iterweg 9 Brandweer wil regionaal opereren Schiedam-Zuid wil eigen ambtenaren Minister geeft integratie in Schiedam-West goede kans Overleg met Rotterdam gezocht en met Schiedam geïntensiveerd Start sloop van zwembad Niet uitvoeren koopcontract wekt verbazing Hoge post voor Buijnink bij nieuwe politieregio VW Vlaardingen blijft op zaterdag langer open Musici en jonge spelers gezocht voor musical Rioleringen in Maasland worden vernieuwd Duidelijkheid over status van kruising Zes nieuwe wachthokjes bij bushaltes in de Hoek Fietspad wordt verplaatst naar andere kant van weg OpStap-project naar Onderwij sbegeleiding Eigen pand voor Huurdersraad RET wil geen halte dicht bij Holy-Ziekenhuis Gewapende overvallen Man slaapt op tramrails Autokrakers aangehouden Telefoons gekraakt Met alcohol achter stuur Fietser maakt smak Inbreker betrapt Rotterdams Dagblad Maandag 11 januari 1993 Schiedam - Hoofdinspecteur Cees Buijnink van de Schiedamse politie wordt tweede man op de stafaf deling personeel en Organisatie van de Politieregio Rijnmond als Hoofd Organisatiesaken. Cees Buij nink geldt als specialist op het gebied van organisa tiezaken bij de politie. Vóór hij in 1989 naar Schiedam kwam. begeleidde hij de reorganisatie van het politiekoprs in Haarlem. In Schiedam teeg hij een soortgelijke taak. Nu wordt hij belast met de feitelijke organisatie van de nieuwe politiedistricten, dje in de plaats komen van de oude. plaatselijke korpsen. Buijnink zegt zijn collega's in Schiedam medio januari vaarwel. Hij begint, zijn werkzaamhe den in Rotterdam op de 18de van deze maand. Vlaardingen - Om beter tegemoet te komen aan de wensen van het winkelend publiek heeft de VW be sloten haar openingstijden te wijzigen, ?s Zaterdags is het kantoor langer open. Dan kan men er van 9.00 uur tot 16.00 uur terecht. De openingstijd op maan dag blijft echter gehandhaafd. Dan gaat de deur pas om 11.00 uur open. Vlaardingen - Voor de produktie van de musical 'Brood uit het Water' is het Vlaardings Musicalgezel schap op zoek naar nieuwe leden. De vertolking van de meest verkochte streekroman over Vlaardingen, van Fenand van den Oever (Jaap Kolkman), is een grote produktie waarvoor uitbreiding van het gezel schap nodig is. Er is vooral behoefte aan jonge men sen die willen meespelen en verder zoekt het bege leidingsorkest enkele vlot lezende musici onder wie (altviolisten, hoornisten en trombonisten. Wie inte resse heeft kan zich melden bij de secretaris van het VMG, Wim Poldervaart (010 - 4745748). Maasland - Het rioleringsstelsel van Maasland ver keert in slechte staat en moet worden vernieuwd. Er is een vervangingsprogramma opgesteld waarmee aan de Vrouwe Lidgweysingel een begin is gemaakt. Komende jaren komt steeds een ander deel van het stelsel aan de beurt. Het gemeentebestuur komt niet voor financiële verrassingen te staan, want er werd al geruime tijd geld gereserveerd. Voor 1993 is een be drag geraamd van 228.300 gulden. Dit jaar zullen nog vier rioolgemalen worden vervangen. Hoek van Holland - Het dagelijks bestuur van de deelgemeente Hoek van Holland wil duidelijkheid brengen in .de status van de kruising Willem Ba- rentsstraat/Mercatorweg. Om te voorkomen dat de Willem Bartnts straat een sluiproute zou worden, is daar vorig js_r een snelheidsremmer geconstrueerd. Maar door het ontbreken van uitritbanden blijft er sprake van een gelijkwaardige kruising. Door de banden alrnog aan te leggen maakt het deelraadsbe- stuur een voorrangskruising om ongelukken en aan sprakelijkheidclaims te