Rotterdam 13 Opvallend rustige jaarwisseling IJswachten waken met eenvoudige houtboor Spijkenisse nu bij grotere gemeenten kanonnen verwarmen viaduct-houseparty Stortingsbewijzen blijven spoorloos üDie tolvrije brug isgewoon waardeloos' Oude brillen voor de Derde Wereld Recordbezoek in Belastingmuseum Eén ernstig vuurwerk-slachtoffer in Dijkzigt: grootscheepse knokpartij in feestloods Omgebracht in Kralingse Bos Celstraf voor verkrachting bij groepssex Vrouw (46) lag dood in huis Steekpartij na ruzie om drugs Rotterdams Dagblad Zaterdag 2 januari 1993 's-Gravendeel - Zo'n zeshonderd jongeren hebben in 's-Gravendeel op bijzondere wijze het nieuwe jaar in geluid: onder een viaduct, Dit was de lokati'e voor de 'houseparty1 die in de nieuwjaarsnacht aan de Stry- ënseweg werd gegeven. Waar normaliter auto's en ander verkeer rijden, kon den nu de jongeren op:house-muziek dansen. Hoe wel het viaduct met containers was afgezet en een paar heteluchtkannonen waren ingezet om de ruim- te.op temperatuur te krijgen, stonden velen met hun jas aan te,'housen'. Slechts een enkel meisje had het .ja de kou gewaagd zich een beetje sexy te kleden. Eén stroboscoop, een lasershow en een paar verlich te etalagepoppen tegen het plafond achter hekwerk "zorgden samen met de muziek van deejay's Aart," André én Cor voor een 'spooky1 sfeer, goed passend bij het kille beton van het viaduct Bezoekers werden aan de ingang gecontroleerd op het bezit van vuur werk en de politie was bij het viaduct aanwezig. Het feest verliep echter zonder problemen. Jongerenwerker Rob Bergevoet van de organiseren de jongerensociêteit Orion was tevreden over het veryolg op het feest van vorig jaar, toen in 's-Graven deel een grootse houseparty werd gegeven in een loods aan de Kerkstraat..„Alleen moesten we oppas sen met de heteluchtkanonnen, dat ze niet bevroren. Van de drinkwaterleiding hebben we ook nog een slang gekregen om water van de soos naar het via duct te leiden voor de koeling van de laser, Want .de eigen slang was te dun, dat zou problemen hebben opgeleverd met deze koui" Sinds vorig jaar wordt in 's-Gravendeel een groots feest met Oud en Nieuw gegeven om te voorkomen dat zich vervelende jongeren in het dorp vernielin gen aanrichten. Rotterdam - Enkele duizenden mensen hebber, rich afgelopen woensdag en donderdag bij postkantoren in Dordrecht en Rotterdam gemeld met afschriften van stortingsbewijzen. Het gaat hierom mensen die op vrijdag 4 december bij een postkantoor geld heb- ben gestort en waarvan de PTT- de stortingsbewijzen 'is zoekgeraakt Volgens een woordvoerder van de PTT zijn geen be richten bekend van mensen die door het zoekraken van de stortingsbewijzen schade hebben ondervon den, omdat het door hengestorte bedrag nog altijd niet.op de plaats van bestemming is aangekomen. De PTT maakte afgelopen woensdag bekend de on- geyëer tienduizend stortingsbewijzen in Dordrecht •èn Rotterdam kwijt te'zijn. Het geld dat door klanten die dag bij postkantoren, is-gestort ligt:nog bij de PTT, omdat de bestemming ervan niet bekend is. De PTT is inmiddels al drie weken op zoek naar de la ding. Op alle mogelijke plaatsen is gezocht, maar tot nu toe zonder resultaat Goes - De Zeeiandbrug, 27 jaar oud, is definitief tol vrij. Loco-burgemeester Vogel van Kortgene, die mi nimaal tweemaal per dag „de brug neemt," kocht op de'laatste middag van 1992 het laatste kaartje. Eind 1965 kwam óe vijf kilometer lange verbinding tussen Noörd-Beveland en Schouwen-Duiveland geréed, een investering van 83 miljoen. Tussen alle blijde ge zichten warén donderdag ook een paar treurige. Tolgaarder De Graaf was èr een van, „Waardeloos" noemde hij het einde van de tolheffing. Voor De Graaf en twaalf van zijn collega's heeft de Provincia le Zeeuwse Brug Maatschappij namelijk geen ver- vangende werkkring gevonden. Voor tien andere tolgaarders lukte dat wel. „Wy hebben altijd