iterweg 15 Energiezuinige huizen bïijken duur 'Wie heeft de macht in de Blauwe Brug? Toekomst wil nog even op huismeester wachten Experimenten kosten handenvol geld om problemen op te lossen In top of halfstok? Nachtstrandwandeüng Scheveningen - De Hoek Ambtenaren bijeen aan de lunchtafel Cursus amateurtoneel: Voordragen is kunst Pauken vervangen bij Sursum Corda Vragen over fitness-centrum t'wiilf wbtis'1 iP» fi Rotterdams Dagblad Woensdag 3 februari 1993 Nederland vlagde maandag, In top voorde Koningin of halfstok voor de slachtoffers van de watersnoodramp, In "Vlaardingen en Maas sluis hing de vlag halfstok, evenals in Schiedam. Denk niet dat het vlaggen ongeregisseerd gebeurde. Op 12 januari schreef drs. P. J. M. Wilms van het ministerie van Binnenlandse Za ken daarover namens minister I. Dales een brief aan alle commissa rissen der Koningin. In deze zogeheten 'vlaginstructie' vroeg hij hun voor de eigen provincie een regeling op te stellen. Mr. S. Patijn, com missaris van de Koningin in de provincie Zuid-HoUand, had daar kennelijk geen zin in en liet de beslissing over aan de burgemees ters, zo schreef hjj op 21 januari. Maassluis wilde in eerste instantie de vlag in top hijsen. Ze moeten daar in het Eerste Stadje aan de Waterweg gedacht hebben in de rampnacht aan het verwoestende water te zijn ontsnapt. Maar door deze krant erop attent gemaakt dat Vlaardingen de vlag halfstok zou hijsen, greep het kersverse burgermoedertje van Maassluis in. Ook deze gemeente was getroffen geweest door de springvloed, bleek haar. dus stipuleerde ze dat de vlag omlaag moest. Laten we de gebeurtenissen eens analyseren. Een doctorandusje in de weet-ik-veel-kunde lukt het om na jaren van universitaire oplei- "ding 1953 van 1993 af te trekken en op het ronde £etal 40 uit te ko men. Das een jubileumjaar, stelt hij vast. Ook ontdekt hij dat op 1 fe bruari moet worden gevlagd voor Beatrix, die een dageerder (op zon dag) jarig is, omdat op de Dag des Beren niet mag worden gevlagd. Het doctorandusje heeft derhalve een probleempje. Immers; in top en halfstok tegelijk kan niet; dat begrijpt hij ook wel Dus wat doet onze wakkere Doorknoper? Naar goed ambtelijk ge bruik bedenkt hij een compromis (halfstok in getroffen gebieden, el ders in Nederland omhoog) en schuift het probleempje vervolgens door naar een lager echelon. In Den Haag belandt het op het bordje van ons meestertje in de rechten. Uitgekookte Patijn denkt: die lasti ge gemeenten in het Rijnmondgebied willen toch zo graag een eigen mini-provincie vormen? Laat ze hun eigen boontjes doppen. Maar deze zoveelste geldverspillende overheidsdienst in wording, Overlegorgaan Rijnmondgemeenten geheten (OOR), heeft nog geen doetorardusjes of meestertjes in de rechten in dienst, die de vlag instructie van het ministerie en de provinciale brief van een ambte lijk adviesje kunnen voorzien. Bovendien komen deze 'stukken' pas op 25 januari bij de gemeenten binnen en dat is te kort dag om een extra vergadering uitte schrijven; dat begrijpt u wel. En zo kon het gebeuren dat 1. Maassluis in verwarring raakte, 2. het OOR zijn eerste brevet van onvermogen afgaf, 3, ik dankbaar en blij ben, dat ik in Nederland mag wonen, en 4. zelfs die schreeuwlelijk van Remi Poppe, zijn afsplitsing Burger Belangen en de afsplitsing daar weer van, Burger Belangen Vlaardingen, in deze gang van za ken geen aanleiding zagen om hierover een fel, doorgaans met taal fouten bezaaid, persbericht te doen uitgaan. DICK VAN DERLÜGT Schiedam Wijkcentrum De Erker organiseert in de nacht van zaterdag 6 op zondag 7 februari haar traditionele nacMstrandwandeling van Scheveningen naar Hoek van Holland. Met de laatste trein wordt richting Scheveningen gereisd. Na de wandeling staat in Hoek van Holland de eerste trein naar Schiedam te wachten. De uitdaging eindigt m De Erker waar een ontbijt wordt klaargemaakt. Halverwege de tocht is er soep. Deelname staat open voor iedereen van 15 tot 23 jaar. De kosten bedragen ƒ20,zonder OV- kaart en ƒ10,® met OV-kaart. Aanmelden kan tot 3 februari op wijkcentrum de Erker, Jan van Avennes- straat 32 in Schiedam. Het