Waterweg 13 mm Pretlichtjes en lede ogen bij feministenkades Grijper knaagt karakteristieke pandjes aan Deltaweg kapot Projectleider in de Hoek Nieuwe plannen voor mob-complex Maasland Appartementen erbij Vrouwen lezen bij SVO Orkest van leerlingen Strip-tentoonstelling Voetbalinstuif migranten Kruising ongewijzigd Kinderen Holland FM nu ook in Schiedam en Vlaardingen Rotterdams Dagblad Dinsdag 2 februari 19,93 Wethouder Zijdeveld en de Sehiedamse Yvonne Et- man, de eerste koper van een appartement in de Spa- Iand-De Velden, slaan woensdag 3 februari om 15.00 uur de eerste paal voor 23 appartementen. MUWI Rotterdam BV is de bouwer van het project en heeft in de wijk Spaland al vier soortgelijke appartemen tengebouwtjes gerealiseerd. In totaal betreft het 92 appartementen waarvan een deel huurappartemen- ten onlangs aan de verhuurder, het Gemeentelijk Woningbeheer, is opgeleverd. Bij de stichting Sehiedamse Vrouwenemancipatie Organisatie (SVO) gaan in februari drie activiteiten van start. Dé eerste activiteit betreft de cursus 'Vrouwen en Wereldgodsdiensten' die maandag 1 februari om 9.30 uur begint. De dinsdagochtend van 2 februari is voor de lees* groep, In vier bijeenkomsten staat het boek 'De be woonde vrouw' van de Nicaraguaanse schrijfster Gipconda Belli centraal. Doel is kennis en inzicht te krijgen in het dagelijkse leven van vrouwen in de Derde Wereld en te vergelijken met het leven van vrouwen in Nederland. Tot slot start op woensdagavond 3 februari de cursus Vrouwengeschiedenis. De cursus telt zes bijeenkom sten en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. De activiteiten vinden plaats op Broersveld 142 te Schiedam en liefhebbers dienen zich op te geven bij de Stichting SVO (4734545). Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Het B-orkest van de christelijke muziekvereniging Harpe Davids houdt vrijdag 5 februari een repetitie voor leerling-muzikanten. Het is de bedoeling om met dit orkest een aantal malen zelfstandig op te tre den. Leerlingen die een blaas- of slagwerkinstru- htënt of blokfluit bespelen zijn welkom om te komen éyfenen. De gratis repetitie wordt gehouden van lïfOD tot 12.30 uur in het verenigingsgebouw 'De Tamboerijn 'aan hetNijhoffplein 20. Iedereen kan overigens enige tijd muziek maken bij Harpe Davids, gratis en zonder enige verplichting. Voor meer informatie: Hans Loendersloot. tel. 4731227/4715833. In de jeugdbibliotheek aan de Korte Haven kunnen de bczoekertjes tot en met zaterdag 20 februari zien hoe een stripverhaal wordt gemaakt. Een expositie bestaande uit vijf panelen toont de totstandkoming vari de 'Sjors eri Sjimmie'-strip en op de woensdag middagen 3,10 en 1? februari worden in de bieb spe ciale activiteiten georganiseerd. De tentoonstelling is te bezichten tydens de ope ningsuren van de bibliotheek. Ook niet-leden zijn vhirharteweïköm: rmlrnojacM lerl non nebi/adj Vlaardingen Jonge migranten kunnen elke maandagavond van 19.30 tot*20.3öuur voetballen in de recreatiehal aan de .Oosterstraat Dan kan eventueel ook aandacht worden besteed aan verbetering van de techniek. Deze instuif startte in september maar de animo daalde na de herfstvakantie. Er kwam niemand meer. De instuif gaat in ieder geval door tot eind april. Aanmelden is niet nodig. De kosten bedragen ƒ2,- per keer per persoon. Voor meer informatie kun nen de voetballiefhebbers terecht bij mevr. B. Lagendijk van Sportstimulering Vlaardingen, tele foon (4455573). HoeK van Holland De verkeerssituatie op de kruising van de Mercalor- weg en de Willem Barentszstraat blijft waarschijnlijk onveranderd. De commissie verkeer adviseert het dagelijks bestuur van de deelgemcentcraad om de kruising te laten voor wat ze is. Dat wil zeggen dat verkeer komend uit de Willem Barentszstraat wordt aangemerkt als 'rechts' verkeer. Daardoor moeten verkeersdeelnemers op de Mercatorweg voorrang verlenen aan van rechts komend verkeer. Commissievoorzitter Cees van der Pol had voorge steld om te komen tot een 'uitritconstructie'. Bij de aanleg van de Willem Barenszstraat, een jaar gele den, had men namelijk de bedoeling om te voorko men dat in deze straat sluipverkeer zou ontstaan. Maar een grote meerderheid van de commissie vindt dat juist met een normale kruising het verkeer op de Mercatorweg wordt afgeremd. Schiedam woensdag 3 februari r Lunchconcert, Stedelijk Museum. 