Waterwei 13 Midden-Delfland veilig achter groene buffers Stella Pons' opvangtehuis voor in de steek gelaten fretten Maassluis: geen geld voor radio Verhagen: 'Bouwers krijgen er geen voet aan de grond' Maatschappelijk werk start cursus voor ouders Gratis rondleidingen in Yisserijmuseum Mannenkoor jubileert Vogelbeurs Hondepoep Rotterdams Dagblad Dinsdag 12 januari 1993 Omdat het opvoeden van kinderen soms heel moei lijk kan zijn geeft de Stichting Maatschappelijk Werk binnenkort de cursus Waardigheden voor ou ders'. De cursus is voor ouders van kinderen tussen twee en zeventien jaar, die andere manieren willen ontdekken om met hun kinderen om te gaan omdat ze er bij de opvoeding vaak niet uitkomen. In twaalf bijeenkomsten krijgen de deelnemers effectieve ma nieren voorgeschoteld waarmee kleine en grote pro blemen het hoofd geboden kunnen worden. Het boek 'Vaardigheden voor ouders' wordt gebruikt ais werkboek en leidraad. De cursus wordt vanaf 3 maart op twaalf woensdagavonden van 19.15 tot 21.15 uur in het gebouw van de Stichting aan de Van Swindensingel 40 gegeven. Deelname kost zeventig gulden, inclusief het les boek. Voor informatie en aanmeldingen dient men te bellen met de Stichting Maatschappelijk Werk, 4731033. Viaardingen Met ingang van het nieuwe jaar is er een nauwe sa menwerking tot stand gekomen tussen het Service- Team Viaardingen en het Visserijmuseum. Een aan tal leden van het team heeft een cursus gevolgd om rondleidingen in het museum te kunnen verzorgen. Inmiddels hebben al enige groepen en schoolklas sen kennis met hen gemaakt. Vanaf heden kunnen 'ook individuele belangstellenden worden rondge leid en wel op elke eerste zaterdag en elke derde 2on- 'dag van de maand om 14.00 uur. Alle museumbezoekers kunnen gratis aansluiten om in een klein uur de meest interessante dingen in het museum te laten vertellen en te bekijken. Na de rondleiding is er gelegenheid tot het nuttigen van een kopje koffie of het ouderwetse museumwinkel- tje te bezoeken. Voorts kan men ook een film over het oude Viaardingen bekijken. De rondleidingen worden voorlopig tot aan de zomervakantie gehou den. De komende weken houdt het Maassluis' Mannen koor zich niet alleen met zingen bezig. De heren zan gers zijn dit jaar 25 jaar bij elkaar en vieren dat met een reeks festiviteiten waarvan de start is op zater dag 16 januari. In gebouw De Kern aan de P. C. Hooftlaan 12 wordt dan van 15.30 tot 17.30 uur een re ceptie gehouden. Vrijdag 12 februari wordt in de Koningshof het grote jubileumconcert gegeven en de bekende sopraan Wilma Driessen treedt op als gast. Gezien de grote belangstelling voor dit concert kun nen vanaf heden telefonisch (01899-19787) kaarten worden besteld van 9.00 tot 12.00 en van 19.00 tot 22. 00 uur. De kaarten kosten ƒ12,50 per stuk. Kinderen, CJP-houders en 65-plussers betalen een tientje. Hoek van Holland Partycentrum Bos en Duin aan de Kerkhofweg biedt zaterdag 16 januari weer onderdak aan de Vogel- beurs van de Westlandse Vogelvrienden. Tussen 10.00 en 13.00 uur zijn er weer tal van vogels en accessoires te koop. Ook het uitwisselen van ge gevens en ervaringen is een belangrijk onderdeel van de vogelbeurs die,tegen betaling van slechts één gulden toegankelijk is. Schiedam dinsdag 12 januari Cursus Snoeien en Tuinonderhoud, clubgebouw de Boshoek, ChurchiUweg 52.20.00 uur. Jamsessie, Podium, 21.00 uur. woensdag 13 januari Bijeenkomst CDA-Vrouwenberaad, NPB-gebouw, Westvest92,9.30 uur. Viaardingen dinsdag 12 januari Informatie-avond voor aanstaande ouders, Em- mauskerk, 20.00 uur. woensdag 13 januari Klussencursus, Coerke, P.K Drossaartstraat 65, 9.30 uur. Billy Turf (tekenfilm). Stadsgehoorzaal, 14.00 uur. Maassluis dinsdag 12januari Bingo, Koningshof, 20.00 uur. woensdag 13janauri De clown (kindertheater), theater de Schuurkerk, 14.00 uur. Speel-o-theek, Koningshof, 14.00 uur. Informatie-avond voor aanstaande ouders, zaai de Sluis, 20.