Waterw eg 9 Schiedam-West niet blij met metro Consumentenbond is boos op nutsbedrijf Storm stuwt water hoog op Spitten naar oudste stadscentrum begonnen Leutloggers met stoetje door stad Bewonersvereniging vreest overlast van bovengronds tracé Marktgelden worden niet verlaagd Burger Belangen vindt plein in Westwijk link Tuinders willen kassen bij Maassluis Tricky Dick Schiedam en Maassluis: meer inwoners in 1992 Toren heet 'Vigilantes' Man op straat beroofd Autodieven bij Tilburg gesnapt Ruit ingegooid van snackbar Fietser breekt zijn been Man geeft rijbewijs niet Schiedam: geen woninginbraken Auto schept meisje (14) Autokraken Rotterdams Dagblad Maandag 22 februari 1993 j Vlaardingen - De verhoging van de marktgelden in Vlaardingen wordt niet ongedaan gemaakt. Dit heb ben burgemeester en wethouders laten weten aan een van de vaste kooplieden die bezwaar had ge maakt tegen de tariefsstijging met zestien procent B fljcn W hebben het geld hard nodig om de kostensti jgingen bij de Reinigingsdienst ROM en de Afvalver werking Rijnmond te betalen. De verhoging ging vorig jaar in. In mei '92 stuurde het Vlaardingse gemeentebestuur alle kooplieden van de drie weekmarkten (Broekweg. Holy en West- wijk) een brief waarin de redenen voor de tariefsstij- ging uiteen werden gezet. Volgens een van de kraamhouders was de markt- commissie van tevoren niet op de hoogte gebracht van de voorgenomen tariefsverhoging. Deze koop man, die de gang van zaken „absoluut niet te accep teren" vond. drong tevens aan op een lager stand geld. Dat verzoek is nu door B en W afgewezen. Vlaardingen - Het plein is bedoeld voor voetgangers, "maar volgens raadslid Joke Fial van Wingerden wordt de voetgangerszone aan de Dirk de Derdelaan in toenemende mate gebruikt door auto's en vracht- wagens. Het raadslid van Burger Belangen eist nu. dat het gemeentebestuur maatregelen neemt. Vol- gens haar is de veiligheid van voetgangers in het ge ding. - Fial vindt in de eerste plaats dat de poiitie moet op treden tegen de auto-overlast op het plein. Volgens haar parkeren veel bewoners hun auto illegaal op het plein, terwij! er aan de zijkant en de achterzijde vol doende parkeerplaats te vinden is. Ook de klanten van het aan het plein gelegen restaurant lappen vol gens Fial de verkeersregels aan hun laars. Het raads lid ziet zo nu en dan zelfs vrachtwagens over het plein ry den. „De bestrating is behoorlijk kapot gereden. Dat moet dan vervolgens worden hersteld op kosten van de burgers van Vlaardingen. Waarom wordt er met op getreden? Moeten er eerst ongelukken gebeuren? Of is het de bedoeling om de Westwijk maar te laten ver pauperen?" Fial heeft de kwestie aan de orde gesneld in een serie schriftelijke vragen aan het college van B en W. In commissieverband heeft zij in het verleden verschil lende keren te horen gekregen dat de gemeente op het probleem studeert. Onlangs is haar echter ter ore gekomen dat een reconstructieplan voor het plein in de prullenbak is beland. Fial vindt dat de gemeente alsnog een nieuwe en veiliger inrichting van het plein moet ontwerpen en maken. Maassluis - De tuinbouw' gaat zelf een plan opstel len voor de inrichting van de Oranje Buitenpolder, langs de Nieuwe Waterweg, De standsorganisatie HLO-Westland (Hollandse Landbouw Organisatie) heeft de Stichting Ontwikkeling Tuinbouw, een tuindersorganisatie, opdracht gegeven een schets te maken hoe kassen kunnen worden ingepast in veel groen en recreatie-mogelijkheden Vooralsnog is het onzeker welke bestemming de veelbesproken polder zal krijgen. De polder is naast plaats