Waterweg 13 Sanering vuilstort start in mei Gratis servies in handen gedrukt 'Vrijwilligers worden in Schiedam benadeeld' Speelgoed Voetbal in museum Informatieochtend over gezond leven VDL houdt boelhuis Ouderenwerker vertrekt Vogelbeurs Damwand moet vuile grond isoleren; werk kost zeven miljoen gulden Wethouder geeft geen antwoord Burgerleden staan ter discussie ip PTT dreigt: rampenfolders niet overal in brievenbus Uitbreiding parkeerplaatsen op recreatieoord Bibliotheekplan Maasland in slop Deelraad: nog een strandrace 'Meer nodig voor banenpoolers' Rotterdams Dagblad Donderdag 18 februari 1993 Het laatste oerbos van Europa staat in Polen, pal op de grens met Rusland. Het is een beetje een sprookjesbos, want de bomen die er staan zijn vele eeuwen oud en hebben bijna allemaal een naam. Ze zijn genoemd naar Poolse koningen en hun verwanten. Het is oen heilige plaats. Voor een bezichtiging moet je een kaartje kopen en bovendien een gids huren. Bij de ingang van het bos houdt een sol daat de wacht. Het geluid van een kettingzaag zul je er niet horen. Als zo'n woudreus het leven moe is, valt hij vanzelf wel om, redene ren de Polen. Frits Loomeijer, directeur van het Visserijmuseum in Vlaardingen, 20U er goed aan doen dit bos eens te bezoeken. Wellicht keert hij dan terug van zijn dwaling dat het 'niet zonde is' om voor zijn 'stads- kraan' een eeuwenoude Franse eik om te zagen. Volgens Loomeijer is zijn uitverkoren boom er één uit een bos dat in de 18e eeuw spe ciaal werd geplant om er later schepen van te bouwen. Daar mag je dus gerust in kappen. Bovendien gaat zo'n boom vroeg of laat toch dood. zegt Loomeijer. Eigenlijk is het zonde om 'm te laten staan. Is hoge leeftijd een vrijbrief om ergens de zaag in te zetten? En het feit dat schepen al zo'n honderdvijftig jaar van staal worden ge maakt, lijkt juist een reden te meer om die Franse boom rustig te la ten staan. Zoveel monumentale eiken hebben we niet meer in Euro pa Loomeijer wil een kostbaar natuurmonument slopen om er zoiets nutteloos van te maken als een 'stadskraan', een ding dat hoogst in cidenteel gebruikt zal worden voor demonstraties. Loomeijer wil er mee laten zien hoe in de Middeleeuwen schepen werden gelost. Van zelfsprekend heeft hij daarvoor een authentieke kraan nodig. Van eerlijk hout; metaal doet hem te veel denken aan de Gamma. Zon uitspraak klinkt curieus in een stad die twee maanden gleden een bos plantte bij wijze van hommage aan het milieu. In plaats van er een stuk speelgoed van een half miljoen gulden neer te zetten, zou Frits Loomeijer bomen moeten planten bij zijn museum. Dat zou pas een aanwinst, zijn voor de stad. PETER DE LANGE Inhakend op de tentoonstelling Turkije-Nederland organiseren de Turkse werknemersvereniging, het Stedelijk Museum en de campagne 'Schiedammers van overal en nergens' woensdag 24 februari een ont moeting tussen Turkse en Nederlandse Schiedam mers. Die ontmoeting vindt plaats in het Stedelijk Museum waar de aanwezigen op een groot vi deoscherm de voetbalinterland Nederland-Turkije kunnen bekijken. De bijeenkomst wordt geopend door sportwethouder Bart de Leede en de voorzitter van de sportraad Frans van Krugten. De voetballief hebbers zijn vanaf 19.30 uur welkom en de toegang is gratis. Vlaardingen In de Vlaardingse bibliotheken wordt de komende tijd de nodige aandacht besteed aan het Europees jaar voor de ouderen. De reeks activiteiten gaat woensdag 24 februari van start met een informatie- och'tend in het bibliotheekfiliaal in de Westwijk. Het thema is 'Gezond en wel, hoe blijf je dat' en iemand van de GGD komt daar over praten. De bijeenkomst is van 10.00 tot 11.30 uur en de toegang is gratis. In de maand maart staat een aantal activiteiten in de bibliotheek aan de Waalstraat op het programma. Donderdag 18 