19 Ouders boos op school en GGD 'Rijnmond wordt weer saneringsgebied' Ramadan begonnen Hessing en Visser begraven strijdbijl st tt Van Voiilenhoven bij Havenbedrijf Rotterdam jF Provincie betaalt niet mee aan afvalverbrander 'Tuinders bepalen welk gebied beste kansen biedt' Kunstveiling ten bate van drugsconferentie Klachten over te late informatie nekkramp - Kinderen thuis uit vrees voor besmetting Van der Have gefrustreerd over Peper Tasjesrover door burgers in de kraag gevat Politie zoekt getuige botsing Beroofd na truc Verdachte van heling en drugshandel Krap gehouden Kunsthal wil alleen maar wat soelaas in startperiode Na dodelijk ongeluk nog geen uitspraak Rotterdams Dagblad Woensdag 24 februari 1993 ®s <Sbfiê. ié Rotterdam - Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotter dam heeft W. J, van Vollenhoven (oudere broer van Pieter) aangetrokken als financieel deskundige. Van Vollenhoven, die tot 1 januari van dit jaar directeur commerciële za ken bij de Kredietbank (Nederland) in Rotterdam was, krijgt de functie van consultant financial enginee ring. Hij krijgt onder meer ais taak te zoeken naar nieuwe mogelijkhe den om geld bijeen te krijgen voor investeringen in havens, wegen en andere infrastructuur. Verder is per 1 februari bij het ha venbedrijf L, B. M. Bracco Gartner benoemd tot senior consultant. Hij gaat in binnen- en buitenland klan ten werven voor de Distriparken Eemhaven, Botlek en Maasvlakte. Bracco Gartner is afkomstig van Van Ommeren. Bij het in september te openen Rot terdamse nautisch simulatorcen trum MarineSafety Rotterdam is W. Ph. van Maanen directeur geworden. Van Maanen heeft als oud-kapi tein twintig jaar ervaring op zee. Hij werkte de laat ste dertien jaar voor het Gemeentelijk Havenbedrijf, waar hij zich bezighield met het ontwerpen van ha vens en maritieme trainingen. MarineSafety Rotter dam is een samenwerkingsverband van de gemeen te Rotterdam en het Amerikaanse concern Mari neSafety International. Den Haag - De provincie Zuid-Holland wil geen cent betalen aan de kosten die gemaakt zijn voor de Geïn tegreerde Afvalverwerkingsinstallatie (Gavi) in Leidschendam. De afvalverbrander komt er uitein delijk niet, maar de 35 betrokken samenwerkende Zuidhollandse gemeenten vinden dat de provincie een deel van de gemaakte kosten, 120 miljoen gul den, voor haar rekening moet nemen. De gemeenten besloten de afvalverbrander niet te la ten bouwen, omdat hij niet rendabel zou kunnen draaien. Gedeputeerde Staten hebben de gemeenten per brief iaien weten utu zij mei van plan zijn mee ie betalen. De provincie is volgens GS niet verantwoor delijk voor het afblazen van de bouwplannen. De gemeenteraadsfractie Onafhankelijk Rijswijk heeft maandagavond bij de Tweede Kamer aange drongen op een parlementaire enquête naar de gang Van Vollenho ven: van Kre dietbank naar Havenbedrijf Bedrijfsfoto GHR Rotterdam - Het rijk zal niet als politieagent optre den als de provincie Flevoland bij Almere (of Fries- land bij Sexbierum) ruimte wil bieden voor de op vang van glastuinbouw uit het westen van Neder land. Dat heeft ir. J. F. de Leeuw, directeur-generaal van VROM voor landelijke gebieden, gisteren in Ahoy' te Rotterdam gezegd tijdens een door de ABN AMRO Bank georganiseerd symposium over de toe komst van de tuinbouw. De Leeuw haakte daarmee in op de actuele discussie over de planning van nieuwe grote kassengebieden door de drie Randstad-provincies. Die klopten en kele maanden geleden bij Flevoland aan met het ver zoek bij Almere plek vrij te houden voor een om vangrijk kassencentrum. Provinciale Staten van Fle voland nemen waarschijnlijk in maart een beslis sing. De Leeuw, na zijn opmerking over deze kwes tie: „Tuinders zuilen overigens zelf wel bepalen wel ke gebieden