13 Groen Links komt op voor bomen ai 'Portiekwoningen aan Gerstakker te gehorig' Ondernemers luiden noodklok Grondboringen gestart voor nieuwe Liesveld m 98.- 179.- nu 39.90 Tim Krabbé vertelt Broekpolder en havenslib Vervoer Ophogen grond en servicekosten Raadslid Ben van der Velde beschuldigt college van 'kaalslag' van groen Bibliotheek in dienstencentrum Maasland blijft Sterren kijken Nieuw Accu- bestuur moet eisen gemeente slikken VOOR DE PRIJS VAN EEN PANTALON NU EEN KOSTUUM!!! KOSTUUMS PANTALONS TRUIEN SWEATERS NU v a. 29.99 SHIRTS NU v.a. 29.98 I Rotterdams Dagblad Donderdag 25 februari 1993 Schrijver, schaker en wielrenner Tim Krabbé vertelt vrijdagavond van af acht uur in wijk* centrum De Blau we Brug (Bach- ptein) over zijn werk. Krabbé be schouwt zichzelf niet als sport- schrijver, .,Ik schrijf over mijn liefdes, en daar ho ren ook schaken en wielrennen bij." Krabbé publi ceerde verschil lende romans en verhalenbundels, schrijft wekelijks een column voor Elsevier en maakt met anderen voor de radio 'Het ru moer'. De toegang bedraagt ƒ7,50. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Sander Sonnemans Carel van der velden Westhaven plaats 22 3131BT vlaardingén Postbus 4008 3130 KA vlaardtngen Telefoon 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Tim Krabbé Foto CeesZorn/GPD Vlaardingén De Broekpolder is het thema van een lezing die Frans W. Assenberg vanavond vanaf acht uur houdt in wijkcentrum Holy. Tijdens de lezing, die georga niseerd is door de Historische Vereniging Vlaardin gén. doet Assenberg uit de doeken hoe de opspuitin gen met (giftig) havenslib tot stand kwamen. Wijk centrum Holy ligt aan de Aristide Briandring. Schiedam donderdag 25 februari Concert mandolineorkest O NI. Huize Spaland. 19.30 uur. Jamsessie. Podium. 21.00 uur. Vlaardingén donderdag 25 februari Grand theater cabaret diner. Harmonie. 19.30 uur. De Pijnbank (cabaret). Stadsgehoorzaal, 20,15 uur. Twin Peaks (film). Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. vrijdag 26 februari De Dwergexpress (film). Triangel, 13.30 uur. De Dwergexpress (film). Leger des Heils. 14.30 uur. Lezing en dia-vertoning over Vlaardingén. trefcen trum de Bijenkorf, Reigerlaan 105,14.00 uur. Het Rode Kruis vindt het verheugend dat het voor een brede groep van Vlaardingse ouderen en gehandicapten mogelijk wordt om voordelig vervoerd te worden. In de berichtgeving daarover is de rol van het Rode Kruis echter niet juist weergegeven. De Vervoersdienst van het Vlaardingse Rode Kruis houdt zich al jaren bezig met het vervoeren van kamer tot kamer (van bed tot bed) van Viaardingers die niet van het openbaar vervoer of een gewone taxi ge bruik kunnen maken. Op de rolstoelbus rijden altijd twee vrijwilligers, zodat zij hun passagiers over alle drempels heen kunnen helpen. Dit vervoer is bedoeld voor alle f'-orten bezoek. Vervoer vindt dagelijks plaats tussen 9.00 uur en 22.00 uur en kost ƒ12.50 per rit binnen Vlaardingén; buiten Vlaardingén is ook mogelijk. Afspraken moeten uiterlijk een dag tevoren op werkdagen worden ge maakt tussen 9.00 uur en 16.00 uur via telefoon 4744683. Het Rode Kruis rolstoelvervoer valt buiten het aanvullend vervoers- abonnement en rijdt dus ook niet voor minder dan het al twee jaar gel dende tarief van ƒ12.50 per stadsrit. CarlaHeijboer-Zom, Rode Kruis Vlaardingén Het artikel 'Nieuwe klachten over servicekosten' in de editie Waterweg van het Rotterdams Dagblad van 23 februari bevat helaas veel onjuist heden. De oorzaak daarvan ligt deels in de vragen van een raadslid die de bel heeft horen luiden, maar niet weet waar de klepel hangt. In oktober 1992 heeft de raadsfractie van de SP na een gedegen onder zoek het rapport 'Groen wordt duur betaald' opgesteld en aan het colle ge van B en W overhandigd. Daarin is precies omschreven wat er scheef zit met de servicekosten van het Gemeentelijk Woningbedrijf (GWB). Samengevat gaat het om het volgende: Het GWB rekent aan ruim 