11 13 'Alsnog problemen voor migranten' Badhuis als middel tegen klachten Bergpolderflat staat er luchtig bij Schijnhuwelijken zijn vaak bron van ellende swi Vrees voor 'nasleep' van lange wachttijden bij Vreemdelingendienst Alders wil sneller bouw van nieuwe stadsgebieden Vuur woedde in hart van papierbalen Automobilist' verdronken l§É?0%%t Bij nacht en ontij ingezet Toch nog financiële steun voor jnigrantenomroepen Hellevoetsluis' initiatief wordt landelijke actie 'Steun ook verslaafden die niet willen afkicken' Rotterdams Dagblad Zaterdag 16 januari 1993 Rotterdam - Op een nieuwjaarsreceptie van de be wonersorganisatie Middelland zijn gisteravond twee wisseltrofeeën uitgereikt. In de categorie "Bewoner van het jaar' ging de prijs naar twee vrijwilligsters, de dames D. van Tour en L. Ducoffre, die zich over een periode van jaren 'onvermoeibaar en met en thousiasme' hebben ingezet voor tal van wijkacties en -evenementen, In de categorie 'Ambtenaar van het jaar' ging de vaste, zevenman sterke veegploeg van de Roteb met de hoogste eer strijken. De Roteb- 1 ploeg is volgens de bewonersorganisatie een 'erg ple zierige groep die soms bij nacht en ontij in de weer is met een moeilijke, vaak ondankbare taak'. Rotterdam - Het ministerie van WVC is bereid de ko mende twee jaar in totaal twee miljoen gulden be schikbaar te stellen voor televisieuitzendingen van 'de rnigrantenomroep in de vier grote steden. Aan vankelijk had WVC het voornemen de subsidie voor migrantenprogrammering in 1993 geheel te staken. De gezamenlijke nog bestaande omroepen in Rotter dam (Migranten Omroep Mozaïek), Amsterdam en Utrecht dienden echter een plan in op basis waarvan het voornemen werd ingetrokken, De bijdrage wordt beschikbaar gesteld aan een op te richten landelijke service-organisatie voor de rnigrantenomroep en komt in de plaats van een aparte rijksbijdrage van 250.000 gulden per gemeente. Voor de programmering moeten de afzonderlijke omroepen in de toekomst nauw samenwerken. Ver der stelt WVC aan Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht de voorwaarde dat zij lokaal een romp-tv-progmmmering in stand houden en dat de gemeentelijke subsidies niet worden verminderd. ïn totaal gaat het daarbij om een bedrag van 1,5 miljoen gulden. Volgens een woordvoerder van de gemeente Rotter dam is het zeker niet de bedoeling om de subsidie aan de migrantenomroepen stop te zetten of te verla gen. Wel zal het bedrag in de toekomst niet altijd au tomatisch naar Mozaïek gaan. Hoofdredacteur/directeur Rabin Baldewsingh van Mozaïek stelt zich gereserveerd op naar aanleiding van de beslissing van de minister, „Het ziet er niet zo rooskleurig iiit," zegt hij. „We zuilen ons moeten houden aan een romp-programmering. Voeg daarbij nog eens de wens van de gemeente Rotterdam sa men te werken met het Omroepbedrijf Rotterdam. Dan moet het subsidiegeld zeker ook daar heen? Zo wordt Mozaïek langzaam om zeep geholpen." Hellevoetsluis - Het initiatief van de Jeugdafdeling Dierenbescherming Hellevoetsluis om via een hand tekeningenactie de politiek onder druk te zetten om zich in te spannen om olierampen als met de voor de kust van de Shetlands vergane tanker Braer in de toekomst te voorkomen, wordteen landelijke actie. Namens de jeugdclub van de Dierenbescherming, Kids for Animals, heeft de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren naar alle leden in Ne derland handtekeningenlijsten verstuurd, die na 25 februari worden aangeboden aan de ministers Maij- Weggen en Alders. Kids for Animals wil met de actie bewerkstelligen dat er een betere internationale re- gei- en weigering komt voor M vervoeren van olie. InformatieTs verkrijgbaar bij Dierenbescherming, Kids for Animals, Postbus 35777,2500 NA Den Haag, telefoonnummer: 070-3423437, De dames Ducoffre (links) en van Tour met hun wisselbe- Foto Fred