13 Chauffeurs zijn vernielingen beu Burgemeester gaat met gedupeerde bestuurders praten Ambitieuze plannen voor senioren-woningen bij De Wetering Riagg helpt lesbiënnes Veel belangstelling piepklein atelier SHIRTS Plantage-festival zoekt artiesten Expositie in 't Paard Striptekenaar te gast Beneden Maas doet ook assurantiën Polderwegen Open dag BGS goed ontvangen Straatnamen in Babberspolder BODEMPRIJZEN BIJ BASSY'S PROFITEER VAN DEZE KNETTER-TE-GEKKE PRIJZEN! ALLE KOSTUUMS PANTALONS 'News' JfiST- |\H) 39,90 div. kleuren! JEANS-KATOEN- VISCOSE yté.- NU 29.90 o.a. News, Salty Dog, Stadium 10-taf/en modellen o.a.Richyje£ NU 49,98 Stadium)^- NU 49,90 New fashion Feestplein voor Tavenu-zaaltje j Rotterdams Dagblad Donderdag 11 februari 1993 Na ruim een decennium willen verschillende muzi kale instellingen in Schiedam een verloren gewaan de traditie nieuw leven inblazen; een popfestival op koninginnedag in de muziektent in de Plantage. Schiedamse bands worden uitgenodigd zich te mel den bij de organisatoren. De coördinatie van het festival is in handen van Mu sical Events Foundation, het boekingskantoor van de Schiedamse impressario Ron Jaspers. Uiteenlo pende clubs als het Schiedams PopoverJeg, collect .ef Het Slachthuis en Muzikanten voor Muzikanten hebben hun medewerking aan het evenement toege zegd. Muzikanten kunnen een demo, eventueel vergezeld van een biografie, sturen naar Musical Events, post bus 744,3100 AS Schiedam. Zekerheid over het door gaanvan het evenement kan overigens nog niet wor den geboden. Voor het evenement is een gemeente lijke vergunning nodig. Ook zijn de muzikanten nog naarstig op zoek naar financiële middelen. Esther Zitman maakt zwart-wit-tekeningen met pot lood en houtskool en Iaat de komende weken enkele van haar werken zien in drank- en spijssalon 't Paard aan de Hoogstraat 162. Zitman is gecharmeerd van Italiaanse kunstenaars en verwerkt de indrukken die ze in verschillende landschappen opdoet, in haar tekeningen, 't Paard is elke dag vanaf 16.00 uur ge- open di Robert van der Kroft, sinds 1977 de tekenaar van de stripfiguren Sjors en Sjimmie, brengt woensdag 17 februa ri een bezoek aan de jeugdbibliotheek aan de Korte Haven. Tot en met zaterdag 20 februari wordt daar de tentoonstel ling 'Hoe wordt een strip gemaakt' ge houden. Onder de titel 'De Sjors en Sjimmie Sjo' verzorgt Van der Kroft een dia presentatie en geeft hij een demonstra tie striptekenen. De stripmiddag begint om 15.00 uur en is gratis toegankelijk voor iedereen vanaf elf jaar. Vlaardingen MEE ,NEE- het MEUÏ foÊNOEfe Z'J GEWEEST iWt GAAN TOT ZtBMS Het christelijk economisch college Beneden Maas start met ingang van het nieuwe schooljaar een sa menwerkingsverband met assurantiekantoor Van den Endc in De Lier. De overeenkomst, die vrijdag 12 februari wordt ondertekend, stelt leerlingen van de afdeling bank- en verzekeringswezen in staat naast het normale diploma administratie (MEAO) een aanvullende opleiding te volgen. Achterliggende gedachte daarbij is dat de aansluiting naar het be roep makkelijk verloopt. De school verzorgt de lessen voor het vak assurantie en Van den Ende laat de leerlingen door middel van praktijkmiddagen een kijkje in het asssurantiekan- toor nemen. Van den Ende geeft niet alleen prakti sche lessen maar verzorgt ook oefeningen in het vaststellen van de waarde van inboedels, en grootte van de schade. Schiedam donderdag 11 februari Start cursus tekstverwerking met WordPerfect, Tëerstoof. 