Waterweg li Onderhoudsteam voor sportclubs 'Zandzakken voor de deur' Foppendijk weer helemaal veilig Bestemmingsplan vuilstort een maand uitgesteld Banenpoolers ingezet voor opknappen verenigingsgebouwen Zielig imago grootste handicap van sociale werkvoorziening 'Meer doen voor behoud regenwoud' Ruzie over rijgedrag leidt tot schietpartij Sociaal plan voor Yerto Staalkabel Oude muziekschool nu luxe appartementenblok Weer knotkamp in Alblasserwaard Djembee-dansworkshop Brandende peuk in prullenbak Weer dieven van auto's gepakt Meteropnemer met geld weg Autokraken Auto's gaan door rood licht 45 Brillen weg Rotterdams Dagblad j Dinsdag 26 januari 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Dordrecht - Een 38-jarige Dordtenaar is gistermid dag op de Laan der Verenigde Naties, ter hoogte van de Myhveg, in zijn woonplaats neergeschoten. Aan leiding tot de schietpartij was ruzie over het rijge drag van de man. Al rijdende had de Dordtenaar het even voor vieren gistermiddag aan de stok gekregen met een bestuurder van een witte Opel Omega. Voor de verkeerslichten bij de Mylweg waren ze allebei uitgestapt, waarna een woordenwisseling volgde. De Opel-rijder ging terug naar zijn auto, pakte een pi stool en schoot daarmee de Dordtenaar in zijn buik, In de consternatie die ontstond onder andere aanwe zige automobilisten, kon de dader vluchten. De poli tie heeft zijn kenteken. Het slachtoffer is naar het Merwedeziekenhuis ge bracht. Zijn toestand was vanochtend stabiel. Ridderkerk - De industriebonden van FNV en CNV hebben gisteravond een principe-akkoord bereikt over een sociaal plan voor het personeel van Verto Staalkabel. Dit bedrijf, met twee fabrieken in Leider dorp en Dongen en een kantoor in Ridderkerk, moet gaan reorganiseren. Het sociaal plan zal met een positief advies naar de leden gaan. Dat heeft districtsbestuurder C. Kiburg van de Industriebond FNV meegedeeld. De holding, NV Verto, wil de staalkabel-divisie doel matiger maken. Daartoe moeten de twee fabrieken elk op eigen benen gaan staan en wordt het kantoor opgeheven en gedeeltelijk ondergebracht bij de fa brieken. Bij Verto Staalkabel moeten in totaal 107 van de 250 banen verdwijnen. Gedwongen ontslagen zijn niet uitgesloten, al weet Kiburg nog niet om hoeveel het gaat. Het sociaal plan voorziet in afvloeiingsregelingen, fi nanciële bescherming van oudere werknemers, ver- huisregelingen en een bemiddeiingsproject om mensen elders te kunnen plaatsen. Ook zijn her- en. bijscholing afgesproken. Overigens betreft het een raamovereenkomst zodat ook eventuele toekomsti ge reorganisaties bij NV Verto eronder gaan vallen. Ambulan ce-broe ders leggen de zwaar gewonde automobi list op een brancard. De man werd gister middag na een ruzie met een an dere auto mobilist op straat neer geschoten. Foto Buslnk Rotterdam - In het ene pand is de klus al geklaard; het er pal naast gelegen perceel wordt over een week of drie opgeleverd. De voormalige muziekschool aan de Mathenesserlaan zal dan zijn omgetoverd in een luxe appartementenblok, waarin negen huishou dens een meer dan riant onderkomen vinden. De succc ■-en zijn spaarzaam, maar de NV Stedelijk Wonen heeft er nu toch weer eentje om trots op te zijn. De een kleine vijf jaar geleden door de gemeen te Rotterdam en de Vereniging Nederlandse Ge meenten opgerichte vennootschap, die als doel heeft luxe panden in de stad aan het bedrijfsleven te ont trekken en een woonbestemming te geven legt daar mee dan nog een aardig visitekaartje neer. Dat is ook hard nodig. Juist vorige week besloot