9 'Ouderen in politiek niet negeren' Duizenden schaatsers laten Vaart zuchten en piepen Van Loenen waarschuwt voor 'eigen lijsten' bij komende verkiezingen CDA wil teletekst terug Vorst kraakt waterleiding Jf Muziekcafé opent de deuren subtiel Subsidie voor stedenband Maassluis met Hatvan Geen maatregelen tegen vrachtverkeer v-- fJ SSH «-as. Spechten terug in Julianapark Laat brandje van kerstbomen Brand in meterkast Man bekent alsnog inbraak Geld van schip ontvreemd Dronken man slaapt bij krant Wateroverlast in slagerij Zeven jongeren aangehouden Weinig fietsen teruggegeven Rotterdams Dagblad Maandag 4 januari 1993 m Door Carel van der Velden Vlaardingen - De vermoeidheid van de uitspattingen tijdens de jaarwisseling was nog van de gezichten van de meeste toeschouwers af te lezen. Maar toch wisten Stan Stolk, Rebel Without A Clue en Peter de Vries op de openingsavond van het muziekcafé in het Repetitiehuis de bijbehorende lethargie op sub tiele wijze te bestrijden. De zangers lieten de grote versterkers, de elektri sche gitaren en de drums voor de gelegenheid thuis. Alsof ze zaterdag aanvoelden dat de oren in de voor bije dagen voldoende waren geteisterd door de knal lende mortiervuren en de gillende keukenmeiden. Ruim honderd mensen waren afgekomen op het eer ste officiële concert in het muziekcafé van het Repe titiehuis, dat in muzikantenkringen tot dusver voor al bekendheid geniet als verschaffer van oefenruim tes voor bands. Het viel de optredenden niet altijd mee om de aandacht van het publiek vast te houden. Vooral Stan Stolk, wiens zang en akoestische gitaar spel prachtig werd begeleid door saxofonist Halbe Tjeltkema, leek moeite te hebben met de ambiance. De bassist van Flairck'en de begeleider van Dimitri van Tooren is gewend te spelen voor een bij voorbaat geïnteresseerd theaterpubliek. In de café-achtige sfeer Werd hij nu geconfronteerd met een publiek, dat in eerste plaats aandacht voor elkaar en de bar heeft. Zijn breekbare, poëtische liedjes vereisen eigenlijk een doodse stilte. Dat zat er in liet Repetitiehuis niet in, maar mogelijk leidde het voor hem toch wel er gens toe. Na het optreden o\'erlegde Stolk met een impressario over eventuele theater-optredens. Peter de Vries, als artiest juist gevormd in het café circuit, gooide eif eptj 'andere boeg. Hij dwong het publiek met veel volume tot luisteren. Hij is ge zegend met céh' stem, dié'zelfs zonder microfoon welluidend zou hebben geklonken. De Schiedam mer gromde, knauwde, haalde uit en werd soms op slag gevoelig. De toegiften noemde hij bescheiden 'de mazzel van de laatstoptredende artiest'. Het voor de gelegenheid gehalveerde Rebel Without a Clue was zeker op haar plaats op de akoestische avond. De prachtige liedjes van erkende sterren als Elvis Costello, Randy Newman en de Australische broers 'Finn (Crowded House) werden mooi twee stemmig vertolkt. Het was tijdens hun optreden dat een toeschouwer opmerkte dat er bij dergelijke op tredens eigenlijk tafeltjes en stoeltjes in de zaal ho ren te staan. Met een mooi schemerlampje erop. Het voorde gelegenheid in omvangge halveerde Re bel Without A Clue opende zaterdag het muziekcafé in het Repetitie huis. Vaak tweestemmig zongen de gi taristen Ron Meerhof (rechts) en Ar no mooie lied jes. Foto Roel Dijkstra Maassluis - De stedenband tussen Maassluis en de Hongaarse stad Hatvan begint vorm te krijgen. Voor het uitbouwen van contacten op het culturele en eco nomische vlak wordt in Maassluis nu een stichting Stedenband Hatvan-Maassluis in het leven geroe pen. Van de gemeente ontvangt de stichting een startsubsidie van 4000 gulden. Dc vorming van een stichting past in de visie die de politiek in Maassluis over de stedenband heeft ont wikkeld. Het gemeentebestuur is van mening dat een stedenband pas zin heeft als