20.30 uur, Jamsessie. Podium, 21.00 uur. vrijdag 12 februari Gijr> Radijs (jeugdtheater), Teerstoof. 14.00 uur. Vlaardingen donderdag 11 februari Dolf de Vries (cabaret), Harmonie, 20.30 uur. Jules Decider, Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. De bunker (film). Stadsgehoorzaal. 20.30 uur. Maassluis donderdag 11 februari Bridge, Koningshof, 19.45 uur. Al in oktober 1992 heb ik een brief aan de gemeente Schiedam geschre ven over de afsluiting van de polderwegen. Het is nu inmiddels drie maanden later en ik heb nog steeds niets gehoord. Ik zie wel steeds meer en meer alarmerende berichten in de kranten. In het Rotterdams Dagblad van 26 januari stond een aantal uitspraken van wethouder Zijdeveld, die mij in het verkeerde keelgat schoten. ..Een tweede ontsluitingsweg in Spaland is niet nodig hoor, wellicht als er in de toekomst doorgebouwd zal worden." zei hij. En dat terwijl ik ai ruim anderhalfjaar mijn wekker niet hoef te zetten, vanwege de inmid dels vertrouwde geluiden van de heimachines. Ik ben het roerend eens met de raadsleden Houtkamp en Broecke van D66. dat er geen afsluiting van de Kandelaarweg kan plaatsvinden, voordat er alternatieven zijn gevonden. De bewoners uit Spaland spre ken niet meer van 'sluipverkeer, want voor hen is dit een normale ont sluitingsweg! Voor mij persoonlijk is dit gewoon de weg naar het station Delft-Zuid. Deze situatie had al veel eerder moeten worden aangepakt en dan geen onzinnig gepraat dat de wijk makkelijk bereikbaar is, want sinds ik hier woon zijn er alleen maar wegen afgesloten en zelfs buiten de spits staan er lange files bij de talloze stoplichten. De heer Zijdeveld kan makkelijk praten, hij kan waarschijnlijk op de fiets naar zijn werk! Het is toch te gek voor woorden dat we vanuit een steeds dichter bcvolk- ter Spaland geen kant meer op kunnen. Om maar niet de denken aan calamiteiten! Het is zo langzamerhand de hoogste tijd om eens een éch te oplossing te vinden, namelijk een tweede ontsluitingsweg! En niet van die korte termijn-oplossingen als het beter afstemmen van de ver keerslichten! Mw.D.KJos, Schiedam Maassluis - In Maassluis woonachtige vrachtwagenchauffeurs zijn, na een reeks incidenten, de vernielingen aan hun vervoer middelen beu. Op last van het gemeentebestuur moeten de trucks op een parkeerterrein aan de Industrieweg worden ge stald, maar volgens de chauffeurs worden de voertuigen daar blootgesteld aan vernielingen. Van de gemeente eisen ze maat regelen om de onbewaakte voertuigen te beschermen. Na diverse vernielingen durven de chauffeurs Ron de Kruif en Ton Kal hun bedrijfsvoertuig nauwelijks nog aan de Industrie weg te stallen. De wijde omgeving is onbewoond, dus sociale contro le is er niet. De begroeiing zorgt er bovendien voor dat de geparkeer de voertuigen vanaf de weg nau welijks te zien zijn. Voor vandalen en dieven vormt de parkeerplaats daarmee gewild terrein. De Kruif en Kal vinden dat de ge meente de morele plicht heeft om maatregelen te nemen. Vroeger konden chauffeurs een oogje in het zeil houden door de vrachtwa gen in de eigen straat te parkeren. Sinds een aantal jaren mag dat niet meer. „Dat is terecht," zegt opbouwwerker Bert Hoetmer, die het opneemt voor de chauffeurs. ..Maar ik vind dat er maatregelen moeten worden genomen om de overlast te beperken. Daarop heb ben de chauffeurs recht." Burgemeester Janny Stcr- kenburg-Versluis heeft inmiddels ingestemd met een gesprek met de chauffeurs. De twee beroeps- rijders dringen aan op verschil lende maatregelen. De belang