Waterweg 11 Metrotracé via de Vlaardingerdijk Stakende GAK-artsen vrezen ontslag Brandschade bereikt record in Maassluis Van afpersing verdachte Schiedamse vrijgesproken Andere tracés tussen station Schiedam en Beneluxtunnel onhaalbaar Meer ontvangstruimte bij crematorium Postagentschap Abtsweg weer doel van overval Correct erkent miskleun met radardetector Erasmus-bestuur wil volledig behoud RSM Nieuwe luchtlijnen naar Denemarken en Zweden Justitie bekijkt Elf Atochem-zaak Vergoeding voor bewoners giftvijk Steendijkpolder Aanhouding op heterdaad Huiszoeking bij drugsgebruiker Bestuurder onder invloed Auto's gekraakt Controle op snelheid Rotterdams Dagblad Donderdag 18 februari 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 313Ï BTVlaarcïingen tel 010-2340055/fax 4349754 rzar Het ene onderzoek is nog niet afgerond of het volgende kan al weer beginnen. Voor de twee keer in drie weken was het postagentschap aan de Abtsweg de klos; het werd overvallen. Gisterochtend drong een gemaskerde en gewapende mar» het kantoortje binnen en eiste geld. Hij verdween in een ge reedstaande auto, die kort daarna werd aangetroffen op de Oost-Sidelinge. Het betrokken postagentschap werd enkele jaren geleden ook al eens overvallen. Toen werd een man, die de crimineel het vluchten wilde beletten, doodgeschoten. Gelijktijdig met de overval gisteren op het agentschap in Óverschie vond een overval plaats op het postagentschap aan de Oranjeboomstraat in Rotterdam-Zuid. Daar zagen twee klanten (een douanier en een portier) dat het wapen waarmee de overvaller dreigde een speelgoedpistooltje was, waarop zij de man beetpakten. Tot de komst van de politie werd de 30-jarige overvaller in bedwang gehouden door de portier, die bovenop de man was gaan zitten. Foto Ronald Goudber&/Rottefdams Dagblad Rotterdam - De directie van het Rotterdamse elek tronicabedrijf Radio Correct erkent een foutje te hebben gemaakt bij het plaatsen van een adverten tie. Correct bood op vertoon van een snelheidsbekeu ring vijftig gulden korting op de aanschafprijs van een radardetector. Veilig Verkeer Nederland (WN) heeft verontwaardigd gereageerd op de bijzondere aanbieding. „Je kunt het niet maken" om te snel rijden aan te moedigen," liet WN-woordvoerster M. Eenink. we ten. „Het apparaat is speciaal geschikt het opsporen van radarinstallaties in de bebouwde kom en op pro vinciale wegen. Dat zijn wei de gevaarlijkste wegen als je te snel gaat rijden, Ruim 85 procent van dode lijke verkeersongevallen heeft daar plaats, Iemand die al eens een bon heeft gehad krijgt daarvan ook nog eens voordeel. Te gek voor woorden." Directeur drs. J. Goos van het WN heeft inmiddels een brief geschreven aan de directie van Correct Daarin Iaat hij weten zeer teleurgesteld te zijn. Vol gens hem zouden grote bedrijven over het algemeen "zeer zorgvuldig omgaan met hun verantwoordelijk heden ten opzichte van maatschappij en samenle ving. De aanbieding in de advertentie is daarmee in schril contrast Met het apparaat weten automobilis ten snelheidscontroles op snelheden net boven de vijftig en tachtig kilometer per uur te omzeilen. Correct-directeur H. de Jong zegt 'achteraf niet zo gelukkig' te zijn met de advertentie. Het was een idee van de afdeling Inkoop en de importeur. Was hij eerder op de hoogte geweest, dan zou hij er zeker nog eens over hebben laten nadenken, zegt hij. Rotterdam - De Rotterdamse managementopleiding RSM moet al haar taken behouden en hoeft zich niet te beperken tot het postdoctorale studieprogramma. Dat schrijft het bestuur