Waterweg 13 'Vlaardingse ombudsman onhaalbaar Hartverwarmende kerstgroet Fontijne: onze mensen storen zich aan muziek •r. - w-mm Meer FM-zenders op ScÏÏiedamse"ka6el Parkfeest krijgt tropisch toetje Sociale dienst laat klanten meepraten Weggezakte tankwagen blokkeert Groeneweg Bijtende stof iekt uit container Zuid-Holland wil 'Deltaplan vervoer' AVR: onderzoek naar hergebruik vliegassen Misschien appèl over verbranden kerstbomen Suggestie: wekelijks Vlaardings spreekuur door Rotterdamse ombudsman Angst voor parkeeroverlast van Schieland Ziekenhuis Autobus niet gezien: botsing Vechtpartij bij wijkcentrum Inbraak lukt maar niet Geld weg van aannemer Fietser botst tegen auto Autobanden lekgestoken Nog eens 1000 bomen erbij Meevaller van een ton Rotterdams Dagblad Vrijdag 18 december 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Op het terrein van het overslagbedrijf Cohama aan de Van Riemsdijkweg bij de Waalhaven is gistermiddag een lekkende container met de bijtende stof demetylanaline ontdekt. Perso neel van bedrijven in de buurt moest binnenblij ven en de weg werd afgezet. De stof werd over- gepomptin 'overmaatse vaten', waarna het ge vaar geweken was. Foto John de Pater Den Haag - De provincie Zuid-Holland wil dat mi nister H. Maij-Weggen en de Tweede Kamer gaan meewerken aan een 'Deltaplan voor vervoer' voor deze provincie. De politieke partijen in Provinciale Staten stemden gisteren unaniem in mefc een motie van de WD -frae- tiewaarin forse extra steun van het rijk wordt ge- In de motie wordt gesteld dat de provincie in de ko mende vijf jaar tot tien jaar een extra bedrag van 7500 miljoen gulden nodig heeft, bovenop de inves teringen die het rijk al heeft gepland. Het geld is no dig voor een ingrijpende verbetering van het open baar vervoer in de stadsgebieden van Zuid-Holland voor en aanleg van spoorlijnen voor de Rotterdamse haven. PvdA en Groen Links kwamen daarnaast met een motie om het beschikbare provineiegeld vanaf 1994 duidelijk meer aan te wenden voor openbaar ver voer. Volgens deze partijen is er nu slechts 16 pro cent financiële dekking voor de hoogst noodzakelijk investeringen in het openbaar vervoer. Voor wegen aanleg bedraagt die dekking 33 procent, voor goeder envervoer 50 procent. Deze motie kreeg niet vol doende steun, CDA, WD en SGP wilden eerst de be doelingen verduidelijkt zien. Rotterdam - De AVR Chemie in Rotterdam-Botlek onderzoekt de mogelijkheden om vliegas - een rest- produkt uit de verbranding van huis- en chemisch afval - te hergebruiken. Het afvalbedrijf zegt al een "eind op weg te zijn met hoogwaardige toepassingen van het afval voor de cement- en metaalindustrie. Bij het onderzoek wordt ook bekeken of afvalstoffen die in de zogenaamde C2-deponie op de Maasvlakte zijn opgeslagen als toevoeging kunnen dienen bij het nog verder te ontwikkelen procédé. Bij de bouw van de betonnen afvalbunker was ai gezegd dat de berging van het chemisch afval tijdelijk was in af wachting van nieuwe toepassingsmogelijkheden. De AVR maakt in haar personeelsblad melding van de nieuwe verwerkingsmethode, maar geeft geen concreet inzicht in het p.océdé, Evenmin worden de namen van de particuliere bedrijven genoemd waar mee de AVR een proeffabriek wil opzetten. Als voorbeeld van een haalbare techniek voor het hergebruik van de 40.000 ton vliegassen die bij het bedrijf jaarlijks vrijkomen, wordt het smeltproees genoemd. Bij dit proces worden de stoffen bij hoge temparatuur gesmolten waardoor dioxinen en ande re schadelijke organische stoffen geheel worden ver nietigd. Het glasachtige produkt dat overbluft kan worden toegepast in de cementindustrie. „Het is dan van een dermate hoge kwaliteit dat daardoor nieuwe hoog waardige eementsoorten te maken zijn," aldus een AVR-v,'oordvoerder. De metaalconcentraten die bij het smeltproees worden gevormd, zijn te gebruiken in de metaalindustrie. Proef De AVR denkt begin volgend jaar te starten met het proefproject. Ais na een