Waterweg 13 Bouw ABC-warenhuis onzeker SPORTIEF AFSLANKEN Moerman-stal wordt opgeknapt voor Helinium Bewoners dringen aan op snel herstel rioolgemaal Extra GSD-personeel voor uitvoeren verhaalplicht Sophia aan buitenkant bijna klaar ABOP in de bres voor zorgopleidingen Man overlijdt na val van dak Geen misdrijf Verdwenen postzakken PTT weer boven water Rotterdamse jongeren in Zwijndrecht opgepakt Winkelconcerns twijfelen aan financiële haalbaarheid plan Lange Kerkstraat 'Sterkenburg natuurtalent' Vijftig inwoners schrijven ego-document over Schiedam START NIEUWE CURCUS 'Sportingclub Uitweg 11, De Uitweg 3051 CM Rotterdam Busbaan dicht Aanhouding Fietster gewond Caféruzie Inbraken Autodiefstal Brand door geiser Veteranen gezocht I Rotterdams Dagblad Vrijdag 15 januari 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVtaardingeii tel 010-2340055/fax 4349754 Het nieuwe Sophia Kinderziekenhuis is aan de buitenkant bij na klaar. Maar eer het gebouw eind van dit jaar in gebruik kan worden genomen moet er nog vele maanden hard worden ge werkt. Links onder op de foto achter het haif ronde bouwsel komt de ruimte voor de therapie van de kinderpsychiatrie. De vleugel daarnaast gaat onder meer piaats bieden aan de bloedbank van het Rode Kruis. In het blokrechtskomen onder meer diverse poliklinieken, het gehoor- en spraakcentrum, de long- en hartafdelingen en technische installaties. Foto Robert Vos/John de Pater Door Jolande van der Graaf Rotterdam - De ondenvijsvakbond ABOP heeft gis teren in Rotterdam gewaarschuwd voor het verdwij nen van beroepsopleidingen voor de zorgsector als de bezuinigingen op hef onderwijs doorgaan. Tij dens de opening van het verbouwde pand van het op leidingscentrum Dienstverlening en Gezondheids zorg van het Rotterdamse Zadkine College voorspel dde ABOP-voorzltter Ella Vogelaar bovendien dat de "zogenoemde 27plus-maatregel verstrekkende gevol gen zal hebben. Door de 27plus-maatregel (geen studiefinanciering voor mensen boven 27 jaar) worden met name de so ciaal en economisch zwakkeren getroffen. „Zeer schrijnend," vindt Vogelaar. „Een primaire beroeps opleiding is tenslotte het minste wat je mensen in achterstandsituaties moet bieden. Krijgen zij die mogelijkheid niet, dan wordt de barrière om aan de maatschappij deel te nemen nog groter. Deze men sen zijn namelijk echt niet in staat om de opleiding zelf te betalen" De Tweede Kamer moet het voorstel nog goedkeu ren. Volgens Vogelaar is allerminst zeker dat de maatregel wordt doorgevoerd omdat niet alle frac ties achter.de plannen van minister Ritzen (Onder wijs) zouden staan. Anders ligt dat met de aangekon digde bezuinigingen;, Vogelaar: „Daar zijn helaas al besluiten over genomen: de overheid vindt dat het bedrijfsleven de kosten voor beroepsonderwijs op zich moet nemen. Juist voor de zorgsector zullen die kortingen harde klappen opleveren. Het risico be staat zelfs dat het hele opleidingstraject voor de zorg sector op de tocht komt te staan. De ABOP zal probe ren om de minister en Tweede Kamer op' andere ge dachten te brengen, want het beroepsonderwijs mag niet ten onder gaan door politiek getouwtrek." Klaaswaal - De 42-jarige J. Mast uit Klaaswaal is gis teravond in het Roterdamse Dijkzigt-aekenhuis overleden aan de verwondingen, die hij had opgelo pen na een val van het dak van de schuur bij zijn wo ning aan de Oud-Cromstrijensedijk-Westzyde. Het dak was beschadigd door de storm die woensdag avond woedde. De man was gisteren rond vijf uur be zig met reparatiewerk toen hij uitgleed en van het aak viel. Hij is met een ambulance en