botterdam 15 In Durban doen de 'civics'alsof ze zelf regering zijn Master Foods blijft in Oud-Beijerland Roken, drinken, snuiven of spuiten? Zuidafrikanen steken licht op bij Rotterdamse bewonersorganisaties 'Bierflesjes op de doellat, oké; maar blijf van middenstippen af J ,f1ey - Eerste diploma stottertherapie Overvallen op hanken opgelost Alblasserdam gaat eigen weg UIT DE Rotterdams Dagblad Zaterdag 30 januari 1993 Door Ben Maandag Rotterdam - Ze zijn wel moe, natwee weken hollen door Groot-Brittannië en Ne derland. Maar de twee Zuidafrikanen Gabriel Zondi en Linus Dhlamini zijn nog gretig genoeg om ook in Rotterdam te weten te komen hoe bewonersorganisa ties hier precies werken en wat ze van hen kunnen opsteken. En wie weet, mis schien kunnen ze hier in Rotterdam nog wel iets van de bewonersorganisaties in Natal overnemen. Zondi en Dblamani zijn beiden werkzaam in wat in Zuid-Afrika 'civics' wordt genoemd. Organisa ties van bewoners in de krotten wijken en de townships, die door allerlei ingewikkelde politieke verwikkelingen een uiterst be langrijke rol vervullen en veelal taken hebben die bij ons in Ne derland doorgaans bij het ge meentebestuur thuishoren. Zorgen voor elektriciteit bijvoor beeld. Of zorgen voor de veilig heid op straat. Tijdens een reis van twee weken hebben ze geke ken hoe bewonersorganisaties in Engelse en Nederlandse steden werken. Gisteren waren ze even in Rotterdam. De Zuidafrikaanse havenstad Durban, in de provincie Natal, is het werkterrein van het tweetal. Het is werken met horten en sto ten. Kijk alleen maar hoe moeilijk het was de sloppenwijken van Durban aangesloten te krijgen op het elektriciteitsnet. „De regering had eigenlijk gewild dat iedereen die op het net aangesloten wilde worden eerst een formulier invul de," vertelt Zondi. „Maar een he leboel mensen kunnen lezen noch schrijven, dus weten niet hoe ze zo'n formulier moeten in vullen. Wij hebben het uiteinde lijk voor elkaar gekregen dat alle huizen zijn aangesloten op het net. En dat er een knop zit waar mee ze de elektriciteit kunnen aan- of uitschakelen. Zodat ze ook pas voor de elektriciteit betalen wanneer ze de knop hebben om- Mensen kunnen formulieren niet invullen, dus is ook een onder- wijs-programma vereist. Ook daaraan proberen de civics te vol doen. Zondi: „Scholieren begelei den om ze een kans te laten ma ken op de universiteit terecht te komen. Helpen bij examens. Het analfabetisme tegengaan. Dat werk wordt voornamelijk door vrijwilligers gedaan." Ook de veiligheid op straat is een zorgenkindje in Durban. Zondi: „De mensen worden geconfron teerd met berovingen, vandalis me, diefstal, geweld. Onze taak is het dat geweld een halt toe te roe pen en we proberen dat te berei ken door te zorgen dat straten eensgezind zijn, dat er onmiddel lijk actie wordt ondernomen, wanneer zich iets voordoet. Zo proberen we te bewerkstelligen dat de mensen zich weer veilig voelen op straat." Inderdaad. Taken die we hier in Nederland eerder bij de overheid zouden zoeken. Maar in Zuid- Afrika ligt dat allemaal even iets anders. Zondi: „De regering be staat uit mensen die door Inkatha zijn aangewezen. Die mensen worden niet als echte vertegen woordigers beschouwd" En bo vendien wordt de onveiligheid, het geweld op straat, natuurlijk ook grotendeels bepaald door de uitermate warrige politieke situ atie. Het thuisland KwaZulu, waarvan Inkatha-leider Man- gosuthu Buthelezi premier is, maakt deel uit van de provincie Natal. En tussen Inkatha en ANC