Waterweg 13 'Dit coïiege heeft nóg vier jaar nodig' I DE KLIP Overdracht Aeolus 'kroon op werk' Vernieuwen duurt volgens wethouder Adri Reijnhout langer dan gedacht 17.950.- C KOEVERMANS Open dag computerclub Aquarellen in Podium Telefonist neemt afscheid De Dreef op dreef Samenwerking scholen GEMEENTE VLAARDINGEN Opel Omega 2.4i 010-471 63 60 Rotterdams Dagblad Donderdag 14 januari 1993 Computerfreaks kunnen zich zaterdag 16 januari uitleven m het gebouw van De Teerstoof waar de Computer Club Schiedam een open dag houdt Ie dereen die zijn eigen computer meebrengt hoeft geen toegang te betalen en kan gratis programma's copieren. Clubleden bemannen de rparatiestand waar tegen een geringe vergoeding computers en bijbehorende apparaten gemaakt kunnen worden Verder worden er ook demonstraties gegeven in het gebruik van computers bij het miezen en bewerken van foto's De open dag duurt van 14 00 tot 17 00 uur en de toegang bedraagt ƒ3,50. Vlaardingen Flora en fauna staan vanaf zaterdag 16 januari cen traal in galene 't Podium aan het Van Schravendijk- plein 13. Omdat het nog even duurt eer het lente is hebben de exposerende aquarelhsten Renee Ceve- nng en André van Rossen gekozen voor juist dit on derwerp, Van Rossen schildert naar werk van onder anderen Marjolein Bastin en Anton Pieck en Ceve- ring kiest hoofdzakelijk bloemsüllevens De tentoonstelling duurt tot en met zaterdag 30 ja nuari en de galerie is 's zaterdags geopend van 13 30 tot 15 30 uur De heer L van der Werff, voormalig telefonist ter ge meentesecretarie, wordt vandaag door de burge meester, wethouders en zijn naaste collega's in het zonnetje gezet. De Vlaardinger, die 38 jaar werkzaam is geweest bij de gemeente en vervroegd is uitgetreden, krijgt voor zijn staat van dienst een receptie aangeboden in het stadhuis. Voordat de heer Van der Werff bij de ge meente m dienst kwam was hij al een jaar by de over heid werkzaam geweest Leerlingen van basisschool De Dreef hebben de da gen na Oud en Nieuw met het nodige elan oude kerstbomen verzameld. Maassluise kinderen kon den de bomen op vier plaatsen in hun stad inleveren en kregen voor elke boom een kwartje. Bij De Dreef werd het idee geopperd om met een (lin ke groep scholieren aan het werk te gaan en de op brengst beschikbaar te stellen voor de voedselaetie voor Somalië Van de in totaal 2992 bomen die wer den ingeleverd waren er 136 van de basisschool die daarmee ƒ34 verdiende Het bedrag is inmiddels overgemaakt Het Holland College in Wateringen gaat samenwer ken met scholengemeenschap Haagland (horeca) in Den Haag en de christelijke lagere agrarische school Maasland Het is m Nederland vry uniek dat scholen die onder twee verschillende ministeries vallen (On- derwys en Landbouw) de handen meen slaan Het Holland College verzorgt straks trainingen over 'exoten' (onder andere kiwi's en. lychees) voor circa tweehonderd leerlingen van de Haagse horeca-oplei- dmg Haagland geeft voor de scholieren die bij het Holland College de opleiding internationale handel in tuinbouwprodukten volgen, een aantal lessen in etiketten Tevens ondertekent het Holland College een convenant met de christelijke lagere agrarische school Maasland Er zal worden samengewerkt op het gebied van dierverzorging en veterinaire onder steuning (tweejarige opleiding) en het leerlingstelsel plantenteelt „Groot voordeel voor ons is dat we bij voorbeeld voor dierverzorging meer leerlingen kun nen aannemen", aldus O. Bonke, directeur van de school m Maasland Schiedam vrijdag 15 januari Klaverjastoernooi, dienstencentrum De Woud- hoek, 13 00 uur Opening expositie Nans Wolters en Adriana de Kort (schilderijen en krijttekeningen), ONS-gebouw, I Van Heekstraat 15,16 00 uur Paul Clark, Pas sage theater, 20 30 uur La Terea (film). Filmhuis, 2130 uur I Vlaardingen donderdag 14januari