Waterweg 13 Extra 'dag-vervoer' van Rode Kruis Turks centrum bestrijdt tijdelijk sluitingsbevel Sloopplan De Gorzen: 'Ik wil m'n huissie niet uit9 Ouderen en gehandicapten tussen 9 en 23 uur van bed naar bed gebracht Dienstregeling van ZWN ingekrompen Brand bij vrouwenopvang aan de Henegouwenlaan Nog één vrouw besmet na reageerbuisaffaire Huisbezoek aan ouderen voorkomt eenzaamheid Rotterdams pleidooi voor ambassade in Vietnam Brandweer Wedt dat...' NBM-bodemsanering mag weer vervuilde grond reinigen Sponsors redden 34e Muziekweek Petitie tegen stortplaats Politie lost 30 zaken op Onder invloed Bekeuringen bij controles Inbraken Van Belkom weer actief Open dag Ter Schie i Rotterdams Dagblad Vrijdag 12 februari 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Viaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Brand heeft grote schade aangericht in het opvanghuis voor vrouwen aan de Henegouwen laan. De brand brak om drie uur vannacht uit in één van de kamers aan de achterkant van het pand. De bewoners hebben het pand allemaal ongedeerd kun nen verlaten. De brandweer had het vuur vrij snel onder controle. De 32 vrouwen en kinderen zijn vannacht opgevangen in het politiebureau aan de Duivenvoordestraat. Voorlopig worden ztf bij ver schillende opvanghuizen in de stad ondergebracht. Rotterdam - Van de 79 vrouwen die in 1988 door re ageerbuisbevruchting in het Rotterdamse Dijkzigt- ziekenhuis het virus hepatitis-B opliepen, is er nog eentje besmet De behandelend arts heeft goede hoop dat ook deze vrouw van het virus afkomt. De reageerbuisaffaire veroorzaakte destijds veel op schudding. Een groep van 175 vrouwen kwam tij dens de zogeheten TVF-behandeling in aanraking met het virus, dat geelzucht en leverontsteking ver oorzaakt. Behalve de 79 vrouwen bleken ook voor de bevruchting gebruikte eicellen besmet. De oorzaak was een bij de behandeling gebruikt 'kweekmedium1 dat was geïnfecteerd door bloedplasma. Aanvankelijk bestond de vrees dat de infectie onder meer zou leiden tot een aantal zieken en tot een gro tere kans op miskramen en aangeboren afwijkingen. Vorig jaarwerd bekend dat geen van de geboren kin deren schade heeft opgelopen. Nu ook op één na alle vrouwen van het virus af zijn, spreekt leverdeskun- dige prof. dr Schalm zijn ongeloof uit over de uitein delijke gevolgen. „Als deze vrouw ook nog van het virus aikomt gaat er een fles champagne open." Dat haast iedereen van het virus af is, is volgens Schalm voor een belangrijk deel het resultaat van nieuwe behandelingsmethoden die Dykzigt heeft toegepast. Het gaat om een combinatie van snel in grijpen en nieuwe preparaten tegen het virus. Vier vrouwen zijn met nieuwe anti-viralia behandeld. Rotterdam - Om te voorkomen dat ouderen in een isolement raken, is er in Rotterdam en andere ste den geëxperimenteerd met huisbezoeken. Door ver anderingen in de samenleving zijn ouderen steeds ineer op zichzelf aangewezen en mensen die op be zoek komen, zyn daarom belangrijk, ïn Rotterdam is de afgelopen jaren met het huisbe zoek geëxperimenteerd in de wijken Crooswijk en Blij dorp. Hieruit bleek dat een grote groep ouderen niet op de hoogte is van het bestaan van instanties waar ze hulp kunnen vragen zodat ze langer thuis kunnen blijven wonen. Vrijwilligers zijn alle oude ren vanaf 85 jaar ongevraagd gaan opzoeken, want alleen op die manier was het mogelijk bij mensen thuis te komen die zich beschroomd voelen om con tact met de buitenwereld te leggen. Huisbezoeken