Waterweg 13 Zwerfkatten met de dood bedreigd Brandweer tegen kaarsen in tehuis Kunstenaars kraken stoomwasserij a Teveel keren vals alarm; waarschuwingen helpen niet Streekschool redt Muziekweek Schiedam-Oost komt ouderen te hulp De Kleine Schaal gaat het groot aanpakken ANWB vreest problemen rond NS-fietsenstalling ^Speculaties over steekpartij Tarwewqk Brand bij Nerefco Half jaar geëist voor misbruik kleuters Gewapende overvallen Winkeldieven opgepakt Inbraak in woning Slecht zicht: aanrijding Bedrijven geplunderd Brandje op Fabriplein Rotterdams Dagblad Vrijdag 8 januari 3993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 0'l0-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De ANWB vreest meer'overiast doorher en der gestalde fietsen rond de stations. De bond dringt er bij de Nederlandse Spoorwegen op aan om af te zien van de verhoging van de tarieven voor het dagstallen van rijwielen. Het voornemen van de NS is een dagkaartje met 35'cent te verhogen tot ,75. - Volgens de ANWB moet de NS de aanpassing van het tarief maar verwerken in die van het treinkaartje. Dit omdat de problemen op het gebied van stallen en parkeren rond de stations een nauwe relatie hebben l met de kwaliteit van het reizen per trein. "Woordvoerder B. Munninck van de Spoorwegen in Rotterdam-wy st op de wens van de NS om de aange boden produkten tegenzo laag mogelijke kosten aan de man te brengen. Daarin past de aangekondigde verlaging van het tarief voor het jaarabonnement metTuim tien procent tot ƒ150,-. Rotterdam - Het buurtje is in het holst van de nacht in rep en roen bewoners van de Bas Jungeriusstraat in de Taiwëwijk fluisteren wilde speculaties over het slachtoffer. „IshetTon, is het Betje?" Even verderop onderzoeken rechercheurs de portiekwoning waar vannacht rond drie uur het nog onbekende slachtof- t ferwerd doodgestoken. - Niet lang na de dodelijke steekpartij arresteerde de politie een verdachte, de 38-jarige bewoner van het - pandj-Hy heeft geen bekentenis afgelegd. „Ik hoor- de even ria 'drie uur een hoop klappen en gestom- mêj," vertelt een buurvrouw. ,,Even later stond de politie hi'er voor de deur.". Volgens omwonenden hebbende twee mannen ruzie gekregen na een bé- zoek'aan een'.café in de-buurt. Achtergrond is ver- moedelijk een burenruzie waarin een buurman van dewerdachte eeh hoofdrol zou spelen. De- veMa^té^e^*ék1tmdchauffeur van Joodse af- tkön^^.v^'volgensbjirèn al geruime tijd het doelwit Ovarii ahti-semïtischL getreiter. „De vechtpartijvan vannacht is daar, rechtstreeks het gevolg van," con- clüdeeHeemomwonende. „Hjj is het vermoedelijk ."zat geworden." Hij beschrijft de verdachte als een rustige man, „Jammer dat hij zichzelf niet heeft kun- nen beheersen" vindt deze wijkbewoner. l„Ket.'is daar-al een, hele tijd mis," zegt een ijbuurvrouw,: vijzend naar de portiek, „Vlak voor de Kerst is er eën paar keer gevochten door buren." Eén. varide deelnemers'aan de vechtpartij is met eenhon- deketting geslagen, bij een vrouw werd een stuk uit haar oor gebeten. Een andere deelnemer aan de vechtpartij bram in het ziekenhuis terecht. Volgens buren was de'politie al geruime tijd op de hoogte van het hooglopende conflict. „Er hebben hier al eenpaar keer busjes met agenten in de straat gestaan, maar de politie deed er verder nooit iets aan "zegt een bewoner. De politie kon vanochtend niet bevestigen dat de steekpartij te maken heeft ."met eerdere ruzies. Steeds meer fiet sen staan her en der verspreid rond het Centraat Station in Rotterdam. De ANWB vreest dat dit erger wordt door een aange kondigde verhoging van de dag tarieven voor de NS- fietsenstal- llng. FotoCees Kuiper/ Rotterdams Dagblad Rotterdam - Door een processtoring in de kraakin stallatie is vannacht brand uitgebroken in de naver- brander van de olieraffinaderij Nerefco in Euro poort. De brand in de naverbrander ontstond even na middernacht Onder toezicht van de bedrijfsbrand- weer is het vuur uitgewoed» De Rotterdamse brand- weer stond klaar om in te grijpen, maar dit bleek niet "hodig. Een naverbrander zorgt ervoor dat de restgassen van het proces verbrand worden voordat deze naar de schoorsteen gaan. De kraakinstallatie is niet uit be drijf geweest. Er rijn geen gewonden gevallen. Een onderzoek moet uitwijzen wat de oorzaak is van de brand. Dordrecht - Tegen een 33-jarige inwoner van Alme- re, die ervan wordt verdacht een aantal kleuters in Dordrecht seksueel te hebben misbruikt, is gisteren een halfjaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf ge- eist. Officier van Justitie mevrouw mr. C. A. Nooij zei voor de Dordtse rechtbank dat ze de man vooral ver weet dat hij egoïstisch was geweest in zijn seksuele gedrag en dat hij geen rekening had gehouden met de gevolgen voor de slachtoffers. De man, die vorig jaar nog studeerde aan de pedago- gische academie, wordt ervan verdacht in de zomer van 1992 ontucht te hebben gepleegd met vijf kinde- ren die bij hem thuis op bezoek waren. De verdachte j- had sommige van die kinderen, in de leeftijd van vijf 'en zes jaar, leren kennen op een basisschool in de Dordtse wijk Stadspolders waar hij stage had gelo pen. De zaak kwam aan het rollen toen een van de kleuters het vertelde aan zijn ouders- t De politie vond behalve seksboekjes en foto s van kinderen, een groot aantal porno-video's. Advocaat mr. W. P. Maris zette zijn vraagtekens bij de geloof waardigheid van de getuigenissen van de kinderen. Verder vond hij het van belang dat één van de kleu ters mogelijk zou hebben gevraagd aan de verdachte of deze bepaalde seksuele handelingen wilde ver richten. Van de zes ten laste gelegde feiten bekende de ver dachte er drie. Hij dat hij zelf 'flink geschrokken was* en dat hij het nooit meer zou doen. De officier eiste negen maanden gevangenissUas waarvan dne maanden voorwaardelijk. Daarnaast had zij gedwon- gen behandeling willen eisen, maar dat kon met omdat het psychologisch rapport nog met klaar tras. De verdachte is uit eigen beweging inmiddels in be handeling gegaan bij een psychiater■enhet Riagg. De rechter doet uitspiaaK over de, nen «agen. Een bewoner van de Van der Werffstraat in Vlaar- dingen heeft de afgelopen weken getracht een aantal zwerfkatten uit de buurt door verstikking om het leven te brengen. Dat is geconcludeerd door een aantal buurtbewoners. De katten zochten met het koude weer be schutting in een gat onder één van de flatgebouwen dat was ont staan door grondverzakkingen. Een tot nu toe onbekend geble ven bewoner heeft meerdere ma len geprobeerd de beesten te do den door het gat te dichten met zand en cement Een vrouw die de zwerfkatten re gelmatig voert en twee medebe woners hebben de gaten drie maal opengemaakt om de wrede plannen te dwarsbomen. .Anders verhongeren of verstikken ze," legt de vrouw uit. Aanvankelijk werd een bewoner die regelmatig klusjes in de buurt opknapt, verdacht van de brute daad omdat één van de kattelief- hebbers hem met zand aan het werk had gezien. De man bleek echter het beste met de zwerver tjes voor te hebben. Hij vulde het gat op met zand nm te voorkomen dat de katten an dermaal onder de flat zouden kruipen en wederom het gevaar zouden lopen levend begraven te worden. In een eerder stadium had hij zelfs geholpen bij het openmaken van h*t gat. "Wie de dieronvriendelijke daad heeft gepleegd en waar zwerf katten nu hun onderkomen heb ben