I aferweg 15 Bewoners in actie tegen vleeswarengroothandel 'Oh, teddybeer, ik zal je nooit verlaten!' 'Schat' speelt Piet Paaltjens in open lucht BRUIDSMODESHOW Raadsleden van PvdA komen op voor centrum Koud begin Talen leren Vlaardingen te koop Toekomst zoekt meubilair 'Bedrijf draait al jaren zonder vergunningen en dus ook zonder controle' Wijkparkje in Siachthuisbuurt Agente geïnstalleerd Het Capelse Bruidshuis „CORRIE" voorjaar 1993 Rotterdams Dagblad Vrijdag 8 januari 1993 Een fris begin had het nieuwe jaar. Bakker Hazenberg reageerde, als gewoon, alert. Westlanders, die over vlieten en vaart naar Vlaardin- gen kwamen schaatsen, konden in de winkel naast de aloude Delf landsluizen hun ijsmoppen kopen. Maar, helaas niet meer daar al leen. Tijden veranderen en Hazenberg is aardig meegegaan. De bakkerij aan de Hoogstraat is niet meer zijn enige vestiging. Dus waren aan het begin van 1993 ook in Holy ijsmoppen te koop. Toch een vreemd gezicht de aanbieding van ijsmoppen op een reclamebord in zo'n warme, moderne overdekte passage tussen het oude en nieuwe deel van winkelcentrum De Loper. Een warm hoofd, gloeiend van kwaadheid, had de schaatsliefhebber, die ik op de eerste dag van 1993 ontmoette. „Wie haalt het in hemels naam in zijn hersens om bij beginnende vorst met een plezierboot de eerste ijslaag van de vaart kapot te varen. Zoiets kan je niet maken," zei hij ongevraagd, intens woedend. En hij was niet de enige. Voor de vernieler van de traditioneel bij jong en oud geliefde grootste na- tuur-ijsbaan van deze omgeving hadden alle bezoekers van de Vaart in plaats van goede wensen aan het begin van het nieuwe jaar uitslui tend verwensingen in petto. Koude rillingen gingen over mijn rug bij het aanschouwen van het slachtoffer van de explosie, die op nieuwjaarsdag de grondverdie- ping van een woningblok aan de Robert Schumannring vernielde. Nog erger werd het bij het horen van zijn verhaal, dat hij samen met stukken muur en kelderdeuren de Holysingel op werd geslingerd. „Het pakkie shag, dat in mijn zak zat, hebben ze om mijn haar vast- gesmolten teruggevonden," vertelde hij, Het jaar 1993 had in onze omgeving een rampzalig begin met die knal zo vlak na de twee dodelijke ongevallen in de potdichte mist van oudjaarsnacht. Moge de rest van het jaar vrolijker verlopen. BEN VAN HAREN Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Engels, Frans en Spaans. Dat zijn de talen die door middel van het volgen van cursussen in Kluphuis Oost. aan de Galileïstraat 86 gevolgd kunnen worden. Bij de cursussen gaat het er op ontspannen wijze aan toe maar er moet natuurlijk wel wat huiswerk wor den gemaakt. De taallessen worden gedurende het hele seizoen ge geven en deelname kost ƒ25 per blok van zes lessen. Bezitters van een Rotterdam-pas betalen ƒ17,50. Voor inlichtingen en/of aanmeldingen belt men met Til Berg van Kluphuis Oost, telefoon 4735435. Vlaardingen De WV van Vlaardingen heeft een ludieke manier gevonden om promotie te maken voor de stad. Aan een drietal Vlaardingse kunstenaars is opdracht ge geven om op hun eigen wijze te laten zien wat hun woonplaats voer hen betekent. De werken zijn ver menigvuldigd en in een beperkte oplage verkrijg baar. De kunstenaars zijn Jan van Reeven (zeefdruk van twee boten in de Vlaardingse haven), Jan Prins (ets van Broekpolder en de stad) en Beaty Czetö (ets). Hun kunstwerken zijn tentoongesteld in het kantoor van de VVV, alle filialen van de ABN/AMRO bank en Boekhuis den Draak. Te koop zijn de werken, met of zonder lijst, alleen bij de VW aan de Markt 12. Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 De Vlaardingse bewonersvereniging De Toekomst zoekt meubilair want het betrekt binnenkort een buurtwinkel waar tal van activiteiten ontplooid gaan worden. Wie stoelen, tafels en bureaus over heeft en ze beschikbaar wil stellen, wordt verzocht contact op te nemen met Diek van der Werff, telefoon 4749714, de secretaris van De Toekomst. Door Sander Sonnemans Schiedam - De Bewonersvereniging Schiedam-West heeft de. Milieudienst Rijnmond (DCMR) ingeschakeld om een groot handel in vee, vlees en vleeswaren in de Siachthuisbuurt er toe te dwingen geen afval meer te laten slingeren op het braaklig gende terrein van het enkele jaren gelden afgebroken abattoir. Omwonenden van het vleesbe- werkingsgebedrijf Van Harten Zn. BV klaagden onlangs over het feit dat ze in de directe omgeving van het bedrijfje waren gestuit op slachtafval zoals beenderen en verpakkingen. Ze wendden zich tot de bewonersvereniging en die informeerde bij de DCMR naar de hinderwetvergunning. De DCMR liet weten dat het be drijf niet over een hinderwetver gunning beschikt. Direct legde de Milieudienst het bedrijf een aan tal strenge voorschriften op en eiste dat er een vergunning zou worden aangevraagd. „Het blijkt dat het bedrijf al jaren zonder vergunningen en dus ook zonder controle heeft kunnen draaien," schrijft secretaris John de Kievith van de bewonersorga nisatie in het verenigingsblad. „We vragen ons af of het bedrijf ook aan de aandacht van andere instanties zoals Keuringsdienst van Waren, Bouw- en Woningtoe zicht en de Belastingdienst is ont snapt." De Milieudienst heeft het bedrijf gesommeerd te voldoen aan de voorschriften. Daarin is onder meer bepaald dat beenderen en ander dierlijk afval in speciaal daarvoor bestemde opslagruim ten moeten worden opgeslagen, zodat er geen geurhinder op treedt. Inmiddels is van overlast al geruime tijd geen sprake meer. Maar daarmee is het werk van de Milieudienst Rijnmond nog niet ten einde. Het bedrijf heeft name lijk nog steeds geen hinderwet vergunning aangevraagd. „Dat is ook niet nodig," zegt de heer P. van Harten, directeur van de groothandel in vleesproduk- ten. „Er klopt niets van dat ver haal. We hebben al een hinder wetvergunning. En een brief van de Milieudienst Rijnmond heb ik nooit gezien. U moet maar eens goed verder zoeken bij de Milieu dienst." Volgens de DCMR staat echter vast dat Van Harten Zn. BV met over een hinderwetvergunning beschikt. Na enig speurwerk kan de persvoorlichter de zaak over zichtelijk uit de doeken doen. „Op het adres van het genoemde bedrijf is in 1960 een hinderwet vergunning afgegeven," legt de woorvoerder uit. „Die vergunning is in 1979 vervallen. De reden is echter onduidelijk, maar dat Schiedam - Het braakliggende terrein waar vroeger het slachthuis stond en de natuur de laatste jaren haar eigen weg heeft gezocht, wordt deze maand omgetoverd tot een wijkparkje. Omdat heter niet naar uitziet dat er binnen afzienbare tijd een bestemming wordt ge vonden voor de vrijgekomen ruimte is besloten het parkje aan te leg gen. Dat idee werd enige tijd geleden ai door D66 geopperd. Enkele nog aan te brengen wandelpaden en extra groen moeten de 'dode' hoek in de Siachthuisbuurt een beter aanzien geven. wordt momenteel uitgeplozen bij de Kamer van Koophandel en de Belastingdienst. De brief waarin de reden wordt opgegeven, kun nen we hier niet meer vinden Een hinderwetvergunning ku..