Waterweg 11' Huurders boos over servicekosten Gemeente grijpt in bij Accu Bronzen dame op de fiets? Projectontwikkelaar blijft geloven in Warande-project 'Tuinonderhoud niet goed, maar servicekosten zijn wel verhoogd' Hoogenraad wil nieuwe discussie over centrale VAC wacht op geld Miljoenenorder Koni voor dempers onder TGV Kanon van 'Admiraliteit tot de Maze' in museum ECD praat met VN na beslag Crna Gora Beroofd van spaargeld Aanrijding door drugs Overlast van honden op strand is groot Tegenvaller voor YVBS in Zuid Riotgun in beslag Vechtpartij met honden Hardrijders gepakt Rotterdams Dagblad Donderdag 11 februari 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Oud-Beijerland Schokdemperfabrikant Koni in Oud-Beijerland heeft een grote order gekregen van de Franse TGV-fabrikant GEC Alsthom voor de leve ring van spoorwegschokdempers. Met de order is een bedrag van 2,5 miljoen gulden, gemoeid GEC Al sthom is de bouwer van de hoge-snelheidstreinen in Frankrijk, de TGV. Koni gaat verscheidene typen dempers leveren. Eén ervan is de rotatiedemper die de slingerbewegingen van de TGV onder controle houdt, hetgeen bij snelheden van driehonderd kilo meter per uur noodzaak is. Het bedrijf Koni kampt overigens met problemen in de autodempers-branche. De slechte vooruitzichten op deze markt dwingen het bedrijf de produktie met twintig procent te verminderen. Het personeel wordt gedwongen daarvoor vrije dagen op te nemen. Rotterdam - In het Schielandshuis is vanaf vandaag .een zeventiende-eeuws Rotterdams kanon te zien. ;Het bronzen kanon werd enige jaren geleden uit de izee opgediept. De zogenoemde 12-ponder is bijna drie meter lang en weegt ongeveer 1500 kilo. Het •werd in 1645 in opdracht van de Admiraliteit tot de ;Maze gegoten door Rotterdamse geschuts* en brons gieters Comelis en DirkJansz Ouderogge. Voordat het kanon kon worden geëxposeerd is het 'grondig gerestaureerd onder leiding van de Rotter damse beeldhouwer en bronsgieter Willem Verbon, die ook het beeld voor het Schielandshuis heeft ge- maakt, De 'twaalfponder' was eert fors stuk geschut dat ko* ,gels van een zelfde gewicht kon afvuren, die samen met het buskruit aan de voorkant van de loop wer den ingebracht. Waarschijnlijk heeft het kanon dienst gedaan-op een van de oorlogsschepen van de Admiraliteit die de Hollandse handelsvloot moest beschermen. „Hoe het nu precies in België terecht is gekomen en wanneer het letterlijk en figuurlijk; bo ven water is gekomen, dat weten we ook niet precies. Het onderzoek is wat dat betreft doodgelopen," zegt woordvoerster Marijke Corneth van het Historisch Museum. In ieder geval moet het kanon ooit van boord zijn geraakt of met een schip zijn vergaan en vervolgens diep in de zeebodem terecht zijn geko men. gezien de goede staat waarin het verkeert. Het kanon is niet uitgesproken zeldzaam, maar wordt wel gezien als een bijzondere vorm van am bachtskunst en is voor Rotterdam vooral interessant gezien de belangrijke positie die de Admiraliteit tot de Maze in Rotterdam innam in de 17de eeuw. Rotterdam - De Economische Controle Dienst (ECD) gaat met de Verenigde Naties overleggen over het •opheffen van het beslag op de lading steenkool van de bulkcarrier Crna Gora. Gisteren heeft de Rotter damse rechtbankpresident mr. L. M. F. ter Kuile in kort geding beslist dat het beslag van de ECD op de zestigduizend ton kolen ongeldig is. De ECD heeft het vroegere Joegoslavische schip Crna Gora maanden geleden aan de ketting gelegd, omdat de lading valt onder het VN-embargo tegen Servië en Montenegro. De partij kolen ligt nu bij de EMO (Maasvlakte). De uitspraak van mr. Ter Kuiie betekent dat 'besmette' schepen wel aan de ketting mogen worden gelegd, maar dat er op de lading geen beslag rust. „De handelswaar wordt vrijgegeven, de eigenaar kan nu gewoon zijn contract nakomen," zegt een woord voerder van de ECD. „De situatie wordt nu wel heel ingewikkeld. Aan de ene kant is er het standpunt van de sanctiecommissie van de Verenigde Naties, aan de andere kant is er de uitspraak in kort geding." Het proces tegen de ECD was aangespannen door de rederij Zeta, de eigenaar van de Cma