Waterweg 15 'Kinderen moeten buurtschool blijven bezoeken i Ineke Versteeg bezorgt kansarme kinderen vakantie Gemiste kans Magneet-project op Het Prisma: meer creativiteit in de klas Brandweer zoekt vrijwilligers Open dag Ter Schie Bloemschikken in Oost Vervolg 'Ken uw stad' Eremedaille voor chefkok Geld voor gymnastiek Rotterdams Dagblad Dinsdag 16 februari 1993 Met de afspraak om samen één nieuw ziekenhuis neer te zetten leek er op bestuurlijk niveau iets moois te groei en tussen Vlaardïngen en Schiedam. Decennia lang was het, op een enkele uitzondering na (GGD, Streekmuziek- school), niet gelukt gezamenlijk zaken te regelen en de doorbraak bij de ziekenhuizen zou een nieuwe bestuurlijke lente kunnen in luiden, dachten velen. Die hoop is ijdel gebleken. Vlaardingen en Schiedam zijn terugge keerd naar de tijd dat ieder zijns weegs ging. Zoals met de nutsbe drijven, die apart bleven opereren (alhoewel Maassluis wel met Vlaardingen in zee ging), zoals bij de bouw van één groot zwembad, dat niet door ging, en zoals bij de plannen voor één nieuw theater, dat er niet kwam. De Vlaardingse gemeenteraad buigt zich komende maand over een. nieuwe vorm van openbaar vervoer voor ouderen en gehandicap ten. Die icunnen, onder een aantal voorwaarden, gebruik gaan ma ken van taxi's. In Vlaardingen, maar ook in Schiedam. Niets leek logischer dan samenwerking tussen in ieder geval deze twee .steden, die geografisch zo aan elkaar vast zitten. Immers, een passagier uit Holy legt een kortere afstand af naar Woudhoek, dan naar de Vlaardingse Westwijk. Maar een uitnodiging van Vlaardin gen aan Schiedam en Maassluis om op bestuurlijk niveau te praten over samenwerking, leidde er niet toe dat de betrokken wethouders aan één tafel schoven. Ze gingen liever hun eigen gang, Waarmee opnieuw een gemiste kans op /erdere samenwerking kan worden bijgeschreven, wat sneu is voor de ouderen en gehandicap ten in beide plaatsen. De Sehiedamse brandweer heeft dringend nieuwe vrijwilligers nodig om de uitrukdienst op peil te hou den. Burgemeester Reinier Scheeres geeft zaterdag in de kazerne aan de Breedstraat het startsein voor een wervingscampagne. De campagne is vooral ge richt op Schiedam-Noord. Met name in Spaland heeft Schiedam een groot aantal inwoners erbij ge kregen. Mogelijk zitten er mensen bij die belangstel ling hebben voor het werk van de brandweer. Een huis-aan-huis verspreide folder moet die interesse opwekken. De Sehiedamse brandweer komt het liefst in contact met vrouwen en migranten. De brandweer telt al vijf vrouwelijke vrijwilligers. De scholengemeenschap Ter Schie voor LTO- LHNO en ITO houdt op zaterdag 20 februari haar jaarlijkse open dag. Deze open dag zal plaatsvinden in het ge bouw aan de Monseigneur Nolenslaan 3. Er wordt ge tracht een beeld te geven van het Voorbereidend en Individueel Voorbereidend Beroepenonderwijs op deze school. Het gebouw is open van 10.30 uur tot 12.30 uur. Redactie Waterweg: Jan Booïster Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 31313T Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 In Kluphuis Oost wordt eenmaal in de twee weken op donderdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur aan bloemschikken gedaan. Een ervaren vrijwilligster leert de bloemsehikgroep hoe met bloemen en ander materiaal een fraai stukje in elkaar gezet kan wor den. In die groep zijn nog enkele plaatsen vrij en wie belangstelling heeft kan zich aanmelden bij Klup huis Oost (4735435). Deelname kost vijf gulden. Vlaardingen Vlaardingers die meer over de geschiedenis van hun