ftot 13 OOR viert feest: kabinet zegt ja Swill Overschiese families bijna slaags bij rechtbank Autoradio gestolen? Eigen schuld, dikke bult Rijnmond mag los van provincie, en Amsterdam mag volgen MSilSt Visser zoekt nieuwe plek Perron Nul I iJ'k Bruidspaar: eerst naar woonbeurs, dan het stadhuis Rosenmöller doet ook geen aangifte Bestuurscentrum Oud-Beijerland wordt uitgebreid Container met zink-as onderschept 'Samengaan van universiteit en hogeschool is niet aan de orde' Rotterdams Dagblad Zaterdag 13 februari 1993 Rotterdam - René Poot (30) en zijn bruid Helène de Boom (27) zijn gisteren groots onthaald door de beursorganisatie en standhouders van de internatio nale woonmanifestatie Binnenhuis in Ahoy'. De beurs deed dienst als decor voor de trouwfoto's, en niet Diergaarde Blijdorp, zoals het kersverse echt paar aanvankelijk van plan was. Tot die ongebruike lijke marsroute besloot het bruidspaar eerder deze week toen zij ronddwaalden door Het-Hof van He den, de Binnenhuis-presentatie van modeituinen. Pas na het maken van de trouwreportage vervolgde het bruidspaar haar route naar het stadhuis aan de Coolsingel om elkaar voor de ambtenaar van de bur gerlijke stand het ja-woord te geven. Helène en Rene op een water bed. Weer eens iets anders dan huwelijks foto's in Diergaarde Blijdorp. Foto Ronald Den Haag - Ook Tweede-Kamerlid Paul Rosenmöl ler (Groenlinks) laat wel eens na om aangifte te doen als zijn auto is gekraakt, „A3? er een kleine schade is en er niet meer dan een schroevedraaier is gestolen, dan ga ik niet naar de politie," zegt Rosen möller, die woont in het Nieuwe Westen en regelma tig met criminaliteit in aanraking komt De handelwijze van korpschef R. Hessing van de Rotterdamse politie, die opzien baarde door pas na lang aarzelen aangifte te doen van een vijfde auto kraak, vindt Rosenmöller niet verwijtbaar. „Mis schien is het niet zo handig om dat niet te doen, omdat hij politiecommissaris is. Maar ik kan het me heel goed voorstellen," aldus het Kamerlid. Oud-Beijerfand - Het nieuwe gemeentehuis van. Oud-Beijerland komt toch niet in het centrum. Er komt een uitbreiding bij het huidige bestuurscen trum aan de Wr. van Vlietstraat. Dat hebben burge meester en wethouders van de gemeente besloten. Vorig jaar juni stemden negen van de zestien raads leden in met het voorstel een volledig nieuw ge meentehuis op de hoek van de Karei Doormanstraat en de Abel Tasmanstraat te bouwen. Het huidige be stuurscentrum zou dan worden verkocht. In het nieuwe bestuurscentrum moeten alle gemeentelijke diensten worden ondergebracht; momenteel zitten die verspreid over drie plaatsen in de gemeente. Twee maanden na het raadsbesluit gooide de PTT echter roet in het eten door de gemeente te laten we ten het postkantoor, dat voor de bouw van het ge meentehuis zou moeten verdwijnen, toch niet te wil len verkopen. Voor het nieuwe bestuurscentrum moesten ook de Jan Ligthartschool, het gebouw van muziekvereniging Harmonie en het pand 'De Blok kendoos' wijken. De mededeling van de PTT noodzaakte de gemeente een andere oplossing te zoeken. In overleg met de stuurgroep huisvesting besloten B en W toch vast te houden aan de locatie in het centrum. Om de verlo ren ruimte terug te winnen werd onderzocht of de Bijlschool aan de Bijl zou kunnen worden gekocht en gesloopt. Bovendien wilden B en W twee wonin gen aan de Karei Doormanstraat kopen en slopen. Dat zou voldoende ruimte geven voor een nieuw ge bouw. Uit onderzoek is echter gebleken dat het aan kopen en slopen van beide scholen problemen ople vert. De leerlingen moeten dan m andere scholen worden ondergebracht, waarbij nieuwe lokalen moe ten worden gebouwd. De verwachting