is niet bekend. Maassluis - De bewoners van Eben Haëzer, een tehuis voor ex- psychiatrische patiënten in Maas sluis, mogen op last van c and- weer voortaan rond Kerst en Oud en Nieuw geen kaarsen meer aan steken. Het liefst ziet brandweer commandant J. J. M. Claessen ook dat de bewoners in het ver volg alleen nog maar roken in een aparte kamer met een speciale brandmelder. Claessen zag zich tot het opleg gen van deze maatregelen ge dwongen nadat de automatische brandmeldinstallatie in Eben Haezer tussen 19 en 27 december zeven keer alarm sloeg. Ees keer was er niets aan de hand; de mel der was in werking getreden door walmende kaarsen en hoge con centraties sigaretterook. De ze vende keer ging het alarm af toen een paar servetten in brand wa ren geraakt. Volgens de brandweercomman dant ligt de oorzaak niet bij de meldinstaliatie, die technisch in orde is, maar is er sprake van „een stukje onzorgvuldigheid van de zijde van de bewoners". Zij bleven, ook na een paar alarm meldingen, stug doorroken en kaarsen te dicht in de buurt van de melder plaatsen. „Wij begrijpen dit niet," aldus Claessen. „Zoiets mag natuurlijk niet voorkomen. Iedere keer weer alarm, dat kan niet." Hij heeft de staf van het door de Pameyer- stichting beheerde tehuis al ver schillende keren vermanend toe gesproken. Claessen zegt het risico te lopen dat zijn vrijwilligers het op een kwade dag vertikken als ze weer naar het tehuis aan de Groen van Prinstererkade moeten uitruk ken. „De motivatie daalt snel," zegt de brandweerman. „Gebeurt zoiets nog een paar keer, dan zeg gen ze: voor die melding kom ik niet meer. En dat is natuurlijk fa- likant fout. Dat kun je je als brandweer niet veroorloven." Eben Haezer heeft ook in het ver leden de brandweer regelmatig overbodig werk bezorgd. Com mandant Claessen herinnert zich een uitruk omdat een van de be woners dé asbakken met een stof zuiger had geleegd, terwijl daarin nog een paar smeulende peuken lagen. „Dat was natuurlijk vragen om problemen." De Maassluise brandweer ziet het liefst dat er in een paar vertrek ken andere brandmelders worden geïnstalleerd die niet reageren op rook, maar op (hoge) temperatu ren. In die vertrekken zou dan volop kunnen worden gerookt, desgewenst bij kaarslicht. Schiedam - De al jaren leegstaan de stoomwasserij Edelweiss op de hoek van de Etzensteeg en de Westmolenstraat in Schiedam is sinds kort weer in gebruik. Alleen is het linnen dat er vandaan komt anders dan vroeger, niet kraak helder. Het zit vol klodders verf. Want het pand is gekraakt door drie jonge kunstenaars. Op zoek naar een atelier besloten Monique Veldhoven, Martine Ponte en Arnold Winkelman on geveer drie maanden geleden de oude wasserij in bezit te nemen. Een noodsprong. Ze moesten vanwege hun opleiding over een werkruimte beschikken. De ge meente Schiedam, die niet zo snel een alternatief by de hand had, gedoogt de bezetting. „Die vindt het wel oké. Wethou der Zijdeveld is ingelicht en noemt het een leuk initiatief. Wethouder Wiegman ook, hoeweL die wat problemen heeft met de vloer beneden. Die is niet zo best meer," vertelt Monique. „Niet overal, overigens," preciseert Ar nold, „Alleen op de plaatsen waar de zware machines hebben ge staan." De keuze van de Westmolenstraat was tamelijk toevallig. Monique: „De gemeente hanteert een wachtlijst voor kunstenaars die atelierruimte zoeken. Ik kreeg te horen dat er veertier wachtenden voor me waren. Ze gaven me het advies dat ik .c'r.naar iets moest gaan zoeken. Dus ben ik een beet je door de stad gaan fietsen. Toen ik door deze straat reed en dit pand leeg zag staan, heb ik met een bij de buren aangebeld. Ook kunstenaars, overigens. Joh, ga