Waterweg 11 Verwarring rond extra koopavond Dirkzwager is koploper op telefoongebied I Gemeente bereid individuele bedrijven ontheffing te geven ANNO Herstel Stedelijk Museum gecompliceerde operatie Bouw van veerboot gestart Burgemeester Stam wil vergoeding voor verhuizen STAATSLOTEN Schooldammen in schaduw van interland Functie voor Erica Terpstra bij Dijkzigt Proces-verbaal voor oliebollenbakkers Motorrijder dood na val Tien overvallen op reisbureaus opgelost Info-avond over hulp in ex-joegoslavië Gestolen auto als slaapplaats Fitness-inbraak Vernielende Groningers Kerstboomrook stopt tremen Grootscheepse achtervoJging Overval aan Horvathweg Parkeeractie Zwanensingel Rotterdams Dagblad Dinsdag 29 december 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardmgen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Het wedstrijdelement in het Rotter dams Schooidamkampioenscbap was gisteren ei genlijk maar bijzaak, zegt organisator A Dijkstra- Veel belangrijker is het immers dat kinderen van het basisonderwijs de kans krijgen kennis te maken met het dammen. Dat ze later niet alleen de keuze heb ben tussen voetballen, en videospelletjes, maar in hun vrije tijd ook aan de slag kunnen met een mooi spel als dammen. In het verleden was leren dammen een vanzelfspre kende zaak, gewoon thuis aan tafel in de huiskamer. Maar volgens Dijkstra is het probleem tegenwoordig onder andere dat er bijna geen grootouders meer zijn die het spel kunnen overdragen op hun kleinkinde ren. „Die opa's en oma's zitten in een tehuis of ma ken grote reizen," vertelt Dijkstra. En ook allochtone kinderen blijken moeilijk te bereiken. Vandaar dus dat wat Rotterdam betreft unieke schooldamtournooi waarvoor voorwedstrijden zijn gehouden in het Oude Noorden, het Oude Westen, Kralingen, Beverwaard en Tarwewijk. Hoewel het gisteren dus niet zozeer om het winnen ging in het Rijnhotel, waar de Nederlandse dammers hun voor sprong handhaafden in de belangrijke interland te gen Senegal, kende het schooldamkampioenschap wel een winnend team, De spelers van De WiUaert uit de Beverwaard behaalden de eerste prijs, op één punt afstand gevolgd door de Kralingsche School, Het kampioenschap zal overigens nog een vervolg hebben: leerlingen die de afgelopen tijd veel plezier bleken te hebben in het dammen of er een zeker ta lent voor aan de dag legden, krijgen tien weken lang damles van gediplomeerde dambondtrainers. Het kampioenschap zal komend jaar worden herhaald met voorwedstrijden1 en al. Rotterdam - Erica Terpstra, Tweede Kamerlid voor de WD, neemt per 1 januari zit ting in de Raad van Toezicht van het academisch zieken huis Dijkzigt in Rotterdam. Terpstra (49) is onder meer lid van de vaste Kamercommissie voor de Volksgezondheid. Zij volgt mr. P. van Dyke (72) op. Van Dijke, voormalig Com missaris van de Koningin in de provincie Utrecht en oud-voor zitter van de NOS, is bijna twintig jaar bestuurlijk verbonden geweest aan het academisch ziekenhuis in Rotterdam, Rotterdam - Drie eigenaren van olieboüenkramen in Rotterdam hebben van de Reinigingspolitie een proces-verbaal gekregen omdat zij hun afval niet volgens de voorschriften loosden. Eén kraamhouder liet via een slang beslag in een put lopen, terwijl in het riool alleen huishoudelijk afvalwater mag wor den afgevoerd. Twee anderen hadden een afvoer- slangin een plantsoen gelegd. De proeessen-verbaal komen voort uit een onder zoek van de DCMR Milieudienst Rijnmond, de