wordt op dit moment een heftige strijd uitgevochten. „De situatie is ernstig," zegt Zon di. „Veel ernstiger dan iedereen hier m Europa wel denkt. Hier heeft iedereen de indruk dat de democratie in Zuid-Afrika inmid dels is ingevoerd, dat het uitste kend gaat. Het tegendeel is waar. De chaos is nog nooit zo groot ge weest. En het geweld wordt voor namelijk door de regering veroor zaakt. De regering is er op uit de verkiezingen van volgend jaar steeds verder op te schorten en te vertragen." Als het aan Zondi ligt, zelf beho rend tot het ANC, worden er nog dit jaar verkiezingen gehouden, voor iedereen in Zuid-Afrika, blank en zwart. Maar zo eenvou dig ligt het nou eenmaal niet. Pre sident F.W. de Klerk mikt op ver kiezingen die op z'n vroegst vol gend jaar kunnen plaatsvinden. De bloedige strijd, die de afgelo pen drie jaar al aan 9000 mensen het leven heeft gekost, moet eerst afgelopen zyn. De tegengestelde partijen moeten eerst met elkaar om de tafel zitten en praten, ein deloos praten. Dan moet er een overgangsregering komen. Een tijdelijke grondwet. En wanneer dat allemaal in de steigers staat, pas dan is, in 1994, de tijd mis schien rijp voor verkiezingen. Ook Natal wordt verscheurd door interne tegenstellingen. Zondi: „We hebben hier een groot aantal etnische groepen. En er woont een groot aantal Zulu's in Natal. Maar als alle 7 miljoen zwarten in Natal voor de Inkatha zouden zijn, dan zou er toch geen geweld zijn? Dat geweld is er, omdat de IFP, de partij van Inkatha, veel te weinig steun heeft. Het is een minderheid, en dat weten 2e zelf ook. Als je een oplossing voor de problemen wil hebben, dan moet je de Inkatha-regering aanpak ken." Zondi zou willen dat de Verenig de Naties zich veel meer met het toezicht bezighouden dan nu het geval is. Dat ze metterdaad kun nen ingrijpen, wanneer daar aan leiding toe is. „Bjj eik bloedbad komen de waarnemers van de VN en zeggen: 'ja, er zijn een heleboel mensen gedood' en dan schrijven ze dat in hun rapport: 'er zijn een heleboel mensen gedood' en daar bij blijft het dan. De rol van de VN moet veel efficiënter worden. Er moet een netwerk komen, waar door de waarnemers op tijd kun nen worden gewaarschuwd en in actie kunnen komen." Gedurende de twee weken dat Zondi en Dhlamini van huis wa ren, is de situatie in Natal alweer een stuk verslechterd, heeft Zon- Gabriel Zondi (links) en Llnus Dhlamini uit Durban: „Geweld in Zuid-Afrika wordt voorna melijk door de regering ver oorzaakt." Foto Niels vander Hoeven/ Rotterdams Dagblad di gehoord. Vandaag keren ze weer terug naar 2uid-Afrika. „Ik ben blij weer terug te kunnen," zegt Zondi. „Al zijn we nu net ge wend aan het koude klimaat hier in Nederland. In Zuid-Afrika is het nu zomer, maar ik vraag me af hoe we de zaak daar weer zullen aantreffen." In Rotterdam brachten Zondi en Dhlamini een haastig bezoek aan het onderwijsmuseum, waar van af volgende week de tentoonstel ling 'Durban, perspectief in Zuid- Afrika?' is te zien. Die tentoon stelling maakt deel uit van de campagne 'Rotterdam-Durban', die eveneens volgende week van start gaat. De campagne bestaat onder meer uit een uitwisselings programma van bewonersorgani saties, een scholenproject en ver schillende programma's op het terrein van sporten gezondheids zorg. Rotterdam - De eerste twintig ge specialiseerde stottertherapeuten zijn gisteren aan de Hogeschool Rotterdam Omstreken afgestu deerd. Zij kregen hun diploma voor het na twee jaar succesvol af ronden van de Tweede fase oplei ding