onder politie begeleiding naar Dijkzigt vervoerd, 's Avonds om ,half elf overleed de man. Nleuwerkerk aan den IJssel - De vrouw die gisteroch tend dood is aangetroffen in het IJsselpark in Nleu werkerk aan den IJssel is volgens een woordvoerder van de politie niet door een misdrijf <~-m het leven ge komen. Het stoffelijk overschot van de 31-jarige Nïeuwerkerkse werd gisterochtend gevonden door mensen die hun hond uitlieten in het park langs de Schielandweg. Rotterdam - De postzakken met de ruim 10.000 stor tingsbewijzen die de PTT begin december kwijtraak ten zijn terecht. De postzakken verdwenen tussen Rotterdam en het codeercentrum, waar de betalingen worden uitge voerd. Gisteravond zijn ze teruggevonden. Over wie de vondst heeft gedaan en waar dat precies is gebeurd kon woordvoerder John Stalman van de Postbank niets zeggen. In de verdwenen postzakken zaten de stortingsbe wijzen van mensen die op postkantoren in de regio's Rotterdam en Dordrecht geld hadden overgemaakt naar rekeninghouders bij de Postbank. Het ging daarbij om stortingen gedaan op 4 december. Van een aantal mensen zijn de betalingen al uitge voerd. Zij hebben zelf de Klantenservice van de Postbank gebeld zodat hun betaling individueel is uitgevoerd. Bij deze mensen zal de Postbank erop letten dat de betaling niet dubbel wordt uitgevoerd. Zwijndrecht - De politie in Zwijndrecht heeft gister avond kunnen voorkomen dat vijftig Rotterdamse jongeren in hèt plaatselijke winkelcentrum Walburg rellen trapten. Volgens de politie was de groep op na righeid uit. Er zijn een slagwapen en een wurgstok in beslag genomen en drie jongens, 15 en 16-jaar, zijn na verzet aangehouden. Bij het verzet raakte een po litieman en een meisje van de groep licht gewond, Beiden moesten zich onder doktersbehandeling stel len. Door Carel van der Velden Schiedam - Albert Heijn, Blokker en C&A twijfelen of zij het ABC-winkeleomplex in de Lange Kerkstraat daadwerkelijk gaan bouwen. De winkelconcerns hebben het gemeentebe stuur laten weten, dat ze een nieuwe studie willen verrichten naar de financiële haalbaarheid van de plannen. „We willen nog eens bekijken of er sprake is van een goede investering," ver klaart woordvoerder Erik Muller van Albert Heijn. Muller wil niets kwijt over de ach tergrond van deze ontwikkeling. De piotselinge aarzelingen bij de bedrijven zouden het gevolg zijn van de economische neergang in de detailhandel. In ieder geval is van Albert Heijn bekend, dat het bedrijf door de stagnerende om zet is gedwongen tot bezuinigen. De aarzelingen van de drie groot winkelbedrijven komen onver wacht. Nadat de plannen in de zo mer van 1987 werden gepresen teerd, vertelden de bedrijven met een zekere regelmaat dat zij ston den te popelen om te beginnen. „Dat geeft aan dat het goede on derhandelaars zijn," zegt wethou der Chris Zijdeveld. „In die tijd wisten ze dat de gemeente nog een hoop werk moest verzetten. Nu moeten ze met de billen bloot." Zijdeveld gaat er nog steeds van uit, dat de bedrijven het ABC- complex gaan bouwen. Wel is hem bekend, dat de directies van de drie partners hun projectlei ders hebben teruggefloten van wege de begrote kosten van de nieuwbouw. Over de omvang van dit bedrag weigeren de betrokken bedrijven mededelingen te doen. De Dienst Gemeentewerken van Wethouder Chris Zijdeveld: met de vuist op tafel gesla gen. Archieffoto Arie Wapenaar Schiedam adviseert de projectlei ders in de bezuinigingsronde, die erop is gericht om de directies van de ABC-winkels over de streep te trekken. Getracht wordt om besparingen te vinden zonder dat dit ten koste gaat van de kwa liteit van het gebouw. De eventu ele resultaten van de bezuini gingsronde bespreekt Zijdeveld volgende weck met de beoogde partners. .,De vertegenwoordigers van de bedrijven hebben mij in alle toon aarden de verzekering gegeven dat ze met dit project willen door gaan," zegt Zijdeveld. Dat ge beurde m een gesprek, waarin de wethouder met de vuisten op tafel sloeg. 