rijkste is dat het parkeerterrein door middel van een hek wordt af gesloten vor onbevoegden. Alleen de chauffeurs zouden een sleutel van het terrein moeten krijgen. ..In Nieuwerkerk aan den IJssel zijn er goede ervaringen mee op gedaan," zegt Bert Hoetmer, „Be drijven hebben daar een kleine bijdrage in de kosten gedaan. Dat is voor hen gunstig, want daar mee kan grote schade aan de trucks worden voorkomen." Verder willen de chauffeurs dat de politie vaker in de omgeving van het parkeerterrein gaat sur veilleren. Het weghalen van de begroeiing zou volgens hen ook een gunstig effect kunnen heb ben. De chauffeurs willen hun grieven bij het gemeentebestuur staven met de uitkomst van een enquête, die op dit moment onder de Maas- sluise vrachtwagenchauffeurs wordt gehouden. In korte tijd hebben Kal en De Kruif zeventien ingevulde formulieren ontvan gen. Die bevestigen het beeld dat de chauffeurs regelmatig met schade te kampen hebben. „Van de zeventien chauffeurs hebben er zestien schade ge meld," zegt Bert Hoetmer. „Eén chauffeur maakt melding van vernielingen aan zijn voertuig op vijf verschillende momenten. De sehadelijst is enorm. Er is onder meer melding gemaakt van ge broken voorruiten, graffiti op de auto, kapotte mistlampen, door gestoken kabels, gebroken ruht- wissers en een bekraste cabine. Gestolen wordt er ook. Naast ac cu's zijn er verscheidene ladingen weggenomen." Een aantal werkgevers heeft hun Maassluise chauffeurs reeds la ten weten dat zij de schade beu zijn. „Als er niks gebeurt, moeten de chauffeurs de vrachtwagens straks bij hun baas gaan stallen." zegt Bert Hoetmer. „Dat is heel vervelend als je vijftig kilometer uit de buurt woont. Voor de chauf feurs is het te hopen dat de ge meente snel maatregelen neemt." Door Wessel Penning Vlaardingen - Tot voor kort waren bejaarden 'zielepoten' en was het vanzelfsprekend dat ze werden weggestopt in tehuizen of in klei ne vierkante huisjes met een plat dak. Tegenwoordig heten ze 'ou deren en senioren', die zich steeds meer gaan vestigen in zo genaamde aanleunwoningen. Dat soort ou derenwoningen-nieuwe stijl zal binnen een jaar of twee verrijzen aan de Claudius Civilis- laan en worden aangebouwd aan het bestaande verzorgingstehuis De Wetering. Of gaat de Raad van State de am bitieuze plannen van Patrimoni ums Woningstichting nog dwars bomen? Op de geplande plek mo gen officieel namelijk geen nieu we woningen worden aangelegd, maar de minister van Vrom heeft inmiddels vorige week ontheffing verleend. „Onbegrijpelijk, die moeilijkheden," zegt Jos van de Pas en Cock de Koning van Patri monium is het met hem eens. „De Wetering ligt,midden in een park. Het hardste geluid daar komt van de vogels." Maar ze hebben goede hoop dat vanaf juni met de bouw kan wor den begonnen. „Het moet ge woon, de markt vraagt erom. Vlaardingen heeft behoefte aan woningen voor ouderen. De ver grijzing zal nog tot ver in de vol gende eeuw voortduren." zegt Do Koning. „Gelukkig beseft de ge meente dat ook. Die heeft zich at heel enthousiast getoond en via het gebruikelijke lobbyen in Den Haag haar uiterste best gedaan een bouwvergunning te krijgen." Bij Patrimonium noemen ze het de tendens van intra-murale naar extra-murale bejaardenzorg. De overheid stimuleert die ontwik keling. bevreesd als ze is voor de oplopende kosten van de heden daagse bejaardenzorg. Maar tege lijk lijken de ouderen-van-nu be hoefte te hebben aan meer zelf standigheid en stellen ze hun ver huizing naar een verzorgingste huis het