woonplaats te weten willen komen, kunnen volgen de maand deelnamen aan een serie bijeenkomsten die door het ServiceTeam Vlaardingen van de WV worden georganiseerd en begeleid. De 'rondleidin gen' door de historie vormen een vervolg op de ge schiedeniscyclus van vorig jaar. Tijdens de veertien bijeenkomsten komen de molen Aeolus, boerderij de Hoogkamer, sport en recreatie, straatnamen, het oude stadhuis, de Broekpolder en tal van andere onderwerpen aan bod. Geïnteresseer den kunnen zich opgeven bij het VW-kantoor (4346666). Deelname kost ƒ40. De Vlaardinger Eddy Chevalking is bij zijn afscheid van de Horeca Franchise Exploitatie 'Het Station' Rotterdam beloond met een zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De 58-ja- rige Chevalking is ruim 37 jaar bij het bedrijf in dienst geweest. In 1956 trad hij in Rotterdam als be ginnend kok in dienst van de stationsrestauratie Centraal Station en werkte zich daar op tot chefkok. Die functie vervulde hij er sinds 1980. Het college van burgemeester en wethouders heeft de Maassluise gymnastiekvereniging Sparta een startsubsidie van 500 gulden toegekend. De financië le bijdrage is bedoeld om de organisatiekosten van gymlessen voor allochtone vrouwen te dekken. Schiedam dinsdag 16 februari Start fotocursus voor beginners, wijkcentrum De Erker, 19.30 uur. Jamsessie. Podium, 21.00 uur. Vlaardingen dinsdag 16 februari Sjoelen, wijkcentrum DeTelder, 20.00 uur. Herman Finkers, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. woensdag 17 februari Klaverjassen, wijkcentrum De Teider, 14.00-16.00 uur. Kinderclub, DeTelder, 14.00-15.15 uur. Narcis (kindervoorstelling). Harmonie, 14.00 uur. Maassluis woensdag 17 februari Speel-o-theek, Koningshof, 14.00 uur. Kindertheater de Rozenfabriek, theater de Schuur- kerk. 14.00 uur. DoorLoesEishof Vlaardingen - De ontwikkeling da'.'blanke'ou ders hun kinderen niet meer naar scholen stu ren waarveel buitenlandse kinderen aanwezig zijn, baart de onderwijswereld zorgen. Ook di recteur Wim Meijer van basisschool Het Pris ma in Vlaardinger. is gekant tegen het ont staan van de zogenaamde 'witte' en 'zwarte' scholen; benamingen die hij overigens liever niet gebruikt. Om deze trend voor te zijn, heeft hij het concept van de 'Magneet-school' naar Vlaardingen gehaald. Meyer: „Een Magneet-school kent een rijker aanbod van crea tieve activiteiten, wil een positie ve en duidelijke profilering 'naar buiten' uitdragen en geeft ten slotte extra aandacht aan de ba sisvaardigheden lezen, schrijven en rekenen. Vooral extra activitei ten op het creatieve gebied moe ten de school een aantrekkelijker uitstraling geven." De verwachting is - en zo blijkt ook uit eerdere voorbeelden - dat hierdoor 'witte' ouders hun kinderen weer zullen aanmelden bjj deze school. „Wij willen ervoor zorgen dat de kinderen de buurt school blijven bezoeken," aldus Meijer. De gedachte is dat als blanke en zwarte kinderen gezamenlijk op school zitten, zij met elkaar leren omgaan en zo in de maatschappij als volwassenen beter met elkaar kunnen werken en leven. „Dat scholen een afspiegeling moeten zijn van de samenstelling van de wijk is hierbij essentieel." In het kader van het Magneet project ontving Het Prisma in 1992 14.000 gulden subsidie en krijgt het een nog onbekend be drag voor 1993 en volgende jaren. Als voldoende Magneet-geld vrij komt, wil Het Prisma nog voor de zomer nieuwe creatieve projecten gaan uitvoeren. Een deel van de projecten zal onder schooltijd worden uitgevoerd, een ander deel zal in de zogenaamde 'ver lengde schooldag' worden