gedacht dat we ambtenaar waren, Dat bleek echter niet zo te zijn. We moeten het daar om doen met twee en een half jaar WW," aldus De Graaf, Volgens hem zal het'voor de meeste ontslagen tolgaarders moeilijk te verwerken zijn dat ze geen dagelijkse praatjes meer vanuit het tolhuisje kun- deri maken. De Graaf denkt daaraan te ontkomen doordat hij al jaren een winkel heeft. Rotterdam - Mensen die toe zijn aan een nieuwe bril, kunnen door hun oude bril in te leveren oogprojec ten in de Derde Wereld steunen. Vanaf dinsdag 5 ja- huari start de hulporganisatie Simavi in samenwer king met Rinck opticiens een actie, waarbij Rinck tot èn met 6 februari honderd gulden korting geeft op de aanschaf van een nieuwe bril. De brillen die de opticien in ontvangst neemt, wor den eerst zorgvuldig nagekeken, schoongemaakt en zonodig gerepareerd. Via Simavi gaan ze daarna naar Derde Wereldlanden, waar ze heel goed van pas komen. Rinck hoopt op deze manier in vijf weken tijd zeker vijfduizend oude brillen in te zamelen. Rotterdam - Het Belastingmuseum in Rotterdam heeft in 1992 een record-aantal bezoekers binnen de deuren gekregen. Op oudejaarsdag werd voor het •eerst in de geschiedenis de grens van 15.000 bezoe kers gepasseerd. Het was de Rotterdamse Irene van Tol die oni even na twaalf uur naar binnenstapte en |p de teller op dit ronde aantal zette. 's Middags werd het viaduct aan de Strijen- seweg in 's- Gravendeel afgezet met containers en Ingericht voor de houseparty In de nieuw jaarsnacht. Foto Fox Rotterdam TTnp mAAt in Ho aii.-fa Mumi—i—mr— Rotterdam - Hoe meetje de dikte van het ijs als het jjs nog niet dik genoeg is om een volwassen per soon te dragen? Héél voorzichtig. En als de ijslaag echt te dun lijkt, dan maar vanaf de kant. De kop pels ijswachten die momenteel van sloot naar singel, van plas naar vijver, door Rotterdam trek ken, hebben daar voldoende erva ring mee. Nog niet een heeft een nat pak gehaald. De vorst lijkt nog enige tyd aan te houden en daarom zijn de mede werkers van de afdeling Water huishouding van de dienst Ge meentewerken momenteel actief als ijswacht. De rest van het jaar doen ze aan 'peilbebeersing' van het watemiveau in sloten en sin gels. Nu de oppervlaktegemalen zijn stilgelegd, bezoeken zij de zelfde werkplekken, maar het werk zelf is compleet anders. Houtboor Om de dikte van het ijs te meten gebruiken de ijswachten een ge wone houtboor. Daaraan zijn twee plaatjes bevestigd die zich, als het gat is geboord, vastzetten aan de onder- en bovenkant van de ijs laag. Vanaf een maatlatje kunnen de ijswachten vrij nauwkeurig de dikte lezen. De gegevens die de metingen opleveren, speelt Ge meentewerken door naar de loka le media. IJsmeters zijn geen ijsmeesters. Bij twijfel over de betrouwbaar heid van het ijs is het daarom raadzaam informatie in te winnen bij een ijsvereniging of bij de poli tie. Maar globaal kan het publiek ervan uitgaan dat ijs pas veilig is als het een dikte van acht centi- De ijsmeesters Paul van Weeren (links) en Sta nleyKirindongo, tevens rayon hoofd, keuren het ijs aan de Heemraadssingel. FotoCorVos meter heeft bereikt. Massale re creatie is dan nog wel uit den bo ze. Het ijs op de Kralingse Plas moei zestien centimeter of meer dik zijn voordat er zonder risico op kan worden geschaatst. De dienstverlening van Gemeen tewerken gaat overigens verder dan de periodieke metingen op vaste plaatsen. Burgers en instan ties kunnen ook zelf óp werkda gen tussen 8.00 en 16.00 uur een meting van de ysdikte by hen in de buurt aanvragen. Dat kunnen zij doen bij de Centrale Meld- en Regelkamer van. Waterhuishou ding, tel. (010)4255552. Nadat de meting is uitgevoerd, kan de aan vrager terugbellen voor het meet resultaat. Rotterdam - Op enkele incidenten na is de jaarwisseling in en rond Rotterdam opvallendrustig verlopen. De Rotterdamse po litie spreekt van een 'plezierige en rustige Oud en Nieuw'. De meeste meldingen die binnenkwamen betroffen in braakalarm,gesneuveldewinkelruitenen watbinnenbrandjes. Ook werden op diverse plaatsen in de stad grote hoeveelheden kerstbomen verbrand maar ook dat verliep in een rustige sfeer, al dus- de politie.