van de Erasmusuniversiteit in reactie op een advies van de zogenoemde commis sie van toezicht uit december. Die commissie had er voor gepleit alle neventaken van de RSM, zoals be- drijfscursussen, af te stoten. De overige adviezen van de commissie volgt het college wei op. Za vindt het college wel dat het bestuur van de RSM ^versterkt moet worden. Dat wprdt nu uitgebreid met ïrTC. Boerman, oud-bestuursvoorzitter van de Tech- jjrigsche universiteit Delft, en met een vertegenwoor- van het bedrijfsleven. Nieuwe directeur van - .-RSM wordt dr. J, Foppen, nu voorzitter van de uni versiteitsraad van Rotterdam. --Met deze uitbreiding wil het universiteitsbestuur de RSM gelegenheid geven de bestaande financiële pe rikelen te boven te komen. De kansen daarop zijn goed, schrijft het bestuur. Ook uit het rapport van de commissie van toezicht bleek immers al dat de oplei ding van goede kwaliteit is en internationaal veel aanzien geniet. De commissie van toezicht vond destijds dat de fi nanciële toekomst beter voorzichtig tegemoet getre den kon worden door de RSM 2ich voorlopig te laten beperken tot het postdoctorale studieprogramma. De bedrijfscursussen en andere nevenactiviteiten kon ze beter aan de faculteit bedrijfskunde overla ten. Het universiteitsbestuur vindt echter dat al die activiteiten bij elkaar horen. De RSM kwam eind vorig jaar in het nieuws doordat de accountants een fors tekort hadden geconsta teerd, dat inmiddels lijkt te zijn opgelopen tot twee miljoen gulden. De Erasmus Universiteit is bereid de helft te betalen, De faculteit bedrijfskunde, waar aan RSM verbonden is, moet de andere helft betalen. Rotterdam - De luchthaven Rotterdam krijgt, be houdens de vereiste goedkeuringen, eind september een dagelijkse verbinding (twee retourvluchten) met de Deense hoofdstad Kopenhagen en met Gothen burg in Zweden. De nieuwe lijndienst wordt uitge voerd door Gothic City Air, De vlucht naar de Zweedse havenstad duurt, inclu sief de tussenstop van twintig minuten in Kopenha- 1 gen, bijna drie uur. Volgens prognoses van Rotter dam Airport zijn op het traject tussen Zesüenhoven en Kopenhagen 25.000 passagiers per jaar te ver wachten. De luchtvaartmaatschappij schat het aan tal reizigers tussen Gothenburg en de Maasstad op tienduizend per jaar. Door Peter de Lange Schiedam - Het toekomstige metrotracé tussen station Schiedam/Rotterdam-West en de tweede Beneluxtunnel wordt aangelegd via de Vlaardingerdijk. In Nieuwland zal de metro- baan verder gaan via de Burgemeester Honnerlage Gretelaan of de Noordvestsingel. Dat is de uitkomst van intern ambtelijk overleg in Schiedam over de tracékeuze voor de ge plande railverbinding met Spij- kenisse. Van de oorspronkelijke vijf opties zijn er drie onhaalbaar gebleken. Als gevolg daarvan is NS-station Sehiedam-Nieuwland geschrapt als toekomstig knoop punt voor het openbaar vervoer. Die functie is nu toebedacht aan station Schiedam-Centrum, waar van de toevoeging 'Rotterdam- West' vermoedelijk zal verdwij nen. Dit in verband met het op heffen van de naam 'Rotterdam' bij dc totstandkoming van een re gio-provincie. Tussen dit station en het Marconiplem gaat ook een metro rijden. Gemeentewerken is van oordeel dat een metroverbinding naar de Beneluxtunnel via de Broers vest en de Burgemeester Knappert- iaan te duur is en tc veel techni sche problemen oplevert. Tracés langs de spoorbaan en over de Burgemeester van Haareniaan hebben het nadeel dat zij te ver van de binnenstad liggen. Voorwaarde voor de gemeente is dat er een metrohalte moet liggen