liefst zo lang mogelijk uit. De Koning; „De ouderen zijn mondiger geworden en kriti scher. De huidige golf 'nieuwe' bejaarden leeft niet meer alleen van een AOW-uitkering maar heeft, dankzij de pensioenvoor zieningen, wat geld te besteden. Deze groep hoeft haar hand niet meer op te houden. Het zijn geen huurders meer. die in de rij staan bij de woningstichtingen. Het zijn cliënten geworden, die kwaliteits eisen hebben. En die berg jc niet zomaar ergens op, zoals nog tot een tiental jaren geleden ge beurde. Nee, die verschaf je een woning die contact houdt en eige- lijk een brugfunctie vervuld met de samenleving." De nieuw te bouwen aanleunwo ningen. 109 in totaal, aan de Clau dius Civilislaan lijken perfect te passen bij deze 'moderne' oude ren. Ze zien er luxueus uit, het mocht wat kosten. Van de Pas: „De kwaliteit stond voorop. Het budget heeft steeds niet de priori teit gehad. We hebben daarom het eerste ontwerp van architecten bureau Houdijk nauwelijks aan gepast." De huur is toch laag gehouden, sociale woningbouw waardig. De ouderen zullen voor de drieka- mer-flats niet meer dan zeshon derd gulden hoeven te betalen. Dat zou niet veel zijn voor de kwa liteit van de woning. „Het is dan ook geen woning, die slechts be taalbaar is voor zeer welgestelde ouderen," zegt Van de Pas. Enthousiast De directie van bejaardentehuis De Wetering heeft al dolenthou siast gereageerd op de bouwplan nen. Zelf ontbreekt het hen aan financiële middelen voor een ver bouw en nieuwbouw. Dat Patri monium ook het beheer van de nieuwbouw zal verzorgen was een fikse meevaller. En dat zon ambi tieus bouwplan gaat worden uit- CocU de Koning van Patrimonium (links) en Josvan de Pas; 'On begrijpelijk, die moeilijkheden'. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra gevoerd, was anderhalf jaar gele den, toen het eerste contact met Patrimonium werd gelegd, hele maal ondenkbaar. De Koning, steeds enthousiaster: „Het project is bepaald geen een heidsworst, eigenlijk een gevolg van jaren woningen bouwen, een verzameling van alle goede pun ten, een optimalisering van alle wensen." Hij stokt even. Dan: „Het is bijna wetenschap." Pronkstuk De architecten hebben drie ver schillende woonculturen in het plan verwerkt. Een aantal aan leunwoningen 'kijkt uit' op de Claudius Civilislaan. een ander gedeelte op het rustige binnenter rein (met waterpartij) en, staat in het plan. „tenslotte is er een situ atie gecreëerd waarbij de bewo ners in een semi-privé gebied voor hun woning-entree medebe woners kunnen ontmoeten." Dat laatste is gelijk hel pronkstuk van het ontwerp. Van do Pas:. „De woningen zijn gebouwd in een atrium, in een pastelkleurig gebouw van drie verdiepingen, met een golvend dak, dat via de glazen zijkanten daglicht doorlaat. Het is aan de bewoners om die ruimte, als ze dat willen, met behulp van wat zitjes en bloemetjes gezellig te maken. Eventueel kunnen ze da genlang de deur openhouden." Van de Pas geeft nog eens aan hoe stringent rekening is gehouden met de wensen van ouderen. ..Het is bekend dat ouderen liever geen trap lopen. Dan zie je plotseling overal ouderenwoningen op de begane grond, wat hen weer een onveilig gevoel geeft." Op palen Voor de toekomstige bewoners van de aanleunwoningen is een tussenvorm bedacht: de gebou wen staan op palen en zijn goed bereikbaar per lift. Het is de be doeling dat op de begane grond een aantal plaatsen voor medi sche voorzieningen (de dokter, de fysiotherapeut, dc tandarts) wor den gecreëerd. De appartemen