10 Waterweg Kleine criminaliteit en straatroven gestegen 11 Turks centrum lacht om aantijgingen Bewoners vrezen horeca naast de deur Reconstructie Oude Campsweg in de ijskast ADB ook voor klachten homo's en lesbiennes Schaatsen in de bieb Nieuwe huisbaas Open huis hobbyclub Afsluiting Maassluis is de veiligste stad aan de Waterweg 20% TOT 50% KORTING. Dinsdag 5 januari 1993 Rotterdams Dagblad Het Anti-Discriminatie Bureau Schiedam dat zich tot nu toe uitsluitend richtte op migranten, gaat voortaan ook klachten noteren van homo's en lesbi sche vrouwen. Dat gebeurt op verzoek van de advies commissie Homo- en lesbisch emancipatiebeleid. Volgens beide instanties hebben homo's en lesbien nes net als buitenlanders dikwijls met discriminatie te maken. Een klachtenadres was er tot nu toe niet. Mensen kunnen bij het ADB terecht met aUe klach ten, ook met zaken die niet strafrechtelijk te vervol gen zijn of waar men geen aangifte van wil'doen bij de politie. Voor het bureau is het uitgangspunt de er varing van de cliënt: mets wordt ondernomen zonder toestemming van de klager. Desgewenst wordt de klacht anoniem behandeld. Vlaardingen In de bibliotheek aan de Waalstraat is deze maand een eigenaardige tentoonstelling te zien. Normaliter kan men er kunstwerken aanschouwen, maar dit keer is ingespeeld op de weersomstandigheden. De Vlaardinger Peter Scheffer exposeert namelijk zijn verzameling schaatsen en andere typische ijspret-at- tributen. Scheffer verzamelt oude schaatsen, sleden en andere spulletjes uit grootmoeders tijd. Ook te geltjes en prenten met daarop winterse motieven spaart hij. Zyn collectie omvat zo'n honderd paar schaatsen, r jarvan het oudste dateert uit 1830. De expositie is ie bezichtigen als de bieb open is. Het Gemeentelijk Woningbedrijf is sinds 1 januari 1993 losgekoppeld van de gemeente. Dit bedrijf gaat dan samen met de Algemene Woningstichting 'Maassluis' {AWM) onder de naam 'Woning Stichting Maassluis (WSM) en is gevestigd aan de P.J. Troel- straweg 6. Voor de huurders van de 7.300 gemeente en AWM-woningen zal er nauwelijks iets verande ren. Alleen de openingstijden zyn enigszins aange past. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Hare.i Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Duiald Bax Telefoon 2340055 Met gepaste trots tonen de leden van de VLaardingse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Model bouwers vanavond hun nieuwe onderkomen. Aan vankelijk wilde men alleen een nieuwjaarsreceptie houden, maar nu de hobbyisten na enkele jaren van omzwervingen en onzekerheid zich definitief in De Meerpaal hebben gevestigd, wordt er een open huis van gemaakt. Belangstellenden die een kijkje willen nemen of kennis willen maken de activiteiten, kunnen van avond vanaf 19.30 uur terecht in De Meerpaal. Agenda Schiedam dinsdag 5 januari Sweeny Todd (musical), Passagetheater, 20.15 uur. woensdag 6 januari Start gym- en conditietrainingseizoen, Kiuphuis ,Oost. 9.00 uur Kindertheater Martin Mens, Passagetheater, 14.00 uur. Vlaardingen dinsdag 5 januari Start cursus literatuur, Coerke, P.K. Drossaart- straat 65,20.00-22.00 uur. woensdag 6 januari Nieuwjaarsbijeenkomst Ver. Huisvrouwen, Trian gel, 10.00 uur. Graag wil ik reageren op het interview met mevrouw Van Hattum (RD10 december) over de afsluiting van de Schiedamseweg. Het is heel treurig als je leest dat de mensen in Tuindorp achter hun zolderraam de winkels zien liggen, maar ze niet kunnen bereiken - zij het dat men in Tuindorp geen zolderramen heeft. De gemeente heeft de verkeerslichten bijgesteld, zo dat je er nu exact twee minuten langer over doet om