jaar blijkt dat de proef ge slaagd is, wordt een haalbaarheid voor een installatie meteen capaciteit van 50.000 ton vliegas onderzocht. De vliegassen vormen al vele jaren een probleem voor de AVR. In de jaren zeventig werd het afval nog gebruikt in de wegenbouw, maar daarna rezen er mi lieuhygiënische bezaren. De AVR bracht het as daar op naar België en Noord-Frankrijk, maar ook daar stokte de afzet. Tegenwoordig worden de assen op geslagen. Rotterdam - Justitie in Rotterdam overweegt in ho ger beroep te gaan tegen de beslissing van de econo mische politierechter dat kerstboomverbrandingen niet strafbaar zijn. Officier van Justitie mr. L. de Jonge kreeg nul op het rekest bij een proefproces tegen de gemeente Ber- nisse. De politierechter mr. F. J. W. M. van Doom verklaarde de officier niet-ontvankelijk, omdat het verbranden van kerstbomen 'een beslissing van de gemeente is bij de uitoefening van de publieke taak op het gebied van de openbare orde.' Volgens de rechter kan de gemeente zich onder die omstandigheden beroepen op de zogeheten straf rechtelijke immuniteit. Nu Bernisse voorlopig vrijuit gaat, worden ook Al- brandswaard, Brielle en Westvoome niet vervolgd. De burgemeesters van deze vier gemeenten werden begin dit jaar op de bon geslingerd omdat ze toe stemming hadden gegeven voor het verbranden van de kerstbomen. Volgens Justitie is het verbranden van kerstbomen strafbaar volgens de Afvalstoffenwet. Vlaardingen - Een eigen ombudsman zit er voor Vlaardingen niet in. Het is te kostbaar en er is waarschijnlijk ook te weinig werk voor hem/haar. Mogelijk is het beter de Rotterdamse om budsman te vragen om in Vlaardingen een wekelijks spreekuur te beginnen. Die ambtelijke suggestie krijgt het college van burgemeester en wethouders voorgeschoteld van het hoofd van de afdeling Alge meen Bestuurlijke en Economi sche Zaken, mr. K.S.M. Peters. Hij stelt voor de samenwerking met Rotterdam nader te onder zoeken. Uit oriënterende ge sprekken is gebleken dat er in Rotterdam bereidheid bestaat om de ombudsman ook in Vlaardin gen actief te laten zijn. Daar staan wel kosten tegenover. Als dezelf de rekenmethode als in Rotter dam wordt gehanteerd, betekent het dat Vlaardingen jaarlijks ze ventigduizend gulden moet beta len voor dc ombudshulp. Boven dien zou een samenwerkingsver band minimaal zes jaar moeten gelden, vindt men in Rotterdam. Een eigen ombudsman is niet haalbaar, aldus Peters, omdat er hoogstwaarschijnlijk niet genoeg werk voorhanden is. Hij haalt er Rotterdamse aantallen bij om dat te onderstrepen, waarbij hij overi gens zelf aangeeft dat deze aan pak allesbehalve wetenschappe lijk verantwoord is. Peters meldt dat er in Vlaardingen, omgere kend, jaarlijks zo'n honderd tele fonische klachten zullen zijn en 25 'echte' ombudszaken. En mo gelijk nóg minder aangezien in Vlaardingen, door de meer over zichtelijke schaal van de gemeen te, verhoudingsgewijs minder klachten te verwachten zijn dan in Rotterdam Samenwerking Peters heeft bekeken of een om- budscommissie aan te bevelen is. Maar in Schiedam en Vlaardin gen. waar met dergelijke instan ties wordt gewerkt, blijkt dat bur gers de weg naar een ombuds- commissie nauwelijks weten te vinden, zo meldt hij. Ook in Schiedam is al gesuggereerd dat samenwerking van de plaatselij ke ombudscommissie met Rotter dam meer resultaat kan opleve ren Het hoofd van de Vlaardingse af deling Algemeen Bestuurlijke en Economische Zaken tekent ver der aan dat ook gekeken moet worden naar de wijze waarop nu al binnenkomende klachten wor den afgehandeld. ..Een klachten regeling zegt niets over de kwali teit van de klachtenbehande ling," aldus Peters. - De Gemeentelij ke Sociale Dienst (GSD) heeft sinds deze week een cliënten raad. Wethouder Aart Kool heeft die geïnstalleerd. De cli ëntenraad is tot stand geko men op initiatief van de werk groep 'De Arme Kant van Vlaardingen' die zich al jaren lang inzet voor de sodale mini ma van Vlaardingen. „Het is