op langere termijn het meeste perspec tief bieden voor hun bedrijf En daarbij zullen ze. verwacht ik, niet alleen op de grondprijzen letten." De Leeuw vond overigens dat er eigenlijk weinig principieel verschil zit tussen de toekomstvisies van het rijk en de provincies over de piek van nieuwe kasseneentra. Hij vond wel dat de provincies nogal ver vooruit willen blikken (tot het jaar 2015). „-,.0 ver.de .nabijetoekom sfr<de komende vijpen jaar) denken rijk en Randstad-provincies vrijwel gelijk, vond De Leeuw. Beide overheden denken, wat Zuid- Holland betreft, eerst aan versterking van het West- land en de B-driehoek. De Leeuw zei te verwachten dat ook op langere termijn de handels- en distribu tiefunctie van kasprodukten in het westen van Ne derland blijft, geconcentreerd rond de Rotterdamse haven en Schiphol. Mocht de provincie over vijf jaar nog op veel tegen werking stuiten van de gemeenten in de Hoeksche Waard, dan komt wat het rijk betreft ook tuinbouw op Voorne Putten in aanmerking, merkte De Leeuw op. „Gezien een aantal knelpunten met de structuur in het Westland - zoals veel smalle bedrijven en wei nig ruimte voor bedrijfsvergroting - is een zekere uitplaatsing van Westlandse bedrijven naar zulke gebieden in de omgeving ook een goede zaak voor de herstructurering van de oude centra. We maken ons wat dat betreft wel zorgen of voor het Westland niet de wet van de remmende voorsprong gaat gelden. In die zin is het gewenst dat het Westland de handen in elkaar slaat en gezamenlijk zijn kracht gebruikt om stagnatie te voorkomen." Rotterdam - In het Bibliotheektheater wordt zondag een bijzondere kunstveiling gehouden. De op brengst van de veiling, waar Jules Deelder en Ma nuel Kneepkens als veilingmeester optreden, komt ten goede aan de vierde internationale conferentie over vermindering van overlast veroorzaakt door al cohol- en druggebruik. Meer dan honderd vijfentwin tig voornamelijk Rotterdamse kunstenaars stelden geheel belangeloos werk ter beschikking. Naast een groot aantal schilderijen worden onder meer zeel- drukken, lino's, foto's, etsen, keramiek en objecten geveild. Een unieke kans om ook met een beschei den beurs een kunstwerk te bemachtigen. De conferentie die van 14 tot en met 18 maart in de Doelen wordt gehouden, is georganiseerd door Het Boumanhuis, het Rotterdamse opvangcentrum voor verslaafden, en het Mersey Drug Training and Infor mation Centre Liverpool. Een lijst met namen en aangeboden werk is beschik baar op de kijkdagen - vrijdag 26 februari van 10.00 uur tot en met 21.00 uur en zaterdag 27 februari van 10.00 uur tol en met 17.00 uur- in de foyer van het Bibliotheektheater. Om 14.00 uur begint de veiling. Alle stukken komen in alfabetische volgorde op naam van de kunstenaar minimaal éénmaal onder de hamer. Rotterdam Ouders met kinderen op basisschool De Mare, waar vijf gevallen van nekkramp zijn geconstateerd, zijn boos over de wijze waarop informatie over de ziekte is verstrekt. Veel ouders houden hun kinderen thuis uit vrees voor besmetting. Sandra Houtman, moeder, is heel boos. „Al direct na het eerste ge val, vorige week woensdag, had den de ouders geïnformeerd moe ten worden. Zeker nu er zoveel griep heerst. Want de eerste ver schijnselen van nekkramp lijken heel veel op griep." Ook een onderwijzeres, die niet met haar naam in de krant wil, is niet te spreken over de wijze waarop de informatievoorziening is geregeld. „De GGD was hele maal niet blij dat de school op ei gen houtje een stencil met infor matie over nekkramp wilde rond delen. De GGD had direct alarm moeten slaan. Dit is toch een le vensbedreigende ziekte?" Woordvoerder L. Weltens van de GGD is het niet eens met de kri tiek. „Het was voor ons onmoge lijk sneller te handelen. De arts