11 m: 'Moeilijke' toekomst stadsvernieuwing vsi Vogelspin krijgt 'dertigling' Zelfs het CDA had deze 'sensatie' niet verwacht Laatste poetsbeurt voor nieuwe bus Douane vertrouwt op interne controle §41 Wallage: school en buurt beter afstemmen Tot 4,5 jaar geëist tegen leden van inbrekersbende .Herkenning paspoort nu veel eenvoudiger Gemeente 'boos en teleurgesteld' over besluit stadsvermeuwingsgelden Tasjesdieven aangehouden Dode bij aanrijding Nieuwe leerstoel belastingrecht 'Schiedam is zwaar de klos' Rotterdams Dagblad Vrijdag 22 januari 1993 Rotterdam - Scholen en welzijnsinstellingen in de buurt moeten samenwerken waardoor scholen beter aansluiten opde(vrijetijd$)wensenvan kinderen. Op die manier wordt minder gespijbeld en vermindert de schooluitval. Dat is het advies van de Raad voor het Jeugdbeleid waar staatssecretaris J. Wallage (Onderwijs) zich - zo bleek gisteren in Rotterdam - in grote lijnen in kan vinden. De komende maanden wordt het advies door WVC en Onderwijs en Wetenschappen omge zet in concrete voorstel len. De Raad voor het Jeugd beleid denkt aan een zo genoemde 'educatieve kaart' voor iedereen met informatie over activi teiten die de school aan trekkelijk maken. Voor gesteld wordt ook om het experiment van de verlengde schooldag uit te breiden en schoolse en buitenschoolse acti viteiten in één plan samen te brengen. Verder wil de Raad dat in een openbaar jaarverslag wordt vastge legd hoe de leerprestaties van de scholieren.zijn. Bo vendien zouden scholen zich straks moeten verant woorden voor leerlinguitval en ervoor moeten zorgen dat er naschoolse opvang is en dat kinderen meedoen aan sociale activiteiten in de wijk. Wallage zei 'bepaalde aanbevelingen' in de gezamen lijke beleidslijn van Onderwijs en Wetenschappen en WVC mee te nemen. Volgens de staatssecretaris is het echter niet de bedoeling dat straks een beoorde ling van scholen wordt gegeven. „Dat zou niet eerlijk -zijn voorscholen die veel achterstands- en probleem leerlingen herbergen en lager scoren. Belangrijker is het dat kinderen zich thuisvoelen op school omdat dat hun leerprestaties wel eens ten goede zou kun nen komen. We hebben ons de afgelopen jaren in het kader van de effectieve school teveel geconcentreerd op het toetsen en de resultaten alleen." Wallage vindt het van groot belang dat de school en de buurt beter op elkaar worden afstemd. „Nu weten veel ouders amper hoe een school werkt en in elkaar zit. Waar ik ook veel waarde aan hecht is het bunde len van de verschillende geldstroompjes naar school en buurt, zodat die instituten zelf kunnen bepalen hoe het geld wordt ingezet." tans drs. J. wallage van Onderwijs: We hebben onsdeafgelo pen jaren te veel gecon centreerd op het toetsen en de resulta ten aireen. Foto Koen suytv Dordrecht - De belangrijkste leden van een inbre kersbende, die zich schuldig zou hebben gemaakt aan het stelen en doorverkopen van goederen met een waarde van meer dan twee miljoen gulden, heb ben donderdag voor de rechtbank in Dordrecht straf fen van twee tot viereneenhalf jaar tegen zich horen eisen. Van de 25 Rotterdamse verdachten stonden er donderdag tien terecht voor hun aandeel in de zaak. De groep wordt ervan verdacht in 1992 voor ruim twee mihoen gulden te hebben verhandeld aan ge stolen goederen, die buitgemaakt waren bij inbra ken in Sliedrecht, Alblasserdam, Nieuw-Lekkerland, Zwijndrecht, Dordrecht en Rotterdam. Drie van de verdachten stonden terecht voor inbra ken in winkels en loodsen waarbij zij grote partijen kleding, sieraden en audio- en video-apparatuur hadden meegenomen. Officier van justitie mevrouw N.J.C. van Spronssen eiste een gevangenisstraf van 4,5 jaar voor een 31-jarige Rotterdammer. Zij be schouwt deze man, die al eens eerder wegens vermo gensdelicten een straf van 4,5 jaar had gekregen, als de leider van de groep. Tegen een 24-jarige verdach te eiste de officier twee jaar gevangenistraf wegens zijn betrokkenheid bij een deel van de inbraken; te gen een 30-jaxige