---- In de Rotterdamse ziekenhuizen bleef het relatief rustig. De EH BO-afdeling van Dijkzigt meldt slechts één ernstig slachtoffer van vuurwerk. De man moet zijn hand missen. In andere zieken huizen moesten alleen lichte brandwonden worden behandeld. Minder goed verliep het in Spjj- kenisse, waar de avondscholenge meenschap Mercurius aan de Lindenstraat in de nieuwjaars nacht tot de grond toe afbrandde. Van het schoolgebouw, waar on derwijs aan volwassen werd gege ven, bleef nauwelijks iets over. De brand werd rond half drie 's nachts gemeld. De alarmcentrale, die het behoorlijk druk had door allerlei andere branden en onge lukken in het gebied, waarschuw de twee minuten later de brand weer Spijkenisse. De eerste brandweerwagen, die net terug was van een andere brand, kon meteen weer uitrukken. Toen de spuitgasten arriveerden stond de zijkant van de houten lo kalen al volledig in brand. Offi cier van cdenst J.EA Klijn liet een hoogwerker uit Hoogvliet en nog .een derde Spijkenisser brandweerwagen komen, maar dat materiaal werd niet meer in gezet; de strijd tegen het vuur was toen in feite al verloren.'„Het ging razend- en razendsnel," aldus Klijn. Zelfs als de brandweer eerder met blussen had kunnen beginnen - de politie zou de brandmelding minuten eerder hebben gekregen dan de brandweer - was er vol gens de brandweerman niets meer te redden geweest. „Een ge bouw van meer dan 23 jaar oud, kurk- en kurkdroog, verschillen de keren geschilderd: er was geen houden aan." De brandweerlie den konden wel voorkomen dat het vuur oversloeg naar huizen aan de overzijde van de Beuken laan, waarvoor, in eerste instantie gevaar bestond. Uiteindelijk hield de brand aan de Lindenstraat het Spijkenisser hranduawsrlroriXS - aar naive dag bezig. Het nablussen duurde uren. Pas om kwart over vier gistermiddag reed de laatste .wagen terug naar de kazerne. In totaal kwamen ongeveer zestig brandweerlieden in touw, die elkaar bij toerbeurt aflosten. Daarbij kwam nog eens dat ook op verschillende andere plaatsen in Spijkenisse brand uitbrak. Vanaf de jaarwisseling tot een uur of zeven 's ochtends moest der tien keer worden uitgerukt. Knokpartij Een Oud en Nieuwfee-t in een loods aan de Parallelweg in Krim pen aan den IJssel is uitgelopen in een grote knokpartij. De politie moest vijftig man inzetten om de vechtende feestgangers uit elkaar te krijgen. Er zijn vier mensen met verwondingen naar het zie kenhuis gebracht. De vechtpartij ontstond om kwart over vier toen een nog onbekende man een traangas/rookbom tus sen de feestende massa gooide. Er waren op dat moment zo'n vijf honderd mensen aanwezig in de loods. Hierna ontstond een vecht partij waarbij de Krimpense poli tie zich al snel genoodzaakt zag ^'^o1Tttê1tofpsên^*uir'Öapi^ Rotterdam en zelfs Den Haag. De politie is vandaag met een onder zoek gestart naar de oorzaak van de vechtpartij en naar de identi teitvan de bomgooier. Onbekenden hebben oudejaars nacht een spoor van ingegooide ruiten achtergelaten in Capelle aan den IJssel. Ruiten van win kels, huizen en kantoren aan het Hollandsch Diep en de Linie moesten het ontgelden. Vooral de ruiten van het Capelse gemeente huis aan de Linie vielen ten prooi aan de vandalen. De politie schat de schade op enkele tienduizen den guldens. Ook in Ridderkerk werden wat vernielingen aangericht. Een paar bushokjes en ruiten, onder meer van de kerk aan het Dillen burgplein en de bibliotheek aan het Sint Jorisplein, moesten het ontgelden. Het gebouw van de avond- scholenge meenschap Mercurius in Spijkenisse brandde tot de grond toe af. Brand weerheden waren een i. halve dag be