Rotterdam 13 'Bovenregionaal bestuur noodzaak' 'Reclame' tegen racisme Korpschef Hessing vertolkt de gevoelens van het volk 'Asociale' vuilstort in duinen Maasvlakte Provincie Zuid-Holland houdt vast aan standpunt over regiovorming De Jong Tours wil snel meer reisbureaus hebben Steekpartij na aanrijding Buschauffeurs zijn bang bij Perron Nul Klacht bij Radar na nachtelijke inval Bijïes voor hulpverleners uit Kroatië en Bosnië EUR helpt studenten 'Oostblok' Juristen in actie voor vreemdelingen Binnenhaven krijgt een nieuwe brug Toch weer een nieuw Maasboekje Marihuana onderschept Rotterdams Dagblad Zaterdag 9 januari 1993 Foto .ïisper Juinen Dat er bij aanrijdingen soms heftige discussies kun nen ontstaan t ussen de betroickenen is inmiddels be kend. Gelukkig komt het veel minder vaak voor dat de ruzie zo hoog oploopt dat er wapens aan te pas ko men, zoals gistermiddag op de Malhenesserdijk, Twee auto's botsten, de bestuurders stapten uiten er ontstond een woordenwisseling. Plots trok één van de twee een mes en stak de ander, een 26-jarige Rot terdammer, achter zyn oor. De messentrekker maakte zich vervolgens uit de voeten. Het slachtof fer, dat veel bloed had verloren, werd met spoed naar het St. Franciscus Gasthuis gebracht. Rotterdam - Voor de chauffeurs van de busmaat schappij Westnederland is de maat vol: uit angst voor berovingen hebben de bestuurders geen zin meer om met hun geldkistjes vol geld en strippen kaarten langs Perron Nul te lopen. Daarom hebben de samenwerkende inspraakorga nen van de vervoersbedrijven in deze regio een brandbrief geschreven aan zo'n beetje iedereen die mogelijk iets te zeggen heeft over de versïaafdenop- vang: korpschef Hessing, burgemeester Peper en de raadscommissies Verkeer en Vervoer, Politie en Ruimtelijke Ordening van de gemeente Rotterdam. „Ik hoop dat men nu eindelijk oog heeft voor de pro blemen," zegt secretaris H. K. van Dieyen. Chauffeurs van bussen die vertrekken vanaf de hal tes aan de Conradstraat moeten, als ze een kopje kof fie willen drinken, langs het verslaafdenverblijf naar de RET-kantine lopen. „Echte berovingen hebben bij mijn weten nog niet plaatsgevonden," zegt Van Dieyen, „Maar het gaat over het onveilige gevoel." Van Dieyen heeft ook niet direct een idee hoe het probleem kan worden opgelost. „Ja, meer agenten inzetten, maar daarvan heeft Hessing ook geenblik jes klaarstaan." Wellicht, veronderstelt Van Dieyen, kunnen de OV-surveiilanten in de toekomst voor meer veiligheid zorgen. 1 Rotterdam - Jacques van Sichen wist niet wat hij hoorde, dinsdagnacht. Slaapdronken wankelde hy om twee uur 's nachts naar de buitendeur van zijn woning aan de Sumatraweg 18B in Katendrecht, af gaande op het gebonk van de zwaar bewapende agenten. „Ik kreeg niet eens tijd om open te doen," klaagt de Antilliaan terwijl hij wijst op de ravage bij zijn voordeur. „Ze hadden er al een gat in getrapt." De twaalf politiemannen van de BOA (Bijzondere Opsporing en Aanhouding) gingen die nacht met zachtzinnig te werk. Ze dachten dat ze te maken had den met vuurwapengevaarlijke criminelen. „Onze mensen hadden twee mannen gezien meteen sport tas, waarin zich de contouren van geweren afteken den," legt politiewoordvoerder Ger de Jong uit. „La ter werd die tas voor het pand aan de Sumatraweg gevonden. Dat was een sterke aanwijzing dat die ge wapende mensen zich in dat pand bevonden, en dan moeten we met de nodige zorgvuldigheid