de gemeente raadscommissie Ruimtelijke Ordening en Economi sche Ontwikkeling het advies van het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam op te volgen en de NV in ie der geval de komende vier maanden, een 'slapend' bestaan te laten leiden. De successen waren te spaar zaam en er moest maar eens worden bekeken of, en zo ja op welke wijze, de activiteiten wel konden wor den gecontinueerd. De twee circa honderd jaar oude panden aan de Ma thenesserlaan top de nummers 217 en 219} zijn on langs opgenomen in de gemeentelijke monumen tenlijst. De beide herenhuizen zijn aan de buitenzij. de dan ook geheel in tact gebleven. De Rotterdamse exploitatiemaatschappij Aurora had als eigenaar van het blok geen enkel probleem om de in totaal negen nieuwe appartementen te slijten. Daar waren de meer dan wervende teksten in een informatiebro chure ('In de grote achtertuin van 150 vierkante me ter staat een ruim honderd jaar oude kastanjeboom, die het lommer tot aan de bovenste ramen uit strekt.1) niet eens meer voor nodig. Aurora-woord- voerder A.S. de Vnes: „Hoe jammer het ook is voor mensen, die nu opeens interesse hebben, maar alle appartementen zijn al voor een jaar verhuurd." Rotterdam - In de laatste week van februari wordt in de Alblasserwaard weer een knotkamp gehouden. Vrijwilligers plegen dan onderhoud aan wilgen, es sen, elzen en populieren, karakteristieke bomen in het polderlandschap. Zou dat niet gebeuren, dan is de kans groot dat de bomen onder de takkenlast be zwijken en vervolgens afsterven. De Werkgroep Natuurbeschermingskampen van de Natuur- en Vogelwacht Alblasseraam organiseert het kamp. Van de deelnemers, die overnachten in een gezellige oude schuur van Staatsbosbeheer op de Donk bij Brandwijk, wordt een bijdrage van ƒ30 gevraagd. Inlichtingen, verstrekt Arnoud van de Ridder, teie- foonnumer: 0189240725 of 030-540720. Rotterdam - De bekende djembee-speler Arafan Toure van de formatie Africa Soli verzorgt zondag 31 januari de muziek van een dansworkshop in wijkge- bouw Frimagron aan de Middellandstraat in Rotter dam. Toure neemt enkele danseressen mee die de cursisten begeleiden. Aanvang 13.00. Maasland - De dijk aan de zui delijke kunt van de Foppenpias in Maasland is weer helemaal onder controle. Vorige maand vertoonde de dijk rondom de nieuw aangelegde plas scheu ren. De onderliggende bodem bleek plaatselijk zo slap en ons tabiel, dat grond was gaan schuiven. De Grontmij had des tijds al snel bergen grond onder aan de dijk gestort, om verschui vingen te voorkomen. Volgens berekeningen bleek de druk op de bodem onderaan de dijk nog steeds groot. Dat-kon worden opgelost door palen in de grond te slaan. Het betreft 240 pa len van zeven meter lengte, die nog over waren van het opruimen van de oude aanlegsteiger. Uit berekeningen van de Gront mij blijkt nu dat de situatie hele maal veilig is. „De maatregelen die we hebben genomen, blijken succesvol. De dijk is weer sta biel," zegt B. Brinkman, woord voerder van de Grontmij in Vlaar- dingen. De werkzaamheden voor de aan leg van de Foppenpias zijn prak tisch afgerond. De kade tussen de plas en de Boonervliet is nu afge graven Dit voorjaar zal ook de ka de by de jachthaven worden weg gehaald. om een makkelijke door vaart voor de pleziervaart moge lijk te maken. De plas is overigens al volop be vaarbaar. Vorige maand, tijdens de vorstperiode, werd rondom het gebied nog het Nederlands kam pioenschap marathonschaatsen op natuurijs gehouden. De totale kosten van de aanleg van de nieuwe plas, die is be doeld als onderdeel