Waterweg Nieuwe klachten over servicekosten f30.000,- Schiedammers duiken naar het verdronken dorp Bommenede 'De minister-president krijg je makkelijker aan de telefoon5 ZWEM-EN SPORTCENTRUM KRAUNGEN De Kameleon exposeert Gorzen heeft nu ook feestcommissie FNV helpt bij belastingaangifte Lezing over oorlogsjaren Korpschef vertrekt Schimmenspel museum Wandeling in polder OPBRENGST NACHT-ZWEMMARATHON ZWEM- EN SPORTCENTRUM KRALINGEN Deelnemers, sponsors en medewerkers bedankt! Véél meer dan Sport en Spel! Rotterdams Dagblad Dinsdag 23 februari 1993 Schiedam Leden van de sehilderclub De Kameleon exposeren tot en met vrijdag 26 maart in de foyer van theater De Teerstoof. De club. opgericht in Rotterdam-Lombar- dijen, werkt met twee groepen van dertig leden. De werken zijn vanaf één uur voor de voorstellingen te zien tot 24.00 uur. Om de opening van de binnenterreinen aan de Rid- derkerksestraat gepaard te laten gaan met een ge weldig feest is door bewoners van De Gorzen een feestcomité in het leven geroepen. Dat comité, Orga nisatiecomité Openingsfeest Binnenterreinen Rid- derkerksestraat e.o. genaamd, gaat zich ook inzetten om de bewoners beter kennis met elkaar te laten ma ken en allerlei informatie te verstrekken. Voor de opening van de nieuwbouw tegenover de Heilig Hartkerk heeft het comité een voor de hele buurt vrij toegankelijk feest in petto dat echter wel een klein kapitaaltje kost. De voorlopige kosten zijn geraamd op 7650 gulden en dat bedrag moet onder andere worden opgebracht door sponsors. Leden van de Vlaardingse afdeling van het FNV die problemen hebben bij het invullen van de belasting formulieren kunnen de hulp inroepen van het FNV. Het FNV geeft gratis adviezen en helpt bij de vraag stukken die niet duidelijk zijn. Mensen die daar ge bruik van willen maken, moeten wel een afspraak maken. Dat kan alleen op woensdag 24 februari van 10.00 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 21.30 uur in het Volksgebouw aan dé Valeriusstraat 53. Jae. Meijer, de man die onlangs een boek over de re cente oorlogsjaren in Maassluis en Maasland schreef, verzorgt vanavond een lezing in gebouw De Ark. Het onderwerp van zijn boek staat daarbij cen traal. Hij gebruikt daarbij fotomateriaal. De zaal gaat om 19.30 uur open. de lezing begint op 20.00 uur. De gemeentepolitie van Maassluis moet op zoek naar een nieuwe commissaris. Per 1 maart wordt korpschef Cees van Nieuwkoop in hel kader van de politiereorganisatie binnen de regio Rotterdam- Rijnmond met een andere taak belast. Daarom legt hij per genoemde datum zijn functie in Maassluis neer. Ter gelegenheid van zijn vertrek krijgt Van Nieuw koop vrijdag 26 februari van 14.00 tot 15.00 uur een besloten bijeenkomst aangeboden. Na afloop is er een receptie voor mensen die hem de hand willen schudden. Agenda Schiedam dinsdag 23 februari Jamsessie, Podium. 21.00 uur. woensdag 24 februari Opening expositie Jaap Verweij sr. {schilderijen), bibliotheek Noord, Bachplein 589, t/m 13 maart. Psychometrie-avond, wijkcentrum Nieuwland, Wj- bautplein 165,20.00 uur. Vlaardiagen dinsdag 23 februari Raadscie. Stadsontwikkeling, 20.00 uur. La Gota (dans en muziek). Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. woensdag 24 februari Thema-ochtend voor ouderen over gezondheid, bi bliotheek Westwijk. 