erin, zeiden ze. Dat staat al heel lang leeg." Veel steun heeft het drietal, dat Met bij elkaar gescharrelde spullen is het pand bewoonbaar gemaakt. Foto Eiien den oudetVRoei Dijkstra schilderkunst en handvaardig heid studeert aan de lerarenoplei ding in Rotterdam, gehad aan Jo- lie Hakkert, gemeenteraadslid voor Groen links. Die zorgde voor de contacten bij de gemeen te en kwam zo nu en dan een kijk je nemen. Bij een van die visites bracht ze haar fractiegenoten Bea Oomens en Cpby de la Rie van D66 mee. „En ook zij reageerden heel positief," zeggen de drie kunstenaars. Met bij elkaar gescharrelde spul- Schiedam - Een einde maken aan de vereenzaming van de circa driehonderd 80-plussers uit Schiedam-Oost, Dat is het doel van de organisaties die zich heb ben aangesloten bij het 'thuisbe- zoekproject', een nieuwe vorm van hulpverlening voor ouderen. Het project gaat in maart dit jaar van start- Opvallend kenmerk: het leeuwedee! van het werk wordt uitgevoerd door vrijwilli gers. Oost is een wijk waar veel ouderen wonen. Voorzieningen voor deze bevolkingsgroep ont breken echter al jaren, en het zal nog wel enige tijd duren voordat het aangekondigde woon- en dienstencentrum voor ouderen wordt gebouwd. Ondertussen hebben wel veel mensen behoefte aan hulp en sociale contacten. Maar zij kunnen die wens nauwe lijks uiten. „Hun problemen lig gen bepaald niet op straat. Vaak gaat het om mensen die afgezon derd wonen en gewoon hun tijd maar uitzingen," aldus opbouw werker Frans Kbjzen. Het thmsbezoekproject wil hulp op maat bLeden en om te weten waaruit die moet bestaam zullen eerst alle 80-plussers thuis wor den opgezocht. Daarna worden al le wensen er. problemen bespro ken in het samenwerkingsver band. Dat bestaat uit ondermeer de Thuiszorg Schiedam, de bewo nersvereniging uit Oost, het ou derenwerk en het IOBS (Instituut Ondersteuning Bewoners in Stadsvermeuwingswijken). Klijzen zegt te rekenen op onge veer 25 vrijwilligers. Hij veron derstelt dat die niet moeilijk te vinden zullen zijn. Onlangs, op Tweede Kerstdag, bleek dat de bewoners van Schiedam-Oost wel iets over hebben voor hun oudere buurtgenoten. Zy organiseerden toen speciaal vcor alleenstaande 65-plussers een drukbezochte feestmaaltijd in het stadskantoor. Het thuiszorgproject krijgt bin nenkort de beschikking over een eigen ruimte. Dit wordt de uit valsbasis voor de vrijwilligers, maar ook de plaats waar ouderen kunnen binnenlopen voor een praatje of een kop koffie. Maassluis - Dankzij de inbreng van Hans Mulder, de directeur van de Streekmuziekschool Nieu we Waterweg Noord, is het voort bestaan van de Maassluise Mu ziekweek voorlopig met een jaar verlengd. Aan de muzikale tradi tie dreigde een einde te komen omdat de financiële middelen be perkt zyn en een aantal organisa toren zich heeft teruggetrokken. In de voorjaarsvakantie wordt het muziekevenement voor de 34-ste maal gehouden. Mulder meent dat een dergelijk stuk verworven cultuurgoed met verloren mag gaan en heeft de or ganiserende werkgroep aangebo den een deel van de organisatie voor zijn rekening te nemen. Mevrouw Jopie Vons doet de pre sentatie, Koos Bons neemt de pia no- en orgelbegeleiding voor zijn rekening en Meeuwis Rebel werkt momenteel aan een klin kende compositie. Het voordeel van de samenwer king met de Streekmuziekschool is dat meer deelnemers zich kun nen inschrijven omdat de school over vrijwel alle instrumenten be schikt. Voorts kunnen de muzi kanten zich in de vertrekken van de muziekschool in alle rust voor bereiden en inspelen voor het mo ment van optreden. Aan de Maassluise Muziekweek nemen jaarlijks een kleine twee honderd musici deel. De belang stelling beperkt zich