Waterweg' 9 Beroepsonderwijs slaat handen ineen Accu-bestuur schrijft 'testament' Foto's kijken met 'oude' bekenden; 'Verrek, ben jij dan Piet?' Onderwijsinstellingen begraven strijdbijl Voor tweede keer in paar weken tuinhuisje door brand verwoest Jongerenwerk nieuw leven ingeblazen Wethouder Wesenhagen wil huwelijken sluiten Marktmeester Koster onderscheiden Plezierig nablijven in De Springplank Opbouwwerker voor migrantenvrouwen Commissie milieu krijgt nieuw bloed Nieuwbouw Gorzen nadert voltooiing Het Gilde College ontstaat uit fusie De Burcht en Beneden-Maas Mobcomplex Maasland gaat dicht Viertal schopt 15-jarige jongen Kerkgangers bestolen Rijdende winkel overvallen Opvallend veel fietsen gestolen Vechtersbaas aangehouden Vrachtwagen gestolen Inbraken en aanhoudingen Doorgereden na botsing Rotterdams Dagblad Maandag 18 januari 1993' Schiedam - Klubhuis Zuid maait deze week een nieuwe start met het jongerenwerk in Schiedam- Zuid dat twee jaar geleden bij de sluiting van jonge rencentrum De Dijk ten einde kwam. In Klubhuis Zuid is de afgelopen maanden gewerkt aan een nieuw beleid waarbij duidelijk is geworden dat de ruimte aan de Dwarsstraat niet de capaciteiten heeft om de opvang van randgroepjongeren te realiseren. Wel krijgen de jongeren die in hun vrije tijd iets zin vols willen doen, een edukatief aanbod voorgescho teld. De beleidsnota die nog afgerond moet worden, geeft twee 'doelstellingen aan: preventie en integratie. Met het organiseren van allerlei activiteiten wil Klubhuis Zuid bewerkstelligen dat de jongeren contact blijven houden met hun eigen wijk en niet elders hun heen komen zoeken. Door tijdens de activiteiten proble men te signaleren en hulp te bieden wil men voorko men dat jongeren buiten de boot vallen. Het jongerenwerk in Zuid gaat dinsdag 19 januari om 19.30 uur officieel van start met een open les voor de workshop Popmuziek. Om inzicht te krijgen in de wensen van de jongelui die in het clubhuis over de vloer moeten komen, is een enquête 'gehouden ón der 300 leerlingen van verschillende Schiedamse scholen. Maassluis - De Maassluise wethouder Leny Wesenhagen-Kastelein wil onbezoldigd ambtenaar van de burgelijke stand worden. De VVD-politica, die verleden jaar Liesbeth Snoeck opvolgde als wethou dervoor sport en welzijn in Maassluis, mag door de benoeming ook huwelijken sluiten. Het college van B W stelt de gemeenteraad voor, Wesenhagen tot ambtenaar te benoemen gedurende het restant van haar wethoudersperiode. Extra ver diensten staan er voor de wethouder niet tegenover. Vlaardingen - Ter gelegenheid van het veriaten van de gemeentedienst heeft de 59-jarige Hugo Koster vrijdagmiddag de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, opgespeld gekregen door wethouder Van Ardenne. Hij kreeg de Konin klijke onderscheiding omdat hij bij na 38 jaar in over heidsdienst werkzaam is geweest, waarvan 28 jaar in dienst van de gemeente Vlaardingen. Koster begon als chauffeur bij de Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst, werkte zich op tot werkmeester en opzichter en promoveerde de laatste periode van zijn carrière tot chef buitendienst en tenslotte markmeester. Na dë officiële' uitreiking, die plaatsvond in de kanti ne van de stadsreiniging kreeg de heer Koster een receptie aangeboden. Vlaardingen - De leerlingen van basisschool De Springplank kunnen sinds kort voor hun eigen ple zier nablijven. De leerkrachten van de school aan de Stationsstraat 115 hebben een School Activiteiten Team opgericht dat na schooltijd in de klaslokalen activiteiten organiseert. De 'nablijvers' kunnen zich amuseren met judo, schaken, computerles, knutse len, gezelschapsspelletjes