hij niet alleen wordt gedragen door de politiek, maar ook door de bevol king. In de stichting krijgen individuele burgers het voor het zeggen. Bij het opstellen van de statuten mag de Stichting Stedenband Hatvan-Maassluis gebruik maken van ambtelijke ondersteuning. De personele steun van uit het stadhuis houdt op als de statuten zijn gepas seerd. De politiek houdt in de nieuwe stichting wel een vinger in de pap. Wethouder Leny Wescnhagcn- Kastelein zit namens de gemeente in het bestuur. Maasland - Het gemeentebestuur van Maasland geeft geen gehoor aan het verzoek van een aantal be woners van de Koningin Julianaweg om deze door gaande weg tijdens de nachtelijke uren voor het vrachtverkeer te verbieden. Volgens de uitslag van tellingen is daar geen aanleiding toe. Sinds de Koningin Julianaweg zo'n dertig jaar gele den werd aangelegd, duiken de problemen met door gaand vrachtverkeer met de regelmaat van de klok op. De weg maakt deel uit van het Maaslandse ver keerscirculatieplan, dat aan de oostelijke kant van het dorp via de Hofsingel voert. Al eerder dit jaar, in april en mei, werden er door gemeentewerken naar aanleiding van klachten verkeerstellingen gehou den. Daaruit bleek dat tussen elf uur 's avonds en ze ven uur 's morgens slechts een gering aantal vracht wagens van de Koningin Julianaweg gebruik maakt. In september laaiden de klachten na een periode van relatieve rust weer even op. Er zou sprake zijn van toenemend vrachtverkeer. Het college heeft de in druk dat die toename werd veroorzaakt door de re- 'cünsirueiiewerkzaamheden aan de Westgaag. Het vrachtverkeer kon toen niet via de Westgaag, Bur- gerweg en Coldenhovelaan naar de A20 en maakte meer gebruik van de route door de bebouwde kom. Door Ben van Haren Schiedam - In zijn toespraak op de nieuwjaarsinstuif van de Anbo-afdeling Schiedam waarschuwt voorzitter Arie van Loe nen de politieke partijen voor het negeren van ouderen bij de kandidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen van 1994. Er ontstaan volgens Van Loenen 'eigen lij sten' als niet vol doende ouderen op verkiesbare plaatsen komen. Landelijk is er van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen in 1993 actie op dit punt te ver wachten. Naast het formuleren van eisen, die voor ouderen van belang zijn, zal daadwerkelijke deelname aan de politiek worden bepleit. ,.Het lijkt rijkelijk vroeg, maar dat is het niet want voor 1 ja nuari 1994 zijn alle programma's en kandidatenlijsten al ingevuld. Vanuit een oogpunt van ouderen- emancipatie mag het verkiesbaar zijn in vertegenwoordigende poli tieke organen niet stuiten op leef tijd." redeneert Van Loenen. De partijen moeten goed reke ning houden niet het duidelijke signaal dat de ouderen van Schiedam op 21 maart 1990 al hebben afgegeven, zegt dc zelf door voorkeurstemmen in de ge meenteraad gekozen PvdA-er. Van Loenen heeft enig recht van spreken. Hij was in 1990 door zijn partij op oen onverkiesbare 23ste plaats gezet. De toen al in de ge meenteraad en de Anbo werkza me zestiger moest wijken voor aanstormende jongeren en vrou wen. Hij verzette zich hiertegen en profiieerde zich als het boeg beeld voor de Schiedam se oude ren. Met succes. Van Loenen werd rechtstreeks gekozen met een on- verv/eldigend aantal voorkeur stemmen. Liefst 1.392 Schiedammers maak ten het hokje rood achter zijn naam. ruim voldoende om zelfs twee raadszetels te bemachtigen. Hij kreeg het hoogste aantal stemmen van alle niet-lijsttrek- kers. Ook bij de WD werd tijdens die verkiezingen de lijstvolgorde overhoop gehaald door de kie zers. Met 522 voorkeurstemmen achter zijn naam voelde de na 28 jaar raadswerk vrijwillig als lijst duwer genomineerde Gerard Verhulsdonk zich verplicht aan zijn'achtste raadsperiode tc be ginnen. De overheveling van rijkstaken naar de