voorkomen. Hoek van Holland Er worden in Hoek van Holland zes nieuwe abri's geplaatst. De financiering van de wachthokjes bij de bushaltes wordt betaald uit het contract met Media Max. Deze commerciële organi satie heeft in Hoek van Holland reclameborden ge plaatst en betaalt als tegenprestatie de zes abri's en de kosten van een openbaar toilet. De hokjes komen bij bushaltes in de bebouwde kom; kosten ruim ƒ64.000,-. De deelgemeente betaalt zelf het opruimen van de oude abri's. Dat kost tienduizend gulden. Hoek van Holland - Het fietspad langs de Prins Hen- drikweg in Hoek van HoIIanu wordt verplaatst van de westzijde naar de oostkant van deze weg. Het loopt van de dorpskom naar de Haakweg. De huidige situering langs het industriegebied kost veel aan on derhoud. De totale kosten bedragen ƒ285.000,- maar het deelraadsbestuur hoopt van de provincie een subsidie van ƒ150 000,- te krijgen. Als de provinciale bijdrage wordt toegekend kan de verplaatsing van het fietspad nog dit jaar worden uitgevoerd. Vlaardingen - Het OpStap-project, dat als doel heeft allochtone kleuters en hun moeders beter voor te be reiden op het onderwijs, wordt ondergebracht bij de Onderwijsbegeleidingsdienst Dat is door burge meester en wethouders besloten na overleg met de Stedelijke Commissie OpStap, de Stichting Welzijn 90 en de Onderwijsbegeleidingsdienst. Voorheen viel het project onder de Stichting Welzijn 90. Door de verschuiving, voorlopig voor één jaar, wordt ook de subsidie voor het OpStap-project over 1993 toege kend aan de Onderwijsbegeleidingsdienst. Maassluis - De Huurdersraad van Maassluis (HRM) beschikt sinds vrijdag over een eigen pand. De raad is gevestigd aan de Noord vliet, in het gebouw waar vroeger Vrouwenhuis Sien -inmiddels ter ziele- was ondergebracht. Tegelijk met de ingebruikname door wethouder Anton Wustrow ondertekende de Huurdersraad een overeenkomst met de Wo ningstichting Maassluis, de het vroegere Gemeente lijk Woningbedrijf. De HRM is een vereniging i bewonerscommissies die de belangen behartigt .n de huurders van de nieuwe Woningstichting. Vlaardingen - De Vlaardingse brandweer wil regionaler opere ren. De nieuwe brandweercommandant P. Rimsink(hij trad in september vorig jaar aan) koerst nadrukkelijk aan op samen werking met omliggende gemeenten. Hij vindt dat nodig omdat Vlaardingen bij rampen sterker staat als regionaal wordt samengewerkt. „We zitten tegenover Botlek en Pernis. Als er wat gebeurt en er staat een wat ongunstige wind voor ons, dan kunnen wij alléén niet adequaat reageren." Runsink heeft zich 'nadrukkelijk' ^aangemeld bij zijn collega's in Rotterdam en Schiedam voor sa menwerking. „In Vlaardingen werd totnutoe terughoudend ge reageerd op regionale samenwer king. Er werd gedacht dat men al les wel zelf kon." Als een van de eerste gevolgen van meer regionale samenwer king - er wordt al sporadisch met Schiedam gepraat en Runsink zal die contacten intensiveren - wordt mettertijd overgeschakeld naar de regionale centrale. De Vlaardingse brandweer heeft nu nog een eigen centrale die 24 uur per dag bezet is en Runsink zegt die mankracht beter te kunnen gebruiken in de uitrukdienst. Da contacten met Schiedam ver lopen naar tevredenheid, consta teert de brandweercommandant Er worden zaken op elkaar afge stemd, zoals bij aanstellingspro cedures, Ook voor de sporttest voor aspirant-brandwachten ko men eendere eisen. Runsink: „Het moet niet zo zijn dat iemand in Schiedam als brandweerman wordt afgewezen en in Vlaardin gen wel wordt aangenomen." In de