10.00-11.30 uur. Pippie Langkous (film), Stadsgehoorzaal, 14.00 uur. De markiezin (toneel met Willem Nijholt en Allard van der Scheer), Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Maassluis dinsdag 23 februari Causerie-iezing over de Tweede Wereiiioorlug. De Ark, Rembrandtlaan 2,20.00 uur. Bingo. Koningshof, 20.00 uur. woensdag 24 februari Bridgecursus. Koningshof, 19.30 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 In het kader van de tentoonstelling 'A foreigner - a traveller waarin de relatie tussen Turkije en Neder land centraal staat, organiseert het Stedelijk Mu seum een aantal speciale activiteiten. Het doel daar van is om Nederlandse en Turkse kinderen kennis te laten maken met de verschillende aspecten van de Turkse kunst en cultuur. Behalve een educatief programma voor het basison derwijs in Schiedam wordt op een tweetal zondagen een optreden verzorgd door Recep Aluc. Het eerste optreden zit er ai op en de tweede voorstelling vindt plaats op zondag 14 maart. Kinderen vanaf zes jaar kunnen gratis zijn schimmenspel bijwonen en luis teren naar de verhalen die Recep te vertellen heeft. Het optreden in het museum duurt van 14.00 tot 15.30 uur. Vlaardingen Het recreatieschap Midden-Delfland verzorgt samen met de provincie Zuid-Holland, op zondag 28 februa ri een lentewandeling door het recreatiegebied De Broekpolder. Er zijn wandeltochten van vijf en tien kilometer uitgezet. Deelnemers kunnen tussen elf uur 's morgens en drie uur 's middags starten bij de brug over de Vlaar- dinger Vaart. Om twee uur vertrekt er een tocht met een gids. Deelnemen kost een gulden per persoon. Er kan verder in het jaar ook aan andere wandeltoch ten worden meegedaan. Door Sander Sonnemans Vlaardingen - Het hcmeentelijk Woningbedrijf (GWB) van Vlaardingen is niet jij alle huurders even populair. Onduide lijkheden in de afrekeningen van de servicekosten brengen de bewoners in verwarring en voor de wijze waarop het GWB met de vragen en klachten omgaat, hebben meerdere huurders geen goed woord over. Vorig jaar joeg het woningbedrijf al een fors aantal Vlaardingers te gen zich in het harnas door wel de servicekosten te verhogen maar nauwelijks iets aan het tuinon derhoud te doen. De Vlaardingse partij Burger Belangen rept in dit geval zelfs van rechtsongelijk heid en meent dat huurders van het GWB in verhouding veel meer voor het groenonderhoud betalen dan de huurders van Patrimoni umvoor ophogen. Met schriftelij ke vragen hierover aan het colle ge van B en W wil de partij aanst uren op gelijke servicekosten voor het onderhoud van groen voor iedereen. Ook in de Holy-wijk zijn huurders ontevreden over de werkwijze van het woningbedrijf. Er zou met twee maten worden gemeten als het om het betalen van de service kosten gaat. „Vorig jaar kreeg ik een rekening van 167 gulden terwijl mijn buurman, die in het zelfde rijtje woont en van precies dezelfde voorzieningen gebruik maakt, maar 114 gulden hoefde te beta len," vertelt mevrouw de Groot, die woonachtig is aan de Specht laan. „Uit protest heb ik toen de helft betaald en het woningbe drijf geschreven dat ik de rest zou voldoen zo gauw mij was uitge legd waar dat verschil in zit. Maar wat deden ze? Toen de afreke ning van de verwarmingskosten kwam, bleek dat ze het nog open staande bedrag hadden afgetrok ken van mijn tegoed aan terugbe taling verwarmingskosten. Dat is toch schandalig?" Mevrouw De Groot klom weer in de pen, maar kreeg geen ant woord van GWB-directrice mevrouw A.W.M. Theissen. „Ik kreeg geen brief maar wel het dreigement dat ik een deurwaar der op mijn dak zou krijgen als ik niet zou betalen. Ze denken zeker datje achterlijk bent als je tachtig bent. Nou, gelukkig ben ik dat niet." Tevergeefs Een bewoner van de Zwaluwen laan die zijn naam liever niet in de krant genoemd ziet maar wel bij het woningbedrijf bekend is, probeert ook al geruime tijd ant woord op al zijn vragen te krijgen. Tevergeefs wacht hij daarop. „Ik wilde wel eens weten wat nu precies de servicelastcn zijn voor onze huismeester die overigens drie maanden per jaar in geen vel den of wegen is te bekennen," doet de 67-jarige Vlaardinger uit de doeken. „Door extra weekend diensten en ander overwerk bouwt die man een flinke hoe veelheid vrije dagen op. Die da gen, en dat loopt