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Viaardingen Postbus 4008 3130 KA Viaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Naar aanleiding van uw artikel 'Aanpak hondepoep in Babberspolder' en de aangekondigde proef met uitlaatplaatsen voor honden (in de krant van woensdag 6 januari) het volgende. Bij het opstellen van de notitie Hondepoep-problematiek is geen advies gevraagd aan de hondebezitters in Viaardingen. De reinigingsinspec- teur heeft zelf geen hond. Deze inspecteur was ook niet te spreken over de Sak-O-Mat, de bakken waaruit je hondepoepzakjes kunt halen. Dit met het oog op vandalisme. De proef die gehouden zal worden op zes plaatsen in een relatief klein gedeelte van de Babberspolder kost 27.000 gulden. Wie gaat dat beta len? En wie houdt die buurt schoon? In de betreffende vergadering heb ik geopperd de poepa-scheppa te ge bruiken en de hoopjes te deponeren in de vuilcontainers die in Holy en de Zuidwyk al zijn opgesteld. En uiteraard dan ook dat gebied aan te wijzen voor de proef. Op die manier kost het niet veel. Immers, als de 2800 geregistreerde hondebezitters in Viaardingen gra tis de poepa-scheppa krijgen, kost dit ongeveer 53.000 gulden. Dit kan worden betaald van de hondebelasting. Als de gemeente zorgt voor de voorwaarden, zijn de inwoners zeker be reid mee te werken. Denk maar aan de inzameling oud papier, glas, bat terijen, verf, enzovoort. Met andere woorden: het milieu leeft veel meer bij de bevolking dan men denkt. Arnold van Wezel, fractie Burger Belangen, Viaardingen. De inmiddels vertrokken Ton Verhagen, met uitzicht op 'zijn' polders. 'Als in 1977 niet was besloten tot reconstructie, dan zou Midden- Delfland er nu heel anders uitzien.' Foto Sacha Picterse/ Westlands Fotoburo Door Barry Haymakers Maasland - Projectontwikkelaars kijken watertandend naar de enorme mogelijkheden die het gebied kan bieden voor de bouw van woningen en bedrijfsterreinen, en de Westlandse tuinders zouden de ruimte maar wat graag gebruiken om er extra kassen neer te zetten. Het ongerepte polderlandschap van Midden- Delfland is in trek, nu dit deel van de Randstad steeds voller raakt en grond een schaars goed is geworden. De bedreigingen liggen op de loer voor de groene long, ingeklemd tussen de Westlandse kassen en de fors uitgedijde woonwijken van Delft, Schiedam en Viaardin gen. Maar Ton Verhagen blijft er rustig onder. Als voorzitter van het bureau van uitvoering van de Landinrichtingsdienst heeft hij zich de afgelopen negen jaar inge spannen het gebied veilig te stel len. In opdracht van de reconstructie commissie heeft hij leiding gege ven aan de voorbereiding en uit voering van de verschillende her inrichtingsplannen. Verhagen is inmiddels vertrokken naar een nieuwe functie. Zonder de angst dat zijn werk achter zijn rug om weer teniet wordt gedaan. De groene toekomst van Midden- Delfland is wat hem betreft veilig gesteld. Landbouw Met de aanleg van een gordel van recreatiegebieden, plassen en bossen is sinds het begin van de reconstructie in 1978 een stevige verdedigingswal opgeworpen te gen de oprukkende bebouwing. Midden-Delfland is omgevormd tot een groene 'burcht' die vol gens Verhagen sterk genoeg is om de aanvallen van buiten te weerstaan. Bouwers krijgen er de komende jaren geen voet aan de grond, daarvan is hij overtuigd. „Je zou nu eens moeten proberen woningen neer te zitten bij de Krabbeplas. Ik denk dat je heel Viaardingen over je heen krijgt," stelt hij tevreden vast. De kans dat de koeien worden verdreven door groenten onder glas, campings of caravanstallin gen acht hij eveneens klein. Het bureau van uitvoering heeft veel grasland veiliggesteld door het op te kopen. De weidegrond wordt verdeeld onder de resterende boeren, maar alleen op voorwaar de dat de boer die aanwinst ver volgens niet overdoet aan een an der zonder toestemming van de beheerder, de reconstructiecom missie Midden-Delfland. „Ongewenste ontwikkelingen kunnen we ook voorkomen door ervoor te zorgen dat de landbouw goed in het zadel zit," zegt