blijken in veel gevallen signalerend en preventief te werken. Op initiatief van de Contactgroep Ouderen en Socia le Vernieuwing is gisteren een werkconferentie ge houden om te brainstormen over het huisbezoek aan ouderen. Waarschijnlijk is het mogelijk om het huis- Bezoek in heel Rotterdam te laten uitvoeren. De vraag op welke manier dit moet gebeuren, is nog niet helemaal beantwoord. Voorlopig wordt er naar aanleiding van deze confe rentie een fictief bezoekers model geschetst. De Con tactgroep Ouderen en Sociale Vernieuwing zal dit model toetsen. Als het voldoet aan de verwachtingen en er genoeg geld beschikbaar voor is, wordt dit mo del gebruikt om het huisbezoek in Rotterdam in te laten voeren. Rotterdam - Burgemeester dr. A. Peper van Rotter- dam en voorzitter mr. R.P.M. de Bok van de Kamer van Koophandel hebben gepleit voor het snel vesti- i gen van een ambassade in de Vietnamese hoofdstad Hanoi. Ze hebben dit gedaan in een brief aan de vas- te kamercommissie voor Buitenlandse Zaken. Er is op het ogenblik een enorme belangstelling van het Nederlandse bedrijfsleven om zaken te doen met en in Vietnam, De Kamer van Koophandel wil in juli een steunpunt openen voor Nederlandse bedrijven in Ho Chi Minh Stad, het voormalige Saigon. Het plan ziet er volgens een woordvoerder van de Kamer van Koophandel goed uit: „We denken voldoende participanten te krijgen die mee willen doen." Rotterdam - De Rotterdamse brandweer gaat probe ren voor het programma 'Wedden dat...' een auto drie meter omhoog te spuiten. Voor de stunt wordt een rooster onder een personenauto aangebracht met aansluitingen voor acht brandslangen. Vanuit de constructie zullen de naar de grond gerichte openin gen fungeren als een soort straalpijpen. Het water moet onder hoge druk het hele gevaarte uiteindelijk van de grond tillen. Voor de benodigde waterdruk worden zes brandweerwagens ingeschakeld. Het be langrijkste deel van de stunt wordt opgenomen op het evenemententerrein aan de Müllerpier aan de voet van de Euromast. De opnames hebben plaats op maandag 22 februari om 19.00 uur en zijn voor het publiek toegankelijk. De uitzending is gepland voor donderdag II maart Den Kaag/Schiedam - Gedwon gen dicht, net nu de islamitische vastentijd begint. Voor het Turkse sociaal-culturele ont moetingscentrum Erkam is de ze strafmaatregel van de Schiedams e burgemeester niet te verteren. Gisteren procedeerde het be stuur van de Stichting Erkam bij de rechtspraakafdeling van. de Raad van State tegen de strafmaatregel waarbij het cen trum op de hoek CartesiusstraaV 's-Gravesandestraat in Schiedam drie weken sluiting is opgelegd. De maatregel werd door de burge meester uitgevaardigd en volgt op herhaalde overtredingen van het sluitingstijdstip dat in de ver gunning op 22.00 uur is gesteld. Volgens A. Korkmaz en K. van Leerdam van het Turkse centrum zijn vooral de jongeren niet om 22.00 de deur uit te krijgen. „Dan is er een film en die willen ze af zien." Waarnemend voorzitter J. Blaauw van de rechtspraakafde ling van de Raad van State meen de dat om 22.00 precies het jour naal begint en dan eindigt een film toch, vroeg hij. Van Leerdam, die Turkse vrouwen in Erkam be geleidt, verduidelijkte dat het gaat om films die via de schotel antenne worden opgevangen van de Turkse televisie. Woordvoerster E. Poortvliet zei namens de burgemeester dat Er kam vaak met sluiting is bedreigd vanwege de vele overtredingen van de sluitingstijd. Wie niet ho ren wil moet