Waterweg 13 Emancipatiebeleid werpt vruchten af Bomen maken plaats voor beton Project voor hulp bij standsmoeders Scheepsbouwer krijgt plaats bij luxe woonoord 1 Ui m Dijk Foppenpias sterk genoeg Binnenkort beginnen lessen zelfverdediging op scholen De Hoek slikt reclame Studie naar distributie centrum groenten en fruit PvdA: districtenstelsel voor afdelingsbestuur Bergers Smit Tak op wrak van ramptanker 1881 Automobilist op de motorkap meegesleurd Maddox beperkt zijn programma Automobilist raakt te water Bouwkeet opengebroken Tas gestolen uit winkel E FABER smedenj Idsiiiii Rotterdams Dagblad Woensdag 9 december 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - In opdracht van de gemeente Rotter dam en het Samenwerkingsorgaan Westland gaat een onderzoeksbureau bekijken wat de geschertste plaats is voor een gezamenlijk distributiecentrum voor groenten en fruit. Rotterdam en het Westland geven de voorkeur aan de ten westen van Maassluis, direct aan de Nieuwe Waterweg liggende Oraryebui- tenpolder. Maar er zal ook naar de zuidkant van de Waterweg worden gekeken. Vandaag hebben de Rotterdamse havenwethouder drs. R. Smit en de Naaldwijkse burgemeester «I. de Bruin, voorzitter van het Samenwerkingsorgaan Westland (waarin negen Westland-gemeenten zijn verenigd), een intentieverklaring voor het onder zoek ondertekend. Ook de provincie Zuid-Holland neemt deel in het onderzoek: het moet in het eerste kwartaal van 1993 klaar zijn. Het gezamenlijke onderzoeksproject is de uitkomst van ruim een jaar onderhandelen. Partijen begon nen daaraan nadat de gemeente Rotterdam vorig jaar het Havenplan 2010 presenteerde, waarin de aanleg van de zogenaamde Oranjehaven was opge nomen. Dit nogal ingrijpende project (zoals een in- steekhaven) heeft nu plaats gemaakt voor een distri butiecentrum {het zogenaamde Agri Distributie Cen trum) met een aanlegplaats voor kleinere zeesche pen aan de Waterweg. Het centrum moet goc-de aan sluitingen krijgen op het weg- en spoorlijnnet. Het centrum (overslag, opslag, handel en distributie) is zowel voor de haven van Rotterdam als voor de tuinbouw van het Westland van groot belang. Via dit project kan veel toegevoegde import- en exportwaar de voor de produkten worden gecreëerd. Rotterdam - Het PvdA-gewest Rotterdam vergadert volgende week dinsdag in Rotterdam-Zuid over een reorganisatie. Nu zijn er drie gewesten in de provin- de: Den Haag, Rotterdam en overig Zuid-Holland. Maar het is de bedoeling dat het PvdA-gewest zich zelf opheft, of liever: zich omvormt in een gewone PvdA-afdeling. Dat heeft gevolgen voor de dertien PvdA-afdelingen die er in Rotterdam zijn. Deze hebben nu afgevaar digden naar de gewestelijke vergadering. Straks zul len het onderafdelingen zijn, die inbreng hebben in de overkoepelende afdeling Rotterdam, Het verschil is er vooral op provinciaal niveau: wellicht kan Rot terdam nu een duidelijker inbreng hebben in de Zuidhollandse PvdA-pclitiek, Een ander opmerkelijk verschil is dat de PvdA-afde ling Rotterdam bij voorkeur moet bestaan uit leden uit alle delen van de stad. Ze moeten verspreid over de stad wonen. Het lijkt veel opeen districtenstelsel, zoals DS6 heeft bepleit voor het toekomstige regiobe stuur voor de Rotterdamse regio. Dit D66-idee is door de PvdA evenwel nog niet omarmd. Rotterdam - Bergers van het Rotterdamse bedrijf tangs de Smit Tak hebben in het Spaanse La Coruna een ver- fcUst bij het binding tot stand gebracht met het wrak van de Spaanse La Griekse