1U Stagnatie bouw door zwijgen VROM Nieuwe start voor Vluchtelingenwerk Kappersshow enige lichtpunt in mislukte Modenacht Alders moet licht op groen zetten voor honderden woningen Protest tegen komst elektrische kraan 'Tuinman Davidse overwint gif-Goliath' De vele vrouwen van Jaap Gestman-Geradts Fakkeloptocht voor zwakkeren Spoedprocedure over hinder jongerencentrum PvdA bezorgd over de mobiliteit van ouderen Tarieven grootverbruik vanaf 1 januari 1993 Elektriciteit Water Frituurpan ontploft Wanbetaler in de cel T-splitsing niet gezien Paar beroofd Inbreker vlucht Velgendief opgepakt Snorfietser onder invioed Brandje in schoorsteen Rotterdams Dagblad Maandag 21 december 1992 Door Marietta Olsthoorn De heren van het kerkbestuur moeten even achter het oor hebben gekrabd toen ze de getekende pin-ups van Jaap Gestman-Geradts zagerkOf die niet een beetje uit het zicht konden worden opgehan gen? Geen probleem, vond de tekenaar en stelde zijn vrouwen ver dekt op in de kerk. Slechts één dag staan ze in de Grote Kerk van Schiedam, daarna houden ze het weer een jaar voor gezien. De in Frankrijk wonende Jaap Gestman-Geradts exposeerde zaterdag een reeks portretten van verschillend formaat in kleurpotlood. Edith Janzen toonde zeef drukken en aquarellen van sfeervolle stadsgezichten en landschap pen. Twee jaar geleden kwam ze via haar werk bij de Stichting Be schermd Stadsgezicht Schiedam in aanraking met de kerk als ten toonstellingsruimte. Het was de aanleiding tot de inmiddels derde jaarlijkse expositie van het tweetal. Het orgel galmt en het koor zet het eerste kerstlied in terwijl bezoekers de schilderijen bekijken. Als mensen de kunst niet mooi vinden, redeneert het exposerende duo, dan hebben ze altijd nog iets anders te zien. In het voorjaar pakten Janzen en Gestman-Geradts hun koffers en vertrokken naar Frankrijk, 'het mekka voor kunstenaars'. Daar wo nen zij nu in een rentmeestershuis op het landgoed van een kasteel. De expositie is een goede gelegenheid om alle vrienden en bekenden in Nederland weer eens te zien en hen te tonen wat zij het afgelopen jaar hebben gemaakt, vinden ze. In Frankrijk werd het tweetal lid van de plaatselijke galerie en kon daar gelijk hun eerste expositie op hangen. Ze hoorden er meteen bij. Vanuit haar achtergrond als bouwkundig ingenieur is Edith Janzen voornamelijk geïnteresseerd in architectuur, wat in haar werk ook duidelijk naar voren komt. Ze volgde de grafische opleiding aan de kunstacademie en hield zich daarna bezig met het maken van zeef drukken en aquarellen. Haar huidige omgeving inspireerde haar tot de warme aquarellen van smalle Franse straatjes en gebouwen. Jaap Gestman-Geradts vindt alleen vrouwen het tekenen waard, Dat hij mannen op papier zou zetten, kan hij zich niet voorstellen. In zijn portretten wil hij een bepaalde 'supervrouwelijke' blik of houding vastleggen. „Dan heb ik dat alvast," zegt hij. De kleurpotloodteke ningen geven zijn ideaalbeeld van de vrouw weer. Schoonheidsfout jes laat hij weg. Eén van de zich blootgevende vrouwen op de exposi tie is bijvoorbeeld uit verschillende modellen samengesteld. Het ge zicht is van het meisje van de Hunkemölier-reclame, een arm is door de maker zelf gecreëerd en een andere arm is gepikt van zijn grote held Alberto Vargas, die onder meer voor Playboy heeft getekend, Via een advertentie in de krant kwam hij aan zijn eerste model. Meis jes op straat aanspreken, doet hij vrijwel