in het Zuiderziekenhuis die woens dag het eerste kind met nekk ramp in behandeling had geno men, moest tot vrijdag wachten op een bevestiging van het klini sch beeld door laboratoriumon derzoek. Pas toen heeft hij de GGD gewaarschuwd en hebben wij direct actie ondernomen." Adjunct-directeur B. Barneveld van De Mare kan zich de onrust die onder ouders is ontstaan wel voorstellen. ..Het was bij ons op vrijdag pas officieel bekend. Echt waar. Het klopt dat de school het initiatief heeft genomen de ou ders te informeren. Maar dat is in goed onderling overleg gegaan met de GGD-arts Engelhard." Om de onrust bij de ouders weg te nemen is vanmorgen een infor matiebijeenkomst belegd in scho lengemeenschap Calvijn. Ook vanavond kunnen ouders terecht op een info-avond. Nekkramp of meningitis komt vrij vaak voor. „Wij krijgen wekelijks wel een meldingzegt arts infectieziek ten C. F. Engelhard. Het is wel uitzonderlijk dat op één school vijf gevallen van de ziekte optre den. Sluiting van De Mare, om verspreiding te voorkomen, heeft volgens de GGD geen zin: de in fectie met de bacterie die nekk ramp veroorzaakt heeft al plaats gevonden. De incubatietijd, de periode tussen infectie en ziek worden, bedraagt voor nekkramp maximaal tien dagen. Bovendien kan besmetting ook buiten schooltijd plaatsvinden. Engelhard sluit dan ook niet uit dat komende dagen meer meldin gen binnenkomen. Vrijdagmid dag heeft de GGD alle huisartsen in de regio ingelicht en verzocht alert te zijn. Een huisarts heeft die middag nog twee kinderen met nekkramp in het ziekenhuis laten opnemen. Volgens Engel hard waren deze gevallen al eer der bekend bij de betreffende huisarts. De bacterie die nekk ramp veroorzaakt verblijft in de neus- en keelholte. „De besmet ting vindt plaats via druppeltjes die door hoesten en niesen van de ene op de andere mens overgaan. De ziekte begint met griep-achti- ge verschijnselen, zoals koorts, hoofdpijn en braken. Daardoor is de diagnose in het begin heel las tig te stellen." Zo'n tien tot vijf tien procent van dc bevolking is drager van de bacterie die nekk ramp veroorzaakt. Omdat de bac terie zo veel voorkomt, is ondoen lijk vast te stellen wie de bron van de besmetting op de basisschool is geweest. De meeste mensen die de bacterie hebben, worden niet ziek. „Er bestaan gevaarlijke en minder gevaarlijke vormen van meningitis," zegt Engelhard. „Ben je een keer besmet geweest met een milde vorm, dan is de kans groot dat je genoeg weer stand hebt opgebouwd om de meer kwaadaardige bacteriën aan te kunnen." Als nekkramp in een laat stadium wordt opgemerkt kunnen patiënten aan de ziekte overlijden. „Maar als we er op tijd bij zijn is een behandeling met antibiotica veel mogelijk. Wel be staat de mogelijkheid dat restver- schijnselen, zoals spastic ite it, blindheid en orgaanstoornissen, optreden." Rotterdam - Voorzitter W. van der Have van de deelraad Char- lois neemt vast een voorschot op het veiligheidsdebat, morgen in de Rotterdamse gemeenteraad. In een brief aan burgemeester en wethouders pleit hij voor een ge meentelijk beleid op het gebied van veiligheid. „Na 27 oktober is er praktisch niets gebeurd op stedelijk ni veau," schrijft Van der Have, die ook voorzitter is van de stichting Stad Veilig. Deze stichting zorgt voor de beveiligingsprojecten Maastunnel en Lijn 2. Het plan was ook om banenpoolers in te zetten voor de bewaking van het fietserstunneltje bij CS, maar daar hebben hoofdcommissaris Hessing en burgemeester Peper een stokje voor gestoken, omdat ze geen wildgroei van veiligheids functionarissen willen. Van der Have heeft, er al vaak voor gepleit de stichting een ge meentelijke status te geven en is nu behoorlijk gefrustreerd dat Peper dit dwarsboomt. „Het gaat niet meer om de