'Als jullie willen afhaken, moet ik het nu weten," liet hij de winkelvertegenwoordigers we ten „Sommigen trokken wat wit weg, maar toen volgde de mede deling dat daar geen sprake van is." De drie directies zijn echter voor lopig nog niet toe aan een defini tieve goedkeuring voor de bouw, bevestigt de voorlichter van AH. Als je zeker weet dat jc doorgaat, hoefje niet nog een keer een on derzoek te laten houden. Het kan ja worden, maar ook nee. En tus- sen zwart en wit zit nog altijd firijs." Een eventueel afhaken van dc ABC-winkels zou met name wet houder Chris Zijdeveld gevoelig gezichtsverlies opleveren. Hij be schouwt de geplande ontwikke ling aan de Lange Kerkstraat als een belangrijke bouwsteen van dc Grote Omloop. Dc bedoeling is dat de Lange Kerkstraat, de Broersvest en de Hoogstraat ge zamenlijk een bloeiend winkel- circuit gaan vormen. Voor de geplande nieuwe winkels zijn onder meer een gedeelte van de historische gcvelwand van de Lange Kerkstraat en het zoge noemde Buitenhofje van Belois gesloopt. Dat er winkels op de kaalgeslagen vlakte komen, staat voor Zijdeveld vast „In de la ligt een alternatief plannetje. Dat heeft niets met gebrek aan ver trouwen in ABC te maken, maar je moet nooit alle kaarten op één partner zetten." Maassluis/Ridderkerk - Drs. Jan- nie Sterkenburg-Versluis wordt donderdag 21 januari om drie uur geïnstalleerd als burgemeester van Maassluis. In Ridderkerk, waar zij ruim vijf jaar wethouder is geweest, werd mevrouw Ster kenburg deze week uitgezwaaid. Zij volgt Hans van Es op, die in oktober met vut ging en zijn func tie als eerste burger van de Eerste Stad aan de Waterweg neerlegde. „Een natuurtalent, van wie het ei genlijk jammer is dat ze pas zo iaat in de arena van het binnen lands bestuur is verschenen. Te gen Maassluis kunnen we in alle oprechtheid zeggen: ze heeft het in zich." Met die lovende woorden nam burgemeester mr. Harm Bruins Slot van Ridderkerk af scheid van de vertrekkende CDA- wethouder. „Wethouder Ster kenburg heeft het er kranig vanaf gebracht," ging Bruins Slot ver der. „Toen ik hier in april 1990 kwam, trof ik een waakzaam ope rerende bestuurder aan. Over haar omvangrijke portefeuille na de verkiezingen van '90 spraken verschillende mensen hun grote zorg uit, ik waarschuwde haar. Het was tevergeefs en, zo bleek la ter, volstrekt onnodig," stelde de burgemeester. Tijdens een verga dering van een gemeenteraads commissie liet het Ridderkerkse CDA-raadslid Piet Postma on langs weten dat hij de 'pinnig heid, maar ook de dossierkennis' van zijn opstappende partijge noot zal missen. Vlaardingen - De archeologische werkgroep Helinium kan over een half jaar een nieuw onderko men betrekken. De gemeente Vlaardingen heeft daarvoor de stal van het Moerman-complex beschikbaar gesteld. De gemeen teraad moet dan wel - in februari - akkoord gaan met het voorstel van het college om het gebouw voor 225.000 gulden op te knap pen. Jeroen ter Brugge van Helinium verwacht niet dat er nog een kink in de kabel komt. De besprekin gen over de vestiging op wijlen dokter Moermans landgoed zijn al langer aan de gang. En Helini um zit te springen om ruimte sinds de vaste plek in het Hollan- dia-gebouw