nooit. Nou, één keer heeft hij achteraf een meisje opgebeld omdat hij haar gezicht zo mooi vond. Waarom, die aantrekkingskracht voor het vrouwelijk schoon, dat kan hij zelf ook niet uitleggen. „Maar misschien kun je je er iets bij voorstellen." Vlaardingen - Met een fakkeloptocht wordt woens dagavond in Vlaardingen gedemonstreerd tegen on der meer het opkomend racisme. De organisatie, tc weten het Platform Ander Vlaardingen, spreekt zelf van een demonstratie 'uit solidariteit met de zwak- sten in onze samenleving' en doelt daarmee ook op de illegalen in Nederland. ..Leidende figuren maken daar de laatste tijd stem ming tegen, terwijl de werkelijke problemen die hieraan ten grondslag liggen, worden verdoezeld," wordt in een persbericht gemeld. Het Platform Ander Vlaardingen, dat samen met de migrantenorgansiaties op het idee is gekomen voor de demonstratie, haakt hiermee in op het initiatief dat elders genomen is om in zoveel mogelijk steden te demonstreren. In Vlaardingen begint de tocht om 19.15 uur bij het adres Groen van Prinstererstraat 91. Vanaf kwart over acht is er een korte 'stiltekring' op het Liesveld waarna men teruggaat naar het vertrekpunt alwaar de stoet zal worden ontbonden. Schiedam - De stichting Vluchte lingenwerk Schiedam begint aan een tweede jeugd. De stichting heeft een nieuw bestuur, krijgt binnenkort een betaalde coördi nator en zal een eigen kantoor be trekken in wijkcentrum Nieuw- land aan het Dr. Wibautplein. De vernieuwingen houden ver band met de uitbreiding van het aantal asielzoekers in Schiedam. De gemeente wil dat aantal op- trekken tot twee promille van de bevolking. Daardoor ontstaan on geveer 140 opvangplaatsen. Het huidige aantal plaatsen bedraagt 24. Om de stroom vluchtelingen op te vargen, heeft de stichting nieuwe vrijwilligers gerecruteerd. Er staan straks 19 medewerkers klaar voor de begeleiding van de asielzoekers, die wegwijs ge maakt moeten worden in de stad en het voorzie mngennct. zoals winkels, buurthuizen en adressen voor taalcursussen. Met de gemeente wordt nog over legd over de taak- en kostenver deling. Voorlopig wil het stadsbestuur via de gemeentelijke sociale dienst alleen de huisvesting en de uitbetaling van het zakgeld op zich. nemen. Vluchtelingenwerk vindt dat er ook afspraken gemaakt moeten worden over eventuele scholing, het*deelnemen aan sportactivitei ten en in een later stadium ar beidsmogelijkheden. Volgens Henny van Wieren, de nieuwe voorzitter van de stich ting. waren de bezigheden van Vluchtelingenwerk onder het vo rige bestuur 'verlopen'. Bij de be stuurswisseling waren er nog maar twee vrijwilligers actief. Mevrouw Van Wieren heelt zelf geen ervaring in het vluchtelin genwerk. maar wel affiniteit met sociaal werk. Zij is afkomstig uit de kinderpsy chiatrie en heeft een landelijke functie bekleed in de vredesbe weging. Door Ben van Haren Vlaardingen - Alle bouwplan nen voor het centrum, de Oostwijk en de Indische Buurt in Vlaardingen stagne ren. De bouw van enkele hon derden woningen staat direct op de tocht en bovendien de planontwikkeling voor nog veel meer huizen in en nabij de oude binnenstad van Vlaardingen. Oorzaak is de weigering van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieube heer (VROM) om een uit spraak te doen over de bijzon dere positie van de vroegere vissersplaats ten opzichte van de op Rotterdams grondge bied gelegen industriecom plexen Pernis en Botlek. Ambtelijk overleg