Waterweg 11 Apart ouderenvervoer per taxi Geen hoger beroep voor vrijgesproken drietal Onderzoek naar mishandelingen op laag pitje Onderzoek naar asbest in alle Maassluise flats Ook gehandicapten gaan gebruik maken van nieuw systeem 'Vroeger had je als vermaak Koninginnedag' ïvm Gewapende overval op juwelier Kans op geding rond steenkool Crna Gora Buffy Sainte-Marie komt Provincie worstelt met afbouw stadsvernieuwing Oude strippenkaart nog één jaar geldig Milieu-effect rapport over Betuwelijn te summier Brandalarm door misverstand in de Grote Kerk Wéér stankgolf in Vlaardingen Puin van RW20 gehaald Doorgereden na botsing Boetes voor te hard rijden J Rotterdams Dagblad i RW Donderdag 17 december 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De staat heeft ook de 65.000 ton steen kool, waarvan de laatste tonnen vanavond uit de Maltese bulkcarrier Crna Gora zijn gehaald, besmet verklaard. De eigenaren van de partij en de bevrach ter, het Belgische Bocimar, zijn het daar op voorhand niet mee eens en studeren inmiddels op juridische stappen. „Ik sluit een kort geding zeker niet uit," al dus de advocaat van de bevrachter, mr. C. J. K. van Lynden, De overheid weet volgens hem kennelijk niet hoe het transportrecht in elkaar steekt. „In dit geval is de praktijk zo dat de bevrachter zelf de lading eruit moet halen, terwijl de reder slechts de luiken heeft open te maken. In deze constructie is het onmogelijk om schip en lading na lossing als een eenheid te be schouwen zoals de staat nu doet voorkomen." De staat is inmiddels aansprakelijk gesteld voor de schade, waaronder de kosten van opslag bij het Euro pees Massagoed Overslagbedrijf (ÊMO) op de Maas vlakte. Deskundigen moeten onderzoeken of de kwaliteit van de Colombiaanse kolen nog zodanig is dat ze kunnen worden gebruikt. De Economische Controle Dienst (ECD) gaf dinsdag avond ontheffing van het VN-embargo omdat de la ding kolen aan het broeien was en de situatie voor schip en bemanning gevaar begon te lopen. De Crna Gora mocht half oktober van de ECD de Nieuwe Waterweg binnenkomen, nadat het schip vijf weken lang voor de kust had gelegen. De Neder landse regering stelde de boycot in omdat één of meer van de eigenaren van dit schip uit Servië en Montenegro afkomstig zijn en er dan volgens een W-besluit een embargo moet volgen. De situatie aan boord was half oktober echter zó explosief ge- worden dat het niet langer verantwoord was de Crna Gora op zee te houden. Het schip zal na de lossing een andere ligplaats in de Rotterdamse haven krijgen. Rotterdam - De Amerikaanse zangeres Buffy Sain te-Marie geeft vrijdag 26 februari een concert in de kleine Doelenzaal, Eerder dit jaar maakte zij, onder meer <ie componiste van wereldhits als 'Universal Soldier" en-'Up Where We Belong', na vijftien jaar haar rentree aan het popfront met het album 'Coinci dence And Likely Stories'. De voorverkoop van het eenmalige optreden begint volgende week zaterdag. Den Haag - De politieke partijen in Provinciale Sta ten worstelen met de vraag hoe Zuid-Hoiland de da ling van de rijksgelden voor stadsvernieuwing moet opvangen. Provinciebestuurder Stolker-Nanninga (PvdA) zei gisteren in de commissie voor volkshuisvesting dat de teruggang van de stadsvernieuwingsgeiden zeer drastisch zal zijn. Nu nog krijgt Zuid-Holland zo'n 25 miljoen gulden per jaar, om te verdelen onder de ge meenten. Vanaf 1994 wordt dat bedrag gehalveerd, in 1997 volgt vermoedelijk wederom een halvering. Alle fracties waren slecht te spreken over dit door de Tweede Kamer vastgestelde beleid. 