en tal van andere bezighe den. Docenten die er een bijzondere hobby op na houden brengen hun kennis, indien daar interesse voor is, over op hun leerlingen. Vlaardingen - De Sichtïng Coerke is aangewezen als werkgever voor de aan te trekken opbouwwerkster voor het project Migranten-opbouwwerk. Het college van B en W heeft deze instelling hiervoor een subsi die van 30.000 gulden per jaar toegewezen. Een be stuur, met vertegenwoordigers van diverse betrok ken instellingen, wordt inhoudelijk opdrachtgever van het project. De'aan te stellen opbouwwerkster gaat activiteiten ontplooien en stimuleren, gericht op bewustwording eri ontplooiing van de vrouwelijke migranten. Dat doet ze onder meer door individuele vrouwen te be geleiden en de kaderleden van vrouwenorganisaties te trainen. Het project duurt voorlopig driejaar. Maassluis - In de raadscommissie voor Milieu zijn in Maassluis twee vacatures ontstaan. Het gezel schap, dat het college van B&W adviseert op het vlak van het te voeren milieubeleid, bestaat naast een mtal raadsleden uit vertegenwoordigers van orga nisaties en individuele burgers. De gemeenteraad wordt voorgesteld, de vacatures tijdens de raadsvergadering op 26 januari in te vul len. Kandidaat voor de vacante posten zyn de heer KN. de Oude namens de Consumentenbond en mevrouw J. A. Lammers-Noordam namens de Vrou wenraad Maassluis. Schiedam - Wethouder Reijnhout en het CDA-ge- meenteraadslid J. Prins slaan vrijdag 22 januari de eerste paal voor een project van zestig koopapparte menten aan de Merwedestraat in Schiedam-Zuid. Met het bouwplan achter de Havendijk nadert de reeks nieuwbouwaetiviteiten in de Gorzen ook het einde. Aan de Ridderkerkse-, Rijn- en Lekstraat zijn. bijna 200 nieuwe huurwoningen gebouwd en aan het Hoofdplein zijn luxe vrye sectorappartementen in aanbouw. Bovendien is aan de andere kant van het water, op het voormalige Gusto-terrein, een nieuw bedrijventerrein ontwikkeld. Het nieuwbouwproject aan de Merwedestraat omvat een appartementengebouw met 42 sociale koopwo ningen met een koopprijs variërend van 147.000 tot 217.000 gulden. Er zijn inmiddels 32 woningen ver kocht. Aan het eind van het jaar wordt het project op geleverd. Vlaardingen/Schiedam - De fusiegolf in het onderwijs in de regio krijgt een vervolg. De Schiedamse christelijke scholengemeenschap De Burcht gaat met ingang van het nieuwe schooljaar samen met de afdelingen van het voorbereidend beroepson derwijs van Beneden-Maas uit Vlaardingen. Het Gilde College is de naam voor de nieuwe school. De nieuwe onderwijsinstelling start met ingang van het nieuwe schooljaar met naar schatting 970 leerlingen en 100 werknemers. Er wordt lesgegeven in de gebouwen die op dit moment reeds bij de beide fusiepartners in gebruik zijn. In Vlaardingen zijn dat het voormalige gebouw van Die Vlaerdinghe aan de Van Hogen- dorplaan en scholen aan de Wil lem de Zwijgerlaan en de Kamer- lingh Omnesstraat. In Schiedam wordt er lesgegeven in het voor- matige gebouw van De Burcht aan de Nieuwe Damiaan. De leerlingen van de tot voorbe reidend beroepsonderwijs omge doopte onderwijsinstellingen (voorheen heette dit onderwijsty- pe LBO) zullen in eerste instantie weinig of niets van de fusie mer ken. Net als nu worden de leerlin gen verspreid over verschillende gebouwen, waar les wordt gege ven aan tussen de 180 en 400 leer lingen. „Dit heeft als voordcel dat de leerlingen niet in de massali teit zullen ondergaan," zegt de tot directeur van de nieuwe fusie- school benoemde G. Kant. De fusiepartners beschouwen de fusie als grote winst. Voordeel voor de leerlingen is, dat zij keus kunnen maken uit een groter aantal specialisaties