is dat het mi nisterie van onderwijs en wetenschappen daar niet mee instemt en te lang wacht met een beslissing. Bo vendien vindt het ministerie dat scholen best leeg mogen staan omdat ze in geval van nood kunnen worden gebruikt voor opvang van leerlingen. B en W willen zolang niet wachten en hebben daar om definitief besloten te kiezen voor uitbreiding van het huidige centrum aan de W, van Vlietstraat. Hoe dat precies gaat gebeuren is r.og niet bekend. Het college heeft diverse mogelijkheden bekeken, waar onder acht varianten die door de WD waren inge diend. Burgemeester Chris Leeuwe wil dinsdag 23 februari van de commissie algemene zaken weten hoe zij de uitbreiding uitgevoerd wil zien. De reeds gekozen bedrijven krijgen dan de opdracht dat in te vullen. Geheel of gedeeltelijke sloop van het huidige gebouw is daarbij niet uitgesloten. Rotterdam - De Inspectie Milieuhygiëne van het mi nisterie van VROM heeft in de Rotterdamse haven een uit Nigeria afkomstige container onderschept met 25 ton zink-as. De container was niet aangemeld in het kader van de regeling in-, uit- en doorvoer van gevaarlijke afvalstoffen. Ook de transportdocumen ten waren niet aanwezig. De container was onderweg naar de eigenaar, het Duitse bedrijf Siegfried Jacob, dat van plan is het zink uit de as terug te winnen. Met de Nederlandse agent heeft de inspectie inmid dels een schikking getroffen. Het bedrijf moet 6000 gulden betalen, waarna het transport kan worden vervolgd. Maar dan moot eerst alsnog aan de voor waarden worden voldaan. De schikking maakt deel uit van het 'lik op stuk-be- leid' van het arrondissementsparket en de Inspectie Milieuhygiëne. Daarmee wordt een lange weg van strafvervolging voorkomen. Door Hans Roodenburg Rotterdam - De autoradio van het ramsjmerk Multi-Tech zag er indrukwekkend uit Zestien ze- gelkaarten van Shell had hij ge kost. Volgens de cataloguswaar- de 176 maar als 'prijspakker' in een bouwmarkt heb je hem voor minder dan de helft, Dus wat dat betreft toch niet echt iets van waarde waarvoor je een auto gaat openbreken. Maar de markt vraagt kennelijk weerom autoradio's. Een junk of een andere autokraker zag er 'handel' in. Vlak voor het Rijnho tel aan de Mauritsweg was de Nissan Sunny - door het inslaan van het achterzij raampje - open gemaakt en de radio eruit ge haald. Plus een schade van 400 aan de auto zelf. „Wie parkeert ook zijn auto dan ook naast het opvangcentrum voor junks van dominee Visser," werd mij later gezegd. Eigen schuld, dikke bult dus. Omdat het al voor de derde keer was in een paar jaar tijd bekroop me direct dezelfde gedachte als die van de hoogste Rotterdamse politiebaas Hessing. Waarom zou ik dit 'kleine' misdaadje aange ven bij de politie? Het heeft toch geen zin en de vorige keren had ik er tenslotte ook nooit meer iets van gehoord. Uitsluitend omdat je voor de verzekering maat- schppy moet aantonen dat je aangifte hebt gedaan, toch maar naar het bureau Eendrachtsplein getogen. Bij de balie werd ik uitstekend opgevangen. „Meneer, gaat u daar maar zitten. U wordt zo ge roepen." Helaas, ruim twee uur later stond ik op de bewuste drukke vrijdagavond - kennelijk kassa-avond voor het 'gilde' - pas buiten. Op dit politiebureau speelde zich een waar pandemo nium af van aangiftes, betrapte winkeldieven, bestolenen, opge pakte junks, enz. De vier poli tiefunctionarissen die de zaken moesten behandelen konden de stroom 'kleine misdaad' duide lijk niet venverken. Het wachten wordt verzacht. De koffie-automaat geeft 'gratis' koffie, omdat er nog een geldte- goed in zit. Dat gaat goed totdat een uitgeleide junk, kennelijk een vaste klant, nog even voordat hij weer vrij gelaten wordt