Waterweg 13 Opgeheven Ketheï heeft nog immer twee ambtenaren 'De EHBO? Ik kon die club wel schieten' (P BiSjartles in Woudhoek Gedeputeerde opent Milieustation Kruising afgesloten Dominee uit Zuid- Afrika op bezoek Caroussel Live Radio Huismeester OOR DE BETERE OCCASIONS MET STIP! in STi Peugeot 605 SRdT Turbo Diesel Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Donderdag 28 januari 1993 De Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Schiedam geeft maandag 1 februari in dienstencen trum De Woudhoek een demonstratie-les voor biljar ters. Jaap Schmitt, jarenlang ereklasse-biljarter, zal de twee uur durende demonstratie verzorgen. Hy be gint daarmee om 13.00 uur. Het Dienstencentrum vindt men aan het Heijermansplein 35. Milieugedeputeerde J. van der Viist neemt zaterdag 6 februari om 14.00 uur het Milieustation van het ONS aan de Van Heekstraat 15 officieel in gebruik. Met de ingebruikname van het Milieustation voor grof huisvuil moet vijftig procent van het afval dat door de Schiedamse huishoudens wordt aangebo den, voor hergebruik in aanmerking komen. Naast de milieuvoordelen biedt het station meer service aan de inwoners van Schiedam. Ze kunnen er hun rommel kwijt wanneer ze zelf willen. Viaardingen In verband met rioleringswerkzaamheden is^de kruising Adenaueriaan/Kruidenpad/Churchillsingel met ingang van vandaag afgesloten voor alle ver keer, Door middel van aanwijzingsborden is de om- leidingsrouté aangegeven. Volgens de verwachtin gen on bij gunstige weersomstandigheden neemt het karwei enkele weken in beslag. Dominee G.J. Zondi brengt vandaag een bezoek aan Viaardingen als vertegenwoordiger van de koepelor ganisatie CANCO. Daarbij zijn 26 plaatselijke plaat sen in het gebied aan de noord-kust in Zuid-Afrika aangesloten. Hij wil zich oriënteren op het functio neren van de Nederlandse gemeenten en een betere aansluiting krijgen tussen de behoeften aan de noord-kust,enerzijds en de ondersteuning door Ne derlandse gemeenten anderzijds. Er is voor hem een programma opgesteld als aanvulling op zijn bezoek aan Leiden. Het programma voorziet ook in een ont moeting met leden, van de gemeenteraad en verte genwoordigers van Viaardingen tegen Apartheid. Omroep Viaardingen zendt vanaf morgen wekelijks uit vanuit het uitgaanscentrum De Caroussel aan de Wilhelminakade. Caroussel Live Radio is bestemd voor iedereen die een live radio-uitzending mee wil maken en voor de luisteraars thuis. In het program ma zitten onder meer een concertagenda, een top tien, interviews met musici en regionaal popnieuws. De Vlaardingse band Jack in the box treedt op in de eerste uitzending. Caroussel Live Radio van 22,00 tot 24.00 uur op de radio te beluisteren. Schiedam donderdag 28 januari Schrijfavond Amnesty International, Blauwe Brug, 18.30-21.00 uur. Opus One (dans), Passagetheater, 20.15 uur. vrijdag 29 januari Kinderkleding- en speelgoedbeurs, Buurthuis Nieuwland, 10.00-14.00 uur. Viaardingen donderdag 28 januari Grand Theater Café cabaret-diner, Harmonie, 19.30 uur. Lezing over Vlaardingers bij de Verenigde Oostin- disehe Compagnie, De Valkenhof, Frank van Borsse- lenstraat, 20.00 uur. De Noorderlingen (film), Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. Maassluis donderdag 28 januari Bridge, Koningshof. 