tussen ener zijds de provincie Zuid-Holland en de gemeente Vlaardingen en anderzijds het ministerie over de onredelijkheid van het bouwver- bod binnen de zogenaamde ge luidcontour van Pernis en Botlek voor Vlaardingen heeft vorige week niets opgeleverd. Wethouder Ton van der Steen zal nu pogingen moeten onderne men om langs politieke weg mi nister Alders tot een uitspraak te dwingen. Wil Hartogh, hoofd Stadsontwik keling op het Vlaardingse stad huis en deelnemer aan het ambte lij k overleg, zegt: „Bij VROM heeft men personeel te weinig en worden overal adviesbureaus voor ingeschakeld. Ook voor het beantwoorden van de vraag of wij als Vlaardingen een bijzondere positie innemen met onze histori sche stadskern en daarom onder de zogenaamde zeehavennorm vallen. Die bureaus hebben geen haast om met uitspraken te ko men en dat betekent dat bij ons een aantal bouwplannen stag neert- De woningbouw aan het Liesveld, aan het Westnieuwland. bij het bejaardencentrum Bilhton en tussen Ambonlaan en Billiton- laan loopt hierdoor onnodige ver traging op." Het wachten in Vlaardingen is op de uitspraak van Alders' ministe rie. dat nieuwe woningen mogen verrijzen in gebieden waar de stad. nog voordat Pernis en Bot lek tot ontwikkeling waren geko men, aan zijn bewoners huisves ting bood. Sinds een Arob-rechter bij de Raad van Stale, enkele weken ge leden. dergelijke woningbouw in strijd achtte met dc Wet Ge luidhinder weigert het provincie bestuur op formele grond langer de juridisch noodzakelijke vrij stelling voor dergelijke bouw plannen af te geven. De moderni sering van rie oude binnenstad van Vlaardingen en aangrenzen de wijken komt hierdoor in de knel. Het ging er in de 'Nachtvan de Mode' nietal te professioneel aan toe en daarom hingen er meer mensen in de wandelgangen rond dan in het theater waar de mode werd geshowd. Foto Peter Molenboef Den Haag/Schiedam - Een inwoner van Schiedam die bij het jongerencentrum Erkam aan de Cartesi- usstraat woont, heeft de Raad van State gevraagd de vergunning voor het centrum te schorsen. Bewoner A. Bierhuizen zegt veel last te hebben van lawaai dat 's avonds wordt gemaakt door gaande en komende bezoekers. Tijdens een hoorzitting bij de Raad van State gaf hij vrijdag toe dat hij van de activiteiten in het gebouw geen last heeft. Het jongerencentrum van de Stichting Ekram draai de eerst enige tijd zonder vergunning. Vervolgens gaf de gemeente vergunning aan de stichting, waar in voorschriften werden opgenomen om overlast voor de buurt te voorkomen. De waarnemend voor zitter van de afdeling bcstuursgeschillen van de Raad van State. drs. E. Berg. merkte op dat die voor schriften volgens hem al verder gaan dan gebruike- lijk is. Deze week maakt Berg bekend of hij op het verzoek om schorsing van de vergunning ingaat. Hoek van Holland - De Hoekse afdeling van de PvdA maakt zich ernstig zorgen over de mobiliteit van ou deren. Aan alle kanten wordt geprobeerd ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen en worden er voorzieningen opgezet zoals een goed diensten centrum, Tafeltje Dekje. dagverzorging en andere initiatieven, maar er is geen openbaar vervoer om aan deze activiteiten te kunnen deelnemen. ..Het is positief dat er van alles wordt georganiseerd, maar je doet het voor niets als we de ouderen niet de mogelijkheid bieden er zelfstandig naar toe tc gaan," aldus een woordvoerder van de PvdA. De busdienst van West-Nederland bereikt slechts