werd negen maanden geëist omdat hij bij 'slechts' twee inbraken betrokken was ge weest. De advocaten betoogden dat de bewijzen in de zaak erg mager zijn, omdat een groot deel van de ver klaringen van de getuigen niet waterdicht is. Tegen de twee belangrijkste helers, een 41-jarige man en zijn 42-jarige vriendin, eiste de officier ook twee jaar gevangenisstraf. De eisen tegen de andere verdachten, die ervan worden verdacht in mindere mate gestolen goederen te hebben gekocht of ver kocht varieerden van vier maanden tot een jaar ge vangenisstraf. De officier eiste van aiie verdachten bovendien de geschatte winst terug die zij met hun illegale praktijken hebben verdiend. Dat bedrag loopt in de tienduizenden guldens. De president van de rechtbank doet uitspraak op 4 februari. Hoek van Holland - De Rotterdamse officier van Jus titie mr. M. R. Witteman heeft gisteren in Hoek van Holland de afdeling Falsificaten van de Koninklijke Marechaussee officieel in gebruik gesteld. Hoewel de binnengrenzen in Europa zijn vervallen, blijft de Hoekse brigade actief, vooral ten aanzien van het ge bruik van valse paspoorten. Tot nu werden die regel matig aangetroffen, maar vaak waren ze ook moei lijk te herkennen. De marechaussees konden weinig meer doen dat het paspoort tegen het licht houden en vaak bestond er zelfs bij de militairen onderling verschil van mening over de vraag of een paspoort echt dan wel vervalst was. Vorig jaar al werd de 'Edison'in gebruik gesteld, een computer waarin vrijwel alle paspoorten van de we reld zijn opgeslagen. Dat maakte herkenning al veel gemakkelijker. Daaraan is nu nog een aantal appara ten toegevoegd, zoals infrarood en andere herken- ningsapparatuur. Het ontdekken van valse paspoorten is de laatste tya dan ook spectaculair gestegen. Omdat in vrijwel alle gevallen overleg wordt gepleegd met de officier van Justitie over het 'lik op stuk-beleid', het direct opleg gen van geldboetes en de eventuele uitwijzing, was mr. Witte veen gevraagd de afdeling Falsificaten m gebruik te stellen. De Hoekse brigadecommandant kapitein W. M-J- Fisser en luitenant S. Roos, belast met de dagelijkse Leiding van de atdeling, konden daarna met zicht baar plezier een groot aantal genodigden rondleiden over de kleine, maar zeer verfijnde afdeling. De marechaussee Hoek van Holland bezit na Schiphol nu als tweede in Nederland een dergelijke afdeling. Rotterdam - De gemeente Rotterdam heeft boos en teleurge steld gereageerd op het besluit van het kabinet akkoord te gaan met het voorstel van staatssecretaris Heerma voor een nieuwe verdeling van de stadsvermeuwingsgelden. Voor Rotterdam komt dit erop neer dat de stad tothet jaar 2000 ongeveer 350 mil joen gulden minder aan subsidie krijgt voor de stadsvernieu wing. De verwachting van het college van burgemeester en wethouders is dat het besluit van het kabinet voor Rotterdam zal leiden tot 'een heel moeilijke situatie'. „Met de vermindering van de subsidie zal het tempo van de stadsvernieu wing navenant vertragen," zegt woordvoerder J. Bakkes van de verantwoordelijke wethouder ir, P, O. Vermeulen (PvdA). Vermeulen zelf was gisteren ei genlijk te boos om te reageren. Tijdens een studiedag over ver nieuwing van na-oorlogse woon wijken zei PvdA-Kamerlid Van den Burg nog met iets van trots: „We zijn blij dat nu toch zeven honderd miljoen gulden extra naar de grote steden gaat. Dat is goed, want als we nu niet duide lijk kiezen voor de grote steden, zullen we daar de verloedering zien toeslaan." Vermeulen sprong bijna uit zijn vel over die uitspraak van zijn partijgenote: „Wij gaan voor Rot terdam van 12,7 procent naar 13,1 procent uit het Stadsvernieu wingsfonds. Nou nou. wat gaan wij er op vooruit! En nu zeg ik er verder niets meer over. Want an ders ga ik me nog echt opwinden. En daar heb ik helemaal geen zin in." Het kabinetsbesluit betekent dat is ingestemd met een ver deelsleutel van de stadsvermeu wingsgelden die voor de vier gro te steden vorige week