soms op tot en kele maanden, werkt hij niet en komt er af en toe een vervanger kijken. Omdat ik het idee heb dat we voor een heel jaar servicekos ten betalen om die man zyn sala ris te kunnen waarborgen, ben ik eens gaan informeren." Aanvankelijk kreeg de man keu rig bericht waarin de servicelas- DE NACHTZWEM-MARATHON TEN BATE VAN HET BRANDWONDENCENTRUM ROTTERDAM IS EEN ENORM SUCCES GEWORDEN. ledereen die betrokken is geweest bij het slagen van dit evene ment wordt hartelijk bedankt. Want zonder uw medewerking was het succes zeker een stuk minder geweest. Wat nu bij elkaar is gezwommen is grandioos! In de hoop dat we niemand hebben overgeslagen volgt hier de lijst van de Nacht-Zwemmarathon bedrijfssponsors: Fa. Metterwoon den Toom Supermarkt Nationale Nederlanden F.B.T.O. Mc Donald's Nederland Duphar Nederland PTT Post Lever B.V. Unilever Mc Donalds's Coolsingel Megamat Bouwmaterialen Pouw Lease Nederland Esso Nederland Akzo Chemicals H. v.d- Hoek Aann.bedrijf Auto Sutere Nederland Erasmus Verzekeringen RS en OV P.T.T. Mampay Installatietechniek S.S.I. Medical Service Hofland Electronica Stichting Buitenlandse Werknemers Rijnmond Hassing Constructiebedrijf Engelen Heere b.v. D.C.L. Raak Holland Van den Hoogen b.v. Hudig Langeveldt Kinetics Technology b.v I.C.I. Holland Rest.Sweat Dreams Hoorn De Groot Accountanskantoor Schouten Interieurverzorgers Verder willen we RADIO NOVA nog bedanken voor het de gehele nacht aanwezig zijn met artiesten en STADSRADIO ROTTERDAM voor het uitzenden. Gerdesiaweg 480/Slaak 15 - Rotterdam - Tel. 010- 413 64 44 Oosten Glashandel Aad Storm Schilders Hofrijn Combinatie Lood- gietersbedrijf Stichting Fondsen Promoties Glashandel Boone Tune-in Musical Instruments Professional Hairstyling Bison Bowling Scorpio Sportstudio Van Saarloos Bijou b.v. Attent Supermarkt Konmar Mennen Co. ijzerwaren Cas Lamens Berkel U en B Supermarkt 't Raedthuys Hans Snels kapsalon Wijnhandel van Vianen Slagerij Vogel Aannemingsbedrijf Hermes en Roepman Garage van Herk Haluco b.v. Zwembad De Viergang Parfumerie de Klaproos Fa. Ammeriaan Huurland Snackbar Tamboer Research International Parkzicht Keymel en Partner Eetcafé Streetlife ten met betrekking tot de acht huismeesters van de acht woon complexen in de omgeving van de Zwaluwlaan en de Hoofdsteden- buurt waren uitgesplitst. Hij ploos de overzichten helemaal uit en kwam tot de conclusie dat het een en ander niet klopte. Onrecht „Eind 1989 heeft de gemeente raad besloten dat de servicekos ten voor het tuinonderhoud met ƒ2,75 verlaagd zouden worden. Dat is pas van kracht geworden per 1 januari van dit jaar. Er is dus twee jaar lang elke maand ƒ2,75 te veel door de bewoners afgedra gen. Vierentwintig maal ƒ2,75. Tel uitje winst." Hij wijst vervolgens op een brief van het woningbedrijf: „Hier, nog zoiets. In de huuraanpassing van 1992 gingen de kosten van de gei- serhuur van zeveneneenhalf naar zeven gulden. Dat is mooi meege nomen, denk je dan. Maar dat zelfde jaar werd de geiserverhuur overgeheveld naar het nutsbe drijf. Ook daar betaalden we ze ven gulden, maar er werd wel in eens achttien procent over bere kend. We betaalden dus geen ze ven gulden, maar bijna een tient je. Het gaat my niet zozeer om die kleine bedragen, maar over de wijze waarop je wordt voorgelicht. Ik zou het bijna oplichting noe men. Ik heb sterk het idee dat ons onrecht wordt aangedaan. En daar probeer ik tegen te strijden. Maar als je daar nu mevrouw Theissen over wilt spreken, is ze niet te bereiken. De minister-pre sident krijg je makkelijker aan de telefoon." De verontruste bewoner van de Zwaluwenlaan vindt dat hij en zijn medebewoners rekeningen in de bus krijgen waar niets van te begrijpen valt. Het verbaast hem overigens ook dat in alle financië le overzichten die hij via het wo