gemeente en het storten van geld voor welzijnstaken in het Gemeentefonds, waardoor ge meenten de vrijheid hebben er mee te doen wat zij willen, heeft volgens Van Loenen de noodzaak tot het uitoefenen van invloed van ouderen vergroot. ,,Het is belangrijk dat het beleid van de gemeente constant door de ouderen wordt beïnvloed. Er zijn wensen die door de gemeentelij ke overheid waar gemaakt dienen te worden. Denk maar aan oude renhuisvesting, welzijn, verkeer, woonomgeving, veiligheid op straat, nieuwe sociëteit enz," al dus Van Loenen. Hij vindt dat de Anbo in Schiedam recht heeft op nieuwe accommodatie. „Wij zitten in een schoolgebouw van 150 jaar oud, dat al vijftig jaar geleden is afge keurd voor het geven van onder wijs. Wij zijn als ouderen toch niet minder dan andere groeperingen, die wel in goed geoutilleerde ge bouwen zijn gehuisvest?" Ook de vlie ten bij Maas land werden mZ-i .jbxmrri in het afgelo pen weekein de druk bere den. Geoe fende schaat sers konden dankzij het goede ijs van af de vlaar- dfngse Vaart in twintig mi nuten naar toe rijden. Foto Roei Dijkstra Door Carel van der Velden Vlaardingen - Na twee jaar heeft de Gaardingse Vaart zich afgelo pen weekeinde eindelijk weer ge wonnen gegeven aan de schaats- lustigen. Vele duizenden liefheb bers bonden zaterdag en zondag de schaatsen onder voor een tochtje over de Vaart en het uitge- strekLe vlietengebied. Het weer was ideaal, maar het grote aantal bezorgde de ijsvloer al spoedig een groot aantal venijnige scheu ren. Vooral tussen het centrum van Vlaardingen en de erkende pleis terplaats Vlietzicht zorgde de gro te drukte voor ongewenste effec ten. Vrijdag was de ijsvloer nog vrijwel ongeschonden, maar za- terdagmiddag^vertoonde de vlak te veel overeenkomsten met het gelaat van een hoogbejaarde. De diepe kloven dwongen zelfs de veelal uit het West land afkomsti ge stoere scheurders tot voorzich tige manoeuvres. Valpartijen ble ken voor veel schaatsers op dit stuk van het traject niet te vermij den, maar tot ernstige ongeluk ken leidde het niet. De problemen zijn gedeeltelijk veroorzaakt door een pleziervaar- der. Deze inmiddels veelvuldig en hardgrondig vervloekte schip per bestond het in de loop van de vorige week de toen nog fragiele ijsvlakte deels om te ploegen. Na drie kilometer schaatsen trac- teerden veel Gaardingers zich op een versnapering bij Vlietzicht. dat even uitgroeide tot het bestlo pende horecabedrijf in de regio. De gemeenten kunnen overwe gen hun traditionele nieuwjaars receptie af te gelasten, want er werden volop handen geschud op het ijs. De stayers moesten flink op de rem trappen, anders was het onmogelijk om de openlucht receptie zonder botsingen te ver laten. Dc doorrij ders maalden niet om de opstopping, want uit ervaring weten zij dat op de vlieten en vaarten tussen Maasland. Maas sluis en Schipluiden genoeg ruimte is om snelheid te maken. De ijsvloer is zelfs groter dar. ooit, want voor het eerst konden de schaatsers de Foppenpolder in. Sommigen vinden het van de gekke dat een natie van landwin- ners een stuk polder vrijwillig heeft prijsgegeven aan het water. Ongetwijfeld denken veel schaat sers daar op dit moment anders over. Verleden jaar graasden er nog koeien in de drassige weide in de Foppenpolder. Door inunda tie is sinds enkele maanden in het meest oostelijke deel van de pol der sprake van een grote pias, die nu is getransformeerd in een spiegelgladde ijsbaan. Net als de vlieten naar Maassluis wordt dc plas minder intensief bereden, waardoor dc kwaliteit van het ijs beter is dan op de Vlaardingse Vaart. Schaatsers op dit laatste traject hebben last van hindernissen, want onder de voormalige spoorbrug ter hoogte van Schipluiden ligt een enorm wak. Wie de moeite neemt om een stukje te klunen, wordt een paar honderd meter