Verha gen. „Een boer wil immers graag boeren. Voor hem is zijn bedrijf geen kapitaal, maar slechts een middel om inkomsten te verkrij gen. Als dat bedrijf goed is. wordt het voor een boer heel moeilijk om de zaak te verkopen. En als het goed gaat, zorgt de boer er ook voor dat zijn land er goed bij ligt, dat sloten worden bijgehouden, en wilgen bijtijds worden ge knot." Nieuwe fase De toekomst van Midden-Delf land is veiliggesteld, nu de groene buffers vrijwel klaar zijn. Het deelplan Lickebaert, in het zui den, is bijna geheel uitgevoerd. De projecten in het plan Gaag zijn volop in uitvoering, en de aan plant van het Abtswoudsebos, ten zuiden van Delft, staat nu ge pland voor 1995. Voor Verhagen was dat een goed moment om het bureau van uit voering te verlaten. Deze maand heeft hij zijn oude standplaats in Maasland verruild voor Limburg, waar hy de leiding krygt over een tiental reeonstmctieprojecten. :.u i"/uöv urns tiir oof foe j i Fretten vinden een gastvrij onderdak bij Stella Pons foto: Roe! Dijkstra Door Nathalie Lans Schiedam - „Soms haal ik ineens zes fretten uit de ijskast, of ze lig gen in het knijpermandje. De diertjes zijn echt een beetje clowntjes. Zij halen de gekste din gen uit" vertelt Stella Pons. De beestjes Fred, Boy, Bunny, Sjaa- kie. Joey en Danny rennen op dat moment door de kamer en halen de raarste fratsen uit. De woning van Stella Pons func tioneert sinds enkele maanden als een opvangtehuis voor zwerffretten in het Rijnmondge bied. Stella had liever gehad dat een opvangtehuis niet nodig was, maar helaas blijken er volgens de informatie van landelijke gege vens steeds meer zwerffretten in Nederland te komen. „De fret is de laatste tijd als huis dier steeds populairder. Maar mensen weten vaak niet waar zij aan beginnen. Ze Zien een leuk klein diertje bij de dierenwinkel of bij een fokker en nemen het mee zonder zich verdiept te heb ben in de gewoontes en levensbe hoeften van de fret. Het resultaat is vaak dat de dieren bij de stich ting gebracht. Soms worden ze ook in een bos gezet," legt Stella Pons uit. Fretten worden volgens Stella meestal buiten de deur omdat zij een periode stinken. „Wanneer een fret ongeveer zes maanden oud is komt hij/zij m de puberteit. De dieren stinken in die tijd enorm. De tijd die vanaf de puber teit nodig is voor de volgroeiing van een fret is ongeveer drie a vier maanden. Wanneer de fret volwassen is kan hij gecastreerd worden en is de stank verdwenen. „Veel mensen denken echter d?t het beestje zo blijft stinken en dan hoeven zij hem niet meer. Het beestje wordt op straat gezet en komt als het geluk heeft bij mij of bij de opvangtehuizen in Bra bant, Amsterdam of in Purme- rend terecht. Het zou echter niet zo ver hoeven te komen wanneer mensen zich van tevoren eens in een fret verdiepen en zich afvra gen of zij wel geschikt zijn als ei genaar." De problemen zijn te overzien als mensen die afstand willen doen van hun fret direct bij de Stichting Fret aankloppen. Er wordt met de eigenaars gepraat en vaak blijkt dat het beestje toch thuis kan blijven als de eigenaar is geleerd hoe hij met het dier moet omgaan. Bos Erger wordt het wanneer de eige naar zijn fret in het bos zet. „Men sen denken dat een fret het naar zijn zin heeft in de VTije natuur. Dat is dus niet zo. Hy vindt het een half uurtje leuk en daarna is hij gedoemd te sterven. Een fret leeft met in de vrije natuur maar komt alleen in gevangen staat voor. Het is wel zo dat hij afstamt van een dier dat in de natuur leeft, namelijk de Europese bun zing. Maar een fret is een huisdier en dat was al zo voor Christus. Het is een groot misverstand dat ze in de natuur kunnen leven. Wel wordt er met fretten in de natuur gejaagd. Fretteren wordt dat ge noemd. Jagers sporen met fretten konijnen op. Maar ook de fretten waarmee wordt gejaagd worden thuis gehouden Vondelingen Door de dierenambulance worden regelmatig zwerffretten gevon den. Voorheen werden ze in het Rijnmondgebied bij dierenasiels