Wa erweg 11 Opvang vijftig vluchtelingen College valt Van Ardenne niet af Ooievaar strijkt neer in Vlaardingen Dreigende ontslagen bij Degens voorkomen Wethouder Van Ardenne 'leidt raad om de tuin' Winkelpersoneel mort over openingstijden M Aandacht voor de meester Flinke dwangsom voor Laura Vereeniging Nieuw handelsverdrag met Roemenië Open huis SKVR Interesse Schlagerparade goed voor een vervolg Vlaardingen honoreert verzoek ministerie WVC en VN Medicijnen zoekgeraakt Inbraken Controle op hard rijden Mogelijk een vergoeding voor gedupeerden van kerstreis Europa in Vlaardingen Rotterdams Dagblad Donderdag 7 januari 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax4349754 Aandachtig I uistert een student naar de Ameri kaanse jazzmuzikant Gary Peacock (links). Sa men met de saxofonist Joe Lovano en drummer Adam Nussbaum gaf contrabassist Peacock gisteren een zogeheten 'masterclass'vcorstu- denten aan het Rotterdams Conservatorium. Vanavond verzorgen de drie 'masters', samen met trombonist Bob Brookmeyer en pianist Kris Goessens een speciaal concert in het conser vatorium. FotoToussalnt Kluiters/ANP Maassluis - Het afvalverwerkingsbedrijf Verkoop kantoor Laura Vereeniging BV te Maassluis is een dwangsom van 75.000 gulden opgelegd voor iedere keer dat het bedrijf chemische afvalstoffen afgeeft, zonder hierbij de correcte omschrijving van de aard, eigenschappen en samenstelling te verstrekken. Mi nister Alders (Milieubeheer) heeft dit besloten met artikel 5 van de Wet Chemische Afvalstoffen (WCA) in de hand. Uit verschillende controles is gebleken dat het be drijf de voorschriften regelmatig overtrad. Daarop volgende waarschuwingen aan het bedrijf haalden ook niets uit. De geconstateerde overtredingen worden als 'zeer ernstig' beschouwd gezien de sterk wisselende sa menstelling van de door het bedrijf aangenomen chemische afvalstoffen. Bovendien werd recent geconstateerd dat één van de in ontvangst genomen partijen chemisch afval een grote hoeveelheid polychloorbifenylen (PCB's) be vatte. Bij verbranding in een daartoe niet geschikte oven kunnen de gevaarlijke dioxines ontstaan en in het milieu verspreid worden. Niet alleen minister Alders treedt op tegen het be drijf. Het Openbaar Ministerie in Rotterdam over weegt het bedrijf strafrechtelijk te vervolgen. In het kader van de uitvoering van de WCA zijn de twee vestigingen van het verkoopkantoor Laura Vereeniging - naast Maassluis is er ook een vesti ging in Spankeren (Gelderland)-vorig jaar regelma tig door de Inspectie Milieuhygiëne bezocht. De in spectiedienst heeft het bedrijf er toen op gewezen dat bij een volgende overtreding streng zou worden opgetreden. Op 3 december 1992 werd de vestiging Spankeren van het bedrijf opnieuw voor controle bezocht. Ook toen is vastgesteld dat chemische afvalstoffen aan andere Wca-vergunninghouders werden afgegeven zonder de correct getoetste omschrijving van aard, eigenschappen en samenstelling. Daarna werd be sloten in te grijpen. Door Joiande van der Graaf Rotterdam - Het Nederlands Centrum Handelsbe vordering (NCH) en de Roemeense Kamer van Koop handel hebben vanmiddag in Den Haag een nieuwe handelsovereenkomst gesloten. Door de onderteke ning van de zogenoemde 'overeenkomst tot weder zijdse bijstand' is het oude, destijds louter formele verdrag dat onder ex-dictator Ceausescu werd afge sloten, nieuw leven ingeblazen. Doel van de voorlopig twee jaar durende overeen komst is het werk in het andere land te bevorderen, Het NCH zal activiteiten van de Roemeense Kamer van Koophandel in ons land ondersteunen. Omge keerd gebeurt