Stottertherapie. Behalve in Rotterdam bestaat zo'n opleiding verder alleen in Moskou. In Ne derland stotteren ongeveer 150.000 mensen, dat is ruim één procent van de bevolking. Op de basisschool is het aantal stotte raars veel hoger: naar schatting vier procent. Stottertherapeuten zijn logopedisten die zich aanvul lend gespecialiseerd hebben op het overwinnen van stotterpro- blemen. Spijkenisse - Met de arrestatie van drie mannen uit Terneuzen en twee vrouwen uit Utrecht heeft drie gewapende bankovervallen opgelost in Spijkenisse, Utrecht en Koudekerke. Het onderzoek werd gedaan door de politie van Spijkenisse, samen met die van Utrecht en Koudekerke en het Hoof Coördinatieteam Rotter dam. De vijf opereerden in steeds wis selende samenstelling. Een 24-ja- rige man uit Utrecht wordt aange merkt als de hoofdverdachte. In alle gevallen werd in de bank een klant onder schot gehouden om geld te De vijf hebben naast de bankovervallen ook woninginbra ken in onder meer Rotterdam be kend. De politie verwacht nog meer arrestaties. Volgens een woordvoerder van de politie overvielen de vijf alleen banken die ze goed kenden. Het buitgemaakte geld werd gebruikt om schulden af te lossen en drugs te kopen. Alblasserdam - pe gemeente Al blasserdam ziet af van deelname aan het samenwerkingsverband TVident Trade Center, dat de ont wikkeling van het bedrijventer rein 'Polder Nieuwland' op de grens tussen Alblasserdam en Pa- pendreeht ter hand zou nemen. Dit heeft burgemeester Bruin gis termiddag meegedeeld De ver werving van de polder, zestig hec tare groot, heeft de gemeente naar het tweede plan geschoven. Op korte termijn zal zo mogelijk in samenwerking met buurge meente Papendrecht, met de voorbereiding worden gestart voor de aanleg van het bedrijven- terreiifViiikenwaard-Zuid. Door Joke van Eek Oud-Beijerland - Het bedrijf Mas ter Foods, een onderdeel van het Amerikaanse M&rs Incorporated, blijft behouden voor de gemeente Oud-Beijerland. De directie van Master Foods heeft gisteren be kend gemaakt dat is besloten tot verplaatsing van het bedrijf bin nen de gemeente. Het personeel van Master Foods, dat ondermeer Uncle Ben's en Dolmiosauzen en Suzi Wan Taugéprodukten maakt, is gistermiddag door de directie ingelicht over de verhui zing. Volgens Nelli Markus, woordvoerster van Master Foods, heeft het personeel heel positief gereageerd op het bericht. „Ieder een verhuist nu zonder pi^ble- men mee naar het nieuwe onder komen," weet zij. Vorig jaar oktober werd bekend dat Master Foods in ieder geval zou verhuizen; binnen Oud-Beij erland of naar Roosendaal. Het voordeel voor deze Brabantse ge meente was dat er een goede spoorverbinding is en er zou een nieuwe railterminal komen. Het gemeentebestuur van Oud-Beij erland bracht daartegenin dat het met de provincie Zuid-Holland druk in onderhandeling was over de aanleg van een haven bij be drijventerrein De Bosschen. Mas ter Foods zou dan op termijn ge bruik kunnen gaan maken van vervoer over water. De statencommissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting heeft op 20 januari een principe- uitspraak gedaan om medewer king te verlenen aan de aanleg van een zogenoemd nat bedrij venterrein in Oud-Beijerland. De provincie is bovendien bereid om daarvoor het streekplan aan te passen. Deze toezegging van de provincie heeft een rol gespeeld bij het besluit van Master Foods. De belangrijkste overwegingen om in Oud-Beijerland te blijven zijn echter het behoud van de hui dige medewerkers en dus de