voelen, hééft de bur gemeester toen gedacht. Erkam zou ook veel klachten veroorza ken. Tegen de komst van het Turkse centrum kwamen honder den protesten binnen. Rechter Blaauw had weinig kri tiek op het besluit van de burge meester. Het voorschrift in de vergunning is slechts voor één uitleg vatbaar, aldus de rechter. Woordvoerster Poortvliet wees erop dat in Schiedam de slui tingstijd voor het soort gelegen heden als waartoe Erkam be hoort is vastgesteld op22.0ö uur. Korkmaz zei dat Erkam de taak heeft jongeren uit de koffie shops en discotheken te hou den. „Dat kan niet ais we om 22.00 uur dicht moeten," sprak hij. Rechter Blaauw beslist naar verwachting vandaag. Vlaardingen/Schiedam - Taxibedrijf Dodewaard en het Rode Kruis gaan in Viaardingen afzonderlijk een openbaar vervoers systeem voor ouderen en gehandicapten exploiteren. Dode waard zal zich richten op vervoer van deur tot deur, het Kode Kruis verzorgt, voornamelijk voor zieken en invaliden, vervoer van bed tot bed. De twee vervoerders zijn geen concurrenten, maar vullen eikaars dienstverlening aan. Dat is de kern van het voorstel dat ambtenaren van de gemeente Viaardingen gisteren hebben voorgelegd aan het Rode Kruis en het VOR, het Vlaardings Overleg orgaan Revalidatie. Het voorstel wordt waarschijnlijk in maart door de gemeenteraad behan deld, Bij de vorige vergadering wrd het van de agenda afgevoerd omdat nader overleg met het Ro de Kruis en het VOR wenselijk bleek. Over aanvullend openbaar ver voer voorouderen en gehandicap ten is in Viaardingen lang ge praat. Eerst werd onderzocht of samenwerking met Schiedam en Maassluis mogelijk was, wat niet het geval bleek. Daarna moest een taxibedrijf gevonden worden dat het systeem wilde opzetten en exploiteren. De gemeente steekt ruim 62.000 gulden in het project. Vijftigdui zend gulden is bedoeld om de aanloopkosten voor het taxibe drijf te dekken en zesduizend gul den gaat naar het Rode Kruis. De rest van het geld is bestemd voor de stichting die verantwoordelijk wordt voor het nieuwe vervoers systeem. Gebruikers kunnen bij de stich ting een pas of abonnement ko pen. Waarschijnlijk gaat dit tien gulden kosten. De ritprijs komt te liggen tussen die van het gewone openbaar vervoer en een normale taxi. Taxi-gebruikers moeten wel accepteren dat zij met meerderen tegelijk reizen, en dat zij zich mi nimaaltwee uur van tevoren moe ten aanmelden. Het Rode Kruis, dat een 'moeilijke' doelgroep be dient, hanteert soepeler regels. Deze organisatie brengt zijn pas sagiers ook buiten de stadsgren zen. Dodewaard rijdt alleen in Viaardingen. De gemeente wil dat het nieuwe systeem opereert tussen negen uur 's morgens en elf uur 's avonds. Afgesproken is dat Dode waard deze vervoersvorm ten minste drie jaar verzorgt. Het is de bedoeling dat het systeem uit eindelijk kostendekkend zal draaien. In Schiedam gaat op 1 aprii dit jaar ook een vorm van aanvullend vervoer van start. Een abonne ment gaat in Schiedam een tien tje kosten, een enkel ritje 2,75. Ook hier is gekozen voor een vorm waarbij meerdere passa giers tegelijk worden vervoerd. Nu kan er nog gefietst wor den m dit deel van De Gor zen, straks komen de slo pers. Alhoe- In De Gorzen loopt alles uit.' Foto Ellen den Ouden/ Roe! Dijkstra Door Carel van der Velden Schiedam - Mevrouw De Man woont reeds vierentwintig jaar in de Heenvlietsestraat. Haar wo ning wordt met sloop bedreigd, maar ze heeft geen zin om haar stulpje te verlaten. „Ik zou m'n huissie niet uit