een bakkie neemt. Tegelijk drukt hij de geldteruggaaf-knop in. „Bingo," roept hij en steekt de rinkelende munten (ongeveer 2,30) in zijn zak. „Heb ik toch nog wat verdiend vandaag!" De pclitie-agent achter de balie grijpt in. „Hé, maak het nou niet erger dan het al is. We hebben nog meer klanten die vanavond nog een bakkie willen doen." De junk: „Sorry, wie niet probeert heeft bij voorbaat niks..." Twee (allochtone) medeslachtof fers hebben hetzelfde probleem. Hun gloednieuwe autoradio-cd- speler is eruit gehaald. In onze eerste woede zijn we het met elkaar roerend eens: er is maar één oplossing, een kamp voor junks op een Waddeneiland met volledige vrije verstrekking van heroïne na een dag hard werken onder een ijzeren discipline. Twee 'klantjes' worden door een Dolitie-agent uitgeleide gedaan. De goedopgemaakte en breedla- chende dames hadden kennelijk meer gewinkeld dan ze konden betalen. De politiefunctionaris: „Dames, hier zijn jullie plastic tassen met je eigen spullen. De rest houden we maar even ach ter. Doe het niet meer. want je brengt niet alleen jezelf erg veel last, maar je bezorgt ons nog han denvol werk ook." De twee 'ge zellige' meiden vertrekken gie chelend. En zo blijft er twee uur lang veel te beleven. Ik ben aan de beurt. De gebruikelijke gegevens wor den gevraagd. In het hokje naast mij doet een Groninger aangifte. Op het Centraal Station was hij beroofd van al zijn waardepapie ren. In de beschrijving van de da ders spelen huidskleur en af komst een duidelijke rol. Voor de rest kon hij eigenlijk weinig ken merken geven. „Gn ja, de ene droeg een gouden ketting." En: „Hoe moet ik in Groningen ko men? Ik heb zelfs geen cent meer om een treinkaartje te kopen." De politie-agent raadt hem aan het proces-verbaal aan de con ducteur te laten zien en dan ach teraf in Groningen te betalen. De aangifte van de gestolen auto radio duurt ongeveer een kwar tier. „Och meneer, u kunt beter helemaal geen spullen van waar de in uw auto achterlaten. Het is op het ogenblik weer een gek kenhuis. We hebben nu zelfs ge vallen waai in auto's zijn openge broken om alleen maar te kijken of er iets van waarde in zit." Met een flink tochtgat rij ik naar huis. Toch weer een nieuwe auto radio gekocht, opnieuw een goedkoop ramsjmerk. Maar voor taan gewoon de mooie knoppen eraf gehaald. Een radio met twee pinnen is onverkoopbaar. Geen junk heeft belangstelling meer en de politie heeft weer wat min der werk. Door Kor Kegel Rotterdam - Feestje, gistermiddag bij het Overlegorgaan Rijn mondgemeenten. Direct nadat voorlichter Willem Nettinga ter ore was gekomen dat het kabinet het eens is met splitsing van de provincie Zuid-Holland, werd de wijnfles ontkurkt. Alle de tails waren op dat moment nog niet bekend, deze worden pas dinsdagdoor Binnenlandse Zaken toegelicht. Maar uit de infor matie die gisteravond na de ministerraad werd verstrekt, bleek wel dat de toast op de nieuwe provincie Rotterdam niet voorba rig was geweest. „Het OOR kan door," zei Nettinga. Het kabinet zei gisteren 'ja' tegen den, omdat de wet geen regio's het voorstel van premier Lubbers om de Rotterdamse regio los te koppelen van de provincie Zuid- Holland. De snelste manier om dat te bereiken is volgens het OOR en volgens Lubbers een splitsing van de provincie, maar denkbaar blijft dat de Rijnmond een 'provincievrije regio' wordt. Praktisch maakt dat weinig uit, al zal in het laatste geval aan de Grondwet gesleuteld moeten wor- kent. Het kabinet was het met Lubbers eens, dat het nieuwe provincie- of regiobestuur voor Rotterdam en omgedng extra bevoegdheden kan krijgen: meer dan de provin cies nu hebben, zodat het een krachtig en slagvaardig regiobe