knikkers, maar om het spel. Verwarring, onbe grip, irritatie en lange tenen al om." Hij zegt dat hij al verschil lende keren vergeefs heeft gepro beerd hierover te praten met Pe per. „Een antwoord zou toch het minimale zijn wat ik mag ver wachten. Aangezien dat kenne lijk niet meer kan, vraag ik maar per faxje aandacht," schrijft hij in een persoonlijke brief aan de bur gemeester. Rotterdam - Enkele oplettende burgers hebben samen met de po litie gisteren een tasjesdief in de kraag gevat. Een 88-jarige vrouw werd in de Shedrechtstraat in Pendrecht door een 16-jarige jon gen van haar tasje beroofd, waar na de dief het op een lopen zette. Een 56-jarige vrouw zag dit, en riep op haar beurt de hulp in van een 24-jarige man, die de jongen wist aan te houden. De verdachte kon worden overgeleverd aan de inmiddels gealarmeerde politie. Voor de Islamitische gemeenschap is gisteren de Ramadan aangebroken, de periode waarin mos lims tussen zonsopkomst en zonsondergang verplicht zijn te vasten, in de Kocatepe-moskee aan de Putselaan kwamen gisteren honderden gelovigen bijeen voor het eerste avondgebed. Rama dan is de negende maand in de moslimkalender, die is gebaseerd op de maanstanden. Daarom begint de vastenperiode elk jaar negen dagen eerder. Voor moslims is de Ramadan, die duurt tot 24 maart, een periode waarin zij zich door onthoudingbeterkunnenconcentrerenop de religieuze beleving van hun geloof. Foto Jaap Rozema'Rotterdams Dagblad Rotterdam - De Rotterdamse po litie is op zoek naar de bestuurder van een bruine Ford Taunus, die gisteravond getuige was van een ongeluk op de kruising van de Mathenesserlaan en de Vieram- bachtsstraat. Daar werd een 59-jarige man op een oversteekplaats geschept door een Mercedes, waarbij de be stuurder even stopte om tc kijken hoe het met het slachtoffer was. maar vervolgens wegreed. De aangereden man moest met een hoofdwond naar het Academisch Ziekenhuis Rotterdam worden gebracht. De politie vraagt de genoemde ge tuige. maar ook anderen die het ongeluk hebben gezien, zich te melden: (010) 4243510. Rotterdam - Een nog onbekende raan heeft gistermiddag in een woning aan de Oudcdijk in Kra- lingèn.'cen .79-jange vrouw be roofd. De dief meldde zich aan de deur met de mededehng dat hij een lekkage kwam verhelpen. Hij vroeg dc vrouw in de douche plaats te nemen, terwijl hijzelf de hoofdkraan zou dichtdraaien. Dat deed hij echter niet; hij sloop naar de huiskamer om de portemon nee van de vrouw leeg te halen. Die rook echter onraad, probeer de de diefstal nog te verhinderen, doch werd wreed opzij gegooid. De dief nam daarop de benen. Rotterdam - Een 26-jarige Rotter dammer, maandagmiddag aange houden op verdenking van he ling. wordt nu ook verdacht van handel in verdovende middelen. Bij zijn aanhouding in een wo ning in de Beverstraat in Hille- sluis trof de politie niet alleen ge stolen kleding, videoband en-en apparatuur aan, maar ook drugs. In zijn slaapkamer werden zakjes cocaine en heroine aangetroffen, in totaal zo'n tweehonderd gram. én drieduizend gulden. Verder bevond zich in het pand een illegaal in ons land verblij vende man, eveneens in het bezit van drugs. Beiden zitten nog vast. Door Kor Kegel Rotterdam - Versterking van de stedelijke economie biedt meer kans op werkgelegenheid en op een duurzaam milieu, dan eenzij dige investeringen in de haven ontwikkeling. Als de overheid echter toch het accent legt op de haven, blijft de Rijnmond een achterstandsgebied. Dan koerst het gebied zelfs weer aan op een nieuwe saneringsstatus. Dat is de hoofdconclusie uit een uitvoerig commentaar van de Zuïdholiand- se Milieufederatie en de Stichting Natuur Milieu. De milieu-organisaties baseren zich op een onderzoek naar alter natieve ontwikkelingsmogelijk heden. uitgevoerd