een beperkt aantal wijken en straten. Ook de zieken huizen in Delft en Vlaardingen zijn vanuit Hoek van Holland nog steeds slecht bereikbaar. De bus naar het Reinier de Graafziekenhuis rijdt vanaf Delft niet verder dan 's-Gravenzande. Een ziekenhuisbus zoals van Maassluis naar Holy ligt nog steeds niet binnen de mogelijkheden. Onderzoek heeft uitgewezen dat het aantal inwoners van Hoek van Holland te klein is om aanvullend openbaar vervoer kostendekkend te maken. .Als het zo niet lukt. dan maar mei steun van de overheid, bij voorbeeld uit de pot voor nieuw te concretiseren be leid." aldus de PvdA. „We gaan bij het dagelijks bestuur van de deelge meente aandringen op initiatieven in deze richting en zullen ook zelf met voorstellen komen. Het is toch een vreemde zaak dat er bij voorbeeld voor sport ka pitalen ter beschikking worden gesteld, terwijl oude ren in een isolement raken omdat het ontbreekt aan aanvullend openbaar vervoer." N.U Nutsbedrijf Grootverbruik Deelmarkt aangesloten op laagspannlng klasse kW kWh <N) kWh (L) vastrecht 1 7.65 16,1 cent 3,9 cent 1,164,00 II 13.20 11,2 cent 3,9 cent 1.164,00 III 20,05 5,8 cent 3,9 cent 1.164,00 IV 24,65 4,4 cent 3,9 cent 1,164,00 Vergoeding blindstroom 3,0 cent per kVArh Opslag netverliezen 4,35 Deelmarkt aangesloten op middenspanning klasse kW kWh (N) kWh (L) vastrecht I 7,05 13,4 cent 1,4 cent 1.404,00 II 9.30 8,8 cent 1,4 cent 1.404,00 III 13,90 4,0 cent 1,4 cent 1.404,00 IV 16,00 2,6 cent 1,4 cent 1.404,00 De kW-vergoeding geldt voor zowel piekuren ais uren buiten de piek. Vergoeding blindstroom 2,0 cent per kVArh Opslag netverliezen 2,9 De kWh-prljzen zijn exclusief brandstofkosten en een milieuheffing van 0,1 cent Alle bedragen zijn exclusief 17,5 B.T.W. Gas Btj een verbruik van 170.000 tot 1000.000 m' is een milieuheffing verschuldigd van 0,3 cent per m\ Dit bedrag is exclusief 17,5% B.T.W. verbruik 10.000 m3 verbruik 100.000 ma 1,835 1,805 Deze bedragen zijn exclusief 6 B.T.W, vastrecht 1.878,72 4.878.72 Hoflaan 25 3134 AA Vlaardingen tel. 010 - 4608460 Door Sandy Noordijk Vlaardingen - Verveelde blikken, negatieve commentaren en een leeglopende zaal 'sierden' afgelo pen zaterdag de modenacht in de Stadsgehoorzaal. De toeschouwer die verwachtte weer een 'Nacht van de Mode', zoals die drie jaar geleden in het tenniscontrum werd opgevoerd, mee te maken, kwam bedrogen uit. Alhoewel destijds het spektakel ook niet aan negatieve kritieken .ontkwam, kon het niet een tekort aan professionaliteit worden ver weten. Helaas was dat dit jaar wel het geval. Voor de pauze had het mode- nachtspektakel meerweg van een lagere schootuitvocring waar trot se moeders en oma's naar zaten te kijken. Tot aan de pauze waren er meer mensen in de wandelgan gen van het theater te vinden dan in de zaal zelf. Ook de visagie- show bleek te onduidelijk vanuit de zaal. Na de pauze werd het publiek een keer geshowd hoe alles had moe ten zijn. Kapsalon Hairstudio Number One kwam met een zeer futuristische kappersshow. Eige naar Tom Pappers: „Eigenlijk wilde ik opstappen toen voor de pauze de zaal haast leeg was. maar omdat er veel mensen van buiten de stad meededen aan on ze show besloten we door te gaan." Dankzij deze show was de zaal weer voor enige tijd gevuld. Het ballet van Ellen Belzener profi teerde daar nog van mee. Maar na een uur stroomde een groot ge deelte weer massaal de wandel gangen in. Het is jammer dat zo'n positief initiatief van