tanker 'Aegean Sea'. De staaldraad tussen coruna zijn kust en achterschip zal worden gebruik voor de ge- schoon- leiding van slangen waarmee bunkerolie en lading rnaakploe- uit het wrak zullen worden gepompt. Bergers, die gen druk in gisteren per helikopter op het wrak zijn afgezet, heb- weer de ben in het op de rotsen gelopen schip in tanks en olieveront- bunkers onbekende hoeveelheden olie aangetroffenreiniging op Vandaag zal meer bergmgsmateneel naar de tanker te ruimen, worden overgebracht Omdat het schip slechts hon- Bergers van derdvij ftig meter uit de kust ligt en vanwege de hevi- Smit Tak ge zeedeining, is de aanvoer van materieel per boot ZU|ien de niet mogelijk. Smit Tak wil het achterschip, dat vast komende ligt op de rotsen, gebruiken als station voor de ber- dag lading- gingsoperatie. Van het voorschip steekt alleen de resten en boeg nog boven water uit. De bergers gaan er vanuit, bunkerolie dat de meeste olie die niet in zee is gestroomd zich U(*t de op de nog in het voorschip bevindt. rotsen ge- De EG-ministers van Verkeer en Waterstaat hebben jopen tan- in Brussel wel overeenstemming bereikt over een ker 'Aegean richtlijn, die de kapiteins van vrachtschepen ver- sea' pom- plicht te melden wat zij vervoeren. De noodzaak pen. foioepa daartoe werd volgens minister Maij nog eens aange toond door de ramp met de Griekse olietanker 'Ae gean Sea'. Schepen moeten 24 uur voordat zij de kustlijn van een EG-Üdstaat passeren aangeven wel ke stoffen zij vervoeren. Tevens wil Maij een EG- loodsplicht, zoals die bestaat in Nederland. Schiedam - Een uit de hand gelopen ruzie tussen twee automobilisten heeft gisteravond op de Slimme Watering te Schiedam geleid tot een poging tot dood slag. De politie is nog op zoek naar de dader, die wist te ontkomen. Het incident was het gevolg van een aanrijding waarbij twee auto's tegen elkaar botsten. Dat gebeurde rond tien uur ter hoogte van de Kerk- weg. waar de eerste auto, bestuurd door een 24-jarige vrouw uit Vlaardingen, stopte voor enkele voetgan gers. De tweede auto botste tegen de eerste. De Vlaardingse stelde voor de politie in te schakelen, maar daar ging de andere automobilist niet op in. Hij reed weg. Kennissen van de Vlaardingse, die in een derde auto zaten, probeerden dit te verhinderen. Zij sprongen voor de auto van de onbekende. De man reed echter gewoon door en sleurde één van hen on geveer tweehonderd meter mee op de motorkap. Uit eindelijk werd de man klemgereden op de Vlasak ker. Hij rende weg en kon niet meer worden achter haald. Maasland - De omwonenden van de Foppenpias in Maasland kun nen gerust zijn. De nieuwe dijk tussen de Foppenpias en Foppen polder staat met op springen en echt doorbraakgevaar is er x t mei geweest. Dat de dijk in de gaten wordt ge houden en er onlangs 's nachts re paratiewerkzaamheden zijn uit gevoerd. heeft volgens projectlei der G. Brinkman van de Grond- mij slechts te maken met het uit sluiten van ieder mogelijk risico. Echt doorbraakgevaar is er vol gens Brinkman nimmer geweest. Ook met in het laatste weekeinde van november, toen twee grond bedrijven werden opgetrommeld om de dijk met vele kubieke me ters grond te versterken. Een kar wei dat tot in de nachtelijke uren werd uitgevoerd „Natuurlijk is het aanleggen van zo'n plas niet zonder risico." stelt Brinkman. „Penibel is het echter nooit ge weest. In dat bewuste weekeinde is er een nieuwe aanberming go- maakt, omdut we het er niet op aan wilden laten komen. Alle vei