Waterweg 15 Maassluis vreest nieuw stortplan Schiedam verwelkomt Kerstfeest OPEN HUIS Burgers opgeroepen te protesteren tegen voorsteilen van provincie Geen straf voor incestpïeger na geslaagde behandeling Koolhaas ontwerpt voor Parijs nieuwe bibliotheek Rotterdam heeft nu ook eigen boulevardblad Hal 4 protesteert tegen sluitingsbevel Plaspillen niet altijd gunstig Vrijgesproken drietal weer voor rechter Restauratiepenning voor vier historische panden Provincie zoekt nog geld jenevermuseum Bruidshuis „Corrie" Buurtwinkel gaat open Brand verjaagt bejaarde Bij oversteken aangereden Vernielers aangehouden Halt-straf voor vuurwerk Hardrijders op de foto Vrijdag 11 december 1992 Rotterdams Dagblad Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De Rotterdamse architect Rem Kool haas (48) heeft een opdracht binnengehaald voor het ontwerpen van twee bibliotheken op het universi- teitscompiex Jussieu te Parijs. Met de bouw is 120 miljoen gulden gemoeid. „Dit is de grootste opdracht die tot op heden is ver strekt," zegt. Koolhaas die al eerder in Parijs bouwde. „Mijn bedrijf Office for Metropolitan Architecture heeft thans zeventig procent opdrachten in het bui tenland." De opdracht voor de bibliotheek is verstrekt door de Franse minister Jack Lang (Onderwijs en Cultuur). Koolhaas, ontwerper van ónder meer de KunstHAL in Rotterdam, maakte eerder dit jaar in Parijs indruk met een presentatie over het Museumpark in Rotter dam. Architect Rem Kool- baas: 'Ze ventig pro cent van de opdrachten komt uit het buiten land. Archieffoto Rotterdams Dagblad Rotterdam - Een rode ster met het woord 'exclusief siert de voorpagina. 'Was dit nou nodig?' kopt het nieuwe Rotterdamse roddelblad De Strop overde he le breedte in vette kapitalen in haar eerste nummer. Daaronder een foto van de verbeten kijkende bar man van café Voorheen Voigt, die weigerde de mu ziek in de kroeg zachter te zetten en vervolgens wor stelend metpoütie-agenten werd afgevoerd richting bureau. Twee pagina's verder een foto van de 19-jarige 'Strop-stripster' Kelly. die.top-less meldt op zoek te zijn naar een bierdrinkende vriend. Verder in het blad aandacht voor 'kroegtijgers', 'horeca-gossip', ru ziënde journalisten en een verhaal over brouwerijen, die vechten om de taprechten van het café in de KunstHAL. En op iedere pagina een advertentie van hoofdsponsor Heineken. Rotterdam heeft z'n handzame 'tabloid'. De Strop - oplage 10.000 exemplaren - wordt maandelijks gra tis verspreid via de horeca-geiegenheden. Het blad draait in z'n geheel op de advertentie-opbrengsten van bedrijven, die door de uitgevers steevast 'spon sors'worden genoemd. Initiatiefnemers van De Strop zijn Ton Brehm, die tot voor kort bij het blad Punt Uit werkte, ANP-jour- nalist Ron de Groot, public-relations-man Wieger Dam en schrijfster van kroègenboeken Marian van AndeL Volgens de Groot is 'zijn' blad volstrekt onaf hankelijk. „We willen ons nergens aan binden," zegt hij. .Alles moet kunnen. Maar gemene roddels 'of leugens zullen we niet verspreiden. De Strop brengt serieuze verhalen in een luchtige en aantrekkelijke verpakking. Het mooiste nieuws vind je nog altijd op straat, in de kroegen, bij de bakker of in de foyer van de Schouwburg." Den Haag - De stichting Hal 4 heeft gisteren bij de Raad van State bezwaar gemaakt tegen het sluitings bevel voor de exploitatie van de hal aan de Waterto- renweg in Botterdam. Het sluitingsbevel, dat op 1 ja nuari 1993 zou moeten ingaan, is het gevolg van be zwaren van een buurman van