mi- lieupolitie en de Reinigingspolitie onder 39 kraam- houders. Na een eerste bezoek van de Reinigingspo litie vorige maand bleken 23 van hen niet volgens de voorschriften te werken. Zij zijn allemaal aange schreven. Een controle vorige week toonde aan dat vrijwel alle kraamhouders na de waarschuwing maatregelen hebben genomen. WD-Ka merlid Terp stra: ook lid van de Raad van Toe zicht van het acade misch zie kenhurs Dij zigt In Rot terdam. Archieffoto ANP Baren drecht - Een 41-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn is gisteren in het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een val met zijn motor op het Vaanplein. Door nog onbekende oorzaak ging de motorrijder in de bocht van de A15 naar de A29 onderuit en beland de met zijn voertuig tegen de vangrail. Zijn zoon die achterop zat, raakte zwaar gewond. Beide slachtof fers werden naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht, waar de vader later overleed. De zoon is na en spoedoperatie buiten levensgevaar. Rotterdam - Met de aanhouding van een 36-jarige man heeft de Rotterdamse politie tien overvallen op reisbureaus in Rotterdam, Delft en Breda opgelost. De dader liep tegen de lamp, toen hij bij zijn laatste overval op 16 december op een reisbureau aan het Bentinekplein in Rotterdam in alle haast zijn porte feuille verloor, waarin al zijn persoonlijke papieren achterbleven. De man heeft tien overvallen bekend en is aan de officier van Justitie voorgpleïd. De verdachte gaf toe zes reisbureaus te hebben over vallen in Rotterdam aan het Bentinekplein, de Groe ne Hilledijk, deMauritsweg, de Nieuwe Binnenweg, de Karei Doormanstraat en de Vierambachtstraat, twee in Delft (Gasthuislaan en de Molslaan) en twee in Breda (Houtmarkt en de Ridderstraat). De totale buit bedroeg ruim 17.000 gulden. Het geld is hele maal opgegaan aan verdovende middelen. Rotterdam - Vredesaeties en vluchtelingenhulp voor ex-JoegosIavië zijn de twee thema's van een door het Comité Vluchthaven Rotterdam op maan dag 11 januari te houden informatiebijeenkomst. Het comité wil mensen inlichten over de ondersteu ning die vanuit Nederland kan worden gegeven voor de wederopbouw van het voormalige Joegoslavië. Eén van de sprekers is journalist Goran Milic, die een jaar geleden betrokken was bij de organisatie van de massademonstratie in Sarajevo, waarmee be woners de oorlog probeerden tegen te houden. Indi viduele Rotterdamse actievoerders vertellen wat over hun activiteiten. De bijeenkomst wordt gehou den in de Pauluskerk aan de Mauritsweg op 11 ja nuari om 20.00 uur. Vlaardingen - Kunnen Vlaardingers deze week nog een keer 's avonds winkelen? Op de gebruikelijke vrijdag in ieder geval niet, want 1 januari geldt als een officiële feestdag. Sommige winkeliers willen daarom ter compensatie woensdagavond de deuren openen. Maar of dat mag? De gemeente vindt dat onder bepaalde voorwaarden best, maar de politie denkt er anders over. „Op 30 december dienen alle winkels na 18 uur gesloten te zijn," meldt een persbericht. „Met die mededeling van de poli tie ben ik niet blij," zegt mede werker Erik Visser van de afde ling Algemeen Bestuurlijke en Economische Zaken van de ge meente Vlaardmgen. „Super markt Hoogvliet heeft in een Iaat stadium een ontheffing aange vraagd en gekregen. Die winkel is in ieder geval geopend. En als an dere winkels een ontheffing vra gen, mogen ze ook een koop avond houden." Naast Hoogvliet hebben ook en kele andere winkelbedrijven