bij de winkels te komen. Tuindorp ben ik we! degelijk in geweest toen we twee jaar geleden begonnen met een handtekenin genactie voor de afsluiting. Niet heel Tuindorp, maar wel het gedeelte dat direct tegen de Schiedamseweg aanligt. Bij mevrouw Van Hattum ben ik niet ge weest. Maar begin er maar eens aan: avond aan avond de deuren langs en bij sommigen twee of drie keer worden weggestuurd omdat 2e nog bedenktijd willen. De mensen die destijds heel bewusthebben gete kend en nu ineens van niets meer weten, lijden waar schijnlijk aan geheugenverlies. Kritiek kan ik goed velen, maar leugens, daar walg ik van. Er is niet ge sjoemeld met de handtekeningen. Er zijn er een he leboel bij van bewoners van Tuindorp. Ik heb alle stukken in mijn bezit, van de handtekeningen tot de aankondiging m de krant dat er 30 dagen tijd was om bezwaren in te dienen tegen de afsluiting. Dat meneer Zijdeveld op de foto staat, kan ik niet helpen. Er stonden genoeg burgers omheen die net zo breed glimlachten, maar kennelijk waren die niet interessant voor de fotograaf. Dat ambulances en brandweerauto's er nu niet meer door kunnen, is dom geklets. Brandweer en GGD waren voor afslui ting. Gewone personenauto's konden er in het begin ook nog doorheen: het karwei was nog niet klaar of in anderhalf uur tijd negeerden 33 zogenaamd welopgevoede burgers het lietsbord, Gemeenteper- soneel moest 's avonds terugkomen om de situatie verder aan te passen. De actie was ook heel duidelijk: men kon kiezen voor drempels en vernauwingen in de vorm van bloem bakken of voor een 'knip'. Daar koos 98 procent voor. En als mensen, oud of jong. kunnen autorijden, of op hun auto aangewezen zijn, is het dan zo moeilijk om hooguit twee minuten om te rijden? Nee, ik vind niet dat oude mensen achterlijk zijn. Zij kunnen heel goed voor zichzelf zorgen. Stinken doet het pas als men oude mensen als zielig beschouwt. Pas dan tel len ze niet meer mee. Zelf laat ik rnrn auto muvakcr staan. Ik pak cte nets of ga lopen. Beter voor ons milieu er. een stuk aange namer. Zo denken meer mensen erover. Iris Janse, Schiedam, Door Sander Sonnemans Vlaardingen - Welke positie Schiedam, "Vlaardingen en Maas sluis bij het begin van dit nieuwe jaar op de landelijke ranglijst van gevaarlijke steden innemen is niet bekend. Maar dat de cri minaliteit in de drie Waterweggsteden in 1992 is gestegen, staat wel vast. Door de 'explosieve' groei van autokraken, diefstallen en straat roven die in het tweede deel van het afgelopen jaar wer den gepleegd, heeft de tendens vrijwel gelijke tred gehouden met de gemiddelde landelijke stijging. Dat blijkt uiteen onder zoek waarbij gebruik is gemaakt van gegevens van de politie geldend tot november 1992. Echt criminele karakters hebben Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis in vergelijking met de grote steden overigens met, want het aantal moorden (Maassluis 2, Sch'Mam 1 en Vlaardingen 1) en g.-oots opgezette misdaden is be perkt. Vast staat wel dat de Sehiedamse politie in 1992 het meeste werk heeft gehad en Maassluis de méést veilig-: stad aan de Waterweg K Met twee moorden waarvan er één werd op gelost, heeft Maassluis wel de ernstigste misdrijven te verwer ken gekregen. Op het gebied van de kleine cri minaliteit spant Schiedam de kroon: 155 auto's gestolen (vol gens tellingen tot eind oktober), 485 autokraken (tot eind juli gere gistreerd) en 44 berovingen op straat. In oktober startte de Sehiedamse politie een actie om de autokra ken- en diefstallen terug te drin gen. Veel succes had dat niet, want nadien werden er nog regel matig auto's opengebroken. Met de aanhouding