stuur kan worden. Het experi ment geldt voor de Rijnmond en wat Lubbers betreft had het daar bij voorlopig kunnen blijven, om de resultaten af te wachten. Maar het kabinet wil toch een stap verder gaan. Ook de Amster damse regio mag afgesplitst wor den van Noord-Holland en ook in andere grootstedelijke gebieden kan verder worden gewerkt aan regionalisatie. Dat betekent ener zijds een steun in de rug van mi nister Dales en staatssecretaris De Graaff-Nauta van Binnenland se Zaken, die opliepen tegen con servatisme by de provincies. An derzijds verwierp het kabinet hun idee om op termijn de twaalf pro vincies te vervangen door vijfen twintig regio's. Hoe het nu precies zit niet regio's- in-oprichting m andere gebieden (zoals Midden-Holland en Zuid- Holland-Zuid). was gisteren voor alsnog onduidelijk. Het kabinet zag ervan af om een blauwdruk voor het hele land te maken. Wel is vastgesteld dat er aan het eind van de bestuurlijke hervorming slechts drie overheden mogen zijn: het rijk, de gemeenten en één tussenlaag. Het OOR, waaraan zeventien ge meenten deelnemen en binnen kort ook Bleiswijk, hervat maan dag het werk aan een speciale wet, waarin gemeentelijke en re gionale bevoegdheden worden geregeld. Ook taken van de pro vincie worden overgedragen. Het OOR heeft in feite de snelheid in eigen hand. De Graaff-Nauta zei vrijdag dat het niet waarschijnlijk is dat de 'stadsprovincie' er in 1995 komt. maar wel is het haal baar dat er dan de wettelijke basis voor is. Een voorbereidingsli chaam kan vervolgens de details regelen. Volgens de vice-voorzitter van het OOR, burgemeester Verbree van Capelle aan den IJssel, betekent het kabinetsstandpunt een be stuurlijke doorbraak die van poli tieke moed getuigt. „We hebben de laatste tijd nogal wat momen ten gehad dat de Rijnmondge meenten kansen zagen voor ef fectief bestuur en dat andere or ganen er vraagtekens achter zet ten en voor hobbels en bobbels zorgden. Maar het kwam steeds meer in onze richting en met het kabinetsbesluit is nu in feite ook een tijdrovende Grondwetswijzi ging van de baan. Dat betekent dat wij het forse tempo van de laatste tyd erin kunnen en zullen houden. Dat is nodig, want er valt nog veel te doen." aldus Verbree gisteravond. Het kabinet stelde gisteren aan een provincievrije Rijnmond niet de voorwaarde dat de gemeente Rotterdam wordt opgedeeld in af zonderlijke gemeenten. Maar die wens heeft het OOR zelf al op ta fel gelegd. En het is van de pro vincie Zuid-Holland zelfs een har de eis voor provinciesplitsing. Oversch ese familie m de bat met poli tie: Ik hoop dat jouw km deren ook eens doodge EL-, 3 schoten wor den Foto Jasper Juinen ISRiM#- Rotterdam - We hoeven voorlopig niet bang te zijn voor een samen gaan van hoger beroepsonderwijs (HBO) en wetenschappelijk on derwijs (WO). Hoewel beide on derwijsvormen tegenwoordig on der een en dezelfde wet vallen en de stap naar gezamenlijkheid dus voor de hand ligt, is het zover nog lang met. Eerst moeten er binnen universiteiten en hogescholen zelf nog wat oneffenheden wor den weggewerkt voor het ooit zover komt. Daarover waren ze het gisteren wel eens, de deelnemers aan het symposium 'Hoger onderwijs in perspectief, waarmee de Hoge school Rotterdam en Omstreken haar eerste lustrum vierde. Even als over het feit dat er nog genoeg van die oneffenheden zijn om uit de weg te ruimen, zo maakten de sprekers duidelijk. Het probleem van de massaliteit doemt vooral op voor het HBO. zei prof. dr.N.H. Douben. voor zitter van de Adviesraad voor het Onderwijs. De overheid fixeert zich bij het beleid voor het HBO zo op de aantallen, dat deze on derwijsvorm volstrekt ongecoör dineerd alle richtingen