Hal 4., mr. ing. M. H. Reuderink. ..De belangen van de stichting bij voortzetting van de exploitatie zijn zeer groot," betoogde advocaat mr. C. Schouten gisteren tot de Raad van State-rechter. „Als de hal wordt gesloten, betekent dat het einde van de stichting. Daar staat tegenover dat de hinder die wordt veroorzaakt door de stichting zeer beperkt is." Buurtbewoner Reuderink die bij de deelgemeente Kralingen-Crooswijk op sluiting had aangedrongen, stoort zich aan één onderdeel van de bedrijfsvoering van Hal 4. Hij heeft geen bezwaar tegen activiteiten als theater- en filmvoorstellingen, maar wél tegen de feesten die - incidenteel - door derden worden georganiseerd. Die veroorzaken tot diep in dc nacht lawaai, aldus de bewoner. Mr. Schouten zei gisteren dat de stichting bereid is om over het organiseren van feesten afspra ken te maken. De stichting beschikt voor Hai 4 n iet over de vereiste Hinderwetvergunning die al in 1988 is aangevraagd. De deelgemëente had verwacht dat de vergunning verlening vóór 1 januari 1993 rond zou 2ijn. Als er een Hinderwetvergunning is, vervalt de basis van het sluitingsbevel. Daarom besloot de deelgemeente het sluitingsbevel met ingang van die datum te laten ingaan; Het is de deelgemeente echter niet gelukt om voor die datum een vergunning te verlenen. De procedure heeft onder meer lang geduurd vanwege de ge- luidsapecten. De stichting is overigens van plan om de aard van Hai 4 te wijzigen en meer nadruk te leg gen op film- en video-activiteiten. Als die wijziging definitief wordt, is een andere Hinderwetvergun ning nodig. De Raad van State doet over een week uitspraak. Rotterdam - De behandeling van hoge bloeddruk met niet-kaliumsparende diuretica (eer. veel ge bruikte soort plaspillen) kan minder gunstig zijn dan tot nu toe werd aangenomen. Het verlagen van een te hoge bloeddruk moet de kans op hsrt-en vaatziek ten verminderen, maar deze plaspillen vergroten de kans op een plotselinge hartdood. Dat zegt Arno Hoes in zijn proefschrift 'Niet-kaliumsparende diu- Tetica en plotselinge hartdood bijpatiënten met hy- pertensie. Een farmaco-epidemiologische benade ring'. Op dit proefschrift hoopt Hoes woensdag te promoveren aan de Erasmus Universiteit. Koes deed onderzoek onder alle Rotterdammers die aan een plotselinge hartdood overleden gedurende een pe riode van twee jaar. Uit het onderzoek blijkt dat de personen die de. plaspillen hadden gebruikt, onge veer twee keer zoveel risico liepen als mensen die andere medicijnen kregen voorgeschreven. Maassluis - De protesten tegen de vuilstort in het Lickebaert- gebied moeten hun hoogtepu nt nog bereiken, maar de gemeen te Maassluis bereidt zich reeds voor op een actie tegeneen nieu we stortplaats, die mogelijk ten westen van de gemeentegrens gaat verrijzen. De provincie Zuid-Holland wil de Oranjebuiten- polder - netalshetLickebaertgebied bij Vlaardingen - aan wijzen voor de stort van bouw-, sloop- en bedrijfsafval. De provincie heeft tussen 2000 cn 2010 twee nieuwe locaties nodig om de enorme afvalstroom in Zuid-Holland te bergen. Naast de Oranjebuitenpolder heeft Zuid- Holland de plaats Zoetermeer- Voorweg aangewezen. Het Hoge Bergsche Bos in Bergschenhoek wordt als reserve-locatie ge noemd. Maassluis vindt de provinciale keuze voor de Oranjebuitenpol der hoogst ongelukkig. De stort zou vlakbij de gemeentegrens ko men en zou ten koste gaan van het natuurgebied en vogelbroed plaats De Oranjepiassen. Een nieuwe aanslag op het leefmilieu in de omgeving van Maassluis is