maart is er van 10.00 tot 11.30 uur een diapresentatie over oud-Vlaardingen en van dinsdag 2 tot en met maandag 8 maart valt er de tentoonstel ling 'Oud is in' te bekijken. Die zelfde expositie is de gehele maand maart ook in filiaal De Loper te zied. De stichting Vrienden van VDL houdt zaterdag 20 fe bruari een openbare verkoop van uiteenlopende voorwerpen waarvan de opbrengst is bestemd voor de voetbalvereniging. Tijdens het boelhuis zijn twee notarissen aanwezig om toe te zien dat alles volgens de wettelijke normen verloopt. Er gaan in gebouw De Kern tweehonderd kavels, waaronder antiek zilver, schilderijen, beelhouwwer- ken. antiek meubilair en kristal, onder de hamer. De kijkuren zijn van 12.00 tot 14.00 uur en de verkoop start om 14.00 uur. De toegang is gratis. Maasland tfpictior.aris J. H. van Alphen van de Slichting Wek Ouderen Maasland, heeft zijn dienstverband m Maasland opgezegd. Van Alphen heeft per 1 april een -nieuwe baan in het welzijnswerk te Rotterdam. Het vertrek van Van Alphen. die vier jaar in Maas land werkzaam is geweest, komt op het moment dat hij net is hersteld van een langdurige ziekte. De scheidende functionaris krijgt vrijdag 26 februari in het dienstencentrum aan de Hammerdreef een af scheidsreceptie aangeboden. Hoek van Holland De Westlandse Vogelvereniging (WW) organiseert op zaterdag 20 februari weereen vogelbeurs in party centrum 'Bos en Duin' aan de Kerkhofweg. Iedereen die interesse heeft in tropische vogels en aanverwan te soorten kan daar tussen 10.00 en 13.00 uur terecht tegen betaling van een gulden. Mensen die vogels willen verhandelc n betale n 2.5 0 Elke derde vrijdag van de maand organiseert WYV voorlichtings- er. bespreekavonden in De Kandelaar in Naaldwijk. Schiedam donderdag 18 februari Jamsessie. Podium, 21.00 uur. Vlaardingen donderdag 18 februari Lamba (toneel). Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. The best intentions (film), Stadsgehoorzaal. 20.30 uur. Raadscomssie Verkeer, 20.00 uur Raadscommissie Onderwijs, 20.00 uur. Maassluis donderdag 18 februari Informatieavond nieuwbouw Steendijkpolder. Ko ningshof, 19.30 uur. Bridge, Koningshof. 19.45 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Maassluis - De provincie Zuid-Holland gaat in april, uiterlijk mei beginnen met de sanering van de zogenoemde vuilstortlo- katie in de Maassluise Steendijkpolder. Het 2,5 hectare meten de terrein langs de Nieuwe Waterweg wordt van de buitenwe reld geïsoleerd door het slaan van een damwand. Met de opera tie is in totaal zeven miljoen gulden gemoeid. In tegenstelling tot het met ha ven slib opgespoten gebied in de Steendijkpolder wordt er op het terrein van de vroegere vuilstort van de gemeente Maassluis geen vervuilde grond afgegraven. De damwand, die tien meter de grond in gaat. dient slechts om verdere verspreiding van de me tersdiepe vervuiling te voorko men. De gemeente stelt extra geld be schikbaar voor het ophogen van een gedeelte van het terrein aan de Dr. Albert Schweitzerdreef. Twee langs de Nieuwe Waterweg gesitueerde flats vormen de be bouwing in het gebied. Als gevolg van deze maatregel is de vuilstort in de toekomst afgedekt door een schone laag met een dikte van één meter. De provincie Zuid-Holland is ver antwoordelijk voor de uitvoering van het karwei. De kosten worden betaald door het Rijk en de pro vincie Zuid-Holland. Minister Hans Alders heeft inmiddels ne gentig procent van de begrote kosten beschikbaar gesteld. De gemeenteraad van Maassluis spreekt zich volgende week uit over het restant-krediet. Ophoogwerkzaamheden Op basis van de Interim-wet Bo demsanering (IBS) dient Maas sluis 665.000 guiden op te hoes ten. Daarnaast wil wethouder Jan Storm (Milieu) vijftigduizend gul den beschikbaar stellen voor de ophoogwerkzaamheden. „Het be stek ?s