aanleiding was te dreigen de ontwikkeling van verschillende nieuwe stede lijke gebieden niet door te laten gaan. Dit omdat er de voorkeur aan wordt gegeven eerst de ach terstanden in de steden weg te werken. Frictie Voor wethouder Vermeulen is het besluit van het kabinet en het niet ingaan op de verlangens van de grote steden al reden geweest zich af te vragen 'wat de waarde van adviezen is'. Rotterdam zal zich nu geconfronteerd zien met frictie in wijken, waar stadsver nieuwing na jarenlange toezeg gingen niet door kan gaan. On derhoud dat jarenlang is uitge steld in afwachting van de stads vernieuwing valt vrijwel niet meer in te halen. In de nog niet aangepakte wijken zal het aantal dichtgetimmerde woningen toenemen en zullen er ook steeds meer kale plekken ontstaan wanneer er huizen moe ten worden gesloopt en er nog geen geld is voor nieuwbouw. Beeldbepalende oude woningen zullen op deze manier uit het stadsbeeld verdwijnen. De sa menhang in het stadsvernieu wingsbeleid dreigt bovendien verloren te gaan. Hoewel het besluit van het kabi net voor Rotterdam een slag bete kent die alleen nog door de Twee de Kamer verzacht lijkt te kun nen worden, wil het gemeentebe stuur niet met de armen over elkaar gaan zitten. Nu het behoud van woningen door kwalitatief hoogwaardige renovatie veel moeilijker wordt en sloop en nieuwbouw het alternatief drei gen te worden, hoopt de gemeen te bewoners ertoe te kunnen sti muleren zelf hun woningen op te knappen. Dat zou onder meer kunnen gebeuren door de woon omgeving in stadsvemieuwings- wijken zo goed te maken dat men sen het weer aandurven geld in hun woning te steken. Het voorstel wordt nu voorgelegd aan de Raad voor de Volkshuis vesting, Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, de Raad voor de Gemeentefmancièn en Raad voor Binnenlands Bestuur. Daarna zal het voorstel - eventu eel bijgesteld naar aanleiding van de adviezen - aan de Tweede Ka mer worden gestuurd. Er zijn in middels bij de staatssecretaris verzoeken binnengekomen om binnen het totaalbedrag van een groep verschuivingen te mogen aanbrengen. Heerma wil in be ginsel op deze verzoeken ingaan. Hij vraagt de adviesorganen hier aan aandacht te geven by de advi sering. Rotterdam - De Rotterdamse po litie heeft gistermiddag twee Rot terdammers van 30 en 32 jaar aan gehouden, die eerder een onge veer 75-jarige vrouw op de Vier- ambachtsstraat van haar tasje hadden beroofd. Omstanders gin gen achter de daders aan en wis ten ze in te sluiten, Eén van de ro vers trok echter een mes, en stak één van zijn belagers. Gelukkig voorkwam een hard voorwerp in zijn jas dat de betrokkene gewond raakte. Op signalement wist de politie de twee daders uiteinde lijk in te rekenen. Gezocht wordt echter nog naar het slachtoffer van de beroving, die haar tasje overigens al weer terugheeft. Rotterdam - Bij een aanrijding op de Pleinweg in Rotterdam-Zuid is gisteravond een 60-jarige man om het leven gekomen. Hij stak vol gens een politie-woordvoerder onverhoeds over, en werd ge schept door een personenauto. Het slachtoffer bezweek ter plek ke aan zijn verwondingen. Rotterdam - De Rotterdamse stichting Belastingmuseum prof. dr. Van der Poel heeft prof. dr. F. H, M. Grapperhaus (64) benoemd als bijzonder hoog leraar in de geschiedenis van het belastingrecht, De hoogleraar zal het ambt aan de Rijksuniversiteit Leiden op dinsdag 26 januari aan vaarden. De stichting wil met de ze nieuwe leerstoel het weten schappelijk onderwijs en onder zoek op het terrein van de fiscale rechtsgeschiedenis stimuleren. Het einddoel is de bibliotheek van de stichting tot een centrum te maken voor de bestudering van de geschiedenis van het belas tingrecht. Ook de bibliotheek is gesticht door prof. dr. J. van der Poel. Prof. Grapperhaus zal on derwijs geven in de geschiedenis van het belastingrecht en op dit terrein onderzoek doen en bevor deren. Metmanen macht is gisteren en zelfs vanmorgen nogdoor medewerkers van het stadsvervoerbedrijf RET in