van het re creatiegebied Midden-Delfland, bedragen 8,4 miljoen gulden. De werkzaamheden zijn groten deels uitgevoerd door de Maas- landse aannemer Verboon, in samenspraak met de Grontmij Het volgende grote recreatie project dat in Midden-Delfland wordt aangelegd is een park ten oosten var. De Lier, het zogehe ten Kraaienest. Vlaardingen - De Vlaardingse sportclubs kunnen over onge veer een maand een beroep doen op een onderhoudsteam, ge vormd door banenpoolers. Tegen een bedrag van plus minus 25 gulden per dag kan dan een 'klusjesman' worden ingehuurd. Voor de regeling bestaat grote be langstelling bij de sportvereni gingen, met name voor die van de veldsporten. Er is een schriftelij ke inventarisatie geweest waaruit naar voren kwam dat er voor mi nimaal één man een jaarwerk is. Daarnaast is er een tennisvereni ging die voor een half jaar werk garandeert. Ambtenaar W. van der Vliet, die de sociale vernieuwing coördi neert, denkt op basis van deze ge gevens dat er uiteindelijk voor drie man werk is. Het betreft in alle gevallen onder houdswerk dat niet door de clubs op een andere manier kan worden uitbesteed omdat het te kostbaar is. En omdat er steeds minder vrijwilligers zijn om wat te doen binnen een vereniging blijft dat werk liggen. Het gevolg is dat het onderhoud op de complexen wo dt verwaarloosd. Van der Vliet. „Als verenigingen zelf zo'n banenpooler in dienst nemen moeten ze voor een jaar werk garanderen. Dat kan nie mand. Met deze constructie kun nen ze voor bepaalde perioden worden ingehuurd." Het project met de banenpoolers - werklozen die middels prak tijkervaring mettertijd weer aan het arbeidsproces moeten gaan deelnemen - loopt officieel van 1 januari van dit jaar tot 1 juli van het volgend jaar, dus anderhalf jaar. Maar de voorbereidingen zijn nog met achter de rug. De verwachting is nu dat er m fe bruari/maart kan worden begon nen. De banenpoolers gaan werken on der de paraplu van het Toeleve ringsbedrijf Vlaardingen Die ga randeert ook dat de zaken finan cieel voor elkaar zijn. Er wordt nog naar kandidaten ge zocht voor het onderhoudsteam, „Mensen moeten het ook fysiek aankunnen," aldus Van der Vliet Te laat, zo lijkt het. Deze au- 1^-4-. tomobilist v kwam bij de Koningin Wil- helminaha- ven vastte zit ten met zijn auto. Later lukte het hem toch nog om weg te ko men, Foto Kelly van MourityRoel Dijkstra Door Sander Sonnemans Vlaardingen - Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis hebben gis teren slechts een paar uurtjes last gehad van hoog water. Volgens de verwachtingen zouden gister avond laat een flinke storm en daarmee samenvallend spnngtij voor niet alledaagse waterstan den zorgen. Hoewel de storm uitbleef steeg het water aan de Schiedamse Maasboulevard, 't Hoofd in Maas sluis en de Koningin Wilheimina- haven in Vlaardingen 's middags rond half zes verrassend snel. In Maassluis en Schiedam deden zich geen problemen voor maar in Vlaardingen kwamen de Konin gin Wilhelmmahaven en het Gro te Visserijplein in een mum van tijd blank te staan. Enkele men sen die met op de hoogte waren van de omstandigheden en wer den verrast door de watermassa moesten alles in het werk stellen om hun auto niet te laten 'verzui pen'. „Dat is lekker zeg," bromde een man die om zes uur zijn auto aan het leeg hozen was. „Denk je dat je na je werk naar huis kan, moet je eerst een laag water uitje auto laten lopen. Ik baal hier vreselijk van. En dan moet ik nog maai- af wachten of ik geen schade heb." Het was een schrale troost voor de man dat hij niet de enige was die last