in advertenties en andere aankondi gingen gemeld dat ze woensdag avond de deuren openen. De poli tie heeft een lijstje van de bedrij ven. die hun extra koopavond aan het publiek kenbaar hebben ge maakt. ..Maar er zijn nog honderden an dere bedrijven." zegt politievoor- lichter Chiritel Willems. „Die hebben we willen waarschuwen dat ze met zonder vergunning de deuren mogen openen." Op het gemeentebedrijf hadden zich buiten Hoogvliet nog geen andere winkeliers gemeld. Er is alleen gebeld door een vertegen woordiger van Albert Heijn. „Die vroeg om opheldering nadat hij een advertentie van Hoogvliet had gelezen." zegt de woordvoer der van de gemeente. „Ik heb uit gelegd dat ook deze supermarkt open mag als er oen vergunning wordt aangevraagd." Verzoek In Vlaardingen kunnen onderne mers buiten de reguliere koop avonden per jaar tien keer hun winkel langer open houden. De winkeliersverenigingen hebben in 1992 tot dusver slechts zes ex tra koopavonden gehouden. „Meestal geven we een onthef fing af voor heel de stad of een deel ervan,'' legt de woordvoerder van de gemeente uit. „Vanuit winkelierskringen is er nu geen verzoek voor een extra koop avond ingediend. Daarom hebben we die ook niet uitgeschreven, maar het staat indi riduelc onder nemers natuurlek vnj om een ontheffing aaa te vragen." Vermoedelijk zullen slechts en kele bedrijven de deuren openen. De leden van Koopcentrum Bin nenstad. waarbij veel winkeliers in het centrum zijn aangesloten, houden de winkel op slot. Wie een ontheffing krijgt, hoeft volgens de politie ondanks de mededelin gen in het persbericht niet te "-'re zen voor sancties. Fotograaf Roel Dijkstra lette afge lopen zomer tijdens een partijtje cricket in Schiedam even niet op als 'fielder'. Voor de bal, die in zijn richting kwam, had hij daar mid den op het Excelsiorterrein geen belangstelling. Onder het motto 'altijd bereikbaar' had hij juist een piepende auto-telefoonhoorn uit de zak van zijn lange witte broek gehaald om de vraag van een ongeduldige kranteredacteur te beantwoorden. In 1992 werden de eerste 'green-points' in Neder land geïnstalleerd, die zelfs de noodzaak van een eigen basistoe stel in auto of huis overbodig maakt en het bereik van een per soonlijke telefoon op zak nog ver der vergroot. Honderd jaar geleden was zoiets verre van denkbaar. Bell, in die tijd de grootste maar niet de enige particuliere telefoonmaatschap pij van ons land, ontdekt in die periode dat er ook zakenmensen en notabelen in Schiedam en Vlaardingen interesse hebben in een plaatselijk telefoonnet. Het komt in 1891 in gebruik en elke aangeslotene is daarna her kenbaar aan de bovengrondse ka bel, die naar zijn pand leidt. Het levert later nieuwe werkgelegen heid op voor 'beschaafde meisjes', die achter grote schakeltafels zit ten om de gewaagde verbindin gen tussen abonnees tot stand te brengen. Eind 1894 telt Schiedam (toen 25,280 inwoners) 54 telefoonaan sluitingen, het dan nog de helft kleinere Vlaardingen (12.059) 24 en Maassluis slechts twee; één van Dirkzwager Scheepsagen tuur en de ander is de telefooncel voor het publiek in het kantoor van dat bedrijf. AI veel eerder was Hettelefoonhokin het hoofdkantoor van Dirkzwager in Maassluis aan het begin van de twintigste eeuw met aan de wand een voordie tijdzeer ruim aantal toestellen, waarmee gesprekken konden worden gevoerd met abonnees in Hoek van Holland, het Westlarid en Rotterdam. Reproduce Roei Dijkstra van foto uit het