„ vanzelf te vervallen als een be drijf drie jaar lang geen activitei ten heeft vertoond. Wij denken dat dit bij Van Harten het geval is geweest. Maar al zou de hinder wetvergunning met vervallen zijn, dan nog moet de vergunning worden gewijzigd omdat de situ atie aanzienlijk is veranderd. En," voegt hij er aan toe, „ik be grijp trouwens niet dat de heer Harten beweert nooit een brief van ons ?e hebben gezien. Naar aanleiding van dat schrijven heb ben we al een paar maal contact gehad." Door Inge Pranger Vlaardingen - Het is een berege- zellig 'hok' waar Chrishna Straatsma haar teddyberenatelier in Vlaardingen is begonnen. Tien tallen beren staan in de etalage en staren de Calienburgstraat in en ook binnen kun je niet om hun aanwezigheid heen. De opbrengst van de verkoop is bestemd vooreen ziekenhuis, het Sapir Medical Centre in Israël. „De ziekenhuizen daar hebben een groot gebrek aan geld," ver telt Straatsma, „en worden door de regering niet gesteund. Al het geld wordt in defensie gestoken. Zodoende zijn landen ais Neder land, Canada, Australië en de Ver enigde Staten geld gaan inzame len voor de gezondheidszorg die daaronder lijdt." Chrishna Straatsma heeft het zie kenhuis vorig jaar nog bezocht. Dat bezoek liet een diepe indruk bij haar achter. „Ik heb toen een paar beren aan kinderen wegge geven. Natuurlijk ging de beer mee de operatiekamer in en ook hij werd zogenaamd verdoofd. In middels heb ik veel vrienden in Israel die als familie voor me zijn geworden. Speciaal voor de ope ning van het atelier is een aantal van hen zelfs overgekomen." Medio 1992 is Straatsma teddybe ren voor dit doel gaan maken. Waarom teddyberen? „Mijn man zei wel 's tegen me: 'Oh, teddy beer, ik zal je nooit verlaten!" Een tijdje geleden moest ik daar weer aan terugdenken. Zo is het idee geboren." Vroeger maakte ze poppen voor hetzelfde, doel, maar de stichting waaraan ze geld doneerde, stopte. „Half januari roep ik mijn eigen stichting - Berenvrienden voor Sapir Medical Centre - in het le ven. Ik hoop dat er bedrijven zul len zijn die mij willen sponsoren en bijvoorbeeld een beer adopte ren zodat ik 'm aan een kind in Sapir Medical Centre kan geven. Ik zie nog de dankbare ogen van de patiëntjes voor me." Straatsma is met één beer onge veer een dag bezig en de prijs va rieert van 36 tot 500 per exem plaar. „Ik naai de beren dan ook met de hand en ze zijn gemaakt van milieuvriendelijk en anti-al lergisch materiaal. Bovendien krijgen de kopers een echtheids certificaat en één jaar garantie." Frappant De klanten van Chrishna Straats ma komen van heinde en verre, zelfs uit Amerika komen mensen om een beer te kopen, verzekert ze. „Het is frappant dat veel ko pers mannen zijn van rond de vijftig jaar. Misschien zijn ze hun vrouw kwijtgeraakt en erg een zaam. Pas bestelde een 84-jarige man een beer die gekleed moest zijn als bruid. Meteen hard aan het werk gegaan dus." Natuurlijk kopen ook veel kinde ren haar knuffelbeesten. En an ders doen hun ouders dat wel. „Als ze willen, geef ik de beer een echt prikje zodat ze tegen alle kinderziektes zijn ingeënt. De De teddyberen van Chrishna Straatsma 2ijn een gewild artikel. 