opgroeit. Eerst moet maar eens duidelijk zijn waartoe een HBO-opleidmg eigenlijk moet opleiden, voordat over zoiets ingewikkelds als sa mengaan met de universitaire wereld wordt gesproken. Ook drs. J.KM. Gevers, voorzit ter van het college van bestuur van de Universiteit van Amster dam, beklemtoonde dat er eerst nog wel wat komt kijken voordat het samengaan van beide onder wijsvormen in zicht komt. Vol gens Gevers moet voorafgaand aan een eventueel eenwordings proces de vaneteit van de ver schillende onderwijsprogram ma's worden bekeken, gezien vanuit het belang van student en maatschappij. Dat is belangrijk, vindt Gevers, omdat er in de praktijk nog niet I eens evenwicht is bereikt m de mate waarin Havo en VWO aan sluiten op HBO en WO, in de fi nanciering van HBO en WO, of in de lengte en aard van de aangebo den studies. Volgens Gevers dreigt er een lastige situatie, omdat Nederland met al dit ge rommel op onderwijsgebied een nauwelijks meer in te halen ach terstand met de rest van Europa oploopt. Wanneer alles eenmaal op orde is gebracht „is het erg on waarschijnlijk dat daaruit slechts twee typen instellingen, universi teiten en hogescholen, zouden voortkomen," zei Gevers. Rotterdam - Dominee Visser zoekt een nieuwe plek voor Per ron Nul. De naam van de versla a f- denopvang bij het Rotterdamse Centraal Station moet op 1 april veranderen. Visser heeft dit giste ren bekendgemaakt als een reac tie op de toenemende druk vanuit het gemeentebestuur, de politie en de publieke opinie. Er is nog geen alternatief gevon den Perron Nul. dat in 1987 werd opgericht. „Het zal nog wel even duren voordat we iets anders heb ben," meent Visser. In de nieuwe opzet moet er ook aandacht ko men voor aparte doelgroepen Op 23 februari onderhandelt Vis ser met korpschef Hessing over een nieuwe lokatie voor Perron Nul. Door Peter Louwerse Rotterdam - Rechtbankpresident mevrouw mr. Van Breukelen is nog niet uitgesproken of het ge schreeuw op de publieke tribune begint al. Een stevige wouw uit het kamp van de familie C. krijst: „Jullie laten moordenaars na twee weken vrij, wat een ko- leretent hier, zeg." De familie C., hoofdrolspeler in de Overschiese straatvete, is woedend omdat hun Appie in het Huis van Bewaring moet blijven. En dat terwijl de dood van hun neefje René nog steeds niet gewroken is. De vlam slaat in de pan. De hele familie be gint te vloeken te tieren, allerlei ongeneeslijke ziektes vliegen door de zittingszaal. „Ik laat de zaal ontruimen," zegt mr. Van Breukelen gedecideerd. Tijdens de schorsingen van zit ting, als het publiek even een luchtje kan scheppen, is al duide lijk geworden dat de families C. en Van den B. de strijdbijl nog niet hebben begraven. „Hou me tegen," klinkt het dreigend, „an ders pak ik die temeie. Moet je nou zien staan, die galbakken." Bijna gaan de beide partijen op de binnenplaats van het gerechtsge bouw weer met elkaar op de vuist, maar de massaal aanwezige poli tie kan een gewelddadig treffen voorkomen. De familie Van den B. houdt het halverwege de rechtzaak voor ge zien, en dus zoeken hun aartsvij anden naar andere zondebokken om hun woede over de rechterlij ke beslissing te koelen. „Ik hoop dat jouw kinderen ook eens dood geschoten worden." krijgt één van de agenten naar zijn kop ge slingerd. De groep boze mensen van de C.