naar bin nengaan." In die verondersteliling ging de BOA op zoek naar twee zwarte mannen, Nadat de deur eindelijk met veel moeite was opengewrikt, werden Van Sichem en zijn huisgenoot LisandroMuzo tegen de muur ge zet en gefouilleerd. „Ze richtten zelfs het pistool op het hoofd van mijn vrouw," herinnert Van Sichem zich. „Pas na een half uur werd ons verteld dat we verdacht werden van wapenhandel. Ik kreeg alleen te horen dat ik mijn mond moest houden, ik mocht - niets vragen," zegt hij. Daarna werd het hele huis overhoop gehaald. De politie, die een arrestatiebevel en een last tot bin nentreden had, vervoerde Lisandro Muzo en Van Si chem apart naar het politiebureau, nog steeds alsof het om zware criminelen ging. Ook daar leverden de verhoren niets op: de politie kwam net als de beide Antillïanen tot de conclusie dat ze onschuldig waren. Van Sichem heeft hij via de Rotterdamse Anti-Dis criminatie Raad (Radar) een klacht ingediend over het optreden van de politie. Radar-medewerkster Margriet Maris legt uit: „Iedereen kan fouten ma ken, ook de politie. Maar als je in dit geval iemand al leen aanhoudt op grond van zijn huidskleur, dan is dat discriminatie. Het enkele feit dat iemand zwart is, rechtvaardigt geen verdenking. Dat vindt de Na tionale Ombudsman overigens ook, hoor." Politiewoordvoerder Ger de Jong zegt de politie het voorval „uiteraard zeer betreurt". Of de politie heeft nagelaten excuses te maken, kan De Jong niet zeg- Rotterdam - De Riagg Rijnmond Noord-West gaat de komende maanden zeven psychiatrische hulpver leners uit Kroatië en Bosnië bijles geven op het ge bied van verwerking van traumatisch oorlogserva ringen, Ze doen gedurende die periode ervaring op in Nederlandse centra waar hun landgenoten zijn op gevangen. Twee dagen per week wordt er bij het iüagg gepraat over de wijze waarop de patiënten worden behandeld. Directeur A. Groen van de Riagg Rijnmond Noord- West zegt dat de hulpverleners thuis al geruime tijd op dit gebied aan de slag zijn. „Het is dus niet zo, dat ze er geen verstand van hebben. Waar het hen aan ontbreekt is zeg maar de methodische ondergrond," vertelt hij. Het stageproject is op 1 juli afgelopen, waarna de zeven weer terug gaan naar het voormali- -ge Joegoslavië. Den Kaag - De provincie Zuid-Holland houdt vast aan haar standpunt aangaande de regiovorming in de Rijnmond. Voor zitter Patijn en de leden van Gedeputeerde Staten hebben gis teren nog eens vastgesteld dat het uitstekend is wanneer er m het gebied van het Overlegorgaan Rijnmondgemeenten (OOR) zo snel mogelijk een stadsregionaal bestuur komt om de grot stadsproblematiek op te lossen. Gedeputeerde Staten hoik t daarbij echter wel vol dat er tegelijkertijd een bestuurlijke voor ziening moet blijven voor de bovenregionale verantwoordelijk heden. Unaniem heeft GS vastgesteld dat er op zo kort mogelijke ter mijn een gezamenlijk vertrek punt moet worden gevonden om het wetgevingsproces rond de re giovorming aan te pakken. Welke 'wetgevingstechnische route' daar naartoe leidt is wat de pro vincie betreft op dit moment niet van belang. In een verklaring stelt GS dat de provincie 'om hot gewenste tem po vast te houden' een duidelijke uitspraak van de Tweede Kamer wil hebben. Hierover is de provin cie het eens met de OOR-gemeen- ten, alleen over de vraag wat 'het gewenste tempo' is verschillen met name commissaris van de ko ningin Patijn en de Rotterdamse burgemeester