Ernst; GorVos Rotterdam - De drugshulpverlening moet zich vol gens directeur F. Leenders van het Boumanhuis niet alleen richten op de tien procent van de verslaafden die bereid zijn om af te kicken. Minstens zoveel aan dacht moet uitgaan naar het overgrote deel (negen tig procent) dat daar niet toe bereid is. Die aandacht moet leiden tot zo min mogelijk overlast van het drugsgebruik voor de verslaafde zelf en zijn omge- ving. Ook kan door steeds hogere eisen aan de ver slaafde te stellen, naar afkick-bereidbeid worden toegewerkt. s Dat stelt Decoders naar aanleiding van de vierdaag se internationale drugsconfereniie die van 14 tot 18 maart in de Rotterdamse Doelen wordt gehouden over het terugdringen van schade en overlast door drugsgebruik. Het Boumanhuis, centrum voor ver slavingszorg in Rotterdam, is de organisator, Volgens Leenders richten de verslavingszorgcentra zich vooral op de verslaafden die willen afkicken. Datzijn 2000 van. de 20.000 verslaafden in Nederland, De hulpverlening aan de groep verslaafden die dui- delijk nog niet, de bedoeling hebben ie stoppen, wordt volgens Leenders echter steeds belangrijker en .verdient meer aandacht. „Verslaafden moet een gezondere leefstijl worden aangeleerd en hun moti- vatie om af te kicken moet worden vergroot", aldus Leenders,!..; Voorbeelden van hulpverlening om dat te bereiken zijn de laagdrempelige methadonprogramma's, Daarbij kunnen de "hulpverleners bij verstrekking van de méthadon steeds kijken naar de leefsituatie van de verslaafde eh de eventuele mogelijkheid een .hulpverleningsprogramma te beginnen. Maar ook de in Rotterdam verstrekte OV-jaarkaar- ten tegen «levering van een gedeelte van de uitke ring, is volgens Leenders een goed voorbeeld waarbij de overlast voor verslaafde en betrokkenen (conduc teur sn politie) wordt verminderd. Rotterdam - Het Advocatencollectief vreest dat veel migran ten, die de afgelopen maanden de dupe zijn geworden van de lange wachttijden bij de afdeling Verblijfsregelingen van de Vreemdelingendienst,optermijnin groteproblemenzullenko- men. Mevrouw mr. H. van Asperen van het Advocatencollectief vindt daarom dat de dienst de zaken met terugwerkende kracht moet afhandelen, en zo moet voorkomen dat buitenlanders die zich door de drukte niet konden meiden in de knoei komen. Ze noemt onder meer gezinsher eniging, waarbij een kind dat nog geen achttien jaar is naar Neder land kan worden gehaald. „Na die leeftijd is dat vrijwel onmoge lijk," legt ze uit. „Stel dat zo'n kind op 1 oktober achttien werd, en de ouders zich op 1 september hier meldden, maar niet terecht konden omdat het zo druk was. Als ze dan nu pas aan de beurt zijn, komt er dan een afwijzing, of neemt de dienst aan dat ze inder daad al een eerdere poging heb ben gewaagd?" Hoofd R.A. P. Michels van de Vreemdelingendienst zegt dat hij wat dit betreft geen toezeggingen kan doen. „Dat ligt aan de indivi duele verblijfsregelaar," is zijn mening, „maar in het algemeen is ons beleid dat onvolkomenheden binnen de dienst niet in het na deel van de vreemdelingen mo gen uitvallen. Er wordt recht ge daan, dat zeker." Hij verwacht dat dit soort proble men veelal in theorie bestaan. „We hebben op dit gebied nog nooit klachten gehad," weet Mi chels. Hij wijst erop dat het, mocht zo'n meningsverschil over het tijdstip van aanmelding ont staan, altijd mogelijk is om bij justitie of een speciale advies commissie in beroep te gaan. Mr. Van Asperen vindt het probleem wél reèel. „Ik heb er geen enkel vertrouwen in dat dit soort zaken per geval worden afgewogen," luidt haar mening. Tevreden De Rotterdamse migrantenorga nisaties en het Advocatencollec tief zijn tevreden over het sys teem dat de Vreemdelingenpoli tie vanaf maandag bij het maken van afspraken met migranten hanteert. Alle buitenlanders die zich aandienen voor het aanvra gen of verlengen