ligheidsmarges zijn in acht geno men om teder risico, hoe klein ook, uit te sluiten." „Die dijk begeeft het niet," ver volgt Brinkman. „Hooguit glijdt er een stuk van het fietspad weg." Met het aanbrengen van grond, afkomstig van een van de eilan den in de plas, werd dat voorko men. De bedreigde kade vormt de waterkering tussen plas en pol der. Daar tussenin ligt ook nog een zogenaamd plau-drasgebied. De Foppenpias is aangelegd in een gebied, met oude kreekrug gen als ondergrond. Daar waar zo'n kreekrug ligt, is er geen kans op verzakking. Uitvoerder Ver boon had dat tijdens de aanleg al ervaren. Op sommige plaatsen zakten de nieuw aangelegde ei landen zowat anderhalve meter weg. terwijl op andere plaatsen een zware kraan zonder rijplaten in de polder kon staan. Brinkman. „Tussen die kreekruggen zitten hele zwakke plekken, daar is de ondergrond bijzonder zwak." Volgens de projectleider is dat in het bewuste gedeelte van de wa terkering het geval. ..Echt ver wacht hadden we dit niet, want we zijn er al vanaf 1989 bezig. Ook dit jaar hebben we geen verschui vingen gehad, al staat er onder tussen al vijf weken water tegen die dijk aan." Brinkman verwacht dat met de nieuwe aanberming het probleem definitief is opgelost. „Het ver haal van het slaan van een dam- wancl heb ik ook gehoord Je rein ste flauwekul, want dat is beslist met nodig." De nieuwe dijk is versterkt en in middels wordt de oude dijk tus sen de Boonervliet en Foppenpias weggehaald. Daarmee wordt de Foppenpias vanaf die zijde voor de recreanten met hun bootjes ge makkelijk toegankelijk. Project leider Brinkman heeft het eerste bootje al op de nieuwe plas zien varen, al weet hij niet of het een recreant of een uitvoerder van de werkzaamheden betrof. „De watersporters moeten toch nog even geduld hebben." stelt Brinkman. „Tot het vooijaar, dan is de plas volop bruikbaar." En mocht het deze winter fiks gaan vriezen, dan is de primeur van het in bezit nemen van de Foppen- plas voor de ïjshefhebbers. Vlaardingen - Muziekcafé Mad dox aan de Koningin Wühelmina- haven te Vlaardingen gaat de pro- grammering drastisch inkrim pen. Geldgebrek heeft eigenaar Bert van Zanten genoopt alle ge plande optredens voor december af te zeggen, uitgezonderd het concert van de Maddox-band op Oudejaarsavond. Hoe de programmering er voor de volgende maanden uit gaat zien staat nog niet vast. Wel is duide lijk dat er voorlopig niet elke za terdagavond een band te beluiste ren zal zijn. Aan publiek heeft Maddox op de vaste concertavonden niet te kla gen. Maar door de uiterst karige aanloop in de rest van de week dreigt Maddox in de financiële problemen te raken. „Het café moet gewoon beter gaan lopen," aldus een van de medewerkers. De kunstexposities in Maddox gaan gewoon door. Op 13 decem ber begint een tentoonstelling met werk van Huub Laurens. Vlaardingen - Het gemeente lijk emancipatiebeleid is in het afgelopen jaar redelij k po sitief verlopen. Dat is een con clusie uit de onlangs versche nk n ontwerp-nota 'Emancipa tie halverwege? Zicht op het Vlaardingse emancipatiebe leid 1992' van burgemeester en wethouders. In de nota staat dat vooral op de terrei nen van onderwijs, kinderop vang en personeelsbeleid de emancipatie goed vordert. Zo krijgen vrouwen een voor keursbehandeling bij de benoe ming als schoolhoofd, wanneer zij over evenveel kwaliteiten be schikken als de mannelijke kan didaten. En landelijke campag nes als 'Kies Exact' en 'Een slim me meid is op haar toekomst