The player (film), Stadsgehoorzaal, 20 30 uur vrijdag 15 januari Schoudervullmg (cabaret met Peter Lusse), Stads- gehoorzaal, 20 15 uur The player (film), Stadsgehoorzaal, 2130 uur. Maassluis I donderdag 14januari Bridge, Koningshof, 19 45 uur Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven- plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sport redactie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Carel van der Velden Schiedam - Wordt het op de valreep toch nog wat met het lmkse college in Schiedam? De aanvankelijk sceptische D66-wethou- der Adri Reij nhout ziet het er van komen. „Het groepsgevoel is er nu. Er staat van alles op stapel. Vier jaar is alleen tekort om alle ambitieuze doelstellingen te verwezenlijken." Adrie Reijn hout: 'Het kost tijd om mensen een andere wijze van denken bij te bren Foto Roel Dijkstra De lof voor de zegeningen van de samenwerking tussen zijn party en de PvdA en Groen Links is nieuw en klinkt bovendien zeer verrassend uit de mond van Reynhout Zijn partijgenoot Mar cel Houtkamp tergt soms met graagte de PvdA door openlijk naar het CDA te Lonken En het is nog geen jaar geleden dat Reijn hout de sociaal-democraten open lijk wantrouwde in de kwestie Nieuwland Destijds verdacht de wethouder de PvdA er van, dat deze zyn am bitieuze verbeterplannen voor de wijk Nieuwland wilde frustreren Toen Rey nhout een schoolge bouw wilde slopen om de Park weg een face-lift te geven, wilde collega Wiegman hetzelfde ge bouw' gebruiken als onderkomen van educatieve instellingen Op een sloopplan voor 520 flatwo ningen in de wyk reageerde de PvdA ook dwars Volgens de so ciaal-democraten was het een be ter idee om een deel van de be wuste flats te verkopen aan de be woners De slag om de school won Rey nhout, de ideeen voor de ver koop van huurwoningen werden uiteindelyk opgenomen in het Beheerplan Nieuwland Dwarsliggen Dat waren gouden tijden voor de oppositie, die handenwrijvend kon toekyken hoe de wethouders elkaar het leven zuur maakten Het CDA zag het college als een laatste oprisping van links, dal vanzelf aan onderling gekrakeel ten onder zou gaan De christen-democraten moeten echter op hun hoede zyn, want de stemming lijkt om te slaan De kiftende wethouders van weleer dreigen zelfs vrienden te worden Reijnhout en Wiegman tiekken tegenwoordig steeds vaker eén lijn en zelfs Chris Zijdeveld lijkt zich thuis te voelen in het gezel schap van zyn vroegere plaag geesten van D66 en Groen Links Wellicht illustratief voor de huidi ge verhoudingen is. dat burge meester en wethouders zich na een vermoeiende vergadering als het even kan rond de televisie scharen Als een clubje scholieren schateren zy eensgezind een half uurtje om de knotsgekke John Cleese in zyn rol van de overspan nen hotel-eigenaar in Fawlty Towers Teambuilding Jykt geen overbo dige luxe. want Adri Reijnhout en zyn collega's zyn vooralsnog de enigen die echt enthousiast zyn over het college De gemeente raad wil op korte termijn weten, wat de rood/groene club van haar schoon geformuleerde doelstel lingen denkt te verwezenlijken voor de verkiezingen van volgend jaar Beloofd waren onder meer de bouw van twee winkelcentra in de binnenstad en een nieuw klop- ONTWERP-BESTEMMINGSPLAN „EERSTE HERZIENING BESTEMMINGSPLAN VETTENOORDSEPOLDER-OOST" De burgemeester van Vlaardingen maakt ingevolge het ge stelde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordentng bekend dat op de afdeling Ruimtelijke Ordening {sector ruimtelijke plannen) van de dienst Stadswerk Hoflaan 27, alhier, met ingang van vrijdag 15 januari 1993 gedurende eén maand voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van het bestemmingsplan „Eerste herziening bestemmingsplan Vettenoordsepoldei-Oosl Het ontwerp bestemmingsplan heeft giobaal betrekking op het gebied tussen de