van een ver blijfsvergunning, komen volgens die nieuwe methode aan bod. De dienst wil door het maken van ex tra overuren en het schuiven met personeel de verwachte toeloop van cliënten te kunnen opvan gen. „We zijn redelijk tevreden met wat nu is bedacht," zegt mr. Van Asperen. Toch verbaast het veel betrokke nen dat de nu genomen maatre gelen zo lang op zich lieten wach ten. De stichting Platform Islami tische Organisaties Rotterdam (Spior) stuurde al begin 1990 een brief aan de korpsleiding en bur gemeester Peper, waarin voor de ze problemen werd gewaar schuwd. Tekort „Toen had de Vreemdelingenpo litie nog geen prioriteit," zegt de voor deze dienst verantwoordelij ke commissaris C.H. Bakker. „Het is wel zo dat toen het hele Rotterdamse politiekorps met een groot tekort aan mensen te maken had. Als je de Vreemdelin gendienst zou versterken, ging dat ten koste van de basispoÜtie- zorg. Dat is kiezen tussen twee kwaden, waaruit uiteindelijk wei nig goeds zou voortkomen." Coördinator A. I. Ünai van Spior en het Advocatencollectief heb ben echter een heel andere lezing, „De Vreemdelingenpolitie heeft vanaf het begin aan de bel getrok ken bij de korpsleiding," weet Ünal, „maar die had daarvoor geen oor. Later wel, toen er acties dreigden, toen het probleem te veel aandacht kreeg." Volgens hem duurt de toestroom van migranten naar het hoofdbu reau nog wel even voort, „En ze ker ook als de nieuwe Vreemde lingenwet er doorkomt Die regelt namelijk dat gezinshereniging binnen drie jaar na vestiging in Nederland moet plaatsvinden, Nu al krijg ik daarover veel vragen, vooral van mensen die hier al ja ren wonen. Ik vind dit een slechte zaak, Je kunt dit soort dingen niet dwingend opleggen." Rotterdam - Schijnhuwelijken leveren vaak nog lange tijd na de voltrekking ervan problemen op voor de partner, die tegen be taling in het huwelijksbootje is gestapt, Problemen rondom schijnhuwelijken komen vrijwel dagelijks in verschillende va rianten aan de orde, weet hoofd R. A. P. Michels van de Vreem delingendienst Moeilijke situaties ontstaan als degene, die het huwelijk is aan gegaan om een verblijfsstatus te krijgen, zijn 'echtgenoot' later weer nodig heeft. Zo'n verzoek wordt nogal eens afgewezen, met alle gevolgen van dien- „Of als iemand 10.000 gulden is be loofd voor een schijnhuwelijk, en er niet wordt betaald. Als dat dan bij ons wordt aangemeld, kunnen er allerlei vervelende veehtsituaties ontstaan," stelt Michels. Hij kent gevallen waarbij part ners onder druk worden gezet om in bepaalde situaties tèeh maar mee te werken, of mensen zelfs moeten onderduiken. „Het is meestal niet de vreemdeling, maar de andere partij die hier komt. In feite wordt daarmee dan de illegaliteit van de ander vastgesteld. We hebben hier een speciaal groepje medewerkers, aangevuld met marechaussee, die dergelijke zaken onder zoekt," aldus Michels. Den Haag - Gemeenten en pro vincies zullen veel sneller dan ge pland was, moeten overgaan tot de bouw van omvangrijke nieuwe woninglocaties in de Randstad. Op deze manier kan de sterk ge groeide woningbehoefte tijdig wordert opgevangen en worden nieuwe tekorten voorkomen. De ze oproep deed minister Alders gisteren naar aanleiding van nieuwe ramingen van de Neder landse woningmarkt. Oorzaken Een definitief standpunt heeft de minister nog niet ingenomen naar aanleiding van het 'Tren drapport Volkshuisvesting' dat een tekort van enkele hon derdduizenden woningen op de langere termijn voorspelt. Als oorzaken worden genoemd: de hogere immigratie, langere 1e- vensduurverwaehting en het lan ger zelfstandig wonen van oude ren. Volgens een woordvoerder van het ministerie van VROM blijkt uit het trendrapport dat vooral be hoefte bestaat aan duurdere wo ningen in de huur-en koopsector. Alders leidt daaruit af dat de rijksuitgaven aan het volkshuis vestingsbeleid niet dramatisch