belangrijk voor de GSD te weten hoe hun cliënten over de dienstverlening denken," vindt Kool „De raad zal ge vraagd, dan wel ongevraagd advies geven over het functio neren van de sociale dienst." Het orgaan bemoeit zich niet met individuele klachten. „De raad zal de stem zijn van een anonieme en voor ons moeilijk grijpbare groep men sen," zei Kool gisjpren, „Degfe meente zal op naar beurt oÉk- raad op de hoogte houden van nieuwe wetten en de gevolgen daarvan." Breed De nieuwe instantie is breed en telt vijftien leden.leden zijn klant zijnfw^de GSD, de andere vijfA vertegenwoordigen het Vlaar- dings Overleg revalidatie, de Arme Kant van Vlaardingen (AKV), het Steunpunt Migran ten, de Algemene Palestijnse Arbeidersvereniging en de Stichti ng Raad jjgor het Oude renwerk, De heer Diepstraten van de AKV stipte tijdens zijn toe spraak enkele punten aan waar in de toekomst aandacht aan besteed moet worden, waaronder de uitkeringsfrau de. trAl jaren worden de uitke ringsgerechtigden gepakt en nu zegt men: 'U fraudeert.' De vraag is: Is Vlaardingen beter dan Groningen of Dordrecht? Hier moeten we dus onder zoek naar doen, zonder te ver vallen in een heksenjacht." Personeelsleden en vrijwilligers van verzorgingshuis Frankeland in Schiedam-West vormden gistermorgen met z'n allen een leven de kerstkaart. Circa honderdvijftigtot tweehonderd medewerkers stelden zich op het voorplein op om een groot hart uit te beelden. Vanachter de ramen keken de bewoners nieuwsgierig toe. Met dit tableau vivant wilde Frankeland alle ouderen uit de omgeving een hartverwarmend Kerstmis en een gelukkig 1993 toewen sen. De decembergroet van Frankeland zal waarschijnlijk ook elders in Schiedam en zelfs in andere delen van Nederland weerklin ken, want er werden ook ballonnen met we^skaartjes opgelaten. Foto Dijkstra Schiedam - Door wijziging van het FM-raster kunnen binnen kort 34 FM-radioprogramma's in stereo worden doorgegeven via het Sehiedamse kabelnet. Daar onder zijn de programma's van Euro Jazz, Radio Noordzee, Hol land FM en Radio 538. Het Open baar Nutsbedrijf Schiedam (Ons) heeft een voorstel voor deze wijzi ging ingediend bij het gemeente bestuur. Volgend jaar wil het nutsbedrijf wijknet-apparatuur gaan vervangen, waardoor het mogelijk wordt meer radio- en tv- programma's door te geven. Met deze programma-uitbrei ding, die gepaard gaat met een kwaliteitsverbetering, wil het Ons een deel van de klachten over de slechte ontvangst van ra diozenders wegnemen. Niet alle klachten kunnen ongedaan wor den gemaakt; ze liggen meestal aan de zenders en niet aan het nutsbedrijf. Het Ons kondigt de veranderingen aan in een brief aan cai-abonnee C.A.N. Zijlmans, die zieh onlangs beklaagde over de slechte ontvangstkwaliteit van veel radiozenders. Hij suggereer de dat veel ruis, storing en mono ontvangsten verholpen kunnen worden door de ontvangstinstal latie van het Ons in de Van Beethovenflat te vervangen. Maar volgens Zijlmans wil de ge meente daarin niet investeren. „Een grote teleurstelling, dat wij in Schiedam zo omgaan met de kabelradio," schreef Zijlmans aan de gemeenteraad. Het Ons ant woordt dat de kwaliteit van som mige programma's inderdaad voor verbetering vat baari£ Maar de oorzaak ligt niet altijd aan de apparatuur in het ontvangststa tion. Landzenders zijn vaak slechter te ontvangen dan satel lietzenders. Om aan de wensen van de abonnees te voldoen, wor den ook slecht te beluisteren pro gramma's toch doorgegeven. Ook 'erkent het nutsbedrijf dat het aantal klassieke zenders dat nu wordt doorgegeven, aan de mage re kant is. Onderzocht wordt of daar iets aan te doen is. Schiedam - Het sluitstuk van de campagne Schiedammers van Overal en Nergens trok de afgelo pen zomer 2n 000 mensen naar het Beatrixpark. Voor de muzika le programmering van dit Spec trum-festival was op die dag Ron Jaspers verantwoordelijk. Wel licht heeft de Schiedammer zich door dit succes laten inspireren bij het bedenken van een tro