voor tuinbouw ook genoemd als nieuwe loca tie voor een vuilstort. een elektriciteitscentrale, een natuurgebied, een recreatiegebied en een groot agri- distnbuticcentrum met een aanlegkade. Vdgens de HLO-Westland maakt de tuinbouw ech ter de grootste kan*. Voorzitter C. Zuidgeest: „Het distributiecentrum komt waarschijnlijk aan de zuid kant van de Waterweg en tegen de vuilstort heeft het Westland samen met Hoek van Holland bezwaar in gediend." Zeker als door de nieuwe provincie-indeling de Oranje Buitenpolder niet langer bij Rotterdam maar tot een zelfstandige gemeente Hoek van Holland gaat horen, ziet Zuidgecst kansen. De Westlandse wens voor kassen en de Hoekse wens voor groen en recreatie kunnen dan worden gecombineerd. „We zouden dan eenzelfde soort gebied kunnen ontwer pen als Madestein bij Den Haag." De nieuwe tumbouwlocatie is volgens de HLO-West- land prima geschikt voor de overplaatsing van Wate- rmgse tuinders die door de Haagse woningbouw worden verdreven. „Er zou voor tientallen kwekerij- en plaats kuur en zijn in de Oranje Buitenpolder" steil Zuidgeest. Ten tweeden male trekt Diek van der Lugt in zijn column ten strijde te gen de vragen die wij hebben gesteld over fraudebestrijding in de socia le zekerheid. Zag het er de vorige keer nog naar uit dat hij het gewoon niet snapte, nu is wel duidelijk dat hij een loopje moet nemen met de feiten om zijn stukje vol te schrijven. In de eerste plaats is het niet zo dat B en W ons terechtwijzen over de kwaliteit van het Groningse onderzoek, maar dat wij juist hebben ge vraagd in hoeverre dat onderzoek representatief is geweest. En naar nu blijkt zijn daar wel kanttekeningen bij te plaatsen, maar niet van dien aard dat het alarmerende karakter van de onderzoeksuitkomsten we zenlijk wordt aangetast. In de tweede plaats beweert Van der Lugt dat wij vragen naar de beken de weg omdat we hadden moeten weten dat er al sinds 1987 fraude-on derzoek in Schiedam plaatsvindt. Jutst in onze vragen hebben wij zelf aangegeven dat 'al sinds jaar en dag' fraude-onderzoek plaatsvindt, maar dat niet bekend was of nieuwe grootschalige onderzoeksmetho den. zoals in Groningen en Dordrecht gebruikt, ook in Schiedam wor den toegepast. Dat blijkt ook inderdaad nog maar kort en op beperkte schaal het geval. Een en ander leidt nu tot de opstelling van een fraude- beleidsplan. Kortom, Dick van der Lugt verdient zo langzamerhand ook een bij naam: Tricky Dick bijvoorbeeld, naar een voormalig Amerikaans presi dent die het ook niet zo nauw nam met de waarheid. Onze boosheid over zijn vorige stukje sloeg niet op de kritiek zelf. Van der Lugt mag best vinden dat het de taak van de PvdA niet is om zich met fraudebestrijding bezig te houden, ook al slaat hij daarmee op let terlijk historische wijze de plank mis. Wat ons boos maakt is de ver draaiingvan de feiten en de ranzige toonzetting van zijn stukje. Ook nu sleept Van der Lugt er weer de openbare, financiële vergoeding bij die raadsleden wetielijk nu eenmaal krijgen. Wat kan hij daarmee anders beogen dan het oproepen van een walmende suggestie van '2akkenvul- lerij', terwijl ook wij gewoon ons werk doen? Hoe waardeloos wij de stukjes van Tricky Dick ook vinden, wij zullen niet vragen hoevee) hij daarvoor betaald krijgt en of dat veel of weinig is. Wel hebben we des- tijds al bij de redactie van RD/Waterweg de vraag gesteld of deze manier ,j van commentariëren niet ongewild voeding geeft aan onterechte voor- oordelen tegen de politiek en aan steun voor krachten die daar gebruik van maken. Hans Bakker, Noor Samkalden ...beide