ontruimd moest wor den wegens uitbreiding van de culturele activiteiten daar. De ar cheologische collectie van de werkgroep ligt tijdelijk opgesla gen op een zolder van het stad huis. Het opknappen van de stal is een heel karwei. „Het is er momenteel een beetje een puinhoop," zegt Ter Brugge. „De vloer ligt er uit en de balken zijn goeddeels ver sleten." Het herstel gaat ongeveer een halfjaar duren. Helinium wil op de benedenverdieping werk ruimten aanbrengen, een biblio theek, een wasruimte en een res tauratie-atelier. De bovenverdie ping is bestemd voor exposities. Daar worden ondermeer vier dio rama's opgesteld met afbeeldin gen uit verschillende archeologi- De Moermanstal: hier moet nog heel wat werk verzet worden. Foto Roel Dijkstra sche perioden in Vlaardingen. Het opknappen van de stal vloeit ook voort uit de afspraak tussen de gemeente Vlaardingen en kan kerspecialist Moerman, die het landgoed kort voor zijn dood aan de gemeente overdeed. Bepaald werd toen dat het complex nog 25 jaar in stand gehouden, en tegelij kertijd zo goed mogelijk gebruikt moest worden. Ondertussen hebben burgemees ter en wethouders Helinium op dracht gegeven een meerjaren plan oudheidkundig bodemon derzoek te maken. Aan de hand daarvan kan de gemeente archeo logisch onderzoek beter plannen en financieren. Jef Jansen van het gemeente-ar chief. Het boek wordt geredigeerd door de oud-Schiedammer Kor Kegel, redacteur van het Rotterdams Schiedam - Vijftig inwoners van Schiedam gaan in de laatste week van januari vijf dagen lang hun belevenissen bijhouden. Hun ver slagen worden gebundeld in een boek dat medio maart verschijnt. Het idee voor dit ego-document is afkomstig van Ruud Aret van boekhandel Mercurius. Het sluit aan bij het thema van de boeken week 'Het leven geschreven'. Tij dens de boekenweek (die duurt van 10 tot 20 maart) wordt het ac cent dit jaar gelegd op persoonlij ke ontboezemingen in de litera tuur, zoals dagboeken en brieven. De deelnemers aan het project moeten vooral over hun werk schrijven. Hebben zij geen vaste baan, dan zijn hun dagelijkse be slommeringen het onderwerp. De dagboeken lopen van maandag tot en met vrijdag. Als voorbeeld dient het 'Hollands Dagboek' uit NRC Handelsblad. Om een zo breed mogelijk beeld te kunnen geven van de gebeurte nissen in Schiedam in één bepaal de week, werd een zeer divers ge zelschap dagboekschrijvers sa mengesteld. Tussen de deelne mers zitten artsen, huisvrouwen, ccn treintaxi-chauffeur, een chi rurg, een maatschappelijk wer ker. een bewoner van een verzor gingshuis, een molenaar en een non uit het klooster. Er doen ook enkele bekende Schiedammers mee, zoals burgemeester Reinier Seheeres, distillateur Wanders en Dagblad. Dagboek-kenner Martin Ros, directeur van de Arbei derspers, zal het voorwoord schrijven. Waarschijnlijk ver zorgt Ros ook de officiële presen tatie. Het boek wordt uitgegeven door uitgeverij Scriptum uit Schiedam. De prijs van het boek zal volgens Ruud Aret waarschijnlijk liggen tussen de 25 en 30 gulden. Dat is afhankelijk van eventuele subsi dies. Nog met bekend is, of er ook foto's van de dagboekschrijvers m het boek worden opgenomen Binnenkort start een tien weken durende cursus sportief afslanken - Wie zijn of haar kilootjes kwijt wil begint met de sportief afslanken Weight trainers cursus. - U combineert fitness met afslanken. - U verbetert uw algemene conditie en figuur op probleem gebieden rondom heupen, bovenbe nen, billen en buik. - De lessen ieren u goede eetgewoonten en verant woord bewegen. - Een diëtiste, sportleraar of -lerares en arts zullen