig was en ook de be trokken ambtenaar schitterde door afwezigheid. Doch tijdens de zitting viel op te maken dat er ei genlijk weirug behoefte was aan de mondelinge toelichting van de ambtenaar want de verdachte was inmiddels uit eigen beweging op het rechte pad beland. Toch werden ook bij het feit dat de werkgever van de verdachte niet door reclassering op de hoog te is gebracht over het verleden van de conciërge, de nodige vraagtekens geplaatst. Advocaat mr. Noppen gaf in zijn pleidooi aan de geeiste gevange nisstri t te zwaar te vinden maar ging wei mee in het voorstel om zijn client als alternatief een fiks aantal uren in dienst van de over heid te stellen. Uitspraak vrijdag 18 december. Door Ben van Haren Vlsardlngan Tien jaar al was hij niet gezien in Nederland, maar in de nazomer zat hij wel op het wit te laken dat leden van de Insec tenwerkgroep Vlaardingen in de Broekpolder hadden gespannen. De Rietmot, een kleine nacht- trekvlinder, die grote afstanden aflegt en waarschijnlijk van diep uit Frankrijk deze kant op is ge komen, „We hebben hem niet op een speld geprikt en er ook geen foto van gemaakt. Achteraf hebben we daar zeer veel spijt van want pas later hoorden we cat hij al zo lang niet meer hier was gesignaleerd. Nu hebben we geen bewijs van zijn aanwezigheid in de Broekpol der kunnen overleggen," vertelt Ronald Jacobs in toelichting op het rapportje Inventarisatie Nachtvlinders Vlaardingen 1992. Na de door hun gefladder en kleunijkdom meer bekende dag vlinders zijn de nachtvlinders studie-onderwerp geworden van de een half jaar geleden opgerich te werkgroep, waarin leaen van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging afde ling Waterweg-Noord en van de Stichting Vlindercentrum Vlaar dingen samenwerken. Van juni tot en met september zijn in to taal 369 verschillende soorten nachtvlinders waargenomen. Dat is een hoge score omdat van de in totaal 2.000 soorten er 1.200 tot de zogenaamde micro's behoren, die zoldein zijn dat ze zeer moeilijk waarneembaar zijn. Nachtvlin ders worden waargenomen door met behulp van een laken en een lamp in het donker een grote lich te plek te maken waar de vlinders tegen aan vliegen. Bij de (eenvoudigere) inventari satie van dagvlinders, die eerder dit jaar in Vlaardingen plaats vond, werden van de m ons land overgebleven 75 soorten er twin tig aangetroffen. Een deel hier van was de afgelopen jaren uitge zet door het VHndercentrum Vlaardingen van Willem Mak. Goed leefgebied De laa tste inventarisaties hebben aangetoond, dat de natuur in Vlaardingen en Schiedam, waar ecologiscn groenbeheer plaats vindt, een goed leefgebied ia voor insecten. De insectenwerkgroep zal zich blijven bezighouden met onderzoek naar vlinders en ver volgens ook naar libellen, kevers, hommels, zweefvliegen, sprink hanen en dergelijke. Wetenschappers hebben reeds vastgesteld dat de kwaliteit en breedte van de entomofauna (zo als het geheel van het insecten volk wordt aangeduid) indicaties geven over het milieu in een ge bied. Van mvloed is ook de aan sluitingen van de verschillende groengebieden. Als een woon wijk, snelweg of industrieel geëx ploiteerd akkergebied zo'n ge bied doorsnijden wordt het vheg- bereik van insecten ingeperkt omdat ze dan belangrijke voed- selplekken missen. Gelukkig Voorlopig zijn de inseclenonder- zoekers gelukkig met wat ze tot nu toe aangetroffen hebben. Daarbij stuitten ze ook op heel bijzondere verrassingen, meldt Ronald Jacobs. „Op 4 juli telden we een grote hoeveelheid popu lierpijlstaarten in de Broekpol- Msstduis Een 16-jarige Maas sluis e jongen is in de nacht van vrijdag op zaterdag ernstig mis handeld in het wijkpark tussen de Einsteindreef