zig met na blussen. Foto Ron Hanswilk/HOel Dijkstra Ook in Barendrecht moest de po litie zich vooral bezig houden met aanrijdingen. Er onstond alleen blikschade. Een kóp-staart bot sing op de A29, vlak vóór de Hei- nenoordtunnel, waarbij drie au to's waren betrokken, was het be langrijkste ongeluk. Bij winkels lege aan de Botter sneuvelden en kele ruiten. De politie in Sliedreeht spreekt van een 'zwarte dag'. Nog nooit zijn in deze gemeente zoveel ver nielingen aangericht als deze keer. Tientallen winkelruiten werden hier ingegooid, het me rendeel aan het Burgemeester Winklerplein. Ook de ruiten van De Bonkelaar werden kapot ge gooid. Daarnaast werden twee te lefooneellen opgeblazen en zes auto's vernield. Papendrecht en Nieuw-Lekkerland hebben alleen te kampen gehad met ingegooide ruiten en vernielde abri's. Dorpshuis Bij een vechtpartij in de Van Ee denstraat in Zwijndrecht viel één gewonde en is één vechtersbaas aangehouden. Op de Al 8 ter hoogte van Zwijndrecht raakten in totaal vijftien mensen gewond bij een drietal aanrijdingen, Van deze vijftien zijn twee mensen in het ziekenhuis opgenomen. In dorpshuis De Schoof aan de Graaf Willemlaan in H.I. Ambacht is in de nieuwjaarsnacht brand ge weest, wat kon worden geblust door de brandweer. De politie in de Hoeksche Waard is tevreden over de viering van Oud en Nieuw. Dit ondanks de ve le aanrijdingen als gevolg van de mist, waarby geen gewonden vie len en alleen blikschade ont stond. In Vlaardingen is het relatief rus tig geweest rond de jaarwisseling. De politie moest wel zo'n vijftig autobanden in beslag nemen toen jongeren die wilden gaan ver branden. De brandweer moest vuur in enkele containers en af valbakken blussen. By de West- landseweg brandde een tuinhuis je af. Brand was er ook donderdag avond in een woning in Schiedam, waar waarschijnlijk vuurwerk door de brievenbus was gegooid. De schade was aanzien lijk. Ook werd een aantal winkel ruiten ingegooid. Desondanks spreekt ook de Schiedamse poli tie over een rustige jaarwisseling. Rotterdam - Een 32-jarige man is up oudejaarsmiddag op de Prin ses Beatrixlaan in het Kralingse Bos om het leven gebr-ekt. On derzoek heeft uitgewezen dat het slachtoffer door messteken is ge dood. Van de dader ontbreekt elk spoor. De politie kreeg rond half vijf de melding binnen dat de Rotter dammer bloedend naast zijn auto lag. Getuigen verklaarden aan vankelijk dat er zou zijn gescho ten maar later bleek dat niet juist. Op het lichaam van de man wer den steekwonden gevonden. Vol gens de politie hebben de getui gen afgestoken vuurwerk ver ward met schoten. Over de toedracht van de moord, de 42ste van dit jaar iri Rotter dam, tast de politie nog in het duister. Een speciaal recherche- bijstandsteam is geformeerd om de zaak te onderzoeken. De politie is wel op zoék naar eventuele getuigen. Die worden verzocht contact op te nemen met het telefoonnummer (010) 4242865. Met de informatie zal discreet worden omgegaan. Rotterdam - De uit de hand gelo pen groepssex op 8 juni in een huis aan de Schuttersstraat in Rotterdam-Crooswijk was dege lijk een verkrachting. Tot die be slissing komt de Rotterdamse rechtbank in het vonnis tegen drie jongens die hebben 'deelge nomen aan de orgie, waarvan een 18-jarig meisje het slachtoffer werd. De 24-jarige verdachte kreeg een celstraf van vijftien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. Aan de andere twee jonge mannen, 20 en 21 jaar oud, legde de rechtbank een jaar gevangenisstraf op, waar van vier maanden voorwaarde lijk. Het meisje ging vrijwillig mee met de vijf jongens, van wie er ia- ter drie gemeenschap met haar hadden. De rechtbank acht bewe zen dat dë mannen zich hebben schuldig gemaakt aan verkrach- gëns de rëcHter hebben tfe" jon gens misbruik gemaakt van het vertrouwen van het meisje. „U hebt haar gedwongen met meer dere mannen handelingen te ple gen die