17 Vrijwilligers staan klaar voor bosplant L, 'Er wordt niet zomaar wat aangehimmeld' Éi ƒ400,- 03 05 03 O) CD Koorts De Kerstman komt cadeau's uitdelen A Grote Occasion Kerstshow Autobedrijf C.A.P. VAN DUN CHEQUE ter waarde van NU HALENME11993 BETALEN A Z Autobedrijf C.A.P. VAN DUN k Boerderij Nooit Gedacht nieuw regionaal project r Woutershof slaat nieuwe weg in met verstandelijk gehandicapten PIET SMIT Jr. illSïjsgsfg I Rotterdams Dagblad Vrijdag 11 december 1992 Het plan om via een soort thermometer tot aan de grote boompiant- dag regelmatig aan te geven hoe het verloop van de bomenverkoop voor ons voiksbos er uitziet, hebben we op onze redactie maar laten varen. De temperatuur van het verzet steeg zo snel en zo ver boven het maximum, dat we het als dagelijkse nieuwsmelders zelf nauwe lijks bij konden houden. We hebben ons dus beperkt tot het aange ven van het oorspronkelijke plantprogramma, dat inmiddels ook al weer bijstelling behoeft. Eén ding staat namelijk vast. Het onzindelijke plan van de PvdA- Hansen (Alders en Van der Vlist) om met een regentesk machts woord Vlaardingen op te zadelen met een enorme berg onzuiver bouw- en sloopafval, slecht definieerbaar bedrijfsafval en verontrei nigde grond heeft op vele gebieden een temperatuurstijging veroor zaakt. Nog voor de eerste vrachtauto met chemische troep aan deze kant van de dijk is gearriveerd, is er al sprake van koorts. Onder ver ontruste bewoners, onder ambtenaren, onder organisatoren van het alsmaar doorgroeiende verzet. De Vlaardingers en Maassluizers. die zich (nadat de overheid in de persoon van een wethoudster zo'n twintig jaar geleden uiteindelijk zelf had erkend dat de vgfontreinigingsmaat in deze streek 'overvol' is geraakt) lang koest hebben gehouden, gaan weer massaal de straat op. Ze hebben het gevoel terug, dat grenzen worden overschreden door ambitieuze politici en trouwhartige ambtenaren. En terecht, dunkt me. Als ik alleen maar even kijk naar de trucs, die de vazallen van Van der Vlist bij provincie en Proav proberen uit te halen om steeds verder de grenzen te verleggen. Op het gebied van de soort en hoeveelheid vuil, de duur van de stort en de grootte van het benodigde terein. Van alles doen ze eraan om de regels voor de Vlaardingen opgedrongen vuilstort op te rekken. Ze proberen de ge meente op te jagen en zelfs tot daden te verplichten, die in strijd zijn met eerder door henzelf genomen beslissingen. De komende maanden komt het erop aan dat ambtenaren en politici in Vlaardingen hun karakter tonen en even pal blijven staan als de bomen, die we morgen met z'n duizenden gaan planten. Het gaat om het behoud van de stad, waarvan de oorsprong nota be ne ook al afgeschreven lijkt door diezelfde provincie omdat de ge- vaargebieden Pernis en Botlek te dichtbij gegroeid zijn. BEN VAN HAREN Door Ben van Haren Vlaardingen - „Ruwweg vanaf vanmorgen negen uur tot maan dagmiddag twee uur hebben we mensen nodig-0111 de zaak netjes te regelen." Een beetje lachend, in de veronderstelling dat het on haalbaar is. reageert Remi Poppe op de vraag van een van de onge veer honderd aanwezigen hoe men een bijdrage zou kunnen le veren aan de actie 'Groeiend Ver zet'. Het gebeurt kort voor de pauze waarin lijsten de volle zaal van wijkgebuuw De Pijpelaar rond gaan waarop iedereen naam en te lefoonnummer kan invullen voor deelname aan een van de vele noodzakelijke werkzaamheden. Aan het eind van de avond