dan op dit moment het geval is op de afzon derlijke scholen. De specialisatie volgt na een basisvorming, waar bij de verschillende typen leerlin gen bij elkaar in de klas zitten. Naast de Mavo-afdelingen kun nen leerlingen kiezen uit bouw- techniek. elektrotechniek en me chanische techniek, In de niet- technische richtingen bestaan op leidingen als verzorging, mode kleding, en de afdelingen handel, administratie en verkoop. Het Gilde-College voert op dit moment besprekingen met de op leidingen in het Middelbaar Be roepsonderwijs (MBO) in de re gio. Doel is er voor te zorgen dat de opleidingen van het Gilde-col- lege naad'oos aansluiten op het aanbod m het vervolgonderwijs. De belangrijkste MBO-opleidin- gen zijn het Vlaardingse Bene den-Maas, waar vooral les wordt gegeven in economische en tech nische vakken, en het Rijnmond college. waar de techniek centraal staat. Tekenend voor de steeds nauwe re samenwerking m het onder wijs is dat Beneden Maas en het Rijnmond-College gezamenlijk leerlingen werven in een winkel pand op het Liesveld. Wethouder Van Ardenne-Van der Hoeven opende het visitekaartje van de twee regionale onderwijsinstel lingen vrijdag. Verder hebben de instellingen een krant uitgegeven, waarin de verschillende opleidingsmoge lijkheden onder de aandacht wor den gebracht. De huis-aan-huis verspreide publicatie is betaald door het regionale bedrijfsleven, dat nog immer veel behoefte zegt te hebben aan mensen m?t een beroepsopleiding. Maassluis - „Het verleden gaat weer open," merkte een dame op die gistermiddag op de zolder van het Maassluise Gemeentemu seum rondliep om foto's van oud- Maassluis te bezichtigen. Zij was niet de enige die herinneringen ophaalde. Tientallen, voorname lijk oudere, Maassluizers beke ken de fototentoonstelling van de Historische Vereniging Maassluis en gaven elkaar tekst en uitleg er- bij. „Kijk hier heb je die brug. Daar gingen wy op zaterdag altijd tom poezen kopen," vertelt een man aan zijn buurman. De buurman die ook al het een en ander over de foto heeft verteld, roept en thousiast: „Verrek, ben jij dan Piet? Ik heb nog vier jaar bij je ge werkt! En dat moet dan je dochter zijn, daar heb ik vroeger nog wei eens op moeten passen." De mannen moeten lachen. Piet van Uffelen en Wim Bergwerf herkennen elkaar. De vrouw en dochter van Piet moeten er ook even bij komen. De verhalen ko men vanzelf. Annie van Uffelen vertelt hoe zij vijftig jaar geleden met Piet boven een slager woon de. „Soms zeg ik weieens tegen mijn kinderen: ik wou dat jullie eens konden zien hoe wij daar hebben gewoond. Want dat was me wat hoor. We waren blij dat we daar weg konden. Maar we moesten daar eerst een paar maanden wo nen om in aanmerking te komen voor een huis in Maassluis. Wij woonden in Maasland en moesten bij iemand in Maassluis inwonen om een huis te krijgen. Van de slager die op Maasland kwam, konden we dat bovenhuis huren. Zodoende." In de verhalen die de ronde deden kwam de persoon Sar vaak voor. Meneer Kabei en meneer Hofman hebben bij het horen van de naam Sar de grootste lol. „Sar was een bloemrijke boer. Hij had zonen en dochters. Wanneer mensen daar op de boerderij iets moesten repa reren mochten ze de ene keer met de vrouwen dochters koffie drin ken en de volgende keer met de man en de zonen. Het lag er maar net aan waar ze aan het werk wa ren, want bij Sar had iedereen in het huis zijn eigen terrein. Nader hand is 'ie kinds geworden. Hij had een huisje met geiten en toen 'ie in het rusthuis zat is hij door lakens aan elkaar te knopen via zijn raam weggelopen. Ja, hij was niet helemaal honderd procent. Daarmee is niet gezegd dat 'ie er een te weinig