know-how en een efficiëntere ver- huizingsmogelijkheid vanwege de afstand. In de huidige planning zal de bouw van een nieuw onderkomen voor Master Foods nog voor het einde van dit jaar van start gaan. De afspraak is dat de gemeente de grond voor 1 augustus bouwrijp aanlevert. Het bedrijf heeft het plan twaalf hectare grond aan te kopen, waarvan in eerste instan tie zeven hectare wordt bebouwd. De nieuwe fabriek krijgt een plek aan de nog te verlengen A. van Leeuwenhoekstraat op bedrijven terrein De Bosschen. Tussen de fabriek en de nieuwe haven wordt over de dijk een weg aangelegd, waarover de goederen van en naar Master Foods worden ver voerd. Het streven is de eerste produktie al in 1995 te starten en voor het einde van dat jaar de to tale fabriek over te plaatsen. De exacte plannen worden de ko mende maanden door de gemeen te en Master Foods uitgewerkt. Wethouder Dick Hitzert van Oud- Beijerland is blij met het besluit van Master Foods. „Het is een mooi resultaat, vooral omdat we een groot deel van onze werkgele genheid kunnen behouden. In de toekomst heeft het bedrijf boven dien plannen om uit te breiden, zodat er nog meer mensen aan de slag kunnen," aldus Hitzert. die ontkent dat Master Foods en de gemeente de mogelijke verhui zing naar Roosendaal hebben 'be konkeld' om zo een dreigement te hebben richting de provincie. „Wij hadden gewoon de handicap dat we het bedrijf geen ruimte konden aanbieden zolang de pro vincie niet akkoord zou gaan," al dus Hitzert. Door Sander Sonnemans Vlaardingen - Als terreinchef en consul heeft hij al van alles mee gemaakt. Van lege bierflesjes op de doellat tot gestoelen hoekvlag- gen en kapot geknipte doelnet- ten. Maar zo zout als afgelopen za terdag op het terrein van voetbal vereniging Zwaluwen had Vlaai-- dinger Jan Ploeg het nog nooit ge geten. In het Abe Lenstra-stadion in Hecrenveen werd eerder dit jaar de middenstip ontvreemd en ook bij Ajax verdween de kalkk- lodder uit het gras. Maar op het terrein aan de Vlaardingse Zwa luwlaan miste Ploeg met één, maar alle middenstippen. Uitge graven met een schop. En tot op heden nog altijd onvindbaar. „Het wordt zo langzamerhand een rage hè. De mensen doen ook alles om m bet nieuws te komen," is Ploegs eerste reactie op de ge beurtenis die de derdeklasser lan delijke bekendheid bezorgde. „Ruim dertien jaar keur ik de Vlaardingse velden en ben in die tijd best wel eens op rare toestan den gestuit. Doelnetten waaruit hele gaten zijn geknipt of waar van de mazen zijn doorgebrand met een aansteker, in de tijd van vierkante palen en latten een rij bierflesjes op de lat en gestolen hoekvlaggen. Maar alle midden stippen stelen is toch te gek?!" Niet districtsconsul Jan Ploeg maar zijn zoon Dirk. onlangs m de voetstappen van zijn 66-jarige va der getreden, ontdekte die zater dagochtend om even over zeven en dat er iets niet in de haak was met het hoofdveld waarop het eer ste team die middag moest aan treden. Ploeg: „Normaal gaat mijn zoon de velden in het ene deel van Vlaardingen af en doe ik het an- Soms is het groot nieuws. Een andere keer een klein bericht In de krant. En het komt zelfs voor dat nieuws in het grote aanbod verloren gaat en niet eens de krant haait. Er gebeurt nu eenmaal zo veel In de we reld. Maar op zaterdag gaat het Rotterdams Dagblad nog even verder met een gebeurtenis die In de voorbije dagen voor Ie mand heel bepalend is ge weest. Want begrippen als 'groot' en 'klein nieuws' zijn nogal betrekkelijk. Vraag maar aan de betrokkene. Vandaag