volgens de gemeente onaan vaardbaar. Het gemeentebestuur wijst de provincie er op dat de gehele re gio kampt met problemen met be trekking tot de bodem- en lucht verontreiniging. Aan de oostkant van Maassluis wordt in het Lieke- baertgebied ook een stortplaats aangelegd. En direct ten noorden van Maassluis heeft diezelfde provincie de aanleg van een transportcentrum voor de West- landse tuinders gepland. In dit licht roept Maassluis haar bevolking op protest aan te teke nen tegen de stortplannen in de Oranjebuitenpolder. Dinsdag 15 december krijgen betrokkenen de eerste gelegenheid om hun mening te geven over het plan. Dat kan tijdens een zogenaamde inloop-avond, die de provincie Zuid-Holland vanaf half acht in gebouw De Mercator aan de Mereatorweg 50 in Hoek van Hol land houdt. De informatieavond loept vooruit op de inspraakronde, die haar be slag krijgt tussen 11 januari en 11 maart 1993. In die tijd worden er verschillende hoorzittingen ge houden en bestaat de mogelijk heid om protest aan te tekenen te gen de stortplannen van de pro vincie. Kort daarna wil Zuid-Hol land de definitieve stortlocaties gaan aanwijzen. Of de stort daadwerkelijk in de Oranjebuitenpolder komt, is vooralsnog de vraag. Naast even tuele protesten moet de provincie Zuid-Holland rekening houden met andere kapers op de kust. Juist gisteren zetten vertegen woordigers van het Westland en de gemeente Rotterdam hun handtekening onder een samen werkingsovereenkomst die er toe moet leiden dat er een distributie centrum voor groente en fruit komt. Als locatie is de Oranjebuitenpol der met name bij de gemeente Rotterdam favoriet. In het haven- plan 2010 heeft de Maasstad de polder aangewezen voor het gra ven van een nieuwe haven. Daar mee zou het nieuwe agrarische centrum direct verbinding heb ben met het spoor, water en de trein. Maassluis ziet het liefst dat de One ruitenpolder behouden blij natuurgebied, maar is eveiiLL.ee] bereid aan dit plan voor een agrarisch centrum mee te werken. Echter uitsluitend onder de voorwaarde dat h et op de grens van de Steendijkpolder geplande transportcentrum ook bij de nieu we haven verrijst. Dit heeft tot voordeel dat de groene open ruimte waar het transportcen trum in het Midden-Delflandge- bied is gepland, behouden kan blijven. Het behoud van het bestaande natuur- en recreatiegebied in de Oranjebuitenpolder behoort ook nog steeds tot de mogelijkheden. In tuinderskringen wint de ge dachte veld om het nieuwe distri butiecentrum niet op de noord-, maar op de zuidoever van de Nieuwe Waterweg te vestigen. In dat geval zouden de tuinders hun spullen zo op de Betuwe-spoorlijn kunnen zetten. Een dergelijke ontwikkeling is echter alleen mo gelijk als er een Oranjetunnel on der de Waterweg wordt aange- Vlaardingen - De twee Vlaardingse autohandelaren enhun compagnon uit Hellevoetsluis die anderhalve week geleden werden vrijgesproken van oplichting op grote schaal, moeten opnieuw voor de rechtbank verschijnen. Naar aanleiding van het nietig verkla ren van één van de dagvaardingen heeft officier van Justitie mr. C. A. van Beuningen een nieuwe dag vaarding de deur uit gedaan. Daarom moeten de drie zich andermaal verantwoorden voor de fraude met omzet- en loonbelasting. Aanvankelijk werd het trio gesjoemel met de kilometertellers van ruim vierhon derd tweedehands auto's, facturen en de opgaven van de loon- en omzetbelasting venveten. Van de eerste twee ten laste gelegde feiten werd het drietal vrijgesproken. Omdat in de derde dagvaarding niet was