willen. Sinds ik hier woon heeft de woningbouw vereniging er mets aan gedaan, maar m'n zoons hebben het prachtig opgeknapt. Ik zou niet weten waar ik heen zou moeten." Over de toekomst van het wijkje tussen de Havendijk en de Nieu we Maasstraat horen de bewoners reeds jaren geruchten. Renovatie is ter sprake geweest. Anderen hebben al een paar jaar het ver moeden dat de Woningbouwver eniging Schiedam (WBS) aan stuurt op sloop. De laatsten lijken het bij het rech te eind te hebben. In een vertrou welijke nota stelt de WBS de sloop van ongeveer de helft van haar woningbezit in het zuidelij ke deel van De Gorzen voor. Op zijn vroegst aan het eind van de maand horen de bewoners of hun woning ook tot de prooi wordt ge rekend. In haar deuropening praat mevrouw De Man met een buurvrouw over het plan. Op am bachtelijke wijze is boven haar hoofd een natuursteen met het bouwjaar 1917 ingemetseld. De buurvrouw hoort op van de nota van Je WBS. „Ik heb net nieuwe vloerbedekking voor de trap be steld. Ik denk dat ik die nu maar weer ga afbellen." De dame-met hond vertelt dat ze pas een jaar in de Heenvlietsestraat woont. „Het huis was radicaal uitgeleefd. We zijn nog bezig met opknappen. Als we nu weer wegmoeten, wil ik in ieder geval een huis dat er net jes uitziet." Schuin aan de overzijde zijn de huizen kleiner. Direct boven de begane grond rust het schuine dak dat bescherming biedt aan een zolderkamer. „Het is klein, maar ik ben maar alleen," zegt mevrouw Smit. Ze wil niet weg. „Ik heb hier een leuk huis. Een opknapbeurt zou voor mij vol doende zijn. Er is sprake geweest van dubbele ramen en centrale verwarming." Mevrouw Hagman, woonachtig m hetzelfde rijtje, zou met nog min der tevreden zijn. „Het zou fijn zijn als de ramen tochtdicht wor den. En een verfje zou ook kun nen." Ze is fel gekant tegen sloop, maar tegelijkertijd gelooft ze niet dat het tegen is te houden. „Te gen de hoge heren verlies je het altijd," meent ze. Vocht Ook voor de Brielsestraat heeft de WBS sloopplannen in petto. Van mevrouw Schomberg, woonach tig op een hoekje, mogen ze bij wijze van spreken morgen begin nen. „Dit huis is heel vochtig," zegt ze. „Je kunt nog zo schoon zijn. uiteindelijk heb je er niks aan." Een rondleiding door haar huis il lustreert haar verhaal. In de douche laten de tegels los en in het plafond 2itten vochtplekken. „In de keuken is het niet anders," zegt zc. „Gelukkig heeft m'n zoon daar een ander plafond getim merd." Veel van de problemen vallen vol gens haar de woningbouwvereni ging te verwijten. „In de tum heb ik drie jaar geleden een nieuwe deur gekregen. Die staat nog steeds in de grondverf. Aan de kieren wordt ook niks gedaan. Ik kan dat niet begrijpen." Bewoner A. Meinster van de Ha vendijk kijkt niet op van de sloopplannen. Het is allemaal een kwestie van geld, meent hij. „De huurtjes die wij hier betalen leve ren niet genoeg op. Zc plaatsen liever blokken met drie huizen boven elkaar. Dat is veel winstge vender. Ze kiezen voor nieuw bouw omdat renovatie net zo duur uitpakt." Het relatief lage huurlje van 206 gulden stelde de 61-jarige Gorze- naar m staat om wat te sparen. Hierdoor kon hij zijn woning op eigen initiatief laten opknappen. De eiken keuken, een nieuw pla fond en een geïsoleerde voorgevel getuigen van de inspanningen. Van sloop wil hij begrijpelijker wijs niks weten. Aan renovatie heeft Meinster na de zelfverzorg- de verbeteringen ook geen be hoefte. „Maar voorlopig zie ik toch niks gebeuren, want