verdere toekomst zou er ook meer overleg moeten komen over de aanschaf van brandweerwa gens en andere materieel. Daar over is nog geen concreet overleg. Runsink is niet bang dat vrijwilli gers zullen afhaken als er wordt geregionaliseerd. „Dergelijke ge luiden klonken ook bij de tot standkoming van de huidige brandween-egio's en toen de brandweer de kern werd van de rampenbestrijding in Nederland. De vrijwilligers hebben echter al deze veranderingen meegemaakt en zich grote inspanningen ge troost om aan de nieuwe eisen te kunnen voldoen." Taken Runsink constateert verder dat het brandweerkorps momenteel op sterkte is en dat alle energie kan worden gericht op de uitvoe ring van taken. Hij verwacht geen rustige periode. „De maatschap pelijke ontwikkelingen gaan snel. Zeker in deze regio." Niet door de schaar te zet ten in een (int, maar door een aantal linten aan elkaar te kno pen, opende minister Hedy d'Ancona za terdag een complex voor ouderenhuis vesting, kin deropvang en onderwijs in Schiedam. Foto Roef Dijkstra FEl AH S HALSPLEIN Hslspl Het voor Nederland unieke complexaan het Frans Halsplein in Schiedam huisvest behalve een op- vangverblijf, de basisschool De Kring, een gymzaal en dertig ouderenwoningen. Door Nathalie Lans Schiedam - Vorige week werden nog even snel de kozijnen en pos ten, die tijdens de verhuizing be schadigd waren, van een nieuw verJje voorzien. Het schoolplein werd keurig aangeveegd en vrij gemaakt van hondepoep. Daar door zag het nieuwfoouwcomplex aan het Frans Halsplein er op de openingsdag uit om door een rin getje te halen. Minister Hedy d'Ancona (WVC), die zaterdag naar Schiedam kwam om het unieke complex in gebruik te nemen, was vol lof over de nieuwbouw waarin openbare basisschool De Kring, stichting kinderopvang Katja, een gymzaal en dertig ouderenwoningen zijn samengebracht. Bovendien had de minister een leuk cadeautje meegenomen. „Ik wil u feliciteren met de reali sering van dit mooie woon- en werkcomplex. ïk heb gehoord dat u voor de kinderen in de buiten schoolse opvang een toestel wilt aanschaffen dat ze kunnen ge bruiken om op te klimmen, om vanaf te glijden en op te schom melen. Om mijn felicitatie tast baar te maken draag ik 5000 gul den bij in de aanschafkosten van dit toestel." Volgens d'Ancona bevorderen de verschillende functies in het ge bouw de integratie tussen de di verse gebruikersgroepen, „Ik heb begrepen dat er onder de bewo ners van Schiedam-West heel wat van buitenlandse herkomst zijn - hoewel dat tijdens deze bijeen komst niet te zien is,"_ zei de mi nister tegen een gehoor dat voor namelijk uit Schiedamse incrowd bestond. „Uw nieuwe complex, waarin de basisschool, de kinderopvang en het gastouderbureau in hetzelfde gebouw zitten, biedt zowel de kin deren uit de buurt als hun ouders de gelegenheid om op een heel natuurlijke manier met elkaar contacten te leggen; ook contac ten tussen buitenlanders en Ne derlanders," hield d'Ancona de buurt voor. De zelfstandige wonende oude ren m het complex zijn volgens d'Ancona een praktijkvoorbeeld van de 'solidariteit tussen genera ties' dat in 1993, het Europese Jaar van de Ouderen, tot centraal thema is gekozen. „Het is belang rijk dat ouderen hun ervaring, hun vindingrijkheid en een stuk van hun tijd inbrengen in hun so ciale omgeving: de buurt, de ver eniging, voor sommige de politie ke partij." Na een lange serie toespraken ging het gezelschap naar buiten waar kinderen van de Kring en Katja zenuwachtig stonden te wachten. Vervolgens werd het ge bouw geopend door