Gora. Rotterdam - Een 88-jarige vrouw is dinsdag in haar woning aan de Gysingstraat beroofd van haar siera den en haar spaargeld. Twee vrouwen maakten ge bruik van een bekende smoes om binnen te komen. Ze dienden zich aan als de nieuwe buren. Terwijl een van hen het slachtoffer aan de praat hield doorzocht de ander de woning. Pas gisteren merkte de vrouw dat niet alleen al haar sieraden waren gestolen maar ook een bedrag van 50.000 gulden uit de linnenkast. Rotterdam - Een kop-staartbotsing op rijksweg 16 heeft er gisteren toe geleid dat de politie een aan drugs verslaafde automobilist kon arresteren. De man was de veroorzaker van rfo aanrijding Toen de politie arriveerde bleek hij behoorlijk onder invloed van verdovende middelen te zijn. Bovendien was de auto niet verzekerd. In de auto werd ook nog een vuurwapen gevonden, terwyl de man zelf tien gram harddrugs en wat patronen op zak had. Schiedam - Het college van B en W heeft ingegrepen bij de Schiedamse stichting Accu, die vanuit gebouw De Blauwe Brug voor het sociaal-cultureel werk in Schiedam-Noord zorgt. Het college wil bereiken dat de acti viteiten zoveel mogelij.c door gaan. Bij Accu zijn twaalf men sen in dienst. Het bestuur van de stichting Ac cu stapte een paar weken gele den in zijn geheel op, mede door gebrek aan onderling vertrou- wen bij personeel en leiding. Vol gens het bestuur heeft de ge meente te weinig geld beschik baar gesteld voor volwaardig so ciaal-cultureel werk in dit stads deel. Het college heeft besloten alle subsidies stop te zetten. Er wordt voorlopig alleen nog maar in indi viduele gevallen geld verstrekt en dan nog pas na goedkeuring van een externe accountant, die voor twaalf uur per maand wordt 'ge huurd' van het bedrijf VB Ac countants, De voorstellen moeten vanuit de personeelsorganisatie via een coördinator komen. De gemeente staat garant voor de sa larisbetaling aan de personeelsle- Daarnaast zal een externe advi seur de Accu-organisatie door lichten en wordt er gezocht naar een nieuw bestuur, dat duidelij ker dan tot nu toe het geval was zal weten wat de verantwoorde lijkheden zijn. Groen licht De gemeente hoopt zo te bereiken dat Accu binnen afzienbare tijd weer naar behoren functioneert Voor deze aanpak heeft het col lege groen licht gekregen van de raadscommissie voor Welzijn. Afgesproken is dat, „gezien de gevoeligheid van de materie", wethouder Bart de Leede de eni ge woordvoerder is voor de ge meente. Zonder de ingrepen van de ge meente zou Accu stuurloos zijn gebleven, aldus een persbericht van de gemeente. De rijkbe- werkte zeven tiende-eeuw se 'twaalf ponder': nieu we aanwinst van het Foto Arenda Domen/ Rotterdams Door Sander Sonnemans Vlaardingen - Bewoners van de Vettenoordse-en Babberspol- der en de Indische buurt hebben bij het college van B en W en de gemeenteraad vanVlaardingen schriftelijk hun beklag gedaan over de wijze waarop het Gemeentelijk Woningbedrijf (GWB) hun klachten behandelt. De zaak draait om het tuinonderhoud en de daaraan verbonden servicekosten die in de huur worden doorberekend. Een groepje bewoners is niet te spreken over het onderhoud en weigert de stijgende servicekos ten. te betalen. Het GWB probeert de ontstemde huurders, door te dreigen met een deurwaarder, te dwingen aan hun financiële ver plichtingen te voldoen. „Een vergelijking van de GWB- rekening met het rapport 'Groen wordt duur betaald' van de SP leert ons dat de uitleg van het GWB niet volledig is," schrijven de bewoners. „In de berekening van de onderhoudskosten van de gemeenschappelijke tuinen zijn ook de grondophoogkosten opge nomen. Dat is ons nooit gemeld. Nu betalen 8617 huurders van het GWB zonder dat ze daarvan op de hoogte zijn gesteld, op jaarbasis ongeveer 34,= per woning voor het ophogen van de grond. Vol gens de Huurprijzenwet is het niet eens toegestaan dat in de kosten van het tuinonderhoud te verrekenen." Omdat de boze huurders uit het rapport hebben opgemaakt dat de andere huurders in Vlaardingen in vergelijkbare omstandigheden geen grondophoogkosten krijgen doorberekend, menen ze slachtof fer te zij n van onredelijke doorbe rekening van kosten