L-rf=r, «k- dere stuk. Op het fietsie. Maar omdat het regende pakten we de auto en gingen we samen de vel den af. Ik was nog niet halverwe ge het hoofdveld of mijn zoon die ergens in het donker op het veld stond, riep me. Op de plek van de middenstip was een put gegraven en daarin lag iets ondefinieer baars. Door het donker konden we niet goed zien wat het was. Mijn zoon dorst niet dichterbij te komen maar ik ben niet zo bang uitgevallen en gaf er voorzichtig een schop tegen. Je hoort immers zo veel gekke verhalen tegen woordig. Misschien was het wel een bom. Toen er niets gebeurde Jan Ploegop de middenstapvan Zwaluwen VI. Het veld ligt er weer puik bij en de tuinkabouter heeft een plekje aan de bar gekregen. heb ik het ding voorzichtig uit de grond getrokken en zag tot mijn verbastering dat ik een tuinka bouter bij zijn puntmuts te pak ken had Ja, en daar hebben we vreselijk om staan lachen." Voorbedachte rade Ploeg weet bij Zwaluwen aardig de weg en gooide een kruiwagen vol zand om het gat te dichten. 'Spelen zullen ze vanmiddag', dacht hij. Nauwelijks klaar met het karwei hoorde hij van de an dere velden roepen. 'Kom hier ook maar met een wagen zand naar toe. Hier is het ook raak'. Volgens de consul moeten de stip- penstnppers niet uit ballorigheid te werk zijn gegaan maar is er Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra sprake van diefstal met voorbe dachte rade. De stippen zijn zorg vuldig met een schop uit de vel den gegraven. En cafégangers, zo veronderstelt Ploeg, gaan niet met een schop op stap. De tuinka bouter is waarschijnlijk weggeno men uit een tuin in de buurt. Om een sneeuwbaleffect te voor komen besloot Jan Ploeg er geen bekendheid aan te geven maar vanuit de bestuurskamer werd die middag toch Radio Rijnmond gebeld en ook het ANP werd op de hoogte gebracht. „Zo vraag je er om dat andere mensen ook op het idee komen dergelijke dingen uit te halen," meent Ploeg. „Straks komen ook de penaltystippen aan de beurt. Of ze gaan de doelpalen doorzagen. Neem dat maar van mij aan." Vader en zoon Ploeg hebben zich inmiddels goed voorbereid op eventuele excessen veroorzaakt door 'kalkcriminelen'. Bij elke Vlaardingse vereniging is giste ren een berg zand klaargelegd om vandaag en morgen direct te kun nen anticiperen op nieuwe opgra vingen. „Ach," reageert Jan Ploeg tenslotte, „dat ze stippen stelen vind ik eigenlijk niet eens zo erg. Het veld wordt er niet door ge ruïneerd. Een nieuw grasrolletje erin en klaar. Maar dat ze ook nog eens enkele ruiten van het club huis en de tribune hebben inge gooid vind ik veel erger." Parallel aan de NCRV-televi- sieserie 'Uit de school ge klapt', waarin elke maan dagavond de denkbeeldige klas 3C van de 'Hugo de Groot School' centraal staat, volgt verslaggeefster Joian- de van der Graaf klas 3C van de echte, Rotterdamse Scho lengemeenschap Hugo de Groot. Twaalf zaterdagen lang spreken de Mavo-leer lingen van 3C, drie jongens en elf meiden in de leeftijd van veertien tot zeventien jaar, zich in bet Rotterdams Dagblad uit over het thema van de voorgaande aflevering. Een indringende en realistische kijk op zaken als vooroordelen, alcoholisme, spijbelen of mi lieu. Deze week het rook- en drinkgedrag van klas 3C. Rotterdam - „Die jeugd van te genwoordig. Dat hangt maar rond op straat: roken, drinken, drugs. Of ze gaan naar houseparties. Feestjes waar halfnakend op vre selijke muziek wordt rondgehost. Uit hun dak gaan, noemen ze dat. Wist je dat ze daar pillen slikken? Waar moet