gerea liseerd, waaraan kinderen vrijwil lig kunnen deelnemen. Toneel Eén van de plannen van Het Pris ma is het uitnodigen van bijvoor beeld een toneelgezelschap. Meij er: „De kinderen werken een hele dag aan een toneelstuk, dat die zelfde avond zal worden opge- Wim Meijer tussen zijn leerlingen: Een Mag neet-school kent een rij ker aanbod van creatieve activiteiten. -oto Ellen den Ouden/Roel DrjKstra voerd." Ook denkt de school aan het aantrekken van een vakleer kracht muziek, die professionele muzieklessen kan verzorgen. Op het verlanglijstje staat verder de aanschaf van een drukpers. Ten slotte zijn er plannen voor een speciaal project rond kleur voor de kleuters. Het idee van de Magneet-school is overgewaaid uit Amerika, waar de ontwikkeling naar 'witte' en 'zwarte' scholen al veel vergaan- der is opgetreden. Met de nadeli ge gevolgen vandien. In navolging van het succes van het 'Magneet'-concept in Ameri ka en op twee Amsterdamse scho len, werkt ook het Prisma sinds vorig jaar volgens de Magneet principes. Op dit moment is zo'n vijftig procent van de kinderen van Het Prisma van buitenlandse afkomst. Dit komt volgens Meijer overeen met het percentage bui tenlanders in de buurt van de school, die ligt in de wijk Bab- berspolder. Op dit moment is nog geen sprake van een onevenredi ge verdeling, maar Meijer wil de ze ontwikkeling voor zijn. Hij meent dat in Vlaardingen even goed het gevaar op de loer ligt van de ongewenste segregatie; het naar aparte scholen gaan van zwarten en blanken. „Daarom moet de buurtschool zo aantrekkelijk mogelijk worden gemaakt voor de leerlingen en hun ouders, die daardoor hun kinderen op de dichtstbijzijnde schooi houden," meent Meijer. Meijer wijst naar het bouwterrein achter de school, waar op dit mo ment honderden duurdere nieuw bouwwoningen worden gebouwd. Deze woningen zullen voorname lijk door 'blanke' autochtonen worden bewoond, is de verwach ting. Veel potentiële 'klantjes' voor Het Prisma, zo lijkt iet op het eerste gezicht. Meijer teaamt dit, maar benadrukt het feit dat de wijk Babberspoider nog twee andere basisscholen heeft, die - als Het Prisma niets onder neemt - veel van deze kinderen mogelijk zullen aantrekken. Drukpers Afgelopen herfst is op Het Prisma onder leiding van kunstenaar Jan van Dorp een eerste project over druktechnieken uitgevoerd. De kinderen konden daarbij zelf aan de slag met drukpers, papier, verf cn herfstbladeren. Volgens Mey er waren de kinderen laaiend en thousiast. „Prachtig, die uitdruk king op de gezichten als ze voor het eerst zo'n vel papier uit de drukpers haalden." De resultaten werden opgehan gen in wissellij sten in de hal. De oudere leerlingen konden een kijkje nemen in het atelier van de kunstenaar. Op een ouderavond is een video vertoond over het project, waarbij ouders zelf ook werden uitgenodigd om een druk werkje te maken. Ook hun reac ties ware., volgens Meijer heel po sitief. „Sommige ouders hebben zelf wissellij sten aangeschaft om het werk van hun kinderen in op te hangen." Het enige nadeel was volgens Meijer dat nog te wemig ouders hun gezicht lieten zien. En dat blijkt nu juist een van de doelen van het Magneet-project: meer betrokkenheid van ouders zodat deze bijvoorbeeld via mond-op- mond-reclame ook andere ouders enthousiast weten te maken voor de buurtschool. Behalve aandacht op het creatie ve gebied, besteedt een Magneet- school ook extra aandacht aan het lezen, schrijven en rekenen in de klas. Het lesmateriaal wordt aan gepast aan de mogelijkheden van het individuele kind. Er is meer