aan de huur ders door het GWB. Verder kun nen ze het niet verkroppen dat het groen in de straat nauwelijks aandacht krijgt, ook al betalen ze servicekosten voor het onder houd van de gemeenschappelijke tuinen. In plaats van keurig ge snoeide struiken kijken ze uit op wildgroei. En dat het GWB een bezoek van de deurwaarder in het vooruitzicht stelt, is ze ook al in het verkeerde keelgat geschoten. Verdubbeld „Het woningbedrijf heeft het tuinonderhoud uitbesteed aan een firma die er maar een potje van maakt," zegt G. Hoogerwerf. De 76-jarige bewoner van de Van Beethovensingel vindt het een kwalijke zaak dat het GWB nog nooit heeft ingegrepen. „Vorig jaar betaalden we ƒ6,45 per maand en dat bedrag is nu ver dubbeld. We betalen voor iets dat we niet krijgen. Iemand die zijn auto voor een reparatie naar de garage brengt en merkt dat het euvel niet is verholpen, betaalt toch ook niet? Regelmatig heb ik, en met mij nog een paar anderen, bij het GWB gemeld dat er sprake is van belabberd tuinonderhoud. Er komt amper iemand kijken. Op brieven aan mevrouw Theis- sen (directrice GWB. red.) krijgen we geen antwoord. Vaak gaan we zelf aan de slag om het groen er een beetje aardig uit te laten zien. Daar hoeven we toch zeker niet voor te betalen? De gemeente laat iets uitvoeren zonder te controle ren of het wordt gedaan." Mevrouw A.M.W. Theissen van het GWB: „De huurders betalen alleen voor onkosten die onder het beheer van het GWB vallen. De servicekosten worden met de huur verrekend. Vroeger kregen mensen bij de jaarafrekening geld terug of moesten ze bijbeta len. Met het instellen van een an der basisbedrag willen we daar vanaf. In het verleden is vastge legd dat zestig procent van de on derhoudskosten doorberekend mag worden naar de bewoners. En dat wordt gedaan per complex, niet per woning." „Over het tuinonderhoud," gaat ze verder, „hebben we inderdaad klachten gehad. Momenteel zijn we aan het kijken of er een oplos sing gevonden kan worden. We denken daarbij aan het privatise ren van de tuintjes. Er zijn men sen die aangeven zelf de gemeen schappelijke tuin te willen bij houden maar dan moeten we wel de garantie hebben dat het inder daad gebeurt. Als iemand dat werk op zich neemt en er na een half jaar mee stopt, schieten we er niets mee op." Maassluis - De Maassluisc ge meenteraad moet opnieuw praien over een warmtekrachtcentrale in het industriegebied in de Kapel- polder, langs de Nieuwe Water weg, vindt het PvdA-raadslid Pie- ter Hoogenraad. De centrale biedt daarvoor genoeg voordelen, is zijn pleidooi in het afdelingsblad Schiedam - De Vrouwen Advies commissie voor de woningbouw (VAC) in Schiedam wordt door burgemeester en wethouders van het kastje naar de muur gestuurd, vindt de WD. Een verzoek van de VAC om de jaarlijkse subsidie met 1000 gulden te verhogen (tot 9000 gulden) is formeel door B en W bijna twee jaar geleden al goed gekeurd, maar ondertussen heeft de commissie nog geen cent extra ontvangen. Uit correspondentie met het stadsbestuur blijkt niet dat het geld snel zal worden overge maakt. De WD vindt dit niet in de haak en heeft, om de beloofde duizend gulden 'boven water' te krijgen, schriftelijke vragen gesteld aan het college. De liberalen, die behoren tot de grote pleitbezorgers van het werk Vd.il ue \iguweiiL-Oiiiimssie, vet- wijten B en W onzorgvuldigheid, traagheid en bureaucratie. Het eerste verzoek van de VAC om verhoging van de subsidie dateert van januari 1991. Rood-in-Zicht van zijn partij. De gemeenteraad heelt kort geleden negatief op de plannen gerea geerd. Picter Hoogenraad houdt echter vol omdat de voordelen volgens hem groot zijn. Hij trijst daarbij op de 75 mensen voor wie er werk is in de centrale en de 25 arbeids plaatsen die bij toeleveringsbe drijven ontstaan. Bovendien zijn er al wegen, leidingen en dergelij ke, aldus het PvdA-raadslid, dat er verder op wijst dat Maassluis ook wel vaart bij het afnemen van stadsverwarming. Hoogenraad ziet meer voordelen voor Maassluis, zoals de inkom sten aan onroerend goedbelas- ting. die tussen de anderhalf en twee miljoen gulden per jaar lig gen. Een financieel voordeel ontstaat ook