op loopafstand van het centrum. Die halte komt waarschijnlijk er gens aan de Parkweg. Volgens een woordvoerder van de afdeling Stedebouw zijn over de tailkwesties nog geen besluiten genomen. Ook is nog geen keuze gemaakt tussen de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en de Noordvestsingel. Voorlopig wor den beide straten genoemd ds mogelijke schakel op het ooste lijk deel van het tracé. De knoop wordt pas doorgehakt als het Rijk geld beschikbaar stelt voor verde re voorbereidingen. Naar ver wachting gebeurt dat over circa twee maanden. Vlaardingen - Zeven van de der tien controlerend geneesheren van het Gemeenschappelijk Ad ministratie Kantoor (GAK) in Vlaardingen hebben gisteren en kele uren het werk onderbroken uit protest tegen de uitholling van hun takenpakket. In de toekomst moeten de artsen zich beperken tot keuringen en controles. De be drijfsgerichte werkzaamheden moeten ze opgeven. Als gevolg van deze koerswijziging dreigt ruim de helft van de keuringsart sen hun baan te verliezen. De werkonderbreking in het Vlaardingse districtskantoor vormde het afsluitende onderdeel van een estafette-actie die de Vakorganisatie voor Middelbaar en Hoger Personeel (VHP) en de Landelijke Vereniging voor Art sen in Dienstverband (LAD) in het hele land op poten hebben ge zet. De bonden protesteren tegen de aanstaande wijziging van de Ziektewet. Naast een wijziging in de positie van verzekerden heeft de nieuwe wetgeving ook ingrij pende gevolgen voor het perso neel van de controlerende instan ties. Landelijk verdwijnen er naar verwachting drieduizend werkne mers bij het GAK. Door het afsto ten van verschillende taken, ge koppeld aan een efficiency-opera- tie, verdwijnen in Vlaardingen tussen de honderd en hon derdvijftig banen. Bij het GAK werken op dit moment vierhon derd mensen. Districtsdirecteur J.J.R. van de Weg heeft slechts gedeeltelijk be grip voor de acties. „De artsen vormen een relatief kleine groep. Ik denk dat er bij het GAK men sen werken die veel meer reden hebben om bang te zijn. Neem de rapporteurs voor de ziektewet. Hun werk verdwijnt grotendeels. Artsen hebben veel meer moge lijkheden om iets anders te gaan doen." De geneesheren kijken anders te gen de zaak aan. Los van de dis cussie over hun eigen positie be schouwen zij het gevecht tegen de nieuwe ziektewet als een prin cipiële zaak. In de voorgestelde regeling betalen werkgevers hun zieke werknemers in de toekomst gedurende de eerste zes weken uit eigen zak. Voor de begeleiding en de contro le van de patient moet de werkge ver in deze periode een arts of particulier bureau gaan inhuren. Pas als een werknemer zes weken ziek is, komt de controlerende GAK-arts er aan te pas. Nu wordt het GAK direct na de ziektemel ding ingeschakeld voor controle Setïieénschappelijk. -• 3d min i t ra i ekan c or geméenscHappéiijke. Sv fhedi sche* "dienst De uitholling van hun takenpakket was voor deze artsen de aanleiding om hun werk enkele uren neer te leggen. Foto Roei Dijkstra en begeleiding. ..Met name in het midden- en kleinbedrijf voorzien we een aan zienlijke verslechtering voor werknemers," zegt arts Michael Aletnno. „Omdat werkgevers de ziekte-uitkering zelf moeten beta len, zullen ze het personeel aan sporen om snel weer te beginnen. In het slechtste geval kan dat on der dreiging van ontslag gebeu ren." De GAK-artsen vinden het ook een verkeerde ontwikkeling dat particuliere doktoren zich met zieke werknemers gaan bemoei en. „Zij werken in opdracht van de werkgever. Dat leidt tot machtsverschuiving. Als er