door het Ne derlands Economisch Instituut (NEI) en het bureau Research voor Beleid. Dit onderzoek biedt meer mogelijkheden voor het woon- en werkklimaat in de Rot terdamse regio dan het plan van aanpak ROM-project Rijnmond, zeggen de milieugroepen. Ze ra den de gemeenten, de provincie en het rijk ten sterkste af om het beleidsconvenant voor het ROM (Ruimtelijke Ordening en Milieu) te ondertekenen. Sterker nog: ondertekening zou in strijd zijn met politieke afspra ken. Doelstellingen van de rijks overheid voor natuur en milieu worden niet gehaald, blijkt uit hun analyse van het toekomst plan ROM. Het convenant moet daarom aanzienlijk worden gewij zigd, vindt de milieubeweging. De Milieufederatie en Natuur Milieu merken op dat groei van de stedelijke economie ten koste kan gaan van de groei van de ha veneconomie. Het Havenplan 2010 zet nu j uist in op sectoren als (petro)chemie, transport en voe dingsmiddelenindustrie. waar van de werkgelegenheid met vier tot vijf procent daalt. Het maakt de regio niet aantrekkelijker voor de dienstensector, die juist wel groeit, zeiden de milieu-organisa ties vandaag op een conferentie in zalencentrum Engels. Optimistisch Het ROM-plan beoogt verbete ring van de milieukwaliteit en versterking van de Rotterdamse mainportfunctie. maar volgens de milieu-organisaties slaat de ba lans in deze dubbeldoelstelling telkens door ten gunste van de haven. Aannames over het effect van milieumaatregelen en van nieuwe produktietechnieken zijn te optimistisch, vinden ze. Ook zijn dc effecten van een nieuw vliegveld, de hoge-s nelheidrtrein en een rijksweg 24 nog niet mee gewogen. De milieubeweging vindt d it de Rijnmondgemeenten zich met al leen moeten inspannen om rijks- doelstellingen, onder meer uit het Nationaal Milieubeleidsplan, te halen, maar dat zc in deze zwaar belaste regio moeten proberen een extra reductie tot stand te brengen. Het onderzoek van het NEI en het bureau Research voor Beleid toont aan dat de sociaal- economische toekomst van de Rijnmond meer dan ooit afhangt van een succesvolle integratie van economische en milieubelan gen. Daar is meer onderzoek voor nodig, concludeert het NEI. Rotterdam - Korpschef Hessing en domineeVisser zijn het in grote lijnen eens over Perron Nul. Dat bleek gisteren tijdens een gesprek in het hoofdbu reau van politie, dat was georganiseerd om de lucht tussen beide partijen te doen opklaren. Visser en Hessing hebben 'via de pers' nogal met elkaar in de clinch gelegen over Perron Nul, maar nu zijn ze het erover eens dat Perron Nul niet op de huidige plek kan blijven staan. „HH w»i ^en con structief gesprek," zegt woordvoerder G. de Jong van de gemeentepolitie. „Beide heren vinden dat de plannen voor beheersing en ontmoediging niet zijn gelukt. Het is niet datgene wat we ervan ver wacht hadden." Er is veel kritiek op Perron Nul, omdat het project veel illegale Noordafrikanen en drugsgebruikers uit andere steden aantrekt. De politie zoekt een pand. Daar moet een toegangs- regeling mogelijk zijn. In de komende maanden moet uit overleg tussen gemeente, politie en domi nee Visser een oplossing komen. Visser heeft al eerder gezegd dat Perron Nul moet verhuizen. Hij was niet bereikbaar voor commentaar, öificser van Justitie mr, A. van Wijk uitte gisteren voor de Rotterdamse rechtbank felle kritiek op korpschef Hessing, die onlangs zei dat Perron Nul moet vedwijnen. „We hebben alles daar nu in han den. Met de gemeente, de politie en het openbaar ministerie is net alles goed kortgesloten." Rotterdam - De Kunsthal ont kent dat er sprake is van financië le moeilijkheden. Er is aan de ge meente Rotterdam weliswaar een extra bedrag gevraagd van 250.000 gulden, maar dat geld is volgens voorzitter N. Kroes van het bestuur van