vermeld welke bedragen er aan de belastingen opgegeven hadden moeten worden, werd die nietig verklaard. De mannen zouden de aangiften van de omzetbelasting opzettelijk verkeerd hebben inge vuld om er zelf voordeel uit te halen. Dat zou hen ruim 46.000 gulden hebben opgeleverd. Tevens zou den ze voor 15.000 gulden aan loonbelasting hebben ontdoken. De matig samengestelde dagvaarding werkte echter in het voordeel van de verdachten. De officier twijfelt nog of ze stappen tegen de vrijspraak op de overige punten onderneemt. Vlaardingen - De Historische Vereniging Vlaardin gen heeft gisteravond de restauratiepenning 1992 uitgereikt aan vier kandidaten die hun panden of de aan hun zorg toevertrouwde objecten op verantwoor de wijze hebben gerestaureerd of voorbeeldig heb ben onderhouden. Drie van de vier beloonde objec ten liggen aan de 'ruggegraat' van Vlaardingen, de Oude Haven. De vierde penning ging naar het pand Schiedamseweg 93. Het pand van de firma Storm, Westhavenkade 37, kreeg de onderscheiding vanwe ge de steeds uitstekende staat van onderhoud. De ge meente Vlaardingen was ooi., één van de gegadigden. De gemeente heeft de zogenaamde Kroningslan- Laarn op het Stationsplein weer volledig opgeknapt, waarbij zelfs bij speciale gelegenheden het water weer stroomt uit de ingebouwde fontein. De laatste penning ging naar het opvallende pand Oosthaven- kade 11, het voormalig huis van dokter Erkelens en thans het onderkomen van Reclamebureau Mol. De speciale Commissie Stad en Monument binnen de historische vereniging heeft de opgeknapte panden beoordeeld en uitgekozen. Elke stem in de commis sie tegen een bepaalde voordracht wordt als veto be schouwd. Hiermee wil de commissie duidelijk ma ken dat de restauratiepenning bedoeld is ais een heel groot compliment. Het romantische licht van lampion- netjes gloeide gis teravond op tussen het harde neon en halogeen van de winkels aan de Hoogstraat in Schiedam. Op de Koemarkt probeer den heldere kinder stemmen boven het geluid van het voortrazende ver keer uitte komen. Aanleiding voor de ze poëtische tafe reeltjes was de ont steking van de lampjes in de kerst boom. De boom is traditiegetrouw een geschenk van de Zweedse gereed- schappenfabriek Sandvik, die een vestiging heeft in Schiedam. Burge meester Scheeres en Sandvik-direc- teur Cuppens draai den samen de scha kelaar om. Aan de voet van de boom op de Koe markt nam Schiedam vast een voorschot op Kerst mis. Menige voor bijganger hield even de pas i n om te luisteren naar de harmonie van Harpe Davids en het kin derkoor Jong Begin, die een paar liedjes uit hun december- repertoire lieten ho ren. Foto Ellen den Ouden/ Roel Dijkstra. Den Haag/Schiedam - Provinciebestuurder I. Günther zal op korte termijn onderzoeken of er toch geld is te vinden voor het idee van stichting 'De Gekroonde Brandersketel' om in Schiedam een jenevermuseum op te zetten. Dat heeft zij gisteren in de staten-commis- sie voor Economische Zaken toegezegd op aandrang van CDA. PvdA en WD. Ook Groen- Links zag het Schiedamse plan wel zitten. De kwestie kwam aan de orde bij de verdeling van de jaarlijkse provinciale subsidies voor nieuwe toeristische trekpleisters in Zuid-Hol land. Schiedam had bij de provincie een bijdrage van een half miljoen gulden gewaagd voor het jenevermuseum en bijbehorende activiteiten (branderij-demonstraties, proeflo kaal en winkel). Gedeputeerde staten vonden dat te gortig. Zij hadden wel tweehon derdduizend gulden willen geven, maar bij de uiteindelijke subsidieverdeling viel het Schiedamse initiatief gisteren net uit de boot. Günther zal nu 'zo snel mogelijk' bekijken of er alsnog een mogelijkheid is. bij Geheel in de KERSTSFEER op zaterdag 19 december van 9.00-17.00 uur. De nieuwste collecties op bruidsgebied heeft Corrie voor u in huis. U komt toch ook? Tot ziens bij Het Capelse Bruidshuis jjC^Oï*ï*10 Kanaalweg 6, Capelle a/d IJssel, tel. 010-4505867. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - De 41-jarige Schiedammer die eerder dit jaar bekende ontucht te hebben gepleegd met zijn twee stiefkinderen én zijn eigen dochtertje, hoeft van de Rotterdamse rechtbank niet achter de tralies. Althans, zo laat het zich na de zit ting van gisterochtend aanzien. De man heeft na een jaar deelname het ineestdader- sproject succesvol afgerond en dat was voor officier van Justitie mevrouw mr. C. A. van Beuningen reden om een voorwaardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden met een proeftijd van twee jaar te eisen. Komt de man binnen twee jaar niet meer voor een dergelijk delict in aanraking met Justitie dan ontloopt hij zijn straf. De Schiedammer verscheen op 17 april voor de rechtbank, omdat hij er onder meer van werd verdacht in 1985 zijn toen achtjarige stiefdochtertje te hebben verkracht. Vol gens de verdachte was het een eenmalige gebeurtenis maar volgens het slachtoffertje heelt de gewelddadige daad ten minste zes maal plaatsgevonden. Voorts bekende de man dat hij ook ontucht had gehad met het meisje dat was geboren uit een eerder huwe lijk van zijn toenmalige echtgenote. Het meisje werd reeds gedwongen haar stiefva der met haar handen te bevredigen toen ze vijfjaar was, Ook de bekentenis van andere delicten als het doen van se kss pel lotjes met zijn toen tienjarige zoontje en het betasten van de geslachtsdelen van zijn dochtertje, destijds acht jaar, werden afgelopen voor jaar door de Schiedammer bevestigd. Het was gisteren overigens de derde maal dat de incestnieger voor de rechtbank verscheen. In april verdaagde de rechtbank de zaak omdat men een rapport van de reclassering ontbeerde. Het rapport, waarin wordt aan gegeven of de dader vorderingen maakt in het leerproces, was er tijdens de zitting van 4 juni wel. Omdat de psychisch begeleider van het incestdadersproject toelichtte dat zijn cliënt vooruit ging maar nog lang niet alle fasen had doorlopen, werd besloten de man de kans te geven het project af te ma ken. Het resultaat werd gisterochtend be kend gemaakt. De kans dat de Schiedam mer zich ooit nog eens te buiten gaat aan dergelijke misdrijven wordt volgens zijn raadsman mr. J. T. C. M. Crepin uitgesloten geacht. Vandaar dat hij gisteren zei zich pri ma te kunnen vinden in de voorwaardelijke celstraf die werd geëist. En afgaande op de reactie van rechtbankpresident mevrouw mr. R. C. Lensink-Bosman, deze maand voor het laatst in haar ambt werkzaam, hoe ven bij de uitspraak geen verrassingen te worden verwacht. In veel gevallen wordt bij een dergelijke uitkomst door betrokkenen onthutst gereageerd. De dader loopt na niet al tc lange tijd weer vrij rond en de slachtof fers worstelen nog vele jaren na de gebeur tenissen met traumatische ervaringen. De officier van Justitie zei na afloop van de zit ting zich dat wel voor te kunnen stellen. „Maar met zon behandeling bereik je nu eenmaal meer dan zo iemand een jaar of twee in de cel tc zetten," legde ze uit. „Ook in dit geval is de dader er vanaf gekomen met een jaar praten. Daarmee is wel bereikt dat hij zich bewust