een conflict aan de ziekte ten grond slag ligt, kunnen we daar als onaf hankelijke partij direct op in springen. In de toekomst zien we dergelijke werknemers pas na zes weken. Dan is het vaas te laat urn een conflict op te lossen." De veranderingen in de Ziekte wet noemt districtsdirecteur J.J.R. van de Weg een logisch ge volg van de Europese ontwikke lingen op het gebied van de socia le regelgeving. „In andere landen is het al jaren gebruikelijk dat de controlerende - en begeleidende taak gescheiden zijn. Daar gaan wij nu ook naar toe." De protesterende artsen verwij ten de werkgevers dat zij lijdzaam toezien hoe de regering en het parlement de veranderingen in de Ziektewet doorvoeren. „Wij hebben de indruk dat de directie niks van ons werk weet. Ze zien het GAK als een bureaucratische fabriek die wetten uitvoert. Onze bemiddelende taak is minder tastbaar maar heeft er volgens ons wel toe bijgedragen dat het ziekteverzuim is gedaald. Helaas zijn patiënten straks aan de go den uVergeleveid." menen de art sen. Schiedam - Crematorium De Beukenhof in Schiedam wordt uitgebreid met een derde koffie kamer. Het crematorium kan daardoor in het vervolg ook grote gezelschappen ontvangen. Uit vaartondernemingen kiezen nu vaak voor een ander ere.iiaionum als zij een grote opkomst ver wachten. Door de bouw van een derde kof fiekamer, die door een schuif wand verbonden wordt met de al bestaande tweede koffiekamer, kunnen op De Beukenhof straks gezelschappen tot maximaal tweehonderd personen worden ontvangen. Gemeentewerken verwacht dat door deze service- verbetering ongeveer veertig cre maties meer per jaar kunnen plaatsvinden. In geld uitgedrukt betekent dat extra inkomsten van circa vijftigduizend gulden. De aanbouw kost ruim een half mil joen gulden. Momenteel doet zich bij vijftien procent van de 1250 crematies per jaar ruimtegebrek voor in de kof fiekamers. Om voor alle bezoe kers toch een plaats te vinden moet regelmatig worden geïm proviseerd. Verschillende uit vaartondernemingen hebben daarover geklaagd. Vlaardingen - Het Openbaar Mi nisterie bekijkt of strafvervolging moet worden ingesteld tegen het bedrijf Elf Atochem. Dat gebeurt naar aanleiding van de brand hal verwege vorig jaar en twee stank- golven daarna. In die drie geval len is na onderzoek proces-ver baal opgemaakt. Het Vlaardingse college van B en W verzocht de officier van Justitie eind vorig jaar om te bekijken of strafrechtelijke stappen tegen het bedrijf mogelijk waren. Toen al had Justitie besloten dat te onder zoeken. Niet alleen Vlaardingen, ook de DCMR Milieudienst Rijn mond heeft om optreden van het Openbaar Ministerie tegen Elf Atochem gevraagd. Maassluis - Nooit in de lange Maassluise geschiedenis was de brandschade groter dat in het jaar 1992. Dat blijkt uit gegevens die de Maassluise brandweer aan de gemeente heeft verstrekt. De ver zekeringsmaatschappijen heb ben een schadebedrag opgeno men van in totaal 22,8 miljoen gulden. Volgens brandweercom mandant ing. J.J.M. Claessen is er sprake van een absoluut record. Op basis van statistisch cijferma teriaal mag de Maassluise brand weer jaarlijks rekening houden met een schadebedrag van 9,7 miljoen gulden. 