'Een dramati sche daling', aldus CDA-woordvoerder Klein. 'Slecht rijksbeleid', vond PvdA'er WolC Rotterdam - De strippenkaarten met een oude prijs zijn na de prijswijziging van 1 januari 1993 niet lan ger dan twaalf maanden geldig. Kaarten, aangekocht voor 1 januari 1992, mogen door een wetswijziging niet meer worden geaccepteerd. De maatregel werd genomen om fraude tegen te gaan. Omruilen of te rugkrijgen van geld is onmogelijk. Door de prijsverhogingen wordt een 15-strippen- kaart twee kwartjes duurder en gaat deze ƒ10.75 kos ten. Voor de 45-sirippenkaart moet voortaan ƒ31,- worden neergelegd. Rotterdam - Het Milieu-Effect Rapport (MER) van de NS over de aanleg van de Betuwelijn is op vele punten te summier om te kunnen dienen voor be sluitvorming over de aanleg van deze goede renspoorlijn. Dat schrijft de Commissie voor de mi lieu-effect rapportage aan de ministers Maij (Ver keer) en Alders (Ruimtelijke Ordening en Milieu). Overigens betwist de onafhankelijke commissie van deskundigen niet de kwaliteit van het huidige MER. Die is goed, aldus de commissie. Maar de probleem stelling is veel te beperkt geweest Volgens de des kundigen moet er daarom nog heel wat onderzocht worden, voordat een daadwerkelijk besluit over het tracé van de Betuwelijn kan worden genomen. De commissie ziet in de MER onder meer te weinig terug over geavanceerde technieken die bij de aan leg zouden kunnen worden toegepast. Ze wil daar over meer duidelijkheid. Daarbij kan worden ge dacht aan specifieke maatregelen om geluidsover last en overlast van trillingen tegen te gaan. Maar ook gedeeltelijke en een volledige ondertunneling' van het tracé moeten nog serieus worden onder zocht. In een reactie op dit standpunt stelt NS dat een on dergrondse Betuwelijn weliswaar mogelijk is, maar veel duurder zal uitpakken dan de huidige boven grondse variant. Bovendien zal het nooit lukken om de eerste treinen op de lijn al in 1998 te laten rijden, zoals de spoorwegen en het kabinet graag willen. De inmid dels gelos te lading kolen van de Crna Go ra is nu ook besmet ver klaard. Archieffoto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Dagblad Maassluis - Twee Maassluise jon gens van veertien en zeventien jaar zijn vrijdag voorgeleid aan de officier van Justitie. Het gaat om het duo dat afgelopen dinsdag dankzij het signalement ver strekt door een slachtoffer in de kraag werd gevat en later drie tas jesroven bekende. Met de beken tenis van de knapen is de golf van berovingen nog niet opgelost, want in de afgelopen zes weken werden dertien tasjesroven ge meld bij de politie. De jongeren die maandag 23 no vember een 14-jarig meisje aan randden en vrijdag 4 december een 16-jarige jongen mishandel den. zijn nog altijd niet door de Maassluise politie opgepakt. Naar aanleiding van het stijgend aantal tasjesroven en de twee mishandelingen startte de politie een uitgebreid onderzoek. Dat kwam echter op een laag pitje te staan door de moord die dinsdag 1 december in een fiatwoning aan de Henriètte Bosmanslaan, recht tegenover het politiebureau, werd gepleegd. Een 24-jarige man werd daar met pistoolschoten om het leven gebracht. De dader is be kend bij de politie, maar nog al tijd voortvluchtig. Én dat onder zoek heeft momenteel de hoogste prioriteit. Desondanks heeft politie wel ge concludeerd dat de mishandeling en de aanranding niet het werk zijn geweest van dezelfde groep jongens. De knapen die het meis je op het fietspad nabij het vereni gingsgebouw Dc Groene Stip met een mes bekrasten, aanrandden en bewusteloos sloegen waren an deren dan de verantwoordelijken