een aantal kleurige linten aan elkaar te kno pen. Vooral bij de 'kinderopvang- -afdeling' was het druk. Het vele speelgoed, de meubeltjes en de 'schattige ledikantjes' trokken grote aandacht. Terwijl de kinde ren zich vermaakten met spelle tjes, bekeken hun ouders de in richting, „Het zal voor leerlingen vast plezierig zijn om naar zo'n gezellige school te gaan," klonk het goedkeurend. Vlaardingen - De RET voelt er niets voor om buslijn 52 te ver leggen tot voor de ingang van het Holy-Ziekenhuis, De ge meente Vlaardingen had hier om, op aandringen van VVD'er Jan Bulva, gevraagd. De verplaatsing zou inhouden, aldus de RET, dat er dagelijks voer 1400 busreizigers een ver lenging van de reistijd komt van ongeveer drie minuten. Bovendien komt de bus dan vlak onder de ramen van de patiëntenkamers, 'met alle ge luidsproductie die daarmee gepaard gaat'. Ook zal de door gang van de bus daar ernstig belemmerd worden door ge parkeerde auto's. De RET hanteert een loopaf stand van vijfhonderd meter. Die norm wordt bij de halte van het Holy-Ziekenhuis, die nu aan de Holysingel ligt, ruimschoots gehaald. De raadscommissie. Verkeer van de gemeente Vlaardingen wil zich niet zomaar bij de situ atie neerleggen. Bekeken wordt of er alternatieven zijn om de reizigers -zo'n 350 per dag- toch dichter bij het zie kenhuis te brengen. Hoek van Holland - Alle pogingen en goede bedoelingen van de ver eniging zwembadfonds ten spijt, zal ook het nieuwe zwembad in Hoek van Holland voorlopig niet overdekt worden. By de nieuw- bouwpiannen is wel rekening gehouden met de mogelijkheid om het op termyn te overkappen. In november werden de nieuwbouwplannen door de deelgemeente- raad goedgekeurd en werd een bedrag van anderhalf miljoen gulden gereserveerd. Het nieuwe bad wordt groter en dieper dan het oude bad en daardoor zal naar verwachting het bezoekersaantal flink stij- Deze week is begonnen met de sloop van het 'tijdelijke' badje, waar in de Hoekse jeugd een kwart eeuw lang plezier heeft beleefd en waarin dus inmiddels de tweede generatie rondploeterde. Als de winter niet al te streng meer wordt zal het nieuwe bad half mei in gebruik genomen kunnen worden. Inclusief warm water in de kleedkamers, want daarvoor verleende de Hoekse deelgemeente- raad op de valreep van 1992 nog toestemming. De begroting werd er met 30.000,- voor verhoogd. Den Haag/Schiedam - De Raad van State heeft kritische kantte keningen geplaatst bij aankoop van een stuk grond van de Her vormde Gemeente Kethel door de gemeente Schiedam. De bewust grond ligt aan het Noordeinde in de oude dorpskern van Kethel. Al in 1980 werd een contract opge steld over de aankoop, maar der tien jaar later is de koop nog steeds niet beklonken. Aan de transactie had de gemëente de voorwaarde verbonden dat de grond alleen zou worden aange kocht als erop gebouwd kon wor den. De gemeenteraad hieid later woningbouw op die locatie echter tegen, omdat omwonenden er be zwaar tegen hadden. Het koop contract werd nooit uitgevoerd, maar ook niet ingetrokken. De kwestie kwam aan de orde op een hoorzitting bij de Raad van State over de bezwaren tegen een nieuw bestemmingsplan voor Ke- thel-Dorp. In dat plan heeft het betreffende stuk grond de be stemming 'groenvoorziening' ge kregen. De Hervormde Gemeente Kethel is het daar niet mee eens en wil de bestemming veranderd zien in 'woningbouw'. In dat geval kan het oude verkoopcontract worden uitgevoerd. Staatsraad W. Polak vroeg tijdens de hoorzit ting: „Dat de gemeente bij nader inzien zelf niet op die