decorbouwer/orga nisator Jan van Ginniken zo slecht heeft uitgepakt, waarbij eerlijkheidshalve moet worden toegevoegd dat een en ander te genzat. Drie deelnemers lieten het vlak voor hel spektakel het af weten. één deelnemer kwam he lemaal niet opdagen en twee an deren kwamen met halve shows. Sommige kleding werd bij gebrek aan meer zelts twee keer ge showd. Het publiek raakte hierdoor zoda nig gedemotiveerd dat artiesten als Danny Witzberg. Vincent en Angelina van Dijk niet goed uit de verf konden komen. Den Haag/Maassluis - IL-t Trans- port- en Overslagbedrijf Kevzer en Zn. BV aan de Heldrmgstraab' Noordgeer in Maassluis begrijpt de weerstand niet die is ontstaan tegen dc vervanging van de die selkraan door een elektrische kraan. Kevzer zei vrijdag tijdens de behandeling van een spoed procedure bij de Raad van State dat de omwonenden beduidend minder geluidhinder en helemaal geen stankoverlast ondervinden van dc elektrische kraan. Twee bewoners van de Noorddijk. J. Soenveld en P. Lely. vroegen waarnemend voorzitter C. van Zo- ben van de rcchtspraakafdeling wn uu Raau van State om schor sing van de bouwvergunning die het gemeentebestuur aan Kcyzer heeft verleend voor het neerzet ten van de nieuwe kraan. Soen veld, loods in de Rotterdamse ha ven. stelde dat het nog maar de vraag is of een elektrische kraan minder geluid maakt dan een die selkraan. Hij wees daarbij op het optrekken en afremmen. Soenveld zei na de zitting dat het hem er om te doen is het overslag bedrijf weg te krijgen. ..Het is de afgelopen jaren enorm gegroeid." zei hij. ..We hebben erg veel over last van het lawaai." Soenveld woont vijfjaar op de Noorddijk. Volgens het gemeentebestuur hebben do bezwaren van Soen veld en Lely betrekking op de hinderwetvergunning die door Kcyzer is aangevraagd. Die zal be gin volgend jaar worden ver leend. Tegen deze vergunning is eveneens beroep mogelijk bij de Raad van State. De klachten over mogelijke overlast kunnen dan aan de orde komen, vinden dc ge meente en Kcyzer. Rechter Van Zeben leek niet onder de indruk van de tegen de bouwvergunning ingediende bezwaren. Hij zou vandaag beslissen. De nieuwe kraan kost zes ton en kan in twee weken worden opgericht. Door Ben van Haren Vlaardingen - Lol'van alle kanten kreeg Gerard Davidse toege zwaaid bij zijn afscheid als top ambtenaar m Vlaardingen. De laatste jaren was hij directeur Ge meentewerken. maar zijn naam vestigde hij als chef van de plant soenendienst. Hij werd dat in 1964 en Vlaardingen kan daar ge lukkig mee zijn. maakten ver schillende sprekers vrijdag bij zijn afscheid duidelijk. Hij was een geliefde baas en volgens wet houder Tun van der Steen 'een bijzonder mens en man om een voorbeeld aan te nemen.' „Aan Davidse neeit Vlaardingen te danken dat het de tweede vlin der stad van ons land is geworden. Hij besloot zo'n 25 jaar geleden als David tegen de reus Goliath op morele gronden minder gif als be strijdingsmiddel te gebruiken en tot een andere aanplant. Hij heeft gezorgd voor een ecologische structuur m deze stad. waardoor we in 1992 nota bene m het cen trum van het in kwade reuk lig gende en door oprukkende wo ningbouw bedreigde "Vlaardingen de vlindersoort Icarus-blauwtjes aantreffen, die in Europa zeld zaam is geworden. Tuinman Da vidse heeft de strijd tegen de gif- Goliath gewonnen in een tijd dat bijna alle van de zevenhonderd Nederlandse gemeenten gehoor gaven aan de vraag om gtfspuüe- rij en gladgeschoren