voor de mishandeling van de jon gen, aldus getuigen. De jeugdige bezoekers van De Groene Stip zijn met blij met het voorval want ze worden cr door omwonenden op aan gekeken. Een medewerker van het buurt huis verzekert dat zij er niets mee te maken hebben en dat het ge bouw dc middag waarop het meis je werd lastig gevallen, gesloten was. ..De plek waar het is gebeurd,1' meent hij. ,.is sociaal onveilig, liet is 's middags al gauw een donkere hoek. Ze hebben na het voorval niet voor niets de bosjes gekortwiekt." De jeugdige Maasslurzer die vori ge week vrijdag 's avonds na een feestje van de honkbalclub rond half twaalf tussen de Trasmolen en Einsteindreef van zijn fiets werd getrokken en in elkaar werd geslagen, heeft volgens een woordvoerder van de politie nog geluk gehad. De fiets werd volle dig vermeld en de jongen beland de in het ziekenhuis. ..Dankzij een echtpaar dat daar toevallig de hond uitliet is die jon gen waarschijnlijk het nodige let sel bespaard gebleven." vertelt de politieman. „Die mensen hebben hem uit de handen van de stom pende en schoppendejongens ge red en kregen daarbij ook nog de nodige verwensingen naar het hoofd geslingerd. Je moet er niet aan denken wat er met die jongen was gebeurd als er niemand in de buurt was geweest." Een bewoonster van de Trasmo len zegt in het wijkparkje regel matig een groepje jongens van rond de achttien aan te treffen dat zich ophoudt bij een van de bank jes. „Het is me opgevallen dat ze veel lege bierblikjes laten slinge ren. Ze schoppen wel eens naar elkaar maar ik heb ze nog nooit anderen zien lastig vallen. En dat ze de buurt terroriseren, nee," al dus de vrouw. ..Ik ga 's avonds dat park niet meer in, nu ik dat gehoord heb," reageert een buurvrouw. ..Zc rammen je tegenwoordig voor hun plezier in elkaar." o Het echtpaar Brökling kwam de crisistijd mede door dankzij de zelf verbouwde groente en aardappelen. Foto RoeiDyksva Door Nathalie Lans Schiedam - „Hoe hou ik het uit hè, met zo'n ouwe man." zegt bruid Anna Brökling. Zij maakt Maassluis - Eenentwintig brand weerlieden uit Maassluis hebben gisterochtend op het punt ge staan uit te rukken naar de Grote Kerk. Het korps was opgetrom meld na een alarmmelding, maar even voordat de brandweerwa gens de kazerne zouden veriaten bleek dat er sprake was van loos alarm. Brandweercommandant Claesscn, die als officier van dienst zich als eerste naar de ver meende brandhaard had gespoed, stelde vast dat er mets aan de hand was in de kerk. Het alarm was afgegaan door werkzaamhe den aan de sprinkler-installatie. Dit werk hield verband met de restauratie van de Grote Kerk, Maassluis' belangrijkste monu ment. Met de aannemer was afge sproken dat tijdens het werk aan de sprinkler-installatie het alarm zou worden afgesloten. Door een misverstand werd dit nagelaten. maar een geintje want Anna is zelf 88 jaar. Een jaar ouder dan haar trouwe echtgenoot Frans met wie zij eergisteren hun 60-ja- nge trouwdag vierde. Het echtpaar kan zich de beginja ren van het huwelijk nog goed herinneren. Frans Brökling ver telt dat het allemaal geen koek. en ei was. „In '32 was het een vrese lijke crisistijd. Ik werkte vanaf mijn veertiende in een drankbe- dnjf. Ja. begrijp me niet verkeerd, ik zat niet onder, maar in de drank. Zes weken na m'n trouwen kreeg ik mijn ontslag. Nou, dat was niet leuk natuurlijk. Ik kreeg toon elf gulden rtetin per week waar zes gulden en een kwartje huur van betaald moest worden. Dus waar moest je op bezuinigen? Eten. Maar we gingen niet bij de pakken neer zitten. In ons tuintje gingen we groenten en