1992 was voor Maassluis echter in verschillende opzichten een buitengewoon jaar. De brandweer werd geconfron teerd met enkele zeer grote bran den. De stijging van het schadebedrag wordt gedeeltelijk veroorzaakt door activiteiten van vandalen. Het baart de brandweercomman dant ernstig zorgen dat de kleine criminaliteit nog steeds explosief stijgt. „In het jaaroverzicht wordt een kwart van de branden in ver band gebracht met kleine crimi naliteit. Dat is van onze kant nog een voorzichtige schatting. De vraag is hoe we deze baldadigheid kunnen terugdringen." Het hoge schadebedrag wordt voor een belangrijk deel ver klaard door de grote brand bij Elektron aan de Elektraweg. Op 6 april van het vorig jaar brandde het elektrotechnische bedrijf vol ledig uit. De totale schade van de brand, waarmee de brandweer in clusief het nablussen twee dagen bezig was. is inmiddels vastge steld op 20 miljoen gulden. Key Kramer werd ook getroffen door brand. Vandalen staken op 22 april van het vorig jaar een aan tal met bitumen beklede pijpen langs de Nieuwe Waterweg in de fik. De uiterst spectaculaire brand zorgde naast een groot aan tal kijkers vooreen schadebedrag van 1.5 miljoen gulden. Verschillende schoolbranden worden ook in verband gebracht met baldadigheid. Verleden jaar was er brand in de Montesso rischool, de Paulusschool en de Wevershoek. De laatste brand werd veroorzaakt door een sto ring in de elektrische installatie. Vuurwerk en vandalisme hebben volgens de brandweer de eerste twee branden veroorzaakt. De golf schoolbranden is nog niet tot staan gebracht. Twee weken geleden werd er brand gesticht in basisschool Op Dreef. In dat laat ste geval bleef de schade beperkt. De totale schade aan schoolge bouwen bedroeg in 1992 acht ton. De branden hebben dc gemeente Maassluis een flinke tegenvaller bezorgd. De verzekeringsmaat schappijen hebben op het stijgen de schadebedrag gereageerd met een verhoging van de verzeke ringspremie van 260.000 gulden. De gemeenteraad heeft inmid dels mei zorg kennisgenomen van deze ontwikkeling. Schiedam - Geen gevangenis straf van vijf maanden, zoals de officier van Justitie eiste, gc-en dienstverlening waar de advocate in haar pleitnota om vroeg, maar vrijspraak. Dat is de uitkomst van de zaak waarin een Schiedamse vrouw werd verdacht van afper sing met geweld. De 36-jarige vrouw had in dc nacht van 17 op 18 juni van het vo rig jaar een man in een Schiedams café opgepikt om bij haar thuis, tegen betaling, seks- spelletjes met hem te doen. De man werd vastgebonden aan een stoel en liet zich bepaalde maso chistische handelingen welgeval len maar moest later toezien hoe de inmiddels ontwaakte zoon van de vrouw zijn portemonnee leeg de. De jongeman, die al meerdere malen met Justitie m aanraking is geweest en momenteel achter de tralies zit, dwong het slachtof fer de pincode van zijn giropasje te noemen om zijn rekening tc kunnen plunderen. Omdat de man de pincode niet wilde geven, werd hij geschopt cn met een stok geslagen. Bovendien zou de vrouw gedreigd hebben zijn te nen af te snijden terwijl haar zoon met een vuurwapen zwaaide. De geketende man kon de pijnigin gen met weerstaan en noemde tenslotte de code waarmee de jon gen later een bedrag van zijn re kening haalde. Tijdens de zitting van twee weken geleden verklaar de de vrouw de bewuste nacht on der invloed van alcoholhoudende drank te zijn geweest en zich daardoor nog maar weinig te kun nen herinneren. „Maar," zei ze re soluut tegen rechtbankpresident mr. J.W. Heyman. „ik heb niets met die aantijgingen te maken. Bij wat mijn zoon heeft gedaan, ben ik niet betrokken geweest. De politie is bij mij terecht gekomen omdat ze bij mijn zoon mets kon den vinden.