8600 huurders ƒ2.75 per maand grondop- hoogkosten door, de andere sociale verhuurders PW en Samenwerking doen dat niet! Logisch, het is op grond van de Huurprijzenwet verbo den! In de jaarafrekening van de servicekosten 'onderhoud gemeen schappelijke tuin' vermeldt het GWB deze grondophoogkosten niet als aparte kostenpost Daarmee zit het GWB goed fout. De woningen van het GWB staan op uitzonderlijk grote lappen grond die het GWB in erfpacht heeft. Alle groenvoorzieningen daarop worden als 'gemeenschappelijke tuin' aangemerkt. De onderhoudskosten wor den bij de huurders per woningcomplex in rekening gebracht. Dit ver oorzaakt eer. aanzienlijk verschil in de hoogte van de servicekosten tus sen GWB-buurders en die van andere sociale verhuurders. Grote wijken als de Indische Buurt, de Westwijk en delen van andere wijken hebben als gevolg hiervan geen openbaar groen. In wijken van PW en Samenwerking (b.v. de Drevenbuurt) is de erfpacht grond krap rond de woningen, er worden geen grondophoog kosten berekend en het groen buiten de eigen tuintjes is alle maal openbaar groen. Ons standpunt, venvoord in liet rapport 'Groen wordt duur betaald' is dan ook: er moet een eerlijke verdeling komen van het openbaar groen over de wijken en grondophoogkosten mogen niet 'stiekem' in de schoenen van de GWB-huurders geschoven worden. Een aantal huurders overweegt naar de Huurcom missie te stappen. De kreet 'gelijke servicekosten voor iedereen', zoals genoemd raadslid roept, klinkt ogenschijnlijk prachtig, maar is onzin. Servicekosten mogen nooit hoger zijn dan de werkelijk ge maakte kosten. Per woningcomplex zijn de servicekosten on derhoud gemeenschappelijke tuin (als er geen administratie ve fouten worden gemaakt) voor alle huurders van het com plex al gelijk. Verschillen per complex zijn het gevolg van ver schillen in oppervlak en beplanting van de 'gemeenschappe lijke'tuinen. Pas als er een redelijke verdeling van openbaar groen komt over de verschillende woonwijken is er sprake van een eerlij ke verdeling van kosten. De zogenaamde 'gemeenschappelij ke tuinen' (die overigens al een volstrekt openbaar karakter hebben) van het GWB zullen grotendeels openbaar groen moeten worden. Remi Poppe, fractievoorzitter SP, Vlaardingén Schiedam - De portiekwoningen aan het Gerstakker in Spaland zijn veel te gehorig. Dat conclu deert de Vrouwen Advies Com missie (VAC) voor de woning bouw in het verslag van een zoge noemd woongeriefonderzoek naar een woningblok van de Wo ningbouwvereniging Schiedam. De problemen doen zich vooral voor met de beneden- en boven buren. In verticale richting klin ken geluiden volgens de bewo ners hard door. De bewoners van de portiekwo ningen hebben ook veel last van geluiden uit het trappenhuis. Het geluid van het dichtslaan van voordeuren en de beneden ber ging wordt ook als hinderlijk er varen. De door de VAC onderzochte wo ningen werden in december 1990 opgeleverd. Dc door Muwi ge bouwde huizen hebben voor Spa land een bijzonder karakter. De wijk wordt gedomineerd door eengezinswoningen in de koop sector. De woningen aan het Gerststakker zijn gestapeld en zitten in de huursector. Deze por tiekwoningen zijn onder meer ge bouwd om een al te eenzijdige ste- debouwkundige opbouw van de wijk te voorkomen. De bewoners van de 63 huizen in de sociale huursector klagen ook over het gebrek aan kastruimte ir. de woningen. Verder zijn bij som mige bewoners de deuren reeds krom getrokken. Daardoor slui ten ze niet meer. Sommigen heb ben ook problemen met de ra men. In de gekozen constructie is het niet mogelijk om de ramen zelf aan dc buitenkant te wassen. Dc bewoners zijn daardoor eigen lijk verplicht een glazenwasser te nemen. Maar die iapper kan op veel plaatsen zijn werk niet doen omdat hij zijn ladder niet mag planten in de tuin van de bene denbuurman. Volgens de bewo ners zouden daar in het huurcon tract afspraken over moeten wor den gemaakt. De brandveiligheid is volgens de