consta teren de organisatoren dat zich voor alle taken voldoende men sen hebben aangemeld. Alleen voor de begeleiding van de boom planters zijn nog nieuwe vrijwilli gers welkom. Ze kunnen zich vandaag en zaterdagmorgen nog aanmelden in de Lickebaert. Of het voor de nachtelijke bewa king is, of voor soepuitdeling, het schoonschrijven op certificaten, het uitdelen van bomen of het neerzetten en weer opruimen van de feesttent en aanwijzingsbor den. voor alle wer kzaamheden Pr- 1 1 f - U Remi Poppe. Archieffoto Roel Dijkstra meldden zich gisteren tientallen enthousiaste vrijwilligers. Ze zijn allemaal sterk gemotiveerd om op ordentelijke wijze actie te voeren tegen het plan voor jarenlange vuilstort in het Lickebaertgebicd. „Voor mijn kleinkinderen, doe ik het," zegt Adri Hofman. Hij is 65 jaar, oud-medewerker van het zie kenfonds en al vele jaren actiefin de Vlaardingse voetbalwereld. Eerst als bestuurder van Vlaar dingen, maar inmiddels al weer jaren bij Fortuna, zijn roots. Hij gaat morgen in schoonschrift na men schrijven op de certificaten, die elke boomplanter kan ontvan gen. ..Dat kan ik het beste. Pas nog heb ik een stel diploma's voor kampioenen bij de club zitten schrijven." Enige Naast hem zit een, eveneens ge pensioneerde. Wes tvvij kbewoner. die zijn naam liever niet in de krant vermeld ziet. Hij helpt za terdag bij het uitdelen van de bomen. Zijn motivatie: „Het is het enige wat ik tegen die vuil stort kan doen. Ik woon zeshon derd meter van die vermaledijde plek en erger me kapoi aan dit waanzinnige plan." De bijna veertig jaar jongere Ire ne Boer zal een collega van hem zijn bij de boomuitgifte. Ze is snel warm gelopen voor het initiatief van de bosaanplant. „Het wordt zo breed gedragen. Dat heeft me gestimuleerd om zelf mee te doen." Ria Groenwegen uit Maassluis is de vier kruisjes al gepasseerd en biedt zaterdag ook de helpende hand. „Er is al gil" genoeg om ons heen. Daar moet een einde aanko men. Thuis probeer ik ook zo mi lieu bewust mogelijk te leven en daarom wil ik aan de totstandko ming van dit bos meewerken. Zelfs als het later toch nog mocht verdwijnen, weet ik dat we met deze actie duidelijk hebben ge maakt dat vele mensen zoiets niet willen. Mogelijk trekken dan be drijven zich dat aan en perken zij hun vuilproduktie ook in." Tine Naujoks heeft de muziek verzorgd, maar ze zal er zaterdag niet bij zijn. Ze draait dienst op haar werk, het 24-uurs crisisop vangcentrum. „Ik vind het wel jammer, maar het kan niet an ders. Ik ben lid geworden van de initiatiefgroep omdat ik vind dat we al genoeg rotzooi hebben. Ik woon al lang in Vlaardingen en ik heb een kind. Alle reden dus om in actie te komen." Bertus van de Laan komt van daag al met andere leden van de bewonersgroep PLN uit de Zuid- wijk in touw. „Zaterdag hebben we hoogstens tot twee uur de tijd om wat te doen. want 's midaags hebben we zelf een activiteit. Dan komt wethouder Van der Steen om onze buurtwinkel te openen." Hij drong bij de organisatie aan op het gebruik van tractoren om voren te trekken in de grond. Hans Mielen. groendeskundige in de organisatie, verzekerde hem echter dat zoiets onhaalbaar was uit financiële overwegingen. „Niemand wil het voor niks doen." Rechte rij Mielen. gaf gisteren nauwkeurige instructies voorde boomplanting. „Hou de greppels vrij. zet de bomen in een rechte rij op een af stand van ongeveer twee meter van elkaar. Neem oude werk hand sebuenen