voorbereid' dragen bij aan het doorbreken van rollenpatronen bij beroepenvoorlichting en bij de samenstelling van keuzepakket ten. Verplicht Ook zal worden bekeken of zelf verdediging voor meisjes kan worden opgenomen m het vak li chamelijke opvoeding. Bij de openbare LOM-school Prof. Ko- hnstamm is zelfverdediging, zowel voor jongens als voor meis jes, al een verplicht onderdeel. Vooral ook omdat deze kinderen extra kwetsbaat zijn. Ook bij de invoering van de basisvorming wordt een beperkt aantal uren ge reserveerd voor het geven van zelfverdediging. Wat kinderopvang betreft zijn er medio 1992 twee nieuwe kinder dagverblijven geopend {Kraanvo gellaan en Cura^aolaan), waarin ook buitenschoolse opvang plaatsvindt. Een derde in de Telderstraat is dit najaar gaan draaien en zal eind ja nuari officieel worden geopend. Bovendien is het aantal peuter speelzalen voor kinderen van mi granten uitgebreid tot vijf. Ook de gezamenlijke kinderopvang van allochtone en autochtone kin deren stygt. Cursussen Op het gebied van personeelsbe leid zijn er gerichte cursussen op gezet als steun bij de planning van een carrière. Daartoe behoor den automatiseringcursussen. En in de toekomst wordt bekeken op welke wijze de problematiek rond seksuele intimidatie op het werk in de Arbo-wetgeving kan worden opgepakt. Toch blijft volgens de nota, ook al is emancipatie op diverse terrei nen al redelijk ingeburgerd, spe cifieke aandacht voor vrouwen emancipatie noodzakelijk. „Wij leven nog steeds niet in een sa menleving waarin gelijke kansen voor vrouwen en mannen zijn ge waarborgd," zo meldt de nota. Al le raadscommissies moeten reke ning houden met emancipatie, zo wordt gesteld. Een dieplader rijdt de platanen weg van het Emmaplein. De bomen maken plaats voor nieuwbouw die daar rond het stadskantoor is gepland. Foto öien den Ouden/Roei Dijkstra Schiedam - Het heeft lang ge duurd, maar gisteren kreeg het Schiedamse publiek een duide lijk signaal dat er iets staat te ge beuren op het Stadserf. Om pre cies half twee werd een begin ge maakt met het verplaatsen van 48 bomen op en rond het Em maplein. Ze moeten ruimte ma ken voor de betonnen en bakste nen constructies die er de komen de jaren worden neergezet door de gemeente Schiedam en pro jectontwikkelaar Amstelland. De verplaatsing werd twee jaar geleden al voorbereid door een 'bewerking' van de wortels. Giste ren takelde een kraan de eerste platanen behoedzaam op een dieplader. Ze krijgen een nieuwe Hoek van Holland - Het dagelijks bestuur van de Hoekse deelge- meenteraad is schoorvoetend ak koord gegaan met de plaatsing van reclameborden. De Hoek heeft zich daarmee verzekerd van een aardige 'bijverdienste', maar erg van harte ging de besluitvor ming niet. Sommigen zien de re clameborden als een vorm van milieuvervuiling. De Hoek had echter geen keus. Het contract dat de gemeente Rotterdam onlangs afsloot met reclamegigant Mediamax voor ziet in 4100 vierkante meter recla meborden in geheel Rotterdam. Ook Hoek van Holland krijgt daarvan ongevraagd een portie: acht billboards en vier vitrines. „We kunnen natuurlijk als deel gemeente dwars gaan liggen," al dus Cees van der Pol, voorzitter van de commissie Verkeer. „Maar het was al bij voorbaat duidelijk dat we dan via een aanwijzing van de wethouder toch die borden hadden moeten plaatsen. We heb ben daarom geprobeerd om er als deelgemeente wijzer van te wor den." De opbrengst van het lucratieve reclamecontract komt niet ten goede aan de wijken en