de Kunsthal al leen nodig om in de krappe start positie wat soelaas tc bieden. Er valt wat haar betreft echter zeker niet uit te concluderen dat het niet goed gaat met de Kunsthal. „Daar vallen na een paar maan den geen conclusies over te trek ken." De leden van de raadscommissie Kunstzaken van de Rotterdamse gemeenteraad zijn er tegen de Kunsthal meer geld te geven dan tussen raad en gemeentebestuur is afgesproken: de 1,5 miljoen die later vanwege de inflatie is gecor rigeerd tot 1,7 miljoen. Kroes noemt het standpunt van de com missie 'een interessant gegeven' wat de toekomst betreft. „Het be stuur van de Kunsthal heeft als uitgangspunt dat uitgaven in ver houding moeten staan tot de'in komsten. Geld dat er niet is kun je ook niet uitgeven." Wat het bestuur van de Kunsthal zal doen bij een eventuele ge meentelijke weigering om dc 250.000 gulden te fourneren ban mevrouw Kroes nog niet zeggen „Dat is niet alleen aan mij. Ik stel wel vast dat de gemeente 'de Kunsthal heeft gewild. Ik mag aannemen dal men de Kunsthal niet heeft gewenst om hem dicht tc doen, maar om hem open tc houden." Voorzitter Kroes gaat ervan uit dat de kosten voor de aanpassin gen die nodig zijn aan het gebouw van de eind vorig jaar geopende Kunsthal ten laste komen van dc gemeente Rotterdam. Woord voerder Willem-Jan Renders rela tiveert overigens de problemen die zich daarmee hebben voorge daan. „Bij de Kunstha1 is het niet anders dan wanneer je een nieuw huis intrekt. Er lekt een kraan, dc elektriciteit moet worden verbe terd worden, dat soort zaken. Dc Kunsthal heeft op dat gebied ver gelijkbare problemen gehad." Sponsors Voor het overige loopt het met dc Kunsthal naar verwachting. Ren ders: „Voor de grote en dure ma nifestaties hebben we tot nu toe steeds sponsors gevonden. De lo pende expositie over autodesign is niet gesponsord, maar dat u- een relatief goedkope tentoon stelling. Ook voor de Sieraden Biennale en voorde expositie met Mexicaanse kunst later dit jaar zijn nog geen sponsors, maar dc praktijk heeft uitgewezen dat die zich ook op het laatste moment nog kunnen melden met substan tiële bedragen. Daar staat tegen over dat we ook voor de bouw van de Kunsthal sponsors hebben ge vonden en daarmee hebben we voor de gemeente een hoop kos ten bespaard." Van tegenvallend bezoek is Vol gens Renders geen sprake. ,;We hebben het aantal bezoekers ge raamd op 150.000 per jaar. Alleen in dc tweecneenhalvc maand dat de tentoonstelling Hofcultuur uit Indonesië te zien was. zijn- er 43.000 bezoekers geweest. Als je dat aantal voor de rest van het jaar doortrekt, dan is duidelijk dat we het streeftal wel zullen ha len," Kroes heeft intussen wel gecon stateerd dat het bezoekersaantal beter zou kunnen zijn. Bijvoor beeld wanneer dc bewegwijzering naar deentree aan de Westzeedijk beter zou zijn. „En het onverlich te park aan de andere kant van dc Kunsthal noodt ook niet echt tot bezoek." Rotterdam - Dc 26-jarige inwoner van Bergschenhoek. die op 5 sep tember vorig jaar op de Zestien- hovenweg betrokken was bij een verkeersongeluk waarbij drie do den vielen, moet nog even wach ten op zijn veroordeling. De offi cier van Justitie had vier jaar cel geëist. De rechtbank kwam van morgen echter niet tot een uit spraak. Zij wil dat de officier van Justitie eerst aantoont, dat de uit slag van het bloedonderzoek, waarbij een alcoholpromillage van 2,5 werd vastgesteld, op dc juiste wijze persoonlijk aan de verdachte is meegedeeld- Mocht uit het nieuwe onderzoek blijken dat deze procedure niet correct is verlopen dan is de beschuldiging van rijden onder invloed niet lan ger van toepassing. In dat geval zou een veroordeling maximaal een jaar gevangenisstraf kunnen opleveren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1