inmiddels gereed." zegt projc-v .leider Harry Hermans van de provincie Zuid-Holland. „Bin nen enkele weken wordt net pro ject aanbesteed." Bij het slaan van de damwanden wordt gebruik gemaakt van twee materialen. In het openbaar groen wordt de tien meter diepe damwand gemaakt van een klei achtige substantie, die bedekt met folie als uiterst isolerend be kend staat. Langs de Albert Schweitzerdreef wordt een stalen damwand geslagen. Op deze plek is voor een stalen wand gekozen omdat die beter bestand is tegen trillingen die door het autover keer worden veroorzaakt. De tota le lengte van de damwand be draagt 2100 strekkende meter. De in de vereniging van eigena ren verzamelde flatbewoners heb ben enkele jaren geleden gepro cedeerd tegen de gekozen sane ringsvariant. Zij vonden het vreemd dat de buitenwereld moet worden beschermd tegen de ver spreiding van het gif terwijl zij er zelf zonder nadere maatregelen op mochten blijven wonen. De Raad van State heeft deze protes ten uiteindelijk verworpen. Aanvankelijk was het de bedoe ling de sanering van de voormali ge vuilstort en de veel grotere ha- vensliblokatie in één klap aan te pakken. De sanering van de ha- vensliblokatie heeft echter enor me vertraging opgelopen als ge volg van onenigheid tussen ener zijds de bewoners, de gemeente Maassluis en de provincie Zuid- Holland en anderzijds het rijk. De start van de werkzaamheden in dit deel van de wijk wordt niet voor volgend jaar verwacht. Vlaardingen - D66 m Vlaardingen vindt dat wethouder Agnes van Ardenne-van der Hoeven (Ver keer) erg laat is met haar reactie op de notitie 'Openbaar vervoer in hoofdlijnen'. Dat stuk ging over het openbaar vervoer in Vlaardin gen. De Democraten boden de no titie aan op maandag 25 novem ber 1991, dus zo'n vijftien maan den geleden, maar hebben er nog steeds geen reactie op gehad, ook al beloofde Van Ardenne snel te reageren. D66 vraagt daarom nu maar in het openbaar waar de wethouder met haar reactie blijft. Ongeduldig schrijft de partij te hopen ..de re actie nu op zeer korte termijn te mogen vernemen". Hoek van Holland - Het dage lijks bestuur van de deelge meente Hoek van Holland wil zich in de loop van dit jaar bui gen over de vraag of doorge gaan moet worden met de zo geheten burgerleden. Die kun nen overigens pas in de vol gende zittingsperiode na de verkiezingen van 1994 al dan niet terugkeren. Sinds in 1972 in Hoek van Hol land de status van de wijkraad werd veranderd in deelge meente van Rotterdam, kent het Hoekse bestuursorgaan het fenomeen 'burgerleden'. In de commissies Verkeer, Sport en Recreatie. Ruimtelij ke Ordening en in de commis sie Welzijn hebben naast de gekozen raadsleden ook drie of meer burgerleden zitting. De grondgedachte was dat burgerleden een andere dan een politieke kijk zouden heb ben op sommige zaken en dat hun inbreng nuttig zou kun nen zijn voor de besluitvor ming- Na de verkiezingen voor de deelgemeenteraad kwam er een procedure op gang, waar bij de burgerleden zich kon den aanmelden. In eerste instantie leek het systeem succesvol. Vooral na de verkiezingen in 1972 en 1976 meldden zich enkele tien tallen kandidaten die bereid waren mee te denken over de Hoekse problemen. Maar na dc jaren tachtig ver anderde de status van de bur gerleden. Meer en meer wer den het mensen die op de lijst stonden bij een van de politie ke partijen, die niet gekozen waren, maar die via een 'bur- gerzetel' werden beloond voor hun werk of op die plaats vast werden klaargestoomd voor een eventuele latere toetre ding tot de raad. Daarmee was in feite het feno meen van de burgerleden al achterhaald. Hoek van Hol land was overigens de enige deelgemeente die het systeem had ingevoerd. De burgerle den kregen per vergadering hetzelfde presentiegeld als de raadsleden. Bij de laatste