pische muzieknacht. Tot in de vroege uurtjes kan het pubhek za terdag terecht in het Passage theater. Africa Soli behoorde in hei park tot de muzikale hoogtepunten van dit festival. Het kleurrijke ge zelschap uit Guinee speelt tradi tionele Afrikaanse muziek, die vooral is geïnspireerd op dans en liederen uit hun geboortestreek. Onlangs bracht de groep de CD 'Salia' uit. Op televisie waren ze enige tijd geleden uitgebreid te bewonderen tijdens de afsluiting van het Aids-congres. Faith Pillow moet het rustpunt gaan vormen tijdens het festival. De donkere Amerikaanse mengt folk met jazzrepertoire. Ze heeft een krachtige, warme stem. In Amerika heeft zij enige tijd het voorprogramma verzorgd van bluesgrootheid Muddy Waters. Hoogtepunt van dc nacht belooft het optreden van P.I. Man Memre Buko te worden Het is een elfkoppig Surinaams gezel schap dat zich bedient van de stij len kaseko, calypso, sokka, reg gae en afro-beat. De band sluit het optreden in de grote zaal van Pas sage af. De foyer van Passage wordt voor de gelegenheid omgetoverd in een danspaleis. Voor, tussen en na de optredens kunnen de voet jes van de vloer. Het festival in de Passage begint om 22 uur en de toegang bedraagt 25 gulden. Vlaardingen - De Bouw- en Houtbond FNV is weinig tole rant ten opzichte van mensen die zonder muziekklanken hun werk willen doen. Dat schrijft di recteur A. Fontijne van de gelijk namige machinefabriek in een brief aan districtsbestuurder Feny Dobbelaar van de vakver eniging. Dobbelaar noemde het deze week 'overtrokken' dat Fontijne een muziekverbod heeft laten opnemen in het tech nisch bestek voor de uitbreiding van het fabriekscomplex aan de industrieweg in Vlaardingen. Verschillende medewerkers van aannemingsbedrijf Wemer heb ben bij hun werkgever beklag gedaan over de radio-stilte op de bouwplaats bij Fontijne. Volgens Fontijne wordt het tijd dat de bouwvakkers en hun bond zich ook eens verdiepen in de belan gen van de opdrachtgever en haar werknemers. „Het is mij al langer duidelijk dat veel mensen in onze maatschappij steeds minder begrip opbrengen voor de positie van anderen. Uw reac tie verbaast mij daarom in het geheel niet. „Maar de construc teurs en verkopers van Fontijne O^dSfVindSn gr>Qtn CYCllCSt OlS onder hun raam een radio keihard aanstaat. Die ervaring hebben we, want we hebben meerdere verbouwingen en uit breidingen achter de rug. Van daar onze voorzorg." Dobbelaar stelt zich op het standpunt dat de opdrachtgever en de bouw vakkers beter in goed overleg wat kunnen doen om de eventu ele geluidsoverlast te beperken. Fontijne is volgens de FNVer het eerste bedrijf dat een totale radio-boycot instelt. Dobbelaar is daar tegen omdat de radio voor veel mensen de arbeids vreugde bevordert. Volgens hem beschouwen veel bouwvakkers de radio als een verworven ar beidsrecht. Den Haag - Bewoners van de An na van Burcnstraat in Schiedam hebben gisteren bij de Raad van State in Den Haag gepleit voor herinvoering van een parkeerver bod in hun straat. De bewoners willen op die manier voorkomen dat bezoekers van het Schieland Ziekenhuis hun auto's bij hen voor de deur zetten. Het parkeer verbod dat vroeger in de Anna van Burcnstraat gold, werd in 1990 door de gemeente opgehe ven Omdat het een zinloos ver bod was," aldus de gemeente. Vol gens M. Zandee, die gisteren het woord voerde namens de omwo nenden, had het parkeerverbod wel degelijk een belangrijke func tie: het voorkwam drukte en ge vaarlijke verkeerssituaties. Tijdens de hoorzitting in Den Haag bleek dat de bewoners voor al bang zijn voor de drukte die zal ontstaan wanneer over ruim een jaar het nieuwe gedeelte van het Schieland Ziekenhuis klaar is. Rechter E. Berg vindt dit wat voorbarig. „U moet eerst maar eens afwachten wat er gebeurt en daarna kunt u alsnog aan de bei trekken," zo zegt hij. De omwonenden lijken in alle op zichten kansloos, want ook de hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat - aan wiens oor deel de