Netwerk Vrouwelijke Ambtenaren organiseert een serie lunchbyeenkonisten waarbij alle belang stellende mannen en vrouwen gelegenheid wordt ge boden om het werkterrein van collega's beter te le ren kennen. De eerste bijeenkomst is donderdag 4 februari van 12.15 tot 13.15 uur in de recreatiezaal van het stadskantoor. Ineke Scheepbouwer, coordinator criminaliteitspre ventie, en Atje van der Kolk, medewerkster van het Bureau Halt, vertellen over hun werk en wat daarbij komt kijken. De volgende lunchbijeenkomsten zijn op de donderdagen 4 maart en 8 april. Vlaardingen In het Cultureel Centrum Hoilandia start donderdag 18 februari een cursus voordrachtskunst, onder aus piciën van het Viaardings Centrum voor Amateurto neel. De cursus wordt door mevrouw D. Roodenburg gegeven op vijftien avonden, waarvan zeven voor Je zomervakantie en acht erna. Deelnemen kost wel 95 gulden. De dertig jaar oude pauken van de christelijke har- morueveremging Sursum Corda zijn vervangen. De vereniging heeft daarvoor een gift van tweeduizend gulden van het Anjer Fonds gebruikt. Er moest wel zelf nog zesduizend gulden voor worden bijgelegd. Het Anjer Fonds steunt initiatieven op cultuurge bied. vooral als de zelfwerkzaamheid daarbij groot is. Leden van Sursum Corda collecteren jaarhjks voor het Anjer Fonds. Agenda Schiedam donderdag 4 februari Open avond spirituele vereniging Harmoma, wijk centrum Nieuwland. Wibautplem 165,20.00 uur. Het Groot Niet Te Vermijden Dans/Show Orkest, Passagetheater. 20.15 uur. Vlaardingen woensdag 3 februari Opening expositie Andrew Aué (beeldende kunst), Stadsgehoorzaal, tot en met 6 maart. Informatieavond over computercursussen, wijk centrum Holy. Anstide Bnandrmg. 19.30 uur. Karin Bloemen in concert, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. donderdag 4 februari Start cursus Hoe zeg je wat je denkt, Coerke, r.K. Drossaartstraat 65-67.9.15 uur Lunchconcert, Grote Kerk. 12.45-13.15 uur. Maassluis woensdag 3 februari Pauls Jazzcafé, theater de Schuurkerk, 20.30 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Sander Sonnemans Schiedam - Het experiment dat het Gemeentelijk Wo- ningbeheer Schiedam met een bouwproject aan de Sta tionsstraat heeft uitgevoerd, geëntameerd door wethouder Zijdeveld, lij kt niet te zijn ge slaagd. Het was de bedoeling om de woningen met een ven tilatiesysteem met onder meer warmteterugwinning energiezuinig te maken, maar voorlopig heeft het al leen nog maar geld gekost. Na de opknapbeurt die een deel van de woningen aan de Stations straat tussen 1988 en 1991 heeft ondergaan, moet nu ook de twee de fase van het project dat in 1984 werd gebouwd, worden aange pakt. Zogenoemde binnenmilieu- problemen maken het leven van de bewoners er met prettiger op. Daarom heeft het Gemeentelijk Woningbeheer Schiedam beslo ten werkzaamheden uit te voeren om het binnenklimaat in de wo ningen, ontworpen door architec tenbureau Groep Vijf uit Rijswijk en gerealiseerd door aannemings bedrijf Vermeulen-Urbi-Bouw uit Nieuwegem, te verbeteren. Met de klus is 425.000 gulden ge moeid. Ook een experiment met energie zuinige woningen in Woudhoek kostte geld, miljoenen guldens zelfs. Daar vielen de tegenvallers te noteren bij de zogenaamde ME- woningen. Ook daar werd met het terugwinnen van warmte gewerkt en met extra isolatie. Kort na de oplevering van het eer ste gedeelte van het bouwproject aan de Stationsstraat regende het klachten over het binnenmilieu die werden veroorzaakt werd door het slecht werkend ventilatiesys teem. Het ventilatiesysteem maakt deel uit van de voorzienin gen die bij wijze van experiment in de energiezuinige woningen zijn aangebracht. De bewoners kregen al vrij vlot last van kookluchten en rookgassen van het ketelhuis, verder vergeelde de woning vrij snel en was er spra ke van te weinig ventilatie. Voorts was er een slechte afvoer van ver brandingsgassen van de keuken geisers en kwamen koude lucht stromen door het inblaasrooster de woningen binnen. De klachten werden gegrond geacht en met di verse aanpassingen werden de problemen opgelost. Bovendien kregen de bewoners een schade vergoeding van