verhoogd hoeven te worden. De laatste jaren wordt de woning bouw in de duurdere sectoren grotendeels subsidievrij gereali seerd. Ais grootste probleem ziet de mi nister het tijdig beschikbaar ko men van nieuwbouwlocaties, al dus de woordvoerder. „Het is vooral een ruimtelijk probleem, veel meer dan een financieel pro bleem De bijzonder ingrijpende renovatie van de Bergpolderflat is in volle gang. Hot door de toenmalige Rotterdam se stad sarcnitect Van Tijen ontworpen woongebouw staat er momenteel wel bijzonder luchtigjes bij. Alleen het karkas is er nog en dat maakt het in deze stormachtige dagen niet echt aantrekkelijk om in te werken. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Rotterdam - Drie recente, grote branden in Rotterdamse papier loodsen - gisternacht woedde nummer drie in een opslagplaats van De Paauw Zn. in de Spaan- sepolder - vormen voor de brandweer vooralsnog geen aan leiding de brandweervoorschrif ten in deze bedrijfstak aan te scherpen. De uitslaande brand van gisternacht, waarbij 3500 vierkante meter bedrijfsruimte goeddeels gevuld met pakken sa mengeperst oud papier verloren ging, lijkt - evenals beide vorige grote papierbranden, vorig jaar aan de Stadïonweg en medio ja ren tachtig bij dezelfde Paauw- vestiging in de Spaansepolder - niet meer dan een incident. Voorlopig wordt rekening gehou den met twee oorzaken: brand stichting of kortsluiting in één van de machines in de getroffen papierloods. Volgens de Rotter damse brandweerofficier C. Berk hout houdt vrijwel elke opslag plaats een nadrukkelijk risico in. De brandweervoorschriften voor papierverwerkende bedrijven zijn evenwel toereikend en nau welijks voor verbetering vatbaar, meent hij. In principe geldt bij een papierloods maar één voor schrift: dat de opslag geeomparü- menteerd is en dus overzichtelijk en makketijk bereikt: „Het grote probleem bij de brand van gisternacht," vult Berkhout aan, „was dat het vuur binnenin de balen woedde. We hebben de vuurhaard eerst ingesloten en daarna hebben we met een shovel 800 ton papier uit elkaar moeten halen. Een enorme klus want, zo als altijd, lijkt het net of het vuur gedoofd is maar binnenin de ba len brandt het verder." Op de vraag of het verstandig is De Paauw te adviseren op termijn om te zien naar een ander onder komen buiten Rotterdam, ant woordt Berkhout met nadruk ont kennend. „Gevaren zijn er niet geweest," oordeelt hij. „Voor zover ik weet is er ook geen spra ke van overlast geweest voor de woongebieden in de omtrek." Nadat de brandweer gistermid dag rond het middaguur het na blussen had voltooid, werd in de papierloods aan de Giessenweg, nabij het Kleinpolderplein, be gonnen met de opruimwerkzaam- heden. Waardeloos geworden voorraden werden afgevoerd naar een verwerkingsbedrijf. Bij de brand - in totaal werden honderd brandweerlieden, twee blusboten, zes bluseenheden en een ladderwagen ingezet - raak te niemand gewond. Drie andere papierloodsen bleven voor de vlammen gespaard. De schade loopt in de miljoenen. Bij De Paauw was de directie gisteren niet bereikbaar voor een reactie. Rotterdam - Een 50-jarige Rot terdammer is gisteravond bij de Nassaukade met zijn auto in de Nieuwe Maas terechtgekomen en verdronken. De man kwam om half tien vanuit Oranjeboom straat en wilde linksaf naar de Hef rijden, maar is in de bocht vermoedelijk de macht over het stuur verloren. Volgens de politie heeft de automobilist kort tevo ren nog een aanrijding gehad met een geparkeerde auto. Door Canis Zijlmans Rotterdam - Bij de Stichting Wel zijn Overschie (SWO) denkt men de geschikte mogelijkheid gevon den te hebben om hulp te bieden aan Marokkaanse en Turkse vrouwen, die in een isolement zit ten en daardoor veel last hebben van psycho-somatische klachten: een badhuis naar Oosters model, waar maatschappelijk werkers en fysiotherapeuten de vrouwen be