in De Gorzen loopt alles uit. Neem het Schreiershuisje, 's Middags maak ik daar altijd een praatje. Het zou opgeknapt worden, maar ik zie nog niks gebeuren." Den Haag/Schiedam - Het bedrijf NBM-bodemsanering aan de Nieuwe Waterwegstraat m Schiedam mag weer met gehalo- geneerde koolwaterstoffen ver vuilde grond reinigen. Dit heeft de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, staatsraad dr. G. Veringa gisteren bepaald in het verzoek van NMB om de ernstige vervuilde grond weer te mogen schoonmaken. De installatie werd op 3 februari jongstleden door de DCMR Milieudienst Rijn mond stilgelegd omdat bij de schoonmaak van de grond dioxi nes zouden vrijkomen Het be drijf leed door de stillegging da- "ëli'ks schade. Voorzitter Veringa heeft nu be paald dat de verplichting van NBM om zo snel mogelijk een rookgasreiniger aan te leggen blijft bestaan. Tot die tijd mag echter grond met concentraties van 8 milligram gehalogeneerde koolwaterstoffen per kilo worden schoongemaakt Voorwaarde is echter wel dat de gassen uit de na- verbrander rechtstreeks op de buitenlucht worden uitgestoten en de voordroger wordt uitge schakeld. NMB kan echter ook kiezen voor een verhoging van de temperatuur voor de naverbran- ding tot 1200 graden Celsius. In dat geval mag er geen grond schoongemaakt worden die is vervuild met chioorpesticiden, PCB's. ehlooraromaten en chloor- fenolen. NMB moet binnen tien dagen aan dc DCMR en voorzitter Veringa melden voor welke van de twee extra voorwaarden het be drijf kiest. Maassluis - Dankzij sponsors is de 34eMaassluise Muziekweek fi nancieel gered. De werkgroep van de Streekmuzieksehoo! die het jaarlijkse evenement voorbereidt heeft bijdragen ontvangen van het Elektriciteitsbedrijf Zuid- Holland en de stichting Tussen wal en schip. Tot voor kort ver keerde de werkgroep in onzeker heid of de Muziekweek wel door kon gaan omdat de gemeente Maassluis op haar bijdrage dras- tisch had gekort. Met de deelnemers aan de Mu ziekweek zit het wel goed. Toen de inschrijving op 1 februari sloot hadden zich 222 deelnemers aan gemeld. Tientallen enthousiaste muziekbeoefenaren zijn teleurge steld dat er voor hen geen plaats is. Er is een wachtlijst ingesteld. Alleen in het heterogeen ensem ble van Meeuwis Rebel zijn nog wat plekken vrij. De Maassluise Muziekweek wordt tussen 1 en 5 maart gehou den in de Koningshof. De altijd drukbezochte slotavond vindt plaats op vrijdag 5 maart. Meeuwis Rebel brengt dan een stuk van eigen hand in première. De bij het evenement horende prijzen worden uitgereikt door wethouder Leny Wesenhagen. Schiedam De streekvervoer- maatschappij Zuidwestnederland zal in de zomer de frequentie op sommige lijnen verminderen. De aanpassing duurt van 20 juni tot 28 augustus. Een van de lijnen die geti uffen wordt door deze bezui nigingsmaatregel is die tussen Spijkenisse en Scbiedam/Rotter- dam-West. In de zomerperiode wordt de frequentie terugge bracht tot een halfuursdienst. Al leen in de ochtend- en mid- dagspits rijden de bussen om het kwartier. Ook buiten de zomerperiode zal het aantal ritten verminderen. Op de meeste lijnen van ZWN vervalt wel een rit of een deel van de rit. Op lijn 82 Vlaardingen-Spijkenis- se vervallen doordeweeks enkele ritten in de richting Spijkenisse. Het busboekje van de nieuwe dienstregeling, die op 23 mei in gaat, zal een apart gedeelte met het zomerschema bevatten. ZWN ziet zich tot deze maatregel genoodzaakt wegens een door de regering opgelegde