de Weight trainers cursussen begeleiden. - Zowel mannen als vrouwen ervaren dat één kilo gewichtsvermindering per week door middel van spor tlef afslanken een realistische doelstelling is. inarek He4 medisch team van Sportingclub De Uitweg geeft volledi ge Informatie over de sportieve afslank-cursus Weight-tral- ne,s °P= ZATERDAG 16~JANÜARrTÖ.30 UUR S Fitness met gezond verstand Tel: OIO - 418 09 47 Vlaardingen - Bewoners van de Groeneweg en de Weteringstraat in Vlaardingen wachten nog steeds vol ongeduld op de instal latie van een nieuwe pomp in het rioolgemaal in hun buurt. De ge meenteraad keurde daarin janua ri 1991 een krediet voor goed, maar het werk is nog niet uitge voerd. Een goed functionerend ri oolgemaal is voor dc bewoners van groot belang. Bij zware regen val zijn in het nabije verleden hun huizen verschillende keren onder water gelopen. De pomp kon het water toen met verwerken Op 2 december vorig jaa: infor meerde F. van Gooswilligen, voorzitter van de bewonerscom missie, bij burgemeester en wet houders schriftelijk naar de voortgang. Het was de bewoners gebleken dat binnen de gemeente geen overeenstemming kon wor den bereikt over het plaatsen van een trafohuis bij de pomp in het gemaal. Ook de Welstandscom missie zou verschillende plannen hebben afgewezen. Van Gooswilligen deed een be roep op de Wet Openbaarheid van Bestuur en eiste inzage in de be stel- en leverdata van de toege zegde pomp. Ook wilde hij af schriften van de beslissingen van de Welstandscommissie en van Gemeentewerken De bewonecs ontvingen geen ant woord op hun brief. Dat was voor Van Gooswilligen aanleiding om precies een jaar later, op 2 decem ber 1992, opnieuw in de pen te klimmen. Dit keer schreef hij dat hij had gehoord dat zyn eerste brief ergens m een lade lag, en dat de betreffende ambtenaar niet van zins was die op korte termijn te voorschijn te halen. „De brief zal daar vermoedelijk tot in leng te van jaren blijven liggen." Op deze tweede brief heeft B en W wel gereageerd. Gisteren kreeg Van Gooswilligen een telefoontje waarin het gemeentebestuur ex cuses maakte voor de trage afhan deling. De bewoners werd beloofd dat er binnenkort meer duidelijk heid komt over de vervanging van de pomp m het gemaal. De bewoners van de Wetering straat en de Groeneweg hebben B en W vorig jaar al voorgehouden dat de verzekeringsmaatschap pijen waarschijnlijk geen schade vergoedingen meer zullen uitke ren bij een volgende overstro ming van de huizen. Voor de be woners is het daarom extra be langrijk dat het riool optimaal functioneert. Schiedam - Om de nieuwe regels voor de verhaalplicht op ex-echt genoten uit te voeren, moet de Gemeentelijke Sociale Dienst m Schiedam extra personeel aanne men. De GSD denkt voor 1993 aan anderhalve formatieplaats struc tureel en een tijdelijke uitbrei ding met twee mensen. In 1994 zou een structurele uitbreiding met nog eens één medewerker moeten volgen, aangevuld met een tijdelijke kracht In 1995 zou met een extra tijdelijke kracht kunnen woi den volstaan Per jaar gaat het om een bedrag van ruim twee ton Volgens de wet moeten ex-echtge noten voortaan gaan betalen voor de bijstandsuitkering van hun voormalige partner. De sociale dienst schat het aantal te behan delen gevallen in Schiedam op circa 900. Hiervan zijn er inmid dels 750 aangeschreven. Uitzoeken oi' iemand onder houdsplichtig is, kost veel tijd. De GSD moet met alle 900 aange schrevenen persoonlijk praten. De reacties zijn voornamelijk ne gatief en emotioneel. Dat is niet onbegrijpelijk, want uit de gege vens van de sociale dienst blijkt