hetzelfde, waardoor de h^ndelspro- motie en het verstrekken van informatie door en in beide landen aanzienlijk moet verbeteren. Het verdrag werd ondertekend door NCH-direeteur H. van Buren en president-directeur A. Ghibutiu van de Roemeense Kamer van Koophandel. Volgens in gewijden vormt dit de eerste stap tot verdere samen werking en zou de overeenkomst tekenend zijn voor het langzaam, maar gestaag veranderende pobtteke en economische klimaat in Roemenië. Ghibutiu en zijn collega's van lokale Roemeense Ka mers, het Handelsregister en het Romanian De velopment Agency zijn momenteel op uitnodiging van het Utrechtse bedrijf Cap Gemini Pandata in Ne derland. Bekeken wordt hoe de verschillende bedrij- venregistratie* en informatiesystemen in Roemenië op elkaar kunnen worden afgestemd. Vanaf volgen de maand worden de Roemenen in eigen land bijge schoold door Cap Gemini. Deze zomer moet een plan van aanpak gereed zijn. Het hulpproject wordt be taald uit het PSO-fonds en kost rutm 350.000 gulden. De delegatie bezocht de afgelopen dagen ook Rotter dam. Rotterdam - De Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam houdt zaterdag 16 januari wederom een open huis, dat de opening van het nieuwe cursussei zoen markeert. Tussen 12.00 en 17.00 uur wordt aan de Calandstraat 7 informatie gegeven over de cur sussen die in februari van start gaan. Ook vinden er demonstraties plaats, zijn er exposities en worden korte theaterprodukties opgevoerd. Rotterdam - Frank van Drunen, de organisator van de •Schlagerparade op zaterdagavond 16 januari in De Doelen, is tevreden over het verloop van de kaart verkoop. „Al achthonderd toegangsbewijzen zijn verkocht. Ik heb goede hoop dat de zaal volloopt Voor mij staat nu al vast dat de parade volgend jaar een vervolg krijgt."' Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen vangt dit jaar veertig avijftig Somalische vluchtelingen op. Het willigt daarmee een verzoek in van het ministerie van WVC, dat weer door het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN is gevraagd in Nederland in totaal ongeveer zeshonderd Somalische vluchte lingen op te vangen. Wethouder Aart Kool (Sociale Za ken) vindt dat hij de helpende hand moet toesteken. „We moe ten positief reageren. Er heerst een behoorlijke nood daar, een zeer schrijnende situatie. Het be treft Somaliërs die in het noorden van Kenia in een vluchtelingen kamp zijn ondergebracht. Ge vlucht voor het oorlogsgeweld daar, ja." De groep zal in april/mei in Vlaar dingen aankomen. In de tussen tijd komt er overleg met de wo ningbouwcorporaties, het Ge meentelijk Woningbedrijf en de afdeling Vlaardingen van het Vluchtelingenwerk Nederland over de huisvesting van de vluch telingen. Het is de bedoeling dat ze in woningen en niet in grotere gebouwen worden onderge bracht. Er wordt vanuit gegaan dat er zo'n vijftien woningen no dig zijn. Vlaardingen kreeg vorig jaar al het verzoek om een extra aantal asielzoekers op te vangen. „Toen moesten we nu! op rekest geven, omdat er te weinig won.ngen leeg stonden," aldus Kooi. „Die wonin gen waren in gebruik in verband met de sloop en herbouw in de Babberspolder. Nu is er een her haald verzoek en hebben we wel de ruimte om daaraan gevolg te geven." Met de diverse instanties zal ook een opvangprogramma worden opgesteld. ,.