is van datgene wat hij an deren heeft aangedaan en de schuld volle dig op zich neemt. Het incestdadersproject mag echt niet worden onderschat." Vlaardingen - Echte buurtwin- kels zijn al jaren aan de verlie zende hand in de ongelijke strijd met de grootgrutters, maar in de gemeente Vlaardin gen poogt men het fenomeen in ieder geval in naam nieuw leven in te blazen. Voor een plakje kaas of een onsje worst hoefje in de buurtwinkel nieu- we-styi echter niet te komen. Men doet er uitsluitend aan buurtbeheer. Wethouder Ton van der Steen gaat zaterdag naar de PLN-buurt om de eer ste Vlaardingse buurtwinkcl- nieuwe-stijl te openen. De buurtwinkel biedt onder ande re plaats aan de buurtconciër- ge, die sinds een aantal weken in de wijk aan het werk is. Ver der kan de buurtwinkel wor den gebruikt voor vergaderin gen en activiteiten die met buurtbeheer te maken heb ben, De winkel heeft een plaatsje gekregen in de voor malige GovertMaansehool aan de Prof. Telderstraat 30 in de Westwijk. Ook de .EHBO viert zaterdag de oplevering van haar stekje in het oude school gebouw. Verder krijgt het jon gerenproject Vajo een plaatsje in het gebouw. In de PLN- buurt en de Zuidbuuri wordt sinds enige tijd geëxperimen teerd met buurtbeheer, dat er op gericht is de bewoners meer betrokken te maken bij de ei gen woonomgeving. Een be- wonersgroep wil enthousiast aan de slag gaan, maar bekijkt de bedoelingen van de ge meente met argusogen. In de PLN-buurt wordt gevreesd, dat de gemeente binnen af zienbare tijd ruim 200 flatwo ningen wil slopen. Deze aanbe veling komt voor in een rap port over de toekomst van de wijk, dat in opdracht van het gemeentebestuur is gemaakt. Schiedam - Een 75-jarige man en zijn papegaai zijn vannacht snel in veiligheid gebracht bij een brandje in een woning aan de Am pèrestraat in Schiedam. Daar hadden een stoel en een stuk ta pijt vlam gevat. De brandweer kon snel het sein 'brand meester' geven. Dat was ook het geval bij een nachtelijk brandje in een vuilcon tainer aan de Kommiezenlaan te Schiedam. Schiedam - Een 45-jarige Schiedamse voetganger is gister middag rond half vijf omvergere den door een bromfiets die werd bestuurd door een 20-jarige stad genoot. De voetganger was on voorzichtig bij het oversteken, al dus de politie. Beide betrokkenen kwamen met dc schrik vrij. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft vannacht een 19- en een 20-jarige Schiedammer aange houden op verdenking van van dalisme. Het tweetal had een abri op de Broersvest vernield. Vlaardingen - Op de Hoogstraat is gistermorgen een 15-jarige Vlaar- dinger aangehouden voor het af steken van vuurwerk. De jongen krijgt vanwege zijn leeftijd een Halt-procedure aangeboden. Dat betekent dat hij geen bekeuring krijgt, maar een alternatieve straf. In Vlaardingen mag vuurwerk al leen worden afgestoken in de nacht van Oud op Nieuw, tussen tien en twee uur. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteravond op ver schillende plaatsen in de stad snelheidscontroles gehouden. Tussen kwart voor zeven en één uur werden auto's gecontroleerd op de Schiedamseweg, de Indus trieweg, de Parallelweg, de Floris de Vijfdelaan en de Holysingel. In totaal werden 39 auto's gefoto grafeerd wegens te hard rijden. Dc hoogst "eir.ctcn snelheid was 80kilometer per uur. Op de West- landsewog werd rond kwart voor elf een auto in beslag genomen. De bestuurder had zijn wagen niet verzekerd en deel III achter de voorruit deugde niet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1