van een 20-jarige Schiedammer deed men overi gens wel goede zaken want de man bekende 42 autokraken. Ook de ontmaskering van tv/er grote jeugdbendes loste een behoorlijk aantal zaken op. „Het klinkt misschien als een cli ché," zegt de Sehiedamse politie- voorlichter, „maar om in de na bije toekomst meer van dat soort zaken op te kunnen lossen, is de inbreng van de burgers ontzet tend belangrijk. Gelukkig nemen we waar dat steeds meer mensen naar het bureau bellen als ze me nen iets verdachts te zien. En na tuurlijk moet iedereen altijd aan gifte doen." Verder werden in Schiedam de meeste gewapende overvallen (16) en diefstallen met geweld (25) gepleegd. De laatste gewapende overval werd 28 december ge meld. Een benzinestation aan de Horvathweg was het doelwit. Voorts werden er twee drugspan den en twee hennepkwekerijen opgerold. Vlaardingen komt in het totaal overzicht met zes gewapende overvallen, vijf straatroven, 159 mishandelingen, al dan niet in combinatie met een diefstal, twee opgerolde dealpanden van soft drugs en stimulerende middelen en een hennepkwekerij op de tweede plaats. Maassluis, met veertien berovingen op straat, ze ven mishandelingen, negentien diefstallen met geweld (waaron der overvallen) en 137 woningin braken neemt de derde plaats in. Veiligst Ondanks het feit dat Maassluis als het veiligst van de drie Water wegsteden beschouwd kan wor den, is een stijging van delicten geconcludeerd. Er werden onder meer twee moorden gepleegd (1991:0), tientallen auto's bekrast door naar later bleek een 49-jarige Maassluizer, veertien mensen op straat beroofd van hun tas en een klein aantal jonge mensen mis-, handeld. De begraafplaats aan het Revius- plein kreeg twee maal bezoek van vandalen en ook de Paulusschool was wederom het doelwit van ver nielers die brand stichtten. Ook het aantal zedendelicten nam toe. Twee mannen van 33 en 21 jaar werden opgepakt wegens het ple gen van schennis en jïe oudste be kende zo'n vijftig maal mensen lastig te hebben gevallen, Schiedam telde afgelopen jaar vier mannen die in het openbaar hun geslachtsdeel aan passanten lieten zien. Het meest opzienbarende mis drijf werd in 1992 gepleegd in het centrum van Schiedam. Op zater dagochtend 20 juni ging de eige naar van shoarmazaak King Da vid aan de Korte Dam als een dol le tekeer met zijn pistool en vuur de 22 schoten af. Daarbij kwam een 18-jarige Schiedammer om het leven en raakten twee jonge werknemers levensgevaarlijk en twee agenten licht gewond Te gen de dader werd tien jaar ge vangenisstraf geëist maar de zaak werd aangehouden omdat de rechtbank de man een psychi atrisch onderzoek wil laten on dergaan. Aan voorspellingen betreffende een stijging of daling van de cri minaliteit in 1993 wagen de woordvoerders van de politie korpsen zich niet. De poïitievoorliehter van Schiedam zegt het wel een goede zaak te vinden dat het politie-ap- paraat in 1994 geregionaliseerd gaat worden. „Ook in Nederland neemt de georganiseerde mis daad steeds professionelere vormen aan. Daar moet op wor den ingespeeld. Met gebundelde politiekorpsen kan efficiënter worden gewerkt," meent de woordvoerder. De Vlaardingse politie streeft ook in 1993 door middel van een projectmatige en meer gerichte aanpak naarjeeno toer ame van opgeloste zaken en ook in Maassluis beseft men dat er van een daling van delicten waarschijnlijk geen sprake zal zijn. Ook bewoners van de eerste flat aan de Lepelaarsingei hebben bezwaar aangetekend tegen een mogelijke horeca-vestigingin hetpand van Emous Sport. Irmgard van der Linden (op de voorgrond) 'We wisten niet dat het mogelijk was om hierin de