van de Arbeid Vlaardingen De werkgroep Vlaardingen van de Consumen tenbond vindt dat de NV Nutsbe drijf Vlaardingen/Maassiuis de voorlichting naar de klanten niet goed verzorgt. In een brief wordt ervoor gepleit de afnemers weer een gespecificeerde nota te stu ren „met tijdige en volledige in formatie van eventuele wijzigin gen van tarieven, heffingen, in casso of administratieve verwer king". Daarin zijn per I januari van dit jaar veranderingen gekomen en de werkgroep Vlaardingen wilde daarover opheldering. Het belde het op de nota aangegeven num mer, maar had na drie gesprek ken met drie medewerkers nog steeds geen duidelijk antwoord op de vragen. Daarom is er een brief de deur uitgegaan naar de directie van het nutsbedrijf. Daarin wordt gevraagd wat de noodzaak is van de wijzigingen pe" 1 januari van de administra tie en waarom dit ten koste moest gaan van de duidelijkheid op de nota. Verder wil de Consumenten bond-afdeling weten waarom de wijzigingen met ruim tevoren be kend zijn gemaakt. De werkgroep Vlaardingen zegt zich ook gestoord te hebben aan de „knullige uitvoering en slech te kwaliteit van de gedrukte tekst". Er wordt uit geconclu deerd dat het respeet voor de af nemers ..niet hoog scoort" bij het nutsbedrijf. De brief is ook naar het gemeen tebestuur van Vlaardingen ge stuurd. Schiedam - De bewoners vereniging van Schiedam-West is niet blij met het vooruitzicht van een metroverbinding langs de Vlaardingerdijk. De vereniging heeft uit ontwerptekeningen van de gemeente begrepen dat het tracé niet ondergronds, maar aan de voet van de dijk in een open betonnen bak zal worden aangelegd, mocht de verbinding inderdaad tot stand komen. „En dat betekent een hoop overlast voor de wijk," aldus John de Kievith, secretaris van de Bewonersvereniging Schiedam- West. Zou het Rijk het licht op groen zetten voor een metroverbinding vanuit Spijkenisse via de tweede Benei uxtunnei naar station Schiedam/Rotterdam-West, dan is de Vlaardingerdijk voor Ge meentewerken het favoriete tra ce. De oostelijke schakel van het traject zou gevormd kunnen wor den door een metrobaan over de Burgemeester Honnerlage Grete- laan of langs de Noordvest. Voor de Vlaardingerdijk is, bevestigt de voorlichter van Gemeentewer ken. alleen een bovengrondse baan getekend: een metro onder de grond is te duur. In West was de voorkeur van de ambtelijke planners voor de Vlaardingerdijk nog met bekend. De Kievith: „Wij wisten alleen dat er vijf tracés door Schiedam in studie waren. De beslissing hebben we met angst afgewacht, want een boven grondse metro zal hier voor enor me problemen zorgen. Je krijgt te maken met lawaai, trillingen die schade kunnen toebrengen aan oude huizen waar de wijk mee volstaat en met gevaarlijke kruisingen." De bewonersvereni ging vindt een bovengrondse me tro een onding. ..Behalve de be zwaren die ik al noemde, worden ook de groenvoorzieningen aan getast. Ik vraag me af of het die prijs allemaal waard is. Een metro hoort ondergronds. Ais je daar geen geld voor overhebt, moetje gewoon die verbinding met aan leggen," vindt John de Kievith. West had liever gezien dat de ambtenaren een voorkeur had den uitgesproken voor een metro over de iets noordelijker gelegen Burgemeester van Haarenlaan. Die is veel breder dan de Vlaar dingerdijk en leent zich alleen al daarom veel beter voor een me trobaan. Aan de Van Haarenlaan heeft niemand hinder van een metro en de laan ligt voor veel passagiers op loopafstand. De voorlichter van Gemeentewer ken benadrukt dat de tracékeuze nog lang niet definitief is. „Eerst zal de