mee. want de aca cia's hebben stekelige bladeren. Hiervan hebben we de meeste bomen omdat ze prima geschikt zijn als produetiehout en als ver vanging van tropisch hardhout kunnen dienen." Mielen waarschuwde wel dat de tc planten boompjes slechts tachtig tot honderd centimeter hoog zijn. „Grotere zouden veel te duur wor den en binnen een jaar of vier zijn deze ook al aardig gegroeid. Het gaat er nu om zoveel mogelijk bomen en heesters neer te zetten om het toekomstige bos aanzien tc geven. Zet ze recht en voldoen de diep in de grond." Aan de ingang van het bos, bij de Maassluissedijk, komen overi gens wel tien grote platanen te staan. Naast de reeds door de Vroege Vogels van de Vara ge plante boom. „Ik zie door de bomen het bos niet meer." reageerde een van de aan wezigen. „Dat is de bedoeling juist ook." kreeg hij als repliek. Huisartsen zullen zaterdag aan wezig zijn om de EHBO te assiste ren. Ook anderszins heeft nie mand problemen te wezen, want alles is tot in de puntjes geregeld. Zo verzekerde Remi Poppe. die zich als actie-coördinator in zijn element voelt. Met de Proav. die- de vuilstort zou moeten gaan ex ploiteren, en met het recreatie schap Midden-Delfland zijn af spraken gemaakt, dat geen tegen actie wordt ondernomen voordat alle procedures zijn afgewerkt. „Zaterdag moet de eerste van een serie jaarlijkse bosfeestdagen zijn. Nu pianton we zoveel moge lijk bomen en in de volgende ja ren komen we bij elkaar om er on derhoud aan te plegen." zei een optimistische Remi Poppe. Hij adviseerde de vrijwilligers om za terdag mensen, die zelf'een boon- komen planten de kans te gever, er hun eigen feestje van te ma ken. „Oma moet de kans krijgen om een foto te maken als ze met haar kleinkind die boom neer zet." Aan elke boom komt een label met daarop de naam van de schenker in watervaste inkt. I vV De Kerstman komt vier dagen logeren bij g En om dit te vieren geven wij een groot feest. Tijdens onze Kerstshow zijn al onze 100 occasions extra Jl feestelijk geprijsd. mBovendien geeft de Kerstman bij aankoop 2dL van een occasion ook nog een pP Vraag naar onze voorwaarden. (9 De showdagen zijn van donderdag 10 december t/m zondag 13 december (vrijdag koopavond, zondag van 10.00 tot ^0 17.00 uur). -|L Graag tot ziens bij JA (Peiicar) if Van Hogendorplaan 139, Vlaardingen, tel. 010 - 470 10 22 Vlaardingen - De historische boerderij Nooit Gedacht, verscholen in het landelijk gebied tussen de Maassluise Trekvaart, de Vlaardin- ger Vaart en Het Scheur, wordt in oude luis ter hersteld. De vervallen boerderij wordt op geknapt om als gezinsvervangend tehuis en dagcentrum voor verstandelijk gehandicap ten uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis dienst te doen. Eigen kamers De koeiestai wordt verbouwd tot woonruimte voor twaalf mensen die ieder een eigen ka mer krijgen. In het voormalige woonhuis ko men de eetkamer en de winkel. In de oor spronkelijke wagenschuur vindt de dagop vang plaats en op de plek van de hooiberg komt een fietsenstalling. Ook in agrarische zin vervult Nooit Gedacht straks weer een functie. Met een eigen moes tuin, een kinderboerderij, wellicht een kleine veestapel en een winkel waar de eigen oogst en zelfgemaakte artikelen worden verkocht. De exploitatie van de boerderij komt nage noeg volledig in handen van de bewoners en bezoekers. WVC Met de realisatie van het project is twee mil joen gulden gemoeid. Het grootste deel daar van