19.45 uur. vrijdag 29 januari Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof, 14.00 uur. Ik wil toch even reageren op een artikel van 21 janua ri. Sinds wij de bewonersvereniging De Toekomst hebben, is er veel veranderd in onze wijk in Holy- Zuid. Het is een stuk veiliger geworden aangezien er veel meer verlichting is gekomen, er is geen rommel meer in het trappenhuis want de huismeester con troleert steeds en er is een stukje bewustwording in de wijk gekomen. De meeste bewoners houden ook meer schoon. Alleen de vier mensen die handtekeningen tegen de huismeester hebben verzameld, dus niet. Die kijken blijkbaar niet op een beetje troep in de wijk. Zij wil len alleen een CV. Dat die niet aangelegd mag wor den, omdat andere bewoners dan gassen in hun hui zen krijgen, vinden ze zeker geen probleem. Als de mensen naar een ledenvergadering waren ge komen, waren ze beter op de hoogte geweest van al les wat zich afspeelt in de wijk. Ze hadden ook de wijkkrant kunnen lezen. Ik was een van de vrijwilligsters om de formulieren op te halen, omdat mensen waren vergeten die op te sturen naar de gemeente. Ze hebben alles vrijwillig ingevuld, met als resultaat dat er 127 voor en 14 te gen de huismeester waren. Dus kan ik niet begrijpen wat er dan niet klopt. Wie wil er in een wijk wonen die verpaupert? Niemand toch? Daarom moeten we allemaal een steentje bijdragen voor de huismeester. Mevrouw J. Knuist, Viaardingen Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Viaardingen Postbus 4008 3130 KA Viaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon .2340055 Door Carel van der Velden Schiedam - Kethels ressentiment bestaat nog steeds. Het is al een halve eeuw geleden dat de plattelandsgemeente bij Schiedam werd gevoegd, maarzelfs nu voeren enkele vertegen woordigers van maatschappelijke organisaties in het vroegere dorp nog een stille strijd tegen de 'overheersers'. Neem de ar chieven. Er zijn clubs die tot op de dag van vandaag aarzelen om hun spullen aan het Schiedamse gemeente-archief te verma ken. Voor de archiefmedewerkers Jef Jansen en Frederieke Verheijen betekende dit een handicap bij hun inventarisatie van de ge meentelijke, kerkelijke en ver- enigingsarchieven van Ketheï, Spaland en Nieuwland. Het maakte de vrucht van hun zes jaar durende monnikenarbeid reeds bij voorbaat incompleet. Toch zullen historici, onderzoe kers en andere belangstellenden van de geschiedenis van Kethel in de toekomst veel dank ver schuldigd zijn aan het duo. In hun vorige week verschenen boekwerk over de Kethelse ar chieven maken zij voor het eerst een schat aan informatie uit vele eeuwen toegankelijk. Jef Jansen heeft begrip voor het feit dat Kethelaars soms moeite hebben om hun op schrift gestel de verleden over te dragen aan het gemeente-archief. „Gevoels matig heeft de annexatie van Ke thel voor veel bewoners natuur lijk enorme gevolgen gehad. Met een pennestreek is er in de oorlog na vele eeuwen een einde ge maakt aan het bestaan van Ke theï. Relatief gezien is dat natuur lijk nog maar kort geleden." Illegaal Het opheffen van Kethel is nog il legaal geweest ook, zo durft te genwoordig zelfs de Schiedamse burgemeester Reinier Scheeres toe te geven. Het was onder Duits bewind dat de secretaris-generaal van binnenlandse zaken een ein de maakte aan de Kethelse zelf- standigheid«^== Het besluit vormde een onderdeel van een gemeentelijke herinde ling, waarbij Overschie, Hille- gersberg en IJsselmonde bij Rot terdam werden gevoegd. Vlaar- dinger-Ambacht maakte vanaf dat moment deel uit van Viaar dingen. Door de Nederlandse regering in Londen werden de annexaties blijvend geldig verklaard, maar toch kleeft er nog steeds een luchtje aan, In een parlementaire democratie beslist normaliter de volksvertegenwoordiging over zo'n ingrijpende maatregel. Die is er nooit aan te pas gekomen. Het besluit is zelfs niet verwoord in een Koninklijk Besluit. Zelfs een halve eeuw na dato zou het volgens de Kethelse Hervormde dominee C. Mos nog best interes sant zijn om eens te onderzoeken of een dergelijk ondeugdelijk be sluit niet voor vernietiging