niet alleen tot Maassluis en omgeving want de deelnemers komen uit alle hoeken van Zuid-Holland en soms zelfs van ver daarbuiten. Veel beginnende muzikanten zien het muziekfestijn als een op stap naar gerenommeerde pro vinciale concoursen en nationale muziekwedstrijden. Ook de 34-ste editie van de Mu ziekweek wordt afgesloten met een stuk dat wordt uitgevoerd door een mammoet-orkest dat al le instrumenten bespeelt. Tijdens de slotavond die op vrijdag 5 maart in de Koningshof wordt ge houden, treden ook de winnende musici op. Wethouder mevrouw Le ny-Wese nh agen-Kastelein reikt die avond de prijzen uit. Geïnteresseerden die willen deelnemen aan de Muziekweek lamnen zich met ingang van he den 's middags tussen 14,00 en 17.00 uur telefonisch aanmelden via nummer 0104709940. len en materialen zijn zij dage lijks druk in de weer om het pand weer bruikbaar te maken. Eerst werden de allernoodzakelijkste reparaties verricht. Gaten in de vloer werden dichtgesmeerd of met vlonders bedekt, lekkages verholpen en openingen in de buitenmuur dichtgestopt. „Tegen de kou en het vocht, maar ook te gen de duiven. Die beesten had den er hier een enorme rotzooi van gemaakt," aldus Arnold Win kelman. Daarna werd een begin gemaakt met het opknappen van de bovenverdieping. Die ziet er inmiddels weer rede lijk uit. De schrootjeswanden zijn wit geverfd en de vloer is geëgali seerd. Kapotte ruiten werden ver vangen. Er staan zelfs al twee ezels met onvoltooide schilderij en erop. Thee wordt gezet op een kookplaat met butagas en een klein kacheltje, ook gevoed met butagas, houdt de ergste kou bui ten. Ondanks de vele ongemak ken - er is nog geen water en geen elektra - hangt er een knus sfeer tje. Eigenlijk is het pand te groot voor drie mensen, erkennen Arnold, Monique en Martine. Als ze alle drie eenmaal hun eigen atelier hebben ingericht, willen ze de resterende ruimte beschikbaar stellen aan collega-kunstenaars. „Om er tijdelijk een project uit te voeren, of er werk tentoon te stel len," zegt Martine. „Dat werkt bo vendien motiverend en inspire rend voor ons." Afgezien daarvan vindt Monique het „een beetje asociaal" om de loze ruimte met te gebruiken. „Zeker als er zoveel kunstenaars in Schiedam om een werkplek verlegen zitten." Maassluis - De Maassluise kring loopwinkel De Kleine Schaal gaat uitbreiden. Vanaf vandaag is het verkooppunt van tweedehands goederen te vinden aan de dijk- kant van het gebouw aan de Zuid- dijk 78. In dit nieuwe pand be schikt De Kleine Schaal over be duidend meer ruimte dan aan de Burgemeester de Jonghkade. Omdat het nieuwe onderkomen beter bereikbaar is, verwacht men ook meer klandizie. Milieu-wethouder Jan Storm heeft de winkel vandaag op fees telijke wijze geopend. Daarmee wil hij zijn sympathie bewijzen voor de winkel, die volgens de wethouder uitstekend past in het gemeentelijk streven om bruik bare goederen zoveel mogelijk te behoeden voor de afvalberg. Het terugdringen van de hoeveelheid afval is een belangrijke doelstel ling uit. het gemeentelijk milieu beleidsplan. Het nieuwe onderkomen van De Kleine Schaal was tot voor kort in gebruik bij de Dienst Gemeente werken. Het pand helpt de vrij willigers uit de brand, want het huurcontract van het huidige pand is inmiddels beëindigd. In De Kleine Schaal, die van dins dag tot en met vrijdag van 11 tot 15 uur is geopend, worden onder meer meubilair, huisraad, gereed schap, speelgoed en kleding ver kocht. De spullen, die door parti culieren worden aangeboden, worden door de vrijwilligers na gekeken op bruikbaarheid. In dien mogelijk worden ze ook her steld. De opbrengst van de verkoop in de winkel komt geheel ten goede aan de aanschaf van