wordt opgehoest door het ministerie van WVC en stichtingen Dagverblijven en Gees telijk Gehandicapten West Zuid-Holland en ASVZ Zuid-Holland. Het tekort van 625.000 gulden moet worden verworven uit acties in de richting van fondsen, bedrijven en parti culieren. Inmiddels is er een comité van aan beveling in het leven geroepen waarin onder anderen de burgemeesters van Schiedam en Vlaardingen en de. loco-burgemeester van Maassluis alsmede Vlaardinger en sterkste man van de wereld Ted van der Parre zitting hebben. Met de renovatie wordt vrijdag 18 december officieel een begin gemaakt. Die dag krijgen de genodigden een rondleiding in en om de boerderij. Een heerlijke fauteuil voor een fijne" prijs Mode! La:y incl. kontel- mechamsme Pfl ƒ.2240,- nu FflrfiVB Locv?' kivs-^aa- -n a» s< e..'0" borcsüüux. e':gsis-3'cen on zwcr* Ho-:wou. oici k GOw/?n* /v.a.'- uvemraad leverbaar r-i; u air v/eokeoa goed v/ z Ver v/ca c:an n-.c-r do ncvembe^'oim sor.=. even clj or.> oun |cT;;ji!.:,VTriWLi!; Markt 57 Vlaardingen Tel. 010-434 36 85 Zaterdag 12 dec. lezingen over de sieepvaart in de scheepvaart-Boekhandel. Auteurs beantwoor den vragen en signeren hun boeken. Rotterdamse scheepvaartboekhandel De bergingen met slepers Maritiem Museum, "Prins Hendrik" van o.a. Wijsmuller. Leuvehaven i Zat. 12 dec. van 14.00 uur 117.00 uur. Vakmanschap is meesterschap. Onder deskundige leiding wordt op de afdeling houtbewerking aan de Vlaardingse Sneeuwbal straat vol overgave gewerkt aan de productie van gebruiksvoorwerpen, speelgoed en andere verkoopartikelen. Foto roo kji-su.. HM SM T Anderhalve eeuw vlootgeschiedenis Anderhalve eeuw dienstverlening SCHEEPvAARTïb r« rcn v.if h.'tidcn Door Sander Sonne mans Schiedam/Vlaardingen - Een dagverblijf voor geestelijk gehan dicapten. Bij veel mensen leeft het beeld dat daar niets anders wordt gedaan dan het bezig houden van de bezoekers. Gezellig heid troef. Bij mooi weer lekker naar buiten voor sport, spel ol' een wandeling, koffie en thee drinken, paardrijden, zwemmen en uitstapjes maken. In de Woutcrsh of-dagver blijven in Vlaardingen en Schiedam is het anders. Er wordt niet zomaar wat gedaan om de dag door te brengen. Er moet worden ge werkt. Want als er niets wordt ge produceerd kan er in de winkel ook niets over de toonbank gaan. Kortom, een nieuwe ontwikke ling waarbij het doelgericht en in enige mate verantwoordelijk be zig zijn centraal staal. En zowel de personeelsleden als do gehandi capten kunnen zich daarin prima vinden. ..Begrijp me goed." zegt Leo Faas- sen van de Woutershof-vestiging aan de Vlaardingse B roekpol de r- weg. „Er wordt hier wel gowerKt maar op een ontspannen manier. Er zit geen druk achter. Een ide ale werkplek voor verstandelijk gehandicapten die niet mee kun nen komen op de sociale werk plaats. Ze hebben niet met een 'deadline' te maken en er wurdl geen dag het zelfde werk gedaan. Dat is toch maar geestdodend. En het gebeurt best nog wel eens dat wc koffie zitten te drin ken en gezellig wat babbelen. Maar dat doen we dan in een po ging om tot hen door te dringen en ze ervaringen te laten vertel len. Dat we hier alleen maar wat aanlummelen met de bezoekt.!.