Stationsstraat, de Parallelweg, de Westhavenkade en de Vetteoordsekade Daarnaast bevat de herziening wijzigingen c q vervanging van een aantal voorschriften, die op het gehele bestem- mmgsplangebied „Vettenoordsepolder-Oost(gelegen tus sen de Pieter Karei Drossaartstraat, Willem Pijparstraal, Mozarltaan, Zomerstraat, Dayer, Westhavenkade en de Pa rallelweg) batrekking hebben Overeenkomstig het bepaalde m artikel 24 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening kan een ieder gedurende boven genoemde termijn schriftelijk bij de gemeentere d bezwa ren indienen tegen het ontwerp Vlaardingen, 14 januari 1993 De burgemeester voornoemd (get) Drs L W Stam AUTOBEDRIJF Boterstraat 14, Schiedam, tel, 010-4733271 Boterstraat 4, Schiedam, tel. 010-4270664 f"ax- uu-^zrxoi VOORDEBETEREOCCASIONSMETSTtP 11.950- 14.950.- 10.950.- 12.950.- 10.950- 6.950.- 4.950.- 7.950.- 32.950.- 79.500.- 79.500.- 9.950.- 11.950.- 13.950.- 10.950.- 3.950.- 7.950.- 3.950.- 10.950.- 13.950.- 17.950.- 13.950.- 18.950.- 17.950.- 7.950.- 8.950.- 10.950.- 18.950.- 32.950.- 5.950 - 21.950 Alfa 75 1.8, rood 1989 BMW 316 ipg, grijs met1988 BMW 320i 4-drs., antr. met1985 Daihatsu Rocky Ipg, 4 wd, rood 1986 Fiat Uno 45, 3-drs wit 1989 Fiat Uno 45, 3-drs., blauw 1988 Ford Escort 1.1 Bravo 3-drs., blauw met1984 Hyundai Pony 1.5 XP 3-drs., wit1988 Mercedes 190. blauw 1989 Mercedes 300 D, div. acc., antr. met1991 Mercedes 380 SL, antr.met., 30.000 km 1987 Nissan Sunny Sedan grijs met1987 Nissan Sunny Coupé SLX, wit 1988 Nissan Sunny 1.4 LX Sedan, Ipg, groen met1990 Opel Ascona 1.8 S Ipg, Sedan 1988 Opel Ascona 1.6 D, 4-drs1984 Opel Ascona 1.6 S, travelier, 5-drs1987 Opel Corsa, grijs kent., 3-drs1985-'86-'87 v.a. Opel Kadett 1.3 autom., 5-drs., wit 1988 Opel Kadett 1,3 3-drs., blauw 1989 Opel Kadett 1,41 Life, 3-drs. rood 1991 Opel Kadett 1.3 Ipg, blauw met1990 Opel Kadett 1.6i, 3-drs., antr, met1991 Opel Kadett 1.6 Life, 3-drs1991 Peugeot 205 5-drs., wit 1986 Peugeot 205 La Coste, wit1986 Renault Express, wit 1991 Renault 19 GTD, blauw met1990 Renault Espace TXE, veel extra's, groen met1991 Toyota Tercel 1.3 DX, groen met1985 Toyota Hi Luxe, dubbel cabine met cab1991 Auto van de week: diamantrood met., 1991 pend hart op het Stadscrf Er zou een ingrijpende opknapbeurt van de wyk Nieuwland volgen en een vernieuwende aanpak van de pro blemen m de andere wijken Wyk- en buurtbeheer en sociale vernieuwing werden in 1990 geïn troduceerd als tovermiddelen om de dreigende verloedering met een nieuwe aanpak te keren Kritiek Veel plannen hebben tot dusver gemeen dat ze maar niet van de grond willen komen Het gemor in de gemeenteraad wordt bege leid door kritiek uit de stad Wet houder Reijnhout wordt niet ge spaard In zyn sector klagen de wijken over de wurgende buieau- cratie die het wijk- en buurtbe heer frustreert Verder rommelt het stevig in het opbouwwerk En lot overmaat van ramp stagneert de stadsvernieuwing „De ontwikkelingen op dat lak zyn echt rampzalig," zegt de wet houder „In plaats van 16 is er tot 2005 in Nederland nog maar 11 miljard gulden te besteden a n stadsvernieuwing De vier grote steden worden in de bezuinigin gen gespaard, waardoor de klap pen in een stad als Schiedam ex tra hard aankomen In plaats van 9 uiiljoen nu hebben we volgend jaar waarschijnlijk slechts de helft te besteden De stadsvermeuwmgstrern dreigt hiermee te verworden tot een traag boemeltje Met name in Nieuwland en het centrum met de vele open plekken en vervuil de lokaties had Reijnhout de ko mende jaren veel zaken willen aanpakken „Waar de stadsver nieuwing m de knel komt, dreigt verpaupering en dat heeft een ne gatieve uitstraling Dat is slecht voor het algemeen welzijn," treurt h y De stagnatie van de stadsvernieu wing wordt gezien als een bedrei ging van het wijk- en buurtbe heer Reijnhout