Raad van State veel waar de hecht - vindt dat de gemeente er goed aan heeft gedaan om het parkeerverbod op te heffen. Een definitief Kroonbesluit volgt over enkele maanden. Zes uur lang is de Groeneweg in Schiedam-Kethel gisteren ge blokkeerd geweest omdat een tankwagen met zeven ton prop aan in de berm was weggezakt. Het voertuig week uit in verband met werkzaamheden aan de weg van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam. Een kraanwagen kon de tankwagen nietwegtakelen omdatde poten niet uitgedraaid konden worden; de weggezakte wagen was te zwaar. Brandweer en DCMR konden ook niet veel uitrichten. Pas toen de lading in twee andere tankwagens was overgepompt, kon de kraanwagen we! in stelling worden ge bracht. Het was toen al tegen elf uur 's avonds. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Een personenauto is gistermiddag rond halfeen tegen een autobus gebotst op de Nieuwe Maasstraat in Schiedam. Twee Sehiedamse vrouwen van 20 en 40 jaar, inzittenden van de perso nenauto, raakten gewond en zijn naar het ziekenhuis gebracht. Ze hadden de bus niet gezien. Op de Nieuwe Damlaan is een bromfietser tegen een voetganger gebotst. Dat gebeurde rond half vijf *s middags. De voetganger liep letsel aan een hand op. Schiedam - Tijdens een vecht partij bij het wijkcentrum Nieuw- Iand is gisteravond een 30-jarige Schiedammer dusdanig gewond geraakt dat hij naar het zieken huis moest worden gebracht. De man had teveel gedronken en was erg vervelend. Hij vernielde on der meer ruiten. Schiedam - Bij een winkel in elektrisehé apparatuur aan de Hoogstraat in Schiedam is deze week tot twee keer toe gepro- beeid in te breken. In beide geval len lukte het niet om binnen te komen. Schiedam - Bij een Sehiedamse aannemer is deze week, naar zijn zeggen, onrechtmatig enkele honderden guldens van een reke ning gehaald. Dat was gebeurd door iemand die zich uitgaf voor een organisatie die vergelijkbaar is met De Gouden Gids. De aan nemer heeft een en ander gete kend, maar niet om geld van zijn rekening te laten halen, zo heeft hij verklaard. Vlaardingen - Een 16-jarige fiet ser uit Vlaardingen is gisteroch tend rond half negen in de Zo merstraat gewond geraakt bij een botsing met een personenauto. De jongen liep beenletsel op. Schiedam - Op twee plaatsen in Schiedam zijn gisteren banden van auto's lekgestoken. Dat ge beurde bij de Spieringshoekflat en in de Nicolaas Beetsstraat. De politie denkt niet dat cr een rela tie is tussen beide gevallen. Vlaardingen - De Initiatiefgroep tegen Afvalberging plant morgen nog eens duizend bomen extra in het Lickebaertgebied. Daarmee komt het aantal geplante bomen op 16.000. Ze zijn bedoeld als pro test tegen de vuilstort die daar is gepland door de provincie Zuid- Hülltinu. Tot de extra aanpianting is beslo ten vanwege de aanhoudende vraag naar bomen. Het planten gebeurt ditmaal wat rustiger dan afgelopen zaterdag, toen duizen den mensen op de been waren om hun eigen bomen te planten. Morgen vindt ook dc eerste on derhoudsbeurt plaats van het 'volksbos'. Er zijn ditmaal geen speciale voorzieningen getroffen. Iedereen die wil komen helpen is welkom. Het blijft verstandig laarzen en een schop mee te ne men, meldt de organisatie, die vanaf 10.00 uur aanwezig is. Maassluis - De gemeente Maas sluis heeft een on venvacht voor deeltje van oen ton. Binnen de af deling groenvoorziening is een voordelig verschil van ongeveer die grootte ontstaan ten opzichte van de begrote uitgaven. Deze meevaller zal onder meer worden besteed aan het opstellen van een groenstructuurplan en het aanbrengen van een ballen- vangcr bij het wijkgebouw in de wijk 't Hoofd. Verder wordt het gebruikt voor het wegwerken van de schuld die is ontstaan bij de herinrichting van 't Hoofd, voor de aanschaf van een machientje dat grasranden afsteekt en voor het opknappen van de werk ruimten van de wijktuinlieden in de Steendijkpolder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1