bewoners onvoldoende. Fn plaats van serres is ei- in het ontwerp bij de bovenwoningen gekozen voor balkons. De bewoners merken op dat zij nergens heen kunnen als hel portiek in de fik staat. Er is geen brandtrap of vluchtluik. Ondanks de reeks klachten geeft tweederde van de bewoners toch een positief oordeel over de huur woning. De meeste bewoners vin den de woningindeling prettig, De meeste huurders vinden hun drie- of vierkamerwoning groot genoeg. De Spalanders zijn over het algemeen ook tevreden over de woonomgeving, al leidt het grote aantal auto's in de wijk soms tot parkeerproblemen. Uit het onderzoek blijkt dat de be woners bereid zijn mee te werken aan een systeem voor het geschei den inzamelen van afval. De huurders zouden graag papier- en glascontainers geplaatst zien. Hel verbaast de VAC dat de architect geen rekening heeft gehouden met deze ontwikkeling in het in zamelsysteem van huisvuil. In de woningen is nauwelijks ruimte voor het gescheiden bewaren van huisvuil. Vlaardingén - Groen Links inVTaardingen heeft het college van B en W gevraagd het kappen van bom enindestadeenhalttoete roepen. De partij heeft de indruk dat de gemeente het groen maar vervelend vindt en dat het zo langzamerhand de stad 'van al dat lastige groen' wil ontdaan. „Vaak tegen de afspraak in en/of zonder opgaaf van redenen wordt er in de stad op verschillende plaatsen gesnoeid," beschuldigt, het raadslid Ben van der Velde van Groen Links de gemeente. „En wel zo rigoureus dat het veel weg heeft van kappen. Wat het vaak ook is," zegt hij in schriftc! ij- ke vragen aan burgemeester en wethouders. Het Groen Links-raadslid heeft drie vragen aan B en W gesteld over het verdwijnen van het groen uit de stad. Hij spreekt daarbij van 'een kaalslag' in de stad en wil weten of het college hier vanaf weet. of dat dit buiten B en W om gaat. Van der Velde vindt dat bij noodzakelijk groot onderhoud aan het groen de be trokkenen goed moeten worden geïnformeerd. Daar ontbreekt het volgens hem nu aan. Het raadslid zegt zowel in de Westwijk. Holy als in Vlaardingén Ambacht te hebben geconsta teerd dat „bomen worden inge ruild voor parkeerplaatsen en las tig struikgewas wordt vervangen door onderhoudsarm laag blijven de bodembedekkers." Dat ge beurt soms tegen afspraken in. al dus de Groen Linkser. Zorgen Van der Velde wijst daarbij met name op de Wilhelm inasin gel. die haar 'groene geluidswal dreigt kwijt te raken.' Hij wijst erop dat aan de bewoners is beloofd dat zij zouden worden ingelicht. Het raadslid: „Groen Links maakt zich grote zorgen om deze ontwikkelingen. Wij zullen het college daarom blijven bestoken met vragen over deze onderwer pen." Eerder al zette Groen Links zich met succes in voor het behoed van groen in de Oranjebuurt. Dat dreigde ook onaangekondigd gro tendeels te verdwijnen. De ge meente moest toen op haar schre den terugkeren. Maasland - De Provinciale Bi bliotheek Centrale (PBC) trekt zich niet terug uit het diensten centrum in Maasland. In de raadscommissievergadering van 28 januari had burgemeester M. Kokxhoorn gezegd dat de PBC zich van de bibliotheekvestiging in het dienstencentrum zou te rugtrekken. Volgens voorzitter W.J.G. Paarde- kopér van de Stichting Welzijn Ouderen Maasland berust die me dedeling op een vervelend mis verstand. „De PBC gaat gelukkig niet bij ons weg. De levering van boeken gaat gewoon door." Paar- dekoper verwacht dat mevrouw Kokxhoorn deze week de betrok ken raadscommissie over het toch aanblijven van de PBC zal in formeren. Naar aanleiding van het eerdere bericht bereikten het stichtings bestuur diverse vragen van ver ontruste gebruikers van de biblio theek. Paardekoper: ..We hebben wel overleg gehad met de PBC. Omdat Maasland eigenlijk te klein is, laten ze ons niet in de steek." Do bibliotheek in het dienstencentrum staat open voor 55-plussers. Een permanente bibliotheekves tiging voor Maasland in de voor malige keuken van hetzelfde dienstencentrum, heeft