reparatiema teriaal en de exploitatie van de kringloopwinkel. Mensen die spullen over hebben, kunnen die na afspraak gratis af laten halen. De Kleine Schaal is bereikbaar onder telefoonnummer 01899- 22084. Schiedam/Vlaardlngen - In een winkel in de Ouddorpsestraat heeft gistermiddag een gewapen de overval plaatsgevonden. Rond kwart voor vijf kwam een man, gewapend met een mes, de win kel binnen. Hij bedreigde de ver koopster, die ge/rinngen werd het geld uit de kassa af te geven. Het ging cm een paar honderd gulden. Op het moment van de overval waren geen klanten in de zaak aanwezig. Een paar uur later, omstreeks half negen, vond een tweede gewa pende overval plaats. Toen moest een reiziger op het Stationsplein zijn geld afgeven aan twee onbe kende mannen die hem aanspra ken. Een van hen bedreigde het slachtoffer met een vuurwapen. Uit de tas van de man haalden zij z'n paspoort, waarin ook geld was gestopt. De daders verdwenen vervolgens richting Singel. Vanmorgen omstreeks half twee zijn een man (42) en een vrouw (39) uit Vlaardingen overvallen in de Winkelhoeve in Holy-Noord. Ze werden bedreigd door een man met een vuurwapen. Hij droeg een bivakmuts, Het paar moest zijn geld afstaan. De dader is nog spoorloos. Vlaardingen/Schiedam - DeVlaar- dingse politie heeft gistermiddag een 24-jarige Rotterdammer op gepakt op verdenking van win keldiefstal. De man werd aange houden in de buurt van NS-sta- tion Vlaardingen-Centrum. Hij zou voor 170 gulden aan spullen hebben gestolen uit een winkel aan het Veerplein. Hij is voor na der onderzoek ingesloten. Op de Broersvest in Schiedam pakte de politie gistermiddag rond vijf uur een 25-jarige man uit Hoogvliet op. Hij zou even te voren acht CD's hebben weggeno men van de toonbank van een winkel in de buurt. Hij werd naar het bureau gebracht. 's Avonds rond half negen, werd, ook op de Broersvest, een 30-jari- ge Rotierdammer aangehouden. Volgens de politie had hij zojuist tien blouses gestolen uit een win kel op de Broersvest. Het winkel personeel had de achtervolging al ingezet. De politie maakte het werk af. Een voorbijganger vond de gesto len kleding in de bosjes en bracht die terug. Ook deze winkeldief werd meegenomen naar het poli tiebureau. Maassluis - Tussen half zes en tien voor zes gisteravond is inge broken in een woning aan de Jo- han Wagenaarlaan m Maassluis. De bewoners missen een aantal gouden sieraden, zoals armban den, een ketting met diamant en oorbellen. De waarde van de ont vreemde juwelen is niet bekend. De dader kwam binnen door de voordeur te forceren. Vlaardingen - Waarschijnlijk omdat hij door zijn beslagen ra men te weinig zicht had, is giste ren een Vlaardingse automobilist in botsing gekomen met een lan taarnpaal. Het ongeluk gebeurde 's morgens rond zeven uur op de Van Hogendorplaan. De 24-jarige bestuurder werd voor medisch onderzoek naar het Holy-zieken- huis gebracht. Schiedam - Verschillende bedrij ven in Schiedam zijn slachtoffer geworden van een inbraak. Uit een onderneming aan de Park weg verdween een fax-apparaat. De dader vernielde een ruit, waar na hij het interieur doorzocht. By een inbraak in een restaurant op het Nieuwlandplein werd geld uit de kassa weggenomen. Drank, ta bak, geluidsapparatuur en twee koffiezetapparaten werden gesto len bij een bedrijf aan de Noord- vest. Schiedam - In een woning aan het Fabriplein in Schiedam heeft gistermiddag een binnenbrandje gewoed. Het vuur ontstond rond vier uur. Door een tot nu toe niet opgehelderde oorzaak was de bakoven in brand gevlogen. De brandweer was het vuurtje bin nen enkele minuten meester. De schade bleef beperkt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2