buurt een horecagelegenheid te vestigen.' foto Roel Dijkstra Vlaardingen - Ook de bewoners van de eerste flat aan de Lepe laarsingei in Vlaardingen hebben bezwaar aangetekend tegen een mogelijke horeca-vestiging in het pand van Emous Sport. De bewo ners van de tweede flat sloegen begin november alarm en verza melden handtekeningen. Ze vre zen overlast als gevolg van de komst van een Chinees restau rant. Het Aziatische restaurant Tim Hong wilde halverwege dit jaar in de wijk Holy een tweede restau rant in het pand aan de Lepe laarsingel beginnen. Dat ging niet door, evenmin als het plan van een andere Chinees om er ook zo'n zaak te starten. Inmiddels hebben alle kandidaat kopers voor het pand afgehaakt en heeft Mar van Woerkom, eige naar van Emous Sport, besloten de zaak maar helemaal niet te verkopen. Hij zet er zijn winkel in sportartikelen voort.j i u i De werwikkelrngtm hpdcteiEJR/BÏoz tot.gevolg;dat dé-hevobers wersm den gewaarschuwd." 2e kregen'' door dat er horeca naast hun flats mogelijk was, iets waar ze nooit bij hadden stilgestaan. Dat was de reden om in verzet te komen. Want alhoewel Emous Sport blijft draaien al? sportzaak willen de omwonenden het onderdeel hore ca uit het bestemmingsplan ge schrapt zien. „We wisten eerst niet eens dat het mogelijk was om hier in de buurt een horecagele genheid te vestigen," zegt Irm gard van der Linden, bewoonster uit het tweede complex. „Maar doordat wij lucht kregen van de plannen van Van Woerkom zijn we gaan nadenken. Van Woerkom zegt nu wel het pand niet meer te willen verkopen, maar je weet nooit wat hij er in de toekomst mee doet." Absurd Een Chinees of een ander restau rant, zeggen de bewoners, past hier in de buurt niet. „Vlaardin- gen-Holy heeft drie winkelcentra en het zou natuurlijk absurd zijn als de gemeente toestemming geeft om hier ook horecagelegen heden te-laten vestigen," zegt Jan Admiraal van de Vereniging van pigéparerij?,1 :LepeIaarsingel 2e complex. - „Bovendien voert de gemeente zelf het beleid dat alle horeca ge groepeerd bij elkaar gevestigd moeten zyn zodat bewoners er zo min mogelijk last en hinder van ondervinden. Dat zou voor dit pand, liggend tussen deze twee - woongebouwen, niet opgaan." De bewoners zijn bang dat de ves tiging van een restaurant of een* café stank- en geluidsoverlast jot, gevolg heeft Van der Linden: .Aankomende en vertrekkende bezoekers zullen met hun auto deuren slaan. Bovendien zal de parkeeroverlast toenemen tijdens tijdstippen wanneer het al heel druk is op de parkeerplaats." Toch hebben de bewoners best begrip voor Van Woerkom. „Hij heeft groot gelijk als hij zijn zaak mettertijd zo duur mogelijk wil verkopen," zegt Admiraal. „Wan neer horecamensen toevallig het hoogste bieden, is hij gek als hij het niet doet. Volgens het huidige bestemmingsplan heeft Van Woerkom alle recht van de wereld te doen niet zijn zaak wat hij wil. Maar wij blijven proberen het be stemmingsplan te veranderen," Het bestemmingsplan'- dateert nog uitlffflfi. Toen waïan de flats aan de Lepelaarsingel nog niet opgeleverd. Inmiddels is het leef klimaat zo veranderd dat volgens de bewoners een horecagelegen heid totaal misplaatst is. Maasland - Het reconstructie plan voor de Oude Campsweg in Maasland kan in de ijskast. Rijk en de provincie betalen niet mee aan de reconstructie, zodat de gemeente Maasland volledig voor de kosten van ruim twee miljoen gulden zou moeten op draaien. En dat is niet op te brengen. Maasland ervaart met het niet- meebetalen door rijk en provin cie de gevolgen van de landelij ke herziening van het wegenbe- heer. Al in november 1990 wees de gemeente