geleiden. „Bij het maatschappelijk werk hier in Overschie worden steeds meer Turkse en Marokkaanse vrouwen aangemeld, die overeen komende lichamelijke klachten hebben als pijn in het hoofd, de schouders en spieren. Veelal blijkt dat met spanning en stress en het leven in een isolement te maken te hebben," vertelt Joke van der Wal van SWO. Met slechts 4400 gulden uit de pot 'Sociaie 'vernieuwing' werd bij wijze van experiment het bad huisproject opgezet, waaraan twaalf vrouwen hebben declgeno- Joke van der wal (tmks) en José Spie ring: migran tenvrouwen komen met een eigen badhuis uit hun isole ment en blij ken beter met hun klachten om te kunnen Foto Cees Kuiper/ Rotterdams Dagblad men. Om het resultaat van het in middels afgesloten project we reldkundig te maken en de ken nis over de opzet onder andere in stellingen te verpreiden, heeft de SWO een boekje gemaakt. Giste ren werd dat samen met een door Migranten Omroep gefabriceerde video-film gepresenteerd in buurluis Landzicht. Eén van de deelnemers is de uit Na negentien jaar gewerkt te heb ben raakte ze betrokken bij een ongeluk en werd arbeidsonge schikt. „Veel vrouwen," vertelt Ozturk, die nadat ze arbeidsonge- Turkije afkomstige Gül Ozturk. schikt raakte last van pijnen kreeg, „mogen nog steeds de straat niet op van hun man of dur ven dat niet. Ze komen nooit bui ten. Anderen mogen wel bijvoor beeld naar het vrouwenclubje in Buurthuis Kreator, waar ze con tact met andere vrouwen kunnen hebben. Als je ziet dat anderen dezelfde moeilijkheden hebben, wordt het al makkelijker te dra gen en voel je je niet alleen. Ei genlijk zouden er meer badhui zen moeten zijn, die van tijd tot tijd alleen vrouwen toelaten." Via de SWO kwamen enkele vrou wen bij het badhuisproject te recht. Een andere groep vrouwen met dezelfde klachten kwam via de stichting SAYDED, die zich bezighoudt met de opvang van is lamitische meisjes, die van huis weglopen om uithuwelijking te voorkomen, en van gescheiden of mishandelde vrouwen. In Turkije en Marokko speelt het badhuis voor vrouwen een be langrijke rol bij onderlinge con tacten. Het is dé plaats voor hen om samen te komen en met elkaar in ontspannen sfeer over 'vrouwenzaken' te praten. Hulp verleners van SWO dachten dat zo'n badhuis hier een goede ma nier zou kunnen zijn om de klach ten aan te pakken en gingen op zoek naar een sauna in de buurt. Die werd gevonden in het oude gemeentelijke badhuis in de Wil lem de Zwijgerstraat, waar tegen woordig Sportschool Fitnesscor ner is gevestigd. Voor tien ochten den werden de sauna en twee be lendende vertrekken gehuurd. „Want privacy en het uitsluitend toegankelijk zijn van de ruimtes voor vrouwen is gezien de cul tuurgebonden leefgewoonten een 'must'," verduidelijkt migranten- werker José Spiering. Tien keer kwamen de vrouwen bij elkaar in de sauna. Een fysiothe rapeut legde uit waar de pijnen vandaan komen en leerde ont- spannings- en massageoefenin gen. Daarnaast gaven hulpverle ners voorlichting over activitei ten en hulpinstellingen. „Na af loop van het project," vertelt Joke van der Wal, „blijkt dat de vrou- iven veel beter met hun lichame lijke klachten om kunnen gaan en ze hebben veel contacten ge legd, waardoor ze uit hun isole ment geraken." Bekeken wordt of er geld is voor voortzetting van het badhuispro ject. Volgens voorzitter Dick van Dongen van de deelgemeente Overschie, die de SWO subsidi eert, moet het welzijnswerk dit met het huidige budget doen. „Als er veranderingen zijn in de maatschappelijke behoeften, moeten er andere prioriteiten worden gesteld. Het SWO moet kijken of het wellicht een andere activiteit zou kunnen laten val len zegt hij erover. Eigenaar Hans Romijn van Fitnesscorner ziet een gat in de markt en over weegt in zijn sauna binnenkort te starten met 'Vrouwendagen'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1