verkiezing voor de deelgemeenteraad was er al enige twijfel over het functio neren van de burgerleden. Er werd weliswaar naar hen ge luisterd, zelfs kregen ze in de discussies voorrang, maar op de besluitvorming in de raad hadden ze geen enkele in vloed. De laatste tijd zijn er steeds duidelijker geluiden te horen over de wenselijkheid de bur gerleden na de volgende ver kiezingen af te schaffen. Ze keek blij' verrast op, de toevallig aanwezige mevrouw E.J. Moerman uit de Rïouwlaan in Vlaardingen, toen haar gistermiddag geheel onverwacht een 18-deligglasservïes in handen werd gestopt. Dat gebeurde aan het Veerplein waar ze net flessen in de glas bak had geworpen. Dat was ook de reden voorde verrassing. De gemeente wilde met de actie nogeens extra aandacht vragen voor het gebruik van de glasbakken. Daarmee gaat het overigens goed. Vorïgjaar werd 1237 ton glas in de glasbak gestort, tegen 1157 ton in het jaar daar voor. Het plan is nu het glas nog meer dan voorheen op kleur gescheiden te gaan inzamelen via de glasbakken. Op de foto staan links en rechts medewerkers van de nieuwe dienst Milieu van de gemeente, met wat extra cadeautjes voor de gelukkige: spaarpotten in de vorm van een glasbak. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Vrijwilligersorgani saties zijn in Schiedam veel slech ter af dan professionele instellin gen op hetzelfde werkterrein. Dat concludeert de Rotterdamse stu dente Daphne Rijk in een onder zoek naar de positie van het vrij willigerswerk in Schiedam. Ze deed onderzoek naar organisaties die actief zijn op het vlak van het sociaal-cultureel werk in Schiedam. Volgens de onderzoekster is deze situatie ongewenst. Door middel van het beleid op het vlak van de sociale vernieuwing zegt Schiedam de positie van de vrij willigers juist te willen verster ken. De laatste jaren roept de ge meente burgers op om het lot m eigen hand te nemen. Het ge meentebestuur wil met name be woners verantwoordelijk maker, voor de situatie in de eigen straat of buurt. Daphne Rijk. student Personeel Arbeid aan de Hogeschool Rot terdam Omstreken, baseert haar conclusies op een onderzoek onder 27 in het sociaal-cultureel werk actieve vrijwilligersorgani saties. In deze clubs zijn 490 vrij willigers en 126 bestuursleden ac tief. De studente had 42 organisa ties benaderd. In vergelijking met professionele organisaties blijken de vrijwilli gers over veel minder geld te be schikken. Do op hot sociaal-cultu rele vlak actieve professionele or ganisaties krijgen gemiddeld ne gentig procent van de huisves tingskosten en zestig procent van de organisatiekosten gesubsidi eerd. De vrijwilligers krijgen ge middeld slechts dertig procent van de huisvestingskosten en vijftien procent van de organisa tiekosten vergoed. Volgens het onderzoek zijn er nooit duidelijke argumenten voor deze verschil len aangedragen. De onderzoekster is in het onder zoek ook op andere achterstan den gestuit. Als gevolg van de moeilijke financiële situatie zijn de meeste organisaties met in staat om de vrijwilligers en be stuursleden een onkostenvergoe ding te bieden. In dc praktijk be tekent dit. dat vrijwilligers geld 'mee moeten brengen' om actief te kunnen worden. Volgens de onderzoekster kan het ontbreken van een onkostenver goeding een belemmering vormen om actief te woiden. „Hel gaat dan vooral om mensen met een laag inkomen. Je mist een heeL potentieel aan vrijwilligers als mensen om die reden geen vrijwilligerswerk doen. Dat ter wijl vee] organisaties zitten te springen om vrijwilligers." Achterstand Zestig procent van de geènque- teerde instellingen zegt dat het steeds moeilijker wordt om vrij willigers te trekken. Van een nij pende financiële situatie zegt het leeuwedecl van de organisaties last te hebben. Maar liefst 98 pro cent van de