ten zelf, zullen 'via binnengan- gen' in verbinding staan met het oude gebouw van De Wetering, dat via een verbouwing „ook een flinke facelift" zal krijgen. Zwaartepunt De nodige zorg kunnen dc bewo ners zelf regelen met het bejaar dentehuis. De kosten moeten dan worden betaald aan De Wetering zelf, dat dus eigenlijk gaat funge ren als een zorgcentrum in dc wijk. ..Met de toenemende ver grijzing zullen we toch veel meer een verschuiving van het zwaar tepunt naar dc wijkcentra gaan zien." Patrimonium is slechts ver antwoordelijk voor het beheer van de woningen zelf en ontvangt daarvoor dus maandelijks de huurprijs. Dé kracht van het project zou het mul li functionele karakter van de woningen zijn. Van de Pas: „Met een enkele kleine aanpassing kunnen ze geschikt worden ge maakt voor invaliden. En als de vergrijzing stopt, pakweg in het jaar 2020, en er steeds minder be hoefte is aan woningen voor oude ren, kunnen in dit complex ook jongere mensen gaan wonen. De voorzieningen lenen zich daar voor en blijven nog jaren univer seel inzetbaar. Wij hebben ge dacht in meer levensfases en zijn dus niet afhankelijk van de markt." Op grond van de aanmeldingen, nu al, mag worden verwacht dat alle woningen in zeer korte tijd zullen worden vergeven. Aan 65plussers, dat nog wel. Vlaardingen - Het Riagg Rijn mond Noord West gaat lesbische vrouwen helpen. Er is een project gestart waarvoor een maatschap pelijk werkster. Coby Langen- kamp, is vrijgemaakt. Zij is al eer der beroepsmatig in die wereld actief geweest. Met het project wil de Riagg-afde- iing, waaronder de steden Rotter dam. Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland vallen, lesbische vrouwen met psycho-sociale problemen hel pen, bijvoorbeeld met hun lesbi sche gevoelens of met reacties daarop van anderen. Afspraken kunnen worden gemaakt via het project Vrouwenhulpverlening, telefoonnummer 010-4453442. Schiedam - De open dag bij de Bedrijfsgemeenschap Schiemond (BGS). die zaterdag is gehouden, is goed gewaardeerd, leert de uitkomst van een enquête die op die dag is gehouden. De ruim tweeduizend bezoekers heb ben laten welen de open dag als zeer positief te hebben ervaren. De bezoekers hadden met name belangstelling voor de modeituin die was aangelegd in het bedrijfs restaurant. Ook andere afdelin gen werden druk bezocht. De op brengst van de lotenverkoop is naar de Schiedamse Invaliden Sportvereniging De Ooievaars ge gaan. Vlaardingen - Vlaardingen krijgt er een Com mande rij fiat bij. Zo al thans gaat de flat heten die moet verrijzen op de hoek van de Am- manstraat ter hoogte van Plein 1940. Het college van burgemees ter en wethouders heeft, na over leg met de gemeente-archivaris, de raad voorgesteld deze naam in te voeren. Een en ander maakt onderdeel uit van de straatnaamgeving in het gedeelte van de Babberspolder waar nieuwbouw wordt neerge zet. Getracht is de bestaande na men zoveel mogelijk te handha ven, maar aan enige veranderin gen valt niet te ontkomen, aldus BenW. Zo kan de naam Goudsestraat vervallen, en aldaar met de naam Pompenburgsingel verder wor den gegaan. „Aan de bestaande verwarring met de Goudsesingel kan dan een einde komen," aldus het college. Verder komt er een EJeonora- straat, lopend van de huidige Goudsestraat tot de Amman- straat. En de binnenplaats die ontstaat aan de Rotterdamseweg krijgt de naam Franciscahof. De naam Benthemstraat mag verval len van B en W. Deze maquette toont hoe De Wetering er aan de Claudius Civilislaan uit moet gaan zien. 