ziet graag, dat er m straten er. buurten een nieuw maatschappelijk elan gaat ont staan Bewoners die hun eigen stoepje weer vegen en de buren aanspreken op hun verantwoor delijkheden Wat de wethouder betreft kunnen ze zelfs geld krij gen om hur buurtje schoon en netjes te houden Hij beseft echter, dat het kweken van liefde voor de woonomgeving moeilijk wordt als de straat wordt ontsierd door op instorten staan de panden „Toch leg ik het hooid zeker niet in de schoot We zyn een achterstandsgemeente, maar we hebben in ieder geval het voor deel dat de meeste grote projec ten m de stadsvernieuwing zyn afgerond Het wijk- en buurtbe heer heeft daarmee in grote delen van de stad kansen Buiten Nieuwland resteren er in de stadsvernieuwing over het alge meen slechts kleme maar daar door wel lelatief kostbare projec ten" Beperkt Het wijk- en buurtbeheer blijft in Schiedam vooralsnog beperkt lot enkele voorbeeldprojecten Trots is Reijnhout op het project Goe man Borgesius, waar bewoners eensgezind de omgeving van de flat onderhouden .Aanvankelijk was iedereen negatief Maar je ziet dat het steeds beter gaal Vroeger waren de mensen abso luut met betrokken by hun woon omgeving Dat is nu wel anders De wethouder is 'enigzins teleur gesteld over het tempo waarin het nieuwe beleid m de rest van de stad van de grond komt Los van enkele voorbeeldprojecten heeft Rey nhout nog met veel meer te bieden dan een nota „On ze bedoelingen blijven kreten zo lang we ze met hebben gereali seerd Dal beset ikheel goed Burgers worden pas enthousiast als de gemeente haar zaakjes goed voor elkaar heelt Dat blijkt met altijd zo te zyn Zo kreeg Oost een eigen veegploeg Toen actie ve bewoners de ploeg vroegen om bepaalde vuile straten eens wat vaker te vegen, bleek dit niet mo gelijk De chef hield vast aan het door hem bepaalde veegschema En een jaar praten over een speel- plaatsje leidde uiteindelijk tot een veto van een gemeentelijk eheije Het zyn met de omstan digheden die burgers uitnodigen om de handen eens uit de mou wen te steken Ingesleten „Je hebt soms te maken met men sen met een ingesleten werkwy- ze," zegt Reijnhout „Het kost tyd om mensen een andere wijze van denken by te brengen Dat geldt ook voor het stadsbestuur Hans Bakker kwam op een goed mo ment met het plan om de wijken een eigen budget te geven Ik denk dat de tyd er rijp voor is Het eigen budget wordt gezien als het tovermiddel om burgers te sti muleren Reijnhout voorziet, dat de uitwerking van het idee per straat kan verschillen „Soms zul len bewonersverenigingen het voortouw nemen Maar als die het laten liggen, kunnen individuele burgers aan de slag Ik ben nieuwsgierig naar de praktijk De bewonersverenigmg Schiedam-Zuid heeft reeds ge waarschuwd, dat alleen een bud get niet voldoende is om het wijk en buurtbeheer van de grond te tillen Initiatieven hebben vol gens de club pas kans op succes als er voldoende ondersteuning van het opbouwwerk is Verder zouden tn de wijk gedetacheerde ambtenaren de zaak moeten stroomlijnen Dependance „Ik kan me goed voorstellen dat het stadskantoor in elke wyk een eigen dependance krijgt," rea geert de wethouder „De afstand tussen burger en bestuur moet korter worden Maar je praat hier over ingrijpende zaken die de portefeuilles van alle wethouders raken Ik zie het positief in, want langzamerhand is iedereen in het college er van overtuigd, dat we deze kant opmoeten Het gaat volgens Rey nhout nog wel even duren voordat de Schiedammers massaal de eigen straat vegen en andere klusjes op knappen. Officieel is het oogst jaar voor het college aangebro ken maar de wethouder beseft dat het wyk- en buurtbeheer nog in de kinderschoenen staat „De kiezer bepaalt wat er volgend jaar gebeurt, maar dit college heeft eigenlyk nog een periode nodig om onze ambitieuze doel stellingen op dit