de PBC wel afgewezen. De beschikbare ruimte wordt voor zo n vestiging te klein geacht. Het gemeentebe stuur van Maasland onderzoekt de mogelijkheid om in het nieuw bouwproject De Drie Hoeven, tus sen de Huis te Veldelaan en Prin ses Irenelaan. ccn permanente bi bliotheek te stichten. Vlaardingén - De Vlaardingse amateur-astronoom Pier Sante- ma staat vrijdag- en zaterdag avond 26 en 27 februari weer met zijn kijkers op de free golfbaan Schinkelshoek in de Zuidbuurt. Iedereen die een blik in het heelal wil werpen, is welkom. Sanlema heeft deskundige uitleg. Beide avonden lenen zich voor- „ffelijk voor observaties van hel universum, op voorwaarde na tuurlijk dat hel weer meewerkt. De kijkers staan opgesteld tussen halfzeven en tien uur. iVSTTTUUT GEOTl&HNfEK Met een speciale wagen zijn medewerkers van Geotechniek tussen het winkelend publiek in touw om grondboringen te doen ten behoeve van de nieuwbouw op het Liesveld. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingén - Terwijl op het Veer- plein de laatste hand gelegd werd aan de vanmiddag feestelijk ge opende nieuwe Brasserie Selina. waren gisteren op het Liesveld naast de vorige zaak van het echt paar Huisman. Lunchroom 't Pa viljoen, medewerkers van Ge otechniek bezig met grondborin gen ten behoeve van de bouw van het nieuwe Liesveld. Het ge meentebestuur en projectontwik kelaar MultiVastgoed streven er naar om zo snel mogelijk met de nieuwbouw te beginnen. Alle procedures en onderhande lingen zijn echter nog niet rond. Op 1 maart komt volgens de ge meentelijke projectleider Rien Engelaar toch de sloper om de ou de lunchroom neer te halen. Daar na volgt het kaal maken van het zuidelijk deel van het Liesveld, waar - zoals de projectontwikke laar het in informatiefolders noemt - 'de zuid-as van De Pas sage. overdekt met transparante kap' wordt gebouwd. Daar boven op verrijzen twee woontorens van zes verdiepingen met twee appar tementen plus een penthouse. Na gereed kom ing van de eerste nieuwe winkels zal een verhui zing plaatsvinden van verschil lende zaken en start de bouw van de 'noord-as van De Passage', de nieuwe supermarkt van Albert Hcijn tussen Van Uffelen en V&D en de "Lange Jan" tegenover het chinees-restaurant op het kruis punt van Veerplein en Liesveld. Een nieuwe parkeergarage en 48 flats in de sociale huursector, lus sen Joubertstraat en Schepen straat zijn dan waarschijnlijk ook al gereed. Volgens dc planning moet half 1995 de bouwactiviteit rond het Liesveld zijn afgerond en kunnen de Viaardingers weer ongestoord winkelen in het centrum, waar dan na ruim dertig jaar ook de weekmarkt (op het Veerplein) zal zijn teruggekeerd. Schiedam - Voor de verbou wing van wijkgebouwDe Blau we Brug wordt geen extra geld bovenop de al gereserveerde vijf ton beschikbaar gesteld. Ook weigert de gemeente Schiedam de portemonnee te trekken voor meer personeel voor het sociaal-cultureel werk in Schiedam-Noord. Met deze twee harde voorwaarden van wethouder Bart de Leede (wel zijn) zal een nieuw bestuur van de stichting Accu rekening moeten houden. Opvolgers voor het in decem ber vorig jaar en bloc afgetre den bestuur, dat belast was met het beheer van De Blauwe Brug, zijn er overigens nog niet. Wellicht wordt er zelfs he lemaal geen nieuw bestuur meer geformeerd en houdt de naam Accu op te bestaan. Een onafhankelijk onderzoeksbu reau moet eerst uitzoeken of een vernieuwde stichting Accu wel levenskansen heeft. De Leede sluit niet uit dat voor het beheer van de Blauwe Brug wederom een geheel nieuwe constructie moet wor den bedacht. „Voorlopig hou ik het erop dat er méér is te maken van de Blauwe Brug. Maar als je een onderzoek laat doen, moet je niet van tevoren al conclusies uitsluiten," aldus De Leede. De wethouder geeft toe dat het voor de gemeente een blamage zou betekenen als het onder zoek zou uitwijzen dat het op richten van Accu een vergis sing is geweest. 