politiek zich er over moeten uitspreken." Schiedam/Maassluis - Het aantal inwoners van Schiedam is in 1992 net als in de voorgaande jaren flink gestegen. Vooral als gevolg van de stadsuitbreidingen in de nieuwbouwwijk Spaland kon de afdeling Burgerzaken een flink aantal nieuwe Schiedammers bij schrijven. Tussen 31 december 1991 en dezelfde dag een jaar later steeg het inwonertal van 71.117 naar 71.885 personen. Schiedam denkt op korte termijn de grens van 72.000 inwoners te passeren. Denieuwbouwactivitei- ten in Spaland-West zijn nog in volle gang. In de komende jaren wordt de stadsuitleg verplaatst naar Spaland-Oost, dat nu deels is volgeplant meteen produktiebos. In Schiedam vestigden zich in 1992 3371 mensen en vertrokken er 2774. Naast een vestigingsover schot kende Schiedam ook een geboorte-overschot. In 1D92 zijn 763 Schiedammers overleden en 934 kinderen geboren. De uitbrei ding met 768 inwoners was in 1992 wel iets kleiner dan het jaar ervoor. In 1991 nam het aantal Schiedammers toe met 910. In Maassluis bestaat de vrees voor een forse daling van het in wonertal m de komende jaren. Vooralsnog is daar echter niets van te merken. In 1992 steeg het inwonertal, ai was het licht. Op 1 januari dit jaar telde Maassluis 33.292 inwoners; precies 60 meer dan het jaar daarvoor. De stijging van het inwonertal heeft Maassluis uitsluitend te danken aan het aantal geboorten. Met 418 geboortes en 212 overly- dens kende Maassluis een ge boorte-overschot van 206. Deze groei compenseerde een daling van het inwonertal, veroorzaakt door vertrek uit de gemeente. In 1992 kozen 1332Maassluizers een ander domicilie Van elders ves tigden zich 1176 mensen. Vlaardingen profiteert niet mee van de stijgende trend in het be volkingscijfer van de buurge meenten. De Hanngstad boekte v- -rieden jaar een verlies van 109 inwoners. Op 1 januari dit jaar tel de Vlaardingen 73.784 inwoners: 109 minder dan een jaar eerder. De daling wordt veroorzaakt doordat meer mensen de stad ver- kien dan erbij komen. Ondanks de daling mag Vlaardingen zich nog wel de tweede stad van het Rijnmondgebied noemen. Vlaardingen - Het kantorenge bouw by station Vlaardingcn- Oost gaat "Vigilantes' ('De Wach ter') heten. Voor het complex - een veertien verdiepingen tellen de toren en een vleugel van vijf verdiepingen die samen goed zijn voor 9100 vierkante meter kan toorruimte - wordt omstreeks ju ni de eerste paal geslagen. De gemeente heeft behalve de re gionale GGD nog geen gegadig den voor 'Vigilantes'. De gezond heidsdienst komt in de vleugel. De toren wil de gemeente liefst aan één bedrijf verhuren, m plaats van iedere verdieping apart aan de man te brengen. In de onderbouw van Vigilantes' worden publieksvoorzieningen ondergebracht, zoals een avond winkel en een lunchroom. Voor de bouw bij het station moeten 35 bomen verdwijnen. Wandelaars in de buurt van de Maasboulevard in Schiedam maakten gistermiddag dikke kans op natte voeten. Bij het Hoofd kwam het water over dekademuren. De politie zorgde er voor dat enkele auto's werden weggesleept. Een deel van de omgeving werd afge zet. Afgelopen nacht moest opnieuw vanwege het hoge water met waarschuwingslinten de omgeving worden afgezet. De storm van afgelopen weekeinde veroorzaakte ook overlast in Vlaardingen. Vrijdagstondookdaar een deel van de haven blank. Automobilisten parkeerden hun wagens ijlings op hoger gelegen plekken. Zondagmorgen vroeg verwijderde de brandweer aan de Rotterdamseweg enkele omgewaaide bomen die dwars over de wegwaren gevallen. In de Anna van Burenstraat werd de zaag gezet