van mening. Het dagelijks bestuur van de pro vincie Zuid-Holland wil van de Tweede Kamer antwoord op de volgende vragen: Wat is het mmimumpikket waaraan stadsregionaal bestuur moei voldoen? Is de Kamer het eens met de stelling dat de overdracht van ge meentelijke en provinciale taken, opsplitsing van Rotterdam en een gekozen regiobestuur op hetzelf de tijdstip bij wet moeten zijn ge regeld? Als een regionaal stadsbestuur 'provincievnj' zou zijn, hoe wordt dan beslis* over bovenregionale verantwoordelijkheden, bijvoor beeld voor de Randstadgroen structuur, voor de regionale fra- structuur, de afvalverwerking en de waterbeheersing en hoe wor den deze zaken beheerd? Onenigheid over dit soort aange legenheden leidde eind vorig jaar tot een conflict tussen de provin cie Zuid-Holland en Je OOR-ge- meenten en tot grote ergernis bij burgemeester Peper in het bij zonder. Ook t'jdens zijn nieuw jaarsrede tot dp gemeenteraad liet Peper zich deze week weer vernietigend uit over het 'siow- motion-bestuur' van de provincie en 'de voorzichtigheid die de pro vincie als beleidsfilosofie heeft'. Peper heeft onder meer grote be zwaren tegen het idee dat OOR vrede zou hebben met een uitstei- tactiek tot 1998, waarbij er geen garanties voor de regiovorming zouden zijn. Rotterdam - Puur asociaal, noemt de Rotterdamse reini- gingspolitie de dump van tien ku bieke meter chemisch afval op de Maasvlakte, in de duinen vlakbij de Slufterdam. Blikken met verf- resten, lijmstoffen, jerrycans met oplosmiddelen en afgewerkte olie en oliefïlters, veelal verpakt in roestige vaten met een inhoud van tweehonderd liter, werden hier eerder deze week in de na tuur gestort. „Dit is een zeer ern stige verontreiniging," zegt hoofd H. Alkema van de reinigingspoli- tie, „vooral omdat zowel de opper vlakte als de bodem is vervuild." Volgens hem is de verantwoorde lijke, wellicht iemand die illegaal afval inzamelt, met een vrachtwa gen naar de Maasvlakte gereden om het spul kwijt te raken. Wan delaars troffen de rotzooi gister ochtend aan. Het afval is inmid dels op advies van de DCMR Mi lieudienst Rijnmond door de Ro* teb afgevoerd. Alkema: „Omdat de troep ook al in de bodem is doorgedrongen, moet er grond worden afgegra ven. En het hefst zo snel moge lijk. Het gaat hier om zand, waar in vervuiling veel sneller door dringt dan in klei. Zeker met die regenbuien van gisteren en eer gisteren." De dump vond vermoe delijk plaats tussen 6 en 8 j anuari. Door Gert Onnink Ridderkerk - De Ridderkerkse reisorganisatie De Jong Tours is van plan het aantal reisbureaus flink te gaan uitbreiden. Directie lid Hans de Jong maakte dat gis teren bekend tijdens een receptie vanwege het zeventig-jarig be staan van het bedrijf en de ope ning van het nieuwe kantoor m Rijsoord. Op dit moment telt De Jong vijf tien kantoren. Door middel van overnames zal het aantal reisbu reaus op korte termijn uitgroeien tot 35. „Wanneer die stap rond is, hebben we m het Rijnmond-ge bied een ideale dekking," aldus De Jong, die gisteren ook aankon digde op een 'actieve', maar voor al 'agressieve wijze' het werkter rein te blijven uitbreiden. „En daarbij zullen we nooit de weg van de minste weerstand kiezen." „Ook op het gebied van personen vervoer willen we verder groeien. Dat geldt bovendien voor het bui tenland. In april beginnen we met een speciale lijndienst tussen Amsterdam en Londen," kondig de de Ridderkerker aan. Particuliere