aardappe len verbouwen cn zo kwamen we er wei." Terwijl de bruidegom de minder leuke herinneringen op haalt, knikt zijn vrouw cn vult hem aan. „Nu klagen de mensen welecns, maar wij hebben armoe gekend. Maar je ziet het, we zijn er gekomen, zij het met hangen en wurgen." Anna en Frans zijn 'rasechte' Schiedammers. Zij werd in hel voormalige Willems- hoije geboren en hij in de zoge naamde Kinderbuurt. „Ik woonde op een stukje waar drie huizen stonden. Aan de ene kant woonde een grootmoeder, aan de andere kant een familie en wij er tussen in." De twee leerden elkaar ken nen tijdens Koninginnedag. „Vroeger had jc als vermaak Ko ninginnedag, Op zo'n dag bleven veel mensen aan elkaar hangen. Wij ook. Zo ging dat," zegt Frans. Zijn bruid zegt lachend: „Nou, dan had hij aan mij een hele vracht, met dat hangen." Het echtpaar kreeg geen kinde ren. Samen gingen zij tot enkele jaren geleden veel op vakantie naar Duitsland en oefenden lief hebberijen als piano spelen en breien uit. Voor een feestje zijn zij altijd wel te porren. Zc vierden hun trouwdag al met vrienden on der het genot van „een lekker happie en borreltje". Zaterdag ge ven zij echter nog een groot feest. „Ja. dan vieren wij het pas echt. Vlaardingen - Het taxibedrijf J. van Dodewaard start een vervoerssysteem voor oude ren en gehandicapten in Vlaardingen. De prijs per rit zal liggen tussen die van het openbaar vervoer en het nor male taxibedrijf en wordt 3,50 per persoon. De ouderen en gehandicapten moeten accepteren dat er meer dere passagiers in de taxi kunnen zitten. Ze moeten verder mini maal twee uur van tevoren de rit aanvragen, zodat op het kantoor van Van Dodewaard kan worden uitgerekend wat de verstandigste routes zijn om te rijden. Naast de ritprijs moet men een jaarabonnement hebben op het vervoerssysteem. Daarvoor wordt een tientje in rekening gebracht, zo is althans het voorstel van het college van B en W aan de ge meenteraad. Meerdere bedrijven hebben inge- senreven op het systeem, waarbij de klant van huisdeur tot huis deur wordt gereden. Uiteindelijk bleek Van Dodewaard de laagste inschrijver. Hij gaat het vervoer van 09.00 tot 23.00 uur verzorgen. Voor het op poten zetten van het systeem wordt een stichting in het leven geroepen waarm de ge meente Vlaardingen. Van Dode waard, het Vlaardings Overleg Revalidatie en de plaatselijke ou derenbonden zitting hebben. De gemeente stelt 52.5G0 gulden be schikbaar om het vervoerssys teem te kunnen starten. Het is de bedoeling dat er daarna geen geld meer door de gemeente in het systeem wordt gestoken. Er moet kostendekkend worden ge werkt, zo wordt de gemeenteraad meegedeeld. Er bestaat overigens geen duide lijkheid over de vraag of er wel voldoende behoefte is aan een dergelijke vorm van vervoer. Des ondanks zegt het college signalen te hebben die een proef van drie jaar rechtvaardigen. Over de juiste datum van invoe ring moet nog worden beslist. Rctterdam/Vlaardingen - Officier van Justitie mevrouw mr. C.A. van Beunmgen heeft geen beroep aangetekend tegen dc vrijspraak voor drie van fraude en oplichting verdachte mannen. De rechtbank oordeelde twee weken geleden dat er te weinig bewijs tegen het trio was aangevoerd. Het drietal - twee Vlaardingse broers on een kennis uit Helle- voetsluis - werd op vrije voeten gesteld omdat niet bewezen kon worden dat ze op grote schaal ge rommeld hadden met kilome tertellers. Bij ongeveer vierhon derd tweedehands auto's die wa ren verkocht, zouden door het drietal de kilometertellers zijn te ruggedraaid. Dc Vlaardingse poli tic kwam dc vermeende fraude