zeshonderd gul den. Nadat de tweede fase van het woonproject gereed was gekomen staken soortgelijke problemen de kop op. Uit onderzoeken, is geble ken dat de binnenmilieuproble- men van het tweede deel, op wat uitzonderingen na, gelijk zijn aan die van de eerste fase. By het be wuste woningenblok speelt de lig ging aan de Horvathweg, het Sta tionsplein en het NS-station ech ter een belangrijke rol. Daar is sprake van extra milieubelasting in de vorm van geluidsoverlast en stank van het verkeer. In overleg met de bewoners die soms zelf de openingen van de ventilatiekanalen afdichtten omdat de lucht niet te harden was. is besloten het gebalanceer de ventilatiesysteem, waarbij af gegeven warmte wordt terugge wonnen, uit te schakelen. Er wor den ook nog andere maatregelen genomen om een einde te maken aan de overlast die de bewoners van het experiment hebben. De bewoners kunnen er vrijwel zeker van zijn dat alle problemen binnenkort uit de wereld gehol pen zijn, want nadat aan de eerste fase van het project onderhouds werkzaamheden waren verricht zijn daar geen klachten meer van daan gekomen. „Het betreft hier een experi ment," reageert een medewerker van het Gemeentelijk Woningbe heer. „Men hoort mij niet zeggen dat het experiment is mislukt. Je leert er altijd iets van. Ook als er iets fout gaat. De problemen zijn ontstaan door een samenloop van omstandigheden en een enkel technisch mankement. Het heeft trouwens een hele tijd gekost om de oorzaak van die problemen op te lossen." Hoek van Holland - CDA-fraktie- leider P. van der Wel heeft het da gelijks bestuur van de deelge- meenteraad vragen gesteld over de weigering van het bestuur om vergunning te verlenen aan Fit- Line BV te Maassluis voor vesti ging in een pand aan de Prins Hendrikstraat in Hoek van Hol land. Het bedrijf wil daar produk- ten verkopen op het terrein van sport en preventieve gezond heidszorg, en een fitness-cen trum en ontspanningslokaliteit vestigen. Voorzitter W. Doorn vindt dat de aanvraag in strijd is met dg leefmilieuverordenmg. „Bovendien is er een afspraak dat we in het centrum geen overlast gevende aktiviteiten zouden toe staan. Verder is de aanvraag m strijd met het bestemmingsplan. We houden ons dus gewoon aan de regels." Maar Van der Wel vraagt of e' m Hoek van Holland behoefte bestaat aan een dergelij ke voorzieningen of die wellicht ook een rol zou kunnen spelen bij de opvang van de hangjeugd'. Door Peter de Lange Schiedam - De naair van de nieuwe stichting die wijkge- bouw de Blauwe Brug in Sehiedam-Noord zou gaan runnen was met zorg geko zen. Behalve voor 'activitei ten en cursussen' stond Accu voor energie en dynamiek. Achteraf kan worden vastge steld dat Accu zijn energie voornamelijk heeft besteed aan het uitvechten van con flicten. Anderhalf jaar duurde het be staan van de nieuwe beheerder. Toen gaf het bestuur de pijp aan Maarten en had de Blauwe Brug andermaal zijn bijnaam 'Gouwe Brug' eer aan gedaan. De bevol- king van Schiedam-Noord stond wederom met lege handen. De be loofde verbouwing van de Blauwe Brug staat door de jongste proble men op losse schroeven en hoe het sociaal-cultureel werk in de wijk er in de toekomst uit zal zien is niet duidelijk. Eén ding is wel duidelijk. Hoeveel geld de ge meente ook steekt m het manage ment, aan het Bachplein blijft het een puinhoop. De Blauwe Brug heeft al een lan ge geschiedenis van onverkwik kelijke ruzies en affaires achter zich. Eind jaren '80 besloot de ge meente Schiedam daar radicaal een einde aan te maken. Jaap Korpel, medewerker van het on derzoeksbureau Research voor Beleid uit Leiden, kreeg de op dracht grondig te analyseren wat er nu precies mis was met het ge bouw. En met de mensen en in stanties die er werkten. Korpel kwam tot de slotsom dat de ingewikkelde beheersstruc tuur het grootste knelpunt was. Er waren teveel organisaties be trokken bij de Blauwe Brug, hun activiteiten overlapten elkaar en dat zorgde voor spanningen. Hij deed de gemeente een serie op lossingen aan de hand. De keuze viel op de 'meuwc bezems vegen schoon'-vanant. Alle mstanties, gemeente, beheerscommissie, ac- tiviteiteneommissia