vrijwilligersorganisa ties geeft aan dat in de dagelijkse praktijk de eindjes aan elkaar moeten worden geknoopt Ook tussen de vrijwilligers-orga- nisaties onderling bestaan grote financiële verschillen, Het onder zoek stelt dat dit gedeeltelijk wordt verklaard door de onduide lijke en multi-interpretabele sub sidieverordeningen. Het vereen voudigen van de subsidieregels en het verbeteren van de voor lichting zou volgens de onder zoekster een mogelijkheid kun nen bieden om de ongelijkheden weg te poetsen. Over liet niveau van de voorlichting toont 73 pro cent van de vrijwilligers zich on tevreden. Daphne Rijk pleit voor een financiële gelijkschakeling van de professionele en vrijwilli gersorganisaties, Verder kan de positie van de vrijwilligers in haar ogen worden verbeterd door het afsluiten van collectieve WA-ver zekeringen en het opzetten van een fonds voor 'deskundigheids bevordering*. Vlaardingen - Druk overleg tus sen de PTT en de verzorgers van een informatie-envelop met ram pen voorlichting in deze regio moet uitwijzen of de verspreiding van het materiaal zal uitdraaien op een flop of een groot succes. Oorzaak van het overleg is een felgekleurde sticker waarop staat dat ongevraagd drukwerk niet wordt gewenst. Steeds meer mensen plakken een dergelijke sticker op de brieven bus om van stapels troep ver schoond te blijven. Dc PTT, die het rampenmateriaal begin maart moet verspreiden, is van plan zich aan de tekst van de sticker te hon den en heeft gezegd dit onge vraagde drukwerk niet te bezor gen bij brievenbussen waarop zo'n sticker prijkt. Het voorlich tingsmateriaal moet onder meer in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis worden bezorgd. De voorlichtingscampagne, die uitgaat van het ministerie van Binnenlandse Zaken, heeft een landelijk karakter. ,,We hebben Binnenlandse Zaken tijdens de besprekingen al gewaarschuwd voor zo'n probleem." zegt voor lichter H. Ytsma van PTT-Post. „Toen is er gezegd dat wij bij alle ongeadres seerde postbe ste 1 lin- gen dc sticker van onze klanten eerbiedigen en hei drukwerk niet bezorgen. Dc afgelopen jaren is daar namelijk een uitgebreide discussie over gevoerd. Gemeen ten waren er toen fel op tegen dat mensen ongewenst drukwerk in de bus zouden krijgen. Er moest toen een sticker komen die door iedereen zou worden gerespec teerd." Van de antj-reclamestickers. waarvan er inmiddels zo'n half miljoen over de toonbank zijn ge gaan, bestaan twee versies: één tegen ongeadresseerd drukwerk en één tegen alleen reclamedruk werk, zodat de huis-aan-huisbla- den wel worden bezorgd. Juist de eerste sticker zorgt nu voor de problemen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken was er van uitgegaan dat voor dit speciale drukwerk een uitzondering zou worden gemaakt op de richtlijnen van de PTT. Onderhandeling In het Waterweg-gebied wordt de verspreiding van de rampenvoor lichting begeleid door Van Dok- klim PR Adviesbureau. Woord voerder Ebco Vriend van dit be drijf is in onderhandeling met de PTT over de verspreiding van het materiaal in het Rijnmond-ge bied. „Wij willen zeker honderd procent van de mensen met dit materiaal kunnen bereiken," zegt Vriend. „Het zou een zeer kwalij ke zaak zijn wanneer er mensen van deze spullen versloken blij ven. We hebben ons indertijd juist tot de PTT gewend om ciie maximale verspreiding te kun nen waarborgen." Volgens Vriend zou de PTT be reid moeten zijn voor het Water weg-gebied een uitzondering te maken, omdat het voorlichtings materiaal in deze regio heel an ders wordt gepresenteerd dan in de rest van het land. Vriend: „V/ij hebben ons best gedaan om het materiaal geen enkele schijn van reclame te geven. Het materiaal van het ministerie bestaat uil een folder. Wij hebben alles ingepakt in een envelop, waarin ook een brief