ningbureau heeft kunnen be machtigen flinke bedragen aan administratiekosten worden ver meld. „Hier," toont hij de berekenings wijze van de servicekosten van de acht wooncomplexen daterend van 1988, „administratiekosten 23.000 gulden. Bij de berekening van de servicekosten voor huis meesters van 1991 staat bijvoor beeld 9000 piek voor cursuskos- ten van de huismeesters. Ze laten een huismeester van 59 jaar die nog een jaar heeft te werken, een EHBO-cursus doen a raison van 1000 gulden. Volgens mij is dat klinkklare nonsens. En wij moe ten er voor opdraaien. Gek word ik van al die absurd hoge bedra gen. Zelfs de kosten voor de huur van de woning van de huismees ter moeten we ophoesten." Misverstanden Mevrouw Theissen wil graag rea geren om te pogen de wrevel bij de ontevreden huurders weg te nemen en spreekt van misver standen, „Vanaf mijn plek kan ik niet zien of de meneer of mevrouw arit- woord hebben gehad," zegt ze. „We hebben meer dan 10.000 huurders, dus ik kan onmogelijk! alles van iedereen weten. Er kun nen verschillen in de afrekenin gen zitten omdat die niet bij ie dereen in hetzelfde jaar in de bus vallen. Bepaalde mensen kunnen daarbij ook nog eens een achter stand hebben die moet worden verrekend. En voor wat betreft de rekeningoverzichten kan ik zeg gen dat we bezig zijn die te veran deren. We hebben begrepen dat die niet voor iedereen even duide lijk zijn. Daar moet verandering in komen. Maar ik kan de mensen verzekeren dat we alles volgens de wettelijke normen in rekening brengen. De bedragen lijken mis schien aan de hoge kant maar dat komt omdat in het overzicht de kosten van alle huismeesters zijn samengevoegd. Bovendien kun nen mensen die de rekeningen' niet begrijpen altijd bij onze afde ling financiën terecht." Fred Talie maakt zich klaar om te gaan duiken naar het gezonken dorp Bommenede. Bij vertrek uit Brouwershaven worden de duik- spullen gecontroleerd. Foto Roel Dijkstra Door Nathalie Lans Schiedam - Ooit lag aan het Gre- velingenmeer ten oosten van Brouwershaven en ten noordoos ten van Zonnemaire het plaatsje Bommenede. Het dorp werd meerdere malen geteisterd door overstromingen. De stormvloed in 1682 werd het dorp fataal. Bom menede verdween voorgoed en ligt tot op de dag van vandaag op de bodem van het Grevelingen- meer. Hoewel er meer duikers bij Schouwen-Duiveland op zoek zijn gegaan naar het verdronken dorp, heeft dat weinig gegevens opgeleverd over Bommenede. De Schiedamsc stichting Divem et Emergo. die als doel heeft door middel van onderzoek cultureel erfgoed zo goed mogelijk in kaart te brengen en te conserveren op niet commerciële basis, besloot over te gaan tot een gedegen on derzoek en heeft toestemming van het ministerie van Verkeer en Waterstaat om te duiken op de piekwaar het dorp zich zou bevin den. Pim Schenkelaars, een van de le den van Divem et Emergo, vertelt hoe het idee ontstaan is om het verzonken dorp bij Schouwen- Duiveland in kaart te brengen. „Het is een maf verhaal. Eigenlijk is het begonnen op mijn vrijgezel- lendag. We gingen naar het Gre- velingenmeer waar ik mijn eerste onderwaterles kreeg. Op de duik basis hing een prent van Bomme nede. Veel mensen weten onge veer op welke plek het dorp zich bevindt, maar niemand weet pre cies waar. Het interesseerde ons enorm en de ellende begon toen een vriend, Fred Talie, met het bootje van zijn moeder een nieuwe dieptemeter uitprobeerde. We gooiden een an ker uit en vonden aardewerk- scherven op de plek waar het dorp zich zou bevinden. We gingen een paar keer terug totdat we een ver bod van de politie kregen. We do ken namelijk in de vaargeul en dat mag niet." Oriëntatie De vrienden waren inmiddels zo geboeid geraakt door het dorp dat zij niet meer van ophouden wis ten. Zij bewandelden de officiële wegen en vroegen bij