had van natte voeten. De be stuurder van een bestelbus dacht door de Doggerstraat de Wilhel mmahaven op te kunnen draaien maar toen het water eenmaal uit zijn cabine droop maakte de man rechtsomkeert. Ook een fietser verkeek zich op de waterhoogte en hoefde dat nog net niet met een nat pak te beko pen. De jongeman verloor bijna zijn evenwicht en kon niets an ders doen dan van zijn fiets sprin gen. Tot zijn middel stond hsj m het water. „Zandzakken voor de deur," zong een man die er de humor wel van inzag en het carnavalsliedje van André van Duin zong terwijl hij met een emmertje het water uit zijn auto schepte. „Joh, het droogt heus wel weer en het is mijn eigen schuld. Ik wist van de situatie maar heb er niet bij stilgestaan. Maar ach. zo lang er geen mensen verzuipen is het zo erg nog niet." In Schiedam leek er geen vuiltje aan de lucht. Het Hoofdplem kwam wel onder water te staan maar de politie zag geen reden om daar de boel af te zetten. Ook al kwam de Jachthavenlaan ge deeltelijk blank te staan en waren de zitbankjes en prullenbakken onderwater verdwenen. De Maas- sluise collega's hielden bij 't Hoofd een oogje in het zeil maar verdwenen toen bleek dat het wa ter niet verder zou stijgen. „Het is met kritisch geworden," constateerde de eigenaar van café 't Veerhuis aan de burgemeester Van der Lelykade gisteravond om tien uur. „Twee jaar geleden was het nog spannend. Toen dacht men dat de wyk onder zou lopen. Nu heb ik alleen een laag water in mijn kel der staan omdat het gron-iwater ook flink is gestegen." Vlaardingen - De behandeling van het bestemmingsplan Vlaar- dingen-West, waarmee de stort van vuil in het Lickebaertgebied mogelijk wordt gemaakt, is weer vertraagd, ditmaal met een maand. De gemeente Vlaardin gen heeft in de recente acties van provinciebestuurder H. van der Vlist aanleiding gezien de behan deling van het bestemmingsplan in debetrokken raadscommissies voorlopig op te schorten. Het bestemmingsplan had gister avond allereerst in de raadscom missie Milieu aan de orde moeten komen. Maar de agenda meldde slechts de gebruikelijke stand van zaken over dat plan. „Toch moeten we daar verder voorzich tig mee zijn," aldus verantwoor delijk ambtenaar mevrouw A C. Spindler. „Van der Vlist is in het overleg dat wij met hem hebben gehad, scherp geweest We hopen natuurlij k dat het nieuwe bestem mingsplan uiteindehik met meer nodig is De gemeente Vlaardin gen is opgedragen een bestem mingsplan te maken om een af- valberging tussen Vlaardingen en Maassluis mogelijk te maken. Dat was voor veel Vlaardmgers en Maassluizers aanleiding tot het planten van nu al meer dan 17.000 bomen Voor Van der Vlist was dat protest aanleiding nogeens over zijn plannen na te denken. Binnen de provincie was die om mezwaai van Van der Vlist ook niet verwacht, aldus mevrouw Spindler. „Want hij heeft nu weer een opening gegeven om de zaak bespreekbaar te maken." De Pioav, de provinciale NV die de vuilstort moet gaan regelen, is er overigens helemaal niet blij mee dat Vlaardingen zelf het be treffende bestemmingsplan maakt Het had liever gezien dat de provincie dat deed, zo werd gisteravond in de raadscommis sie Milieu duidelijk Omgekeerd ergeren Vlaardingse raadsleden zich eraan dat de Proav-directie „provocerend" optreedt, zo ver woordt het raadslid G.W. van Veelen van de SGP/GPV/RPF- fractie die gevoelens „Daar moe ten ze mee ophouden." Door Peter de Lange Schiedam - Om zijn produkten aan te prijzen bezoekt Wob van der Veen regelmatig beurzen. Hij komt er geregeld in contact met vertegenwoordigers die grote be langstelling tonen voor zyn druk werk en zijn houten meubelen. Maar in negen van de tien geval len haken de potentiele klanten toch weer af. „Want ze gaan door vragen: de BGS, wat is dat voor bedrijf? Als je dan zegt datje in de sociale werkvoorziening zit, zijn ze opeens niet meer enthousiast. 