had, maar één te veel die de boel in de war schop te," vertellen de heren grinni kend. De personen in de verhalen die de heren Kabel en Hofman elkaar Schuifelen langs defoto's van oud-Maassluis. „Kijk, hier hebje die brug. Daar gingen wij op zater dag altijd tompoezen kopen." Foto Roel Dijkstra vertellen hebben de gekste na men. „Vroeger hadden veel men sen een bijnaam. Zo had je Doel man die altijd Piet Hoed ge noemd werd. Kees N die zonder klok altijd precies wist te vertel len hoe laat het was en Gerrit de Kip die op de Zuiddijk woonde. En vraag me niet waarom ze zo genoemd werden. Het zal wel er gens vandaan gekomen zyn. Dat ze een keer iets hadden gezegd of uitgehaald waardoor zij die naam kregen. Er was een visser die il- Maasland - Met het tekenen van een samenwerkingsovereen komst hebben de Lagere Agrari sche School Maasland (LAS) en het Holland College uit De Lier hun strijdbijl begraven. Het con venant betreft de tweejarige op leiding dierverzorging en veteri naire ondersteuning, als ook de leerlingstelsels plantenteelt en diveto. De dierverzorging ontbrak nog in het uitgebreide pakket van stu dierichtingen van het Holland College met vestigingen in De Lier, Wateringen, Delft en Naald wijk. „Maasland met de dierver zorging, jullie zijn van harte wel kom," stelt voorzitter J. Vrins van de centrale directie van het Hol land College. Net als directeur O. Bonke van de LAS Maasiand is Vrins tevreden met het bereikte samenwerkings- resultaat. „Ondanks alle proble men is het een nuttig cn noodza kelijk proces geweest om de oude schoolculturen te doen ombuigen naar een nieuwe cultuur die past in het idee van het Holland Colle ge. De neuzen staan nu enigszins in één richting." De samenwerking tussen het Hol land College en de agrarische school in Maasland betekent het aanbieden van een groot pakket van opleidingsvormen in de land- ep tuinbouw. loonbedrijf en dier verzorging. Namens het Holland College tekende voorzitter A. van dei" Ende het convenant; namens de LAS zette vice-voorzitter H. van den Kamp zijn handtekening onder de overeenkomst. Zowel de directeuren Bonke en Vrins als beide ondertekenaars maakten er geen geheim van dat de samenwerking m de toekomst tot een fusie zal leiden. „Ik hoop dat de weg naar een eventuele volgende fase een stuk eenvoudi ger, plezieriger en sneller zal zijn," sprak Vrins zich al in die richting uit. De LAS in Maasland telt 450 leer lingen. De zes vestigingen van het Holland College, waarvan twee in De Lier. hebben in totaal 1100 leerlingen. De Vlaardingse brandweer is gisteravond uit gerukt om een brandend tuinhuisje aan de Westtandseweg te blussen. De mei ding was omstreeks kwart voor tien bin nengekomen. Het tuinhuisje is vermoedelijk aangestoken. Een paar weken geleden vloogop hetzelfde ter rein ook al een tuinhuisje in brand. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Het voormalige be stuur van de stichting Accu stelt vanavond zijn 'testament' op. Het bestuur zal in dit stuk uitleggen waarom het niet langer verant woordelijkheid wil dragen voor het beheer van wijkgebouw De Blauwe Brug in Schiedam-Noord. Het memorandum, zoals de gewe zen voorzitter van Accu Gérard Smits het stuk noemt, is bestemd voor het college van burgemees ter en wethouders. Het Accu-bestuur verraste de ge meente op 15 december vorig jaar met een brief waarin het aankon digde zijn functie neer te leggen. De reden voor de onverwachte stap werd daarin volgens ambte naar Ben Hakkenbroek, chef van de afdeling Maatschappelijke Aangelegenheden, slechts sum mier uiteengezet. Ook wethouder Bart de Leede zei de motieven van het bestuur niet te doorgron den. Smits weerspreekt met