de deelge meenten. Van der Pol: „We heb ben daarom geprobeerd om op een andere manier dingen los te krijgen en dat is aardig gelukt." Ter cumpensatie krijgt Hoek van Holland zes abri's zonder recla- mevitrines. Ook de reinigings- kosten eens per twee weken ko men ten laste van het contract. Verder komt er een openbare toi leteenheid bij de Koningin Em- maweg en wellicht nog een twee de bij de Cruquiusweg, Totale 'te genwaarde': tachtig mille. In Van der Pols commissie was uiteinde lijk maai' één stem tegen. Weliswaar heeft Mediamax de borden al laten plaatsen, maar en kele zullen in ieder geval moeten worden verzet, want de beslissing waar de borden mogen komen, berust wel bij de deelgemeente- raad. Ook de plekken voor de abri's staan nog met vast. stek aan de Parklaan. Andere pla tanen verhuizen naar buurtpark Spaland. De rest van de bomen, kastanjes, lindes, iepen en es doorns, worden over de stad ver spreid. Negentien bomen 2ijn te ziek of te oud om te worden ver plaatst. Zij vallen ten prooi aan de kettingzaag. Wethouder Chris Zijdeveld gaf het startsein voor de operatie. Hij werd daarbij geassisteerd door de bestuursleden Zonneveld en Mosselaar van de bewonersver- eniging Schiedam-Centrum. Hoe veel bomen er na voltooiing van de nieuwbouw terugkeren op het Stadserf is nog niet bekend. Amstelland begint direct na de zomervakantie van 1993 met het bouwen van woningen en winkels op het Emmaplein. Volgens de planning gaat drie a vier maan den later de eerste paal de grond in voor het gemeentelijke nieuw- bouwcornplex rond het stadskan toor. Daar komen een nieuw thea ter en een nieuwe bibliotheek. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen wil bijstandsmoe ders helpen bij het zoeken van werk. Daarvoor is het project 'Vrouwen in de toekomst' opge zet, een en ander in het kader van de sociale vernieuwing, aldus de gemeente. Via dit project krijgen vrouwen die een uitkering ontvangen via de Algemene Bijstandswet op de persoon gerichte informatie over de mogelijkheid om weer te gaan werken. Ze zijn niet verplicht werk te zoeken als ze een kind verzorgen dat jonger is dan zes tienjaar, maar daarna, zo leert de ervaring, blijkt het voor die wou wen moeilijk om weer aan de slag te komen. Ze zijn dan te lang uit het arbeidsproces geweest. De ge meente wil deze groep daarom in een vroegtijdig stadium informe ren over bijvoorbeeld scholings projecten en kmderopvangmoge- lijkheden. Er is begin november al een eer ste voorlichtingsbijeenkomst ge weest in de Westwij k. De daar aanwezige vrouwen volgen nu al lemaal een of andere opleiding of hebben stappen gezet om aan een cursus te beginnen. Er komt in wijkcentrum De Telder een twee de bijeenkomst op 10 december, 's morgens van 09.30 tot 11.0D uur en 's middag van 13.35 tot 15.15 uur. Daarna volgen nog bijeen komsten in de Vettenoordsepol- der/Centrum, de Babberspolder/ Oostwijk en m Holy. Die vinden in januari, februari en maart plaats. Vlaardingen - Een 22-jarige man uit Vlaardingen is vannacht met zijn auto te water geraakt in de Westhavenplaats te Vlaardingen. i De Vlaardinger wilde zijn auto parkeren. De drenkeling kon via de voorruit ontsnappen. Een voorbijganger trok hem op de ka de. De auto is vanochtend vroeg uit het water getakeld. Schiedam - Uit een bouwkeet aan de Jan Evertsenweg te Schiedam is een radio gestolen. Er werd een deur opengebroken om binnen te kunnen komen. Ook een tuinhuisje op het Vijf- sluizencomplex kreeg ongewenst j bezoek. Daar