-familie dreigt nog een paar keer. maar waagt zich niet aan de overmacht van 25 agenten en een paar gevaarlijk blaffende politiehonden. „Voor één hond hebben ze meer ontzag dan voor tien agenten." meent een politie man. „Deze mensen," vervolgt hij, „maken Overschie onleef baar. En dat volk moet gaan ge tuigen voor de rechtbank." De families C. en Van den B. vechten sinds 18 april in Over schie een bloedige vete uit. Vroeger woonden beide clans vreedzaam naast elkaar in het zo geheten 'Indianendorp' of 'Nood dorp', maar in april ging het mis. Het begon m de Schipholstraat, waar een 18-jarige jongen uit het kamp van de familie C. werd doodgeschoten. „Er is maar één oorzaak voor de ruzie," zegt Henk C. „Zij hebben mijn neefje dood geschoten." De dader van deze moord is nooit gepakt, maar voor de families was het incident het startsein van een serie schietpar tijen. intimidaties en pesterijen. Clubhuizen werden gesloten, op scholen heerste angst, geïntimi deerde getuigen trokken hun ver klaringen in. Op 20 oktober werd Johan van de B. in de Lemkenstraat neerge knald Als verdachte wnrd Annie C. opgepakt. Het slachtoffer loopt nog steeds rond met de kogel, vlak bij hartstreek. De reactie volgde zes dagen later op de Bur gemeester Baumannlaan. Terwijl bij de openbare school Startbaan Overschie ouders op hun kinder tjes stonden te wachten, vuurde Kees S. (getrouwd met een Van den B.'tje) zeven kogels af op Henk G, die wonderwel slechts aan zijn duim gewond raakte. De ze twee laatste schietpartijen wer den gisteren behandeld door de Rotterdamse rechtbank. Blaffer op zak „Het lijkt erop," begint recht bankpresident mevrouw mr. A. C. M. P. van Breukelen-van Aarnhem tegen de zwijgzame Kees S.. ..dat u elkaar de meest vreselijke dingen verwijt. U had, op zijn zachtst gezegd, onenig heid met de familie C. En u koos party voor de familie van uw vrouw." Slechts aarzelend ging de verdachte akkoord. Tegen de politie heeft hy gezegd: „Johan is neprgp^chnten fk warht niPt tot dat ik aan de beurt ben. Ik koop een blaffer." En Kees voegde de daad bij het woord. „Ja. het is ook geen katte- pies waar 't over gaat." zegt hy. „Die mensen zijn tot alles in staat. Ik wilde me verdedigen." Met zijn blaffer op zak stapte hij de 26ste oktober m de auto. Niet om een aframmeling te wreken die zijn broer Rim die dag had opgelopen, maar om op de vlucht te slaan voor de familie C„ zegt de ver dachte zelf. Maar laat hy nou op de Burgemeester Baumannlaan de rode VW Golf van Henk C. te genkomen. „Hy reed uit een par keerhaven," reconstrueert Kees. „Hij kwam uit zijn auto en richtte een pistool op mijZeven keer schoot de verdachte. „Om hem bang te maken, zodat-ie weg zou gaan," zegt Kees zelf. Wapen leeggeblazen Maar een hele ry getuigen zegt dat het heel anders is gegaan. Vol gens hen is Kees naar de rode Golf gelopen en heeft Henk C mot eens de kans gehad om uit zijn wagen te komen. „Dat blijkt ook wel," voert officier van Justi tie mr. J. W. P. Snijders aan. „uit de plaats waar de kogels ingesla gen zijn. allemaal aan de linker kant van de auto, bij de bestuur dersplaats." Met een eis van zes jaar cel wegens poging tot moord hoopt hij een einde te maken aan deze onverkwikkelijke vendetta. „Zonder blikken of blozen hebt u het wapen leeggeblazen. U hebt bewust in die richting, op die wij ze geschoten. Ik kan het met an ders zien als een pogmg tot moord. En laat de verdachte niet zeggen, dat dit erbij hoort, want dit hoort er nooit by." De reeks incidenten heeft in. Overschie een spoor van angst achtergelaten. „Vindt u ook met dat er hoe dan ook een einde moet komen dan dit geweld?" waagt mr. Van Breukelen nog „Tuuuuurhjk," zegt Kees S. laco niek. „Schieten is altijd gevaar lijk." De uitspraak volgt op 26 februari De zaak tegen Appie C. werd gis teren niet behandeld omdat zijn advocaat, mr J. Jahae, maar liefst elf getuigen opnieuw wil laten ho ren. „Eén van de twee groepen liegt dat het gedrukt staat," vindt de raadsman. „Dat wal ik uitge zocht zien."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1