op het spoor door een tip en hield zich vele maanden bezig met het onderzoek voordat de verdachten werden aangehouden. Dc mannen hielden tijdens dc zit ting hun kaken stijf op elkaar en hoorden hun raadslieden voor vrijspraak pleiten. Die werd ten slotte ook verleend door de recht bank. Maar officier van Justitie mr. Van Beuningen liet doorsche meren het daar niet bij te laten. Waarom ze toch van hoger beroep heeft afgezien is niet bekend. Wel gaf ze in een eerder stadium al te kennen dat ze een nieuwe dagvaarding de deur uit zal doen. Ze legde de drie namelijk ook fraude met omzet- en loonbelas ting ten laste, maar de dagvaar ding waarin dat was opgenomen werd nietig verklaard. De advoca ten hebben van die stap nog geen officiële bevestiging ontvangen. Maassluis - In alle flats in Maas sluis wordt de komende tijd beke ken of cr asbest vrijkomt bij de doorgaande cv-leidingen. Dit toe zegging heeft het Gemeentelijk Woningbedrijf aan de gemeente raad gedaan. Aanleiding tot het onderzoek vormt de ontdekking dat er mogelijk asbestvezels zijn vrijgekomen in 180 fiatwoningen aan de Van Beethovenlaan. Een flatbewoner meldde zijn huurbaas onlangs dat het asbest rond dc buizen van de ccnv.alc verwarming niet meer goed zat ingekapseld. Oranje Milieutech niek uit Spijkemsse gaat dit her stellen. Dat kost 100.000 gulden. Er moeten nu in ieder geval in 180 woningen maatregelen worden genomen. Deze werkzaamheden beginnen op 11 januari. Mannen in 'maanuitrusting' gaan vanaf die datum het asbest opnieuw in kapselen. zodat er geen vezels meer vrij kunnen komen. Tijdens de werkzaamheden kunnen de bewoners gewoon tn hun huis blijven. Hel 'maanpak' behoort volgens het woningbedrijf tot de standaarduitrusting van mensen dio met asbest werken. Dat zt' dit pak dragen betekent niet dat de onbeschermde bewoners gevaar lopen, aldus het woningbedrijf. De WD-fraetie vindt het vreemd dat het woningbedrijf pas in actie is gekomen na een tip van een be woner. Actiever Omdat er veel bekend is over do gevaren met asbest, had het be drijf volgens de fractieleider John Scheerstra actiever kunnen zijn. Asbestvezels kunnen zich vast zetten op de longen en kanker veroorzaken. Het woningbedrijf stelt daar tegenover dat men een voudigweg niet op de hoogte was van het feit, dat het asbest aan het verpulveren was. Het college van B en Vv' heeft de vragen van de li beralen snel beantwoord. Geheel tevreden is de WD echter niet. De stelling dat er geen gevaar is voor de volksgezondheid, wil de partij graag onderbouwd zien. Ook wil men meer weten over de eigenschappen van het asbest. Er is zogenoemd bruin asbest aange troffen, maar de liberalen weten niet of dit zeer- of minder gevaar lijk is. Het woningbedrijf weet niet wanneer de verpulvering van het asbesthoudende afdichtings materiaal is begonnen. Ook staat niet vast dat er asbestvezels zijn vrijgekomen. Toch durft het Ne derlands Instituut voor Preven tieve Gezondheidszorg de conclu sie te trekken, dat de gevaren voor de volksgezondheid uiterst miniem zijn. Ook meent dit on derdeel van TNO dat bestaande problemen eenvoudig zijn op te lossen. In een brief raadt het wo ningbedrijf de bewoners aan thuis te zijn op het moment dat de asbestploeg de problemen wil aanpakken. „Indien u met aanwezig bent, kunnen de werkzaamheden niet meer worden uitgevoerd." De WB-fraetic noemt deze aanpak 'volstrekt onaanvaardbaar'. „Ge let op de ernst van de situatie dient u er voor te zorgen dat alle fiats kunnen worden aangepakt." Schiedam - Twee gewapende en gemaskerde mannen hebben gis teravond om kwart over vijf