en SSSN (Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord) moesten zich terugtrekken uit het wijkcen trum. De SSSN. broodheer van de beroepskrachten in het sociaal- cultureel werk in Noord, zou fuse ren met Accu, de nieuwe stichting die de Blauwe Brug ging beheren. De gemeente zou in het vervolg alleen nog optreden als subsidie gever. Peetvader Om de breuk met het belaste ver leden zo radicaal mogelijk te ma ken werden voor het Accu-be stuur louter buitenstaanders aan getrokken, mensen die geen en kele binding hadden met de tu multueuze Blauwe Brug-historie. Voorzitter werd Gérard Smits, de voormalige directeur van de Ge meentelijke Sociale Dienst en in de ogen van de gemeente een be- Accu-voorzitter Gérard Smits: klap in het gezicht... Foto Roel Dijkstra kwame ea onpartijdige manager. Bert van Kan werd Smits' rech terhand. vanwege zijn 'verdien sten m het verleden bij het zeer goed lopende wijkcentrum De Er ker in ScluedamAVest. De gemeente reaende erop dat dit duo, aangevuld met vijf onbeken de 'cleane' bestuursleden, erin zou slagen van de Blauwe Brug binnen met al te lange tijd een goed functionerend en drukbe zocht wijkcentrum te maken. Het 'oud zeer was immers opge ruimd? Maar het verleden had wel dege lijk invloed op de verdere ontwik kelingen. Omdat de gemeente al zeer veel geld had uitgegev*" aan het voorbereidende werk van 'peetvader' Jaap Korpel, ving de verse bestuursploeg bot toen om aanvullende kredieten werd ge vraagd voor de verbouwing van de Blauwe Brug en extra perso neel Wethouder De Leede vilde met verder gaan dan het al vast gestelde verbouwingskrediet van circa een half miljoen gulden. Op geld voor meer personeel hoefde Accu ook niet te rekenen. Die weigering betekende een klap in het gezicht van Smits'jon ge ploeg. Oorspronkelijk zou Ac cu, opgericht in juli '91, op 1 ja nuari '92 het beheer overnemen, maar door het getouwtrek over de financiën weid die datum opge schoven, eerst naar 1 april en ver volgens naar 1 mei. Toen de stuk ken eindelijk werden getekend, zat Accu al met een flinke kater. Het bestuur bleef erbij dat het op deze voorwaarden eigenlijk 'on mogelijk en onverantwoord' was de beheerstaken over te nemen, zoals de stichting al op 11 decem ber '91 aan de gemeente had laten weten. Het vertrouwelijke memorandum van 20 januari 1993 waarin het Ac cu-bestuur zijn ontslag toelicht, begint dan ook met de vaststel ling dat het later ontstane conflict met de beroepskrachten in de Blauwe Brug zeker niet de enige oorzaak was van de problemen. „In werkelijkheid moet geconsta teerd worden dat het probleem veel verder gaat. Aan de basis staat het principe wat het sociaal- cultureel werk in een wijk als Schiedam-Noord nu echt moet betekenen." Het Accu-bestuur wilde 'vernieu wend bezig zijn' en streefde naar een veel breder werkterrein dan de vertrouwde formule. Het bege leiden, ontwikkelen en 'opvoe den' van achterstandsgroepen is volgens Accu volstrekt onvol doende in Noord, een snelgroei ende wijk met circa 25.000 inwo ners. Ook de werkende, mondige en ontwikkelde wijkbewoners hebben specifieke problemen die aandacht verdienen. Om die doel groep te bereiken en bij de Blau we Brug te betrekken wilde Accu meer personeel. De gemeente zag daar geen heil in. Dat noopte ver schillende bestuursleden al 'in een vroeg stadium mee te delen dat zij uiterlijk tot 1 januari 1993 wilden aanblijven. Rem Aanvankelijk kon het bestuur re kenen op de st -1 van de be roepskrachten. ij stuurden Smits op 13 december 1991 een warm getoonzette sympathiebe tuiging. Het personeel was het van harte eens met Smits dat de voorwaarden van de gemeente onvoldoende waren om een goede start te garanderen. Maar over de invulling van het werk begonnen de meningen al snel uiteen te lo pen. Toen het bestuur kort na de overname zijn vernieuwende irieeen op tafel legde, ging perso- neelscoördinator Marianne Heij- nemans op de rem staan. Zij vreesde dat de werkers zoveel nieuws tegelijk niet aan konden. Na die eerste confrontatie esca leerde de zaak. Het bestuur, dat zich volgens de afspraak slechts op afstand zou bemoeien met