aandacht voor zowel kinderen die slechter als beter presteren dan het gemiddelde. De Magneet-projecten dienen nog een nevendoel, benadrukt Meijer. „Veel kinderen komen nauwelijks in aanraking met creatieve clubs. Met activiteiten als deze hopen we een nieuwe groep te bereiken, die zich mis schien ook eens gaat opgeven vooreen toneelclub of balletles." Door Nathalie Lans Schiedam - Gerrie Knetemann vraagt de laatste weken regelma tig via verschillende radiozenders aandacht voor de Stichting Euro pa Kinderhulp. Hij vertelt dat hij in Europa tijdens zijn fietstoch ten veel mooie dingen heeft ge zien, maar ook veel ellende. Veel kinderen in Europa leven in erbarmelijke omstandigheden en zijn nodig aan vakantie toe. De Sehiedamse Ineke Versteeg weet daarover mee te praten en zet zich even als 'de Kneet' in voor de Stichting Europa Kinderhulp. Samen met Nel van Ruyven uit Monster zorgt zij er voor dat 54 kinderen uit Frankrijk een paar weken vakantie kunnen vieren in Zuid-Holland. Zij legt uit dat zij op die manier haar steentje wil bijdragen aan het wegnemen van een van de ve le problemen in de maatschappij. „Er is veel ellende in de wereld. Het is makkelijk om een tientje over te maken op een of ander gi ronummer. Wanneer je kinderen, die met veel zorgen en ellende le ven, een vakantie aanbiedt, bete kent dat, datje iets van jezelf inle vert. En van dat tientje weet je niet wat er uiteindelijk mee ge daan wordt. Wanneer je echter kinderen een vakantie geeft, zie je precies waar je giften blijven. Je ziet dat de kinderen bet naar hun zin hebben en even 'verlost' zijn van de dagelijkse zorgen. Ze hoeven zich niet druk temaken of er wel brood op tafel zal liggen vandaag." Vakanties Ineke Versteeg zorgt er ieder jaar voor dat er in deze regio gastge zinnen gevonden worden die tij dens de zomer- en kerstvakantie Franse kinderen in huis nemen. Zelf heeft zij al jaren vijf weken per jaar vier Franse kinderen over de vloer en als zij zich niet dwingt hard voor zichzelf te zijn, heeft zij er binnen de kortste keren nog veel meer. „Er is meer vraag dan aanbod. In Europa zijn er heel veel kinderen aan vakantie toe. Het is echter niet makkelijk om geschikte gastgezinnen te vin den. Bij Franse kinderen is het helemaal moeilijk. Zij zijn de moeilijkste groep. De taal is het probleem. Veel mensen zien er te genop om m het Frans te conver seren met de kinderen. De Engelse kinderen gaan als warme broodjes en ook veel van de Nederlandse kinderen kunnen geplaatst worden. Maar nog altijd moeten er veel kinderen teleurge steld worden. Ik heb nu vier Fran sejongetjes; Djamel, Idir, Madjid en Eugène. Meestal heb ik er één extra, wanneer er organisatorisch iets fout gegaan is dan wel wan neer er problemen in een gastge zin zijn. Dan komen de Franse kindertjes naar mij om alsnog va kantie te vieren. Het is fijn om de kinderen te zien genieten en tege lijk is het jammer dat er nog zo veel kinderen zijn die ook aan va kantie toe zijn en die we het niet kunnen geven. Maar dat zal altijd zo blijven. Je probeert de kinde ren die je wel kunt opvangen een zo fijn mogelijke tijd te geven." Wanneer de trein uit Frankrijk met de zomervakantie aankomt, zijn bij de familie Versteeg de bedden gedekt en staan de fiets jes al klaar in de tuin. Alle Franse kinderen die te gast zijn bij de Sehiedamse familie leren fietsen. „Kom met aan hun fiets! Fietsen, dat vinden ze prachtig. We maken vaak tochten met hen door de pol der en daar genieten ze zo van. Het zijn vaak van die gewone din gen waar je ze blij mee kunt ma ken. Fietsen is