Ër komt nogal wat pij kijken als dergelijke groepen moeten worden opgevangen." al dus de wethouder. De gemeente Vlaardingen ving vorig jaar al een groep ex- Joegoslaven op. Die zijn intussen ook allemaal aan onderdak gehol pen. Gewoon een reiger, dacht een bewoner van de Van Viandenstraat in Vlaardingen gistermid dag, toen hij vanuitzijn raam een grote vogel langs de waterkantzag scharrelen. Wantande- re vogels met hoge poten en een lange spitse snavel komen in deze streken niet voor. Maar de Vlaardinger was toch niet zeker van zijn zaak. Hij keek nog eens goed, en rende toen verbluft naar de telefoon. „Een ooievaar!" riep hij opgewonden. Het dier bleek inderdaad een ooievaar. Doodgemoedereerd spiedde het naar kikkers en visjes in de zojuist ontdooide sloot. De vogel werd nog geruime tijd waarge nomen in de Westwijk. Maar of de ooievaar Vlaardingen als permanente woonplaats zal kiezen valt te betwijfelen. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen - Wethouder Agnes van. Ardenr.e-van der Hoeven wordt niet door de rest van het Vlaardingse college van B en W aangesproken op haar uitlatin gen tijdens de boomplantdag in het Lickebaertgebied. De wet houder zei toen het niet eens te zijn met het feit dat de boom planters het terrein 'wederrech telijk' betraden. Die planters waren actief om meer dan vijftienduizend bomen in de grond te zetten als protest tegen de plannen van de provincie om aldaar een vuil- stort te realiseren. Ze vinden dat het milieu in dit gebied al ge noeg is belast. SP-fraetievoorzitter Remi Pop- pe stoorde zich zo aan de uitla tingen van Van Ardenne dat hij schriftelijke vragen aan het col lege stelde. Hij wilde onder meer weten of de rest van B en W het met haar uitlatingen eens was. In de beantwoording gaat het college om die vragen heen. Het doet voorkomen of de wethou der sprak ais vice-voorzitter van het Recreatieschap Midden- Delfland. En die standpunten moeten wij respecteren, aldus hel college. „Vandaar dat wij geen aanleiding zien om één van de leden van ons college aan te spreken op deze uitspraken." Het college vindt ook dat Van Ardenne lid van het bestuur van het recreatieschap kan blijven, ook al is dat orgaan voorstander van devuilstort/ Verder wordt meegedeeld dat de grond waarop alle bomen zijn geplant inderdaad drie miljoen gulden waard is. De verontreini ging met dioxine doet niets af aan die waarde, omdat die stof niet in maar op de grond zit, al dus het college. De grond, af komstig uit de nabijgelegen surfplas, moet worden gebruikt om de afvalberging mettertijd af te dekken. W>PWËË5ÈMËÈ Vlaardingen - Bij de specerijen groothandel Degens in Vlaardin gen zijn dreigende ontslagen af gewend. Die dreigden in juli toen de directie een deel van het werk van magazijn en expeditie, waar zo'n twintig mensen werken, wil de uitbesteden. Halverwege dit jaar nam het be drijf zich voor genoemd werk af te stoten omdat de betrokken afde lingen niet goed liepen. „Er was een omslag in mentaliteit nodig," aldus directeur I. de Grefte. „En pogingen om die te bewerkstelli gen hadden geen succes." Voor een deel van het personeel was er vervangend werk geregeld bij het bedrijf dat de werkzaam heden zou gaan overnemen en voor een ander deel zou ontslag worden aangevraagd, zo was het plan. Dat leidde tot acties onder het personeel. Met hulp van de Dien stenbond FNV werd het werk on middellijk neergelegd. De direc tie dreigde daarop met een kort geding, waarna het werk weer werd hervat, maar er ook overleg kwam. Na verschillende rondes werd be sloten een alternatieve werkwijze in te voeren. Die moest leiden tot een grote zekerheid bij de leve ring van bestelde producten en een beperking van de kosten. Af spraak was ook dat er een aantal maanden een proef mee genomen zou worden en dat later ontslagen alsnog bespreekbaar waren. In de afgelopen maanden is ge bleken dat de