dat de verhoging die onderhouds plichtigen moeten gaan betalen, vaak met mals is. Sommigen gaan straks van 200 gulden ali mentatie per maand naar 600 gul den Vlaardingen - De tijdelijke open stelling van de busbaan tussen de Parijslaan en de Kornhoenlaan wordt met ingang van zaterdag 25 januari beëindigd. Vanaf die dag mogen alleen autobussen en taxi's van de busbaan gebruik maken. Dc busbaan is destijds voor auto verkeer opengesteld in verband met de reconstructie van diverse wegen in de Holy-wijk. Die werk zaamheden zyn m augustus van het afgelopen jaar afgerond. In de maanden erna bleef de busbaan open voor een onderzoek naar de geluidsoverlast bij een definitie ve openstelling in een stabiele verkeerssituatie. Dat onderzoek is onlangs afgerond. Vlaardingen - Twee Sehiedamse meisjes zijn gistermiddag door de Vlaardingse politie aangehouden wegens winkeldiefstal. De meis jes (14 en 16 jaar) hadden panty's en een t-shirt gestolen. Bij Buro Hait moeten ze een alternatieve straf ondergaan. Vlaardingen - Een 42-jarigeVlaar dingse is gisteren met onbekend letsel in het Holy-ziekenhuis op genomen nadat zij op de Burge meester Heusdenslaan was aan gereden door een automobilist. Het ongeluk gebeurde toen de 46- jarige chauffeur de fietsende da me geen voorrang verleende. Vlaardingen - Een27-jangeMaas- sluizer is in de afgelopen nacht ter afkoeling opgesloten in het politiebureau. Rond drie uur kreeg de man ruzie met enkele bezoekers van een café aan de Pa rallelweg. Volgens getuigen zou hij zo kwaad zijn geworden, dat hij een ruit ingooide. Schiedam - Na een woningin braak aan de Hogeban mist de be woner enkele gouden sieraden en een muntenverzameling. De die ven sloegen woensdagmiddag of - avond toe. Ze kwamen binnen door een slot te forceren. Uit een woning aan de Stadhou derslaan werden een portemon nee en een fotocamera gestolen. In beide gevallen is er geen spoor van de daders. Schiedam - Een bewoner van de Louis Raemakerstraat heeft gis teren aangifte gedaan van de dief stal van een Opel, kenteken GN- 49-PS. Verder zijn in het afgelo pen etmaal dertien auto's openge broken. Tien keer was het raak op een parkecrterreintjc aan de Westvest. De buit was in vrijwel alle gevallen veel kleiner dan de veroorzaakte schade Schiedam - De brandweer moest vanochtend uitrukken om een binnenbrandje te blussen aan de Rotterdamsedijk. In de bewuste woning was een geiser in brand gevlogen. De spuitgasten hadden tien minuten nodig om de vlam men te doven. Maassluis - Hebben Maasslui- zers geen belangstelling meer voor tempo doeloe? De actieve le den van de Vereniging van Oud Militairen Indonesië beginnen het te vermoeden. Landelijk heeft de club meer dan 5000 leden, maar in de Eerste stad aan de Wa terweg slechts 12. Dat steekt schril af bij het naburige Maas land. Hier heeft de VOMI reeds 18 leden. De VOMI hoopt, dat de Maasslui- se en ook de Vlaardingse strijd makkers van weleer de komende bijeenkomst van de vereniging op 19 januari willen bezoeken. De Vlaardingse en Maassluise leden vallen onder de sectie Westland, die twee keer per jaar in De Lier bijeenkomt. De eerstvolgende activiteit van de club vindt op 19 januari plaats in gebouw Het Centrum in De Lier. Mannen en vrouwen die tussen 1945 en 1962 hebben gediend in het voormalige Oost Indie of' Nieuw Guinea zijn vanaf 14 uur welkom op een film middag On der meer wordt de film 'Bevrij ding van Indiè of de eerste politio nele actie' vertoond Informatie over dc bijeenkomst i e verkrij gen op telefoonnummer 01899- 13960.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2