109 aan leunwoningen bieden kwaliteit Foto Ellen den Ouderv'Roel Dijkstra Door Leen van Ocijcn Hoek van Holland - Het 'pijpen- laatje' telt in totaal nauwelijks vijfentwintig vierkante meter. Het pandje ligt ingeklemd tussen een hotel en een modezaak aan de Hoekse Rietdijkstraat. Het interi eur bestaat uit een tafel die zijn beste tijd heeft gehad en een paar stoelen die duidelijk ook niet van de eerste eigenaar zijn. „Het heeft geen zin om hier met een mooi interieur te werken. Ik ben dc hele dag bezig met allerlei materialen. Bovendien is het niet de opzet om hier een steriel ate lier te maken. Het moet iets uit ademen. Die rommel is een on derdeel van de sfeer," zegt Eowyn I C A MC teveel merken Ju«SiO am te noemen rijdag koopavond. 1 e Middellandstraat 7a, Rotterdam T elef oon 010-4134668 var. der Linden. Hij heeft sinds enige tijd het winkeltje in huur en het ingericht als werkplaats. 'Atelier Verf en Glas", zo heeft hij het zelf gedoopt. Want Eowyn van der Linden houdt zich vooral be zig met maken van objecten in glas en lood en gebogen glas. Hij hooft daar geen speciale oplei ding voor genoten. „Ik heb me altijd voor dit werk ge ïnteresseerd. Maar mijn dagelijks leven bestond uit dc bekende twaalf ambachten en dertien on gelukken." zo haalt de 45-jarige Hoekenaar een cliché uit de kast. Zijn tweede bekende beeldspraak is dat zijn werk 'een uit de hand gelopen hobby' is. Achttien jaar geleden begon hij aarzelend zijn eerste werkstukje te maken. „Ik keek in de keuken bij iedereen die met glas in lood bezig was. ik stak er overal wat van op en ik denk dat ik nu tot de goede vak mensen behoor." vindt hij. Voor keuren heeft hij nauwelijks. De opdrachten variëren van een lamp i; oen glas in loodraam voor oo n voordeur. Daarnaast houdt hij zich bezig met het maken van voorwerpen van gebogen glas. Enkele fraaie fruitschalen in het atelier vormen een proeve van zijn bekwaamheid op dit punt. De boomlange Van der Linden schuift moeizaam zijn benen on der de tafel en buigt zich weer over een rond glas-in-lood-objcct. „Het moet een lichtornament worden." verklapt hij. Belangstelling heeft hij genoeg in zijn atelier, dat alleen van dins dag tot en met vrijdag in de mid dag is geopend. Naast zijn eigen werk biedt Van der Linden in zijn atelier ook an dere kunstenaars de gelegenheid tot exposeren. Ondanks de be perkte ruimte hangt er momen teel werk van vier schilders, die allemaal een aantal doeken heb ben aangeleverd. Van de zijde van de kunstenaars is er in ieder geval voldoende be langstelling om gedurende het komende jaar een maandelijks wisselende expositie in te richten. ..In principe kan iedereen hier zijn of haar werk ophangen. Het blijft dan een volle maand in het atelier en vervolgens komen er weer anderen aan de beurt. Al het werk dat hier hangt is te koop." Maasland - Het plein voor het Ta venu-zaaltje in Maasland moet dusdanig worden ingericht dat er meerdere activiteiten kunnen worden ontwikkeld. Dat schrijft het college van burgemeester en wethouders aan de gemeente raad. Daarbij wordt gedacht aan diverse festiviteiten. Verder is er langs de Diepenburehstraat aldaar een medisch centrum gedacht, waar voor de voorbereidingen al in een ver stadium zijn. Tegen de ING- bank zouden nog bergingen en een kantoorgebouwtje moeten worden gerealiseerd. Een en ander is pas mogelijk als de bestemmingsplannen 'Dorps kern' en 'Dorp West' worden aan gepast. B en W stellen voor dat te doen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1