klem dat het enkel zou gaan om een intern conflict tussen de stichting en haar personeel, de sociaal-cultu reel werkers in Schiedam-Noord, die zouden weigeren het door het bestuur uitgestippelde beleid uit te voeren. „Het ligt veel breder," aldus Smits, die laat doorscheme ren dat ook de houding van de ge meente Schiedam voor het be stuur een reden is geweest om op te stappen. De stichting Accu begon in au gustus 1991 zijn werk. Primair doel was dat de stichting het be heer van het ontmoetingscen trum zou overnemen van de ge meente Schiedam. De plaatselij ke overheid wilde voortaan alleen nog als subsidiegever optreden. In het verleden zijn er regelmatig problemen geweest in de Blauwe Brug over de rol van de gemeente, die behalve als geldschieter, ook als verhuurder optrad. De omschakeling naar beheer door een particuliere stichting kostte de gemeente enkele hon derdduizenden guldens. On danks intensieve voorbereidin gen bleef Accu ontevreden over de voorwaarden voor de overna me van het wijkcentrum. „Intus sen vragen we ons af of het wel zo verstandig is geweest, dat we de zaak op 1 mei vorig jaar hebben overgenomen," zegt Gérard Smits nu. Het Accu-bestuur zette die stap destijds schoorvoetend, nadat de transactie verschillende keren was uitgesteld. Accu en ge meente waren het onder meer on eens over de personeelssterkte en over het budget voor de verbou wing van de Blauwe Brug. De ge meente had daarvoor een half miljoen uitgetrokken. Accu vond dat veet te weinig. Sinds het aftre den van het bestuur zit de Blauwe Brug zonder beheerder. Juridisch is niemand aanspreekbaar voor de gang van zaken in het wijkcen trum. Mogelijk wordt de rechter ingeschakeld om een tussentijdse regeling te treffen. In zijn testa ment wil het bestuur volgens Smits 'zo objectief mogelyk' be schrijven wat voor moeilijkheden het de afgelopen anderhalfjaar in de Blauwe Brug en met de ge meente heeft ondervonden Of dit memorandum, dat vanavond dus definitief wordt vastgesteld, openbaar gemaakt zal worden is nog niet besloten. tijd Janus Radijs werd genoemd. Het verhaal gaat de ronde dat ie mand op een dag aan Janus vroeg „Is het nou Re- of Radijs?" Waar op Janus zei: „Ik heet Noorder- vliet!" De mannen vertellen elkaar het ene verhaal na het andere. Op de vraag waar en wat het leugenaars hoekje was, antwoorden zij vro lijk: „Dat was een muurtje boven aan de Wip. Daar stonden altijd oude mensen met elkaar te pra ten. Net als wij hier eigenlijk. Elkaar verhalen vertellen over vroeger. En er zullen legio sterke verhalen verteld zijn. Het zijn volksverhalen waarvan niemand de waarheid kan achterhalen." Maasland - Het mobilisatiecom plex aan de Hofsingel te Maas iand gaat over vijfjaar dicht. Het kamp is één van de vele com plexen, waarvoor door de her structurering by de landmacht geen bestemming meer is. Het sluiten van het mobcomplex te Maasland staat op de door mi nister Ter Beek van Defensie ge presenteerde lyst van te sluiten kazernes en andere landmacht complexen. Dit jaar wordt gestart met de opheffing van tien com plexen: het afstoten van het mob complex te Maasland is gepland in 1998. Van de in het Westland gevestig de militaire complexen, is Maas land de enige die wordt afgesto ten. Het voornamelijk voor opslag en reparatie te gebruiken terrain, maakt onderdeel uit van het Sch- efferskamp te De Lier. Hoewel er al enkele jaren van opheffing van het aan de Hoefweg liggende Sch- efferskamp sprake is, staat dit ob ject toch niet op de lijst van af te stoten kampen. De lijst geeft de voorgenomen sluitingen aan tot het jaar 2000. Er worden tevens 24 complexen ge noemd waarvan de voortzetting nog in studie is. Ook op