*'De grote vraag was waar de scheiding tussen het ge weld, behorend bij de masochisti sche spelletjes en de echte, onge wenste mishandeling getrokken moest worden. Officier van Justi tie mr. B.W.M. Hendriks kwam daar niet uit maar achtte wel be wezen dat de man onder dreiging van geweld was beroofd. De vrouw ontkende m alle toonaaar- den. Maassluis - Bijna achthonderd (ex-)bewoners van de Steendijk polder hebben het gemeentebe stuur van Maassluis verantwoor delijk gesteld voor de schade die zij hebben geleden aan hun wo- ningbezit toen bekend werd dat hun wijk met havenslib verontrei nigd was. De gemeente heeft een plan gemaakt om in deze gevallen financiële genoegdoening te ge ven. Op 9 oktober 1992 is duidelijk ge wórden dat de gemeente moet be talen voor de waardeverminde ring van de woningen. Toen deed de Hoge Raad uitspraak in een beroepszaak van vier bewoners die een schadevergoeding had den geeist. Zij werden in het ge lijk gesteid. Daarop meldden zich bijna acht honderd andere (ex-)bewoners uit de wijk. De gemeente berekent zelf hoeveel schade die hebben en doet dan een aanbod. Daarbij wordt een rekenmodel gehan teerd waarin de prijsontwikkelin gen in de woningmarkt vanaf 1975 zijn verwerkt. De woning moet wel vóór 23 au gustus 1983 zijn gekocht. Toen werd de verontreiniging bekend. Schiedam - Vanmorgen vroeg meldde een bewoner van de Villa straat bij de politie dat er glasge rinkel klonk in zijn straat. Bij een onderzoek bleek dat de ruit van een café was gesneuveld. Van drie mannen die in de straat in een auto zaten, kon de politie er één direct aanhouden, een 24- jarige Rotterdammer. Bij het station werd even later een andere inzittende, een 19-jarige Schiedammer opgepakt. Hij be kende in het café geld, drank en aanstekers te hebben gestolen. De derde verdachte is spoorloog. Schiedam - Bij een verkeerscon trole op de Horvathweg werd gis teren een 36-jarige Maassluizer aangehouden omdat onder zijn auto een kleine hoeveelheid coca- ine was verborgen, In zijn woning werd later nog een geringe hoeveelheid van de drug aangetroffen. De man werd in verzekering gesteld. Zyn mede passagier werd later vrijgelaten. Hij had niets met de verdovende middelen te maken. Vlaardingen - Vanmorgen om één uur heeft de Vlaardingse politie op de Holysingel een automobi list aangehouden wegens rijden onder invloed. De bestuurder, een 44-jarige man uit Schipluiden, moest mee naar het bureau voor een ademtest. Hij had 1,4 promil le alcohol in zijn bloed. Zijn rijbe wijs werd ingevorderd en hij kreeg een proces-verbaal. Vlaardingen/Schiedam - Zes au to's zijn tussen dinsdagavond en woensdagochtend het doelwit ge weest van dieven en krakers. Twee auto's aan de Binnensingel, één auto in de Caspar Fagelstraat, één aan de Parkweg en één aan de Sprinterplaats werden openge broken. Uit de wagens werden verscheidene spullen gestolen, zoals kleding en radio-cassette- spelers. Van een parkeerplaats aan de Aal- schoiverlaan werd een witte Opel Vectra gestolen. In Schiedam werd vanaf de Hor vathweg een uitte Mitsubishi ge stolen. In de Nieuwe Waterweg straat werd een auto opengebro ken. De dieven hadden het ge munt op een portefeuille en de kenteke nbewij zen Vlaardingen/Schiedam - Op de Deltaweg in Vlaardingen heeft de politie gisteren een snelheidscon trole gehouden. Daarbij werden 29 bestuurders bekeurd voor te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 85 kilometer per uur. Toegestaan is 50 kilome ter. Op de Horvathweg in Schiedam betrapte de polity bij een contro le een bestuurder op de „schrik barende snelheid" van 111 kilo meter per uur. Tijdens deze con trole werden nog 34 andere auto mobilisten bekeurd voor te hard rijden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2