'Zelfs uit Amerika komen mensen om een beer bij mij te kopen,'zegt de Vlaardingse. Foto Roel Dijkstra. meesten vinden dat prachtig, an deren houden angstig hun ogen dicht. Ook hou ik iedere woens dagmiddag spreekuur. Kinderen kunnen dan met hun zieke beren (kapotte armen, benen, ogen) langskomen zodat ik ze weer be ter kan maken." Wat hebben beren toch? „Tja, iets aandoenlijks. Als ik cr bijvoorbeeld één aan het maken ben en langzamerhand begint hij op een beer te lijken, zeg ik din gen tegen hem als: 'Wat ben je toch een poepie!' of 'Met jou kan ik praten.' Iedere beer die ik maak is uniek en heeft zijn eigen karakter. Als iemand voor een be stelling langskomt, kijk ik altijd heel goed naar het gezicht van de klant. Dezelfde karaktertrekken probeer ik dan in het gezich* van de beer uit te drukken. Vergelijk het met honden en hun baasjes. die lijken ook vaak op elkaar." Het atelier van Chrishna Straats ma is gevestigd in de Calienburgs traat 33. Vlaardingen. Geopend van woensdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. Na 14.00 uur telefonisch te bereiken op nummer. 4352023. Loco-burgemeester Timmermans heeft vanmorgen om elf uur mevrouw E.F. Heierman geïnstalleerd als lid van het Maassluise politiekorps. Mevrouw Heier man werd 1 april 1991 aangesteld als aspirant van ge meentepolitie en volgde haar opleiding aan het Poli tie Opleidingscentrum Noord-Holland in Amster dam. Schiedam vrijdag 8 januari Opening expositie Jack de deugd (pentekeningen), De Teerstoof, t/m 12 februari. Tineke Schouten, Passagetheater, 20.15 uur. Erna Sassen en Bruub Kuyt (try out), De Teerstoof, 20.30 uur. The player (film). Filmhuis. 21.30 uur. zaterdag 9 januari Poppentheater Heksenketel, Teerstoof, 14.00 uur. Tineke Schouten, Passagetheater, 20.15 uur. De Zeeband (theaterrock), Podium, 22.30 uur. zondag 10 januari Ruilbeurs, De 4Molcns, 13.30 uur. Laurens De Geus, Podium, 21.30 uur. Vlaardingen vrijdag 8 januari Opening expositie Ben Admiraal (beeldende kunst) Cultureel Centrum Hollandia, 12.00 uur. Film Batman Returns, filmzaal Stadsgehoorzaal, 21.30 uur. John Lanting speelt Kink in de kabel, Stadsgehoor zaal, 20.15 uur. Nieuwrjaarsbal, mmv. het Delta Dans Orkest, Har monie, 22,30 uur. zaterdag 9 januari Beethoven (film), Triangel, 13.30,18.30 en 21.00 uur en Leger des Heils, 14.30 uur. Opening expositie Betsy Raaijmakers-Aardema, muziekinformatie- en documentatiecentrum Ton Stolk, 16.00 uur. Film Batman returns, filmzaal Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. John Lanting speelt Kink in de kabel, Stadsgehoor zaal, 20.15 uur. Nieuwjaarsbal, mmv. het Delta Dans Orkest, Har monie, 22.30 uur. maandag 11 januari Cursus Vergadertechniek voor vrouwen, Coerke, P.K. Drossaartstraat 9.30 uur. Start geldinzamelingsactie Kerkbalans, Vlaar dingse kerken. Maassluis zaterdag 9 januari Speel-o-theek, Koningshof, 10.00 uur. Postzegelruilbeurs, Koningshof. 13.00 uur. maandag 11 januari Bridge, Koningshof, 19.45 uur. Regisseur Bernard Bredero instrueert de jonge Haverschmidt en uitgever Roe- lants. Het levensverhaal van Haverschmidt wordt volgend jaar in een spektakel stuk uitgevoerd in en om de Lange Haven. Foto Eiien den Ouden/Roei Dijkstra Door Nathalie Lans Schiedam - „Ik dacht aan 'Snik ken en grimlachjes'. Wat vindt u ervan?" schreeuwt Fragois Haverschmidt over de Lange Ha ven naar uitgever Roelants. als antwoord op de vraag of Haver schmidt al een titel voor zijn nieu we bundel weet. Zo is de uitgave van het bekende boekje 'Snikken en