van de burgemeester is op genomen." Hoek van Holland - Het aantal parkeerplaatsen op het Recreatie oord Hoek van Holland wordt uit gebreid. Er zijn thans 550 par keerplaatsen, dat moeten er 42 meer worden. Jaarlijks wordt er een honderdtal seizoenparkeerplaatsen meer uit gegeven dan het aantal beschik bare plaatsen. Hierbij werd er al tijd vanuit gegaan dat zich zelden de situatie voor zou doen dat alle kampeerders zich tegelijkertijd op het recreatieoord zouden be vinden. Ook werd een positief fi nancieel effect verkregen op de kosten van het recreatieoord. De laatste jaren bleek echter dat in de praktijk vooral in het hoogsei zoen wei degelijk alle parkeer- kaarten tegelijkertijd werden be nut, waardoor er niet alleen een parkeerprobleem ontstond, maar ook de ruimte ontbrak om dag- parkeer kaarten uit te geven. Door 42 parkeerplaatsen op het terrein aan het einde van de Wierstraat, tussen het milieu-eiland en het clubhuis van de jeugdhaven.aan te leggen, kan nu uitvoering wor den gegeven aan de laatste la§e van het parkeerplan en kunnen tevens de parkcerknelpunlen grotendeels worden opgelost. Maasland - Op korte termijn is er in Maasland geert mogelijkheid vooreen permanente bibliotheek. Nadat liet gemeentebestuur zelf al het voormalige Pollepol-pand had afgewezen, heeft de provin ciale bibliotheekcentrale (PBC) nu negatief geadviseerd over dc vestiging van een uitleenpost in het dienstencentrum. De bibliotheekvoorziening voor de Maaslandse bevolking blijft voorlopig bestaan uil de biblio- trailer van diezelfde PBC. Die trailer staat alleen op vrijdag in Maasland. Buurgemeente Maas sluis biedt uitkomst voor de meer leesgierigen, De bieb aan de Uiverlaan heeft ongeveer dui zend inwoners uit Maasland in de kaartenbakken staan. Door de jongste ontwikkelingen zitten de Maaslandse bibliotheek- plannen een beetje in het slop. Ook in het Groene Kruisgebouw en de Veldesteijn-dependance van de land- en tuinbouwschool blijkt het met mogelijk een per manente vestiging te stichten. Het gemeentebestuur geeft de moed echter nog niet op. Onder zocht wordt of het mogelijk is in het nog te ontwikkelen bouwplan van de Drie Hoeven een biblio theek onder te brengen. Hoek van Holland - De deelraad van Hoek van Holland is voor een tweede strandrace. In de commis sie Bestuurszaken hadden de fractievoorzitters van CDA. PvdA. D66 en WD al positief op het plan gereageerd. Hoeks Welzijn wilde twee voor waarden aan het tweede spekta kel verbonden zien: niet meer in de duinen, maar alleen op het strand en voor de toeschouwers moest de toegangsprijs niet hoger zijn dan ƒ25,-. De fractie staat daarin echter alleen. De uitzending van het mo torsportspektakel zal dit jaar niet rechtstreeks op televisie te vol gen zijn. maar opgenomen wor den en latei' m de middag, of in de vooravond op een nog nader be kend te maken televisiestation worden uitgezonden. Vlaardingen - Groen Links vindt dat het college van B en W „alles uit de kast" moet halen om de vergoeding voor de banenpoolers in Vlaardingen op peil te houden. Die is door maatregelen van het Rijk flink verlaagd. Banenpoolers kregen toen ze aan de slag gingen, bijvoorbeeld als conciërge in een basisschool, bo venop hun minimumloon een vergoeding van vijf gulden per dag. Dat betekende een extraatje van ongeveer duizend gulden per jaar. Met ingang van 1 januari 1993 is dat verlaagd met een be drag dat rond de vierhonderd gul den ligt. En dat is te gek voor woorden, vindt Groen Links. Aan het colle ge van B en W ri schriftelijk ge vraagd erin Den Haag alles aan te doen om de vergoeding weer op het aanvankelijke niveau te krij gen. Als dat niet lukt moet wor den bekeken of de gemeente Vlaardingen zelf voor aanvulling kan zorgen, aldus Groen Links.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1