werkwijze een suc ces is. De situatie is nu zo dat uit besteding van het werk zelfs duurder is geworden. Daarop be sloot de directie de nieuwe aan pak definitief in te voeren. „We hebber, het samen gered," al dus De Grefte. „Er is nu een bui tengewone inzet van de mensen. Misschien wat Iaat, maar er wordt nu perfect gewerkt. Het kostenni veau is zeer redelijk en dc leve ringsbetrouwbaarheid is 99,6 pro cent, wat nog nooit vertoond is." De Dienstenbond FNV consta teert dat alle strubbelingen heb ben geleid tot een veel gemoti veerder opstelling van alle part ners. „Waardoor de gang van za ken by Degens thans zonder meer goed is." aldus de bond. Vlaardingen - CDA-wethouder Agnes van Ardenne-van der Hoe ven is gisteravond meerdere ma len in de Vlaardingse gemeente raad frontaal in botsing gekomen met vooral PvdA cn VVD. Beide partijen voelen zich „om de tuin geleid" waar het de plannen van de wethouder betreft voor zowel de vervanging van de Prinses Ju- iianabrug als de aanleg van een steiger, parallel aan de Maasbou levard. De wethouder wordt ervan beschuldigd met deze projecten onderdelen van de omstreden wandelroute Van 't Hof naar 't Hoofd aan te leggen, waar de raad heeft uitgesproken dat die plan nen voorlopig multon worden uil- gesteld. Vlaardingen - Tweeëntwintig per soneelsleden staan in de Konmar om zes uur klaar om drie door de winkel kuierende klanten te hel pen. De winkel in het Maassluise winkelcentrum Koningshoek is normaliter druk beklant, maar voor de verruimde winkeltijden blijkt vooralsnog weinig belang stelling te bestaan. Echt ge schrokken van de minimale be langstelling is het bedrijf echter niet. „Pas na een halfjaar kunnen we zeggen of dit aanslaat," zegt directiesecretaris O. Brookman. Het personeel van het Maassluise filiaal mort echter. Tot de jaarwis seling sloot het bedrijf de deuren reeds om kwart voor zes. „Dat was logisch, want na vijven loopt er byna geen sterveling meer door het winkelcentrum," zegt een me dewerker van het bedrijf.Albert Heijn en Hoogvliet hebben de openingstijden echter verlengd en daarom zullen wij ook wel meedoen. Maar het personeel is ernietbly mee." Konmar sluit de deuren nu dage lijks om kwart over zes. Het op maken van de kassa kost nog eni ge tijd en sommige medewerkers moeten vervolgens nog met de pont naar Rozenburg. „Die zijn op z'n vroegst om zeven uur thuis. Er zitten dames bij die dan nog moe ten gaan koken. Nee, het is er mei echt prettiger op geworden." Niet alle Maassluise supermark ten doen mee aan het verlaten van de sluitingstijden. Jac Her mans aan de Lange Boonestraat kijkt de kat uit de boom. „We ge loven niet dat het tot meer klandi zie leidt," zegt directiesecretaris mr. A. Willenborg. „We openen de winkel op maandagochtend eer der. Dat lijkt een groot succes te worden." Ochtend Sinds 1 januari mag elke winkel in plaats van 52 uur 55 uur open zijn. Ook in Schiedam gebruiken verschillende winkels de extra drie uur om de deuren 's ochtends eerder van slot te doen. Dat geldt bij voorbeeld voor de gebroeders De Block, die in de Schiedamse wijk de Gorzen op franchise-basis een Albert Heijn-filiaal bestieren. „In het vervolg gaan we zaterdag ochtend om acht uur open en maandag om twaalf uur," zegt William de Block. „In overleg met bet personeel hebben we besloten dat we voorlopig alleen op vrijdag tot half zeven open blijven. Met name de maandagochtend is een groot succes. Ik zit er aan te den ken de winkel op die dag reeds om tien uur te openen." In de Gorzen is De Block de enige winkelier die gebruik maakt van de verruimde openingstijden. Ei genlijk