de garage aan de Sluis- jesdijk gewerkt aan het poetsen van nieuwe bussen. Ook zijn de nieuwe bussen voorzien van 'Rotterdamse' reclame. Wethouder J. J. A. van den Muijsenberg (Verkeer en Vervoer) heeft vanmiddag van fabricant Volvo Bedrijfswagens Nederland de sleutels van de eerste nieuwe RET-bus gekregen. Dat gebeurde tijdens een korte bijeenkomst bij busstation Zuidplein. In totaal krijgt de RET zestig nieuwe bussen; alle huidige bussen worden vervangen. In de nieuwe bus heeftde chauffeur een betere plaats en kunnen passagiers rekenen Op beter comfort. Foto Nteis van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam - Uniek of niet, bij zonder ts het in ieder geval wel: in de dierenspeciaalzaak Artis aan de Sint Andriesstraat in Rot terdam zijn er dertig spinnen van het soort Harpactira Gigas, oftewel de Afrikaanse Vogelspin geboren. Afgelopen zondag za gen zij na een verblijf van drie maanden in een door de moeder gesponnen cocon het levenslicht. Moeder en kinderen maken het volgens eigenaar Rob Heere uit stekend. Heere is erg trots op de geboorte van deze dertigling. „Het komt niet iedere dag voor dat een spin van deze soort kleintjes krijgt," vertelt hij. „Ten eerste is het een zeldzame soort vogelspin en ten tweede is het niet gemakkelijk een bevruchting te laten plaats vinden. Zodra mannetje en vrouwtje in één hok zitten, wil het vrouwtje het mannetje op eten. Na het paren moet je hem razendsnel weer weghalen. Tja, en dan is het afwachten." Inmiddels heeft Heere er tw^e verkocht en wel aan mensen die in de 'reptielenwereld' zitten. „Je moet natuurlijk wel van die bees ten houden. Veel mensen huive ren al bij de gedachte aan deze dieren. Ze denken dat het vieze gevaarlijke bijtende beesten zijn. Maar het tegendeel waar. Een Harpactira kan wel byten, maar haar beet is te vergelijken met een wespensteek. Alleen als ze bedreigd wordt bijt ze en ik geef ze geen ongelijk. Wie zou dat in zo'n situatie niet doen?" De spinnen zijn na acf it tot tien maanden volwassen. „Een middelgrote Afrikaat~e Vogel spin," zegt Heere, „is e :ht centi meter groot en heeft /oten van zes centimeter. Als ze zich zou uitstrekken, vult zo'n spin je he le hand. Mannetjes worden gemiddeld zes tot acht jaar oud en vrouwtjes twintig tot vijfen twintig. Vrouwen die mijn zaak binnenlopen vinden het wel wat, dat de vrouwtjes sterker dan de mannetjes zijn," Heere hoopt de spinnen snel kwijt te raken. „Het zijn nu al heel zelfstandige spinnen met een eigenwijs karakter. Ze kun nen niet zo goed met elkaar op schieten en daarom zoek ik een goed tehuis voor de beesten." Door Henk de Kat Den Haag - Geen sterveling, die gisterochtend de 'sensatie' had zien aankomen dat Provinciale Staten van Zuid-Holland ineens hartelijk zullen meewerken aan de vorming van een provincie- Rotterdam. Zelfs bij het CDA, dat vorig jaar zelf een ommezwaai maakte door zich plotseling te presenteren als fervent voorstan der van opdeling van Nederland hadden ze van zo'n uitkomst nooit durven dromen. Tegen het middaguur begon CDA-fractievoorzitter Huub van der Meer in de Statenzaal aan de door hem aangevraagde interpel latie over 'De Ruzie'. Doelend op de herhaalde kwade uitlatingen van de Rotterdamse burgemees ter Peper aan het adres van com missaris der koningin Patijn. 'Die is nog langzamer dan een slak', riep Peper vorige maand, vanwe ge de vertragingstaktiek die de Zuidhollandse bestuurders in 2ijn ogen voerden. Van der Meer beieed zijn steun aan Pepers visie, eindigend met een motie waarin hij splitsing van de provincie voorstelde. Hij kreeg daarbij alleen GroenLinks mee. Men had in CDA-kring eigenlijk ook niet meer verwacht. „Eerlijk gezegd waren we wat aarzelend aan dat debat begonnen, want ja: wat zou je ermee opschieten? Maar goed, als oppositiepartij ben je toch tot zoiets verplicht, na die openlijke ruzie," bekende een CDA-Statenlid naderhand open hartig. De discussie binnen de Zuidhol landse Staten leek weer eens in slaapverwekkende halfhartig