busbedryven riep hij op zich massaal aan te sluiten bij het nieuwe samenwerkingsver band Personenvervoer Neder land, dat onlangs van start is ge gaan. „Wij hebben geen enkele moeite met concurrentie zolang die maar niet oneigenlijk is," stel de De Jong, die daarmee doelde op de openbaar-vervoersbedrij ven. Het directielid van De Jong Tours zei grote moeite te hebben met de 'belemmerende structuur' waarmee het openbaar vervoer te maken heeft. „De overheid werkt veel te traag met allerlei regelin gen. Dat is een slechte zaak voor bedrijven als dat van ons." Rotterdam - Aan de Erasmus Universiteit Rotterdam begint maandag een nieuw onderwijs programma dat gevorderde stu denten en afgestudeerden uit de voormalige Oostbloklanden de beginselen van de westerse markteconomie moet bijbrengen. Het intensieve Erasmus Host Program duurt vijf maanden en bestaat uit theorie en praktijk. De studenten lopen wekelijks twee dagen (Engels) college op de uni versiteit. De andere dagen wer ken ze aan praktijkopdrachten van bedrijven en organisaties in Rotterdam en regio. De tien stu denten zyn geselecteerd op crite ria als beheersing van de Engelse taal, kennis van marketing en management en goede motivatie. Het is de bedoeling dat de tien tn eigen land de economie mede vorm gaan geven. De etalage van Black Widow aan de Nieuwe Bin nenwegbeveelt meer aan dan alleen de kleding en accessoires die er in de winkel te krijgen zijn. Bij de 'heavy'artikelen die in de Black Wi dow te koop zijn, is ook de beeltenis te zien van twee keurige kindertjes uitdepeiode dat Duits land in de greep van de nazi's zat. Met daarbij de door racistisch geweld van de laatste tijd in gegeven aanbeveling 'Nooit weer'. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Door Peter Louwerse Als professor Pim Fortuyn afge lopen maandag naar het NOS- journaal heeft gekeken, zal hij zich flink verbeten hebben. Er vond die avond een belangrijke verandering plaats in ons staats recht. Het is de meeste Neder landers misschien nog niet opge vallen, daarom is het de moeite waard het hier even te vermel den. Sinds maandag is de minis tervan Justitie namelijk niet lan ger verantwoording schuldig aan de Staten-Generaal, m?ar aan de korpschef van de gemeentepoli tie in Rotterdam. Op die dag verscheen het nederi ge hoofd van minister Hirseh Ballïn ineens op televisie. In het journaal van acht uur reageerde de bewindsman deemoedig op de donderpreek die hoofdcommis saris Hessing die ochtend had af gestoken. Als een op het matje geroepen schooljongen prevelde Hirseh Ballin zijn reactie. Ja, hij* deed er alles aan om de misdaad tegen te gaan, meneer Hessing. had helemaal gelijk als hij stelde* dat een harde aanpak nodig is. Daarna trachtte de bewindsman het Rotterdamse orakel gunstig te stemmen met de mededeling dat er verschillende wetten in voorbereiding zijn die de politie meer speelruimte geven. En ja, meneer Hessing had helemaal gelijk met suggestie voor een 24- uurs-bereikbaarheid van rech ters. Van de bewindsman geen woord van kritiek op de uitlatin gen van de hoofdcommissaris, het was juist goed dat een prak tijkman eens zei waar het op stond. Fortuyn ergert zich groen en geel aan dit soort gedrag, In zijn boek 'Aan het volk van Nederland' noemt hij Hirseh Ballin „een trekkepop van zyn ambtenaren" en geeft hij af op „de steeds driestere taal van politie-com- missarissen". Knieval Een vreemde vertoning was het