'Accu' is voortgekomen uit een eerder onderzoek dat de ge meente enkele honderddui zenden guldens kostte. Dat geld zou dan over de balk zijn gesmeten, erkent de wethou der. Het nu aangezwengeldeon derzoek zal volgens De Leede beduidend minder kosten. Bo vendien moet Accu zelf de re kening betalen. Dat kan alleen door het bevriezen van een va cature voor een jeugdwerker. „Vervelend dat het op zo'n ma nier moet," zegt De Leede. „Maar aan de andere kant lijkt het ons niet verantwoord om personeel aan te nemen als er formeel geen werkgever be staat." De interne problemen die eind vorig jaar leidden tot het op stappen van het voltallige Ac cu-bestuur zijn volgens De Leede enkel te wijten 'aan de mensen zelf, en niet aan de zuinigheid van de gemeente Schiedam, zoals Accu in zijn 'testament' suggereerde. De Leede: „De beschuldiging dat wij als gemeente te weinig geld voor de Blauwe Brug zou den overhebben, werp ik van mij. Ook de raadscommissie vindt dat onzin. Onze voor waarden waren oké, en het mo del dat voor Accu was ontwor pen, deugde ook. Het ligt zui ver aan de mensen dat het niet is gelukt." Voor het nieuwe onderzoek is nog geen bureau aangewezen. De gemeente heeft bij ver schillende bureaus offertes op gevraagd. De onderzoeker zal worden begeleid door een werkgroepje met daarin on dermeer een vertegenwoordi ger van de gemeente en een vertrouwenspersoon van het Accu-personeel. Het bureau krijgt een dubbele opdracht. Het moet voor volgend seizoen een programma maken voor het sociaal-cultureel werk in Schiedam-Noord, En het moet uitzoeken hoe in de toekomst kan worden voorkomen dat er botsingen ontstaan tussen be stuur en personeel. Panmo - Initials! J3 o. s. „News" juar- - fashion aaaosauasr- o.a. Salty Dog - Boxer - Stadium 1 e Middellandstraat 7a, Rotterdam Telefoon 010-4134668 „FLITSEND" HET VOORJAAR IN'. De nieuwe collectie HOM, Companeros, Cocoa. Salty Dog, News. Scotch Soda, Amstrong, Haupt, Club de France, Panmo enz. is binnen! Vrijdag koopavond Maasland - Met steeds meer na druk pleit dc Vereniging van Maaslandse Ondernemers (VMO) voor spoedige aanleg van een lo kaal bedrijfsterrein. Daaraan is volgens het bestuur steeds meer behoefte, nu diverse onderne mers op hun huidige vestigings plaats geen ruimte tot uitbreiding hebben. Met de aanleg van Coldenhove en op korte termijn ook het Wcst- landse transportcentrum zijn er inmiddels heel wat hectaren van het Maaslandse grondgebied aan industrie opgeofferd. Die beide grootschalige objecten bieden, behoudens enkele uitzonderin gen. geen soelaas voor de speci fiek plaatselijke bedrijven. Voor het transportcentrum, waar toe de Eerste Kamer zich op 16 maart voor de noodzakelijke grenswijziging van het Midden- Delflandgebied zal uitspreken, is belangstelling van twee Maas landse bedrijven, Arkesteijn en Van den Akker. Op het als regio naal bedoelde Coldenhove heb ben zich geen Maaslandse bedrij ven gevestigd. Volgens de VMO is een tweede lo kaal bedrijfsterrein, naast Het Ambacht, op korte termijn nood zakelijk. Het Ambacht is zo klein schalig dat diverse uit hun jasje gegroeide bedrijven Maasland hebben verlaten. Juist door de kleinschaligheid dient een nieuw lokaal bedrijfs terrein zo dicht mogelijk bij de dorpskern te komen. „Liever niet aan het uiteinde van Maasland," meent VMO-voorzitter E.J. Kroes. Tijdens de laatste raadsvergade ring uitte Kroes nog zijn 'grote zorg aan het op te stellen struc tuurplan'. Daarin is achter de be drijven van Bockestijn en De Baan aan de Maassluiseweg een lokaal bedrijfsterrein van circa drie hectare geprojecteerd. Daar dreigen echter enkele problemen. Het gebiedje ligt binnen de recon structiewet van Midden-Delfland. Daarnaast worden bezwaren van omwonenden verwacht, die reali sering. net als het transportcen trum. lang kunnen tegenhouden. Voorzitter Kroes ziet die bui even eens hangen en pleitte tijdens het spreekrecht dus voor het aange ven van een alternatieve lokatie

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1