archief van Dt kzwager Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren op een parkeer terrein bij de 's-Gravelandseweg een Belgische man (26) en een Belgische vrouw (28) aangehou den. Het tweetal lag te slapen in een auto met draaiende motor. De wagen bleek in Rotterdam gesto len te zijn. Schiedam - In een fitnesscen trum aan de Schoolstraat te Schiedam is bij een inbraak on der meer sportkleding en geld ontvreemd. Gisteren werd aangif te gedaan. Schiedam - Op de Hoogstraat in Schiedam zijn vannacht vier mannen aangehouden, onder wie drie Groningers uit Stadskanaal en Hoogezand, De vierde was een Schiedammer. Het kwartet, in leeftijd variërend van 16 tot 43 jaar, had onder meer prullenbak ken vernield. het Maassluise bedrijf echter be reikbaar via een 'luchtlijn.'. In 1877 maakt Nederland voor het eerst kennis met de telefoon, toen ook wel 'sprekende telegraaf ge noemd. Er komt voorlopig nog geen openbaar telefoonnet, maar her en der staan er al wel houten Bell-telefoons met zwengel. De bezitters hebben van de Rijkste legraaf goedkeuring gekregen om via vaste telegraaflijnen verbin dingen te leggen. Ook zijn er tot huiscentrales omgebouwde hotel- telegrafen en dienstbode-schelin- stallaties in gebruik waardoor hier en daar kleine netwerken ontstaan. De op Amerikaanse leest geschoeide Nederlandse Bell Telephoon Maatschappij (NBTM) richt in 1881 de telefoon dienst van Amsterdam (49 abon nees) op, die in 1888 een interlo kale verbinding met Haarlem en Zaandam krijgt. Dirkzwagers Scheepsagentuur Maassluis liep echter ver vooruit op dit gebied en opende al in 1881 een zogenaamde 'luchtlijn', aan palen gehangen, tussen Hoek van Holland en Maassluis om de scheepstijdingen sneller tc kun nen doorgeven. De NBTM zorgt in opdracht van Dirkzwager ver volgens binnen drie jaar voor uit breiding met lijnen naar Rotter dam en het Westland. Tot erger nis van de leiding van het Hoekse Rijkstelegraafkantoor betekent dit het bijna volledig wegvallen van de tot dan toe gebruikelijke aanbieding van telegrammen voor de uitgebreide Rotterdamse klantenkring van Dirkzwager. Er onstaat na 1884 dus grote heibei. Dirkzwager krijgt het verwijt, dat het zich niet aan zijn concessie voorwaarden houdt en in feite een openbaar telefoonnet exploiteert. Er worden zelfs speciale lijnin- spectcurs aangesteld, die via een zogenaamd controletoeste] op willekeurige momenten de lijn af luisteren. En regelmatig wordt Dirkzwager betrapt, waarna de lijnwachters van de Rijkstele graaf de verbinding verbreken. De Maassluise ondernemer laat zich echter niet kisten en weet de ze telkens weer stiekem snel te herstellen. Hij knokt voor zijn be drijf en haar klanten, voor wie 'ti me is money' geldt. Hoe eerder informatie over het Jang verwach te schip en zijn lading hoe beter. Ook voor de zeevarenden en hun thuisfront was die informatie van groot en soms zelfs van levensbe lang. Het blijft jaren hommeles tussen de rijksvertegenwoordigers en Dirkzwager. Een voorstel om de strijdbijl te begraven door jaar lijks negenhonderd gulden ver- gunningrecht te betalen ter com pensatie van de gederfde tele graminkomsten. wijst Dirkzwa ger af. „Wij betalen jl aan de Bell-maat- schappij en kunnen het niet hel pen dat er zo weinig in Hoek van Holland en Maassluis gebeurt," krijgt hoofddirecteur Hofstede van de Postenj en Telegrafie als antwoord van G. Dirkzwager. Het door velen hoog gewaardeerde werk "an Dirkzwager, die ook consul van Engeland