een overval gepleegd op juwelier Van der Vlerk aan de Broersvest. Zij maakten een nog onbekende hoe veelheid sieraden buit. Een van de daders was gewapend met een pistool, de ander had een groot model hamer in de hand. Bij de overval werd een van de perso neelsleden het pistool op het hoofd gedrukt. Er waren ook klanten in de win kel. Na de overval vluchtten de daders, vermoedelijk in een auto, richting Singel. De politie, ge waarschuwd door het alarm, arri veerde op het moment dat de overvallers al verdwenen waren. Het personeel is nog steeds diep onder de indruk van het ge beurde. Verschillende medewer kers hebben volgens de eigenaar van de zaak psychische begelei ding nodig om de schok te boven>4r- te komen. „Het was een buitenge- woon frustrerende ervaring voor ons allemaal," aldus de juwelier, i De kans dat de daders worden achterhaald is volgens hem rede lijk groot: „Verborgen camera's hebben de overval van begin tot einde vastgelegd." Vlaardingen - Vijfendertig men sen uit Vlaardingen cn Schiedam hebben gisteren geklaagd over olie- en asfaltlucht. De klachten kwamen tussen twaalf uur's mid dags en elf uur 's avonds bij de DCMR Milieudienst Rijnmond binnen. De oorzaak van de stank is nog niet bekend. Wel acht de DCMR het zeker dat de lucht af komstig is uil het bedrijvenge bied Pernis. Overigens heeft Shell Pernis spijt betuigd voor de stankoverlast die het eergisteren in Vlaardingen heelt veroorzaakt. Daar kwamen toen vanuit drie wijken zo'n hon- derd klachten over "rotte bloem- fCGGi- oi ^pruivjcsiucriti Fakkelsysteem Woordvoerder Jos Jansen vair--*. Shell Pernis: „We vinden het heel vervelend wat er is gebeurd. Er is een aantal storingen tegelijk gc- f weest in een aantal van onze fa- 1 brieken in Pernis. Toen is op een zeker moment besloten om zwa- j velhoudend gas, dat normaal als stookgas wordt gebruikt, al'te lei- I den naar het fakkelsysteem. Daar i heeft vervolgens onvolledige ver- 1 branding plaatsgevonden. Vlaar- dingen heeft het toen. zeer tot on- ze sptj t. fl mk ge wetc n. Jansen wijst erop dat het altijd I enige tijd kost eer de oorzaak van j dit soort overlast is opgespoord. In dit verband wijst hij erop dat Shell in Pernis over zestig fabrie- j ken beschikt. Dc DCMR wijst erop dat Shell j aanvan kelij k ontkende de veroor- zaker van de overlast te zijn. Pas toen kon worden aangetoond dat 1 het alleen de multinational kon zijn die de stank verspreidde, nam men de schuld op zich. j Vlaardingen - Politiemensen en chauffeurs hebben gisteren rond l het middaguur eendrachtig eerï** hoeveelheid puin en afval van Rijksweg 20 verwijderd. Die was van een vrachtwagen gevallen cn hinderde het overige verkeer. Rijkswaterstaat haalde het puin van de vluchtstrook. Vlaardingen - Een 12-jarig meisje is gistermiddag rond kwart over vijf op de kruising Burgemeester Heusdenslaan/Kethelweg te Vlaardingen aangereden door een automobilist, Ze had geen voor- rang gekregen. De bestuurder stapte nog even uit, maar ging er toen vandoor. De j fiets is zwaar beschadigd, het kind raakte mei gewond. De poli- tie zoekt getuigen. 1 Vlaardingen/Schiedam 7 De Vlaardingse politie heeft gisteren 55 bekeuringen uitgeschreven voor te hard rijden. De overtre dingen werden geconstateerd bij controles op de Flons de Vijfde- laan cn Marathcnweg. waar m to* taal zo'n 360 motorvoertuigen^? werden gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid was 88 kilome- ter per uur. j scl da tht ke ga. tic na ge: be- acl de: Nu op liji Va mi Va Pvi W het fïcl 'kit VCH

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1