bij de beheerder van het gemeentefonds op de mogelijke gevolgen die de her ziening zou kunnen hebben voor de reconstructie in het bui tengebied. De Maaslandse be zwaren rijn echter niet gehono reerd. Op geen enkele wijze werd aan de problematiek tege moet gekomen, waarby de be leidsverantwoordelijkheid op gemeentelijk of provinciaal ni veau werd gelegd. De Tweede-Kamerfracties van CDA en PvdA wezen het Maas landse verzoek eveneens van de hand Zij zagen geen aanleiding om via een amendement het wetsvoorstel 'herziening wegen- beheer' te wijzigen. De PvdA wees Maasland er nog wel op dat door het kabinet enig 'smeer geld' beschikbaar is gesteld voor 'fricties in de overgangssi tuatie'; dus voor gemeenten die ernstig worden benadeeld door hetwetsvoorsteL Van de twee miljoen gulden zou het rijk 50, de provincie 45 en de gemeente 5 procent betalen. Maasland had daarom rekening gehouden met een bijdrage van 101.300 gulden. KORTING OP ONZE WINTEKKOCEEKTIE TOPMERKEN Op al onze modellen van de wmtcrkolkktie dames mode van Europese top merken zoals: ARA, Lucia. Yarell, Basler, Ravens, Fuik en/.. krijgt u Nu kunt u reeds een be langrijk deel ran on/e voorjaars-modekollektie '9.5 bewonderen Hierop geldt uiteraard niet de korting \H JDKHUIS liioeis\ est 109 IH. Mhicdam Ju-I 1)10 (26 05 99 SJIOPU HtnjXlKl Ruime parkeergelegenheid tO <>|1N [lllXiciUUH Door Sander Sonnemans Schiedam - „Drugs? Alcohol? Criminele activiteiten? Als ze daar by ons ook maar één spoortje van vinden, doe ik morgen de deur op slot. Erkam is geen kof fieshop maar een sociaal-cultu reel centrum. Zelfs Nederlandse buren lopen bij ons binnen. Als wy criminelen zouden zijn, zou den ze dat toch niet durven?" Ali Korkmaz is de aantijgingen die de stichting Erkam de afgelo pen twee jaar naar het hoofd heeft gekregen, meer dan zat. Kwaad worden over de beschuldigingen doet de vergunninghouder van het ontmoetingscentrum op de hoek van de Cartesiusstraat en de Van 's-Gravesandestraat in Schiedam niet meer. Hy kan er alleen nog maar om lachen. Sociaal- en cultureel centrum Er kam, vindt Korkmaz, doet niets verkeerd, maar toch zijn er men sen die de Turken het liefst zo snel mogelijk uit hun wijk zien vertrekken. Dat werd overduide lijk tijdens de hoorzitting die be gin vorig jaar in het Stadskantoor werd gehouden. Een kleine hon derd buurtbewoners ageerden te gen de definitieve vestiging van Erkam uit wees voor geluids- en parkeeroverlast, illegale praktij ken en criminele activiteiten. Van de grote groep protesterende om wonenden zijn twee mensen over gebleven die de mogelijkheid aangrepen om bij de Raad van State tegen de afgegeven vergun ning in beroep te gaan. Als enige van die twee woonde Ad Bierhui zen onlangs de hoorzitting bij. „Hy heeft de buurt tegen ons op gezet," beweert Korkmaz die in middels de Nederlandse nationa liteit heeft. „Ik snap niet dat de gt. meerite hem serieus neemt. Hij wil gewoon geen Turken in zijn buurt." Enkele weken geleden geleden raakte Erkam weer in opspraak omdat de in de vergunning opge nomen sluitingstijd in de week einden regelmatig werd overtre den. Vergunninghouder Kork maz kreeg een waarschuwing in de vorm van een sluitingsbevel voor één weekeinde. Koffieshop Korkmaz (28): „Zie de jongelui er in het weekeinde 's avonds maar eens om tien uur uit te krijgen. Ze accepteren dat gewoon niet. En om vijf over tien staat de politie al op de stoep. Het bureau Algeme ne Zaken beschouwt Erkam on der andere als een koffieshop. Daar zijn we met blij mee. Vanwe ge dé associaties met drugs en al cohol, begrijp je? Aan de andere kant vinden we het raar dat we een