verderop getrac- teerd op een blik op de pittoreske dorpskern van Schipluiden. Wakken maken het vooralsnog ook lastig om de kernen van Maassluis en Maasland en Maas sluis te bereiken. In omgekeerde richting moeten Westlanders zich ook heel wat moeite getroosten om in Vlaardingen de gewilde ij zermoppen te bereiken. Mogelijk kan de kou de schaatsers de ko mende dagen een handje helpen, al is cr volgens weerprofeten in middels dooi op komst. Maassluis - De fractie van het CDA in Maassluis wil het medium teletekst inzetten bij de gemeen telijke voorlichting. Volgens de christen-democraten is het be trekkelijk eenvoudig en goed- koop om een zogenoemde te- letekst-inserter aan te schaffen.' Daarmee kunnen berichten wor den verzonden die met de teletek- stknop zijn op te roepen als de TV het beeld toont van bijvoorbeeld de kabelkrant van het Rotter dams Dagblad of het Mozaïek beeld. In de vorm van een carrousel be schikt de gemeente Maassluis op televisie al over eigen voorlich tingsmedium. Het gaat hierbij echter vooral om informatie van het Nutsbedrijf Gaardingen- Maassluis. De carrousel bestaat uit bewegende teksten onder in het beeld. Deze zijn ook met een TV-toestel zonder teletekst te be kijken. Via teletekst wil het CDA vooral informatie verstrekken over so ciale vernieuwing. Er wordt ge dacht aan informatie over projec ten, vrijwilligerswerk en vereni gingen. Verder zou het medium in de ogen van het CDA kunnen worden gebruikt om informatie te verstrekken van gemeentelijke diensten. De partij denkt aan de route van de chemocar. openings tijden van recvclingwinkel De Kleine Schaal, buurtbeheer, hei meldpunt vandalisme en ander: gemeentelijke informatie. Als belangrijkste voorlichtings medium koopt de gemeente Maassluis op dit moment weke lijks een pagina in het plaatselijk advertentieblad De Schakel. Die pagina moet blijven, vindt het CDA, maar een extra voorlich tingskanaal is nooit weg. „De ge meentelijke info-pagina's kun nen naar deze service "verwijzen en andersom." Het college zal bekijken of de wensen van het CDA haalbaar en betaalbaar zijn. De christen-de mocraten kunnen zich voorstel len, dat de teletekstservice wordt opgezet in samenwerking met De Schakel en andere partners. Dat zou de kosten kunnen drukken. In de Schiedamse wijken Spaland en Groenoord ontstonden dit Weekeinde spontaan glijbanen door breuken in de waterleiding. Dat betekende speelplezier voor de kinderen, maar ongemak voor volwassenen. Bewoners van de Uzerdraatsingel en de Ger stenakker en omgeving kwamen enkele uren zonderwater te zit ten- Om te voorkomen dat mensen zouden uitglijden over het spiegelgladde oppervlak werden rood-witte waarschuwings stroken gespannen. Volgens het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam werden de breuken veroorzaakt door de werking van de vorst in de bodem. De leidingen werden provisorisch her steld, zodat weer drinkwater kon worden geleverd. Het ging, zegt een woordvoerder van het ONS, om betrekkelijk kleine breuken. Ook in de Riouwlaan in Vlaardingen begaf een waterleiding het. Omdat het om een hoofdleiding ging, zette het Nutsbedrijf groot materieel in om de schade te herstellen. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Het beleid van de afdeling plantsoenen van de gemeente Schiedam om afge broken takken en slecht gedij ende bomen in het Juliana park niet meer direct weg te halen, begint vruchten at' te werpen. Medewerkers van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging (KNNV) hebben geconstateerd dat spechten er al enkele tien tallen gaten in hebben gepikt. Die gaten doen weer dienst ais nestplaats voor andere vogels. In overleg met de afdeling plantsoenen is besloten de slechte bomen gewoon te laten staan, mits dat op plaatsen is waar dat voor het publiek niet gevaarlijk