dat heen..." Ouwewijvenpraat of terechte angst? De jeugd heeft 't altijd ge daan: da's niks nieuws. Maar aan de roddels op verjaardagen te ho ren, moet het met de huidige ge neratie heel erg mis zijn. Klas 3C laat zien dat het allemaal wel los loopt De helft van de klas hield de afgelopen week nauwkeurig bij hoeveel sigaretten ze rookten en hoeveel glazen alcoholhouden de drank werden genuttigd. In het onderzoekje werd ook ge vraagd naar het gebruik van an dere drugs. Hoewel de uitkom sten van deze kleine, anonieme enquête natuurlijk niet represen tatief zijn voor alle Nederlandse jongeren, wijken de resultaten nauwelijks af van het het lande lijk beeld. 'Zware' verslavingen zijn een zeldzaamheid onder tie ners. Van de zeven 3C'ers roken er twee. Twee leerlingen dronken de afgelopen week alcohol. Andere verdovende middelen worden niet door de ondervraagden ge bruikt. De meesten hebben daar geen behoefte aan. Over het wel of niet verbieden van drugs lopen de meningen uiteen. Maar over één ding zijn bijna alle 3C'crs het eens: op school wordt niet genoeg aandacht besteed aan de risico's van alcohol* of drugsgebruik. Roken De rokers weten de weg naar de sigarenboer te vinden: één rookte in zeven dagen tijd ruim drie pak jes (totaal 81 sigaretten, per dag gemiddeld elf sigaretten), de an der bijna een pakje per dag (totaal 167, per dag gemiddeld 23 sigaret ten), De meeste sigaretten wor den in het weekeinde opgesto ken. Vooral op gelegenheden waar veel mensen komen, smaakt een sigaret dubbel zo lekker. 'Ik rook veel op een verjaardag. Want dan drink je wat en dan zit je,' schrijft een roker. Beide scholie ren roken inmiddels vier jaar: een van hen is op elfjarige leeftijd be gonnen. Redenen om te roken zijn: het is lekker en gezellig, vooral wanneer anderen ook ro ken De twee roken niet omdat zo dat stoer vinden. De vijf andere 3C'ers hebben nooit gerookt. Ze vinden het vies en slecht voor hun gezondheid. Bovendien spelen financiële overwegingen een rol. 'Ik rook niet, omdat ik het zonde vmd van het geld,' aldus enkele leerlingen. Voor één van de niet-rokers wordt de verleiding wel erg groot. 'Ik merk, omdat ik het in mijn omge ving veel zie, dat ik mezelf steeds moet weerhouden om zo'n kreng op te steken.' Uit gegevens van het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (Niad) blijkt dat 22 procent van de Nederlandse 15-jarigen rookt. Bij 16- en 17-jarigen ligt dat percenta ge op 29 procent. Tien procent van de 15-jarigen rookt één tot vijf sigaretten per dag. acht procent steekt per dag gemiddeld tien si garetten op, vier procent rookt per dag meer dan twintig sigaret ten. Drinken Twee 3C'ers dronken de afgelo pen week alcohol. Eén scholier dronk twee glazen. De ander sloeg 26 glazen achterover: dat is, ook landelijk gezien, erg veel. Net als bij het roken werd de meeste alcohol in het weekeinde en tij dens de avonduren gebruikt, hoe wel de '26 glazen-drinker' ook doordeweeks en 's ochtends een glaasje lustte. Dat de overige vijf deze week niet dronken vil niet zeggen dat ze geheelonthouder zijn. Twee anderen geven te ken nen zo af en toe te drinken, 'alleen niet elk weekend.' De drie ande ren drinken: 'alleen soms op een feestje een klein beetje. Voor de lekkerheid,' Evenals bij het roken speelt de factor 'gezelligheid' een belangrijke rol. Vooraan de disco en op een verjaardag of feestje vinden de 3C'ers alcohol smake lijk. Favoriete drankjes zijn: bier, cocktails en Blue Curasao met vruchten. Landelijk gezien drinkt 84 