was en ver tegenwoordiger van de Koninklij ke Maatschappij tot Redding van Drenkelingen, wordt vooralsnog gedoogd, maar nadat in 1912 het Rijk alle-lijnen van de Bell-maat- schappij heeft overgenomen en driejaar later ook het daadwerke lijke beheer van het Maassluise net, ontstaat er weer een conflict. De forse verhoging van het tarief dat de Telefoondienst per 1 janua ri 1916 wil gaan berekenen voor dezelfde lijnen vindt Dirkzwager De nieuwe veerboot voor de verbinding Vlaardingen/Pernïs, waarvan kortgeleden de bouwis gestart, wordt 32 meter lang. In tegenstelling tot het huidige veer kunnen in het nieuwe schip al le passagiers overdekt staan. De Schiedamse werf De Hoop BV bouwt het vaartuig. Het schip wordt 6,5 meter breed en zal tweehonderd passagiers kunnen vervoeren. Een 4-tact watergekoelde dieselmotor met dubbele roeren en een enkele schroef zullen het veer in eike ge wenste richting kunnen brengen. Tekening Werf De Hoop Schiedam - De opknapbeurt van liet Stedelijk Museum aan de Hoogstraat is omvangrijker dan de dienst Gemeentewerken van Schiedam heeft ingeschat. Het herstel van het monumentale ge bouw wordt een gecompliceerde operatie genoemd cn wordt pas m het najaar van 1993 afgerond. Als gevolg van vochtproblcmen in de keldergewelven van hot mu seum moesten de trappen en het bordes worden gerestaureerd. Dat karwei werd in het afgelopen halfjaar uitgevoerd. Tijdens het blootleggen van de fundering onder de natuurstenen trap bleek een deel van het onge veer tweehonderd jaar oude met selwerk in onherstelbaar slechte staat te fungeren. Daarom moest onder de Irappartij een nieuwe lundenng worden aangebracht. De kelderwand en de gewei ven van het bordes zijn aan de buiten zijde geïmpregneerd met een be schermende en vochtwerende stof cn het bordes en de trappen hebben hun originele natuurste nen bedekking weer terug. Ook de bestrating van het Museum plein is hersteld. Nu het uitgevoerde buitenwerk is beëindigd moeten ook de wanden en gewelven in de kelders onder het bordes nog worden behan deld. Met die werkzaamheden kan pas in het tweede deel van het ko mend jaar worden begonnen omdat het nieuwe metselwerk voldoende moet drogen. Vlaardingen - Burgemeester drs. L. Stam is sinds een paar dagen Vlaardinger. Kort voor de kerst dagen is hij verhuisd van zijn vo rige werkstad Schagen naar de Abelendreef in de wijk Holy waar hij een woning heeft gekocht. De burgemeester heeft een ver huiskostenvergoeding aange vraagd. Volgens het Rijksver- plaatsmgskostenbesluit kan hij voor herinrichting van de woning maximaal twaalfduizend gulden declareren. Zijn verhuiskosten zelf krijgt hij in zijn geheel ver goed, ingevolge de regeling Rechtspositie- en bezoldigingsbe sluit burgemeesters. De declara tie daarvoor zal hij indienen zodra het verhuisbedrijf de nota naar hem heeft gestuurd. Burgemeester Stam verdient in Vlaardingen iets meer dan 194.000 gulden. Daarnaast krijgt hij onder meer een autotoelage van 5.080 gulden. Ambtenaren kunnen ook een ver goeding vragen als zij vanwege een verhuizing hun woning op nieuw moeten inrichten. Voor hen is zesduizend gulden het maximum. m De jaarwisseling nadert en daarmee het gebruikelijke te rugblikken op wat is gepas seerd. De Intrede van 1993 be tekent ook het verdere aftellen van de laatste jaren van de twintigste eeuw, die met twee wereldoorlogen en de komst van bijvoorbeeld telefoon, au to's, vliegtuigen, radio en tv- sateilieten het dagelijks leven