plek wil bouwen is al vreemd, maar dat kan ik me nog voorstellen. Maar is er nooit over gesproken om het koopcontract dan te ontbinden en de Hervormde Gemeente op één of andere manier schadeloos tc stellen?" Gemeente-woordvoer der A. van Zetten (planologie) gaf toe dat de gemeente niet bepaald voortvarend heeft gehandeld. „Het is een uiterst vervelende si tuatie,", aldus Van Zetten. De Raad van State moet beslissen of de bestemming 'groenvoorzie ning' voor het stuk grond juist is. In een advies van een onafhanke lijk adviseur staat dat enige be bouwing op de lokatie acceptabel is. ook omdat er in het verleden huizen hebben gestaan. De beslis sing van de Raad van State komt over enkele maanden. Schiedam - Voor het verbeteren van de leefbaarheid is het wense lijk dat de wijken naast een eigen budget de beschikking krijgen over een eigen ambtelijk appa raat. Dat schrijft de Bewonersver eniging Schiedam-Zuid (BVSZ) in een reactie op de nota van de gemeente Schiedam over de orga nisatie van de stadsvernieuwing en het wijk- en buurtbeheer. Van uit het stadskantoor zouden de ambtenaren hun werkplek naar de wijken moeten verkassen. De gemeente acht het in haar no ta van groot belang dat bewoners mondig worden gemaakt en be trokken worden bij de gang van zaken in de eigen straat en buurt. Volgens de gemeente kan dit luk ken als over zaken als onderhoud en schoonmaak in het vervolg op wijkniveau wordt beslist. De ge meente oppert als idee het beheer van een deel van de schoonmaak- en onderhoudsbudgetten aan de bewonersverenigingen te gun nen. Claimen Zuid betwijfelt echter of bewo ners in een dergelijke situatie zul len opstaan en hun verantwoor delijkheden claimen. Volgens de bewonersvereniging moeten er ook mensen zijn om eventuele, straatcomités van de grond te til len Volgens de reactie is dat in de praktijk het werk van een op bouwwerker. In de discussie over de toekomst van de hpwo Zuid echter ^ewonerson- dersteuning dreigt juist een deel van haar ondersteu ning kwijt te raken. De bewonersclub vindt het onver- antwoord dat de wijken alleen over budgetten kunnen beschik ken. „De gemeente beschikt thans over een omvangrijk pro fessioneel apparaat teneinde de budgetten verantwoord te beste den, Behalve de budgetten heb ben de wijken derhalve ook recht op een dergelijke ondersteu ning." Voordat Zuid zich met volle ener gie op het wijk- en buurtbeheer stort, wil de bewonersvereniging garanties hebben over de be schikbare budgetten. „De ge meente dient er wat tegenover te stellen als mensen zelf aan hun straat gaan werken. De inzet valt contractueel vast te leggen. In Rotterdam krijgen bewoners een 'premie op actie.' Te denken valt aan het aanbieden van cursussen, een kunstwerk voor de straat of een extra gemeentelijke veegae- tie." Zuid is ér op tegen dat de ge meente zich neerlegt bij een ge ringere rol voor de stadsvernieu wing, Volgens de bewonersver eniging blijven inspanningen op lange termijn nodig om verloede ring te voorkomen. De gemeente beperkt haar toekomstvisie op dit terrein tot twee jaar. Volgens Zuid kan het wijk- en buurtbeheer ech ter moeilijk een succes worden als de stadsvernieuwing stilvalt. Over de toekomst van de stads vernieuwing is de bewonersver eniging minder pessimistisch dan de gemeente. Bij Zuid leeft de hoop dat Schiedam na de vorming van een nieuw regiobe stuur meer geld te verdelen heeft. „Op dit moment wordt Schiedam achtergesteld bjj een grote ge meente als Rotterdam. In deze re gio wordt het geld in de toekomst op grond van wettelijk