en deTrasmolen in Maassluis. Hij werd door zes jon gens van ongeveer zeventien, achttien jaar van zijn fiets gesla gen en vervolgens geschopt. De £ngen raakte korte tijd buiten ïwustzijn en moest voor onder zoek naar het ziekenhuis. Daar bleek dat hit een lichte hersen schudding nad, mogelijk ook nierbeschadiging en kaakletseh Schiedam De Schiedamse poli tie is op zoek naar een 26-jarige vrouw aie zaterdagmiddag ia ont snapt uit het politiebureau. De vrouw was ondermeer aangehou den omdat zij na een tasjesroof, vrijdag in het Hof van Spaland, met traangas in het gezicht van twee agenten had gespoten. Die moesten worden opgenomen in het Holy-Ziekenhuis. Schiedem Een buurtonderzoek heeft nog geen sporen opgeleverd van de man die vrijdagavond rond vijf uur een overval pleegde op een kapsalon aan de Schiedamseweg. De politie was vanochtend nog bezig met het op stellen van een sluitend signale ment. Daarvoor moesten diverse getuigenverklaringen naast elkaar worden gelegd. De overvaller was gewapend met een mes. Hij bedreigde de vrouw die achter de kassa stond, deed een graai in de geldla de en be machtigde enkele bankbiljetten. Hij verdween te voet in de rich ting van de Zwaluw laan. Schiedam Als door een wonder zijn de drie inzittenden van een auto die zaterdagavond ovet de kop sloeg nagenoeg ongedeerd gebleven. Alleen de 20-jarige be stuurder liep licht letsel op. Het ongeluk gebeurde in de Hoofdstraat bij de brug over de Voorhaven. De chauffeur verloor de macht over het stuur. De wa gen kwam tot stilstand tegen een hekwerk, dat zwaar beschadigd werd. De inzittenden waren Schieda meners. Schiedam De speurtocht naar een flesje neusspray met een bloed verdunnend middel, vorige week verloren door een Schiedammer, heeft nog geen re sultaten opgeleverd Het medi cijn (nitro-linguol) was verpakt in een doosje van apotheek Het Gouden Hert uit de St Liduina- straat De gebruiker weet niet waar en wanneer hij het heeft ver loren. Volgens de politie is het van groot belang dat het flesje wordt teruggevonden. Het medi cijn is gevaarlijk voor kinderen. der, nabij de Watersportweg. Dat gebeurde nadat we aan het begin van de avond korte tijd een vrouwtje van deze soort op het la ken hadden gehad. Deze grote nachtvlinder van ongeveer vijf i zes centimeter lengte, negen cen- timer breedte en een lijf van een centïmer dik heeft ongetwijfeld haar sex-geurstoffen oplet laken achtergelaten. Aan het eind van de avond hadden we liefst 34 mannetjes op ons laken zitten, die waarschijnlijk van grote af standen door de reuk waren aan getrokken." De Insectenwerkgroep "komt in de wintertijd om de veertien da gen bijeen in het KNNV-gebouw De Boshoek in Schiedam om zijn kennis uit te breiden en de inven taris at ieg eg evens nader uit te werken. Vlaardingen Omdat onbeken den een verkeerspaal met twee borden op de rails na dden gelegd zijn de overwegbomen en wissels bij de spoorwegovergang Ooetha- venkade in Vlaardingen in de nacht van zaterdag op zondag buiten werking geraakt. De paai vloog tegen bedieningskastjes toen de trein er tegenaan reed. Vlaardingen De Vlaardingse po litie heeft zaterdagmiddagin een woning aan de Adenaueriaan in Vlaardingen een partij van ne gentig kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. Tegen de eige naar is proces-verbaal opgemaakt VlaandIngon Met een koevoet hebben onbekenden de deur van een woning aan de Sportlaan in Vlaardingen geforceerd en ver volgens ingebroken. Homeopati- sche medicijnen en sieraden be hoorden tot aebuit. Ingebroken is er dit weekeinde ook in woningen aan de Narcis si ra at en aan de Frank '/an Bors- selenstraat ingebroken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1