horecavergunning kregen waarin is bepaald dat we 's avonds om tien uur dicht moeten zijn. Ik heb dat nergens anders gezien. Kijk, bij ons komen jongeren die net als ieder ander in het week einde leeftijdgenoten willen ont moeten. Bij ons kan dat ook, maar zonder dat ze in aanraking komen met alcohol, drugs of gokkasten." Else Poortvliet van het bureau Al gemene Zaken is duidelijk in haar opvatting. „Als Erkam zich aan de sluitingstijd houdt, zijn ér geen problemen. De vergunning is afgestemd op de omstandighe den. Als er koffie en limonade wordt geschonken, is er net als bij kantines en wijkcentra een hore- ca-vergunning nodig. Daarnaast gaat het om wat er in de zaak ge beurt en welke invloed dat heeft op de woonomgeving." Het liefst zou het stichtingsbe stuur Erkam elders onderbren gen. Niet om de strijd met omrin gende bewoners op te geven, maar omdat het hoekpand te klein is geworden. „Het aantal activiteiten is flink uitgebreid," licht beleidsmede werker Mehmet Kocak toe. „Er worden onder andere cursussen gegeven, we helpen bij uiteenlo pende problemen en Idfen jonge ren te integreren in de maat schappij. Bovendien is er nu ook een levensmiddelenwinkel^ bij gekomen. Als we ergens anders in een ruimere gelegenheid terecht kunnen, willen we zo vertrekken. Zijn we meteen van de problemen af." Ad Bierhuizen, de tegenstander van Erkam wiens bezwaren door de raad van State werden afgewe zen, hekelt de houding van de ge meente. „Bij de tweede hoorzit ting kwam een groot aantal bewo ners al met eens meer opdagen omdat volgens hen de bezwaren toch geen invloed hadden," rea geert hij. „De zaak is al bekonkeld. Een Hollandse bar was allang verdwe nen. De werkwijze van de ge meente is op dit moment erg voor de allochtonen. Daarom ben ik lid geworden van de Centrum Demo craten. Niet omdat ik tegen de buitenlanders ben maar tegen het beleid ten opzichte van allochto nen." „En," gaat hij verder, „mede-be woners opjutten, doe ik niet. 's Nachts, en dan vooral in de zo mer, hebben we veel geluids- en parkeeroverlast van komende en gaande bezoekers. Daar blijf ik te gen strijden. Erkam doet meer dat niet mag, maar aangezien ik daar geen last van heb, kom ik er ook niet tegen in verweer. Hoe dan ook, dat centrum hoort niet midden in een woonwijk. Een woordvoerder van de politie heeft mij een paar weken geleden ver zekerd dat Erkam definitief dicht gaat. Als die man zich niet aan zijn woord houdt, word ik dus al leen maar feller. De strijd tegen Erkam besluit ik pas als het cen trum uit onze wijk is verdwenen." De woorden van de ontstemde buurtbewoner lijken weinig in druk te maken op Ali Korkmaz. Aan de ene kant moet hij er harte lijk om lachen, aan de andere kant vindt hij hei een trieste zaak dat door de overbuurman zo over Erkam wordt gedacht. „Buren van een deur verder," zegt Korkmaz, „hebben nog nooit geklaagd. En meneer Bierhuizen van een straat verder zegt last te hebben van herrie die door onze bezoekers wordt gemaakt Bela chelijk! Er wordt alleen maar naar een stok gezocht om ons mee ie slaan. En waarom? Omdat hij denkt dat hier drugs en alcohol worden gebruikt. Ik heb het al eens vaker gezegd. Mensen die dat denken, mogen hier gerust langs komen om een kijkje te ne men. En dan kunnen ze nog een kop koffie krijgen ook! Erkam is geen koffieshop, maar een ont moetingscentrum." Vergunninghouder Ali Korkmaz (links) en beleidsmedewerker Mehmet Kocak in de ontmoetings ruimte van Erkam. 'Een horecabedrijf dat 's avonds om tien uur dicht moet? Dat hebben we nog nergens anders gezien.' Foto Ellen den Ouden/Roei Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2