werden schap en kleding gestolen. Schiedam - Uitecnwinkelaande Broersvest te Schiedam is gister middag een tas gestolen. Er zaten enkele cheques, een portemon nee, sleutels en andere persoon lijke bescheiden in. Uit een auto geparkeerd aan de Westvest ver dwenen gereedschap, een mobilo foon en een radio. Schiedam - Het is alweer een flink poosje geleden dat Frans van Krugten bij de Voorhaven op een bolder klom en in wankel evenwicht een man nabootste die klinknagels m de huid van een schip drijft. Sindsdien is er in het openbaar met veel meer ver nomen over zijn pogingen de Schiedamse scheepsbouwers een eigen standbeeld te bezorgen. Maar achter de schermen werd door Van Krugten druk gelob- bieu. Met ais> resultaat dat er nu bijna voldoende geld is ingeza meld om het beeld te laten gieten. Van Krugten, een dynamische Schiedammer met een eigen be drijf en actief op een breed maat schappelijk terrein, verwacht bin nenkort een briefje waarin burge meester en wethouders zich ak koord verklaren met de plaatsing van het beeld. Wethouder Chris Zijdeveld heeft mondeling al la ten weten dat er schot in de zaak zit. Waarschijnlijk zal de gemeen te de sokkel betalen en de plaat singskosten voor haar rekening nemen. Als lokatie voor het beeld wordt vastgehouden aan het puntje van nel Hooidplein, viak iangs het water, De gedachte om De Scheepsbouwer ergens in de bin nenstad neer te zetten hebben Van Krugten en zijn initiatiefco- mité voorgoed laten varen. De scheepswerven waren gevestigd langs de Waterweg en de arbei ders die er hun brood verdienden woonden voor het merendeel in De Gorzen. Het beeld daar plaat sen ligt voor de hand. Aan dit plan kleeft sinds kort een ironisch schoonheidsfoutje, want uitgerekend op het Hoofdplein wordt het appartementencom plex Maashove gebouwd, een luxe woonblok voor de beter gesitueer den. Een standbeeld van een noeste arbeider in de directe na bijheid van een exclusief woon oord geeft het klassenverschil wel erg schril weer. Maar daar tilt Frans van Krugten niet zo zwaar aan. En dc bouwer van Maashove, het Schiedamse aannemingsbe drijf SSN, heeft er ook geen moei te mee. SSN heeft zelfs een aan zienlijke donatie gedaan om het beeld te kunnen verwezenlijken. De kunstenares Ineke van Dijk uit Stolwijk heeft ondertussen een model van het beeld ge maakt. Binnenkort komen er re plica's van op de markt. De op brengst van de bronzen modellen gaat naar het fonds waaruit het echte beeld uiteindelijk wordt be taald. De kosten bedragen onge veer 90.000 gulden. Dankzij giften uit de scheepsbouwsector, een do natie van het Sch ieda nWlaardin- gen Fonds van de spaarbank cn de opbrengst van de Kerstmarkt van twee jaar geleden is er al een groot bedrag binnen. Frans van Krugten, die ter plaatse voor Ineke van Dijk poseerde zo dat de kunstenares de verhoudin gen tussen standbeeld en omge ving kon bepalen, vindt het hoog tijd dat De Scheepsbouwer er komt. „De jeneverindustrie is nu al met dne beelden in de binnen stad vertegenwoordigd, maar dc scheepsbouw, een bedrijfstak waarvan Schiedam jarenlang eco nomisch afhankelijk was, heeft nog niets. Dus toen de kunste naar Frits Henderickx een aantal jaren geleden met het plan voor een beeld kwam, zijn we daar on middellijk ingestapt. Misschien is het een aardig idee het beeld te onthullen op dezelfde dag dat Maashove officieel wordt ge opend." GASHAARDEN Focus CALLENBURGSYRAAT 80 VLAARDWGEN - TEL 010-4343096 i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1