'O, maar dat verandert de zaak'. En weg zijn ze." BGS-directeur Van der Veen zit met een onoplosbaai piobieem. Hij moet, op last van de overheid, én gehandicapten aan het werk houden, én positieve bedrijfsre sultaten boeken. Maar die twee grootheden verdragen elkaar niet. De sociale werkvoorziening heeft geen volwassen imago. Hoe hard er ook wordt gewerkt, het blijven in de ogen van het publiek 'zielige' ondernemingen. In het kader van de toenemende verzakelijking heeft de BGS m he* nabije verleden veel geld ge stoken in nieuwe machines voor de drukkerij en de afdeling hout bewerking. Het bleek met vol doende om financieel boven de rode streep uit te komen. In 1992 werd een verlies geboekt van een half miljoen gulden en het resul taat voor dit jaar zal naar ver wachting niet beter zijn. Op de vrije markt legt een SW-bedryf het bijna vanzelfsprekend af te gen een onderneming met beter gekwalificeerd personeel. Vandaar dat Van der Veen on langs op een voor zsjn branche re volutionair idee kwam: haal men sen binnen die niet afkomstig zijn uit de sociale werkvoorziening. Neem geschoolde werknemers in dienst, die in een normaal tempo produceren en die je bedrijf een extra impuls geven. In wezen draait Van der Veen met zijn voorstel het wettelijke regel tje om dat bepaalt dat 'gewone' bedrijven tenminste vijf procent gehandicapte werknemers in dienst zouden moeten hebben Er zijn maar weinig ondernemingen die dat serieus hebben gepro beerd. „Maar omgekeerd kan het wel werken." denkt Van clcr veen „Gewone werknemers kunnen de kwaliteit van de sociale werkvoor ziening verbeteren Voor Nederland gaat het om een nieuw principe. In de Verenigde Staten behoort het verschijnsel echter al tot het noi male beeld Van der Veen geeit ook meteen toe dat zijn idee uit dat land af komstig is Hij 'pikte' het van John DuRand. directeur van de sociale werkvoorziening in Min neapolis. Na lezmg van DuRands boek 'The Affirmative Enterpise' reisde de Schiedamse BGS-direc- teur naar Amerika om persoonlijk poolshoogte tc nemen Hel sys teem bleek in de praktijk goed te werken Nederland zal vroeg of laat dezelf de weg m moeten slaan, denkt Wob van der Veen Simpelweg omdat er anders geen toekomst meer is voor de sociale werkvoor ziening. Het aannemen van 'ge woon' personeel betekent welis waar dat er arbeidsplaatsen voor gehandicapten verdwijnen, maar het nsieo bestaat dal. als je die maatregel niet neemt, er straks helemaal geen arbeidsplaatsen meer bestaan, redeneert Van der Veen En daarnaast krijgt een be drijf door het aanstellen van beter gekwalificeerd personeel de kans te groeien, zodat er wellicht ar beidsplaatsen bijkomen. Om die reden noemt Van der Veen zijn idee „sociaal zeer aantrekkelijk". Met dit voorstel houden Van der Veens plannen voor vernieuwing nog met op. Hij wil, als de voorge nomen fusie met de bedrijven voor sociale weikvoorziemng in Vlaardingen en Maassluis door gaat, de BGS en zijn partners pn- vatiseien zodat er een NV ont staat Met een eigen salarisstelsei zou het mm of meer particuliere bedrijf vervolgens gemakkelijker kunnen, opereren. Het televisieprogramma 'TROS Aktua in de markt's besteedt zondag 31 januari aandacht aan de problemen in de sociale werk voorziening, Aansluitend hou den op zaterdag 6 februari onge veer GO SW-bedrijvcn in Neder land open huis. De BGS doet aan deze actie mee: het bedrijf aan de Van Berckenrodestraat is op d i e d ag van elf uur 's morgens tot drie uur 's middags voor ieder een te bezichtigen. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen moet actiever zijn in de strijd voor het behoud van het regenwoud. Die teneur had een pleidooi van Nelleke van der Luit van de werkgroep 'Hart voor het regenwoud', gisteravond in de raadscommissie Milieu. Ze wees erop dat de gemeente al weer flmk wat tijd geleden heeft toegezegd actie te zullen voeren in Vlaardingen tegen het gebruik van hard hout. Maar recentelijk bleek bij de vervanging van tuin- afseheidingen aan de Spnnter- plaats dat Patrimoniums Wo ningstichting het materiaal wel gebruikte. Van der Luit. „Er zou goede voor lichting komen aan onder meer woningbouwverenigingen, archi tecten cn ondernemers. Maar Pa trimonium zei met van de bezwa ren op de hoogte te zijn." Het voorstel om een ambtenaar mee te laten draaien in de verga deringen van de werkgroep 'Hart voor het regenwoud' haalde het niet in genoemde commissie. Be keken wordt of er in een breder platform wat regelmatiger over leg kan komen. Vlaardingen - In de keuken van een woning aan de Ida Maria de Raathstraat in Vlaardingen is vannacht brand geweest. Een brandende sigaret m een prullen bak is de mogelijke oorzaak. De brandweer bluste het vuur en de GGD behandelde de 20-jange be woonster ter plaatse. Vlaardingen - Vatte de Vlaar dingse politie in het afgelopen weekeinde vijf autodieven in de kraag, gisteren kwamen er daar nogeens drie bij. Twee Rotter dammers, 40 en 25 jaar oud, wer den gistermiddag rond vier uur gearresteerd in de Markgraaf laan. Ze reden in een gestolen au to, waarin ook nogeens twee pocketcamera's lagen die waren ontvreemd uit een winkel op het Liesveld. Vannacht rond half vijf arresteer de de politie een 29-jarige Vlaar- dinger. Hij reed in de Petunia- straat in een gestolen auto en sloeg op de vlucht toen de politie hem naderde. Hij liet de auto voor wat die was en schoot een portiek in. Daar sloeg hij een ruit in, maar liep er ook weer vandaan. Het bloedspoor werd hem noodlottig. In een nabijgelegen tuin kon hij worden gearresteerd. Hij moest 2ijn verwondingen laten hechten, fhj bekende ook drie auto-inbra ken. Schiedam - Een 69-jarige vrouw uit Schiedam is haar portemon nee kwijtgeraakt aan een jonge man die bij haar binnen was ge komen met de smoes dat hij de water meier kwam opnemen De politie waarschuwt voor dit soort praktijken omdat elders in de stad ook al mensen aan de deur zijn geweest, die zich niet konden legitimeren. Schledam/Vlaardingen - In Vlaar dingen zijn op drie plaatsen au to's opengebroken. Dat gebeurde aan de 2e Maasbosstraat, de Holy- singel en de Jacob van Heems kerkstraat. In Schiedam werden auto's open gebroken aan de 's-Gravelandse- weg (driemaal), Huijsmansstraat, Lisztplein en Stadhouderslaan. Tot de buit behoorden naast de gebruikelijke radio's ook een mo torkap. Schiedam - Veertien automobi listen zijn gistermorgen bekeurd omdat ze op de Broersvest in Schiedam door rood licht reden. Er werd van zeven uur tot half ne gen gecontroleerd. Schiedam - Bij een opticien aan dc Hoogstraat m Schiedam zijn by een inbraak 45 brillen gesto len. Uit een speelgoedwinkel aan de Hoogstraat verdwenen een geldlade en een kluisje. Computers verdwenen bij inbra ken in bedrijven aan het Grieg- plein en de 's-Gravelandseweg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2