gebracht. In een asiel kan het beestje echter niet altijd optimaal worden verzorgd. De liefhebster legt uit waarom. „Een fret is een echt gezelschaps dier. In een asiel hebben de me dewerkers het druk met het ver zorgen van de tientallen andere dieren en het verschonen van de hokken. De aandacht die zo'n beestje - en zeker een zwerffretje - hoort te hebben, kan een asiel vaak niet bieden Het is daarom beter dat een fret in huiselijke kring wordt opgevangen." Over aandacht hoeven de zwervertjes bij het opvanggezin Pons niet te klagen. Zij worden de hele dag door vertroeteld en krij gen de juiste medische verzor ging. Stella en haar man hebben veel meegereden op de Vlaar- dingse dierenambulance. Nu kunnen zij veel voorkomende ziektes en gebreken constateren. Stella wil wel benadrukken dat zij een tussenstation is „Wanneer de diertjes gezond en handelbaar zijn, worden zij via de stichting De Fret bij andere mensen ge plaatst. Het zijn eigenaren die op een wachtlijst staan en van wie wy weten dat zij goed geïnfor meerd zijn over de fret. Ik vind het fijn dat ik iets voor de vondelingetjes kan betekenen, maar ik heb liever dat het met no dig is. Met de kerst waren er lan delijk 'maar' twee fretjes binnen gebracht en in de eerste week van januari tien. Het is niet nodig als mensen wat verstandiger te werk zouden gaan. Ik wil mensen die een fret willen aanschaffen daar om ook waarschuwen: informeer eerst goed, koop niet zomaar een fret." Wie vragen heeft over fretten en/ of Stella Pons aan oude baddoe ken of baklakcns voor dc zwerffretten kan helpen, kan haar bereiken onder telefoon nummer 010-4737372. „De hoofdlijnen van de plannen liggen nu vast," laat Verhagen weten. ..Natuurlijk kan de in spraak daarin nog wat verande ren. Veel zal dat niet meer zijn, dus voor mij is het nu een redelijk moment om weg te gaan." Het vertrek van Verhagen, en de toevalligerwijs gelijktijdige ver huizing van het bureau van uit voering van Maasland naar Delft, markeert een nieuwe fase voor Midden-Delfland, meent Verha gen. De opbouw is achter de rug, en een nieuwe tijd begint waarin de nadruk meer ligt op het beheer van het recreatiegebied. De reconstructiecommissie zal er haar handen voorlopig vol aan hebben. De beheerders zullen bij voorbeeld nauwkeurig moeten af wegen welke activiteiten ze in het gebied willen toestaan, in een po ging een commerciëlere koers te volgen. Bedrijf Aan commercialisering valt niet te ontkomen, meent Verhagen. „Dat is maatschappelijk noodza kelijk. Het beheer van Midden- Delfland kost nu jaarlijks 2400 gulden per hectare. Ik vraag me af of de politiek die kosten in de toekomst wil blijven opbrengen. Om die reden moeten we het ge bied dus commerciëler gaan be heren. Recreatie is een produkt, en een recreatieschap is een be drijf, dat moet proberen zo econo misch mogelijk te draaien." Commercialisering kan ook een bedreiging vormen voor het ge bied, stelt Verhagen vast. „Het moet wel goed gebeuren. Als we iets toevoegen aan het gebied, dan mag het dus niet zo zijn dat we kwaliteit inleveren. Zo'n voor stel om de Floriade straks in Mid den-Delfland te houden, bij voor beeld. Dat kunnen we wel inpas sen, maar dan moeten we het zo doen dat we het karakter van het gebied in stand houden." Dat laatste uitgangspunt lijkt in tegenstelling met de projecten die de landinrichters uitvoeren: het poldergebied wordt voorzien van recreatiepiassen en uitgestrekte bospartijen. Geen onderdelen die vanouds thuis ho ren in Midden-Delfland. Verhagen kent de klachten. „Ik hoor vaak van mensen dat ze Mid den-Delfland nu al mooi genoeg vinden, en willen dat wij het zo maar laten. Ik ben het ermee eens dat het mooi is, maar dat hou je niet door verder niets te doen. Daarvoor moeten we de frictie op lossen tussen landbouw en recre atie, en moeten we zorgen dat ste den en kassen niet verder kun nen. Als in 1977 niet was besloten tot de reconstructie, dan zou Mid den-Delfland er nu heel anders uitzien. Als ik naga