in aan merking komt. Algemeen bekend is dat de ge meentelijke herindelingen, voor dat het besluit viel, al jaren in de lucht hingen. Met name in de ja ren dertig lonkte Schiedam veel vuldig naar de uitgestrekte grazi ge weiden in de buurgemeente. Hoe het Kethelse gemeentebe stuur de ontwikkelingen beleef de, is terug te vinden in de raads- notulen van die jaren. Dankzij de zojuist gereedgekomen inventari satie kan Jef Jansen de gevraagde informatie direct uit het archief van veertig strekkende meter vis sen. In de raadsvergadering van de cember 1937 liet burgemeester J.J. van der Ijp een scherp pro test horen tegen de Schiedamse annexatieplannen. Wel leefde in de Kethelse raad toen het besef dat een offer moest worden ge bracht om de zelfstandigheid te bewaren. Daarom toonden de Kethellap- pers zich bereid Bijdorp en en kele andere stukken grond in het zuidelijk deel van de gemeente aan het gulzige Schiedam te gun nen. Het leek het begin van een mooi potje schaak, maar de Duit se bezetter bleek aan zoveel subti liteit weinig behoefte te hebben. Tuindorp Was Kethel zonder Duitse inter ventie nog zelfstandig geweest? Jef Jansen vindt de vraag zuiver theoretisch, maar toch prikke lend genoeg om cr op in te gaan. „Het zou best kunnen, al zou Ke thel, dat voor de oorlog voorname lijk uit weilanden bestond, ook in dat geval dramatisch zijn veran derd. Het gemeentebestuur van Kethel had zelf al verschillende bouwplannen voor nieuwe wijken ontwikkeld." Al in 1929 repten de Kethelaars over de bouw van een 'Tuindorp', dat onder Schiedams bewind uit eindelijk in 1950 op een andere plek dan de oorspronkelijk ge plande werd gebouwd. In de jaren dertig werden plannen getekend voor flinke wijken in het zuidelijk deel van het tegenwoordige Bea- trixpark en ten oosten van Bij dorp, De tekeningen tonen mo derne rijtjeshuizen met opvallend groteramen. De oorlogsdreiging en de plotse opheffing van de gemeente sta ken echter een stokje voor de schone plannen. Schiedam pakte na de oorlog de draad op. In de geest van de Kethelse plannen makers werden na de oorlog twee kleinschalige wijken met laag- bouwwouingen gebouwd, Tuin dorp en de Vogelwijk. AUTOBEDRIJF UC I Botersiraat 14, Schiedam, tel. 010-4733271 Boterstraat 4, Schiedam, tel. 010-4270664 Fax: 010-4732520 Audi 80, 4-drs., groen met-1985 5.950.- Daihatsu Rocky Ipg, 4 wd, rood1986 12,950.- Fiat Uno 45, 3-drs., wit1989 10.950.- Fiat Uno 45, 3-drs,, blauw 1988 6.950.- Ford Escort 1.1 Bravo 3-drs., blauw met1984 4.950.- Hyundai Pony 1.5 XP 3-drs., wit1988 7.950.- Mercedes 190, blauw -1989 32.950.- Mercedeu 380 SL, grijs met1982 49.950.- Nissan Sunny Sedan grijs met1987 9.950.- Nissan Sunny Coupé SLX, wit1988 11.950.- Nissan Laurel 2.4 E, wit 1990 13.950.- Ope! Ascona 1.8 S Ipg, Sedan 1988 10.950.- Opel Ascona 1.6 D, 4-drs1984 3.950.- Opel Omega 2.0i Pearl, Ipg, rood met1991 18.950.- Ope! Omega 2.0i station, Ipg, rood met1991 23.950,- Opel Corsa, grijs kent, 3-drs1985-'86-'87 v.a. 3.950.- Opel Kadett 1.3 autom., 5-drs„ wit 1988 10.950.- Opel Kadett 1.3 3-drs., blauw 1989 13.950.- Opel Kadett 1,4i Life, 3-drs. rood 1991 17.950.- Opel Kadett 1.7 D Station, grijs kent1991 10.950.- Opel Kadett 1.3 Ipg, blauw met1990 13.950.- Opel Kadett 1.6i, 3-drs., antr. met1991 18.950.- Opel Kadett 1.6 Life, 3-drs1991 17.950.- Opel Kadett 1.7 D Station, 5-drs., wit 1990 14.950.- Opel Kadett GSi, 3-drs„ rood 1985 11.950,- Peugeot 205 5-drs., wit 1986 7.950,- Renauit Express, wit 1991 10.950.- Renault 19 GTD, blauw met1990 18.950.- Renault Espace TXE, veel extra's, groen met1991 32.950.- Toyota Tercel 1.3 DX, groen met1985 5.950.- Vofvo 440 GLE, wit 1990 16.950.