de bezigheden van het personeel, be gon zich meer en meer in de dage lijkse gang van zaken te mengen. Dat draaide in de zomer van '92 uit op een, zoals het bestuur het formuleert in zijn memorandum aan B en W, „duidelijke botsing tussen visies, maar zeker ook tus sen competenties, in de zin van: waar ligt de macht". Er werd een organisatie-adviseur van Program (een provinciale on dersteunende organisatie ,-oor so ciaal-cultureel werkers) ingescha keld om de oorzaken van het con flict bloot te leggen. Deze onder zoeker constateerde half novem ber dat er nogal wat 'ruis' zat in de Vlaardingen - De komst van een huismeester m Holy-Zuid m Vlaardingen staat voorlopig op een laag pitje. Het Gemeentelijk Woningbedrijf zoekt naar een oplossing in het conflict tussen de Bewonersorga nisatie De Toekomst en een klei ne club buurtbewoners. Inzet vormt de komst van een huis meester in het kader van het buurtbeheer Daar zou zeventig procent van de bewoners mee ak koord moeten gaan - het kost ze vijf gulden per maand- om die aangesteld te krijgen- Toen zestig procent binnen was. keurde het GWB de komst van de huismeester goed, zonder dat ver der geënquêteerd was. Wel voer den vijf bewoners een handteke ningenactie tegen de huismeester cn de vijf gulden, die bovenop de huur zou komen Ze haalden bij vijftig procent van de wijkbewo ners een handtekening op. waar op het GWB de komst van de huismeester afblies. Tijdens een vergadering van de raadscommissie Stadsontwikke ling zegde De Toekomst het ver trouwen op in het GWB. Daarop spraken meerdere raadsleden uit dat de huismeester er toch moest komen. Dat leidde tot een verga dering tussen De Toekomst en het GWB, waarbij is afgesproken dat er een „afkoelingsperiode van enkele maanden" komt, aldus Toekomst-voorzitter Dick van der Werff. In die tijd komt er geen huismeester Van der Werff: „We hebben begre pen dat er, als we nu zeggen: de huismeester moet er komen want de politiek wil het, piübleinen kunnen ontstaan; dat het een moeilijke zaak wordt. Het GWB gaat nu eerst met de andere partij praten. Wij blijven op het stand punt staan dat de huismeester er moet komen, ook al omdat de po litiek daar een beslissing over heeft genomen." Voor De Toekomst is nu dus het GWB aan zet. „Die moet eerst maar eens afspraken nakomen. Wij doen in de tussentijd^ hele maal niets." Van der Werff laat doorschemeren dat het buurtbe heer wordt neergelegd als de huismeester er niet komt. Vol gens hem sluiten de Eabberspol- der en de Westwijk zich dan bij De Toekomst aan. communicatie tussen bestuur en werkers en stelde een bemidde lingspoging voor. Volgens het be stuur wilden de werkers dat aan bod niet accepteren. Spuugzat Met uitzondering van Gérard Smits kreeg het Accu-bestuur op 3 december een brief van de zes medewerkers waarin zij hun ver trouwen in de voorzitter opzeg den. Een dag later volgde een brief waarin het personeel de fu sie tussen Accu en hun werkge ver, de SSSN, formeel aftvees. Re den: „Het Accu-bestuur is niet de mocratisch samengesteld. Met het verdwijnen, van de SSSN verdwijnen ook de democratische ingangen binnen het professio neel sociaal-cultureel werk in Schiedam-Noord. Nog eens drie dagen later schreef Marianne Heijnemans dat zij de „ongenuanceerde, destructieve kritiek" van Smits op haar cn haar medewerkers „spuugzat" was. Zij ergerde zich aan de „steeds weer ten tonele gevoerde grootse, ambitieuze opdracht" van Accu, niet uitsluitend dat die eerder werd ingegeven door per soonlijke ambities van individu ele bestuursleden dan door de ge meente Schiedam als uiteindelij ke opdrachtgever. Met deze correspondentie op tafel stond de uitkomst van het laatste overleg tussen bestuur en be roepskrachten op 10 december al vast. Het bestuur gooide het bijl tje er bij neer, de Blauwe Brug achterlatend zonder beheerder De gemeente Schiedam is, na een investering van enkele hom derdduizenden guldens, terug bij af. De raadscommissie van wet houder De Leede bespreekt vrij dag in een besloten vergadering hoe het nu verder moet met het zorgenkindje Blauwe Brug.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1