hoeft dat geen verbazing te wekken, want als gevolg van een proefregeling hadden Schiedamse winkeliers reeds ge- mime tijd de mogelijkheid om de winkel tot zeven uur 's avonds open te houden. Van die regeling heeft niemand gebruik gemaakt. In Vlaardingen bestaat er buiten de supermarktsector nauwelijks belangstelling voor de verruimde openingstijden. Alleen enkele wa renhuizen en landelijke filiaalbe drijven doen de deuren op zater dag een uurtje later dicht. De be langstelling van de consument is vooralsnog mager. Assistent-bedrijfsleider J. Mineur van Vroom Dreesmann: „Afge lopen zaterdag waren er alleen tussen vijf uur en kwart over vijf nog wat mensen in de winkel. Maar dat was eigenlijk al gebrui kelijk. De mensen moeten er dui delijk nog aan wennen." Op doordeweekse dagen maakt V &D geen gebruik van de nieuwe mogelijkheden. „We hebben de sluitingstijd ooit een half uur ver vroegd omdat het aan het eind van de middag zo stii is. Het ligt met voor de hand daar direct ver andering in te brengen. Verder kijken wc aan hoe de zaken m het Vlaardingse centrum zich de ko mende tijd ontwikkelen." Er bestaan zelfs winkeliers, die hun openingstijden sinds 1 janua ri vrijwillig hebben beperkt. Tot die groep behoort de Schiedamse beddenspecialist Chris Coppens. Tot voor kort was hij op de Hoogstraat één van de weinige winkeliers die zijn deur nog tot zes uur openhield. „Bijna alle winkels zijn van ne gen tot half zes open en dat blijft zo," 2egl Coppens, die actief is in het overlegplatform voor winke liers in de binnenstad. „Vanaf 1 januari heb ik mij aan die situatie aangepast. Op de Hoogstraat houdt alleen HIJ de zaak tot zes uur open. En op zaterdag zijn de landelyke filiaalbedrijven vanaf nu tot zes uur geopend. Net als de meeste winkeliers doe ik daar echter met aan mee. Persoonlijk verwacht ik weinig klandizie rond dat tijdstip." De gemeenteraad ging overigens, na een aantal schorsingen, ak koord met beide werken. Bij het voorstel voor de brug (kosten 1,7 miljoen gulden) stemden WD, SP en PvdA-er Leo ten Have te gen en bij dat voor de steiger (kos ten 931.000 gulden) waren dat de hele PvdA (met uitzondering van de wethouders m het college), als ook de WD en de SP. Onder meer de handelwijze van dc wethouder richting provincie werd gelaakt waar het de aanleg van de steiger betreft. Naar bui ten toe heeft zij met de aanleg van de wandelroute geschermd met als doel subsidie binnen te krij gen. Een brief daarover neeit zij de raad echter onthouden. Rich ting gemeenteraad wilde ze gis teravond pas na driftig doorvra gen van VVD-er Henk Royers toe geven de term Van 't Hof naar 't Hoofd te gebruiken in contacten buiten Vlaardingen. Royers noemde dat „rieken naar opzet en onbehoorlijk bestuur". Hij zei het gevoel te hebben dat hij belazerd werd. „De wethouder is niet met open vizier bezig" al dus de liberaal. „Zo kunnen we de stad niet besturen." Nadruk Peter Roovers (PvdA) legde meer de nadruk op de „discutabele fi nanciering" van de voorstellen. Die was voor hem onverteerbaar, althans wat de aanleg van de stei ger betreft. Vooral het aanspre ken van het Fonds Stadsuitbrei ding hiervoor kon in zijn ogen geen genade vinden. Bij de finan ciering van de vervanging van de Prinses Julianabrug ging zijn fractie slechts „zeer schoorvoe tend" akkoord. Laatstgenoemd voorstel was al eerder in de raad aan de orde ge weest, maar de financiering bleek niet meer te kloppen. Roovers: „Alleen Ten Have had dat toen door. Wij zijn om de tuin geleid, want nu moet er toch opeens geld bij- Zie ook pagina 13 Schiedam - Een Schiedammer heeft in