- Auto van de week; groen met., Ls.v.n39.950. Een bloemetje ligt op tafel tijdens de laatste raadsvergadering van de gemeente Kethel in 1941. Echt opgewekt was het Kethelse gemeentebestuur echter niet, want tot op het laatst hadden de notabelen strijd gevoerd tegen een volledige annexatie door Schiedam. Foto Gemeente-archief/repro Ellen den Ouden Het grove geschut volgde in de ja ren zestig. Oude Kethelaars we ten zeker dat hun eigen gemeen tebestuur het nooit in het hoofd zou hebben gehaald om pal achter de Dorpskerk flats met tien ver diepingen te bouwen. Ook het ge goochel met historische namen is hen een doorn in het oog. Voor de bebouwing van het grondgebied van de voormalige gemeente Spaland bedachten de Schiedammers de namen Groen- cord en Woudhoek. De naam Spa land bestaat ook nog, maar hij wordt tegenwoordig merkwaar dig genoeg gebruikt voor de nieuwbouwwijk in de Noord-Ke- thelpolder. Toch hebben de aanvankelijk protesterende Kethelaars in de loop der jaren de zeis maar aan de wilgen gehangen. Na de sloop van tientallen unieke boerderijen in de jaren zestig durfden ze allang niet meer te rekenen op enig his torisch besef bij de bestuurderen van de vroegere buurgemeente. Die hoop moet definitief zijn ver vlogen toen Kethel met de sloop van tientallen unieke boerderijen van haai* agrarische ziel werd be roofd. Maar ziedaar. Als doekje voor het bloeden blijkt dat Kethel tegen woordig weer over een eigen 'ambtenaren-apparaatje' be schikt. Althans, zo ziet Jef Jansen het. „Ik heb me de laatste jaren een ambtenaar-ter-secretarie van de gemeente Kethel gevoeld," zegt hij. Dat gevoel ontstond gaandeweg nadat Jansen en Verheijen zes jaar geleden met de enorme sta pel papieren uit Kethel aan de slag ging. „Het was simpelweg een puinhoop. In Kethel is ver schillende keren het voornemen geuit om de boel te ordenen. Het is er destijds echter nooit echt van gekomen." Voor Jansen zat er niets anders op dan de losse stukken te ordenen in dossiers. Normaliter zou de ambtelijke ondersteuning van het Kethelse college deze taak voor haar rekening hebben moe ten nemen. Dat dossiervorming uitbleef, vindt Jansen niet zo vreemd. In de 2500 zielen tellende agrarische gemeenschap als Kethel had men wel iets anders aan het hoofd dan het archief. De veeteelt slokte alle aandacht op. De secretarie-afde ling op het raadhuis was boven dien piepklein. „De laatste jaren hebben ze in in Kethel waarschijnlijk het gevoel gehad dat de gemeente toch zou worden opgeheven. Bovendien speelde mee dat de Joodse ambte naar G. Meyers werd ontslagen. De man is in Auschwitz om het le ven gekomen." Jansen en Verheijen hebben een speciale band opgebouwd met het vooroorlogse plaatsje. „Kethel moet eeuwenlang een echt Swie- bertje-dorp geweest zijn. De bur gemeester regelde bijna alles en de veldwachter was tevens bode van de secretarie. Zijn vrouw maakte het raadhuis schoon. Het was een kleine gemeenschap van veeboeren waar de saamhorig heid groot was. Tot de opheffing was er eeuwenlang niets wezen lijks veranderd." Sociale leven Die eendracht wordt vooral uitge ademd door het archiefmateriaal, dat Frederieke Verheijen onder handen heeft genomen. Naast de archieven van de hervormde en de katholieke kerk heeft zij uitge breid kennis gemaakt met de schriftelijke nalatenschap van tal van Kethelse verenigingen. „Neem het Groene Kruis," zegt Verheijen. „Dat werd in 1921 door katholieken en hervormden sa men opgericht. In een jaarverslag werd gemeld dat het slechts een keer is voorgekomen dat een huisvrouw twee dagen op gezins hulp moest wachten. Daar moetje nu eens om komen." Jansen en Verheijen hebben met hun werk niet de intentie gehad om de historie van Kethel te be schrijven. Ze