Ingrijpend heeft veranderd. Hoe gingen de bewoners van Maassluis, Schiedam en Vlaar dingen eigenlijk deze eeuw in? Ben van Haren blikt terug In een korte serie. onverantwoord. Dirkzwager maakt aanspraak op de tarieven, die hij met Bell overeengekomen was. In de loop van de twintigste eeuw is de verhouding verbeterd tus sen het njksbedrijf PTT en de zelfstandig en onmisbaar geble ven Maassluise specialist op het gebied van scheepsmeldingen Koninklijke Scheepsagentuur Dirkzwager BV, die tot 1923 ook nog een eigen bergingsbedrijf in stand hield. Het in 1992 gereed gekomen hypermoderne commu- nieatiecentrum van Dirkzwager in Maassluis is op talloze tele foon- en datalijnen van de PTT aangesloten. Vlaardingen - Het treinverkeer in Vlaardingen heeft gistermorgen enige tijd stilgeleden als gevolg van de eerste verbranding van kerstbomen in Vlaardingen. De rookontwikkeling was zo hevig dat treinverkeer niet veilig ge- n ocg werd geacht. Onbekenden hadden in de berm tussen de Parallelweg en het NS- station Centrum rond tien uur een aantal bomen in brand gesto ken. Dat is bovendien verboden, dus werd de brandweer ingescha keld om het vuur te blussen. De gemeente reiniging heeft de res tanten weggehaald Schiedam/Vlaardingen - De Schiedamse en Vlaardingse poli tie is vannacht bezig geweest met een grote achtervolging, nadat een auto er bij een controle op de Nieuwe Mathenesserstraat te Schiedam vandoor was gegaan na een aanhouding. Dat gebeurde rond kwart voor twee. De achter volgden wisten blokkades in Schiedam en Vlaardingen te ont wijken, maar in de Prins Bern- hardlaan te Vlaardingen was de snelheid zo groot dat de vluchtau to uit de bocht vloog en teg;en een lantaarnpaal pas tot stilstand kwam. In de wagen zaten een 30-jarige Rotterdammer, die op de 27e was ontsnapt m Sittard, en een 24-jan- ge Rotterdammer. Schiedam - Op een tankstation aan de Horvathweg in Schiedam is gistermiddag rond kwart over twee ccn overval gepleegd. Een man kwam daar binnen met een geweer, schoot door het plafond en eiste geld. Hij ging cr met de buit vandoor richting Dr. Zwa nenhofstraat. De politie heeft later een 34-jarige Rotterdammer op de Sehiedam- seweg ais verdachte aangehou den, maar deze bleek niets met de overval te maken te hebben. De politie zoekt getuigen van de overval. De overvaller had een donker uiterlijk cn droeg een oaseballpet. Vlaardingen - De politie heeft gis teravond bij de Zwanensingel in Vlaardingen opgetreden tegen foutparkeerders. Een aantal auto mobilisten had zijn voertuig ach tergelaten op een particulier ter rein. Dat leidde tot vier prenten. Er zal gecontroleerd blijven wor den. VERKOOPADRESSEN Hoek van Holland De Boekelier Prins Hendrikstraat 386. Tel. 01747-6327 Hoek van Holland P. Vervenne Prins Hendrikstraat 265. Tel. 01747-2516 Maassluis Sig.magazijn Hartelust Rembrandtlaan 1. Tel. 01899-13184 Schiedam De Blocktrent Groenelaan 99a. Tel, 010-4730525 Schiedam Tabaksspeciaelzaak Ton Jaarsma Borodinlaan 58, tel. 010-4703768 Schiedam Tabakshop Jacqueline St. Liduinastraat 55. Tel 010-4267613 Schiedam B. P. H. Janse Broersvest 8a. Tel. 010-4268804 Schiedam Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek P. J. Troelstralaan 31. Tel. 010-4703037 Vlaardingen Fa. Berco Liesveld 161. Tel. 010-4349911 Vlaardingen Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek De Loper 82. Tel. 010-4742997 GEEIM MOOIER LOT DAN 'N STAATS LOT

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1