het ministe rie van Verkeer en Waterstaat een duikvergunning aan. Die vergun ning kregen zij in eerste instantie voor het winterseizoen 91/92. Fred Talie, eigenaar van het voor malige Rijkswaterstaatschip Hudson, maakte tijdens die win termaanden oriëntatie-duiken. Talie: „Met het ministerie hebben wij afgesproken alles dat wij op de bodem van het Grevelingenmeer vinden, in kaart te brengen. Voor dat je echt kan beginnen, moetje eerst een aantal orientatiëduiken doen. Die fase is nu achter de rug. We hebben nu een vergunning tot en met december 1993 gekregen en kunnen dus het hele jaar door duiken naar het dorp." Vanwege het slechte weer hebben dc duikers dit jaar nog maar één keer over Bommenede kunnen zwemmen. Maar ieder weekend wanneer het weer het toelaat, zul len de Schiedammers naar het verdronken dorp gaan om hun onderzoek voort te zetten. Met de afdeling ondenvaterarehe- ologie van het ministerie is afge sproken dat verslag wordt gedaan van alle bevindingen. De spullen die worden gevonden, levert de stichting in nadat deze geconser veerd zijn. Pim Schenkelaars, die zelf niet duikt maar zich onder andere over de gevonden spullen ontfermt, legt uit hoe te werk wordt gegaan wanneer de duikers iets gevonden hebben. „Alles wordt in eerste instantie gemerkt. En voordat we de gevon den objecten inleveren, conserve ren wc ze. Bij bakstenen betekent dat bijvoorbeeld dat deze afge spoeld worden met zoet water, maar wanneer wij aardewerk vin den, houden wij dat onder water en slepen het mee. Alles wat we vinden, brengen we naar het de pot bodemvondsten in Middel burg. Wanneer wij genoeg boven water brengen, wordt er een ten toonstelling gemaakt over Bom menede." Jammer Op de vraag of Fred het niet jam- mer vindt dat hij 'zijn schatten' niet mag houden, antwoordt hij: „Primair voor ons is het in kaart brengen van Bommenede. Voor schatgravers is dit ook niet inte ressant want de scherven die wij vinden, brengen niets op. Wij wil len weten hoe het dorp eruit heeft gezien. Het kan tegenvallen. Mis schien vinden we alleen een grote berg stenen. Maar het is sowieso interessant om te kijken wat er met 7o'n dorp, waar honderden ja ren getij overheen is gegaan, is gebeurd. Het is spannend, je weet niet wat je vindt. Wij weten dat Bommenede tijdens de Tachtigja rige Oorlog is gefortificeerd om de Spanjaarden tegen te houden. Er is slag geleverd en er gaan ge ruchten dat er Spaanse schepen ten onder zijn gegaan. Je weet maar nooit wat je tegen kan ko men." Levensgevaarlijk De oriëntatiefase is achter de rug en het echte onderzoek is van start gegaan. Dc duikers zijn be gonnen om zogenaamde X- en Y- lijnen uit te zetten op de bodem van het Grevelingenmeer. Bom menede bevindt zich zo'n vijf a tien meter onder de waterspiegel. Het zicht voor de duikers is rede lijk goed. Zij seinen hun ontdek kingen via een dietaibon in een PVC-buis door aan de bemanning op de boot. Nu is voor de duikers de fase aan gebroken om zand weg te gaan halen. Fred Talie zegt dat hij het zand vanwege het zicht niet weg laat_ blazen, het wordt 'opgezo- gen'. „Daar zijn we nu aan toe. Op die manier kun je zonder dat het zand overal heen dwarrelt goed blijven zien wat t op de bodem ligt. Met het weghalen van het zand zijn we voorlopig wel even bezig. In gunstige omstandighe den kun je 's zomers twee uur on der water blijven, maar dan houdt het op. Je bent dus beperkt in je tijd. Bovendien is het levensge vaarlijk om tijdens het hoogsei zoen in de vaargeul te duiken. We hebben nu weliswaar een vergun ning voor liet hele jaar, maar tij dens de drukste weken in de ple- ziervaart, duiken wij uit veilig heid niet. En met al die beperkin gen hebben wij nog jaren nodig om meer te ku nnen vertellen over Bommenede."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1