deze lijst wordt het Schefferskamp niet ge noemd. Het enkele jaren terug van Defensie Computer Centrum (DCC) tot Duyverman Computer Centrum omgedoopte complex aan de Coldenhovelaan te Maas land. heeft niets met de herstruc tureringen uitstaande. Het be drijf werkt nog wel voor defensie, maar is een aantal jaren geleden geprivatiseerd. In hoeverre de door Ter Beek aan gekondigde inkrimping van het leger tot mindere opdrachten voor het computercentrum zou kunnen leiden, is niet bekend. In het toenmalige DCC kwamen de oproepen voor de dienstplicht in het Nederlandse leger vanuit het Maaslandse centrum. Maassluis - Een 15-jarige jongen uit Maassluis is in de nacht van zaterdag op zondag rond twee uur op de Maassluiseweg ter hoogte van Rijksweg 20 mishandeld door vier mannen. Dat kwartet stapte uit een auto om het groepje, waartoe de jon gen behoorde, lastig te vallen. Al leen het slachtoffer kwam niet snel genoeg weg en werd vervol gens tegen zijn hele lichaam ge schopt. Toen bezoekers van de nabijgele gen discotheek zich met de mis handeling bemoeiden, ging het viertal er haastig vandoor. Schiedam - Uit de garderobe van de Magnalia Deikerk aan de Ai- bar dastraat zijn gistermiddag ze ven jassen gestolen. De kledingstukken waren eigen dom van kerkgangers die de mid- dagdienst bijwoonden. De gedu peerden deden aangifte bij de po litie. In ten minste één jas zat g^ld en een portefeuille. Vlaardingen - Een onbekende man heeft vrijdagavond tegen acht uur een rijdende winkel overvallen op de Willem de Zwij gerlaan te Vlaardingen. Hij maak te een onbekende hoeveelheid geld buit. Schiedam - In Schiedam zijn het afgelopen weekeinde opvallend veel fietsen gestolen. Ze verdwe nen uit kelderboxen en schuren, uit de stalling bij station Nieuw- land of werden meegenomen op straat. Het ging om zowel moun tainbikes als gewone dames- en herenfietsen. In één geval werd het slot doorgeknipt met een be- tonschaar. De meldingen kwa men uit alle delen van de stad. Vlaardingen - Een 21-jarige Vlaar- dinger is in de nacht van zaterdag op zondag rond één uur opgepakt door de politie. De man had bij een jongerencentrum aan het Trimpad in Vlaardingen twee mensen mishandeld. Vlaardingen - Van een bedrijfs terrein aan de Haringbuisweg te Vlaardingen is vannacht een com plete vrachtwagen gest'oien. Het hek was vernield om binnen te kunnen komen. Vrijdagavond is geprobeerd in te breken in een vrachtauto die stond geparkeerd aan de George Stephensonweg. Er werd niets ontvreemd. Verder is ingebroken in twee per sonenauto's; aan de Emmastraat en de Van Hogendorptaan. Schiedam - Na een inbraak in een eetgelegenheid aan de Koe markt zijn afgelopen nacht in Schiedam twee mannen aange houden. Zij zouden een ruit heb ben ingegooid en uit het restau rant een aantal CD's hebben weg genomen. Het tweetal zit nog vast voor verhoor. Dit weekeinde werden ook inbra ken in verschillende woningen gemeld. In een huis aan het Broersveld maakten twee jon gens gisteren op klaarlichte dag een nog onbekende hoeveelheid spullen buit. Dc bewoner was bo ven, hoorde gestommel en zag de daders wegrennen. Van een wo ning aan de Broersvest werd een deur ingetrapt. Een dief door zocht het huis en maakte onge veer 2000 gulden buit. Inbrekers sloegen ook hun slag bij een modehuis aan de Lorentz- laan, bij restaurant de Zcebeer aan de Maasboulevard en bij een bedrijf aan de 's Gravelandseweg. Vlaardingen - Een automobilist is vrijdagavond doorgereden na een botsing meteen andere personen auto in de Van der Driftstraat te Vlaardingen. In zijn haast om weg te komen ramde de automobilist een verkeerszuil.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1