- is pertinent niet waar. Het is wens ook nooit zo geweest." Vol overgave Met zichtbaar groot plezier wordt er door de gehandicapten vol overgave aan verschillende pro jecten gewerkt en de geur die in de vertrekken hangt verraadt dat er ergens in het pand iets wordt gebakken. Het reukspoor leidt naar een groepje jongens en meis jes rondom een oventje. Ze bekij ken het resultaat van hun werk en dat mag er zijn. De koekjes zijn gelukt en kunnen worden inge pakt voor de verkoop. Een stukje verderop is het hout- bcwerkingslokaal. Dc moderne apparatuur en de muziek die uit de radio schalt doen denken aan een professionele werkplaats. De jongens voelen zich er duidelijk thuis en werken vol overgave aan de produktie van vogelkooien, al lerlei houten speelgoed-artikelen, nestkastjes, plantenbakken en andere artikelen. Ook mei textiel wordt het nodige gedaan. Er wor den kussens, tafelkleden, schor ten en knuffeldieren gemaakt. Al die bedrijvigheid valt niet al leen in de Broekpolder waar te nemen maar ook in de dependen ce aan de Vlaardingse Sneeuw balstraat en in de Sehiedamse vestiging. Op alle fronten is de nieuwe weg ingeslagen en er komt heel wat uit de handen van dc gehandicapten. Er wordt zelfs ook aan 'kunstuitleen' gedaan. Het werk van de bezoekers van de dagcentra, veelal expressief en kleurig, wordt, netjes ingelijst en verhuurd. Inmiddels zijn er al twee exposities geweest en han gen het hoofdkantoor van Shell in Rotterdam en de veilingkantoren in Naaldwijk vol met kunst van de Woutershof. En alsof de huidi ge tendens nog niet vooruitstre vend genoeg is komt er binnen kort nog een woon- en wcrkbocr- derij in Vlaardingen bij. Vervallen „Die boerderij is vervallen en wordt momenteel door verstande lijk gehandicapten uil Schiedam en Vlaardingen opgeruimd, opge knapt en klaar gemaakt voor de renovatie die 18 december offici eel van start gaat." vertelt Eric Tollenaar van de Woutershof-de- pendence aan de Sneeuwbal straat. „Ook van ons." vult een medewerkster van de Schiedam se Woutershof aan. „zijn meerde re mensen builen onze dagver blijf werkzaam. Er werkt een jon gen twee dagen per week bij de wasstraat van Eurotax en twee an deren helpen in een verpleegte huis cn verzorgingsflat." De dagverblijven houden voor wat betreft dc ontwikkelingen ge lijke tred met elkaar. Zodoende wil het personeel in Schiedam en dat van d:- Wouters hof in de Broekpolder evenak de vestiging aan de Sneeuwbalstruai binnen afzienbare tijd een winkeltje ope nen. Daar worden de met de hand gemaakte prndukten verkocht. Binnenkort moeten ook lekker nijen als appeltaart cn chocolade- produkten over de toonbank gaan. Voorlopig worden de zelf gebakken produkten nog alleen in de kennissenkring en bij rela ties aan de man gebracht. Dc arti kelen. afkomstig van de afdeling houtbewerking, en die doen zeker niet onder voor gelijksoortige ar tikelen die in 'echte' winkels ver krijgbaar zijn, worden in op dracht gemaakt. Nu. precies 25 jaar nadat pionier Wouter van der Geest, ze li' vader van een gehandicapt kind. de eer ste stap zette in de richting van het huidige imperium dagverblij ven in het hele land. moge duide lijk zijn dat 'werken' bij de ver standelijk gehandicapten geen vies woord meer is. „Het softe." zegt Leo Faasen. „is er al lang en breed vanaf. De nieu we ontwikkelingen zijn weliswaar in een mil stadium maar het ar- beidsmatige is wel hard op weg een modetrend te worden. Daar bij gaan we uit van de behoefte van de mensen. Heel veel ver standelijk gehandicapten die thuis wonen en elke dag naar do Woutershof komen, zeggen dat ze naar hun werk gaan. Kijk. dat is natuurlijk wel tekenend."'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2