gazons." loofde Willem Mak van het Vlin derscentrum Vlaardingen en de KNXV-insecten werkgroep. Met het door hom geschonken kastje vol in 1992 in Vlaardingen aangetroffen vlinders was de bij zijn afscheid om bijdragen aan de Boom stichting vragende Davidse bijzonder gelukkig. ..Ik ben ont roerd door deze lof van een ken nel1 als u. meneer Mak," reageer de Davidse. Leden van het gemeentelijke ma- nagementsteam. de nieuwe amb telijke top, prezen de vertrekken de directeur Gemeentewerken om zijn bijdrage aan de cul tuuromslag, die in ambtelijk Vlaardingen in gang is gezet. Schiedam - In een woning aan het Archimedes plein te Schiedam heeft zich zaterdag een ontploffing voorgedaan. Brand weer, politie. ONS en woning bouwvereniging gingen vervol gens op zoek naar een gaslek maar konden dat niet vinden. Vermoedelijk is de frituurpan, die op het gas stond, ontploft. Het plafond raakte zwart geblakerd. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft zondagavond een eind gemaakt aan de gewoonte van eer 3fi-jarige Rotterdammer om zijn taxintjes niet te betalen. De man nam geregeld een taxi in Rotterdam en liet zich naar Vlaar dingen brengen, waar hij dan ver telde dat hij geen geld had om de rekening te voldoen. Op de Bern- v, eg werd de Rotterdammer giste ren ingerekend. Hij ging er van uit dat zijn vader zou betalen, maar die stopte daar na een paar keei mee. Vlaardingen - Een 21-jarige auto mobilist is in de nacht van vrijdag op zaterdag op dc Holysingel rechtdoor gereden toen hij links- of reehtaf had moeten slaan bij de T-splitsing met de Church ill sin gel. Dc man botste tegen een sta pel damwand-pianken. Alle vier de inzittenden, afkomstig uit Den Helden en variërend van 18 tot 23 jaar, moesten voor behandeling naar het Holy-ziekenhuis. Schiedam - Een echtpaar is vannacht op het Broersveld door twee personen beroofd. Daarbij werden ze bedreigd met vuist vuurwapens. De rovers liepen na hun overval weg richting Blau- westeeg waar een derde persoon in een Opel Kadet wachtte. Vlaardingen - Een inbreker is za terdag overdag betrapt toen hij bezig was in een woning aan de Da Costastraal in Vlaardingen. Dc bewoners konden aan de politic een signalement geven, waarna een 19-jarige Vlaardinger kon worden aangehouden. Ingebroken is er dit weekeinde verder in woningen aan het Chri stoffel kruid en de Merel laan en in een winkel aan de Professor Rutgersstraat. Vlaardingen - In de Nuttenbnet- sterstraat is gisteravond een 19- Agenlen die m het industriege bied 't Scheur surveilleerden von den dat de man zich verdacht ge droeg. Na onderzoek bleek dat dc arrestant veertien velgen van au to's had gestolen. Vlaardingen/Maassiuis - In Maas sluis is een 18-jarige jongeman aangehouden voor het onder in vloed van drank besturen van een snorfiets. Verder bleek de snor fiets technisch niet in orde cn bo vendien onverzekerd. In de nacht van zaterdag op zon dag hield de Maasslui.se politie een kleine alcoholcontrole, waar bij een 45-jange man werd aange houden voor rijden met ccn slok op. Zijn rijbewijs werd ingevor derd. In Vlaardingen is vrijdag nacht op drie plaatsen gecontro leerd op het rijden onder invloed. Van de 150 bestuurders bleken er drie teveel gedronken te hebben. Schiedam - In een woning aan de Galileistraat te Schiedam heeft vannacht een brandje in een schoorsteen gewoed. In dc kachel waren verkeerde materialen ge bruikt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1