eigenlijk wel, een minister die een knieval maakt voor een van zijn ondergeschikten. Voor een 'doodgewone' volksvertegen woordiger zou de bewindsman die moeite niet nemen. Waarom wel voor zijn Rotterdamse party- genoot Kessing? Waarschijnlijk vindt de minister dat hij niet an ders kan. Hirseh Ballin is onze ker. Van de bestrijding van cri minaliteit komt niets terecht, in tegendeel, het wordt steeds er ger. De media staan bol van mis daad, ontsnappingen en de machteloosheid van het gezag. Daarom is Hirseh Ballin bang voor de dingen die Hessing zegt. Want Hessing vertolkt de gevoe lens van et volk; meer macht voor de politie en met te veel zeu ren over rechten van verdachten. Precies wat mensen tegen elkaar zeggen op verjaardagen. Elke provocerende uitspraak van Hes sing drukt de minister weer met zijn neus op zijn eigen onmacht. Waarom doet Hessing dat toch elke keer weer opnieuw, vraag je je dan af. De hoofdcommissaris heeft zelf geen politieke aspira ties, dus daar hoeft hij het niet voor te doen. En het is ook echt niet zo dat zijn uitspraken de we reld veranderen: Op 'nachtrecht spraak' zit niemand in Neder land te wachten en het uitbrei den van opsporingsmiddelen ïe- gel je ook met even in een nieuw jaarstoespraak. Door het lanceren van deze pro beersels jaagt de hoofdcommis saris wel driekwart van juridisch Nederland in de gordijnen. Hy vindt dat helemaal niet erg, hij lijkt er eerder van te genieten. Maandag zei Hessing over de vaak ongemeen felle reacties op zijn omstreden uitspraken: ,.Ik handel vanuit een diepe haat te gen de overheid. Dat klinkt gek /oor iemand uit een ambtenaren- milieu, maar het is toch zo." Resultaatgericht Wat Hessing aan de overheid zo tegenstaat is het gebrek aan re sultaatgerichtheid. Als een be drijf geen winst maakt, gaat het over de kop, maar de overheid kan er jarenlang straffeloos een puinhoop van maken. Dat frus- teert Hessing enorm. Hy ziet de politie het liefst als een bedrijf dat het produkt 'veiligheid' le vert. Dat bedrijf heeft heel wat ontevreden klanten. Dat ligt, in Hessings visie, niet aan de politie maar aan de belabberde omstan digheden waaronder de agenten moeten werken: trage procedu res, te weinig mankracht, te wei nig bevoegdheden. Geen gemak kelijk lot voor iemand'als Hes sing, een perfectionist die alles onder controle wil houden. Al sinds het midden van de jaren tachtig is onveiligheid een be langrijk thema in Nederland, en toch geven we nog geen vijf pro-, cent van ons overheidsgeld uit aan politie en justitie. Bij elk nieuw schokkend incident of on rustbarend cijfer is Nederland even in rep en roer, maar daarna gaat iedereen weer over tot de or de van de dag. Hessing heeft nu gemerkt dat er beweging in dc discussie komt als hij provoceert. Als de politiek niets doet, móet ik wel aan de bel trekken, redeneert de korpschef. Zo wil hij een kli maat scheppen voor een groter en machtiger pohtie-apparaat. Tevreden Daarmee is de toon van hot debat gezet. In de jaren tachtig wilde de burger vooral beschermd wor den tegen staatsoptreden. Nu roept hjj de politie weer te hulp om bescherming tc zoeken tegen zyn criminele mede-burgers. De hoofdcommissaris van Rotter dam kan tevreden zijn. Hij heeft de minister al aan zijn zijde. Al leen Pim Fortuyn stribbelt nog tegen. Rotterdam - Juristen van het Bu- ro voor Rechtshulp en het Advo- catencoliectief Rotterdam gaan maandag de honderden buiten landers die