in een boom die dreigde het te begeven onder de aanhoudende wind. Aan de Bangkasingel waaide een schuurtje om en aan de Sportlaan werd de glazen pui van een portiek door de wind ontzet. Bij de politie kwamen veel loze alarmmeldingen binnen. De wind was er de oorzaak van dat veel alarminstallaties spontaan begon nen te rinkelen. Foto Roel Dgksira Door Ben van Haren Vlaardingen - Op de parkeerplaats aan de Dijksteeg is vandaag be gonnen met de voorbereiding van een archeologisch onderzoek naar de oudste geschiedenis van de stad Vlaardingen. Met hulp van een handvol vrijwilligers hoopt stadsareheoloog Jeroen ter Brugge de komende weken res ten te vinden van de oorspronke lijke kerkheuvel en de oudste zeedijk van de stad. Bij deze op graving verwacht hij bodem schatten aan te treffen die bewij zen dat Vlaardingen in de vroege middeleeuwen een belangrijke centrumfunctie vervulde in het toenmalige Holland. In de afgelopen jaren zijn inci denteel vondsten gedaan in het oude stadscentrum. Langs de Hoogstraat, op de bouwplaatsen van de Visbankfiat en Blokker, na afbraak van de fonotheek en kort voor een verbouwing van 't Waai gat. hebben leden van de Vlaar dingse archeologische werkgroep Heli mum bewomngsresten aan getroffen van de achtste tot de dertiende eeuw. Schoenzolen, sie raden. aardewerk en woningres- ten in de verzameling van de ac tieve archeologische vereniging geven een beeld van de bewoners van de oeverwallen van de kreken m deze omgeving. De nog steeds openstaande vraag is echter hoe en wanneer onstond de nederzetting Vlaardingen, die in kronieken uit de zevende eeuw al staat vermeld en waar de An gelsaksische missionaris Willi- brord een kerk heeft gesticht? Er zijn vele schriftelijke bronnen die aanwijzingen geven over het vroeg-middeleeuwse bestaan maar echte bewijzen van de \oimmg an het uuoi de vei- werving van privileges in 1273 stad geworden Vlaardingen ont breken nog. De veronderstelling is dat aan de monding van de Maas. ter hoogte van waar nu gegraven gaat wor den, een kerkheuvel het centrum voor een wijde omgeving is ge weest. In die buurt zijn mogelijk ook res ten te vinden van de eerste dijk, die waarschijnlijk a! ver voor het jaar 1000 tegen het telkens drei gende rivierwater is opgeworpen ter bescherming van het toenma lige woon- en werkcentrum Wat mogelijk ook als verblijfplaats diende voor de Hollanders, die under leiding van Dirk III de kei zerlijke legers versloegen. „Het emde van de Schoolstraat heeft ongetwijfeld deel uitge maakt van de oude kerkheuvel. We denken dus zeker hier aanwij zingen van bewoning in de twaalf de eeuw aan te treffen. Later gaan we nog verder zoeken. Het is een gigantisch groot terrein, dat we moeten en nu kunnen onderzoe ken in afwachting van bouwacti viteiten op die plek. De kans be staat dat we complete huisplatte gronden. erven, straten en stegen terugvinden." Ter Brugge, die als zeventienjari ge scholier al meedeed aan opgra vingen waarbij toen (in 1985) res ten van een Tertiarissenklooster aan de Waalstraat werden bloot gelegd, is optimistisch. Hij kan het onderzoek nu onder gemeen telijke vlag uitvoeren. De ge meente heeft hem sinds eind vo rig jaar als stadsareheoloog op de loonlijst gezet. Hij hoopt dit jaar in de Vlaar dingse bodem antwoorden te vin den op de vele vragen, die over de ontstaansgeschiedenis van zijn woonplaats nog resten. Het zou weieens ontdekkingen kunnen opleveren die aanleiding geven om het tot nog toe geschetste beeld van de ontwikkeling van Holland aan te passen. Net als vorige week einde in Schiedam deden afgelopen