hoeveel ont wikkelingen wij hebben tegenge houden... Pas had ik hier nog een knaapje met zijn moeder uit Ho- lierhoek, die 2700 handtekenin gen had verzameld tegen een plan waarbij een boer was betrok ken. Toen ik hem had uitgelegd wat onze bedoeling was, dat we juist het gebied willen behouden, zei hij dat hij die actie niet had ge voerd als hij dat eerder had gewe ten. Begrijpelijk „Voor de rest vind ik de protesten tegen de reconstructie niet over matig. De meeste bezwaren zijn begrijpelijk, gezien ieders eigen belang. Het protest tegen het Abtswoudsebos vind ik wel vreemd. Over de onteigening van de grond is al in 1977 besloten. De betrokken boeren zijn dit jaar blijkbaar toch geschrokken, omdat nu de tijd begint te drin gen. En dat terwijl we nog \oor de zomer met alle betrokkenen pri- vé-gesprekken hebben gevoerd, en iedereen hebben duidelijk ge maakt wat onze intenties zijn. Pas daarna is het boerenprotest opge komen." Die bezwaren hoeven de uitvoe ring niet tegen te houden, ver wacht Verhagen. „We hebben nooit geheimzinning gedaan over de plannen, en er veel over ge sproken. Ik ga ervan uit dat er uit eindelijk voldoende draagvlak is om het plan vast te stellen en ook uit te voeren. Dat bos moet bin nen vijf jaar redelijk zichtbaar zijn. Dan kom ik vast nog een keertje kijken." VlaardingenWaassluis roep 'Waardingen g; - Om gaat zich waarschijnlijk op korte termijn terugtrekken uit buurgemeente Maassluis. Verleden jaar startte de lokale omroep op experimen tele basis met het verzorgen van radio-uitzendingen via de Maas- sluise kabel. Het Maassluise col lege van B en W zegt geen geld te hebben om de radio-uitzen dingen te subsidiëren. De gemeentelijke commissie Verkeer en Vervoer buigt zich vanavond over het voorstel van wethouder Wustrow om het sub sidieverzoek van de in Viaardin gen gevestigde stichting af te wijzen. Omroep Viaardingen heeft Maassluis om een jaar lijkse bijdrage van 18.375 gul den gevraagd. In ruil voor dit bedrag wil de omroep in haar in eerste instantie op Viaardingen gerichte uitzendingen blijvend aandacht besteden aan het ge meentelijk nieuws en andere gebeurtenissen in Maassluis. Voorzitter Lou Maas van de Sti chting Lokale Omroep Viaardin gen heeft de hoop nog niet opge geven dat de gemeente alsnog over de brug komt. „Van politici hebben we alleen maar positie ve geluiden over onze uitzen dingen vernomen. Het college stelt nu voor om ons geen subsi die te geven. Maar de gemeente raad kan daar natuurlijk een stokje voor steken," hoopt Maas. In de experimentele fase heeft Omroep Viaardingen de kosten voor de Maassluise items geheel uit eigen zak betaald. De om roep was verleden jaar onder meer aanwezig bij de begro tingsbehandeling. Nadat hij door de omroep was geïnter viewd, brak met name PvdA- fraetievoorzitter Robert Punt by die gelegenheid een lans voor de omroep. Als dank voor de geda ne moeite droeg de gemeente wel 5000 gulden by in het exploi tatietekort van de omroep in 1992. De door de omroep gevraagde bijdrage is gebaseerd op de sub sidie, die Viaardingen de om roep verstrekt. Ter bestrijding van de kosten betaalt Viaardin gen jaarlijks 36.750 gulden. Als Maassluise bijdrage zou Maas de helft van dit bedrag re delijk achten. Als bodemprijs heeft de omroep een bedrag van 10.000 gulden in gedachten. „Maassluis is half zo groot En wat ons betreft valt er zelfs over het door ons ge\Taagde bedrag nog wel te praten. Maar als Maassluis niks bijdraagt, is het wat ons betreft afgelopen. Dan moeten we in Maassluis van de kabel." Het liefst ziet Maas, dat zijn sti chting uitgroeit tot een omroep voor twee steden. Reclametech- nisch is dat volgens hem ook in teressanter. Sinds eftkele maan den zendt de omroep uit com mercials uit. „Over de eerste re sultaten ben ik niet ontevre den," zegt Lou Maas. „We zijn begonnen op een moment dat veel bedrijven hun budget al hadden opgemaakt. Voor dit jaar ben ik hoopvol gestemd."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1