een van die din gen. Maar je moet het ze wel le ren. Ze zeggen dat ze alles kun nen. Als je vraagt kan je fietsen of zwemmen zeggen ze 'ja'. „Inmiddels heo ik geleerd dat ze maar snel 'ja' zeggen omdat de kinderen bang zijn dat wanneer zij 'nee' zeggen het feest niet doorgaat. Ik heb het in het zwem bad wel meegemaakt. Een knul van een jaar of twaalf die bij mij was. vertelde dat hij kon zwem men cn sprong zo het diepe bad in. mooi dat 'ie niet kon zwem men. Ik schrok me rot toen de badmeester hem moest redden. Ja, daar leer je wel van," vertelt Ineke. Verwend De kinderen die bij de familie Versteeg komen logeren, worden verwend. Ze krijgen een eigen ka mer, eten lekker, hebben een ei gen fietsje, gaan naar de Efteling en krijgen vooral veel liefde van het gezin. Ineke, die behalve gast- moeder ook de taak heeft gastge zinnen te begeleiden, vindt het heerlijk om mei de kinderen op te trekken maar zegt er bij dat het niet altijd even makkelijk is om gastouder^ ?i]n. „De kinderen die hier komen zijn kansarm. Vaak kunnen hun ou ders net het hoofd boven water houden en moeten kinderen met van alles en nog wat helpen. Er zijn kinderen bij die alleen een moeder of alleen een vader heb ben en in de vakantie aan hun lot worden overgelaten omdat pa of ma moet werken om eenten bin nen te krijgen; kinderen die ge slagen worden; er zijn kinderen uit zwakbegaafde families. Kort om er zijn bijna altijd problemen in het gezin thuis. Maar rotkinde ren zijn het niet. Een echt rotkind bestaat in mijn ogen niet. Ik denk dat het de opvoeding is die maakt hoe je bij anderen bent." Hoewel de opvoeding van de kin deren die bij Ineke logeren niet hetzelfde is als de opvoeding die zij haar eigen kinderen en oppas kinderen geeft, stoort zij zich daar niet aan. Zij legt de nadruk op een onbezorgde vakantie en niet op opvoeding. „Spelenderwijs leer ik de kinderen wel eens wat en an dersom leer ik natuurlijk ook van hen. Je leert gastouder te zijn en de kinderen proberen zich thuis te voelen. In het begin loopje op je tenen, het is elkaar uitprobe ren. Maar uiteindelijk win je - of liever gezegd verdien je - het ver trouwen van de kinderen. Dat is prettig, maar uiteindelijk gaat het er mij om dat ze genieten. En ik moet zeggen dal ik soms moeite heb om ze weer terug te sturen." Verwennen „We zaten," gaat Ineke verder, „een keer lekker patatjes te eten met de jongens en ik zei: 'Zo, jul lie worden weer lekker verwend he?' De kleinste antwoordde. 'Nou, zeker.' Ik dacht bij mezelf: hij zit maar wat met me mee te kletsen en vroeg hem of hij wist wat verwennen was. Weet je wat hij zei, zo klein als 'ie was? 'Elke Ineke Ver steeg ont fermt zich ook vaak over haar kleinkin deren. Foto Roel Dijkstra dag te eten krijgen.' Ja, dan gaat er wel wat door je heen. Dan denk ik bij mezelf: ze zijn een paar we ken uit de zorgen en hebben ge zien hoe goed wij het hebben, en dan gaan ze weer terug naar de el lende. Maar ja, als je niks doet hebben ze niets en ik kan je verzekeren - dat hebben volwassenen die hier zo'n dertig jaar geleden vakanties in gastgezinnen hebben doorge bracht mij verteld - dat de kinde ren met veel plezier aan de tijd in Nederland terug denken." Gezinnen die bereid zijn een kansarm kind ergens uit Europa een fijne vakantie te geven, kun nen contact opnemen met Ineke Versteeg (telefoon: 010-4701367). Zij kan precies vertellen welke voorwaarden er aan een gastge zin gesteld worden en weJke kin deren nog op een wachtlijst staan voor een onbezorgde va kantie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1