za terdag de Vlaar dingse carnavals vierders hun best voor wat feeststem ming te zorgen. Daartoe werd ook een carnavalsstoet (je) geformeerd en vond ereen sleutelo verhandiging plaats bij burgemeester Bert Stam. De Leut loggers uit Vlaardin gen hadden vrijdag nog een school be zocht om met kinde ren wat plezier te maken. De rest van het weekeinde was voor het eigen feest je. Foto Roel Dijkstra Maassluis - Een 18-jange man uit Maassluis is beroofd na een be zoek aan een geldautomaat aan de üiverlaan. Nabij het winkel centrum Koningshoek werd hij door twee mannen van rond de twintig jaar bedreigd met een vuurwapen en een mes. Er werd geld geëist en het_ slachtoffer kreeg een stomp in zijn buik. Vlaardingen - Twee Rotterdam mers van 19 en 24 jaar zijn vannacht nabij Tilburg tijdens een alcoholcontrole betrapt in een auto die eerder op de avond in de Bolderwerk te Vlaardingen was gestolen. Het betrof een Opel Ka- dett. Aan de Merwedehof is nog een Opel Kadett (YF-92-TK) gestolen. Vlaardingen - Van een snackbar aan de Hoogstraat in Vlaardingen is gisteravond een ruit ingegooid. De twee daders wisten te ontko men. Er is niets uit de snackbar gestolen. Een inbraak in een woning aan de Bilderdijkstraat leverde wel buit op. Daar w£ -d gisteravond een jas met diverse bescheiden gestolen. Vermoedelijk is men met een val se sleutel binnengekomen, zoals dat ook vannacht is gebeurd bij een inbraak in een woning aan de Sweelinckstraat. Verder is ingebroken in wonin gen aan de Van der Driftstraat en de Willem Frederikstraat. VlaaTdingen - Een 58-jarige Vlaar- dinger heeft zaterdagmorgen even na tien uur zijn rechterbeen gebroken na een botsing met een auto op de kruising Van Hogen- doxplaan/V an der Duvn-V ar» Maasdamlaan, De automobilist had ge§n vgorrang gegeven aan de fietser, dieureehtdoor reed. Maassluis - Een 23-jarige Hage naar heeft dit weekeinde gewei gerd zijn rijbewijg "af-'te geven toen hy in Maassluis met teveel drank op was betrapt achter het stuur van de auto van zijn baas. Daarop werd de auto in beslag ge nomen. Vanmorgen koos de man alsnog eieren voor zijn geld. Hij leverde zijn rijbewijs in en liet de auto afhalen. Schiedam - De Schiedamse poli tie constateert met genoegen dat er voor het eerst sinds heel lang een weekeinde zonder inbraak meldingen in woningen is ge weest. Toch blijft de politie waar schuwen tegen het zogenaamde 'flipperen'. Dat is het met een stukje plastic openen van sloten die niet op het nachtslot zitten. B\j sommige sloten is dat moge lijk. Er is wel ingebroken in een win kel aan de Hof van Spaland. Daar werden een fax, de kassa, een tel machine en calculators gestolen. Uit een schuur aan de Geert Rein- dersstraat zijn gereedschap en visgerei ontvreemd. Schiedam - Een automobilist heeft vrijdagmiddag een 14-jarig meisje uit Schiedam geschept dat voor een stilstaande bus de weg overstak. Dat gebeurde op de Nieuwe Maasstraat. De automobi list wilde de bus inhalen. Het meisje raakte bewusteloos en is naar het Schieland Ziekenhuis gebracht. Op de Nieuwe Haven is zaterdag middag rond half vier een onge luk gebeurd. Een 69-jarige Schiedamse vrouw op een fiets verleende geen voorrang aan een auto en kwam er daardoor mee in botsing. De vrouw kwam te val len. Schiedam - In Schiedam zijn au to's opengebiuken aan de Ampè restraat, Wattstraat, het Liszt- plem, de Hellendoornstraat, het Heyermanspïeiu, de Olympia- weg. Singel, Anna van Buren straat, Nassaulaan, Buitenhaven weg en Franklinstraat. Radio's vormden meestentijds de buit.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1