bieden faciliteiten aan anderen. Een belangrijk deel van die beschrijvende taak is reeds vervuld door ras-Kethelaar Jaap de Raat. Als dorps-chroni queur heeft hy in de loop der ja ren reeds veel aspecten van de Kethelse historie belicht. De Raat diende zich vroeger bij de verschillende archiefbezitters ter plekke door een vaak ongeor dende papiermassa te worstelen. Zijn navolgers krijgen het in dat opzicht een stuk gemakkelijker, al zullen ze met betrekking tot het vooroorlogse Kethel vermoe delijk niet meer uit eigen erva ring kunnen putten. En in de toekomst wordt de situ atie voor de onderzoekers ver moedelijk nog beter. De weten schap dat Kethel weer over twee 'eigen' ambtenaren beschikt, dringt langzaam door in het be zette dorp. Het doet menig ar- chiefbezitter de hand over het hart strijken. „Jongstleden vrijdag kregen we de toezegging dat we het archief van de Kethelse brandwaarborg maatschappij krijgen," zegt Jef Jansen. „Ook de Oranjevereni ging is positief,-al weet voorlopig niemand van deze club waar het archief zich bevindt." ben voor een groot aantal andere verenigingen in Hoek van Hol land. Hij herinnert ze zich niet eens meer allemaal. Maar in ieder geval turnde hij tot zijn 47ste jaar, eerst bij de vereniging DOS en nadat die ter ziele was gegaan, was hij mede-oprichter van de Hoekse Sportvereniging. Hij gaf tussendoor gymles bij de Neder landse Arbeiders Sportbond en was betrokken bij de zwemlessen die vanaf een vlot tot 1961 in de Berghaven werden gegeven, maar die toen in verband met de watervervuiling gestaakt moes ten worden. Hij was 25 jaar lid van de voetbalvereniging Hoek van Holland en mede-oprichter van de toneelvereniging ATC die van 1937 tot 1970 een begrip was in Hoek van Holland, in eerste in stantie als onderdeel van de voet balvereniging en later als zelf standige toneelclub. In de wijkraad 'diende* hij onder de voorzitter D. van den Burg en B. Kleijwegten hij was 25 jaar kla rinettist bij de harmonievereni ging Rotterdam aan Zee. Die hob by moest hij voortijdig opgeven omdat hij na een bedrijfsongeval niet meer volledige controle had over de spieren in zyn vingers. „Je kunt dat allemaal alleen maar doen, wanneer je gezin daar ook achter staat," zegt Oprei, die va der is van een tweeling en die vo rig jaar zijn vrouw verloor. „Mijn vrouw had ook heel veel liefheb berijen. We hebben elkaar daar ai- tijd vrij in gelaten, maar op de - juiste momenten wisten we wel wat we aan elkaar hadden." Ook op zijn 82ste jaar is Phulp Oprei nog steeds niet zonder hob by. Hij speelt wekelijks zijn par tijtje biljart in het dienstencen trum en natuurlijk blijft hij het werk van de EHBO belangstel lend en ook kritisch volgen. Door Leen van Ooijen Hoek van Holland - Van huis uit is hij timmerman. Zijn vader had een timmerbedrijfje in de Harmo niestraat en het was dus logisch dat hij als kind al ging meehelpen in het bedrijf, teneinde het later ook over te nemen. Buim vijftig jaar heeft hij gewerkt in Hoek van Holland en nu nog kan hij met gerechtvaardigde trots wijzen op een aantal projec ten die mede door zijn werk tot stand zijn gekomen. „Ik had in mijn vader een strenge leermeester," weet Phulp Oprei nu nog. „Ik moest eens een raam pje maken dat niet honderd pro cent correct was. Zou jij zo'n raampje wiilen hebben?, vroeg mijn vader toen. Ik schudde het hoofd en vervolgens brak hij het raampje in stukken. Ais het niet goed is voor jezelf, dan is het ook niet goed voor een ander... Die les heb ik mijn leven lang niet verge ten." Zakelijk gezien was Oprei altijd een beetje een buitenbeentje. Hij had een breed sociaal gevoel, was altijd bereid te helpen en het feit dat hij als zakenman lid