grimlachjes' zo'n 125 jaar geleden misschien wel tot stand gekomen. In elk ge val spelen de mensen van het Schiedams Collectief Historisch Amateur Theater (Schat) deze conversatie in het toneelstuk dat regisseur Bernard Bredero over het leven van Haverschmidt schreef. Dominee Franois Haverschmidt, bij veel mensen beter bekend als Piet Paaltjens, woonde aan het eind van de vorige eeuw aan de Lange Haven tegenover drukkerij Roe lants. In 1994 is het honderd jaar geleden dat de bekende schrijver en predikant stierf. Zijn huis staat er nog, toevallig genoeg woont cr op dit moment ook een dominee. Deze twee gegevens, namelijk de honderdste sterfdag van een be kende inwoner van Schiedam en een historische plek aan de ha ven, waren voor de spelers van Schat en regisseur Bredero aan leiding om m het voorjaar van 1993 het leven van Frarjois Haver schmidt ten tonele te voeren. Het toneelstuk zal zich op de Lange en Korte Haven af gaan spelen. Hans Hoogerwerf, die het decor van het openluchtspektakel ver zorgt, laat op een maquette zien waar de spelers en het publiek zich tijdens de voorstellingen be vinden. „Op zich hoef ik niet veel aan het decor te doen. Dat staat er al een tijdje. Het inbrengen van speelruimten is wel belangrijk. Het publiek moet niet in de war raken. Ze moeten goed begrijpen in welke tijd en plaats we zitten. In het stuk zitten namelijk nogal wat 'flashbacks' waarbij we steeds naar een andere speelruimte overschakelen." De maquette geeft ook aan dat bepaalde scenes zich op eeh 'verschuifbaar' pon ton afspelen en dat het publiek het schouwspel vanaf een groot ponton in de Korte Haven be kijkt. De uitvoering van het stuk wordt een enorme klus en gaat 190.000 gulden kosten. Het lijkt alsof het Schat de voor gaande openluchtspektakels wil overtreffen. In 1988 speelde het Schiedam se amateurgezelschap immers "t Spul van Joncker Franssen Oorloch' in de rume van Mathenesse en m 1990 "n Bran dende Kwestie'. Het laatste stuk dat verhaalde over Schiedam in de patriottentijd speelde zich ook in cn rondom de Lange Haven af. Het stuk uit 1990 is volgens Ber nard Bredero echter met te verge lijken met het toneel dat komend voorjaar te zien zal zijn. „De andere stukken die het Schat heeft gespeeld, moesten het meer hebben van boten die voorbij voe ren, tonnen die voorbij rolden..., nu krijgt het spel meer aandacht. Het is volwassenor, er is meer dra ma. We gaan theatraal uitpakken. Ik moet er wel bij zeggen dat het leven van Haverschmidt geen vrolijk verhaal is. Maar als je het goed verkoopt kan het heel sma kelijk zijn." at Bredero het een 'smakelijk stuk' wil laten worden, blijkt wel uit de felheid waarmee hij tijdens de repetities optreedt. „De conversatie moet op een har de toon. maar het mag de intona tie niet aantasten. En bet woordje 'Hé' moetje hard uitspreken. Als of je cffetjes een hufter bent. 'Hé' moetje niet in de hoogte, maar in grofheid zoeken." De acteurs, in dit geval 'de jonge Haverschmidt' (gespeeld door Rob van Klaarwater) en uitgever Roelants (een rol van Robert Recsink) vangen voor de 'tigste' keer de conversatie aan. De spe lers zuchten af en toe, Bredero blijft enthousiast en denkt tijdens de pauze alweer aan de toekomst. ..Ik zou dolgraag nog eens een stuk willen maken over de scheepsbouw. Toneel in een dok, dat lijkt me prachtig. Je zou hele bijzondere dingen kunnen doen." organiseert op donderdag 21 januari 1993 een grootse