12.30 uur. ♦tvHakim Traida (kindertheater). Passagetheater, 14.00 uur. Vlaardingen woensdag 3 februari c ■^Opening expositie Andrew Aué (beeldende kunst). Stadsgehoorzaal, tot en met 6 maart. Maassluis dinsdag 2 februari Bingo. Koningshof, 20.00 uur. In een artikel van D.v.d.Lugt in de krant van 27 ja nuari staat dat Maassluis gécn geld voor over heeft vooreen speelinstuif voor de kinderen. Er is door de gemeente wél tienduizend gulden beschikbaar ge steld voor de lokale omroep. Er heerst in Nederland een manie dat iedere ge meente een eigen omroep wil. Ook verschijnen er steeds meer stads-TVs. Er zijn achthonderd ge meenten in ons land. Als iedere gemeente een eigen omroep en TV-slatiun krijgt, wie moet uc-zt_- miljoe nen kostende chaos dan betalen? De gemeente, dus de burgers. Waar is die onzin voor nodig, in een tijd waarin pas op de plaats gemaakt moet worden? J.C.M.J.Zey Maassluis Illustratie: Eurowoningen Door Ben van Haren Het laatste grote uitbreidingsgebied van Vlaardingen, gelegen aan de Vlaardingse Vaart tegen de Zouteveensepolder aan, loopt van lieverlee vol met enkele honderden nieuwe woningen. De eerste bewoners zijn inmiddels begonnen aan de inrichting van hun koophuizen in het oos telijk deel van hc: centraal gesitueerde Paauwe-oog. De waterplas, die c;in herontwerp van architect Cor Paauwe een hoofdrol speelt, staat ove- ttfg*SS3ïSg*lroög?o- f is J- 'Dé kopers'gaan mef grote regelmaat kijken naar de totstandkoming van hun nieuwe bezit of tonen met pretlichtjes in de ogen aan kennis sen waar en hoe hun woning vorm krijgt. Andere wandelaars langs Vaart en over de bouwplaatsen kijken met lede ogen naar de steenmas sa's, die het voorheen aanwezige ruige groen hebben verdrongen. Het project De Vaart zal straks bekend staan als de feministenwijk. De in de verkoopfolders als Erker, Tuin, Loggia, Gordijn, Gevel, Vitrage etc. aangeduide buurtjes krijgen straks de namen van feministes als Jo ke Smit, Johanna Naber, Aletta Jacobs. Annie Romein Verschoor en Carry Pothuis. En met de toevoeging kade omdat het van oorsprong een ontginningsgebied is. In de loop van dit en volgend jaar zullen alle 514 huizen betrokken worden. Op deze illustratie is de-nieuwe wijk te zien tegen de achtergrond van de rest van Höly én-in dè-verte-zelfs Rotterdam; Rechts van het Paauwe-' oog staan langs de Vaart de twee appartementengebouwen Oostelijk-én Westelijk Bastion, waarbij moeilijkheden in de bouw zijn ontstaan, met bovenop de kostbare penthouses van waaruit zeer comfortabel over de Broekpolder aan de overzijde van de Vaart kan worden uitgekeken. Hier tussenin staan zogenoemde duo-villa's. Verder van het water af staan in het zogenoemde 'Gordijn' drielaagse vide-woningen en gescha kelde woningen met daarachter weer, in de lange 'Gevel' langs de Al bert Schwéitzerdreef, rijtjeswoningen in drie lagen en met dakterras sen. Tussen het Paauwe-oog en die rijtjeshuizen is in speelse opzet een zestal geschakelde videwoningen te zien. In het noordelijk (linker)deel van de wijk begint bij de Algemene Be graafplaats de zogenoemde 'Tuin' van architectEnrica.Harteuyker met patk£wbningen,' herenhuizen en, naast twee- ondér-èen kapwoningen. Dichter naar de Vaart ook nog herenhuizen en tweelaagse vide-woningen. Als afrorriing ten slotte in het 'Paviljoen' vier ruim beglaasde appartemententorentjes, die