vlak en andere terreinen waar tc maken Wat my betreft gaan we daarmee een vol gende periode door Door Inge Pranger Vlaardingen - „Gezondheid is niet in de apotheek te halen, maar by de groenteboer of, bij de meelboer." dat is het molenaars duo Boekestyn van harte met elkaar eens Op de meelzakken staat dan ook „Aeolus molen brood (gezondheidsbrood) is niet by elke bakker te koop'" en „Het meel van korenmolen Aeolus is anders dan ander meel Het is na tuurlijk en biologisch Nico Boekestyn junior en senior mogen zich sinds kort de officiële eigenaren noemen van de Aeolus- molen aan de Koitedyk Voor het symbolische bedrag van éen gul den hebben ze de tweehonderd jaar oude molen gekocht van de gemeente Vlaardingen Zij zorgen er al jaren voor dat de mo len draait als een volwaardig be drijf en met alleen voor de show op Koninginnedag De staaskorenmolen wordt sinds 1977 door Boekestyn gebruikt vooi het produceren van "volko- renmeel van ambachtelijke kwa liteit' „En voor die kwaliteit vechten wy." zegt Boekestyn ju nior Onze bedoeling is dat de mensen gezond gaan eten, de ge wone dingen En hy vervolgt „Doordat wij de tarwekorrel compleet met kie men en zemelen malen, behomll het meel zyn voedingswaarde Mensen zyn vergeten wat gezond eten is Hart- en vaatziekten en kanker worden met voor mets welvaartsziekten genoemd De apotheek biedt geen uitkomst Nee. gewoon gezond eten is het enige goede recept Als je hoofd- pyn hebt, kun je v\el naar een as pirine grijpen maarjekuntjeook afvragen Waar komt het door0 Misschien teveel gerookt of ge dronken de vorige avond' Niet dat we zelf zulke heilige boontjes zyn, maar we denken na bij wat we eten Patat bijvoorbeeld hoeft helemaal niet slecht te zyn Als het maar van een goede aardap pel komt Onze doelgroep zyn de mensen die dat beseffen Nico Boeke- steijnsr.enjr. zijn sinds kort officieel eige naar van de Aeolusmolen aan de Korte- dijk. Foto Roel Dijkstra Nico Boekestyn sr „De gedach ten van dokter Moei man, bekend van zyn dieten voor kankerpati ënten zyn ons op het lijf geschi e- vcn 'Je bent watje eet,' zei hy al tijd Sinds januari 1992 gaat een cent pei kilo van dit meel naar de dokter Moerman-vereniging, omdat dio zich inzet voor onder zoek naar kanker Nederland telt nog tien molens als de Aeolous .Daar moeten we zuinig op zynvndt vader Boe kestyn Meelfabrieken zyn er zat maar die maken een totaal an der produkt dat meer op de con sument van tegenwoordig is ge richt Wij rapen de kruimeltjes op die de meelfabrikanten laten val len en zo kunnen we toch wel een kleine vuist maken Hoewel de overdracht van de mo len aan vader en zoon Boekestyn wat de gemeente Vlaardingen aangaat een bezumigingsmaatie- gei is en zij nu zelf de onder houdskosten moeten betalen, zyn zij er trots op de eigenaren te zyn „Die extra kosten vinden wc met eig," aldus Boekestyn jr „De ge meente laat op deze manier mer ken dat zij ons vertiouwt en dat wy het waard zyn Die molen is een trekpleistei voor Vlaardin gen. Hici spreken de mensen van 'onze molen', en dat houden we ook zo Boekestyn sr vindt de overdracht een bekroning op zyn werk „Al jaren was ik een molengek, en de gemeente wist dat Ook mijn va der was molenaar Vrienden en kennissen vroegen of ik wel goed by myn verstand was toen ik de Aeolus onder myn beheer kreeg Aan de buitenkant was niets te zien. maar van binnen was de mo len een ravage Tja, rijk word je als molenaai met en werkdagen van acht tot vyf komen zelden oor Eei der andersom BVt 6«ri*yedin TWEEWIELER SPECIALIST 47 jaar Voor race-, trim- of ATB fietsen, van alle bekende merken. Weer veilig naar school met een nieuwe fiets van Koeverman s. Ook voor warme fietskledmg bent u bij ons op het juiste adres. van Hogendorplaan 129 a - Vlaardingen nabij benzinestation

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1