bij de verkoop van de indus- tnegrond. Dat levert nog eens zo'n vijf a tien miljoen gulden op. Als enig nadeel ziet het PvdA- raadsiid de hoogte van het bouw werk dat dertig tot veertig meter de lucht in moet. Hij ziet de cen trale overigens als een milieu vriendelijke vorm van werkgele genheid. Volgens Hoogenraad komt de centrale sowieso in de omgeving van Maassluis, dan wel Hoek van Holland. Maar de vele voordelen gaan dan aan Maas sluis voorbij. De Maassluise PvdA-afdeling praat woensdagavond 17 februari in de Koningshof over het stand- pum van Hoogenraad. Dat begint om acht uur. Leden en belangstellenden kun nen ook meepraten over andere zaken die de gemeentelijke poli tiek betreffen. Het standbeeld is ontworpen door Sybilla Krosch en symboliseert het doel van het gebouw dat er achter staat, ontmoetingscentrum De Koningshof in Maassluis. De twee vrouwen die elkaar heb ben ontmoeten de laatste roddeltjes uitwisselen staan al achttien jaaraan de Uiveriaan. Een sier lijk bronzen kun stwerk.dat wel. Maar ook uiterst nuttig. Want waar zet je jefiets neer zonder dat ze 'm oppakken en meenemen? Dat moetook de bezittervan dezetweewieler hebben gedachttoen hij gistermiddag naar de bibliotheek in De Koningshof ging. De twee bronzen dames boden de op lossing. Hup, de fiets aan de hand, ketting er omheen en klaar. Maar wie het hangslot niet direct ziet zou bijna zeggen dat de dame rechts op de foto elk moment op de fiets zou kunnen stappen. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra Schiedam - Projectontwikkelaar Lucas Bouw uit Rijswijk gaat waarschijnlijk een ander bouw plan maken voor de al enkele ja ren braakliggende locatie aan de Warande in Schiedam, waar vroeger het broederklooster stond. Nu het peperdure appartemen- tenblok Residence Warande on verkoopbaar is gebleken, heeft Ooms Makelaars geadviseerd er goedkopere appartementen te bouwen m dc prijsklasse van cir ca 235.000 gulden. In tegenstel ling tot de aanvankelijk geplande appartementen van 3 tot 7,5 ton zou dit project wél verkoopbaar zijn. Bram Lopik van Ooms Makelaars denkt dat er in Schiedam wel de gelijk een markt is voor apparte menten van iets meer dan twee ton. Aan de Warande zou plaats zijn voor 24 appartementen van gemiddeld honderd vierkante meter. Ziet Lucas Bouw toch geen heil meer in dit woningtype, dan adviseert Ooms de bouw van (cir ca 11) stadswoningen. Dat zijn smalle, hoge en diepe eengezins woningen met tuin van een iets duurder type dan de modale een gezinswoning. Het mislukken van de eerste ver sievan Residence Warande is vol gens Bram Lopik behalve aan de hoge prijzen ook te wijten ge weest aan de concurrentie van het nabijgelegen appartementen complex Stolberg Staete aan de Burgemeester Knappertlaan. Het Bouwfonds, dat dit project reali seerde, had overigens grote moei te alle woningen kwijt te raken. Dat lukte pas na een forse prijsre ductie. Concurrentie van Maasho- ve, de nu in aanbouw zijnde ap partemententoren op het Hoofd plein, heeft volgens Lopik geen rol gespeeld. „Maashove kwam pas later op de markt." Het Schiedamse makelaarskan toor Van Hoogdalem Van Win gerden, dat de Warande in de ver koop had, blijft ook geloven in de kansen van de locatie. Een koper die onlangs belangstelling toonde voor de grond, werd, zo zegt Van Hoogdalem, door Lucas afgewe zen omdat de projectontwikke laar zelf nieuwe plannen zou heb ben. Van Hoogdalem vindt niet dat de Residence te duur was: ..Het was meer een kwestie van pech hebben. Het was een mooi project, met veel marmer, twee toiletten per appartement en meer van dergelijke voorzienin gen. Veel luxer in elk geval dan Maashove wordt." Het complex aan de Warande heeft nooit de wind mee gehad. Dat het project moeilijk verkoop baar was bleek al in 1989, toen Lucas een woontoren schrapte uit het ontwerp. Het aantal apparte menten werd daarmee terugge bracht van 34 naar 24. Aan die wijziging lagen niet al leen commerciële overwegingen ten grondslag. De ontwikkelaar wilde ook tegemoet komen aan bezwaren van omwonenden, die grote moeite hadden met een woontoren van zes verdiepingen. De buurtbewoners zijn nooit ge lukkig