heid te stranden, toen kennelijk bij de PvdA de angst binnensloop dat dit tot de beeldvorming zou kunnen leiden 'dat alles weer wordt tegenhouden'. De CDA-mo- tic was weliswaar niet aanvaard baar. maar als nou nog eens wat aan de tekst zou worden gesleu teld..., zo werd eigenlijk onver wacht vanuit de socialistische fractie voorgesteld. Best, hapte CDA-voorman Huub van der Meer gretig. En zo rolde er een bijgespijkerde motie uit het kopi- eer-apparaat, nu van CDA en GroenLinks plus PvdA (met geza menlijk van 45 van de 83 Staten- stemmen). En daarin stond tot stomme verbazing van VVD en D66 opnieuw dat 'splitsing van Zuid-Holland de meest serieuze mogelijkheid was" voor de toe komst van Rotterdam, en dat moest worden meegewerk4 ^an een speciale wet om dat mogelijk te maken. Die opstelling, nu gesteund door een ruime politieke meerderheid, bracht Gedeputeerde Staten in verlegenheid. Er volgde de waar schijnlijk langste schorsing in de geschiedenis van het Zuidhol lands bestuur. Onder aanvoering van Patijn zeif - ook uniek - werd in overleg met de belang rijkste fractievoorzitters ander half uur lang gezwoegd op weer een nieuwe tekst. Een tekst die duidelijk medewerking zou belo ven aan het Rotterdamse streven naar een eigen provincie (daar viel na de inbreng van de PvdA nu niet meer onderuit te komen), maar waarin tegelijk nog wel op een rijtje werd gezet welke voor waarden dan ook alweer worden gesteld. Plus ook, dat er nog wel iets moet worden geregeld aan 'bovenregionaal overleg', straks tussen de provincie Zuid-Holland en de provincie Rotterdam. Door het hele Provinciehuis gons de ondertussen het bericht dat er opmerkelijk" dingen gebeurden in de Statenzaal. Steeds meer ambtenaren stroomden rond vijf uur binnen, om het onverwachte slot van dit interpellatie-debat mee te maken. Zij waren er getui gen van dat ook D66 en WD zich uiteindelijk aansloten bij het in die nieuwste motie beleden stre ven naar een splitsing van de pro vincie Zuid-Holland. Beide frac ties moesten wel, gezien het pact tussen CDA PvdA en Groen Links. Na afloop was er enerzijds de eu forie bij het CDA over het behaal de succes, en anderzijds de nei ging bij vooral WD en gedepu teerden om dc 'sensatie-waarde' van de motie flink te bagatellise ren: „Niemand heeft toch op enig moment uitgesloten dat Rotter dam ooit zelfstandig zou kunnen worden...?" Dat laatste klopte ook wel. wat de toespraken betreft die gedepu teerde Günther (WD, Bestuurs zaken) en Patijn zelf in de eerste uren van het debat hielden. Zij wezen een uiteindelijke afsplit sing van Rotterdam niet af, maar benadrukten (naast de noodzaak van bovenregionaal overleg) voor al de tijd die nodig is voor zo'n operatie. „Hoe korter, hoe beter," stelde Patijn, maar hij plaatste grote vraagtekens bij de Rotter damse streefdatum van i januari 1995. „Het gaat om de zorgvuldig heid van zaken, financien en mensen. En alle tijdschema's wij zen erop datje hier echt minimaal vier tot vijf jaar voor moet uittrek ken." Patijn klapte ook uit de school dat in de binnenkort door minister Dales uit te brengen der de versie van de nota 'Besturen op niveau' een uitvoerige para graaf wordt gewijd aan de Rotter damse situatie. Volgens de Zuid hollandse commissaris staat daar in, dat het ministerie van binnen landse zaken een 'blote splitsing' van Rijnmond afwijst; dat wil zeg gen: als niet aan bijkomende voorwaarden wordt voldaan, GS van Zuid-Holland hebben dat standpunt vorige maand onder steund, en vervolgens richtte de boosheid van Rotterdam zich in het openbaar op de provincie. 