bestonden uit het seksu eel binnendringen van het li chaam,1' luiden de afzonderlijke vonnissen. „U hebt zich schuldig gemaakt aan groepsverkrachting. Terwijl u gemeenschap met haar had, moest zij een mededader met de mond bevredigen en om gekeerd. Dit terwijl met meisje duidelijk te kennen heeft gege ven dat ze dit niet wilde. Ze heeft zich ook verzet." De rechtbank neemt het de jon gens in het bijzonder kwalijk dat ze zelfs op het been van het slachtoffer gingen zitten om haar in bedwang te houden. „Dit alles moet voor een meisje van 18 jaar een zeer traumatische ervaring zijn," aldus de rechtbank. Rotterdam - In een woning aan de Wijdehof in Rotterdam-Vree wijk is gistermiddag het stoffelijk overschot gevonden van een 46- jarlge vrouw. De zoor. van de vrouw deed de vondst, nadat zij op zijn bellen aan de deur niet open deed. Daarna forceerde hij de voordeur en vond zijn moeder. Sectie zal moeten uitwijzen of sprake is van een misdrijf. Rotterdam - Een ruzie om een partij drugs is op oudejaarsavond uitgemond in een steekpartij bij Perron 0. Daarbij raakte een 28-ja- rige man uit Rotterdam ernstig gewond. Het slachtoffer werd met een mes in zijn hals gestoken. Hij is, met het mes nog in zijn hals, naar het Dijkzigtziekenhuis ge bracht. Zijn toestand is redelijk. De dader is nog voortvluchtig. Spijkenisse - Voor Spijkenisse is 1992, een jaar dat vooral werd ge- kenmerkt door berichten over de slechte financiële situatie waarin de gemeente verkeert, toch met positief nieuws geëindigd. De 'hoofdstad' van het eiland Voor- ne-Putten heeft namelijk nog net voor het eind van het jaar de 70.000ste inwoner ingeschreven. - Met dat inwonertal hoort Spijke nisse in het rijtje van grotere ge meenten in ons land. Van de 647 gemeenten die Nederland telt is Spijkenisse, wat liet aantal inwu- ners betreft, nummer 36. In het Rijnmondgebied staat Spijkenis se op de vierde plaats, achter Rot terdam, zolang het nog niet is op gedeeld in kleinere gemeenten de onbetwiste nummer met onge veer 590.000 inwoners, en Vlaar dingen en Schiedam, waar res pectievelijk bijna 74.000 en iets meer dan 71.000 inwoners inge schreven staan. Wie ruim dertig jaar geleden vuur het laatst in Spijkenisse is ge weest, die kent de plaats niet te rug. In 1958, toen de eerste 'groei stuip' begon, was het nog een dorpje, met 3500 inwoners, vijf procent van het aantal huidige Spijkenissers. De groei van de ge meente hield nauw verband met de ontwikkeling van het Euro- poort/Botlekgebied; voor mensen die daar werkten werden huizen gebouwd in Spijkenisse. In 1963 was het aantal inwoners al bijna verdrievoudigd - de lQ.QGOste burger meldde zich toen - en in 1975 stond nummer 25.000 bij het gemeentehuis op de stoep. Ir. de eerste helft van de jaren ze ventig groeide Spijkenisse iets minder snel, maar daarna ging het weer hard. Spijkenisse werd door de regering aangewezen als groeikern; in 1977 ging de ge meente ermee akkoord in een tijdsbestek van 15 jaar meer dan 16,000 woningen te bouwen, op voorwaarde dat de metrolijn van uit Rotterdam zou worden door getrokken. In 1885 werd de ver binding in gebruik genomen. Het jaar waarin in Spijkenisse het grootste aantal huizen werd ge bouwd was 1980, toen 2348 wonin gen uit de grond werden ge stampt. Het jaar daarop, 1981, was de stijging van het aantal inwo ners het grootst: er kwamen in twaalf maanden tijd liefst 6277 Spijkenissers bij. In 1982 werd de grens van 50.000 inwoners gepas seerd, drie jaar later werd de 60.800ste Spijkenisser ingeschre ven. Spijkenisse zal de komende jaren aanmerkelijk minder hard uitdij en. De groeitaak liep een jaar ge leden af; voorlopig worden er on geveer 350 woningen per jaar ge bouwd, in plaats van gemiddeld meer dan duizend. Zoals het er nu uitziet, zal de stad pas in 2005 of later een totaal van 75.000 inwo ners bereiken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1