over de haven en de botenloods van watersportvereniging De Bommeer heen kijken naar de Broekpolder, De opslagtanks van de Shell zijn al geruime tijd grotendeels van het ter rein aan de Deltaweg ver dwenen. Hen klein ge deelte wordt door Mos- tert Absorbents BV ge bruikt voor de opslag van kattebakvulling. De twee woningen, met hun door luchtvervuiling wit uitgeslagen daken karakteristiek aan de weg tussen de Galgkade en de Maassluissedijk en volgens een gemeente woordvoerder oude be drijfswoningen van de oliemaatschappij, bleven overeind staan. Er woon de weliswaar niemand meer in de pandjes, maar ze stonden niemand in de weg. Totdat het nabij ge legen bedrijf Hydro Agi onlangs een deel van het voormalige Shell-terreïn kocht om mettertijd uitte kunnen breiden. De witte huisjes moesten in elk geval vast wijken. Ze vormden een obstakel. Een grijper knaagde de muren en daken kapot, waarna het puin kon wor den weggehaald. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra Hoek van Holland - Met de komst van Jan Willem Vader, projectlei der Recreatieplan, heeft Hoek van Holland na veertig jaar einde lijk waar het om gevraagd heeft: aandacht vanuit Rotterdam voor de ontwikkeling van De Hoek. De projectleider, onder meer de ont wikkelaar van Waterstad Rotter dam, ziet in Hoek van Holland 'een totaal nieuwe uitdaging om de zaak hier op poten te zetten'. Als coördinator in een projectbu reau, waarin verschillende dien sten zijn vertegenwoordigd, wil Vader binnen een halfjaar met de diverse commissies tot overeen stemming zien te komen en een masterplan op tafel brengen. Toos BraLuidcr, portefeuille- houdster, benadrukte dat Vader er niet alleen voor het Waterweg centrum is, maar voor de hele ont wikkeling vanaf het station tot aan de zee. Zoals Brabander het stelde: „Hoek van Holland ziet er niet uit voor mensen die hier voor het eerst komen. Mensen die in Hoek van Holland aankomen wil len maar één ding: er zo snel mo gelijk weer uit." De overige commissieleden wa ren in beginsel nogal wantrou wend. Theo van Eyk (Hoeks Wel zijn) zei dat hij het nog nooit had meegemaakt dat Rotterdam in Hoek van Holland investeerde zonder er iets voor terug te ver langen. Ook Soekhai (D66) zei de zaak niet te vertrouwen. Hij vond het verdacht dat Rotterdam na veertig jaar alles tegen gehouden te hebben nu opeens overstag ging. Toos Brabander, meer dan enthousiast over de komst van Vader als projectleider, vond dat de zaak positief bekeken moest' worden en dat 40 jaar lobbyen ein delijk vruchten heeft afgeworpen; Schiedam/Vlaardingen - Radiosta tion Holland FM, de 'Nationale Muziekzender' genoemd, is vanaf heden ook tc beluisteren in Vlaar dingen en Schiedam. Hiermee passeert de zender van hoofdza kelijk Nederlandstalige muziek de grens van vier miljoen ka belaansluitingen. Voor ontvangst van de zender moet de radio wor den afgestemd op 98.1 Mhz. Hol land FM zendt uit via de Astra lb satelliet en is in heel Europa te ontvangen. Programma's worden live vanuit de studio in Rotter dam uitgezonden, met presenta toren als Pierre Kartner, Ria Valk, Eddy Becker en Chiel Montagne. Door Simon van Zuilen Maasland - De sluiting van het mobilisatiecomplex in Maasland is nog maar amper bekend of de nieuwe bestemmingsmogelijkhe den zijn al gelanceerd. Maasland is op zoek naar woningbouwloca ties, maar de gemeente heeft ook behoefte aan meer lokaal be drijfsterrein. Vanuit de Maaslandse politiek wordt nu al met bijna begerige blikken naar het straks vrijko mende perceel gekeken. Er moet nog wel even worden gewacht: pas in 1998 zal het mob-kamp ver dwijnen, als gevolg van de bezui nigingsplannen van defensiemi nister Ter Beek. Het op de hoek van Hofsingel en Doelstraat lig gende kamp grenst aan de dorps kern. Ideaal voor woningbouw, die volgens het nog vast te stellen structuurplan Westland toch al voor het