worden verwacht bij de vreemdelingendienst van de- Rotterdamse politie, helpen zich aangemeld te krygen voor een verblijfsvergunning, Aanleiding is de enorme ch.ios die deze week ontstond toen de Rotterdamse vreemdelingen dienst voor het eerst na een half jaar weer gedurende twee uur spreekuur hield. Van de tussen de zevenhonderd en duizend men sen die i. 1 voor het politiebu reau verdrongen, kregen er maar vierhonderd een afspraak. De vreemdelingendienst zegt met meer aanvragen te kunnen behandelen omdat zij daarvoor te weinig personeel heeft. Dat was ook al de reden oir. tussen juli vo rig jaar en afgelopen maandag geen nieuwe afspraken te maken. Do rechtshulpverleners vinden de situatie 'ronduit onaanvaard baar', Volgens woordvoerster Dia na Hopmans zullen ongeveer der tig juristen maandag aan de actie meedoen Een viertal gaat bij het politiebu reau posten om de vreemdelin gen door te verwijzen naar het bu reau voor rechtshulp en het advo- catencollectief. Daar worden de vreemdelingen opgevangen en geholpen met een schriftelijke aanvraag. De initiatiefnemers sturen die aanvragen nog dezelfde week naar de politie met hei verzoek ze „binnen een redelyke termijn" in behandeling te nemen. „Als wij na een maand niets hebben ge hoord, dan nemen we weer con tact op met de politie," aldus Hop mans. „De meldingen moeten dan in ieder geval zijn geregis treerd, zodat de vreemdelingen de gedoogdenstatus hebben." „Wij kennen het probleem van de vreemdelingendienst, maar zo kan het echt niet langer. Mis schien draagt onze actie by aan maatregelen van hogerhand," al dus Hopmans. Rotterdam - De dienst Gemeen tewerken start komende maan dag met de montage van de nieu we brug over de Binnenhaven. Vandaag is een aannemer al be gonnen met de opbouw van een enorme 600 tons kraan, de brugd- elen worden maandagmorgen over water aangevoerd vanuit de fabriek in Dordrecht. De afgelopen maanden zyn voor de nieuwe Binnenhavenbmg nieuwe betonnen landhoofden gemaakt. De bouw van de nieuwe brug is een van de eerste infrastructurele werken op de Kop van Zuid. de Binnenhavenbrug vormt een be langrijke verbinding tussen ener zijds de Stieltjesstraat, Koningin- nebrug en Willemsbrug, en het nog in aanbouw zijnde Var- kenoords viaduct, de Emplace mentswegen de Parallelweg. Rotterdam - Het Maasboekje-de veel geraadpleegde adressengids van Rotterdam die in 1985 voor het laatst is verschenen - keert te rug. Volgende week wordt de edi tie 1993/1994 gepresenteerd. Hc-t Maasboekje bevat pnder meer adressen, telefoonnummers, ope ningstijden en contactpersonen van allerhande (gemeentelijke) organisaties, verenigingen, stich tingen en dergelijke m Rotter dam. Ook is een uitgebreid bedrij- venregtster opgenomen. De gegevens van het Maasboekje zijn vanaf 12 januari ook op te vra gen via Spirit, het informatiesys teem van het Project Innovatiebe vordering Rotterdam, een onder deel van het Ontvvikkelingsbi?- dnjf Rotterdam. Hardinxveld-Giessendam - De po litie Zuid-Holland Zuid heeft in een loods in Hardinxveld-Gies sendam een container met twee duizend kilogram marihuana in beslag genomen Het spul heeft een straatwaarde van drie miljoen galden. Er werden vier arrestaties ver richt. Het betreft vier Rotterdam mers van 44, 36, 32 en 23 jaar De container met marihuana werd ontdekt tijdens een routine-con trole van de douane m de Rotter damse haven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1