bezuiniging van 45 miljoen gulden. Viaardingen - Mr. Schelto Patijn, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, krijgt op 18 februa ri circa 15,000 handtekeningen aangeboden van het actiecomité Geen puinhoop in de Liekebaert. Ze vormen een protest tegen de provinciale plannen om een stort plaats aan te leggen in het Licke- baertgebied. Op de locatie van de stortplaats werden op 12 december vorig jaar ruim 15.000 bomen geplant. Het dringend verzoek van het actieco mité aan Patijn en de Provinciale Staten is, dit bos in tact te laten. De overhandiging gaat vooraf aan de behandeling door Provinciale Staten van het rapport Zand er over?, dat betrekking heeft op fouten die de provincie de afgelo pen tientallen jaren heeft ge maakt bij het storten van (che misch) vuil. Volgens het rapport blijkt dat de besluitvorming over een afvalberging in de Liekebaert nooit erg duidelijk en consequent is geweest. Viaardingen - Met de arrestatie van drie Schiedammers heeft de Vlaardingse politie ongeveer der tig zaken opgelost. Het ging om ondermeer inbraken in kantoren, woningen en bedrijven en dief stallen van fietsen en auto's. Bij één inbraak in een bedrijf verniel den de daders met een hamer een aquarium met 1600 liter water. Ook werd een radio vol zeep ge stopt. De daders zijn 17, 20 en 21 jaar oud. Twee van hen werden dinsdag in Viaardingen aange houden toen ze in een gestolen auto reden. In de auto lagen allerlei spullen, zoals een fax, radio's en een tele foon, die mogelijk van diefstal af komstig waren. De derde ver dachte werd gisteren gearres teerd. Het onderzoek is nog niet afgerond. Maassluis - In Maassluis zijn gis teren vier automobilisten be keurd voor rijden onder invloed. Een 24-jarige man die op deTroel- straweg reed, kreeg bovendien een bekeuring voor het overtre den van de maximum snelheid. Hij reed 81 kilometer. De overige bekeuringen werden uitgeschre ven op de Westlandseweg, de Rembrandtlaan en de Merellaan. Van een 32-jarige bestuurder werd het rijverbod ingevorderd. Het alcoholpromillage in zijn bloed bedroeg 1.68. Viaardingen - De Vlaardingse po litie heeft ook gisteren weer op verschuilende plaatsen in de stad verkeerscontroles uitgevoerd. Er werden 14 bekeuringen uitge schreven. Tien boetes hadden be trekking op rqden door rood licht. De controles vonden plaats op de Burgemeester PruissingeJ, dc Ho- lysingel, de Mr. LA. Kesperweg en de Floris de Vijfdelaan. Schiedam - In een woning aan de Rotterdamsedijk in Schiedam werd woensdag overdag ingebro ken. De dader forceerde de voor deur en stal ondermeer sieraden, serviesgoed, kleding en geld en cheques. In de kantine van een sportvereniging aan de Sportlaan werd afgelopen nacht de gokkast opengebroken. Aan de Burgemeester Honnerla- ge Gretelaan ging een dief er vannacht vandoor met wat etens waren, een pakje sigaretten en kleingeld. Hoek van Holland - Dagelijks be stuurder Jan van Belkom (PvdA) van de deelraad Hoek van Hol land is weer in functie. Een paar maanden geleden werd hij getrof fen door een hartaanval. Zijn por tefeuille Sport en Recreatie is al die tijd waargenomen door zijn collega Cees van der Pol. Schiedam - De scholengemeen schap Ter Schie voor LTO- LHNO en ITO houdt op zaterdagmorgen 20 februari open dag in het ge bouw aan de Monseigneur Nolen- slaan 3 Er wordt getracht ccr beeld te geven van het Voorberei dend en Individueel Voorberei dend Beroepsonderwijs op deze school.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2