aangrenzende weiland is toebedacht. Tevens ligt het complex slechts door de Doelstraat gescheiden van het kleinschalige bedrijfster rein Het Ambacht, al heeft de VMO (Vereniging van Maasland- se Ondernemers) laten weten geen specifieke voorkeur voor een locatie te hebben. „Ais die ruimte voor een lokaal bedrijfs terrein maar ergens komt," zei VMO-bestuurslid Mart van Buu- ren vorige week tijdens de door de Open Groepering belegde inf'o- avond over dat Westlands struc tuurplan. In dat plan wordt een locatie ach ter de Maassluisseweg als be drijfsterrein voorgesteld. De Maaslandse bezwaren tegen die locatie stapelen zich echter nu al op. Er worden grote bezwaren van omwonenden verwacht, een ont sluiting via de Parallelweg, Maas sluisseweg of Koningin Juliana- weg lijkt moeilijk. „Terwijl dat gebied," zo ziet wethouder Piet Houtenbos (Open Groepering) als extra handicap, „strijdig is met de wet Midden-Delfland." Na een uitzondering voor het in de Oude Campspolder-Zuid aan te leggen Westlandse transport centrum, zou die wet opnieuw voor een grenswijziging moeten buigen. Hetgeen slechts kan met instemming van de Eerste en Tweede Kamer. Houtenbos: „Ook de Open Groepering is overtuigd van de noodzaak voor meer lokaal bedrijfsterrein. De Maassluisse weg is echter een ongeschikte lo catie." Ideaal Of het vrijkomende mob-complex een ideale plek is voor een bedrij venterrein is nog maar de vraag. Het complex is niet groter dan an derhalf a twee hectare en dat is aan de kleine kant. Bovendien grenst het direct aan een woon wijk. Terwijl ontruiming volgens de door minister Ter Beek gepre senteerde nota nog vijf jaar op zich laat wachten. Houtenbos: „We hebben ander half a twee jaar terug al eens ge probeerd het ten behoeve van wo ningbouw te laten ontruimen." Het laat zich raden dat het Maas landse college blij verrast was. toen bekend werd dat het mob- kamp op de lijst van af te stoten kazernes en complexen prijkte. Niemand in Maasland die een traantje zal laten als het kamp straks is gesaneerd. Hooguit de paar mensen die op het kamp hun vaste werkplek hebben. Echt van belang voor de werkgelegenheid is het onder het Schefferkamp in De Lier ressorterende mob-com plex zeker niet. De grote loodsen worden voornamelijk voor opslag en reparatie van de militaire voer tuigen gebruikt. Het Scheffer kamp zelf komt op de lijst van de af te stoten landmacht-com plexen echter niet voor. Van overbuurman Joop Scho- neveld, had het mob-kamp al vele jaren terug mogen verdwijnen. Hij denkt nog met afschuw aan al die jaren, dat hij 's nachts talloze malen wakker werd van het ge blaf van de bewakingshonden. Hun verblijf bevond zich recht te genover het huis van Schoneveld. Bij het minste geluid sloegen de dieren aan. Het kamp wordt nog steeds met honden bewaakt, maar Scho neveld kan sinds een aantal jaren weer rustig slapen. Tegenover zijn huis verrezen twee huizen voor personeel van het kamp, ter wijl het hondeverblijf bij die gele- genheid naar de andere kant werd verplaatst. Alle pogingen van Schoneveld bij de verant woordelijke commandanten had den nimmer tot een dergelijk re sultaat geleid. Schoneveld: „Heel in de verte hoor je die honden nog, maar we hebben er geen last meer van. Ik heb trouwens nooit begrepen waarom die honden aan de hui zenkant zaten. Aan die afgelegen kanten heeft dat veel meer nut." Als het mob-complex straks weg is, ziet Schoneveld, zelf aannemer in ruste, er het liefst woningen voor terug. Toch is er in Maasland zowaar nog een vereniging voor wie het sluiten van het complex conse quenties heeft. Dat is de Oranje vereniging in het dorp. Sinds jaar en dag mag die vereniging er op Koninginnedag haar kinderspe len houden. Echte zorgen zal dit de Oranjevereniging niet baren: er zijn in het dorp wel vervangen de plekjes te vinden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1