een tram van lijn 1 medi cijnen verloren die bij gebruik door kinderen gevaarlijk kunnen zijn. Het gaat om het slaapmiddel rohypnol, dat verpakt is in een rood-wit doosje, om valiumtablet- ten in een geel doosje en om en kele zakjes fluimicil. De medicij nen zijn zoekgeraakt tussen het Mareoniplein en de Koemarkt. De politie hoopt dat de vinder zich meldt. Schiedam - Uit een woning aan de Van 's-Gravesandestraat zijn bij een inbraak sieraden en geld gestolen. De buit van een inbraak in een woning aan de Hooiland staat nog niet helemaal vast. In elk geval is de videorecorder ver dwenen. Een bewoner van de Tjotter zag gistermiddag, toen hij op de bo venverdieping uit een raam keek. een onbekende man uit zijn huis weglopen via de achtertuin. Bene den bleek dat er verschillende spullen waren gestolen, waaron der enkele credit cards. Schiedam - Op de Horvathweg heefl de Schiedamse politie gis termiddag twee uur lang een snel heidscontrole gehouden. Van de 243 auto's die werden gecontro leerd, reden er 48 harder dan de toegestane maximum-snelheid Deze bestuurders kregen een pro ces-verbaal. Rotterdam - De alleenstaande ou deren die diep teleurgesteld zijn teruggekeerd van een naar veler zeggen totaal mislukte kerstreis nuar Praag, krijgen mogelijk toch schadevergoeding. Dal bleek gis termiddag tijdens een bijeen komst bij de stichting Humanitas in Rotterdam. De stichting was mede-organisator van de reis De bijeenkomst was belegd door Humamtas-directeur Gijs Kem pen om alle grieven te inventari seren. Die grieven komen volgen de week op tafel bij het Nijmeeg se reisbureau Csardas Reizen dat getekend had voor het merendeel van de organisatie. Volgens Kem pen. die allereerst duidelijk maakte ten volle aan de kant van de klagende reizigers tc staan, trof ook zijn stichting enige blaam. „Misschien." poogde hij, „was deze groep 55-plussers met zo geschikt voor deze reis." En1 „We hadden vooraf strenger moe ten selecteren." Vooralsnog wilde hij organisator Frank Goossen, ei genaar van Csardas Reizen, met van zwendel betichten. „Natuur lijk." benadrukte dc Humamtas- directeur ten overstaan van de zaal, „heeft hij een wanprestatie geleverd maar het is een man, vermoed ik, die zich in zijn naive- i teil dingen heeft laten aansmeren m Tsjeehoslowakijc." I Zijn impliciete kritiek aan Goos- sen viel samen met de aankondi- j ging Csardas Reizen te zullen j aanspreken op schadevergoeding - wegens met-geleverde diensten Wat dat aangaat toonde Kempen zien vol optimisme over tiet resul taat. temeer daar de totale reis- som contractueel nog steeds bij Humanitas is. U wordt met bena deeld, verzekerde hij de aanwezi gen nogmaals, we gaan volgende week kijken welk deel van de reissom aan u gerestilueeid wordt. Waarna hij de bijeenkomst afsloot met de belofte: „Wij heb ben leergeld betaald en wij zullen ons revancheren." Zk ook pagina 13 Vlaardingen - Landelijke politici van verschillende pluimage ko men maandag 25 januari op uit nodiging van de WD naar Gaar dingen om over het nieuwe Euro pa te discussieren. In dc Burger zaal van het Stadhuis behandelt een forum, waarin in ieder geval de Tweede-Kamerleden Blauw (WD) cn Van Ierse) (CDA) zitting hebben, de gevolgen van het weg vallen van de landsgrenzen. Zij lichten onder meer de betekenis toe van het verdrag van Maas- stricht. Ook andere partijen hebben toe gezegd een afgevaardigde te stu ren. Er is ook ruimte voor het stel len van vragen en discussieren met de parlementsleden. De Eu- ropa-avund begint uin 20.00 urn en de toegang is gratis. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2