pro cent van de 15-jarigen en 92 pro cent van de 17-jarigen weieens al cohol. Ongeveer 35 procent nut tigt per maand één tot vijf glazen, circa 25 procent drinkt zes tot ne gentien glazen per maand. Vijf procent van de 15-jarigen, negen procent van 16-jarigen en elf pro cent van de 17-jarigen drinkt meer dan twintig glazen per maand. Deze ontwikkeling baart deNiad-onderzoekers zorgen. Andere drugs Zes van de zeven 3C'ers hebben nooit drugs gebruikt. Eén scho lier zegt weieens een joint te heb ben gerookt, maar vindt de erva ring niet voor herhaling vatbaar. 'Je wordt er alleen maar moe van,' luidt het argument. Andere mo tieven die de 3C'ers ervan weer houden om drugs te gebruiken zijn: angst en de wetenschap dat drugs slecht voor je zijn. Boven dien, stelt een scholier, heb je geen drugs nodig om plezier te maken. De Niad-gegevens tonen aan dat elf procent van de 15-jarigen wei eens verdovende middelen heeft gebruikt, bij 16-jarigen veertien procent, bij 17-jarigen vijftien procent. Twee procent van de 15- jarigen gaf aan de laatste maand drugs te hebben gebruikt. Bij 16- en 17-jangen is dat respektieve- lijk drie en twee procent. Niad constateerde onlangs een lichte stijging in het hasj-gebruik, maar kan niet aangeven of die toename 'structureel' is. Dat iemand verslaafd kan raken aan alcohol of drugs kunnen de Hugo de Groot-leerlingen zich goed voorstellen. Beïnvloeding door anderen, problemen, ruzie, verdriet, een rot leven; het zijn volgens de 3C'ers allemaal rede nen om je heil te zoeken in verdo vende middelen. Een van de scho lieren heeft een drugsverslaafde in de naaste omgeving. 'Ze gaan met de verkeerde vrienden om, hebben een zwak karakter of zijn nieuwsgierig hoe het is,' vindt de ze leerling. 'Het wordt je aangebo den door Jan en Alleman,' weet een ander. ,En als je een rot leven hebt, ga je vanzelf je verdriet ver drinken of wegspuiten.' vrier scholieren denken dat dc bestaat dat ze zelf verslaafd Jen kunnen raken aan tabak ui alcohol Drugs gaat de jongeren echter veel te ver. 'Ik kijk wel driedubbel uit. Als ik over het centraal station loop en al die jun kies zie, denk ik: nee, zo wü ik nooit worden.' Eén leerling geeft aan er wel eens behoefte aan te hebben, maar het niet te doen. Over de vraag of het nu wel of niet goed is dat drugs in ons land ge makkelijk verkrijgbaar zijn, lo pen de mening uiteen. De voor standers wijzen op het gevaar van toenemende criminaliteit als drugs verboden worden. 'Dan wordt het zeldzaam, dus duurder, en vallen er echt slachtoffers. Meer mensen worden overvallen en beroofd.' De tegenstanders vinden dat er absoluut een verbod op verdovende middelen zou moeten komen want drugs zijn slecht en maken je gek. Weer een ander zweert bij een drastische aanpak. 'Afliicken of afmaken. Ik voel me echt bedreigd als ik over het centraal station loop. En het is toch belachelijk dat je daar 's avonds helemaal niet kunt ko men, omdat je bang bent voor een overvaller?' Volgens alle ondervraagden geeft de school nooit voorlichting over de risico's van een verslaving. Sommigen zouden een folder of brochure op school willen zien. Ook wordt voorgesteld om er m dc Klas aandacht aan te besteden. Eén leerling heeft geen behoefte aan nog meer voorlichting. 'De postbus 51-spotjes en andere campagnes zijn meer dan genoeg en komen mjjn neus uit. Als ik ooit kettingroker of alcoholist wordt, weet ik waar ik aan begin en ben ik me ook bewust van het risico.'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1