was van de Party van de Arbeid, werd hem door de andere neringdoenden niet altijd in dank afgenomen. „Ik heb zelfs nog negen jaar voor die partij in de wijkraad gezeten," vertelt hij. Zijn merkwaardige voornaam is geen bijnaam of een scheldnaam. Hy heeft hem van huis uit meege kregen. Maar de lokale bekend heid van Phulp Oprei komt niet in de eerste plaats voort uit zijn loopbaan als timmerbaas. Want de nu 82-jarige ras-Hoeke- nees was vooral een verenigings- dier. Vele verenigingen hebben hem als lid en als bestuurslid vele jaren in hun midden gehad. Zijn grote passie lag echter bij de EHBQ-verenigmg. Zijn vader stond in 1916 aan de wieg van deze vereniging. „Ik had toen nooit de gedachte om ook EHBO'er te worden,*' vertelt Phulp Oprei, die in 1910 in de Hoek het levenslicht aanschouw de. „Sterker nog, ik kon die club wel schieten. Want als mijn vader op cursus was geweest, dan kon je er donder op zeggen dat ik de vol gende dag als slachtoffer moest fungeren. Ik werd dan helemaal in het verband gepakt, omdat mijn vader moest oefenen wat hij geleerd had." Omdat zijn vader ook comman dant was van de EHBO-brigade en er vaak met de sleepboot ge wonde schepelingen van boord van schepen gehaald moesten Oud-EHBO- commandant Phulp Oprei: Als mijn va der op cursus was geweest werd ik de vol- gendedaghe- lemaal in het verband ge pakt, omdat mijn vader moest oefe nen Foto west lands Foto bureau worden, fungeerde Phulp ook als loopjongen wanneer er gevaren moest worden. Maar het bloed kroop toch waar het niet gaan kon. In 1928 werd hij door zijn vader meegetroond naar de EHBO-cursus en toen hij eenmaal op een andere manier kennis had gemaakt met dit werk, was hij eraan verslaafd. Binnen de kortste keren had ook hij zijn EHBO-diploma. In 1953 pas droeg zijn vader het comman do van de brigade over aan Nico Kortsmit en in tien jaar later werd Phulp Oprei zowel commandant als voorzitter van de EHBO. Hij zou dat blijven tot 1983. Met de reddingboot maakte hij tientallen reizen. Schepen die zie ken of gewonden aan boord heb ben, kiezen bij voorkeur de rede van Hoek van Holland om hun opvarenden naar de wal te bren gen. De deskundigheid en be trouwbaarheid van de combinatie van EHBO'ers en reddingbootbe- manning is wereldwijd bekend. Vaak moesten gewonden tijdens zwaar weer met een brancard wor den overgezet van zeeschepen op de nietige reddingboot. De pati ent zweefde dan tussen wal en schip met een hoogteverschil van tientallen meters en metershoge golven. Dan was het een kwestie van het juiste moment kiezen. Maar vrijwel altijd gingen onze mensen eerst aan boord van het betreffende schip om ervoor te zorgen dat ook van die kant alles feilloos verliep. „We vormden met de reddingboot bemanning een uitstekend team. Tegenwoordig worden reddingen ook wel per helikopter uitge voerd, maar toch gaat de Hoekse brigade nog regelmatig naar zee." Tijdens de jaarvergadering van de EHBO vandaag zal Phulp Op- rel worden gehuldigd m verband met zijn 65-jarig lidmaatschap. Ook andere jubilarissen worden dan m het zonnetje gezet. Deelraadsvoorzitter Willie Doorn ontving de EHBO'er deze week al op het deelgemeentehuis, waar zij hem de stropdas van de deelge meente aanbood. Eerder al kreeg Oprei de zilveren en later ook de gouden eremedaille in de orde van Oranje-Nassau en daarnaast bezit hij meerdere medailles van de EHBO. Toch verhinderde al dat werk hem niet om ook aandacht te heb- ZEER HOGE BIJVERDIENSTE VOOR VOLWASSEN BEZORGERS m/v IN SCHIEDAM Werktijden ma - vrijdag van 13.30 tot 15.30 u. zaterdag van 9.00 tot 11.00 u. Verdiensten: 300,- a 500,- per maand Informatie 010- 400 42 15 i I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1