'De Ruzie' was een. feit. Maar in feite ging het richting binnenlandse zaken, aldus Patijn. Of de Zuidhollandse motie over medewerking aan Rotterdam (via ondersteuning van een speciale wet) dus werkelijk leidt tot af splitsing per 1995. hangt in alle nuchterheid dus nog steeds als grote vraag boven de markt. Ook Dfifi-fractievoor/itter Monique Terwiel wees daar in haar eerste fase van het debat op: „Een snelle afsplitsing kan niet. Wie dat denkt, maakt zich blij met een dooie mus. De Grondwet laat dat niet toe." Schiedam - Voor Schiedam pakt dc nieuwe verdeling van de stadsvermeuwingsgelden dramatisch uit. Schiedam moet ongeveer de helft van het huidige budget van negen mil joen gulden inleveren. „Wij- zijn zwaar de klos," meent wet- houder A. Reijnftout, In de stad staan nog voor vele tien tallen miljoenen guldens aan stadsvemieuwingsprojecten op het programma. Schiedam maakt deel uit van een club van 23 middelgrote gemeenten die regelmatig bij de regering aandringen op ho gere budgetten voor het op knappen van de oude wijken. De '23' komen binnenkort hijelkaar om zich op nieuwe" stappen te beraden. Ook diver se Schiedamse raadsfracties blijven druk uitoefenen op hun partijgenoten inde Twee de Kamer. Een schrale troost is volgens wethouder Reynhout dat de' vier grote niet nog méér geld hebben gekregen. „Anders" was er voor ons helemaal niets meer overgebleven." Reijn-,, hout vindt het besluit .kort zichtig: „Er ontstaat nu grote, achterstand in het werk. Die achterstand zul je vroeg of laat. toch moeten inlopen. Alleen kost het dan een veelvoud van wat het nu kost" Rotterdam - Onder de negen ver dachten die zijn aangehouden m de grote EG-fraude bevinden zich drie mensen van de douane. Ze zijn inmiddels ontslagen. Het is niet de eerste keer dat de Rotter damse douaniers in de fout gaan. En in 1987 was een douanier uit Spijkenisse betrokken bij has- jsmokkel. !n 1991 was het flink raak: toen vier douaniers zich hadden laten omkopen. De amb tenaren zetten valse stempels waardoor een criminele bende voor dertig miljoen kon frauderen met EG-gelden. Officier van justitie mr. G. P. van de Beek zei toen dat 'fraude geen uitzondering' is bij de douane, waaraan hy tijdens de rechtszit ting nog toevoegde dat er bij de Rotterdamse douane wel erg wei nig normbesef en controle was. „Wij kunnen het alleen signale ren," zegt officier van Justitie mr. H. j. Moraal nu, „Maar verder is het aan de douane zelf om daar verandering in aan te brengen." Volgens woordvoerder H. van Zon van het ministerie van Fi nancien is het niet zo dat fraude schering en inslag is bij de dou ane. De nieuwe malversaties zijn voor de douane geen aanleiding om de controle te verscherpen. „We hebben een systeem van in terne controle, elke stap wordt be schreven," legt Van Zon uit. „En alles wordt gecontroleerd door een hogere ambtenaar." Dat er desondanks steeds weer mensen door de mazen Vcui liet net glippen, is nu eenmaal het ri sico van het vak. zegt Van Zon. De verleiding is groot, omdat dou aniers met grote bedragen om gaan. „Douaniers zijn mensen van vlees en bloed, en ze weten wat hun overkomt als ze fraude ren." De fraude met vlees, olie, video apparatuur en drank die nu ont dekt is, omvat naar schatting hon derd miljoen gulden. Er zijn ar restaties verricht in Nederland, Duitsland, Belgie, Luxemburg en Frankrijk. De bende was vier jaar lang actief. De methode van de malversaties is precies dezelfde als in 1991. De frauderende han delaren deden net alsof geïmpor teerde goederen via de Rotter damse haven buiten de EG wer den uitgevoerd met douane-docu menten. Maar in werkelijkheid werden de goederen binnen de EG verkocht tegen goedkope prij zen. Zo konden de fraudeurs hun concurrenten de loef afsteken. „Het is heel simpelzegt een Rotterdamse advocaat die een buitenlands bedrijf vertegen woordigt dat wordt verdacht van betrokkenheid in deze zaak. „Als je iets van buiten de EG wil invoe ren. moet je invoerrechten beta len. Zo wordt - laten we zeggen - een kilo vlees duurder. Maar als je nou van de douane een do-_ cument hebt waarop staat dat het" vlees naar het buitenland gaat, dan kun jc het met winst in de EG verkopen. Of als je een vervalste douanebrief hebt waaruit blijkt dat je al accijnzen hebt betaald, dan kun je dat vlees ook vrij van heffingen verkopen. Dat'is ge woon heel winstgevend."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1