vastgeleg de criteria verdeeld. Dan wordt Schiedam gelijk behandeld met de lot zelfstandige gemeenten ge promoveerde voormalige Rotter damse deelgemeenten." Vlaardingen - Op de Holysingel is zondagmorgen vroeg een 18-jari- ge Ylaardinger overvallen. Het slachtoffer liep op het trottoir toen een auto stopte waaruit een man met een bivakmuts sprong. Hij richtte een vuurwapen op de wandelaar en eiste geld. DeVlaar- dinger gehoorzaamde, waarna de dader weer in de auto stapte en verdween. Gisteravond heeft een gemaskerde en gewapende man een roofoverval gepleegd op een benzinestation langs rijksweg 20. De dader maakte een onbekend geldbedrag buit. Schiedam - Zaterdagmorgen om 6 uur hebben agenten van de Schiedamse politie bij het Stadserf een slapende man van de trambaan gehaald. Hij had zich tussen de rails neergevlijd om uit te rusten van een avondje stappen. De agenten vonden dat hr, daarvoor een nogal riskante plek had uitgezocht. Zij probeer den hem wakker te maken, maar de man bleek niet aanspreekbaar. Hij werd naar het bureau ge bracht, waar hij zijn slaap voort zette in een cel. Vlaardingen/Schiedam - DeVlaar dingse politie heeft vanmorgen rond kwart over één twee Vlaar- dingers van 18 en 19 jaar aange houden op verdenking van auto inbraken. Het tweetal voldeed aan een signalement dat door buurtbewoners was verstrekt. De inbraken werden gepleegd in au to's aar. de Londenweg. Bij de ar restatie nam de politie twee auto radio's in beslag. In Schiedam kwamen dit week einde meldingen binnen van ze ven autokraken. De wagens ston den geparkeerd aan de Over- schieseweg. Lange Haven, Simon Stevinstraat, Stationsplein. Korte, Singelstraat, 's-Gravelandscweg en Koemarkt. De buit bestond uit radio-cassettespelers, een radio- ed-speler, kleding en een he key- stick. Ook werden twee auto's ge stolen. Uit de Nieuwe Matheness- erstraat verdween een rode Opel. op de Delflandseweg werd een blauwe Mitsubishi gestolen. Schiedam - DestafvanhetSchie- Iandziekenhuis heeft dit week einde aangifte gedaan van vernie ling van vier openbare telefoons. De toestellen werden vorige week gekraakt. De daders maakten daarbij voor ongeveer honderd gulden aan kwartjes buit. Vlaardingen - Een 27-jarige Vlaar- dinger is vrijdagnacht op do Adenauerlaan aangehouden we gens rijden onder invloed. Hij kreeg een rijverbod opgelegd. Zondagavond hield de politie op de Mr. L. A. Kesperweg een 28-ja- rige Viaardinger aan die onder in vloed van alcohol een auto be stuurde, De man kreeg een pro ces-verbaal en een rijveibuu. Schiedam - Op de Horvathweg is zaterdagmiddag een 55-jarige fietser uit Rotterdam ten val ge komen. De man maakte een lelij ke smak. Hij kon op het laatste moment een aanrijding met een auto die langs de weg stopte en waarvan het portier plotseling openzwaaide voorkomen. Maar door zijn onverhoedse manoeu vre verloor de fietser het even wicht. Hij moest naar het zieken huis worden gebracht om zijn ver wondingen te laten verbinden. Schiedam/Vlaardingen - Bij een inbraak in een bedrijf aan de Lek straat in Schiedam-Zuid is een draagbare computer gestolen. Een winkel aan de Mgr. Nolen- slaan raakte door een inbraak een voorraadje bedde goed en kinder kleding kwijt. Bij een woningin braak in de Dokter Sauerstraat werden de videorecorder en wat cheques gestolen. Vrijdag betrapte de Vlaardingse politie een man op heterdaad bij een inbraak in een woning aan de Domburghoeve. De dader was een 22-jarige inwoner van Capelle aan den IJssel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1