welke gehouden zal worden in „de Tuyter", Nachtegaalstraat 8, Krimpen a/d IJssel. Een show vol verrassingen en vele goeds tips, zowel voor bruid als bruidegom. De zaal gaat om 19.00 uur open. Aanvang show 19.45 uur. U wordt vanaf 19.00 uur in de hal van „dc Tuyter" verwacht, waar de koffie voor u klaar staat. Kaarten a 12.50 afhalen of reserveren bij Bruidshuis „Corrie" Kanaalweg 6 Capclle a/d IJssel tel. 010-4505867 Schiedam - De bewoners in het centrum van Schiedam moeten op korte termijn weer kunnen be schikken over een bewonersdes- kundige. Dat vinden de PvdA- raadsleden Cor Huijken en Arte van Loenen. Volgens hen heeft het centrum dringend behoefte aan professionele ondersteuning. In de binnenstad, de oudste stads ver nieuwingswijk van Schiedam, staan de komende ja ren veel bouwplannen op stapel. In een serie schriftelijke vragen sporen de PvdA'ers het college aan de snelle terugkeer van een bewonersdeskundige in het cen trum te bevorderen. Volgens Huijken en Van Loenen zou dat kunnen gebeuren middels een tij delijke voorziening. „Ik denk dat er wat geschoven moet worden met de werkkrachten," zegt Cor Huijken. Met hun vragen sprin gen de PvdA'ers m op het opstap pen van vertegenwoordigers van de Bewonersvcreniging Schiedam-Centrum (BVSC) uit het projectteam, een adviesor gaan voor de ruimtelijke ontwik kelingen m de binnenstad Cen trum heeft aangekondigd dat het pas in het projectteam terugkeert als dc wijk weer over professione le ondersteuning kan beschik ken, Huijken ontkent dat de PvdA'ers met hun vragen wijken voor chantage van de Bewonersvereni ging Schiedam-Centrum. De be wonersvereniging staat onder voorzitterschap van Maarten Reuderink, die tevens alt» praeses van de plaatselijke PvdA-afdehng actief is. Huijken meent juist dat de raadscommissie voor wijk- en buurtbeheer een misser heeft ge maakt door dc oppositie van de bewonersvereniging in Zuid te belonen. Die raadscommissie ver lengde onlangs tijdelijk het ar beidscontract met een opbouw werker m Zuid. Dat gebeurde te gen de zin van de formele werkge ver (IOBS) in. In die raadscom missie verzette Huijken zich te gen die stap. „We moeten ons met teveel met de zaken bij het IOBS bemoeien. Ik zie liever dat de be trokken partijen rond de tafel gaan zitten en er zelf uitkomen. Dat zou nu in centrum ook moe ten gebeuren." Huijken hoopt dat de bewoners vereniging Schiedam-Centrum in het projectteam terugkeert als er een tijdelijke voorziening voor de ondersteuning wordt getroffen. Dat zou moeten gebeuren m af wachting var. ccn nieuwe werk wijze van het IOBS. waarvoor de contouren zijn vastgelegd in een inmiddels fel omstreden nota „Ik vind die nota zo slecht nog met." zegt Cor Huijken. „Er zal nog wat aan geschaafd moeten worden. Centrum, Nieuwland en toch ook Oost hebben aangege ven dat er best over te praten valt Alleen Zuid en West hebben een veto over de nota uitgesproken. De toetsing zal toch door het IOBS moeten plaatsvinden. Als wijken onafhankelijk van deze toetsing toch ondersteuning zou den krijgen, dan kan het IOBS in het vervolg als een overbodig or gaan worden beschouwd." Vol gens de vragenstellers is het zaak, dat de discussie over de bewo nersondersteuning in Schiedam snel wordt afgerond. „Anders komt het geheel opheffen van de bcwoucrsondeisteuning in zicht. Dit als mogelijke voorproef van de één-procentsopcratie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1