geweest met het bouw plan. Zij liepen te hoop tegen een dominante bouwmassa in hun groene, villapark-achtige omge ving. De bewoners namen inder tijd een advocaat in de arm om het verlenen van een vergunning door de gemeente tc voorkomen. Veel vertrouwen in het slagen van het project had de buurt overi gens niet. ..De prijzen waren ge woon veel te hoog. Wie betaalt er nou vier of vijf ton om op het zie kenhuis te kunnen uitkijken?" Hoek van Holland - Bij de toegan gen naar het strand van Hoek van Holland komen mogelijk grote borden die hondenbezitters erop wijzen dat het verboden is de vier voeters daar los te laten. Dage lijks bestuurder Jan van Belkom van de deelraad Hoek van Hol land overweegt die waarschuwin gen te plaatsen vanwege de toe nemende hinder die strandgan- gers van honden ondervinden. „Er zijn heel veel klachten over honden. De strandwacht wordt er dagelijks mee geconfronteerd," aldus Van Belkom. „Als de politie erbij komt blijft het overigens meestal bij een waarschuwing, want effectief optreden is 's zo mers zo goed als onmogelijk. Dan heeft de politie de handen vol aan wat er verder in Hoek van Hol land gebeurt. Meer patrouilleren op het strand zit er dan niet in." De bestuurder begrijpt overigens niet altijd waarom mensen hun hond meenemen naar het strand op een snikhete dag. „Voor die dieren is het ook geen lolletje." Schiedam - De Woningbouwver eniging Schiedam (WBS) heeft een verlies van anderhalf a twee miljoen gulden moeten incasse ren bij een renovatieproject aan de Lekstraat in Schiedam-Zuid. Het verlies wordt veroorzaakt door de gedwongen sloop van de kopwoningen van complex 28 op de hoeken van de Lekstraat/Ha- vendijk en Lekstraat/Rijnstraat. Tijdens de renovatie kwamen scheuren in de fundering aan het licht. Het werk werd stilgelegd waarna nader onderzoek door deskundigen leerde dat de wonin gen niet meer te redden waren. De scheuren werden veroorzaakt door verzakkingen en mogelijk ook door fouten tijdens de bouw. De YVBS besloot de woningen te vervangen door nieuwbouw. Het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (Vrom) heeft daar toestemming voor gegeven. De nieuwbouw kan binnenkort van start. De bewoners, tijdelijk onderge bracht in wisselwoningen, lijden volgens directrice Fennv de Graaf van de woningbouwvereniging geen financiële schade. Zij gaan voor een nieuwbouwwoning straks dezelfde huur betalen als was overeengekomen voor hun oude huis na de renovatie. Ook de WBS, waarvan de financiële posi tie niet al te rooskleurig is. zou door de schadepost niet in ernsti ge moeilijkheden komen. Om herhalingen te voorkomen gaat de WBS in het vervolg bij re novatiewerk in Schiedam-Zuid eerst grondige funderingsonder- zoeken doen. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren een riotgun met munitie in beslag genomen. Het wapen tag in de kofferbak van een auto aan de Rotterdamsedijk. In de auto zaten vijf mannen, een Rotterdammer en vier Belgen. De Rotterdammer (20) en een 23-jari- ge Belg werden gearresteerd. De drie overige Beigen kwamen af gelopen nacht nogmaals met de politie in aanraking, toen zij op verdenking van een inbraak het bureau werden binnengebracht. Schiedam - Op de Snelliussingel zijn gisteren een 22-jarige Rotter dammer en een 42-jarige Schiedammer slaags geraakt. De Rotterdammer werd in een café geprovoceerd door de Schiedam mer, die zijn twee bouviers tegen de man ophitste. De mannen gingen naar buiten om de ruzie uit te vechten. Daar werd de Rotterdammer door de honden gebeten. Hij pakte een steen en gooide die naar zijn te genstander, maar het projectiel vloog door de ruit van het café. Dc vechtersbazen werden opgepakt. De Rotterdammer deed aangifte van mishandeling. Vlaardingen - Bij verkeersacties heeft de Vlaardingse politie giste ren in totaal 72 bekeuringen uit geschreven. Op de Mr. L.A. Ke- sperweg en rijksweg 2C gingen 57 automobilisten op de bon wegens te hard rijden. Op de Korhoen- laan werden 12 bromfietsers be keurd voor verschillende overtre dingen en tenslotte kregen drie automobilisten een bon wegens rijden onder invloed.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2