is. Met deze vorm van natuurbeheer wordt meer aan de natuur overgelaten. Of deze aanpak er de oorzaak van is is niet bekend, maar sinds enige tijd worden er weer flink wat spechten gezien in en rond het Julianapark, weet voorzitter Wout van der Schalie van de afdeling Water weg-Noord van de KNNV. „In de afgelopen jaren zagen we die maar af en toe..Nu veel va ker. Er is ook een broedplaats van ze gevonden. En ook vleer muizen worden meer opge merkt." Op een aantal plaat sen in onder meer het Juliana park zijn nestkastjes opgehan gen, maar medewerkers van de KNNV hebben geconsta teerd dat de natuur toch haar eigen gang gaat. Een specht blijkt een vorig jaar gemaakte vleermuizenkast te hebben in gepikt en een vleermuis heeft zich onderdak verschaft in een boomkruiperkast. Er werden althans vleermuizenkeutels in gevonden. Vlaardingen - Aan de Dr. Wiardi Beckxnansingel te Vlaardingen is gistermiddag rond vier uur een verlate kerstfcoombrand gehou den. De politie heeft niemand aangehouden. Het vuur ging van zelf uit. Schiedam - In een woning aan het Rozenburgerplein in. Schiedam is gisteravond rond half negen brand uitgebroken. Het vuur ontstond waarschijnlijk in de meterkast, maar onderzoek moet aan het licht brengen of dit juist is. Er was even vrees voor een gas lek, maar het Openbaar Nutsbe drijf Schiedam kon vaststellen dat daar geen gevaar voor was. De brandweer gaf midden-alarm en bluste het vuur snel. Vlaardingen - Een 15-jarige Gaar- dinger heeft gisteren bekend op oudejaarsdag te hebben ingebro ken in een kleuterschool aan de Hofsingel. Ook een andere 15-ja- rige en een 16-jarige Gaardinger bekenden gisteren dit feit. Vlaardingen /Schiedam - Op een schip in de Koningin Wilhelmina- haven te Gaardingen is zaterdag ingebroken. Er is een onbekende hoeveelheid buitenlands geld ge stolen. Veder zijn op diverse plaatsen in Gaardingen auto's opengebro ken. Dat gebeurde aan de Zeelandlaan, Sperwerlaan, Ro bert Sehumannring en Westha- venkade. In Schiedam zijn auto's openge broken aan de Boylestraat, New- tonplein, Laurens Costerstraat en Raam. Vlaardingen - Een 25-jarige man uit Nieuwegein is zaterdagmor gen wakker geworden op het kan toor van een krant aan de Westha- venkade te Gaardingen. Hij had de toegangsdeur gefor ceerd óm binnen te kunnen ko men. De man is ingesloten. Schiedam - Een slagerij aan de Schiedamseweg te Schiedam heeft zaterdagmiddag te kampen gehad met ernstige wateroverlast. Het vocht kwam in grote hoeveel heden uit het plafond zetten door dat de bovenburen een wasauto maat onbeheerd hadden laten staan en de stortbak kapot was. De brandweer moest een alleszui- ger inzetten om al het water te verwijderen. Een andere slager, aan de Mgr. Nolenslaan, had dit weekeinde te kampen met inbrekers. Er werd een magnetron ontvreemd. Ingebroken is er in Schiedam ook in een woning aan de Ribeslaan, een woning can de Burgemeester Knappertlaan en een woning aan het Faassenplein. Maassluis - DeMaassluise politie heeft zeven jongeren aangehou den in verband met vernielingen die zijn aangericht tijdens de jaar wisseling. Er zijn toen onder meer ruiten van scholen, winkelcentra, openbare gebouwen en woningen kapot gegooid. De vernielingen kwamen vanwe ge de dikke mist pas in de loop van nieuwjaarsdag aan het licht De aangehouden jongeren varië ren in leeftijd van 15 tot en met 18 jaar. De politie verwacht de komende dagen nog meer arrestaties te kunnen uitvoeren. Maassluis - De Maassluise politie heeft vorig jaar weinig fietsen kunnen teruggeven aan de eige naars. Van de 298 tweewielers die naar het bureau werden gebracht wer den er tijdens de zeven kijkdagen maar 21 door de rechtmatige eige naars meegenomen. Ga de post codes in de fiets konden 78 rijwie len worden afgegeven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1